Cjroen <2wartrJ~exels het harL, 5rovincie positief over jrietal hete hangijzers vu HET,VUIL" B Uitbeeldingen steeds beter en lokaler SI Q A eslaagde missie B en W in Haarlem BAKKER Erfkamperen Jarinohuizen Golfbaan Texel kijkt terug op geslaagde Sunderklaasviering Raadhuis onder schot aarvergadering Minister Brinkman komt naar Texel Grote merken.... Kleine prijzen!!!! bij CARITA 30% Feestkorting CARITA Infolijn KOOPSOMPOLIS bel vandaag 02220 - 15207 SIEBE WAAIJER ■JpGEI GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.340 TEXELSE DINSDAG 13 DECEMBER 1988 COURANT idactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, telefoon >220-12741 nten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Tessa de Graaff, Pater itteplein 3. 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639 lor advertenties, abonnementen, etc.: ■ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg ^■lefoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. edeputeerde Staten van IMoordholland zullen geen bezwaar ma- I tegen de plaatsing van vijf tenten per boerenerf in bepaalde den van het buitengebied. Verder accepteren GS de omzetting in 144 te bouwen appartementen in 144 vakantiehuizen in het "tikel 11-gebied bij De Koog en gaan de provincie-bestuurders in incipe akkoord met een golfbaan op een nieuwe lokatie in het 1 rimgebied. Het Texels college van B en W kon met deze onder- indelingsresultaten vrijdag tevreden uit Haarlem terugkeren, na >n onderhoud in het provinciehuis met een GS-delegatie. let voltallige college, in gezelschap n gemeentesecretaris Zoon en ief ruimtelijke ordening Le Roux, rak met de gedeputeerden W. van leider (CDA) en mevr. M. de Boer vdA), die werden bijgestaan door drie provincie-ambtenaren. Er mag van worden uitgegaan dat de reac ties van de gedeputeerden represen tatief zijn voor de opstelling van het Igehele college van gedeputeerden. De drie ,,hete hangijzers" zijn ,.nu in principe bestuurlijk gezien niet meer i bezwaarlijk voor GS", zo werd de uitkomst van gemeentezijde om- «chreven. Op ambtelijk niveau zullen 4e thans bereikte resultaten verder Mrorden uitgewerkt. )e besproken kwesties waren al door nbtenaren van gemeente en provin- e voorbereid, zodat de uitkomsten ■or B en W niet helemaal verras- jnd waren te noemen. Het politiek eest beladen onderwerp vormde rnder twijfel het kamperen bij de Der. Zoals bekend hadden GS een oef met vijf „kampeereenheden" ïr boerenerf voor de afgelopen zo- er afgewezen. Een meerderheid van Texelse gemeenteraad wilde deze oef, vooruitlopend op een wijziging an het bestemmingsplan buitenge- ied. GS vonden dat Texel te hard an stapel liep, en stak er een stokje aor. Vrijdag zijn beide partijen een ael stuk dichter bij elkaar gekomen, dus woordvoerder Jim le Roux van a gemeente Texel. GS vinden vijf enheden (als absolute bovengrens) cceptabel, alleen op A-blokken en edurende een beperkte periode (na- ielijk alleen in de zomer). Hoe lang e zomerperiode precies moet duren, niet afgesproken. Het enige „gat" at GS nog van B en W scheidt, is an door GS gewenste verplichte zo- aring. Dat wil zeggen: GS willen dat et overal in het buitengebied klak- toos tenten en caravans mogen p vrijdag 16 december wordt om 3.00 uur de jaarvergadering van rrpshuis De Wielewaal te De Waal ihouden. Op de agenda staat: notu- n vorige vergadering: financieel ver eg en bestuursverkiezing. Na de luze vertoont Paul Kikkert een vide- ilm en hij vertelt over het reddings- ezen op Texel. Het financiële pport ligt vanaf woensdag ter inza- in het dorpshuis. worden neergezet, maar alleen déér waar dat „uit landschappelijk oog punt inpasbaar is". Volgens Le Roux is het overigens niet zo dat het oude land van Texel (om een gebied met een niet onaanzienlijke landschappe lijke waarde te noemen) bij voorbaat door GS zal worden uitgesloten. „Het zal er waarschijnlijk op uitdraaien dat we vrij minutieus van lokatie tot loka tie gaan bekijken wat wordt toege staan. Op ambtelijk niveau zullen we overleggen hoe een en ander het beste kan worden geregeld", aldus Le Roux. B en W zullen naar een regeling vóór de komende zomer streven, desnoods een noodregeling. Voor wat betreft de plannen voor het artikel 11-gebied, werden bezwaren van GS gevreesd ten aanzien van de omzetting van 144 appartementen in 144 bungalows. Vooral het feit dat de vakantiehuizen in eerste instantie worden verkocht en niet verhuurd, zou de provincie wellicht niet zinnen. In Haarlem bleek dat GS bereid zijn om daarover heen te stappen. Het feit dat de verhuur van verkochte va kantiehuizen in De Krim heeft aange toond dat een hoog verhuur-resultaat kan worden bereikt als men over een goed eigen verhuurapparaat beschikt, bleek daarbij een belangrijk argu ment. De gedeputeerden stelden daarom wèl eisen aan het beheer: dat moet in eigen hand worden ge houden. De provincie bleek op dat punt wel vertrouwen te koesteren in Jarino BV, die het project ontwikkelt. Stedebouwkundig zijn de plannen door de provincie geaccepteerd, het voeren van een artikel 19-procedure door de gemeente om de realisatie van het totaalplan mogelijk te maken, is „bespreekbaar". Tot voor kort zat de plannenmakerij voor een golfbaan nabij het Krim- gebied op een dood spoor. De provin cie had onoverkomelijke bezwaren te gen de lokatie Haneplas, een gebied ten zuiden van De Krim. „Probeer De minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC), E. Brinkman, brengt dinsdag 14 februa ri een bezoek aan Texel. Brinkman is die dag de gast van de Texelse CDA- afdeling. Donderdagavond kreeg het partijsecretariaat de definitieve toe zegging binnen. Er is nog geen pro gramma bekend, maar zeker is dat veel aandacht wordt geschonken aan het ouderenbeleid op Texel. Dit onderwerp vormde voor het CDA Texel de aanleiding voor de uitnodi ging aan minister Brinkman. Vermoe delijk krijgt de dag het karakter van een werkbezoek; de minister zal in elk geval niet kunnen overnachten waardoor een openbare spreekbeurt 's avonds problematisch is. iets in de omgeving te zoeken", had het provincie-advies geluid, en deze goede raad werd op Texel opgevolgd. Als alternatief werd een terrein ten noorden van De Krim gevonden. Deels is dat nu nog bos (in eigendom van Staatsbosbeheer), het resterende benodigde deel is agrarische grond. De te rooien bomen zullen zoveel mogelijk in het nieuwe deel worden herplant. GS willen akkoord gaan met het basisidee om daar een golf baan aan te leggen, onder voorwaar de dat het terrein ook voor de niet-golfspelers (de gewone recreant dus) moet openstaan. De gemeente is het eens met deze voorwaarde. Voor het zover is, valt ook in deze kwestie het komende jaar nog het nodige aan werk te verrichten. Er is nu geen twijfel meer. Ouwe Sunderklaas leeft op Texel als nooit tevoren. Ondanks de minder gelukkige dag in de week was het aantal voorstellingen gisteravond niet minder dan in de afgelopen jaren en de kwaliteitsverbetering zet versterkt door. De meest opvallende ontwikkeling doet zich in de buitendorpen voor. Naast voorstellingen van algemeen- Texelse aard zijn daar steeds meer uitbeeldingen die ontleend zijn aan toestanden uit het betreffende dorp, die vaak de krant niet hebben ge haald en daarom alleen door „eigen volk" kunnen worden begrepen. De voorkeur voor „super-lokale" onder werpen is daar zelfs zo groot dat ve len liever niet meedoen dan voor een algemeen Texels onderwerp te kiezen. De indruk bestaat dat ook het aantal onderwerpen dat werd uitgebeeld in de meeste dorpen veel groter was dan in vorige jaren. Er was een enor me variatie. Het verschijnsel dat één thema werd gekozen door tientallen speulers, bleef deze keer achterwege. Eigenlijk was de enige uitzondering Teso, maar die onderneming is de laatste maanden dan ook op een zo uitdagende wijze in het nieuws ge weest dat het moeilijk anders kon. Schitterende uitbeeldingen met aan grijpend en realistisch spel waren ge maakt rond de maatregelen die zijn getroffen om alleen „echte" Texelaars voor het voordelige autokaartje in aanmerking te laten komen, over de mogelijkheden om het schip bereik baar te maken voor slecht ter been zijnden en over de beproefde metho de om het schip in geval van nood snel te verlaten. Andere onderwerpen die meerdere keren werden uitge beeld hadden betrekking op zwempa radijs Calluna, het jachtwild voor ouderen, de vuilverwerking en de plannen om van De Pelikaan een kuurcentrum te maken. Den Burg Dat was althans het geval in Den Burg, waar het aantal meespelende volwassenen (75 voorstellingen) iets lager was dan vorig jaar, terwijl het aantal deelnemende kinderen (76 voorstellingen) juist aanmerkelijk ho ger was. De jury (van de Folklo- restichting) die had postgevat bij Het Open Boek, Frans Zegel en Bakkers Ijzerhandel, was opgetogen over de kwaliteit. „Er werd beduidend beter gespeeld dan vorig jaar, vrijwel zon der uitzondering op typisch Texelse gebeurtenissen", zo werd ons na af loop van de prijsuitreiking mee gedeeld. Typisch voor de viering in Den Burg is de deelname van groepen die ge bruik maken van grote wagens met tractoren. Met hun licht, geluid en andere techniek zijn die zeer impone rend. Toch zijn ze vaak minder goed dan de enkelingen, duo's en kleine groepjes die soms zeer raak uit de hoek komen met voorstellingen waar bij heel even moet worden nage dacht, maar die voortdurend in de verdrukking dreigen te raken en daar om door lang niet iedereen rustig kunnen worden bekeken. In de bui tendorpen hebben de spelers over het algemeen meer eer van hun werk, vooral daar waar de sunderkla- zen de huiskamers binnenkomen en in alle rust hun hele act opvoeren. Sil Strandjutter Sil Boon in De Cocks- dorp kan gerust zijn: de sunderklazen hebben overduidelijk laten merken niet te sympatiseren met de strand vonderij waarmee hij vorige week in botsing kwam. Over heel Texel waren zeker tien voorstellingen aan dit inci dent besteed, waarbij men de „strandvonder" kreten kon zien mee voeren als „Wat je op het strand gaat halen, zul je mij moeten betalen" en „De zee geeft, ik neem". Meerdere keren werd in Den Burg het „stappen" van kroonprins Willem Alexander op Texel als onderwerp ge nomen, zoals een massale uitbeel ding van „Koninklijke Jelleboog" waar iedereen het Wilhelmus zong. We zagen ook „hofleverancier" Ge rard van der Kooi die aan de kroonprins een speelgoedautootje had verkocht. Bij de jeugd werd schone Texelse lucht in blik verkocht voor f5,- en ook zag men hoe iemand van de AOT in Oudeschild gas aanboorde. En een kind dat kennelijk zat te wachten op een gesubsidieerd dagverblijf ver zuchtte: Wordt er een kat en muis spel met ons gespeeld? Of worden we onder gastouders verdeeld? Leuk was de uitbeelding van een circus- groep die op een wagen een eigen wc had meegebracht. Een der beste jeugdvoorstellingen in Den Burg was „Bakkerij Timmer" waar men bezig was stenen te bakken voor de CVO- schoolverbouwing, dit naar aanleiding van een antwoord van wethouder Ze- gers op een vraag in de raadsverga dering. Koos Hopeloos ("Ik ben nog steeds werkloos") juichte de werkgelegen heid gevende plannen toe van Cocky Penha in Oosterend, De Pelikaan in Den Burg. „Teso op de computerkassa-toer" moest duidelijk maken dat de nieuwe strenge regels om voor het „Texelse" autokaartje in aanmerking te komen, eenzaamheid betekent voor op het eiland wonende ouders met kinderen op het vasteland. „Weg met de vuil niszak, zie hier de nieuwe ecobak", was een voorstelling die voor zichzelf sprak. Een goeie was de uitbeelding die de draak stak met het streven van de VVV-directeur om bij het op nemen van een film voor de Belgi sche tv toch vooral de geparkeerde auto's uit beeld te houden. Op het bekende vooroordeel jegens ambtena ren, werd ingespeeld in een voorstel ling die duidelijk maakte dat ziekte en zelfs dood het gevolg zijn van het slechte klimaat in het huidige raad huis. Op hetzelfde onderwerp sloeg de voorstelling met „scharrelambte naren", die in het nieuwe raadhuis veel beter zouden „leggen". Een rattenvanger die gebruik maakte van een knalapparaat joeg velen de stuipen op het lijf, mede door de echte rattenlijkjes die hij bij zich had. Smartlappen Na jazzweekend, blues-weekend, tro pical sea festival en andere bijzonde re weekenden die vooral in het belang lijken te zijn van de horeca stelde een groep voor om nu ook met een „smartlappenweekend" te komen. Dat leek een beetje op de goed verzorgde groepsuitbeelding waarin ook de draak werd gestoken met al die weekenden. Een bittere ondertoon had het wagenspel waarin gewag werd gemaakt van een reeks niet opgehelderde misdaden op Texel, zoals de insluiping in een woning aan het Pater Witteplein, het stelen van de ton van Frits „Beer" en de overval op twee bejaarde gebroeders. Meerdere groepen hadden een heel speciale verwachting van wat er straks in kuurcentrum De Pelikaan gaat gebeuren. De daar toegepaste massage had meestal een nogal „in tiem" karakter en het ging er ook vreemd toe in de modderbaden en bij de fitness-afdeling. „De Pelikaan is Grimmig zijn soms de methoden waarop op Texel onlustgevoelens duidelijk worden gemaakt, zelfs in het gemoedelijke Oudeschild. Daar slaagden onbekenden er zondag avond in om het zeer zware antie ke kanon bij het zuidelijke havenhoofd, zodanig te draaien dat het landinwaarts werd gericht. Doelwit, zo deelden ingewijden ons mee, is nu het raadhuis in Den Burg, waar men zeer tegen de zin van veel Oudeschilders heeft besloten de huisvuiloverslag toch in Oudeschild te vestigen en de officiële mening van de dorps bewoners daarover niet heeft af gewacht met uw gezondheid begaan en ver dient er stevig aan". Wolkers Onder de toeschouwers in Den Burg bevond zich Jan Wolkers die tot zijn vreugde werd geconfronteerd met meerdere voorstellingen die te maken hadden met het weigeren van de aan hem toegekende P.C.Hooftprijs. Wol kers' zonen Bob en Tom deden ook mee, maar zij hadden het over „P.C. Hooftpijn". De hoge kosten die de brandweer in rekening brengt bij eve nementen waar voor brandwacht moet worden gezorgd, had een alter natieve brandweer, compleet met auto en vlammenwerper (I) op de been gebracht. Een groep met netten gewapende vangers maakte jachjt op de nog steeds voortvluchtige kangoe roe Dat mensen bij het bezoek aan zwemparadijs Calluna kans lopen een paar tanden kwijt te raken werd wei nig subtiel uit de doeken gedaan in minstens vier voorstellingen in Den Burg. Een „harde" was de uitbeel ding van de party service van Jan Stolk („De baas van het jaar aan het gemeentelijke voorspeen") compleet met bedorven haring. Lees verder pagina 5 Een Melitta koffiezetter voor ƒ49,50? Tijdens de gehele feestmaand de cember geven wij bij elke aankoop op onze gehele najaars- en winter collectie '88. Exclusief voor Texel de topmerken Esprit, In Wear, Matinique, Radio Boy, Radio Girl, Diesel jeans, en Tra der jeans. The boutique with the best choice Weverstraat 5, Den Burg, Texel Alle Melitta koffiezetters nu met f 10,- KORTING Oen Burq WrvorNtra.it 15 Tel 02220 12346 A Assurantiën Hypotheken (ook 's avonds en in weekend)

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1