2x aan de top! Ik ben niet zielig.../' Allergie voor kleur-, geur- en smaakstoffen: Ooit kiest u voor mooist Vaccin tegen zeehondenziekte erkt afdoende „Ecomare" ueidt uit Noorlander en Arendsen maken nIIV iii^l Aioiivj.iM kunstwerken voor raadhuishal Lezing Bang&Olufsen 3jaargarantie irstconcert van Excelsior I Kerstviering in 't Kamphuis Zon, maan en hoog water NIOZ-DIRECTEUR IN DE VUT Melden vorstverlet let experiment dat met zeehonden an „Ecomare" is uitgevoerd om ast te stellen of het vaccin tegen Ie beruchte zeehondenziekte vol- Ioende bescherming biedt, is eslaagd. b/e conclusie mag worden getrokken |/'t het feit dat de zeehonden die in srband met het experiment naar het vembad „Molenkoog" waren ver guisd, woensdag naar „Ecomare" zijn bruggebrachtZoals bekend zijn bij het experiment gezonde zeehonden tipwust met het virus geïnfecteerd. De resultaten van het onderzoek kon en gisteren echter nog niet officieel lorden bekend gemaakt omdat het ijksmstituut voor Volksgezondheid Milieu nog niet alle gegevens eeft verwerkt. IEcomare" krijgt een ruimere hal, waardoor het niet meer nodig is dat broepen buiten moeten wachten als pe leiding kaartjes koopt. Verder zal pe nieuw ontstane ruime heel anders worden ingedeeld. De punten waar Yespectievelijk voorlichting wordt ge geven, waar kaartjes worden ver kocht en waar men souvenirs en andere artikelen kan krijgen, worden gespreid zodat niet langer dichte drommen publiek op één plaats staan Jte wachten. De extra ruimte wordt Iverkregen door het overkapte gedeel- [fe bij de entree dicht te bouwen en Sde tussenwand te verwijderen. De sbouw wordt uitgevoerd door Daalder uit De Cocksdorp, naar een ontwerp van architect Vegter, zoon van de rijksbouwmeester die in het begin van de jaren zeventig het bestaande Ecomare-gebouw ontwierp De 11-jarige Mariëlle Boon uit De Cocksdorp: „Ik ben niet zielig" wordt er aan gedacht om iets spe ciaal voor hem mee te geven, maar het is niet zo simpel voor een leek als bij suikerziekte. Fruit mag hij ook niet onbeperkt". Vooral rond de feestdagen is het risico dat het fout gaat groot. In zijn geval is het resul taat binnen een uur merkbaar. „Hij ligt in no-time te trappen op de bank". Op vrijwel alle producten staat tegen woordig wat er in zit. Voor kleur-, geur- en smaakstoffen worden ook wel zogenaamde „E-nummers" ge bruikt. Hiervan kunnen lijsten worden aangevraagd. In goede merkartikelen zitten over het algemeen de minste chemische toevoegingen. „Je bent een stuk duurder uit, maar dat kan me niks schelen, als het maar helpt". Vloerbedekking De 11 -jarige Mariëlle Boon uit De Cocksdorp was als baby al licht ast matisch. Een dokter adviseerde haar ouders er achter te komen waardoor dat werd verergerd. „We hadden in huis al de nodige aanpassingen ge daan zoals katoenen vloerbedekking en zeil, maar ze bleef tot haar negen de geregeld misselijk en had erge hoofdpijn", aldus Mariëlles moeder Corry. Via het blad van de astma vereniging werd zij geattendeerd op een eventuele allergie voor kleurstof fen. „We zijn begonnen met het ver mijden van artikelen met kleurstoffen en meteen werd de hoofdpijn min der". Mariëlle is licht allergisch. Ze let zelf goed op wat ze eet en drinkt. Dat ze bijvoorbeeld geen cola of cassis mag drinken vindt ze erg. De medewer king van school en klasgenootjes is in De Cocksdorp groot. „Ik heb hier over eens een spreekbeurt gegeven op school en sindsdien houden ze er met tracteren bijna allemaal rekening mee Sommigen bellen mijn moeder Op 31 januari houdt de vereni ging BAS een lezing op Texel. BAS staat voor Benzoëzuur (con serveringsmiddelen), Azo- kleurstoffen en Salicylaten (stoffen die van nature in be paalde voeding voorkomen even als in aspirine). De vereniging is voor en door volwassenen en ouders van kinderen met ge dragsstoornissen of lichamelijke klachten door chemische toe voegingen in voedingsmiddelen. De Texelse huisartsen en mede werkers van scholen zullen wor den uitgenodigd voor deze informatieve bijeenkomst, ledereen die is geïnteresseerd is welkom en wordt verzocht zich van te voren op te geven bij Hanneke Roeper, tel. 17932 of bij Nel Rommel-Smit, tel 17352. De lezing zal worden gehouden in de Lubertischool maar bij veel belangstelling mag gebruik wor den gemaakt van de aula van de RSG. Naar aanleiding van de le zing zal worden gekeken of op Texel animo is voor een praatgroep. om te vragen wat ik wel mag heb ben". Mariëlle is nooit met haar aller gie geplaagd. „Ze zeiden wel eens, joh neem het nou maar. En dan is het wel eens moeilijk om nee te blij ven zeggen". Er is nog maar weinig bekend bij de meeste mensen over allergie voor kleur-, geur- en smaakstoffen. Dat moet anders vinden zowel Mariëlle en haar ouders als de Texelse moeder met haar vijfjarige zoon. Maar één ding willen ze heel goed duidelijk ma ken: de kinderen die er last van heb ben zijn niet zielig. Het zijn gewone kinderen die alleen goed op moeten letten wat ze eten. Jan Brouwer DEN BURG Spmbaan 15. Tel. 02220-15130 IJDAG 23 DECEMBER 1988 TEXELSE COURANT Zijlstra wordt opgevolgd door prof. dr. E K. Duursma, thans wetenschappe lijk directeur van het NIOZ. De sollici tatieprocedure voor een nieuwe wetenschappelijk directeur gaat bin nenkort van start. In de november uitgave van de Consumentengids werd de Beovision L2502 beoordeeld met "goed zeer goed". In de uitgave van december werden van de 17 geteste middelgrote luidsprekers er slechts 2 "goed" bevonden. Daar is de RL 45.2 van Bang&Olufsen er één van. Christelijke muziekvereniging Ex- Isior onder leiding van Betty Witte- ikker geeft tweede kerstdag in de iderlands Hervormde kerk te Ooste nd om 12.00 uur een kerstconcert, rganist is Dyo Wassink. Bij de uit ing wordt een collecte gehouden ior de slachtoffers van de overstro- ing in Bangladesh. Het programma: ccelsior: Rondo (Purcell.arr. Jan de aan); Excelsior: Once in Royal Da ds City (arr. W. Hautvast); Orgel: Noel Suisse (Louis Claude d'Aquin); Excelsior: In Bethlehems stal (Jan de Haan); Bugel en orgel: Adagio (Albi- noni); Excelsior: Christmas Fantasy (Jan de Haan): Orgel: Praeludium in C (Joh. Christoph. Kellner); Excelsior ep orgel: Introïtus voor Kerst (Jacob de Haanl; Bugel en orgel: Trumpet Voluntary (William Boyce); Excelsior: Air Pathetique (arr. Robert van Berin gen); Excelsior en orgel: The First Noel (arr. W. Hautvast); Slotwoord; Excelsior: For Unto Us (Handel arr. Jurr. Hempel). Op Tweede Kerstdag wordt in ,,'t J Kamphuis" (Zuidhaffel 27) een kerst- j uering gehouden waarbij iedereen I Jelkom is. het programma bestaat uit samenzang, koffiedrinken en .Ijiisteren naar een verhaal. Bezoekers die zelf iets willen zingen of voordra- I gen kunnen hun gang gaan. Begon nen wordt om 15.30 uur. Wie vervoer I |Fd'9 heeft kan bellen naar 12836 of De zon komt 25 december op om 8.47 en gaat onder om 16.33 uur. Maan: 23 december V.M. Springtij: 25 december „Als hij zich niet aan zijn dieet houdt, verandert hij van een lief, spontaan jongetje in een niet te hanteren monster". Aan het woord is een Texelse moeder van een vijfjarige zoon, die zwaar allergisch is voor kleur-, geur- en smaakstoffen. Ze wil haar naam liever niet in de krant hebben. „Ik heb er al zoveel ellende mee gehad". De 11-jarige Mariëlle Boon uit De Cocksdorp vindt het geen pro bleem dat zij met naam en foto in de krant komt. Ze heeft ook al eens een spreekbeurt over haar voedingsallergie op school gehou den. „Ik ben niet zielig, want een hartkwaal of suikerziekte is véél erger". Wat is het kenmerk van iemand met een allergie voor kleur-, geur- en smaakstoffen? De meest voorkomen de stoornissen zijn: problemen met slapen, hyperactiviteit, agressiviteit, concentratiestoornissen, slechte mo toriek, depressiviteit, onvoorspelbaar gedrag (extreem lief, erg dwars), overmatige dorst, nerveuze trekjes, vermoeidheid, hoofdpijn, vaak misse lijk en buikklachten. Het grote gevaar bestaat dat iemand wiens kind af en toe eens lastig is om diverse redenen, meteen denkt dat alle problemen kunnen worden opgelost met een streng dieet. En de kinderen die inderdaad stoornis sen hebben wegens de chemische toevoegingen aan voeding, worden vaak voor aanstellers of zelfs geestelijk gestoorden uitgemaakt. Een Texelse moeder vertelt over de problemen met haar zoon: „Toen hij twee jaar was ben ik met hem naar de dokter gegaan. Die constateerde dat het een overactief kind was en adviseerde remmende middelen. Dét wilde ik niet". Door een kinderarts werd dezelfde diagnose gesteld en zelfs een uitge breid onderzoek in het Academisch Medisch Centrum te Amsterdam wierp geen nieuw licht op de zaak. „Ik dacht, wat doe ik fout dat ik dit kind niet aankan? Zou ik nou echt zo'n slechte moeder zijn". Vanaf januari verleden jaar werd de vrouw op het goede spoor gezet door een programma op de televisie en berichtgeving over allergie voor kleur-, geur- en smaakstoffen in aller lei bladen. Ze begon te experimente ren, eerst met het niet meer geven van snoep en suiker. Twee maanden geleden is haar zoontje getest door een vrouw in Haarlem, die zich heeft gespecialiseerd in het ontdekken van zulke allergieën. Vanaf dat moment is het dieet van het jongetje nog veel strenger geworden, maar het resul taat is grandioos: „Hij speelt nu lief, anders had hij aan de lamp gehan gen!" Alles met mate Er zijn veel voedingsmiddelen die zo op het oog niet schadelijk lijken, bij voorbeeld verse groenten en fruit. maar waarvoor iemand toch aller gisch kan zijn. Een bepaalde soort groente mag vaak maar één keer per week worden gegeten. Er is niets dat onbeperkt mag, alles moet met mate. Een groot probleem is ook het drin ken. „Voordat we doorhadden wat het was dronk hij niet, hij zoop! Vier flessen roosvicee per week gingen erdoor. Nu mag hij nog maar twee glazen appelsap per dag en dat is wel eens moeilijk". Door het strenge dieet ontstaat vita minegebrek. Dat wordt opgevangen met speciale aanvullende preparaten. Maar die moeten wel bij de dokter worden besteld, want ook daar mag geen kleur- of smaakstof inzitten. Niet normaal „Er werd vroeger vaak gezegd dat ik maar moest accepteren dat hij niet normaal was, dat ik hem in een in richting moest doen. Die mensen kon ik wel sléén. Ik wist gewoon dat er iets anders aan de hand was". Ook het personeel van school had problemen met het kind. De jongen mocht wel komen, maar voor een half uurtje, zo onhandelbaar was hij. „Maar als je de ene dag kan fietsen en de volgende dag met meer, dan is er toch iets anders aan de hand?" Door het dieet is de jongen tot rust gekomen en zichzelf geworden. Hij kan verstandelijk prima meekomen. Zielig Een streng dieet volgen valt voor een klein kind niet mee. Als op school getracteerd wordt mag hij het niet hebben. „Als ik het weet geef ik wat mee wat hij wél mag hebben. Soms Prof. dr. Jenne Zijlstra neemt per 1 mei a.s. afscheid als algemeen direc teur van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in 't Hornt- je. Hij gaat in de VUT. Aan kunstenaars H. Arendsen en H. Noorlander is opdracht gegeven een plastiek en een schilderij ter ver fraaiing van de hal van het raadhuis te maken. Ook het beeldje „Vriend schap" van mevrouw C. de Visser en de houten sculptuur van P. Riteco krijgen een plaatsje in de hal. Bij de herinrichting van de raadhuis hal is besloten de 1-1,5% regeling voor kunstverfraanng toe te passen. Dat houdt in dat een bedrag tot 1,5% (ƒ3000,-) van de totale bouw som (ƒ200.000,-) aan kunst wordt besteed. In augustus werd via een advertentie een oproep gedaan aan kunstenaars om ontwerpen en ideeën in te die nen. Zeven gaven daar gehoor aan. Ben Witte wilde een mobile maken, maar dat leek de commissie Kunst en Cultuurbeleid niet geschikt voor de hal, met het oog op de al aanwe zige mobile-achtige lamp. N. van Heeringen dacht aan een structuur in roodkoper. De commissie vond de vormgeving echter achter haald. Daarnaast is het niet geschikt omdat het een groot deel van het vloeroppervlak in beslag zou nemen. Een drieluik „De mens op reis", uit gevoerd in een Poolse weeftechniek door mevrouw M. Zeeman, was vol gens de commissie qua vormgeving en kleurgebruik niet passend bij de hal. Deugdelijk voorstel Mevrouw I. Nahuys stuurde een kaartje in met de vermelding dat zij wel een bestaand werk aan de ge meente wilde verkopen of iets spe ciaal voor de hal wilde maken. De commissie vond dit „geen deugdelijk voorstel". Dat gold ook voor het kaartje dat Harry Tielemans stuurde, met een schets van zijn ontwerp. Door het ontbreken van gegevens over maten, materialen en kosten, was beoordeling niet mogelijk. De inzendingen van H. Arendsen en H. Noorlander leken de commissie wél geschikt voor verfraaïing van de hal. Noorlander stuurde een model van een reliëfschilderij in, dat op wa re grootte 200 bij 160 centimeter wordt. Het zal vier zittende mensen voorstellen. De kosten bedragen ?2000,- exclusief lijst. Dit bedrag zal ten laste komen van het krediet Kunstaankopen. Arendsen diende een schaalmodel in van een plastiek, enigszins vergelijk baar met een zeemeeuw, een zeil boot of zelfs het eiland Texel. Het wordt gemaakt van plexiglas en kost f3000,-, wat beschikbaar is door de 1-1,5% regeling. Verplaatsing De Kunst- en Cultuurcommissie heeft verplaatsing van enkele andere kunstobjecten voorgesteld. De houten sculptuur van P. Riteco kan niet, zo als was voorgesteld, bij de ingang van het raadhuis aan de parkzijde naast de plantenbak worden ge plaatst. De planten worden regelmatig besproeid en hierdoor zou de ernaast staande sculptuur onherstelbaar wor den beschadigd. Wel zou het bij die ingang aan de zijde van de muur kunnen worden geplaatst. Het beeldje „Vriendschap" zal aan de rechterzijde van de balie (vanuit de balie gezien) worden geplaatst op een plankje aan de muur. De vitrinekast uit de expositieruimte krijgt een vaste plaats in de hal tus sen het toegangsportaal en de invali- denlift. In deze kast kunnen wisselende exposities van kleine kunstvoorwerpen worden gehouden. Voor het melden van werkloosheid, vorstverlet of onwerkbaar weer in de bouwnijverheid of agrarische sector kan men zich maandag van 10.30 tot 11.30 uur en van woensdag tot en met vrijdag van 17.15 tot 18.00 uur melden bij R. van IJsseldijk, Gast huisstraat 60 in Den Burg. Hoog water te Oudeschild: Zaterdag 24 december 9.25 en 21.33 Zondag 25 december 10.01 en 22.08 Maandag 26 december 10.27 en 22.43 Dinsdag 27 december 10.46 en 23.16 Woensdag 28 december 11.04 en 23.49 Donderdag 29 december 11.29 en Vrijdag 30 december 0.23 en12.02 Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 11