3oed spel van St luchtig blijspel Jan RST verhoogt tarieven seizoenstaanplaatsen pvallend fraaie kleding gerstrand Strandt Kogerstrand? Beuk Vuurtorenwachter bij Meneer Kaktus Kostenbeperking op akkerbouwbedrijf Temperatuursom Veel vangsten voor sportvissersclub SOAG 14 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Iverhaal speelt zich af in hotelka- in verschillende grote steden, ibeth en Samantha maken fortuin om de beurt rijke mannen te liden en hen geld af te troggelen, irtrekken telkens met de noor- in naar een andere grote stad. Iley, een onbeholpen maar rijke wordt door de dames van zijn m afgeholpen, maar hij laat het it bij zitten. Hij volgt hen en hgt hen tot samenwerking. Met rieën bedriegen ze onder andere efortuneerd Engels politicus, beth en Samantha worden alle- 'ediefd op Charley, die onthult ïlijk geen oplichter te zijn, maar mgste firmant van een handels- Hij heeft helemaal geen geld 3, maar deed mee om de span- De vriendinnen dreigen ruzie te n als ze ontdekken allebei een e te hebben met Charley, maar aten het uit en besluiten hem te i: Samantha op maandag, isdag en vrijdag, Elisabeth op sg, donderdag en zaterdag, dan verschijnt de bedrogen po- s ten tonele.... Gebaartjes harmante Elisabeth werd eeld door Toke Graaf-Visser. Zij een zware taak, want zij nam in m deze rol over van politie- BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE ige maanden wacht ik op de ndmg van het contract voor een nplaats op Kogerstrand. Op het or zegt men alleen dat er nog vordt gewerkt en er geen reden igerustheid bestaat. Nu krijg ik rantenbericht toegestuurd waar mijn ontzetting blijkt welke en het RST-bestuur met deze e camping heeft. Een uitbreiding et jongerenterrein ten koste van irden gezinnen, die soms al ja- ig dezelfde plaats huren voor de omer of de vakantie. En geen ie mensen weet iets, tenzij ze xel wonen of anderszins toe tot het lokale nieuws hebben, je toch niet met je trouwe in om? Het Texel Promotie Team hard om het toerisme te bevor- en dan jaagt RST ze dusdanig harnas dat ze Texel voorgoed g toekeren. Wanneer horen we idelijk van RST of we nog naar 'strand kunnen? Voor alle gedu- le gezinnen is er op het reste- deel van de camping nooit een hen geschikte andere plaats, campings in binnnen- en buiten hebben wachtlijsten voor vaste sen en reserveren na januari is el nergens meer mogelijk. Dit kan maar beter niet worden uit- ïrd, want het kost op termijn al maar geld. Het is nog maar de of alle plaatsen die nu voor ge- n gaan vervallen, wel met jeugd en worden gevuld en de uitbrei- gaat waarschijnlijk voor de rest de camping meer overlast bete- 1- Nog meer gezinnen zullen dan n dat de voordelen ,niet meer igen tegen de nadelen en in de imst wegblijven. Natuurlijk heb- ongeren ook recht op vakantie, 'P Kogerstrand. Maar nu geeft |het mooiste stuk van de cam- aan een groep kampeerders die het minst oog voor heeft. Wan de bestuursleden zelf eens de 'ing in de zomer zouden bezoe- zouden ze weten waarom het s moeilijker is het terrein renda- I laten zijn. Het sanitair is onvol- de, sterk verouderd en verkeert cdte staat. De reeds voor 1987 I fde verbetering hierin is tot nu I leen op het jeugdterrein en de I 'zijde gerealiseerd. De trappen I de toiletgebouwen zijn verzakt I "ben geen leuningen voor extra I ist. De wegen zitten vol kuilen II verlichting op een groot deel ■Ie camping werkt niet. Speel- Hi,V00r C'e Kinderen zijn er aan 1 Kant ook niet en aan de Kant, waar er wel twee zijn, en on'e kinderen weggepest. Er us nog mogelijkheden genoeg e camping aantrekkelijker te ma- aarvoor hoeft men niet de mensen, die ondanks alle minpunten graag op Kogerstrand komen, hun plekje af te pakken. Een beter wer kend systeem van reserveringen, sti muleren van de verhuur van seizoen plaatsen, gekoppeld aan een goede service en klantgericht denken geven mijns inziens meer en beter resultaat. Ik weet zeker dat ik namens veel vaste gasten spreek als ik zeg: „RST, neem ons onze plek niet af en spaar dit mooie stukje camping. De jeugd is er vast niet zo zuinig op als wij dat al die jaren waren"! Een zeer verontruste kampeerder, Anneke Vink, Uithoorn. Met betrekking tot de onlangs geno men, even omstrfeden als voor een groot aantal vaste gasten dramati sche beslissing, het zuidelijke gedeel te van „Kogerstrand" beschikbaar te stellen voor de jeugd, het volgende: a. De jongeren, die nu nog op de vakken V en W staan, verjagen de echte kampeerders en bovengenoem de maatregel zal die ontwikkeling al leen nog maar versterken. Dat deze categorie jongeren de „kampeerders van morgen" zijn durft geen socio loog te voorspellen. Die voorspelling komt uit een geheel andere hoek, de kroegbazen en disco-bonzen! Deze jongeren komen niet voor de prachti ge duinen, noch voor de natuur of het strand, zij hebben slechts één reisdoel: de disco! De enige reden van hun aanwezigheid, op deze unie ke camping is een zakelijke nergens lijdt het drankbudget zo weinig onder verblijfskosten als hier. b. Grote aan tallen families die tien, twintig en zelfs dertig jaar op bedoeld camping gedeelte verbleven (zij kwamen toen hun kinderen nog peuters waren en wandelen nu met hun kleinkroost langs dezelfde paden) zullen niet sa mengeperst kunnen worden op het noordelijke gedeelte en laten zich evenmin planmatig overhevelen naar het niet te vergelijken „Loodsmans duin", verknocht als zij altijd zijn ge weest aan „hun" Kogerstrandi „Loodsmansduin" heeft met het ver lies van het hoge gedeelte de helft van zijn attractiviteit (voor de echte kampeerder) verloren, wat zich niet laat compenseren door investeringen in glimmende voorzieningen aldaar, terwijl „Kogerstrand" aan natuurlijke eigenschappen alles heeft wat „Loodsmansduin" mist. (Denk aan het prachtige duinlandschap en de di recte ligging aan zee). Vraag maar eens aan een echte kampeerder wat hij liever heeft, een modern restau rant of een duinpan met vlier! c. Er zijn andere en betere potentiële klan tensectoren in onze samenleving, bij- luchtige blijspel „Op gouden wieken" van Peter Yeldham, zaterdag met verve ten tonele gebracht door St. Jan. Plan- I toorts was de verklaring voor het stroeve begin, maar daarna I den de toeschouwers aangenaam bezig gehouden met goed Opvallend was de fraaie, goed op elkaar afgestemde kleding de dames. agente Saepke Dotinga, die wegens overplaatsing van Texel vertrok. Men was eind oktober begonnen met re peteren. Toke Graaf kweet zich goed van haar taak, al was de tekstvast heid niet overal geweldig. Maar ge zien de korte voorbereidingstijd een prima prestatie. Gea Doeven-Kiewiet speelde Saman tha, en hoe! Ze wós Samantha, met alle gebaartjes en gezichtsuitdrukkin gen die bij dat type vrouw horen. Kattig en verleidelijk, poeslief en staalhard. Als ze al werd geplaagd door zenuwen, hield ze dat uitste kend onder controle. Een sterk op treden. Rolstoel Gerard Zijm verdient ook een pluim. Als Charley was hij in het begin een onbeholpen sukkel. De vlotte jongen die hij later op het toneel moest zet ten ging hem iets minder goed af. Verleiderskwaliteiten had hij wel. Hoogtepunt was zijn optreden als de Zwitserse dokter Strube die, gezeten in een rolstoel, de Engelse politicus (Ruud Beers) bedroog. Een serie kleine, maar steengoede rollen was weggelegd voor Paul van Hoof. In ieder hotel speelde hij de kelner, die rotzooide met het kamer meisje (Loes Smit-van Sambeek). Pra tend in het accent van het land waar het tafereel zich afspeelde, zorgde hij voor uiterst komische intermezzo's. Hij trad ook op als Henri Durant, een Fransman die door Samantha wordt bedrogen. Van Hoof is een toneelspe ler van klasse die zich in allerlei si tuaties en types weet in te leven. Turkse Löes Smit speelde de kamermeisjes in de verschillende hotels. Een kleine rol, maar goed geacteerd. Ze blonk uit als onderdanige Turkse, die met handen en voeten Charley duidelijk maakte dat de twee dames aan het zwemmen waren. Ruud Beers was de strenge politicus uit Londen, compleet met bolhoed, paraplu en grote snor. Hij zette een van zichzelf overtuigde „jolly good fellow" neer. Beers acteerde goed, maar kon nóg krachtiger. Hij werd een beetje overspeeld door Zijm, Doeven en Graaf. Geluidseffecten De regie was in prima handen van mevrouw R. Rijk-Koster. Ze had goed gelet op gebruik van het toneel en mimiek. Souffleuse Janny de Haan was he laas goed hoorbaar in de zaal. Vooral in het begin hadden de spelers haar nodig. Licht en geluid werden ver zorgd door Aad Zegers. Een speciaal compliment is op z'n plaats voor de geluidseffecten. Toneelmeesters Gooitzen Kedde en Wim Smit zorg den dat alle artibuten op tijd voor handen waren en het decor zag er goed uit. Hetzelfde geldt voor de gri me, verzorgd door Lia Coutmho- van Sambeek en Josina Huigens-Coersen. Samantha (Gea DoevenI en Elisabeth (Toke GraafI nemen Charley IGerard ZijmI ertussenI De Recreatiestichting heeft een forse tariefsverhoging voor de seizoenstaan plaatsen afgekondigd. Voor een stacaravan moet nu f1700,- worden betaald (was f1150,-). Om de schok voor oude gasten niet al te hard laten aanko men, betalen degenen die in 1988 ook al een staanplaats hadden, dit jaar nog een overgangstarief van f1400,- Volgens RST-directeur Menno Hof- mann is de verhoging hard nodig. „Het oude tarief was te laag om de investeringen binnen redelijke tijd te kunnen terugverdienen. Bovendien zitten met sterk stijgende kosten, bij voorbeeld voor onderhoud aan be staande voorzieningen. Ook de professionele bewaking die we in het zomerseizoen hebben, kost veel geld". Geschrokken Dat neemt niet weg dat het voor sommige vaste kampeerders van de RST toch even schrikken was, te meer daar de RST vrij laat met de ta riefsverhoging op de proppen kwam. Eén hunner: „Het betekent een ver hoging van eerst 21,7 en vervolgens nog eens 28%. Het is een forse aan slag op ons budget, maar we kunnen er niets aan doen want de RST mag zulke verhogingen zonder toestem ming van de overheid doorvoeren. We zullen ons erbij moeten neer leggen". Niet hoog Van RST-zijde wordt erop gewezen dat ook de nieuwe tarieven beslist niet hoog zijn in vergelijking met wat gemiddeld elders op Texel wordt ge vraagd. Bij navraag bij enkele andere campings blijkt dat te kloppen. Een staanplaats op Texel kost f1300,- tot f2200,- per seizoen. Een exploitant: „Wat de Recreatiestichting nu vraagt zal ongeveer het gemiddelde zijn en dat lijkt me heel redelijk voor wat daar wordt geboden. Ze waren daar gewoon veel te goedkoop, ik denk dat ze te aardig hebben willen zijn voor hun vaste klanten. Nu hebben ze gemerkt dat ze daarmee scheef komen te zitten en is een inhaalma- noevre nodig". ,,Dorp" De RST-klanten die met de tariefsver hoging zijn geconfronteerd zitten voornamelijk op „Loodsmansduin", waar de RST 200 seizoenstaanplaat sen verhuurt. Het zijn voor het over grote deel vaste klanten, mensen die hier soms al tientallen jaren komen. Ze kennen elkaar goed en voelen zich mede daardoor aan deze plaats ge bonden. De RST acht de tariefsverho ging mede gerechtvaardigd in voorbeeld bezitters van caravans en campers die wachte op technische aanpassingen, die hun verblijf moge lijk maken op deze camping, die on der andere qua landschap zijn gelijke in en buiten Nederland niet kent. Bo vendien, en dat is temidden van het gekrakeel over dienstbetoon en klant gerichtheid een geheel nieuw feno meen: hier worden de contouren zichtbaar van een beleid, dat er op gericht is dat de gastheer uitmaakt wat de gasten leuk "moeten vinden! Misschien toch bruikbare ingrediënten voor een economisch denken op iets langere, dan korte termijn van iemand die ook weet wat kamperen is. M.C. Witte, Den Burg. Het artikel van de heer A. Dijksen in de Texelse Courant, betreffende de beuk op de hoek Parkstraat- Weverstraat, bevat een paar onjuist heden. 1. De boom is een groene beuk, geen bruine: 2. De beuk staat niet op goede grond. De hoge kant van de We verstraat tenminste bevat rood zand. Daar is in de loop der tijd wel een teellaag gevormd, maar die is met zo diep. Nu wortelt een beuk misschien niet zo diep, maar toch kun je moei lijk zeggen, dat de grond goed is. Wel zijn we al jaren bezig, ook op aanraden van Staatsbosbeheer- mensen, de gevallen beukebladeren van de straat op te vegen, die we dan onder de beuk met takken vast leggen, want het beukeblad verteert heel langzaam. Per abuis is de laatste laag bladeren weggeharkt. De beuk is omtrent 87 jaar oud en stamt van een beuk uit het Doolhof, waar onder kiemende beukenootjes lagen. Van deze nootjes zijn er enige uitgezet in de eendenkooi op Westergeest door wijlen Jacob Sijbrand Dijt, mijn oom. Eén van deze, boompjes geworden, exemplaren is door mijn vader, Cor nells Dijt, op de huidige plaats in de Weverstraat geplant. Toen we eens, als kleine kinderen, uit school kwa men, stond het boompje er. De vrien dinnetjes, die het later ook „meemaakten" waren Guur Zuide- wind, Grieteka Keijser, Willy Mooijen, Rina Bakker uit Ongeren, Gurie Eel- man, Pietje Tuinder en Marrie Saris. Zelf vind ik het jammer, dat er een beuk staat en niet een esdoorn of een eik, want aan een beuk valt niet zoveel te beleven. De vogels broeden er niet in en onder een beuk, die sombere boom, gaat vrijwel alles dood. Alleen in het voorjaar bloeien er bloemen onder: „luilakken" ofte wel knikkende vogelmelk, wat sneeuwklokjes en scilla's. Als kinde ren noemden we de „luilakken" ook wel „maanlicht" d.w.z. dat deden de vriendinnetjes onder elkaar. Verder is er klimop, dat de bladeren goed vasthoudt. De eerste jaren groeit de beuk heel langzaam, in tegenstelling tot de eik, die de eerste jaren flink groeit en het dan langzamer gaat doen. De beuk schiet pas veel later omhoog. Opmer kelijk was het „schavielen" van de takken. Bij harde wind ontstonden er wonden, maar in korte tijd groeiden deze takken geheel aan elkaar vast. Dit moet wel een zeer sterke kroon vormen. Voor geriefhout volkomen waardeloos dus, maar wel mooi om te zien. Een goede raad: wie moeilijk heden heeft met bomen wende zich tot de mensen van Staatsbosbeheer voor prachtig advies. Wat mij betreft, ik zal nooit een beuk planten. De boom is me te somber, maar ik schijn de enige te zijn die er zo over denkt. E. H. Dijt Den Burg verband met de recente aanleg van een zwembad en andere centrale voorzieningen op deze camping. Vol gens RST-directeur Hofmann zijn er weinig negatieve reacties geweest op de tariefsverhoging. „Natuurlijk willen de mensen liever minder betalen, maar er was begrip. Ze zeiden: jullie zijn tot dusver veel te goedkoop ge weest". Medegebruik De RST heeft ook paal en perk gesteld aan het onderverhuren of gratis laten meegebruiken van de sta caravan door andere mensen dan de eigen gezinsleden tot 21 jaar. Dat mag nog wel, maar dan moeten deze personen het gewone kampeergeld (op „Loodsmansduin" f3,50 per per soon per nacht) betalen, uitgezonderd maximaal zes familieleden of kennis sen waarvan de naam tevoren in het kontrakt moeten worden genoemd. Zij zijn alleen toeristenbelasting ver schuldigd. Ingaand dit seizoen heeft de RST ook het kampgeld voor toeristische (tent)kampeerders verhoogd. Het ta rief op „Loodsmansduin" stijgt van f3,- naar f3,50 per persoon per nacht plus f7,50 (was 7,30) per kampeer plaats (tent). Op „Kogerstrand" stijgt het tarief van f3,- naar f3,10 per per soon per nacht plus hetzelfde bedrag per kampeerplaats als op „Loodsmansduin" wordt berekend. Een voor de gasten gunstige veran dering die de RST aan zijn klanten bekend heeft gemaakt is dat voort aan voor de caravan geen overwinte- ringsgeld meer hoeft te worden betaald indien men voor het volgen de seizoen een kontrakt heeft af gesloten en het verschuldigde bedrag tijdig is betaald. Verder heeft de RST het seizoen uitgebreid waar door de gasten langer van de cam ping gebruik mogen maken. „Loodsmansduin" is dit jaar open van 23 maart tot 22 oktober. Texelse vuurtorenwachter Piet Stam was zondag te zien op televisie in de Meneer Kaktus-show. Kinderen stel den hem vragen als: wat voor werk doet u precies, wat doet u als de lamp stuk gaat, hoe wordt je vuurto renwachter en hoe werkt het vuurto renlicht. Daarna wachtte hem nog een vuurproef. Het is in het program ma namelijk gebruikelijk dat de uitge nodigde persoon niet alleen wordt ondervraagd maar ook mag worden aangeraakt... In hotel Rebecca te De Waal wordt donderdag om 20.00 uur gesproken over kostenbeperking op het akker bouwbedrijf. Vanaf 1 januari zijn de temperaturen naar de tijd van het jaar hoog ge weest. De temperatuursom van 180 graden is al bereikt. Het is nu het moment om stikstof te strooien. Strooi echter niet voor 20 februari, voor het geval er nog een late vorst periode mocht komen. Uit jarenlange proeven blijkt dat het optimale mo ment van de eerste stikstofgift tus sen de 180 en 280 graden ligt. In 1988 was de temperatuursom van 180 graden al op 3 februari bereikt. Uit de proefveldresultaten blijkt dat de stikstofbemesting die op dat tijdstip is gestrooid, het hoogste ren dement heeft opgeleverd. Naast stikstof vragen grasplanten ook direct opneembare fosfaat. Voor al als het voorjaar koud blijft kan di rect opneembare fosfaat zorgen voor een goede groei. Afhankelijk van de bemestingstoestand van de gronden, die is af te lezen uit de grondmonste ruitslagen, kan het nodig blijken kali te strooien. Met een mengmeststof waarin stikstof, fosfaat en kali zitten, kan in één werkgang voldaan worden aan de behoefte. Het gras van de eerste snede is kwalitatief altijd nog het beste. Wintergewassen De wintergewassen granen en gras zaad vragen in het vroege voorjaar voor de groei direct opneembare mi neralen. Zodra de gronden goed be rijdbaar zijn, kan de eerste bemesting worden gegeven. Voor de wintergra nen wordt geadviseerd om de stikstofbemesting in verschillende ke ren te strooien. Er moet wel rekening mee worden gehouden dat de stikstofvoorraad in de grond na een droge winter hoger is dan na een natte herfst- en winterperiode. emelten Oude, gescheurde graslanden hebben het eerste jaar veel te lijden van emelten. In het tweede jaar, als bouwland, kan ritnaaldenvraat schade aan de gewassen geven. Beide „bela gers" worden wel gevonden in het zelfde perceel of na een tweejarige graszaadteelt. Zomergranen, graszaad en mais kunnen door de fritvlieg worden geteisterd. Dit gebeurt voor namelijk op percelen waar een gras- of graangroenbemester is onderge- ploegd. Op „verdachte" percelen is een bescherming van het zaad of de grond aan te raden. Kalkbemesting Voor een goede opbrengst van de meeste akkerbouwgewassen en het grasland is een goede zuurgraad van de gronden vereist. Wanneer de pH waarde te laag is, moet worden be mest met kalk. Hiermee moet men niet te lang wachten, want het duurt ongeveer drie maanden voordat kalk begint te werken. Zondag is er bij het bassin gevist met goede resultaten. Er waren 18 vissers aan de dijk waarvan drie jeugdleden die gezamenlijk 80 vissen wisten te verschalken met een totale lengte van 16 centimeter. Uitslag jeugd 1 Stefan Raateland 64 centi meter, 3 vissen; 2. Martijn Duinker 63 centi meter 3 vissen. Senioren: 1. Paul Verhagen 193 centimeter 11 vissen, 2 Map van der Zwaag 147 centimeter 8 vissen; 3. Willem van Aperlo 129 centimeter 6 vissen. De volgende wedstrijd is de laatste in de winterserie en zal gehouden wor den op 26 februari voor 't Skiltje, van 8.30-10.00 uur. Op 24 februari is de jaarvergadering in de Schakel, aan vang 19.30 uur. vuunuronwacmer net zram worot op televisie ondervraagd door enkele kinderen en Meneer Kaktus (Peter Jan Rens)

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7