Zeehondenziekte-vaccin blijkt goed werkzaam v; Tarieven van Texelse taxi's op één niveau Jonge dieren weer veilig uitzetten Israëlische gids geeft dia-lezing Schrijven met Amnesty Wererldwijde gebedsweek Niet alle bedrijven blij met nieuwe wet Geen voorrang In de eerste plaats wensen wij iedereen een gezond 1989 toe 1J GOËNGA'S SUPERMARKT EN SPECIALITEITENSLAGERIJ VRIJDAG 6 JANUARI 19 1988 zal de geschiedenis ingaan als een rampjaar voor zeehon den. Bijna 80% van de dieren in de Waddenzee werd het slacht offer van het gevreesde zeehondenziektevirus. Er werden twee experimentele vaccins tegen de ziekte ontwikkeld en deze wer den getest op enkele zeehonden van Ecomare, voor deze gele genheid overgebracht naar zwembad Molenkoog. Twee niet-ingeënte dieren stierven tijdens het experiment. De proef bewees dat de vaccins de zeehonden afdoende beschermen te gen de ziekte. In het voorjaar kunnen dus weer jonge ingeente dieren in de Waddenzee worden uitgezet. De plotselinge sterfte onder de zee honden stelde de wetenschap in eer ste instantie voor raadsels. Het virus dat de ziekte veroorzaakte bleek ver want aan het hondeziektevirus. Het was nooit eerder gesignaleerd bij zee honden, ze hadden er dan ook geen afweerstoffen tegen. Er werd gewerkt aan een vaccin dat gezonde zeehonden moest bescher men. Niet zozeer voor de zeehonden in de vrije natuur, die door het van gen teveel zouden worden verstoord, als wel voor de dieren in dierentui nen, opvangcentra en fokgroepen. De zeehonden konden niet worden ingeënt met het vaccin dat wordt ge bruikt bij honden, want dat bestaat uit verzwakt, maar wél levend virus. Er werden dus door het RIVM, in sa menwerking met Coopers Animal Health Ltd uit Engeland en Duphar BV. uit Weesp twee vaccins ontwik keld op basis van gedood" virus. Testen Deze vaccins moesten worden getest en daarvoor was een aantal niet besmette zeehonden nodig Begin september werden 40 zeehonden van Ecomare ingeënt met de experimen tele stoffen. Twee dieren werden niet ingeënt. Na drie weken volgde een tweede injectie. Van tien dieren wer den regelmatig bloedmonsters geno men om de ontwikkeling van antistoffen tegen de ziekte in de ga ten te houden. In oktober bleek duidelijk dat de in- geënte dieren antistoffen hadden ont wikkeld en het was voor 90 zeker dat de zeehonden beschermd waren tegen de gevreesde ziekte. Maar om met een gerust hart weer jonge zee honden vrij te laten moet je wel 100% zekerheid hebben. Die kon worden verkregen door de dieren te besmetten met de ziekte en te kijken of ze inderdaad met ziek werden... ,,Dit gaf zware discussies onder de Ecomare-medewerkers. Want je stel de je dieren aan een risico bloot. Als het vaccin niet werkt offer je ze no deloos op. En als je meewerkt, welke dieren kies je dan?", aldus Jan Kui per, directeur van Ecomare. Zwembad Men besloot tot het experiment waaraan behalve door Ecomare werd meegewerkt door het RIVM, het RIN, de zeehondencréche in Pieterburen en een team van dierenartsen, waar onder de Texelaar Loek van Vliet, die zeer bedreven is in het nemen van bloedmonsters bij zeehonden. In november werden acht zeehonden van Ecomare (vijf mannetjes en drie vrouwtjes) overgebracht naar zwem bad Molenkoog. Twee van de dieren (oudere mannetjes) waren met in geënt, de andere zes wel. Te voren De uit Israel afkomstige toeristengids Max Meron ten Brink geeft vrijdag 13 januari in „De Witte Burcht" een dia- lezing over zijn land. De avond is gra tis toegankelijk voor ieder. Ten Brink, van joodse afkomst, is ge boren en opgegroeid in het Overijsel- se plaatsje Goor. Als 17-jarige (in 1967) besloot hij naar Israël te emi greren, omdat hij zich zeer verbonden voelde met het toen in oorlog zijnde land en hulp wilde bieden. Max ten Brink is momenteel in Nederland op bezoek, naar aanleiding van ontmoe tingen die hij had met de Texelaar H. Gort (van „Gortersmient") die al vier keer in Israël op vakantie is geweest en daarbij tot de conclusie is geko men dat de media van Nederland en andere westerse landen een verkeerd en eenzijdig beeld geven van de pro blemen waarin het land verkeert, zodat Israël er in de publieke opinie veel slechter afkomt dan het ver dient. Dat vindt ook Max ten Brink, die zegt dat hij met zijn dia-lezing ook de andere kant van de medaille wil laten zien zodat wat meer begrip kan ontstaan voor de wijze waarop Israël zich opstelt tegenover de PLO, de Arabische landen, etc. Vooral voor mensen die interesse hebben voor de historie, de cultuur en de politiek van Israël belooft het een interessante avond te worden. Ten Brink geeft ook informatie over reizen naar en binnen Israël. was door A. Osterhaus, deskundige op het gebied van de zeehondenziek te verzekerd dat de niet-ingeënte die ren weinig gevaar liepen. Dit werd ondersteund door een verklaring van een onafhankelijk viroloog. De besmetting werd uitgevoerd met zeer verzwakt virus en de dieren werden permanent in de gaten gehouden. Mochten er ziekteverschijnselen op treden, dan zouden deze onmiddellijk worden bestreden met antibiotica. Er werden regelmatig bloedmonsters genomen. „De kans dat er wat met de dieren zou gebeuren leek dus uiterst klein. Anders waren er heel wat meer dis cussies geweest voordat we mee hadden gedaan", vertelt Kuiper Om dat vrouwtjes-zeehonden belangrijk zijn voor het fokken van jonge dieren, werd het experiment voornamelijk met mannetjes gedaan. De twee niet-ingeënte dieren waren oudere mannetjes. Om risico's te verkleinen had de test ook kunnen worden gedaan met al leen de zes mgeënte zeehonden. Maar als dan geen van de zes ziek was geworden had het kunnen bete kenen dat het vaccin werkte óf dat de besmetting niet goed was gelukt en dan had men nog geen 100% ze kerheid gehad Dood Verwacht werd, dat in vier dagen ziekteverschijnselen zouden optreden bij de niet-ingeënte dieren. Dat ge beurde niet. En al die tijd vroegen be trokkenen zich gespannen af of de besmetting wel goed was gelukt. Echter na veertien dagen wilde één van de niet-gevaccineerde zeehonden niet meer eten. Binnen een dag lag hij dood op de bodem van het zwem bad. Onmiddellijk werd overgegaan tot behandeling met antibiotica bij de tweede niet-ingeënte zeehond, maar ook deze stierf, zij het na vier dagen van ziekte. De verslagenheid bij me dewerkers van Ecomare en andere onderzoekers was groot. Aan de an dere kant betekende het echter, dat de vaccins hun werkbaarheid hadden bewezen, daar de andere zes zeehon den zeer gezond en vitaal waren en bleven. „Het was een tegenslag. We dachten even: barst maar met je on derzoeken. Maar we moesten toch doorzetten, al was het alleen maar voor het belang van alle zeehonden", aldus Henk Brugge, één van de ver zorgers van de zeehonden tijdens het experiment, die om besmetting te voorkomen was „verbannen" van Ecomare. De snelle dood van de twee zeehonden verklaarde de zeer snelle sterfte van een groot aantal zeehonden in de Waddenzee. Uit de proef kon ook worden opgemaakt dat de incubatietijd niet vier dagen, maar twee weken is. Vondelingen Tijdens het experiment gebeurde iets leuks: twee op het strand gevonden jonge zeehonden werden onderge bracht in de indertijd om besmetting te voorkomen ingestelde „nood opvang", het voormalige K.l.-station in Zuid Haffel. Bij onderzoek bleek één van de twee, een grijze zeehond, nog geen antistoffen te hebben te gen de zeehondenziekte. Het dier ver toonde echter geen ziekteverschijnselen. De tweede, een gewone zeehond, had wél antistoffen tegen het virus. Hij was kennelijk zelf de ziekte de baas geworden Dit geeft hoop voor de andere nog leven de zeehonden in de vrije natuur. Bei de vondelingen werden ingeënt en zijn in goede gezondheid onderge bracht in Ecomare. Het experiment, dat geen drie maar zes weken in beslag nam, werd in december afge rond en alle zeehonden werden te ruggebracht naar Ecomare. Het zwembad werd vakkundig ont smet, wat voor de opening in het seizoen zal worden herhaald. Het zeehondenvirus is overigens niet ge vaarlijk voor mensen. Toekomst Een goed werkzaam vaccin tegen het gevaarlijke virus is van belang voor het eventueel uitzetten van zeehon den in de Waddenzee. De zeehonden in Ecomare zijn drie keer ingeënt en zullen regelmatig worden gecontro leerd of het gehalte aan antistoffen nog hoog genoeg is. Is dat niet meer het geval, dan worden ze opnieuw ingeënt. Ook het opvangen van aangespoelde zeehonden kan weer gewoon in Eco mare plaatsvinden. Voordat de werk zaamheid van het vaccin was aangetoond, was het centrum verbo den gebied voor zeehonden die op het strand waren aangetroffen. Deze zouden immers het virus kunnen overbrengen op de vaste Ecomare- groep, waarmee wordt gefokt. De 10 zeehonden die afgelopen jaar in Eco mare zijn geboren, zijn niet zoals ge woonlijk in het najaar uitgezet uit angst voor het virus. Dit zal, nu ze zijn ingeënt, in het voorjaar alsnog gebeuren. „We willen ze niet 's win ters vrijlaten, want mocht er veel ijs komen, dan is het moeilijk voor ze om zich te redden", aldus Henk Brugge. Op basis van het aantal zeehonden Bloedmonsters om het gehalte aan antistoffen te controleren. Foto Salko de Wolf dat nog over is in de Waddenzee en de lage voortplantingssnelheid, wordt verwacht dat komend voorjaar onge veer 30 zeehonden in de Waddenzee zullen worden geboren. Maar dit aan tal zal alleen worden gehaald als het virus geen bijkomende nadelige effec ten blijkt te hebben op de voortplan ting. Een groot deel van de jonge zeehonden die eind 1989 in de Wad denzee zullen zwemmen, zal in Eco mare zijn geboren. Het fokken van deze dieren zal de komende jaren een belangrijke bijdrage betekenen voor de zeehondenstand. Vervolgonderzoek Waarschijnlijk zal komende jaren een vervolgonderzoek worden gedaan door RIVM, RIN en de crèche in Pie terburen naar het mogelijke verband tussen vervuiling van de Wadden- en Noordzee en de verminderde weer stand van de zeehond die daar leeft. De werkgroep Texel van Amnesty In ternational houdt dinsdag van 20.00 tot 21.00 uur weer een van de maan delijkse schrijfavonden in de openba re bibliotheek en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild. Er wordt geschreven voor mensen die waar ook ter wereld gevangen zitten wegens ras, geloof of overtuiging, alsmede voor gevangenen die slecht worden behandeld (gemarteld of an derszins). In deze brieven wordt aan gedrongen op vrijlating en/of betere behandeling van de gevangene. De brieven, die vantevoren zijn opgesteld door de werkgroep, zijn gericht aan de verantwoordelijke autoriteiten. Te vens is op deze avond informatie aanwezig. Wie Amnesty financieel wil steunen kan dit doen door over making van een bedrag op Postgiro 454000 ten name van Amnesty In ternational, Amsterdam. Ontsnapt aan de gevreesde zeehondenziekte een jonge grijze zeehond De week van 8 tot en met 15 janua ri is door de interkerkelijke organisa tie Evangelische Alliantie gekozen tot wereldwijde gebedsweek. Op plaatselijk niveau haakt het christe lijk samenwerkingsverband Christe nen voor Texel, C.V.T., hier op in. Het verbond organiseert op verschil lende plaatsen gebedsuren, die voor iedereen toegankelijk zijn. Er zal veel ruimte worden gegeven aan geza menlijk gebed. In de eerste plaats voor Texel, maar ook voor Nederland en de rest van de wereld. De gebeds- Sinds 1 januari mogen de taxibedrij ven niet langer zélf hun tarieven be palen, maar zijn zij verplicht eenheidsprijzen te hanteren. Voor de klant maakt het qua prijs voortaan dus geen verschil bij welk bedrijf hij of zij in de taxi stapt. De tarieven zijn niet alleen gelijkgetrokken, ze zijn ook verhoogd. Dat geldt voor heel Nederland, als gevolg van de nieuwe Wet Personenvervoer. De reacties op de wet lopen op Texel uiteen. De taxibedrijven Van de We tering, Smidt en De Boer zien voor delen, maar ondernemer Grootjen vreest voor een groot verlies van werkgelegenheid. Tot en met het afgelopen jaar was het taxi-beleid een aangelegenheid van de gemeenten. Nu is de uitgifte van vergunningen gedelegeerd naar de gewesten, in het geval van Texel het gewest Kop van Noordholland. Het dagelijks bestuur van het gewest heeft tevens de bevoegdheid de tarie ven vast te stellen. Dat is nu gebeurd in overleg met werkgevers- en werk nemersorganisaties in de taxibranche. Het gewestbestuur heeft de nieuwe tarieven geheel volgens het advies van de bonden KNVTO en FNOP vastgesteld. Als ingangsdatum werd 1 januari 1989 gekozen. De tarieven zijn van toepassing op het gehele ge west. Mogelijk kunnen er kleine ver schillen zijn tussen de diverse regio's in Nederland (met name tussen ste delijk en niet-stedelijk vervoersge bied), maar er is sprake van een samenhangend landelijk beleid. De nieuwe wet is door het parlement aangenomen als opvolger van een ongeveer vijftig jaar oude wet, die op verscheidene punten aan vervanging toe was. De heer C.B. Bootsma, be leidsmedewerker van het gewestkan toor te Schagen, heeft zich intensief met de invoering van de wet in de regio beziggehouden. Hij zegt dat de nieuwe wetgeving „meer vrijheid" ten doel heeft. Nu is het mogelijk om vergunningen per bedrijf te verlenen, voorheen hadden de taxibedrijven per taxi een vergunning nodig. Volgens Bootsma wordt het hierdoor iets ge makkelijker om uit te breiden, als een bedrijf dat op basis van bijvoorbeeld vervoerscijfers kan aantonen. Valse concurrentie Vrijheid om zélf de tarieven vast te stellen, bestaat thans echter met meer. Maar dat heeft weer een ande re achtergrond: het tegengaan van valse concurrentie. De bij de bonden aangesloten taxibedrijven hebben doorgaans hogere vaste kosten en die moeten gedekt worden Zij probe ren zich zo te wapenen tegen figuren die een bordje „taxi" op hun auto plakken en tegen lage prijzen klantjes inpikken, maar voor dat geld ook minder kwaliteit leveren. Een be scherming van de branche dus. Voor een zogenaamde „eerste aan slag" (het basisbedrag voordat de meter gaat lopen) betaalt de klant met ingang van 1 januari f4,- voor een taxi, f5,- voor een kleinbus en f14,- voor een rolstoeltaxi. Per bela den kilometer zijn deze bedragen respectievelijk f2,45, f3,- en f3,-. Als men de taxi wil laten wachten dient telkens een uurtarief van f40,- te worden gehanteerd. Stappen Voor Grootjen (Taxicentrale De Koog) betekent de invoering van het nieuwe tarievenstelsel de meest forse prijs verhoging. Door te concurreren met lage ritprijzen wist de Koger taxi vooral veel klanten te trekken in de categorie jongeren die een avondje gaan stappen. Ondernemer Gerrie Grootjen meent dat de hogere prijzen een afschrikwekkende uitwerking op juist deze groep passagiers. „Zo wordt een avondje stappen wel erg duur. Tot dusver kostte een ritje Den Burg-De Koog bij ons f13,-, dus f26,- heen en weer. Nu wordt dat onge veer f43,-. Ik ben dan ook bang dat velen zeggen: ik waag het erop en pak de eigen auto. Met alle gevolgen van dien, want de pakkans met drank achter het stuur is hier op Texel bepaald niet hoog. Deze groep jongelui maakt zo'n 60, 70 procent van mijn klantenbestand uit. Ik schat dan ook dat ons taxibedrijf van elke honderd ritjes er niet meer dan veer tig over houdt." Grootjen zegt dat hij niet van plan is het erbij te laten zitten. Inmiddels heeft hij contact gehad met het bestuur van de afdeling Texel van Ho reca Nederland om voor het „nacht vervoer" (voornamelijk vervoer van cafégangers) een contract af te slui ten op basis van lagere prijzen. Het „contractvervoer" (vervoer op basis van een schriftelijke overeenkomst tussen vervoerder en reiziger) is de enige mogelijkheid om onder het nieuwe tariefstelsel uit te komen. Grootjen, die geen lid is van een bond („bewust niet, ik heb een heel andere visie") ziet de genoemde voordelen van de nieuwe wet niet zitten. Hoe op basis van iets anders dan prijs kan worden geconcurreerd. is hem ook een raadsel. „Prijsconcur rentie is volgens mij de enige metho de." Schone auto Collega Martien van de Wetering van Taxi 12000 denkt daar anders over: „Concurreren kan je ook met een knappe chauffeur en een schone auto." Van de Wetering onderschrijft de voordelen van de nieuwe wet. Hij ziet er duidelijk een bescherming van de branche in. „Als je met vaste chauffeurs werkt, dan heb je zonder meer deze prijzen nodig. De beunha zerij raakt eruit. Ik heb goede hoop dat er nu eeri gezondere situatie ont staat, méér rust op de weg. Er zullen méér personen in één taxi stappen, dat betekent dus minder rit jes en dus minder hard rijden." Ook Nel Smidt van Taxi 12323 is blij met de nieuwe situatie: „Het is een erkenning van je bestaan. Het blijft een vrij beroep, maar nu wordt enige rechtsbescherming geboden, en die mogen we best wel hebben als je per auto zo'n 90.000 kilometer per jaar op de weg zit." Wim de Boer van het eenmansbedrijf De Boer-van Boven uit Oudeschild zit op dezelfde lijn. „Ik ben er blij mee. Er ontstaat nu een eenheid door deze vaste prijzen. Als de mensen eens gaan rekenen, zouden ze wel eens tot de conclusie kunnen komen dat niet de taxi maar hun eigen auto een luxe vervoermiddel is, rekening hou dend met kosten voor benzine, on derhoud, reparaties, belasting en der gelijke." Betekent de invoering van gelijke ta rieven dat het toekomstbeeld van één Texelse taxicentrale nu dichtbij is ge komen? De eilandelijke taxi-ondernemers slui ten het in elk geval niet uit en geven antwoorden als „het vordert zich" en „we zijn ergens mee bezig". uren duren van 19.30 tot 20.30 uur De data en adressen zijn: op maan dag 9 januari bij de familie Dennen burg, Ankerstraat 22, Oosterend, op donderdag 12 januari in Het Olijfblad Weverstraat 60, Den Burg, op zonda i 15 januari in Eben Haëzer, Julia- nastraat 11, Den Burg. Voor meer in formatie: tel. 12836 of 15313. Een 44-jarige automobilist uit De Cocksdorp veroorzaakte dinsdag avond rond 20.00 uur een aanrijding toen hij vanaf de Roggeslootweg de Postweg wilde oprijden en daarbij geen voorrang gaf aan een daar rij dende 38-jarige vrouw, ook uit De Cocksdorp. Beide wagens liepen flin ke plaatschade op. Niemand werd gewond. Daarnaast hebben we week een aantal extra voordel ge artikelen. Mager rundergehakt,kilo 8,9 Runderlappen met een randje kilo 11,9 Grillworst, 250 gram 1,9! 5 Kiwi's voor 2,4 Zachte puntjes of bolletjes 6 stuks 1,4 Heel volkorenbrood 1,9 Patat, per kilo In Den Hoorn, tel. 19252 Uw specialist in biologisch dynamise* vlees, groente, fruit, zuivel en kruidt nierswaren.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2