Cjrocn ^wartsjexels in het hart >eizoenverbreding blijkt jit vervoerscijfers Teso 1 Twee ton subsidie voor waterfilter Ecomare „Zo'n kleine oproep, en dan zóveel kleding...." /VD Texel nodigt ninister Smit uit [oorzang in kerk .Cobeton" legt ietspad aan Teso vaart halfuursdienst Verbazing over succes actie voor Armenië Nieuwjaarstoernooi Bowling De Koogel Kerstbomenverbranding op noodkampeerterrein Scheidsrechter houdt lezing De Koog 1 oefent Vlot en vaardig 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10 34C TEXELSE VRIJDAG 6 JANUARI 1989 COURANT dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. liten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman. Pater Itteplein 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. lor advertenties abonnementen, etc.: igeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los 1\— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr 67.34.60.398 seizoenverbreding zet op Texel krachtig door. Het blijkt niet een uit de boekingen van de VVV maar ook uit de vervoerscij- rs van Teso die vooral in de eerste helft van het afgelopen jaar srk zijn gestegen, terwijl er in het hoogseizoen nauwelijks toe- me was. so vervoerde in 1988 720.789 nheden, tegen 680.656 in 1987. it is een stijging van 5,89%. Die oei is dus nog wat sterker dan in 87, toen een stijging met 5,25% ;rd geregistreerd. Het aantal ver- ierde personenauto's steeg het af lopen jaar zelfs met 6,43%. >k het vervoer van vrachtauto's gaf n dergelijke stijging te zien ,05%) maar het vervoer van opleg- irs daalde met 1,86%. it vervoer van autobussen steeg st 4%, het vervoer van aanhang- agens met 5,62% en het caravan- rvoer groeide zelfs met 10,76%. Voorseizoen amerkelijk is dat die stijging vooral de eerste vijf maanden van het ar is ontstaan, dus niet in het iogseizoen. Over juni, juli en augus- s waren de totaalcijfers ongeveer lijk aan vorig jaar. Juni liet een hteruitgang van 2,4% zien, juli een oruitgang van 2,43% en augustus l navolging van de gemeente heeft Ök de Texelse afdeling van de VVD Sinister N. Smit-Kroes van verkeer n waterstaat uitgenodigd voor een i/erkbezoek aan Texel. Dat werd gis- eravond na afloop van een •estuursvergadering bekendgemaakt, aanleiding voor de uitnodiging vormt e noodzaak van een nieuwe zand- ppletie. De daarvoor verantwoor- lijke minister Smit (ook VVD) es deze vorig jaar vooralsnog van hand. j)m voor ons onverklaarbare redenen |eft u vorig jaar het kustverdedi- gsbeleid (het periodiek tot stand ngen van zgn. zandsuppleties) - inder (voldoende) motivering- stop- izet. Dit heeft desastreuze gevolgen ior onder andere de duinen als zee- ring, de duinen als waardevol na- lurgebied en voor de plaatselijke :onomie, omdat de grootste duin- imping op het eiland direct gevaar pt te verdwijnen. De gevolgen van t stopzetten van uw beleid inzake kustverdediging kunnen door de atselijke bevolking onmogelijk wor- n gedragen", aldus schrijft het stuur van de afdeling Texel aan de inister. VVD Texel wil graag met mister Smit op Texel van gedachten sselen, zodat zij de geschetste pro- matiek in ogenschouw kan ne- in. in de kerkdienst van aanstaande dag in het Zeemanskerkje van ideschild zal medewerking worden leend door het Cocksdorper zang- )r. De aanvang van de dienst is |00 uur. bleef met een groei van 0,08% vrij wel gelijk. Volgens Teso is de groei in het eerste halfjaar vooral veroorzaakt door toeristische personenauto's. Daaraan mag de conclusie worden verbonden dat de seizoenverbreding versterkt doorzet. Ook de buitengen- woon zachte winter heeft een posi tieve invloed gehad op de vervoerscijfers in het begin van het jaar. Passagiers Teso vervoerde 2.343.900 passa giers, een toename van 5,61%. Op merkelijk was ook de groei van het vervoerde aantal tweewielers (fietsen, motoren en brommers) met 6,79%. De stijging van deze categorie was vooral sterk in mei en augustus. Het aantal afvaarten dat de Teso- schepen maakten steeg van 12.992 naar 13.612. Door allerlei oorzaken kon de boot slechts tien keer in het afgelopen jaar niet vertrekken. Twee keer gebeurde dat wegens extreem laag water, een keer als gevolg van een bom-melding in Den Helder, een keer door een technische storing in de aanleginrichting en zeven keer door andere oorzaken, zoals het ver sperd raken van de havenmond door de losgeslagen „Molengat" op 2 fe bruari. Teso is er tevreden over dat het geen enkele keer voorkwam dat een schip niet kon vertrekken als ge- Hoewel de passagiers er geen „recht" op hebben, zal Teso tussen 23 januari en 15 maart a.s. een groot deel van de dag een halfuurs dienst onderhouden. Dat heeft te maken met de tweejaar lijkse dokbeurt die de dubbeldekker „Molengat" in deze periode onder gaat in Harlingen. De enkeldekkers „Texelstroom" en „Marsdiep" nemen dan waar en zullen tussen half negen 's morgens en vier uur 's middags beiden in dienst zijn en dus elk half uur afvaren. volg van een storing aan boord. De schepen verkeerden in perfecte con ditie, zodat zich zeer weinig techni sche pech voordeed. Wachttijden Minder gunstig was het in 1988 gesteld met de spreiding van het ver voersaanbod op drukke dagen. Blijk baar is nu algemeen bekend dat Teso met een dubbeldekker vaart waarvan de capaciteit na de aanpassing van de havens volledig kan worden ge bruikt, zodat men denkt altijd wel mee te kunnen. Vroeger hielden veel mensen rekening met wachttijden en gingen daarom extra vroeg of juist laat van huis. Het afgelopen jaar wa ren de eerste boten vaak slecht bezet maar ontstonden later op de dag toch vrij aanzienlijke wachttijden. Dat bij Teso sinds de aanpassing van de havens „practisch nooit" meer door automobilisten hoeft te worden ge wacht, is dus niet waar en deze be wering wordt door Teso dan ook niet meer gebezigd. Het aantal auto's dat een of meer boten moest wachten alvorens aan boord te kunnen, was in 1987 nog 79.071 en het afgelopen jaar 142.451, dus bijna een verdub beling. Het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft twee ton subsidie be schikbaar gesteld voor de vernieuwing van de waterzuivering sinstallatie van Ecomare. Dit is nog maar een deel van het benodigde geld, want een nieuw apparaat kost totaal 7,5 ton. Het ministerie van WVC had eerder al twee ton beschikbaar gesteld voor een waterzuiveringsinstallatie. „We hopen dat gemeente en provincie nu ook over de brug komen en de laat ste ton zal moeten komen van de Vrienden van de zeehondenopvang Texel", aldus liet Nienke Bloksma na mens de directie van Ecomare weten. De huidige waterpompinstallatie met vier grindt liters uit 1975 is in zeer slechte staat. Bloksma: „Helemaal verroest, we moeten 'm geregeld Een deel van de waterzuiveringsinstallatie van Ecomare (foto Salko de Wolf). Inzet: enkele totaal doorgeroeste en versleten delen wer den opgelapt met touwtjes, slangklemmen en stukken fietsband. oplappen met oude fietsbinnenban- den". De installatie wordt gebruikt om het water te zuiveren, dat uit zee via een pijpleiding naar de bassins van Ecomare loopt. Daarnaast wordt het water in de bassins voortdurend rondgepompt en worden uitwerpse len, zand en visresten eruit gefilterd. Men hoopt dit jaar nog genoeg geld bijeen te krijgen voor een nieuwe In stallatie. „Anders wordt het echt duim op de gaten houden", vertelt Bloksma. Zondag dicht Ecomare is sinds enige tijd niet meer op zondag geopend. Veertien zonda gen heeft men het geprobeerd en er zijn in die tijd 5500 bezoekers ge weest, waaronder 400 Texelaars. In een enquête die onder deze bezoe kers is gehouden, gaven de meeste mensen echter te kennen ook wel op een andere dag te zijn gekomen als het centrum op zondag dicht zou zijn geweest. „Het hele jaar door openstelling op zondag zou een verlies betekenen van f25.000,- tot f50.000,-, dat wil len we niet. We zullen bekijken of we op een andere, minder kostbare wijze wat extra kunnen doen voor de be zoekers, bijvoorbeeld een deel van het jaar open op zondag", aldus Nienke Bloksma. Recordaantal Ecomare heeft in 1988 het recor daantal van 178.905 bezoekers ge haald. Dat zijn er 11.000 meer dan het jaar daarvoor. De stijging wordt firma Cobeton uit Schiphol zal t betonwerk voor het fietspad Den rg-Den Hoorn uitvoeren. Dit be- 'ijf had ingeschreven voor 98.600,- exclusief btw. dere bedrijven die deelnamen aan aanbesteding waren Schagen olie b.v. uit Zwolle (f1.054.000,-), ef Wegenbouw b.v. uit Voorburg 067.000,-) en P.E. Roos b.v. uit |euw Vennep (f1.092.000,-). aanleg van het fietspad kan zeer •oedig beginnen want de subsidie is iddels definitief toegekend. De ge- ente ontvangt een eenmalige bij- ge van f665.000,- plus een 'drag van f830.000,- dat in 15 ter- ijnen wordt uitbetaald. Ook de pla- 'ogische procedure is vrijwel rond. zijn tegen de aanleg geen bezwa- ingebracht en het staat vast dat deputeerde Staten spoedig de ver ding van geen bezwaar zullen Seven. Een kamertje in huize Duinker is als magazijn ingericht Omdat de auto te klein is. is het voor het Oosterender echtpaar niet mogelijk de hele voorraad in één keer naar Amsterdam te vervoe ren. Echtpaar T. Duinker uit de Kot- terstraat in Oosterend kan het nau welijks geloven. „Zo'n klein stukkie, en dan zóveel reacties", zegt me vrouw Duinker verbaasd. Naar aan leiding van een paar regeltjes in het zondagsblaadje van de Gereformeer de en Hervormde kerk in Oosterend, twee weken geleden, stromen nu nog dagelijks warme kleding en de kens binnen in huize Duinker. Doel: hulp aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Armenië. Er is wèl 'n probleempje: de auto is te klein om de vracht in één keer naar het verzameladres in Amsterdam te vervoeren. Het echtpaar Duinker hoopt dan ook dat zich een vrijwilliger meldt met een grotere auto dan de eigen Suzuki Alto. „Zelfs nadat Teun de achter bank eruit sloopte konden we lang niet alle spullen kwijt. We moeten meerdere keren heen en weer rijden voordat we alles kwijt zijn. Qua kosten is dat natuurlijk te gek. Het mooist zou zijn als iemand met een bestelbusje wil rijden, dan kunnen al le zakken kleding en de dekens in één keer worden weggebracht." Het echtpaar heeft al één ritje ge maakt. Maandag werden 53 dekens naar Amsterdam vervoerd. De familie Duinker, die kort geleden in deze krant stond wegens deelname aan een protestmars tijdens hun vakantie verblijf in Armenië (vóór de ramp), overhandigde hun opbrengst daar aan leden van de Armeense organisatie „Ararat". De dekens worden zo spoe dig mogelijk op transport gesteld naar de hulpbehoevende Sovjet republiek, waar de verdeling in han den komt van de Armeense kerk. In huize Duinker zijn nu nog zeker twintig zakken kleding opgeslagen en staat de telefoon niet stil. Voorname lijk Oosterender reacties, maar toch ook van buiten het dorp schenken mensen kleding. Eén vrouw gaf spontaan babygoed weg, terwijl ze in verwachting is van een kind. „Ach, ik brei wel weer nieuwe kleertjes", was haar laconieke antwoord. Tot de inge leverde spullen behoren voorts slaap zakken en warme kinderkleding. Wie ook een steentje wil bijdragen, moet snel zijn Het kan door een telefoont je naar de familie T. Duinker, Kot- terstraat 18, via het nummer 18356. Zaterdag 7 en zondag 8 januari wordt in Bowling De Koogel het jaar lijkse nieuwjaarstoernooi bowling gespeeld. Voor dit toernooi heeft zich een grote sponsor in de per soon van Verseput Verzekeringen aangemeld Hierdoor kan het in schrijfgeld laag worden gehouden, wat resulteerde in een zeer groot deelnemersveld van 66 bowlers. Zaterdag wordt gebowld van 13.10 tot 20.30 uur. Zondag starten de voorrondes om 10.50 uur. Er worden toegeschreven aan een combinatie van een vrij slechte zomer, veel publi citeit en meer toeristen op het eiland. „Als er een goede zomer komt kan het bezoekersaantal wel weer wat te ruglopen, want dan ligt iedereen aan het strand". Het Maritiem- en Juttersmuseum haalde in 1988 48.551 bezoekers binnen de poorten, de Oudheidkamer 4881. Zaterdag wordt om 16.00 uur een kerstbomenverbranding gehouden op de noodcamping aan de Westerweg. Wie zijn kerstboom nog kwijt wil, kan hem daar heen brengen. Oud internationale scheidsrechter Jan Keijzer uit Volendam geeft dins dag een lezing over de voetbalsport in „De Kletskeet" van sv Texel, aan vang 20.00 uur. De avond is georganiseerd door „Club van honderd" (de sponsororga nisatie van SV Texel) en is toeganke lijk voor ieder. Het zo succesvolle eerste voetbal team van SV De Koog speelt zater dag een oefenwedstrijd. Op het eigen veld aan de Boodtlaan wordt om 14 00 uur aangetreden tegen een sterke tegenstander van de overkant, uitkomend in de 3e klasse KNVB. „Er werd vlot en vaardig gespeeld met Ina Schrama als uitblinker", schreven wij over de éénacter die de Toneelgroep Oosterend opvoerde tij dens het „Open Podium" van Klif 12. Dat was fout want de uitblinkende actrice was Mieke Legierse. Ina Schrama speelde niet want zij had de regie. tijdens de voorrondes vier games single en twee games double gespeeld, alles op handicapbasis. De damesfinale staat gepland op zondag 18.00 uur met aansluitend de heren finale. De titelverdedigers zijn Gerry Verseput (dames) en Dirk Trap (he ren). Belangstellenden zijn beide da gen welkom.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1