,,'s Winters kun je de hele boel lekker overhoop i Haute Cuisine bij u thuis Een MAGNETRON EC DBA BIEM LAP 25 JAAR BIJ TEXELS MUSEUM Schaker speelt dassepartij filandcompetitie volleybal Overwinning voor Gamma in Opel Rentenaar-toernooi Tweede duathlon op zaterdag 11 maart MST programma Cursus koetsiersbewijs Veel uitbreiding bij Van Sambeek Truckservice Voetbalinstuif SV. Oosterend Kinderdansgroep hervat repetities Scouting houdt boerenkoolfuif MAB nieuwjaarsrit Diefstal bij de tandarts kl k 'RIJDAG 6 JANUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Serard Zoetelief produceerde maan- lag in De Lindeboom tijdens de eer- ite competitie-avond van schaakclub n Passant in het nieuwe jaar een Ilassepartij tegen Rinus Vittali. Aan- rankelijk ging de strijd gelijk op. vaarbij Zoetelief het centrum tracht- e te bezetten en Vittali tegenspel ocht op de damevleugel. Door een inachtzaamheid van Vittali ver- ilaatste de strijd zich echter pardoes laar de koningsvleugel. Zoetelief ontwikkelde een krachtig initiatief en oen Vittali zijn beste verdedigings- ;ans miste, kwam zijn koning in een pervuur van dreigingen terecht, na lat Zoetelief met een fraai torenof- er de stelling had opengereten. aeke van Lingen miste tijdens de ipeningsschermutselingen tegen 'hijs Witte enkele keren de beste I oortzetting, waardoor Witte al spoe- I hg een aanvalsstelling in handen :reeg die Van Lingen tot grote voor- ichtigheid dwong. Aanvankelijk ver- I ledigde hij zich bekwaam, maar na l erloop van tijd volgden toch weer mkele fouten, waarvan Witte snel irofiteerde. Martien Witte werd door aap Dros in een handomdraai van iet bord gezet. Het mankement in et schaken van Witte is zijn zwakke penmgsspel. Het overkomt hem re- elmatig dat hij al na enkele zetten in loeilijkheden verkeert. Dankzij een rogramma 10 januari 'eld A mannen: 8.30 u. Gem.-Bremak. 2 Seg.Eelm 9.05 u. De Boer-Seg.Eelm. Bremak. 9.45 u. Theodorah -Bremak.1 Amro 0.25 u. Musicshop-Amro Theodorah 1.05 u. RWS-Autocentr. Musicsh. 1.45 u. Teso-Paal 9 RWS 2.25 u. Paal 28-De Krim Teso /eld B mannen en vrouwen 8.30 u. Klif 23-Meermarkt Visser 19.05 u. Visserb.-Verfbus Meermarkt J9.45 u. Retsina-Leydekk. Verfbus >0.25 u 7 Prov.-Question Retsina '1.05 u. DGM-Graaf sp. Sportshop >1.45 u. Versluis-Sportsh. Graaf sp. /eld C vrouwen: 8.30 u. Smash 2-Rabo Wass.Best 9.05 u. Rentenaar-Wass.Best Rabo 19.45 u. Rival-Eelman.Seg Rentenaar 20.25 u. CZN-DA Eelman.Seg. 21.05 u. Zegel mode-Durper Sportsh. 21.45 u. Mantje-Sportshop Zegel 22 25 u. Haarstudio-Taveerne Mantje I Wedstrijdleiding: Nico en Agnes, tel. 13540. Uitslagen 3 Januari: Mannen Smash 1-Autocentrale 0-2; S. vd. Woude-De Kuip 1-1, BCTTeso 1-1; Stoepa-S. de Boer 0-2, Gemeente-12 Balcken 2-0, Haarstudio- I Segermk/Eelman 0-2; Bremakker 1-Graaf Spui- terij 2-0; Cocky's Kapsalon-DGM 2-0 Vrou wen; CZN-Boetiek 22 2-0, W W-Boetiek 22 2-0; Ass. Bremer-Retsina 1-1; Ass. Bremer- Antiekhuisje 2-0; Wasserii Best-Opel Rente naar 1-1, De Rival-DA 0-2, Rabobank- Antiekhuisje 1-1, Sportshop-Westerlaken 1-1; De Rival-Boetiek 22 2-0 Het Opel Rentenaar-toernooi voor ju nioren leverde dinsdag een gezellig en sportief zaalvoetbaldagje op. Gamma werd de trotse overwinnaar, want beide teams werden eerste in hun poule. In de poule van de reserveteams was vooral Texel 3 leuk bezig. De eerste wedstrijd eindigde in een daverende overwinning op Texel bv 2. Gamma deed het niet minder, ook zij wonnen met ruim verschil van Casino 2. Casi no 2 en Texel bv 2 waren toen eigen- ijk al uitgeschakeld. Texel 3 en Samma 2 moesten onderling uitma ten wie zich kampioen mocht noe men. Dat werd door een nipte zege dus Gamma 2. Na het ochtendtoer- looi werd een selectie samengesteld die na het middagtoernooi mocht uit- tomen tegen de winnaar van dat toernooi. Dat waren Erik Wuis, Arjan van der Slikke, Vincent Huizinga en Emile Keyser van z.v.v. Gamma, Mar- o Beers van z.v.v. Casino, Cees Daal der van z.v.v. Texel bv en Corné <eyser en Sven Jansen van Texel, s Middags traden de eerste teams in iet strijdperk. Het onderlinge krachts verschil was zeer gering, al werd Ca sino zonder punten laatste. Texel bv «as een goede kanshebber voor het kampioenschap, maar tweemaal ga ven de mannen van coach Willem Josterhof in de laatste minuut hun overwinning weg. Dat betekende voor Texel bv een tweede plaats en en beslissende laatste wedstrijd tus sen Gamma en Texel. Gamma was in deze wedstrijd de betere en werd dan ook terecht winnaar. Als afslui- ing van het toernooi speelde Gamma :egen de selectie van het ochtend- :oernooi. De selectie won in een zeer pannende strijd dankzij een mooie joal van Erik Wuis Topscorer van het ichtendtoernooi was Corné Keyser, ^an het middagtoernooi Sil van Dijk. Scheidsrechters waren Janneke lampstra, Theo Houterman en Paul ran Putten. Jitslagen:Texel bv 2-Texel 3 1-5, Casino (Gamma 2 1-5, Texel 3-Casino 2 3-2, Gam ba 2-Texel bv 2 1-1, Texel 3-Gamma 2 0-1. [exel bv 2-Casino 2 5-1, Texel bv-Gamma 2-2, -asino-Texel 0-1, Texel-Texel bv 1-1, Gamma- -asmo 2-1, Casino-Texel bv 0-1, Gamma-Texel •0, selectie-Gamma 1-0 creatieve en inventieve speelstijl weet hij zich vaak nog uit die problemen te redden en zodoende momenteel zelfs in de top van het klassement mee te draaien. Maar de zetten die hij maan dag tegen Dros op het bord bracht, waren toch echt te mager voor een En Passant-topduel. Ferry van Taten- hoven brak zijn partij tegen Bahman Rahmani af in een iets mindere stand. Rahmani heeft in het resteren de eindspel de iets sterkere loper en een beter geposteerd paard, maar desondanks lijkt het evenwicht nog niet definitief verbroken. Na het succesvolle initiatief van vo rig jaar wordt op zaterdag 11 maart voor de tweede maal een „duath lon" gehouden, die openstaat voor alle sportieve Texelaars. Vanaf heden kan men zich opgeven bij Jan Zijm (tel. 14205) of Dirk Vinke (13814). De duathlon kan worden beschouwd als een triathlon zonder het onder deel zwemmen. Net als vorig jaar zal worden gestart op de wielerbaan met een kilometer hardlopen, waarna de deelnemers op weg gaan voor 45 ki lometer fietsen. Daarna moet nog een parcours van ongeveer 10 kilo meter worden afgelegd in het Hogeberg-gebied. De organisatie is wederom in handen van Toerclub Taxi 12000 en de Wielervereniging Texel, terwijl tijdens de duathlon medewer king wordt verleend door de Atletiek vereniging Texel. Deelnemers van vorig jaar krijgen bericht thuis, ande ren worden verzocht zich zo spoedig mogelijk bij één van voornoemde per sonen aan te melden. Volwassenen betalen 715,- inschrijfgeld, waarvan 7 5,- wordt gerestitueerd bij inlevering van het rugnummer na afloop. Jeugd dient 710,- te betalen, waarvan 75,- als borg. Zaterdag 7 januari Basketball: In De Slenk, 15.00 u. Breakout-Marels (m.jun) 16.00 u. De Koggen-Mareis (j.jun) Volleybal: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg: 12.30 u. Tevoko 2-Advendo (aspjTi.) 13.30 u. Tevoko 1-Wieringen (h) 13.30 u. TOG 1-Tevoko 1 (d) 13.30 u. Tevoko 3-WSOV 2 (d) 15.00 u, Tevoko 2-HCSC 2 (h) 15.00 u Tevoko 2-WSOV 1 (d) 15.00 u. Smash '68-Juvoc 3 (d) Maandag 9 januari Volleybal: Sporthal Sportlaan, Den Helder 18.45 u. Gr.Seahawks 2-Tevoko 3 (d) Donderdag 12 januari Sporthal Waldervaart, Schagen 19.00 u. Harpoen 1-Tevoko 1 (h) 19.00 u. Polisport 2-Tevoko 2 (d) Maandagavond is in de foyer van ma nege Akenburg de eerste bijeenkomst voor de cursus koetsiersbewijs, leder die zich heeft opgegeven, en ook de genen die dat alsnog willen doen, wordt verwacht om 18.30 uur. Biem Lap: ..Aan een nieuwe expositie komt tegenwoordig een heel draaiboek te pas. Vroeger stond zo'n ruimte wel eens een half jaar leeg voor dat weer een tentoonstelling was ingericht." Begin januari 1989. Op het eiland zijn niet veel toeristen blijven hangen na de kerstperiode, maar toch melden zich regelmatig be zoekers aan de kassa van het Maritiem en Juttersmuseum. Tesa- men nog zo'n honderd man per dag. In de eerste winter dat het populaire Oudeschilder museum voor publiek is geopend, is het wel eens stiller geweest. Twee dagen kwam er zelfs geen kip. Toch zul je beheerder Biem Lap niet horen mopperen dat hij niets om handen heeft. Integendeel: „Ik heb het hardstikke druk." Deze winter is Lap 25 jaar in dienst van de Stichting Texels Museum, een periode waarin hij zoals hijzelf zegt „drie baantjes heeft ge had". Een korte terugblik. Biem Lap (53 jaar) belandde begin 1964 bij het toenmalige Texels mu seum in de Dennen. „Ik was aange nomen voor „algemeen voorkomende werkzaamheden" en werd gekozen uit vijftien kandidaten, die net als ik hadden gesolliciteerd na een adver tentie in dq Texelse Courant. Voor dien had ik een baantje gehad als meteropnemer bij de TEM, verbouw de wat narcissen en werkte bij m'n vader op de boerderij. Ik stond er niet voor honderd procent achter om boer te worden en omdat ik van Jo- han Reydon, die in de kost was bij mijn schoonmoeder, goede verhalen had gehoord over het museum, leek me dat werk wel wat. Johan was overigens geen kruiwagentje bij die sollicitatie. De bloembollen heb ik niet meteen aan de kant gedaan; tot in het begin van de jaren zeventig heb ik ze gehouden. Ik liet ze door een ander uitploegen en verwerkte de bollen zelf in de avonduren. In die tijd had je nog werkdagen van half acht 's ochtends tot zes uur 's avonds en maar vijftien vrije dagen per jaar. Toch moest alles in je vrije tijd klaargemaakt worden. Nu is dat wel anders, nu weet je niet hoe je van je vrije dagen af moet komen. Zeker nu het museum het hele jaar open is." Met z'n drieën runden ze het mu seum, 25 jaar terug: directeur Gerrit de Haan, Johan Reydon en Biem Lap. „Goed kunnen timmeren was belang rijk. De oude legerbarak, die het mu seum toen was, was om de haverklap öf te klein zodat er een stuk moest worden aangebouwd, öf verrot zodat er stukken moesten wor den vernieuwd." Lap hielp voorts mee met de renova tie van de oude zeehondenbassins en het storten van de fundering voor de nieuwe. Een speciaal klusje was het verversen van het zeewater voor de bassins. Nu is dat een continu pro ces, destijds gebeurde dat éénmaal per jaar Met een vrachtauto van Eel- man werd met Pasen, aan de voora vond van het nieuwe seizoen, nieuw water gehaald uit de haven van Ou- deschild. Drie of vier moffentanks van duizend liter inhoud en karnton nen in de bak van de vrachtauto werden volgepompt, zeven vrachten op één dag. 'n Ander karwei was vis halen met de jeep van de afslag in IJmuiden. Op de terugweg, met anderhalve ton vis achterin de jeep, moest Lap met volle vaart door de IJtunnel. De jeep kon het laatste, oplopende gedeelte van de tunnel nauwelijks bolwerken en de chauffeur moest dan ook op gelucht ademhalen als het daglicht weer was bereikt. Val van trap Een gebeurtenis halverwege het vori ge decennium gaf een draai aan Lap's museumbestaan. In de pom- penkelder van het toen anderhalf jaar bestaande Natuurrecreatiecentrum (thans Ecomare) viel Biem Lap op on verklaarbare wijze van de trap en liep een ernstig beenkwetsuur op. Dat ge beurde in de herfst en toen het vol- Wim van Sambeek Truckservice te Oudeschild heeft een forse uitbrei ding ondergaan. Het vloeroppervlak is bijna verdubbeld: van 180 tot 337,5 m2. Het meest opvallend is de nieuwe werkkuil van 16 meter lang, waar zelfs de grootste vracht wagencombinatie boven kan worden gezet. Wim van Sambeek begon zijn Truck service in 1983. Hij richt zich echter met alleen op vrachtwagens, ook met personenauto's kan men er terecht. Bij de recente verbouwing is het on- derdelenmagazijn uitgebreid. Er is een kantoorruimte bijgekomen en een aparte smeerolie- en compressor ruimte. De nieuwe wei inkuil is uniek: het is de eerste stalen werkkuil van Neder land. Het 6,5 ton wegende gevaarte is vervaardigd bij scheepsdok- en re paratiebedrijf Hans Boom door Frans Coevert en Fons van Schoonhoven. In de kuil hebben monteurs alles bij de hand: een aftapinstallatie voor af gewerkte olie, een olieververs- systeem, een hefkrik tot een vermogen van 15.000 kilo en een automatisch afzuigsysteem voor uit laatgassen. Nieuw is een remmentestbank, waar mee ook tachografen kunnen worden geijkt. Van Sambeek Truckservice is officieel station voor alle APK-keuringen, zo wel voor vrachtwagens als voor per sonenwagens. De bedrijfscomputer is rechtstreeks aangesloten op de cen trale computer van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam, zo dat alle keuringsresultaten meteen kunnen worden doorgegeven. Bij de uitbreiding waren betrokken: aannemersbedrijf Klaas Veenbaas, fa. Nic Dros, Neva-Avenhorn, IBS, fa. A. Witvliet. De unieke, 16 meter lange werkkuil bij Van Sambeek Truckservice. SVO houdt een voetbalinstuif voor senioren op zaterdag om 14.00 uur. Iedereen die mee wil doen is wel kom. Om 16.00 uur wordt de instuif gevolgd door een nieuwjaarsreceptie. De kinderdansgroep van de Volks dansgroep Texel begint vrijdagmiddag 6 januari om 16.00 uur weer met het wekelijkse volksdansuur in de Ferre- ver. Er is nog plaats voor enkele kin deren van 8 tot en met 13 jaar die willen meedoen met leuke volksdan sen uit diverse landen. Voor inlichtin gen: Yvonne Grosse, tel. 14806. Scouting Texel houdt zaterdag de jaarlijkse boerenkoolfuif. Het feest be gint om 18.00 uur in het gebouw aan de Bernhardlaan en er wordt vanuit gegaan dat practisch alle 100 leden van de partij zullen zijn. Opga ve vooraf is deze keer niet nodig, maar wie NIET komt, wordt verzocht even kontakt op te nemen. De laatste MAB-puzzelrit, meetellend voor de rittencompetitie '88/'89 wordt zaterdagavond gehouden. De start is om 20.00 uur bij het MAB- clubgebouw aan de Hoofdweg te Ei- erland. De tussenstand in het kam pioenschap na vier ritten is: 1. Peter Daalder, 54 pt. 2. Simon van Tatenhove, 50 pt. 3. Bert Barhorst, 47 pt. 4. Caroline Ran, 42 pt. 5. Anne de Vries, 34 pt. 6. Piet Stiggelbout, 32 pt. Een 19-jarig meisje bewaart geen prettige herinnering aan het bezoek dat zij dinsdag aan het tandheelkun dig centrum bracht. Terwijl ze werd behandeld, haalde iemand het geld weg uit de portemonnee die zich be vond in de tas onder haar jas aan de kapstok in de wachtruimte. Zo raakte ze twee biljetten van f100,-, drie bil jetten van f25,-, een van f 10,- en wat kleingeld kwijt. gende seizoen (1976) voor de deur stond, was hij nog niet volledig her steld. Het museumbestuur besloot hem daarom een andere baan aan te bieden: beheerder van de Oudheidka mer (de vorige beheerder was juist vertrokken) en van het nieuw op te zetten Scheepvaartmuseum. Lap, die uit een loodsengeslacht stamt en interesse heeft voor zee vaart en historie, zag hierin een uitda ging. Vrijwel geheel naar eigen inzicht richtte hij de Vermaning aan de Diek in Den Hoorn in met de col lectie van Bouwman/Verburg/Koning die tijdelijk in de Oudheidkamer ten toongesteld was geweest Dat bete kende dat ook de Oudheidkamer opnieuw moest worden ingericht. Op 30 april 1976 was de opening, het Scheepvaartmuseum volgde drie we ken later. Ruim tien jaar zou Lap de scepter over beide musea zwaaien, 's Ochtends in Den Burg, 's middags in Den Hoorn. Standaard is de grap te gen toeristen die op één dag beide musea een bezoek brachten: „Nee, die in Den Burg is m'n tweeling broer...." Maar Lap dopte z'n boontjes hele maal zelf. „Nee, ik vond het niet ver velend om altijd maar alleen bezig te zijn. En echt alleen was ik toch niet, met al die bezoekers. De eerste twee winters ging ik weer terug naar het Natuurrecreatiecentrum, maar dat be viel slecht. Het werk dat ik daar vroeger deed, gebeurde inmiddels door anderen, zodat ik dingen moest gaan doen waarin ik minder was geïnteresseerd. Liever zou ik mijn tijd besteden aan „mijn" twee musea, maar daar was in eerste instantie geen geld voor. Na twee jaar wél. Van november tot de kerst had ik va kantie, de maanden januari, februari en maart werden besteed aan de voorbereiding op de zomer." Schoonmaker ,,'s Winters kun je de hele boel lekker overhoop halen. Dan ben ik net een ouderwetse schoonmaker, ik haal alle kasten leeg. Elke winter is weer an ders, daar is geen peil op te trekken. Bijvoorbeeld als in de zomer een hele partij tekeningen wordt aangekocht, ben je 's winters tijden bezig om die uit te zoeken, in passepartout te snij den en in te lijsten. De administratie ve rompslomp die met nieuwe dingen in de collectie gepaard gaat, mag je evenmin onderschatten. Verder is er altijd wel wat te restaureren of ben je bezig met een nieuwe expositie. Vroeger stond een expositieruimte soms wel een half jaar leeg, voordat er weer wat nieuws in kwam. Tegen woordig is dat een kwestie van plan ning, zodat de boel in een week tijd veranderd kan zijn." Biem Lap laat zien hoe hij een ten toonstelling opbouwt. Hoe een col lectie systematisch aanschouwelijk wordt onderverdeeld, of hoe bij een bepaald thema de benodigde mu seumstukken worden gezocht. En hoe wordt de tentoonstellingsruimte benut, welke panelen worden er ge bruikt en waar worden die opgesteld. Zijn er geen dode hoeken, waaraan het publiek voorbij loopt, is de expo sitie gevarieerd genoeg, enzovoort. Een heel draaiboek komt er aan te pas en er gaat veel tijd overheen voordat alles naar wens is gereali seerd Met deze problematiek houdt Lap zich nog immer bezig, hoewel hij nu aan zijn „derde baan" binnen het museum is begonnen. Als beheerder van het Maritiem en Juttersmuseum heeft hij het prima naar zijn zin. Met het feit dat hij als schakel tussen bestuur/directie en personeel voor het eerst ook een deels leidinggevende rol vervult, heeft Lap volgens eigen zeggen geen moeite. „Ik laat de men sen zoveel mogelijk in hun waarde, en dat blijkt tot dusver prima te wer ken." Per abuis is er bij de vorige plaatsing van onderstaande advertentie van Bakker Spectra een tout gemaakt in de prijsstelling van de magnetrons. Hieronder volgt de advertentie met de juiste prijs. Den Burg - Weverstraat 15 tel 02220 12346 Verrassende magnetrons koopt u bij Een magnetron maakt van gevarieerd koken een koud kunstje. In een ommezien worden verrassende, culinaire hoogstandjes op tafel ge toverd. Van Hollandse pot tot Franse cuisine-genot. Plotse ling wordt iedere Texelse huisvrouw een chefkok. Bon appétit!

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5