Cjroen ^wartr jexel in het Eén stem tegen verkoop AOT-aandelen aan NZH fc>V 1*5 EOP-T Onderwijsprotest in raadzaal Electriciteitskabel opnieuw in discussie Grote partij hout op Texelse strand Tussen dijk en duinenrij Op het hoekie Auto-inbraken Uw Hema is dinsdag 17 januari wegens inventarisatie GESLOTEN Redactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Harry de Graaf, Peli- 'kaanweg 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 TEXELSE COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los ft,— Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742, NMB nr. 67 34 60.398. Sinds dinsdag heeft de gemeente geen zakelijke bemoeiingen neer met de N.V. Autobusonderneming Texel (AOT). Met als eni- je tegenstemmer Erna Eelman-van der Kooi van de VVD ging de aad accoord met de verkoop van het gemeentelijke aandelen pakket aan de NZH voor f160.000,- Erna Eelman was tegen de verkoop omdat zij vond dat er eerst over eenstemming moet zijn over het ver voersplan. Volgens haar staat nog allerminst vast of dat voor de Texe laars aanvaardbaar zal zijn; het ont werp dat onlangs in openbare discussie was. liet volgens haar al thans nog veel te wensen over. De overige raadsleden hadden er echter vertrouwen in dat dit goed zal ko men en zagen geen reden om de transactie hierop te laten wachten. Het vertrouwen bleek mede te zijn gebaseerd op de goede ervaringen die men tot dusver heeft opgedaan in de onderhandelingen met de NZH. feitelijk is aan alle voorwaarden die iet gemeentebestuur had gesteld al vorens bereid te zijn tot verkoop van de aandelen, voldaan. Ook staat in de koopacte dat de NZH toezegt het Dpenbaar vervoer op Texel in stand te louden, minimaal op het niveau van hans. Erna Eelman moest het allemaal nog zien. Ze wilde dat de koopovereen komst pas zou worden getekend als er een definitief en aanvaardbaar ver voersplan is. Zover wilde Riet Huitema van het CDA niet gaan, maar ook zij had graag eerst een definitief ver voersplan willen zien. Verder infor meerde ze of al bekend is hoeveel winst de AOT het afgelopen jaar heeft gemaakt. De helft van die winst, zo is overeengekomen, gaat namelijk naar de gemeente die dit geld zal gebruiken voor openbaar ver- voersdoeleinden op het eiland. Ger- brand Poster liet later in de discussie weten dat een winst wordt verwacht van f143.000,-. Beetje armer Poster had op het punt gestaan de overdracht van de hand te wijzen. Ondanks alle gunstige voorwaarden waaraan de NZH bereid is te voldoen vond hij het verdwijnen van de eigen AOT toch een verlies voor Texel, na de zuivelfabriek, waterfabriek, zieken fonds e.d. „Texel is weer een beetje armer geworden". Tine Krijnen zei vooral blij te zijn met de gunstige rechtspositie en arbeids voorwaarden die voor het AOT- personeel zijn bedongen. Ze wilde De besluitvorming over de overdracht van de AOT-aandelen aan de NZH kreeg dinsdag avond een ludiek slot, toen de burgemeester wethouder Daan Schilling een AOT- hoofddeksel gaf en hem uitnodigde deze pet officieel af te zetten, wegens het neerleggen van zijn functie als president commissaris van de AOT De burgemeester beweerde dat Schil ling tijdens de vergaderingen van de AOT de pet steeds trouw had gedragen, zoals de bur gemeester zijn ambtsketen droeg bij de uit oefening van zijn functie en de hoofdstandvonder zijn koperen plaat... Schil ling werkte graag aan het ritueel mee en liet het historische moment voor het nageslacht op de foto vastleggen. wel meer weten over de positie die de NZH op Texel gaat innemen. „Is het een monopolie, zoals Teso?" ver der had ze gehoord over een rapport van de TH over de mogelijkheid voor snelbussen in Noordholland. Ze vond dat onderzocht moet worden of zo'n snelbus bijv. een keer per dag ook naar Texel zou kunnen. Wethouder Schilling zei geen enkel wantrouwen te koesteren jegens de NZH. „Het is een eerlijke partner". Hij ging in op de succesvolle onder handelingen over de voorwaarden waaronder de gemeente bereid was de aandelen te verkopen en zei dat een gunstige pensioenregeling voor het personeel een van de moeilijkste punten was geweest. Dat Texel „ar mer" wordt door het verdwijnen van het gemeentelijke belang in de AOT was volgens hem totaal onjuist. De vergelijking met de waterfabriek en zuivelfabriek gaat volkomen mank en het ware te wensen dat het met de ze fabrieken net zo was afgelopen als nu met de AOT. De werkgelegen heid wordt immers juist gehandhaafd. Er verandert niets in ongunstige zin. Misschien blijft zelfs de naam AOT in stand. Dat het dienstbetoon van de bus nog zal verbeteren, is allerminst uitgesloten. Het is zelfs waarschijnlijk dat dit zal lukken als men erin slaagt de 450.000 gesubsidieerde vervoers- kilometers voor Texel vast te houden. Met minder kilometers is namelijk het huidige dienstbetoon al te handha ven; het kan dus alleen maar beter worden. De burgerij houdt inspraakmogelijk heid, waarbij de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid als klankbord zal dienen. Belbus Hans Roeper (PvdA) toonde zich van alle raadsleden met meest opgetogen over de toekomstige mogelijkheden van het busvervoer op Texel. De Van donderdag tot en met dinsdag is een grote hoeveelheid beukenhout aangespoeld op het Texelse strand. Het betrof mooi meubelhout van di verse breedte en dikte, in lengte va riërend van drie tot vijf meter De herkomst is niet bekend. Het hout werd aangetroffen van paal 8 tot ten zuiden van de Slufter. Het kwam vooral terecht in handen van jutters, maar ook de strandvonderij heeft en kele tientallen (aangegeven) planken geborgen. Een jutter vertelde ons dat het nog levend hout betreft dat niet meteen gebruikt kan worden maar eerst nog twee jaar met rust moet worden gelaten. „Eerst regelmatig zoet water-behandelingen geven en dan minstens een jaar laten drogen. Dat moet onder een afdakje en zoda nig gestapeld dat de wind er goed onder kan komen. Zo verkleurt en verrot het hout niet", aldus luidt diens advies. De onderwijzers met hun spandoek in de raadzaal. Op de rug gezien het college. Rechts aktieleider Albert Hoven voorgestelde combinatie van een ba sislijn en belbus-routes betekent dat 9.000-10.000 inwoners van Texel per uur worden bediend. En ongetwijfeld biedt de „zak kilometers" die dan nog beschikbaar is, aanvaardbare mo gelijkheden voor de overige Texelaars. Roeper vertelde persoonlijk heel goe de ervaringen te hebben opgedaan met de belbus die elders in de pro vincie functioneert. Met name het dienstbetoon en de hulpvaardigheid van de dames in de centrale was hem bijgebleven. Wie met de bus meewil kan bellen en zijn wensen kenbaar maken. In de centrale wordt dan niet alleen gevraagd hoe laat men weg wil maar hoe laat men er gens moet zijn. Op het voor de be trokkene gunstigste tijdstip laat men de bus dan vertrekken. "Het zal heel goed werken, al zal het publiek er even aan moeten wennen", aldus Roeper, die wel vond dat de tijd die voor de basislijn is uitgetrokken nog al krap is. Er zal een vrij hoge ge middelde snelheid moeten worden gereden, zodat dit aspect nog eens bekeken zou moeten worden. Schilling onderstreepte dat laatste. Ook beloofde hij bijzondere aandacht voor noord-oostelijk Texel zodat dit afgelegen deel van het eiland ook zo goed mogelijk bediend zal worden. door Klaas Bonne Ome Piet stond op het hoekie Man Stenenplaats en Hogerstraat. Besprak de dagelijkse dingen met zijn even oude maat. Zij spraken over vroeger dagen en over de verdorven jeugd. En wat er bij ons op het raadhuis allemaal niet klopt en deugt. Zij lichtten moeiteloos het doopceel van welhaast iedere Texelaar. En wezen soms eens op hun voorhoofd met een achteloos gebaar. Maar kom, sprak Piet, 'k moet naar 't rusthuus want de klok slaat twaalf uur. En de zustertjes die halen straks mien prakkie van het vuur. Want één ding moet ik eerlijk zeggen fie meiden benne goed voor mij. 'k noem ze vaak de witte lelie's ran de verzorgingsmaatschappij. En as Den Haag d'r in wil snoeien nou, dan kenne ze me niet. Want ik laat ze kennis maken met de klomp van Ome Piet. Plannen voor de aanleg van een electriciteitskabel tussen Texel en het vasteland zijn nog allerminst de finitief van de baan. Thans wordt gesproken over een kabel die niet bedoeld is om de electriciteitscentra- le op Texel overbodig te maken, maar om de mogelijkheid te openen dat de centrale op Texel meehelpt met het dekken van de piekbehoefte elders in het voorzieninggebied. Ongerustheid over deze plannen werd dinsdagavond in de gemeenteraad vertolkt door Gerbrand Poster van Texels Belang. Die vreesde dat sprake is van een truc en dat de kabel uit eindelijk niet zal worden gebruikt om de piekbehoefte elders te helpen dek ken maar om Texel van stroom te voorzien vanaf het vasteland. De Texelse electriciteitscentrale zou dan overbodig worden en dat zou het ver lies van veel werkgelegenheid be tekenen. Opheldering Burgemeester Schipper beloofde bij het PEN om opheldering te zullen vragen en wethouder Barendregt zei dat gedeputeerde W.T. van Gelder herinnerd zal worden aan de toezeg ging die hij deed bij de ingebruikstel ling van drie nieuwe dieselmotoren in de Texelse centrale. Er is toen na drukkelijk gesteld dat de centrale in stand zou blijven omdat dit na de overschakeling op opwekking met dieselmotoren verantwoord was. Pieken Uit andere bron vernamen wij dat de bedrijfsleiding van de PEN-centrale op Texel inderdaad opdracht heeft gekre gen om uit te zoeken of een kabel kan worden gelegd waardoor de Texelse centrale stroom aan het vasteland kan leveren. Een eerste glo baal onderzoek heeft uitgewezen dat dit niet rendabel is. Nadere studie volgt nog. De generatoren in de Texelse centrale hebben een gezamenlijk vermogen van ruim 25 megawatt, terwijl de maximum behoefte van Texel niet groter is dan ongeveer negen mega watt. Dat is een historisch gegroeide situatie, want de centrale ging destijds van start met twee stoomturbine-generatoren van elk 7,5 megawatt. Sinds de overschakeling op efficiënter werkenden diesels, zijn deze stoomturbines buiten gebruik maar nog in tact. Als ze weer op gestart worden kan Texel dus veel meer stroom opwekken dan het zelf nodig heeft en dit overschot zou via een kabel naar het vasteland kunnen. Aldus wordt meegewerkt aan een be tere benutting van het opgestelde vermogen in het land. Aan stroomle- verantie vanaf Texel zou in de winter maanden behoefte bestaan. UNA Met betrekking tot de electriciteitsop- wekking op Texel is door de minister van Economische Zaken voorgesteld dat het PEN de centrale in Oude- schild overdraagt aan de N.V. UNA, de overkoepelende omderneming van de electriciteitsbedrijven PEN, Utrecht en Amsterdam met het oog op de nieuwe electriciteitswet. Het PEN heeft zich hiertegen verzet en de mi nister erop gewezen dat bij de oprichting van de UNA is afgespro ken dat de Texelse centrale niet tot het produktievermogen van de UNA behoort omdat hij niet is aangesloten op het landelijke koppel- en trans portnet en dus geen rol kan spelen in de landelijke optimalisatie van de electriciteitsproduktie, waartoe de UNA is opgericht. Bovendien zou overdracht van de centrale betekenen dat het bedrijf Texel gesplitst zou moeten worden in een produktie- en een distributiedeel, wat bij een dergelijk kleinschalig, ei landgebonden bedrijf ondoelmatig en kostenverhogend is, dus strijdig met de bedoelingen van de electriciteits wet. De PEN-directie heeft de minis ter ook gewezen op het windmolenpark dat bij de centrale te Oudeschild zal worden gesticht en een vermogen zal hebben van 1 me gawatt. De beide opwekvormen han gen zowel in personeel als in technisch opzicht nauw met elkaar samen. Dat windmolenpark zal al zeer spoe dig bedrijfsklaar zijn. Het wachten is op het certificaat van het Energie Centrum Nederland voor het ge wenste molentype van het merk Bou ma van (250 kw) waarvan er vier worden geplaatst op de waddendijk ter hoogte van het inlaatmeer van de centrale. Verwacht wordt dat de mo lens half juni in gebruik kunnen wor den gesteld. Ook het plan van het PEN om in Den Burg een warmte/kracht-centrale te bouwen is nog allerminst van de baan. Deze op aardgas werkende centrale zou naast stroom ook warm water leveren waarmee gebouwen complexen in de omgeving voordelig zouden kunnen worden verwarmd, terwijl er ook werkgelegenheid uit voort zou vloeien. De Finse fabriek van dieselmotoren Wartsila vindt het een zo interessant projekt dat zij er gratis een motor voor beschikbaar heeft gesteld, die niet alleen op gas maar in geval van nood ook op diese lolie zal kunnen draaien. „Hef Texels basisonderwijs komt niet rond". Zo luidde de tekst op een enorm spandoek waarmee dins dagavond een groep onderwijsgeven den en mensen van de schoolbegeleidingsdienst onverwacht de raadsvergadering binnenkwam om het gemeentebestuur tot meer actie te bewegen tegen de onder- wijsbezuinigingen. Het spandoek met de tekst was zo lang dat een practisch gesloten ring kon worden gevormd rond de verga derende raadsleden. Om de actie tot zijn recht te laten komen, onderbrak burgemeester Schipper de discussie over de overdracht van de AOT- aandelen aan de NZH en kreeg actie leider Albert Hoven gelegenheid om raad en college toe te spreken en om een brief uit de delen, waarin werd uitgelegd hoe ernstig de kwaliteit van het onderwijs wordt bedreigd door de regeringsmaatregelen. Het gaat om de op handen zijnde formatiekorting voor kleine scholen, waar op Texel slechts drie scholen géén slachtoffer van worden, het korten op de zorg verbreding (zoals het laten vervallen van bijscholingscursussen voor leer krachten), het korten op de schoolbe geleidingsdiensten (waardoor kinderen niet snel geholpen kunnen worden) en het „bevriezen" van ma teriele en personele voorzieningen voor het speciaal onderwijs (waar door thans leerlingen die op de Kom- passchool thuishoren, daar niet kunnen worden toegelaten). Het on derwijs was al onder zware druk ko men te staan door de zg. 4 jarigen-maatregel, de 9% extra for matiekorting, wijziging van de teldata etc. Noodkreet Hoven sprak van bijzonder slechte ontwikkelingen en zei dat de actie als een noodkreet moest worden ge zien, ingegeven door de zorg over de afbraak die zich aan het voltrekken is. Onderwijs is een basisvoorziening. Van de kwaliteit van het onderwijs hangen voor een belangrijk deel de kansen en het geluk van kinderen af. Met nadruk zei Hoven dat de actie niet tegen het gemeentebestuur is gericht maar TOT het gemeente bestuur. Als bevoegd gezag van het openbaar onderwijs is het gemeente bestuur evenzeer belanghebbend. Op dit moment is de belasting voor on derwijsgevenden vaak al veel te groot. Veel onderwijzers zijn over spannen zodat zij door invallers moe ten worden vervangen en voor anderen hoopt het achterstallig werk zich op. Met name de extra korting van een dag per week per school waardoor nog minder mensen voor meer kinderen beschikbaar zijn heeft verontrusting gewekt evenals de on toereikende Londovergoedingen. Ho ven deed het voorstel dat secretaris Piet Zoon maar eens landelijk in actie moest komen, zoals hij dat met suc ces heeft gedaan om te bereiken dat ook de kleinere gemeenten in aan merking komen voor de zg. investe ringsimpuls. "Dat ging toen om een financiële bijdrage ik wens hem bij voorbaat succes bij zijn pogingen om ook op immaterieel gebied Nederland achter zich te krijgen" Niet allemaal Hoven presenteerde de actie als een initiatief van het totale Texelse onder wijs, maar wethouder Zegers zei te hebben vernomen dat enkele scholen (o.a. CVO-school en Sint Jozefschool) niet wilden meedoen. Verder probeer de de wethouder die zich aangevallen leek te voelen, de woorden van Ho ven wat te relativeren. Hij zei veel grieven te kunnen onderschrijven maar hij vond niet dat het echt slecht gaat met het onderwijs. „Het onderwijs staat onder druk, maar het gaat met slecht. U doet het zelfs voortreffelijk al zou het nog beter gaan met meer mensen en meer middelen". Verder trachtte Zegers er zijn gehoor van te overtuigen dat de gemeente Texel voortdurend op de bres staat voor de kwaliteit van het onderwijs. „We reageren telkens als er nieuwe bezuinigingen worden aan gekondigd, onlangs nog toen vooral de kleinere scholen getroffen dreig den te worden. Donderdag a.s. heb ben we directieoverleg met de scholen over de kortingen op de Lon- donormen". Samen Dirk Terpstra zei dat de wethouder niet zo geïrriteerd moest doen. Hij vond dat de raad eendrachtig en po sitief diende te reageren op de actie en vond het idee om gemeentesecre taris Zoon daarbij in het geweer te brengen helemaal niet zo gek. „Wij zijn het met deze actie eens, ook al doen een paar scholen niet mee". Wethouder Zegers herhaalde dat ook hij zich zorgen maakt over het onder wijs en erkende dat vooral de korting op de formatieplaatsen voor kleine scholen hard aankomt. Hij beloofde erover te zullen praten met minister Brinkman als die 14 februari op be zoek komt. Uit twee aan de Noordwester gepar keerde auto's werd de auto radiocassetterecorder ontvreemd. Ge dupeerden zijn een 25-jarige en een 28-jarige Texelaar.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1