I Huishoudgeld overhouden Een MAGNETRON BAKKER siPiEicimw Schaalmodel van bunker voor museum in Delft Voor het weekend van 24 en 25 december 1988 Een brok Texelse geschiedenis" Gemeentesubsidie voor verhuizing Lichtboei Gemeentelijke bijdrage brandpreventieinstituut Een kaars voor vrede Ledenvergadering Schapenhouderij Kerkdiensten Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 1 Ben van Leersum llinksl toont Gerrit Gerrits hoever het model al is opgeschoten. De 32-jarige Ben van Leersum maakt, in opdracht van het Delftse Leger- en Wapenmuseum, een open gewerkt schaalmodel van één van de bunkers bij de Rommelpot. Hij maakt gebruik van tekeningen uit oude ar chieven en verricht zelf metingen. Hij wordt bijgestaan door Gerrit Ger rits, die naar eigen zeggen „bunker- gek" is. De bunker aan de Rommelpot is van Nederlandse makelij en dateert uit 1938 of 1939. Hij maakt deel uit van een „indirect richtende batterij", dat wil zeggen dat vanuit de bunkers de zee niet was te zien. Daarom waren er ook nog twee of drie meetposten in de duinrand en een grote comman dopost op Loodsmansduin. Het is de tweede batterij 15L35 (Den Hoorn) van het regiment Kustartillerie. De ge gevens die nodig waren voor een goed gericht schot werden verzameld in een werkkamer. Voor de soldaten waren betonnen onderkomens. Alle gebouwen waren door telefoon met elkaar verbonden. Al deze bunkers, voor zover ze er nog zijn, staan op de Provinciale Monumentenlijst. Het exemplaar dat nu op schaal wordt nagemaakt heeft twee grote vertrek ken, een kleinere kamer waar de mu- nitielift in stond, een ruimte voor de telefonist en een trapopgang. Alleen het uitwendige van de bunker kan „in het echt" worden bekeken. De in gang is namelijk afgedekt met beton platen om te voorkomen dat iemand een doodsmak naar beneden maakt en vervolgens verdrinkt in de ander halve meter modderwater die er in staat. Slecht voor het gebouw, aldus „bunkerdeskundige" Gerrit Gerrits. Het gevaarte is echter zeker niet bouwvallig. „Ze werden indertijd ge bouwd voor de eeuwigheid. Ik schat dat je de eerste 500 jaar weinig van verval zal merken", verzekert Gerrits. Modelbouw Ben van Leersum is een verwoed mo delbouwer en maakte al meerdere natuurgetrouwe kopieën op schaal van bunkers op Texel. Hij gebruikt daarvoor waterbestendig plaatmateri aal. Hij schreef zelf naar het Leger en Wapenmuseum in Delft en bood zijn diensten aan. Men vroeg hem een opengewerkt schaalmodel aan te leveren, waardoor bezoekers van het museum een goed inzicht wordt ge geven hoe het inwendige van een be staande bunker eruit ziet. Als het werkstuk van Van Leersum bevalt, zullen meer opdrachten volgen. Van Leersum wil in ieder geval de com plete batterij bouwen. Hij hoopt dat enkele van zijn werkstukken in de toekomst een plaatsje kunnen krijgen in het museum dat men bij het Vlieg veld wil realiseren. „Een opengewerkt model is natuurlijk veel moeilijker dan alleen een buiten kant. Alle vertrekken én het interieur moeten goed zichtbaar zijn", aldus Van Leersum. Er zijn nog maar een paar overblijfse len van de Nederlandse kust artillerie in IJmuiden, Hoek van Holland en Den Helder. Op Texel zijn op één na alle gebouwen van de batterij er nog. Van het gebouwtje dat is gesloopt (één der meetposten in de duinen), hebben Gerrits en Van Leersum een tekening kunnen achterhalen. „Het leek ons leuk om hier een mo del van te maken, omdat er nog zo veel van over is", verklaart Gerrits. Hij hoopt dat door een serie model len de samenhang tussen de verschil lende betonnen objecten duidelijk kan worden gemaakt. De aandacht voor bunkers en ook voor oude forten is de laatste jaren gestegen. Men krijgt steeds meer oog voor deze historisch belangrijke bouwwerken. De tekeningen die Van Leersum en Gerrits in de archieven van het Bu reau Registratie Verdedigingswerken te Den Haag hebben gevonden, klop pen lang niet altijd. Maar door de metingen van de restanten van de bunkers ermee te vergelijken, komen ze er wel uit. Het Bureau Registratie Verdedigings werken heeft in 1947 en 1948 alles opgemeten wat aan bunkers was ge bouwd. Er werd geen onderscheid gemaakt tussen Nederlandse- en Duitse bunkers. De registratie gebeur de „met een natte vinger". Gerrits: „Het interesseerde de mensen toen niet, ze hadden de pest aan Duitse bunkers. Wat kon het die man sche len of die muur twee of drie meter was". Vergelijken Het is moeilijk om Duitse bunkers met Nederlandse te vergelijken. De Duitse zijn afgeleid van die uit de „Westwall" die in 1934 en de jaren daarna is gebouwd tegen Frankrijk. De Duitse bunkers op Texel zijn voor al van na 1942, toen de spanning be gon op te lopen. De Nederlandse bunkers zijn niet naar aanleiding van een voorbeeld gebouwd. Gerrits en Van Leersum hebben ook veel houvast aan foto's die zijn ge maakt van inmiddels gesloopte bun kers. De batterij waarvan ze nu één bunker tot schaalmodel verwerken, was bemand met soldaten uit Noord holland. Het duo hoopt in contact te komen met mannen die daar in die tijd hebben gezeten. „Verhalen en fo to's hopen we te vinden", vertelt Gerrits. Hij heeft al ontdekt dat de voormalige commandant van de bat terij die in de bunkers bij de Rommel pot zat, kapitein Bijlsma, vier jaar geleden is overleden. Hij heeft brie ven gestuurd naar Bijlsma's dochters die in Canada en Australië wonen, maar heeft nog geen antwoord ge kregen. Ben van Leersum is niet zozeer beze ten van bunkers als wel van model bouw. „Die bunkers zijn leuk om te doen, maar het gaat mij vooral om het bezig zijn. Een ander besteedt z'n geld in de kroeg, ik ben uren thuis bezig en daar steek fk m'n geld in". Donderdag 22 december Om 19.00 uur begint in de Hervorm de kerk van De Waal een kerstviering met medewerking van de leerlingen van de Redmer IJska-school. De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering. Gesproken wordt onder ande re over een vergelijkend overzicht van gemeentelijke lasten in diverse ge meenten in het gebied van de Kamer van Koophandel (Hollands Noorder kwartier) en over de mogelijkheid tot het samenvoegen van de gemeentelij ke belastingen tot één heffing. Aan vang 19.30 uur. Vrijdag 23 december In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Big Business". In een plattelandszie kenhuis krijgen twee vrouwen - zusters van elkaar - bijna tegelijk niet op elkaar lijkende tweelingen. Boven dien worden ze allebei Rose en Sadie genoemd. De ene vader is rijk; de an dere met. De verwisseling van de ba by's in het hospitaal vormt niet alleen de basis van het verhaal maar blijft de twee sprekend op elkaar lij kende zusters achtervolgen totdat zij er 25 jaar later achter komen wie wie is. De twee vermogende zussen willen het concern van hun vader op een aandeelhoudersvergadering ver kopen aan een industrieel. De dorpe lingen, onder aanvoering van een van de andere twee zusjes, zijn er tegen. Dus gaan ze op hoge poten naar New York waar zij nietsvermoedend op het vliegveld de industrieel in de armen lopen die die denkt dat hij met de „echte" zussen heeft te ma ken. Ze worden tegen wil en dank in een dure slee gehesen en afgezet in het sjieke hotel waar een suite is ge reserveerd op naam van het „echte" tweetal. Wanner deze twee ook arri veren, ontstaat een dolle situatie. De hoofdrollen in deze komedie zijn in handen van Bette Midler en Lily Tomlin. Zaterdag 24 december Om 19.00 uur begint een kerstsa menkomst met muziek, samenzang en declamatie rond de kerstboom op het dorpsplein in De Koog. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt de kerstnachtdienst gehouden; 22.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Big business" Zondag 25 december Om 16.00 uur begint in de Hervorm de kerk in Den Burg een kerstviering voor de kinderen van de zondags school en de kindernevendienst; aan vang 16.00 uur. Maandag 26 december In manege Akenburg wordt de kerst- bokaalwedstrijd gehouden, aanvang 9.30 uur. Het programma vermeldt dressuur, springen (14.30 uur) en tuigpaarden onder het zadel (16.00 uur). De prijsuitreiking is om 17,00 uur. Toegang gratis. Muziekvereniging „Excelsior" geeft om 12.00 uur een kerstconcert in de Hervormde kerk te Oosterend. De toegang is gratis; bij de uitgang wordt een collecte gehouden ten ba te van het Rode kruis-werk in Bang ladesh. Om 15.30 uur begint in 't Kamphuis (Zuidhaffel 27) een kerstviering voor jong en oud. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Big Business" Dinsdag 27 december In manege Akenburg wordt de kerstbokaal-wedstrijd voortgezet, aan vang 9.30 uur. Springen om 14.30 uur en prijsuitreiking om 17.00 uur; uitreiking kerstbokaal om 17.30 uur. Toegang gratis. In De Lindeboom begint om 13.00 uur een dam- en schaaktoernooi. In schrijving senioren kost f2,50; junio ren f 1,50. Deelnemers worden ingedeeld naar speelsterkte Woensdag 28 december Om 10.00 uur beginnen in hotel „Op- duin" demonstraties houtgraveren, poppen maken, patchwork, kantklos sen, schilderen en spinnen, verzorgd door een groep onder leiding van me vrouw Y. van der Werf uit Den Burg, die de afgelopen zomer voor het 25e jaar op de folkloremarkt stond met haar handwerkdemonstraties. Donderdag 29 december Van 14.00 tot 16.30 uur geeft SVC in het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp een leuke middag voor alle jeugdleden met o.a. levend gan zenbord. Cabaretliefhebbers kunnen hun hart ophalen in theater-restaurant „Klif 12" in Den Hoorn waar Bert Visscher een voorstelling geeft van zijn nieuwe programma „Een tango aan de Dnjepr", aanvang 20.15 uur. Vischer Zieken- en bejaardenomroep De Lichtboei krijgt f1000,- voor de ver huizing van de studio in de biblio theek naar de SLOT-studio in de Buureton. Per brief was door voorzit ter Gelein Jansen verzocht om 5000,-. Daar het budget voor incidentele subsidies maar f6000,- bedraagt, wilde het subsidie-adviesorgaan niet meer dan f1000,- toezeggen. Daar komt nog bij dat men het geraamde verhuisbedrag aan de hoge kant vond. Gemeente Texel zal, op voorstel van brandweercommandant Groote, per 1 januari 1989 ieder jaar f140,- be schikbaar stellen voor het Nationaal Brandpreventie Instituut. Deze instel ling stuurt geregeld publikaties over brandpreventie en maakt het mogelijk folders over dat onderwerp bij hen tegen kostprijs te bestellen. Voor dat bedrag krijgt de gemeente tevens een kwartaaltijdschrift van het Instituut. heeft jaren deel uit gemaakt van de cabaretgroep „Filter" die in 1981 deelnam aan het cabaretfestival in Delft. Vischer zelf veroverde daarbij de persoonlijkheidsprijs. Sinds 1984 geeft hij solovoorstellingen, eerst met „Desnoods geblinddoekt aan een been" en van 1986 tot heden met „Bij Parijs linksaf". Visscher is op de bühne buitengewoon actief. Hij holt, forceert zijn stem, springt, verkleedt zich, gooit met water, danst ballet en is de hele avond in de weer met at tributen, daarbij een onnavolgbare rij van allerlei typetjes presenterend. Ook dit derde programma (try out) zit vol kolder, geraffineerde ontroering en totale chaos. Vischer leidt het pu bliek via weinig voor de hand liggen de lokaties naar de meest absurde gebeurtenissen. Al snel zal blijken dat de verschillende types (schoon- rijdster, flamengodanser, verslaafde biljartspeler, etc.) vaak net even hun dag niet hebben. Of er ook werkelijk een tango aan de Dnjepr aan tepas komt, is de vraag... Alle kinderen van Texel worden in het kader van een vredesproject dat deel uitmaakt van een Internationaal Kin der Vredes Beraad, opgeroepen op 1 januari om 9.00 uur een kaars aan te steken. Deze oproep is geplaatst in de schoolkrant van de Lubertischool te De Koog. Deze wereldwijde actie begint om 9.00 uur plaatselijke tijd in Nieuw Zeeland, als het hier nog nacht is. Men hoopt dat in de loop van de dag in alle landen kaarsen worden ontstoken als symbool voor vrede, licht en liefde op aarde. De Belangenvereniging Schapenhou derij Noordholland houdt haar tweede ledenvergadering op donderdag 12 ja nuari om 10.00 uur in café De Roode Leeuw, Markt 15 te Schagen. Na een huishoudelijk gedeelte, volgen vijf korte inleidingen met als thema: „In hoeverre sluit het fokdoel in de stam boekfokkerij aan bij slachtlammeren- productie". Na de gezamelijke lunch is er een forum met discussie, geleid door M.W. Meinsma. De bijeenkomst zal tot ongeveer 14.30 uur duren. Alle schapenhou ders zijn welkom. HERVORMDE GEMEENTEN Zaterdag 24 december. Den Burg 's avonds 22.45 uur Kerstnachtdienst. Koor: The Sin gers of the Lord. Dienst van Geref. en Herv. kerk. Uitzendig via de Lichtboei. Zondag 25 december. Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar 16.00 uur: kerstfeest van de Zon dagsschool. Zaterdag 24 december. De Waal 21.00 uur: ds. J. Kok, m.m.v. The Singers of the Lord. De Koog 22.45 uur: ds. J. Kok, m.m.v. Advendo. Zondag 25 december. De Waal naar De Koog. De Koog 9.30 uur: Dhr. Wieten. Den Hoorn 10.00 uur: ds. J. Kok, m.m.v. fanfare D.E.K. Zaterdag 24 december. Oosterend 22.30 uur ds. Donker, m.m.v. Het Mannenkoor. Oudeschild: 22.30 uur ds. De Jong, m.m.v. Soli Deo Gloria. De Cocksdorp naar Oosterend. Zondag 25 december. Oosterend 9.30 uur ds. De Jong, m.m.v. De Waddensmgers en cate- chesanten. Oudeschild naar Oosterend. De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong, m.m.v. Blazers van Exelsior. GEREFORMEERDE KERKEN Zaterdag 24 december. Den Burg, 22.30 uur ds. Ter Haar en drs. Salakay, gezamenlijke nachtdienst in de Herv. kerk, m.m.v. de Singers of the Lord. Oosterend 22.30 uur drs. J. Don ker, gezamenlijke kerstnachtdienst in de Herv. kerk, m.m.v. Texels Chr. Mannenkoor. Oudeschild 22.30 uur ds. C. de Jong, gezamenlijke kerstnacht dienst in de Herv. kerk m.m.v. Soli Deo Gloria. Zondag 25 december. Den Burg 10.00 uur drs. Salakay, m.m.v. de Messengers. Oosterend 10.00 uur drs. J. Don ker, gezinsdienst m.m.v. alle kinde ren van de nevendienst. 19.00 uur kerstdienst die verzorgd wordt door een groep oudere jeugd. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend, 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Ned. Herv. kerk te De Waal, 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Vrijdag 23 december. Den Burg, 15.30 uur kerstviering jeugdclub 1. 19.30 uur kerstviering jeugdclub) Zaterdag 24 december. 14.00 uur Generale repetitie kin derkerstfeest. 22.30 uur kerstnachtviering in dt N.H. kerk. Ds. Salakay, preek; Ds Ter Haar, liturgie, m.m.v. The sin gers of the Lord. Zondag 25 december. 10.00 uur kerstviering Ds. Knip- scheer. Uitzendig via de Lichtboei 16.00 uur kinderkerstfeest. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur: voorganger Joh. lênsen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 24 december. Den Burg: 19.00 uur Herder tjesmis, 23.15 uur gemengd koor De Koog 21.30 uur Oosterend: 21.30 uur. Oudeschild: 23.15 uur. Zondag 25 december. Den Burg: 10.45 uur gemengd koor. De Cocksdorp: 10.45 uur. St.Jan: 9.30 uur kerkkoor De Koog. Maandag 26 december. Den Burg: 10.45 uur The Gospeltrain. Oosterend: 9.30 uur gezinsviering JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing Beslis nu ten gunste van goddelij ke heerschappij. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudiij Wie zal door Jehovah worden goedgekeurd. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot zondagmorgen 8.00 uur. Dokter Coutinho. Schilderend 40, Den Burg, tel. 02220-12023. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van zondagmorgen 8.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur. Dokter Eissen julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag 8.00 uur. Henny Hilgers. Van zondag 8.00 uur tot dinsdag 8.00 uur. Marja Keyser. telefoon (02230) 23024. Avond- en weekenddienstregeling Tandartsen. Uitsluitend voor spoedeisende hulp. Tandarts J.G. de Winter, tel. 13911. B.g.g. via semafoondienst 12323. Prothesereparaties 12069. Spreekuur op zaterdag, zondag en 2e kerstdag om 18.00 uur precies. Hogereind 10, De Waal. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 02220-18832 Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingele verd worden. Texelaars met een magnetron houden vaak geld over. Een magnetron kookt immers veel economischer. De grootte van de porties zijn beter te be palen, opwarmen van een "prak" kan gemakkelijker en sneller, en als magnetronbe- zitter kunt u bijvoorbeeld voor meerdere dagen tegelijk koken. Zeker weten dat dat geld bespaart. Geldbesparende magnetrons koopt u bij Den Burg - Weverstraat 15 tel. 02220 12346

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2