Cjroen c^wartsJexeU in het harL, laad van State: geen lirecte sluiting Maas ff im PSP-notitie nodigt uit tot discussie jV< 1 Een kwart eeuw massatoerisme" laatste hoofdstuk nog niet begonnen" Inbesteding voor Bdhuis vrijdag Burgemeester gaat naar minister Smit Super-slachtoffer Kamervragen over kustafslag ^«ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.359 DINSDAG 21 FEBRUARI 1089 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon J20-12741 fen werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Frans Hopman, Pater feplein 27. Den Burg. telefoon 02220 - 15472. r advertenties, abonnementen, etc.' fceveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Soon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f1,— Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. ermarkt Super Maas aan de Vo- nzang mag voorlopig open blij- We zullen er ..stringente rlopige voorzieningen" moeten den getroffen, zolang het bedrijf niet over een geldige hinderwet- unning beschikt. Welke maatre- n precies worden genomen, is niet bekend; dat zal de voorzit- van de afdeling rechtspraak van Raad van State. mr. G. Veringa, over circa een maand schriftelijk jn weten. zucht van verlichting was giste- itend op Texel te horen, zowel bij ermarkteigenaar Joop Maas en ns personeel als de gemeente. Na zitting van vorige week dinsdag ie Raad van State in Den Haag, en beide betrokken partijen niet recht bevreesd voor de uitspraak gisteren om 10.00 uur zou wor- gedaan. Mr. Veringa had dinsdag lal instemmend gereageerd op de verbouwing van het raadhuis dt vrijdag aanbesteed. De enve- en met de bedragen waarvoor benaderde aannemers het karwei ken te kunnen klaren, worden 11.15 uur geopend. Van gemeen- ijde wordt gehoopt dat in de loop maart met de eerste bouwwerk- imheden kan worden gestart en alles voor het eind van het jaar worden gerealiseerd. exact planningsschema is nog bekend, want dat zal samen met [aannemer worden opgesteld. De w zal van gemeentewege worden leleid door een speciaal gefor- td ambtelijk team, dat zich weer iS adviseren door enkele subcom- llsies. Tine Krijnen-Baijs (Texels Be- T ing) drong gisteravond tijdens de adering van de commissie voor meen en organisatorisch beleid, op extra aandacht voor het inte- y^sur van het gerenoveerde raadhuis, st zou ze een extern deskundige Ie begeleidingscommissie laten itsnemen. Gemeentesecretaris Zoon antwoordde dat de leden het team in elk geval wel de ir op gaan om zich deskundig te _[n voorlichten, en dat in overleg V® de verantwoordelijke architect imaals zal worden bekeken in hoe- 'e een smaakvolle, min of meer tuidige inrichting mogelijk is. Op vraag van Henk Beumkes PvdA [Zoon dat de provincie de laatste irotingswijziging voor de verbou- 19 nog niet heeft goedgekeurd, idkeuring is echter in aantocht, en [et gevolg van het onderzoek dat rovincieheeft verricht naar het iet op de bouwprijs per vierkante :er. De provincie kwam tot de [clusie dat sprake is van een rede- prijs. Kop ■mkes kwam tijdens de rondvraag l die vergadering met het voorstel Ide naam van het gewest Kop van prdholland officieel te wijzigen in van Noordholland en Texel. „Nu I het net alsof Texel er niet bij- pt zei Beumkes serieus. Zijn |Pr de hele PvdA fractie on- £teunde mening kreeg gisteravond Isteun van alle andere commissie- pn. Burgemeester Schipper beloof- yiet voorstel in B en W aan de 1 te zullen stellen. Tine Krijnen jtte voor het geven van plantna- aan nieuwe straten. Aanleiding s het PSP-rapport inzake het af- Bken vande vuilstortplaats, waarin T^an aldaar groeiende planten met f liederlijke namen waren opge ld Riet Huitema-Vos (CDAI haak- 1 op hetgeen raadslid Poster i0e week in de raadsvergadering *ls naar voren bracht. Zij toonde i1 eveneens verontwaardigd over I appen van twee boomrijen langs I eorgiëweg. „Eindelijk, na twee Fe zomers, zijn deze bomen tot p om gekomen, en dan worden ze Pverloren omgezaagd. Dit be- r fte tot en met." argumenten die de bezwaarmakende partij (de bewoners Yvonne Spreek meester, Anneke Rijk en Frans Room, vertegenwoordigd door advocaat mr. G. Creutzberg) naar voren had ge bracht. Vooral het feit dat de kwestie al vier jaar speelde en er sinds het DGSM rapport van augustus 1987 schijnbaar weinig was ondernomen om verbetering in de geluidshindersi- tuatie te brengen, leek voor de voor zitter zwaar te wegen. Na afloop van de zitting was de vraag „Moet Maas sluiten?" dan ook reëler dan ooit. Anton Poulie Wilkens, chef milieuza ken van de gemeente: „We hebben flink in de piepzak gezeten, hoewel ik eigenlijk niet wilde geloven dat het werkelijk tot sluiting zou komen. Ik heb alle jurisprudentie erop nagesla gen, maar juridisch leek het niet mo gelijk. Kijk maar naar de feiten: wat zich heeft afgespeeld voor het besluit tot vernietiging van de oude hinder wetvergunning in november 1988, Minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft burgemeester Schipper uitgenodigd voor een per soonlijk gesprek in Den Haag. Het onderhoud, dat plaatsheeft op 9 maart, houdt waarschijnlijk verband met de Texelse wens minister Smit voor een werkbezoek naar het eiland te halen. Deze wens is inmiddels ook overgebracht door Tweede Kamerlid Piet Blauw (VVD), die onlangs op Texel te gast was en toen onder in druk raakte van de kustafslag. De ge meente Texel wil de bewindsvrouw graag ook confronteren met de ach teruitgang van de kust, en tevens de ingewikkelde problematiek van de mogelijke overdracht van de Oude schilder haven aansnijden. Een mooie aanleiding voor het bezoek vormt de officiële opening van het fietspad naar Den Hoorn, dat zeer fraai be looft te worden. Burgemeester Schip per liet desgevraagd weten tijdens zijn bezoek aan de residentie op 9 maart zeker een duidelijk pleidooi te houden voor spoedige maatregelen suppletie voor behoud van de Texelse westkust. was nu niet van toepassing. Nu ging het uitsluitend om de gevolgde pro cedure vernietiging. En wat er in de afgelopen maanden aan actie door de gemeente en Maas is onderno men, was volgens mij niet voldoende reden om te zeggen: dat bedrijf moet dicht. De aanvraag is, zij het met horten en stoten, binnen en concrete oplossingen lijken mogelijk. Dat is met deze uitspraak gelukkig be vestigd." Een scenario voor de drei gende sluiting had de gemeente dan ook niet klaar, aldus een opgeluchte Wilkens. Wat mr. Veringa bedoelt met „stringente voorlopige voorzienin gen", is voor Wilkens nog onduidelijk. Hij vermoedt dat eisen worden gesteld aan de termijn waarbinnen een definitieve oplossing gerealiseerd moet zijn. Zelf heeft de gemeente al Maas de eis gesteld voor eind april met een rapportvan een akoestisch bureau te komen, waarin concrete oplossingen staan aangegeven. In middels is een akoestisch bureau be naderd; volgende week vindt het eerste onderzoek op Texel plaats. Beetje verrast Advocaat mr. G. Creutzberg toonde zich gisteren enigszins verrast over de uitspraak. „Ik had inderdaad ver wacht dat gewicht zou worden toe gekend aan het belang van de ondernemer, maar na de zitting van dinsdag wees niets op deze uit spraak." Met andere woorden: Creutzberg koesterde goede hoop dat zijn clinten in het gelijk zouden wor den gesteld en Maas dus zou moeten sluiten. In hoeverre de klagende partij blij moet zijn met de „stringente voorlopige voorzieningen", is pas te zeggen over een circa een maand, zodra bekend is waaraan Maas moet voldoen. Het is niet mogelijk voor de klagende partij om in appèl te gaan tegen de uitspraak. De uitspraak werd namelijk gedaan hangende een beroepsprocedure, en die loopt ge woon door. Creutzberg: „Ook de aan vraagprocedure voor een nieuwe hinderwetvergunning voor Maas is nog niet afgerond. Het laatste hoofd stuk is dus nog niet begonnen"! Uiteraard heeft de Raad van State SuperMaas (nog) niet willen sluiten. Een simpele economische afweging: Joop Maas zou enkele tientallen werknemers op straat moeten zetten en waarschijnlijk zelf falliet gaan. Die ramp is een straf die niet in verhou ding staat tot het nog even voortdu rend van de hinder die de klagende bewonders ondervinden. Doorslaggevend is dat de weg naar een releoplossing voor de geluidshin der nog niet is afgesneden. Welis- waarwordt in het DGSM rapport van augustus 1987 gesteld dat „wellicht niet te eisen voorzieningen nodig zijn", maar daartegenover staat een akoestisch onderzoek van Provinciale- Waterstaat van november 1988, waarin twee haalbaar lijkende oplos singen worden aangedragen. Boven dien heeft Unigro, de leverancier en belangenbehartiger van Maas, ver klaard „ver te willen gaan in het ver richten van de benodigde aanpassingen". Natuurlijk: voor me vrouw Spreekmeester is de maat vol. Al vier jaar vechten zij voor hun recht; voor hen kan de zaak nietsnel genoeg zijn afgelopen. Maar in no vember j.l. hebben zij hun gelijk ge haald. Toen namelijk besloot de Raad van State de aan Maas verleende hinderwetvergunning te vernietigen. Terecht echter heeft de voorzitter van de afdeling rechtspraakvan de Raad van State nu geen gehoor gegeven aan de eis van de bewoners om de supermarkt als gevolg van die vernie tiging te sluiten. Maas, die inmiddels een nieuwe aanvraag heeft moeten indienen en een akoestisch bureau in de arm heeft genomen, zou oneven redig worden benadeeld. Even terecht is het dat de voorzitter de spanning opvoerde. De zapk duurt al belachelijk lang en zou nog een eeuwigheid kun nen voortduren als er geen druk ach ter wordt gezet. De gemeente en Maas weten het nu: het is menens. Op zichzelf een goede zaak waarvan zeker ook een voorbeeldwerking uit gaat naar andere Texelse bedrijven die met hinderwetproblemen kampen. Men moet zorgen dat men zijn zaak jes goed voor elkaar heeft. Grootste slachtoffer intussen is Joop Maas. Hij meende dat hij zijn zaakjes goed voor elkaar had toen hij in 1983 in het toen nieuwe pand aan de Vogelen zang trok. Dat bleek een misvatting. Bewoners van de bovengelegen ap partementen kwamen in conflict met- de gemeente, die het complex had laten bouwen. Nu, jaren later, is het resultaat dat dit conflict wordt uitge vochten over de rug van Maas. De ondernemer mag het probleem nu uit de wereld helpenen moet daar nog stevig voor betalen ook. Maar is het zijn schuld dat er iets mis is met de constructie van het gebouw waar door het beruchte contactgeluid ont staat? Heeft de gemeente eigenlijk wel goed opgelet toen Jarino het complex destijds bouwde? Was het- destijds wél of niet tevoren bekend dat er een supermarkt onder de wo ningen zou komen en geen „hinder- vrije" winkeltjes? Vragen waarop anno 1989 niet meer met zekerheid een antwoord te geven valt, maar die wel degelijk van essentieel belang zijn. In deze affaire die alleen maar verliezers telt, zou het alleen al daar om unfair zijn Maas zo zwaar te la ten bloeden. i - JmR jI - t r Met als achtergrond een fraai en ongeschonden Hoogeberglandschap van kunstschilder Blok van der Velden overhandigt Peter Bakker het PSP/EVP rapport aan de burgemeester. De Texelse afdelingen van de Pacifistisch Socialistische Partij en- de Evangelische Volks Partij hebben hun visie op heden, verle den entoekomst van het toerisme op Texel op papier gezet. Het is een omvangrijke, liefst 42 pagina's tellende uitgave geworden, waarvan het eerste exemplaar gistermiddag officieel aan de bur gemeester werd aangeboden. De samenstellers hebben hun ge dachten over deze problematiek op- deze wijze in de openbaarheid gebracht, omdat binnenkort tal van- belangrijke planologische beslissin gen moeten worden genomen zoals de aanpassing van het recreatieba sisplan en de wijziging van het- bestemmingsplan voor het buitengebied met de daartoe beho rende regeling voor het kamperen bij de boer. Directe aanleiding is het 25jarig jubileum van de veerverbin- ding met kopladingschepen, waar door het toerisme zich zodanig kon uitbreiden dat de samenstellers van de notitie spreken van „massatoe risme." Uitdaging De notitie is bedoeld om de discussie over dit onderwerp aan te zwengelen en wel zodanig dat ook andere poli tieke partijen zich over dit onderwerp zullen beraden en een mening op pa pier zetten, zodat zij actief en tijdig bouwstenen aandragen voor de ge noemde binnenkort vast te stellen plannen. Probleem is namelijk dat raadsleden en andere mensen die bij de openbare besluitvorming zijn be trokken zich meestal bezig houden met incidentele aanvragen en initia tieven die apart worden bekeken en niet in relatie tot het grote geheel van recreatieve ontwikkelingsmoge lijkheden en de gevolgen daarvan voor natuur en cultuur. Werkgelegenheid De notitie pleit voor uiterste voorzich tigheid bij het benutten van de mo gelijkheden die Texel nog heeft voor het uitbouwen van het toerisme. Er dient niet alleen rekening te worden gehouden met de gevolgen voor de natuur, ook de negatieve kanten van het toerisme voor de eigen inwoners moeten scherp in de gaten worden gehouden. Gewaarschuwd wordt te gen overschatten van de recreatie als bron van werkgelegenheid. Voorgere kend wordt dat de directe werkgele genheid die door het toerisme wordt opgeroepen lang niet zo groot is als meestal wordt beweerd. Texel doet er dus goed aan om ook naar andere vormen van werkgelegenheid uit te kijken zodat de locale gemeenschap niet al te zeer afhankelijk wordt van de toeristische monocultuur. Enkele voorbeelden worden gegeven in wel ke richting het gezocht zou moeten worden. PSP en EVP laten zich cri- tisch uit jegens overkantse projek- tontwikkelaars die verblijfsrecreatie tot stand brengen met winst als eni ge doel. Voor Texel is kleinschalige en arbeidsintensieve verblijfsrecreatie van meer belang. Een lans wordt ge broken voor aanwijzing van de Texel se duinen tot nationaal park waardoor het beheer van dit gebied veilig wordt gesteld en inspraak van de locale bevolking is verzekerd. Het „convenant" dat b en w inplaats daarvan nastreven wordt „te mager" genoemd omdat het geen ander doel zou hebben dan het redden van de subsidie van Staatsbosbeheer voor Ecomare. Openbaar vervoer Volgens de notitie is een veel uitge breider en daardoor aantrekkelijker openbaar vervoer op Texel van groot belang. Het autogebruik zou erdoor teruggedrongen kunnen worden. De gesubsidieerde boot zou ook in dat systeem moeten worden opgenomen en niet meer moeten kosten dan en kele strippen van een buskaart. Het vervoer van toeristische auto's daa- ren tegen zou onder de nieuwe om standigheden best duur mogen zijn. Erfkamperen De samenstellers van de notitie zijn geen tegenstanders van kamperen bij de boer, zolang het om tenten of toercaravans gaat op „echte" boerde rijen die niet in landschappelijk kwetsbare gebieden staan. Groeps- kamperen wordt toegejuicht. In deze sector zou het aantal bedden nog wat kunnen worden uitgebreid, ech ter met bevriezing van het aantal groepskampeerbedrijven Kampeer boerderijen, jeugdherbergen etc. Kri tisch staan PSP en EVP tegen sommige vormen van promotie, zoals het naar Texel halen van Olympia's Tour, het laten optreden van popor kesten of andere georganiseerde eve nementen die ook elders in het land zijn te beleven. Dergelijke activiteiten zouden voor Texel zelfs antireclame kunnen betekenen als de organisato ren er met de pet naar gooien. Texel- promotie, zo menen de samenstellers, moet worden bedreven door de spe cifieke waarden van Texel (na tuur,landschap, cultuur, dorpsschoon e.d.) in de aandacht te brengen. Zo worden tal van met het toerisme sa menhangende onderwerpen aange roerd in de lijvige nota, waaraan de samenstellers maandenlang hebben gewerkt. Lang niet alles wat aan me ningen en constateringen te berde wordt gebracht is nieuw. Veel van wat wordt bepleit, gebeurt reeds op Texel en ligt zelfs in plannen veran kerd. Ongetwijfeld zullen de sa menstellers van anderen te horen krijgen dat zij open deuren intrappen of dingen vragen die in de praktijk niet te verwezenlijken zijn. Peter Bak ker, die de notitie gistermiddag sa men met enkele geestverwanten presenteerde, zei te hopen op veel reactie. „Dat is precies onze bedoe ling. We willen uitdagen tot weer woord en nadenken". „Ik ben blij met elk initiatief dat bij draagt aan de discussie, zei burge meester Schipper toen hij de notitie in ontvangst nam. Dat was geen ver rassing want de heer Schipper heeft zelf aangespoord tot dergelijke vor men van discussie in zijn oudejaars- beschouwing in de Texelse Courant. Hij veronderstelde dat hij het waar schijnlijk niet met alles wat in de no titie staat, eens is en dat hij er rekening mee houdt dat niet alle ge gevens en conclusies juist zijn. De fraaie omslag van het stuk met de ti tel „Een kwarteeuw massatoerisme zal bij sommigen de stekels al doen opzetten omdat zij vinden dat de toe ristische bedrijvigheid van de afgelo pen kwart eeuw deze negatieve aanduiding niet verdient. De notitie draagt de hoofdtitel „TEST '89" wat een afkorting is van „Texel, Economie, Samenleving en Toerisme en de sa menstellers hebben zich op ludieke wijze gepresenteerd als „Tijdelijk In stituut voor Toeristische Studies „TITS"... Wie het rapport wil hebben, kan het bestellen door f2,50 over te maken op postbankrekening 1936296 van de PSP Texel met de- vermelding „TEST". Het VVD tweede kamer-lid Piet Blauw heeft de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Kan een overzicht worden gegeven van de ernstige kustafslag langs de Noordzee na de zware storm van 14 februari j.l.? 2. Is er sprake van aan tasting van de te respecteren veilig heidsnormen? 3. Is het waar dat met name op Texel vele meters duin zijn afgeslagen? 4. Hoe is nu de veilig heid bij het dorp De Koog en worden naast economische waarden ook nog natuurwaarden bedreigd? 5. Is voor uitlopen op de behandeling van de nieuwe nota Kustbeleid aanvullende zandsuppletie noodzakelijk?

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1