Calluna: „AD-test kan niet hebben gedeugd' Maritiem Museum krijgt entree-gebouw A lUk m Commissie verdeeld over uitbreiding wagenmuseum ZWEMPARADIJS POEL VOL BACTERIËN? Tr »jV- W/V Sic 11 Vijftien huisjes voor particulieren Waalder gemeenschap koekoeksjong" Bij Goënga's supermarkt en specialiteitenslagerij, telefoon 19252. Ook voor Hoornder harten, duinkonijnenpaté, Tesselse witjes en lamsham. f RIJDAu uci/CiviDcn iaoo ItACLOC V/Uun«i* I rwjinn Verontwaardigd heeft de bedrijfsleiding van Calluna" gerea geerd op het oordeel dat het Algemeen Dagblad heeft gegeven ver het zwemparadijs. Het golfslagbad van deze ook in dit ge deelte van het jaar nog drukbezochte attractie zou enorm zijn rervuild door bacteriën en ook het ureumgehalte van het water :ou veel hoger zijn dan wenselijk is. De Calluna bedrijfsleiding meent te kunnen bewijzen dat zowel het een als het ander on- ogelijk is en wil het er dan ook niet bij laten zitten. Het landelijke dagblad publiceerde in e editie van woensdag de uitslag an een test waarbij veertien subtro- ische zwemparadijzen in Nederland •aren onderzocht. In het bijzonder 'as gelet op veiligheid, prijs en het acterie-, chloor en ureumgehalte an de verschillende bassins. Naast |of ("Fraai aangelegd overzichtelijk ad, goede geluidsweergave, zeer ehaaglijke binnentemperatuur") was er pittige kritiek en daarvan was de geconstateerde bacterierijkdom iet meest kwalijk. Er zouden maar iefst 1900 bacteriën per milliliter in iet grote golfbassin zitten, terwijl bij Ie meeste andere geteste baden liet meer dan enkele tientallen bac- eriën per milliliter werden vast- lesteld In monsters van het Callunawater waren volgens het AD elfs ziektekiemen gesignaleerd. Bestaat niet )at de mensen van Calluna proteste en tegen dit weinig vlijende testre- iultaat zal bij het publiek ingetwijfeld enige scepsis oproepen, aar directeur Arno Nater en zwem- adbedrijfsleider Klaas van der Weide :eggen met stelligheid te kunnen be- ijzen dat de AD-test op een vergis ing, drukfout of andere misser moet berusten. Diezelfde test gaf namelijk aan dat in de whirlpool van „Callu na" in het geheel géén bacteriën („nihil") zaten. Klaas van der Weide: „Dat is technisch onmogelijk. Whirl pool en golfbad zitten namelijk op hetzelfde filter aangesloten en staan dus met elkaar in verbinding. Al het water - 1,2 miljoen liter - passeert een keer per vier uur het filter. Als er desondanks verschil in bacteriënge- halte zou zijn tussen de twee bas sins, zou de whirlpool er het slechtst moeten afkomen. Daarin zitten in verhouding met de hoeveelheid water de meeste mensen en door de hoge re temperatuur van dat water zouden bacteriën zich daar sneller kunnen vermeerderen. Maar volgens het AD is het juist andersom! Echt, je hoeft geen deskundige te zijn om direct te kunnen vaststellen dat onmogelijk is. Afgezien van wat problemen in de eerste week na de opening is bij alle controles die wijzelf dagelijks uitvoe ren en die wij maandelijks laten uit voeren door het laboratorium Centrilab in Soest gebleken dat het water van Calluna ruimschoots aan de strenge wettelijke eisen voldoet". t" Volgens die wettelijke eisen moet het aantal kweekbare kiemen bij een temperatuur van 37 graden kleiner zijn dan 100 per milliliter. Volgens het AD zou de bacteriedichtheid in Callu na het 19-voudige bedragen. Dat is dus extreem veel meer en volgens 37**33mr De whirlpool van Calluna is het bassin waarin zich in verhouding tot de hoeveelheid water de meeste mensen vermaken. Als er sprake zou zijn van bacteriële vervuiling, dan zou dat hier ■noeten zijn. Het AD telde hier echter geen enkele bacterie, maar wel een extreme hoeveelheid n het veel minder intensief gebruikte golfbad dat op hetzelfde filtercircuit is aangesloten. Dat seschouwt de Callunaleiding als het bewijs dat er met de AD-test iets is misgegaan. In mei zal op het terrein van het Ma ritiem en Juttersmuseum in Oude- schild een entree-gebouw in gebruik worden genomen. Het zal verrijzen tussen molen ,,De Traanroeier" en de hoek Barentszstraat/Heems- kerckstraat en het zal o.a. dienen als kassa- en ontvangstruimte voor de bezoekers. Dat betekent dat de huidige toegang bij de woning van de familie Hemel- 'ijk vervalt. Het entreegebouw krijgt sen oppervlakte van 13,5 x 7,80 en al in traditionele oude stijl worden ebouwd met toepassing van veel iout en (gebruiktel bakstenen en lakpannen. Het belangrijkste onder- leel van de constructie wordt ge- ormd door een dubbel vierkant, waartegen de gevels zijn aangebracht sn waarop het dak rust. Deze tech- iek werd vroeger veel op Texel toe- lepast, vooral bij agrarische Van der Weide zijn dergelijke dichthe den bij de gebruikelijke meettechniek niet eens bij benadering vast te bepalen. Ook om een andere reden is volgens Nater en Van der Weide het ge constateerde bacteriegehalte onmo gelijk. Uit cijfers van dezelfde AD-test blijkt namelijk dat het chloorgehalte van het Callunawater aan de wettelij ke eisen voldoet en dat chloor houdt de bacteriën weg. Calluna beschikt over automatisch werkende dosee- rapparatuur, die de hoeveelheid vrij werkzaam chloor (waardoor de bac teriën worden gedood), de hoeveel heid gebonden chloor en de zuurgraad telkens aanpast aan de mate van vervuiling van het water, dus van de hoeveelheid mensen die zich in het bad bevindt. De wettelijke norm is dat zich tenminste 0,3 mg vrij werkzaam chloor in e^n liter wa ter moet bevinden en daar voldoet Culluna aan, ook volgens de AD-test, die daarmee wel twijfel oproept over de juistheid van de geconstateerde bacterie-rijkdom. Overigens geeft het te denken dat het bacteriënverschil tussen golfbad en whirlpool door AD ook in de meeste andere zwemparadijzen is ge constateerd. Ook daar waren de whirlpools kiemvrij en bleken de gro te baden min of meer „besmet". Hoe is dat mogelijk7 Heeft AD die „vergis sing" overal gemaakt of zijn de whirlpools elders op een apart water circuit aangesloten? In het AD-artikel laat men goed uitkomen dat het „ge vaar" van bacteriën in het water niet moet worden overdreven. Niet alle bacteriën zijn ziektekiemen. Een man die beweert dat nog nooit iemand ziek is geworden door het bezoeken van een zwembad en dat de Neder landse eisen die aan het zwemwater worden gesteld de strengste van Europa zijn („soms tot op het onzin nige af") wordt niet weersproken. Volgens het AD zou ook het ureum gehalte van het Callunawater bijna twee keer zo hoog zijn dan het wet telijke maximum van 2 mg per millili- gebouwen. Het entreegebouw zal sterk doen denken aan gebouwen die o.a. in Den Hoorn worden aangetrof fen. Ontwerper is „monumentenspe cialist" Lex Anema van architektenburo Jan Visser uit Den Burg. In de benedenverdieping is de pu blieksruimte gepland met kassa en kantoor. Boven komen vergaderruim te, personeelsruimte en bibliotheek. De Stichting Texels Museum hoopt het gebouw voor belangrijk minder dan twee ton te kunnen realiseren. Enigszins kostenbesparend is dat men reeds beschikt over een partij oude stenen en ander oud bouwma teriaal. Als van de gemeente een in vesteringssubsidie wordt verkregen, kan de Stichting Texels museum de financiering waarschijnlijk zelf verder rond krijgen. Het entreegebouw kan worden ge- n Een bekend dagelijks tafereeltje in zwemparadijs Calluna: een der badmeesters verzamelt watermonsters die onmiddellijk worden onderzocht. Daarnaast komt het gespecialiseerde laboratorium Centrilab maandelijks op bezoek voor een uitgebreidere controle, waarbij onder andere het bac teriegehalte wordt bepaald. worden door meer dan het halve bad te verversen en daar is natuurlijk geen sprake van geweest". ter. Nu is ureum (afkomstig van zweet en urine) een stabiele stof die toeneemt naarmate er meer mensen ih het bad zwemmen en er daarna niet vanzelf uit verdwijnt. Er is nog geen systeem beschikbaar om ureum in het water chemisch of mechanisch onschadelijk te maken, zodat het moet worden teruggedrongen door het water voortdurend te verdunnen met nieuw water uit de waterleiding. Per dag wordt in Calluna 100 liter water per bezoeker vervangen. Als dat verversen niet of niet vol doende gebeurt, loopt het ureumge halte op. Is dat misschien gebeurd? Van der Weide: „Dat zou denkbaar zijn, maar we kunnen gelukkig bewij zen dat er ook in dat opzicht niets aan de hand is. Vlak na de herfstva kantie (waarin de AD-test werd uitge voerd) heeft Centrilab de periodieke controle bij Calluna gedaan en daarbij bleek dat het ureumgehalte 0,5 mg per milliliter was, dus ruim voldoende. Het AD had enkele dagen eerder 3,9 mg vastgesteld. Dat kan niet juist zijn. Een zo enorme afname zou alleen bereikt kunnen Ongemerkt Het personeel van Calluna heeft niets gemerkt van de bemonstering die het AD in de herfstvakantie heeft uitge voerd. Dat is niet zo bijzonder want het was toen druk in het zwempara dijs. Volgens het betreffende artikel in AD (dat twee pagina's besloeg) was het te testen water in plastic zakken verzameld, wat bij de Calluna- mensen de vraag oproept of dat wel deskundig en hygiënisch is gebeurd. In elk geval hechten ze meer waarde aan de zeer professionele bemonste ring die Centrilab ongeveer maande lijks op onaangekondigde tijdstippen uitvoert. Met datzelfde Centrilab overlegt de bedrijfsleiding van Calluna thans of en op welke wijze het AD moet worden benaderd om een recti ficatie te krijgen. Met name de ge constateerde bacterierijkdom wordt als anti-reclame gezien die aanzienlij ke bedrijfsschade kan opleveren. Het AD is de een na grootste krant van Nederland en de regelmatig daarin gepubliceerde tests van allerlei goe deren en diensten in Nederland (Texel heeft er al eerder op onaangename wijze mee kennis gemaakt) worden door een breed publiek gretig gelezen. Zoals gezegd was het niet alleen kommer en kwel wat het AD over het Culluna-bad wist te melden. Het bad werd fraai en overzichtelijk ge vonden. Met „goede geluidsweerga ve" is waarschijnlijk de goede acoestiek bedoeld. Deze is in Calluna inderdaad veel beter dan in veel an dere zwemparadijzen, waar het la waai van de zich vermakende mensen op geen enkele wijze wordt geabsorbeerd zodat het er een enorm kabaal is. In Calluna is dat voorko men door het plafond vol te hangen met absorberende schermen. Uit de test blijkt verder dat de toegangsprijs die in Calluna betaald moet worden, niet tot de laagste behoort, maar ook met tot de hoogste. Er is niet ver meld dat gasten van aandeelhouders voor half geld in het bad mogen. 00 linkerzijgevel van het toekomstige entreegebouw voor het Maritiem en Juttersmuseum. De bouwvergunning is inmiddels aangevraagd Het gemeentebestuur is tegemoet gekomen aan de meeste bezwaren die zijn ingebracht tegen de plannen voor het artikel 11-gebied („Stappen- land") in De Koog. De particulieren uit De Koog die op het huisjesterrein een of meer bungalows willen bou wen om hun bestaande bedrijvigheid wat uit te breiden, krijgen hun zin: aan de noordoostkant van het plan wordt een strook voor vijftien huis jes aangewezen. Dat gaat ten koste van een deel van het uitbreidingsgebied van camping „Om de Noord" maar er blijft nog genoeg over om de voor dit bedrijf gewenste bedrijfsverdunning uit te kunnen voeren. In het aantal van 144 door Jarino te verwezenlijken huizen komt geen verandering; het totale aantal zomerhuizen wordt dus 159. De particuliere huizen zullen wel een planologische eenheid moeten vor men met de Jarino-huizen en ook op dezelfde wijze moeten worden ont sloten. De suggestie van N. Bakker die een voorstel voor een wegomlegging had gedaan, is niet opgevolgd omdat b en w vinden dat de essentie van het plan er teveel door zou worden aan getast. De IJsclub van De Koog krijgt zijn zin: de waterpartij wordt zoveel bre der dat er een behoorlijke ijsbaan op kan worden gemaakt. Een paar huis jes zullen daarvoor moeten opschui ven. Met loonwerker Bakelaar is het colle ge overeengekomen dat zijn huidige loonbedrijf aan de Kamperfoelieweg, waar tevens een aantal eenvoudige recreatieeenheden wordt geëxploi teerd, wordt vervangen door een klein en kwalitatief goed huisjester rein. Het loonbedrijf verdwijnt. Hier komen totaal 60 slaapplaatsen; er waren er al 44. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid ging woensdagavond akkoord met de nieuwe opzet. zien als de eerste stap naar de verde re uitbouw van het museum opweg naar een soort openluchtmuseum, met diverse gebouwen. Op korte ter mijn zullen op het terrein ook visbo- ten, diverse soorten visnetten, reddingboten en het lichthuis van „lichtopstand Schilbolsnol" (beter be kend als Licht van Troost) worden opgesteld, zodat het Maritiem en Juttersmuseum met ingang van het nieuwe seizoen belangrijk interes santer wordt. Twee leden van de raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid verklaarden woensdagavond de be zwaarschriften ingediend tegen de uitbreiding van het Wagenmuseum te De Waal ongegrond. Hans Roeper (PvdA) vond ze gegrond. Jan van Asselt (Texels Belang) wilde ze al leen ongegrond verklaren als het bestuur van het museum van de ge meente te horen zou krijgen dat dat de laatste uitbreiding is die het mu seum wordt toegestaan. P. Smit uit De Waal maakte bezwaar tegen wat hij noemde „het agressie ve plan" van het wagenmuseum bestuur. „Pikt u het als een vreemde vlak naast uw tuin een enorme wand wil neerzetten", vroeg hij de commis sieleden. Eerdere kostbare uitbreidin gen hadden volgens Smit niet geleid tot een verhoogd aantal bezoekers en hij wilde de zin van nog meer uitbrei ding weten. „Ik ben teleurgesteld omdat het museumbestuur de Waal der gemeenschap kennelijk als een koekoeksjong beschouwd dat het nest kan worden uitgewerkt". J. G. de Winter kwam met minder scherpe bezwaren. Maar ook hij zag in de uitbreiding een aantasting van het karakter van het dorp met z'n langgerekte achtererven. Jo Roeper en Cor Dros vertegen woordigden het museumbestuur te genover de commissie. De Winter had in zijn bezwaar de suggestie ge opperd dat het pand Hogereind 8 door het museum misschien zou kun nen worden aangekocht. Dat leek Roeper een leuk idee, alleen voldoen de financiële middelen ontbreken. Hij ontkende ten stelligste dat door met goed onderhouden goten van het museum gebouw waterschade is ont staan aan het naastgelegen pand, zo als in het bezwaar van De Winter was verwoord. Het beleid van het Wagenmuseum is niet zozeer gericht op het verhogen van de bezoekersaantallen, hoewel daar op het moment ook enige plan nen voor worden ontwikkeld, maar op het voor de mensheid bewaren en onderhouden van oude agrarische werktuigen. De nieuw te bouwen schuur zou een donkere ruimte moe ten worden van 144 m2 voor het be waren van historisch belangrijke spullen. „We hebben een grote col lectie en die moet onder dak, anders is het zo schoon verrot", aldus Dros. Zolder De vorige uitbreiding van het mu seum betrof de bouw van een sme derij en een voorlichtingsruimte over landbouw in de 20e eeuw. Het was indertijd de bedoeling daar een zolder op te maken, maar dat plan werd niet goedgekeurd. „Daardoor hebben we heel wat minder ruimte gekregen dan we toen hadden gepland", aldus Roeper. Jan van Asselt wilde wel meewerken aan de nu voorgestelde plannen, maar dan moest de gemeente het museumbestuur zeggen dat het de laatste toegestane uitbreiding zou zijn. Van Asselt: „anders kunnen we beter meteen een andere lokatie zoe ken waar wél nog meer uitbreiding mogelijk is". Wethouder Daan Schilling wilde niet zover vooruit kijken. Hij zei dat het bestemmingsplan ter plaatse geen verdere uitbreiding toelaat en dat dus bij een eventuele volgende keer toch weer een artikel 19 procedure moet worden gevolgd. Hans Roeper vroeg of de schuur van het naastgelegen te koop komende pand niet kon worden gebruikt door het museum. Schilling antwoordde dat dat helemaal afhangt van de toe komstige eigenaar. Roeper vond de aantasting van het dorpskaraker door de uitbreiding dermate groot, dat hij de bezwaren gegrond verklaarde. Riet Huitema (CDA) hechtte veel waarde aan het behouden van waar devolle voorwerpen. „Het dorp zal in de loop der jaren toch niet steeds hetzelfde blijven, ik vind de bezwaren ongegrond". Erna Eelman (VVD) had begrip voor Smit en De Winter, maar vond het belang van de uitbreiding toch groter. Ze verklaarde de bezwaren eveneens ongegrond. Van Timmers bakkerij: boter/amandel kerstkransen, kerststaven, kerststollen vanaf ƒ5,25 petit fours sfc Van Dros bakkerij: appelbollen, krakelingen, amandelmix, kerstschuim, kerststollen vanaf ƒ3,50, kerstkransen, slagroomringen, slagroomsoesjes. ALLE DAGEN VERS IN DEN HOORN. Vers wild: konijn, haas, hazerug, reebout, reerug, hertebout Gevogelte: fazant, patrijs, wilde eend, kalkoen, kalkoenfilet Lamsvlees: lamsbiefstuk, lamsschnitsel, filet d'agneau, lamsbout, filet de Texel Rundvleesspecialiteiten: biefstuk v.d haas, gevulde runder rolletjes, filet americain, ossetong, roast beef, runder lenderollade EN NOG VEEL MEER DINGEN DIE U IN EEN GEWONE SUPERMARKT NIET VINDT, VINDT U Biologische produkten uit Shri Lanka; gember en papaya, ïk Frankrijk; hazelnoten, passe crassane peer, courgette, venkel, knoflook en tomaten Israël; zoete aardappel en ijsbergsla. Holland; topinamboer, pastinaak, wortel- peterselie, schorseneren, rode uien en herfstrapen en nog veel meer. OOK VERKRIJGBAAR IN DEN HOORN.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9