bij 't Amateurtje Rolkennis moet beter gehandicapten kunnen vaak Jaap Hin voorzitter af bij NH schapenstamboek Allemaal geslaagd voor het zwemdiploma Pieter de Vries viert verhuizing met demonstratiedag Kinderkleertjes voor goed doel Prijzen gelijkelijk f verdeeld bij judo Vernielingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 FEBRUJ /Mart s, flo Calluna Een bomvolle zaal van „De Wielewaal" heeft zaterdag veel plezier beleefd aan „Het Veenspook", een spannende komedie die door toneelvereniging 't Amateurtje voor het voetlicht werd gebracht. Het succes zou echter nog groter zijn geweest als de spelers hun rollen beter hadden gekend en als zwakkere passages uit het stuk waren geschrapt. Een kluchtig blijspel komt alleen tot zijn recht als er vaart in zit. Onnodig lange zinnen en herhalingen zijn rampzalig want dan verslapt onmid- delijk de aandacht van het publiek. Met het kiezen van een stuk van D.J. Eggengoor had 't Amateurtje gewaar schuwd kunnen zijn, want deze schrijver is niet zo heel briljant. Hij vervalt nogal eens in weinig verras sende sterotypen en grapjes die uit de tijd zijn. Een toneelvereniging be hoort dan het rode potlood te hante ren. De mensen van 't Amateurtje hebben gevoel voor actualiteit en hu mor genoeg om de zwakkere delen door betere te vervangen. Nog be langrijker is dat ieder zijn rol goed kent en dat er onder strakke regie langdurig wordt geoefend. Dat laatste is kennelijk niet gebeurd, want meer dan eens raakten de spelers met hun tekst in de knoop, verspraken zich of stonden een tijdje sprakeloos, luiste rend naar Gerda Arensman, die voor het eerst als souffleuse functioneerde bij 't Amateurtje en direct in een enorme behoefte voorzag. Smokkelaars Het verhaal was best aardig. Het draait rond de licht-criminele en niet erg van schoonmaken houdende Treute Wapsebokse, een vrouw die een deplorabele herberg „De Vier Winden" in de buurt van de grens exploiteert maar ook niet vies is van een smokkelavontuur. Wat dat laatste betreft werkt zij samen met de al even criminele Gore Gerrit. De zaken gaan goed, tot de sullige grenscom- mies die er niet in slaagt de smokke laars te pakken, wordt vervangen door een fanatieke jonge collega waarmee Treute het al spoedig aan de stok krijgt. Er verandert nog meer, want er dient zich een nichtje aan die het vervuilde en verouderde loge ment wil opknappen om de exploita tie nieuw leven in te blazen. Verder blijkt er iets aan de hand te zijn met een echtpaar dat zijn intrek komt ne men in de herberg, zogenaamd om in de buurt roofvogels te tellen. Echt spannend wordt het leven echter pas als Treute op het idee komt om pot- tekijkers uit het grensgebied weg te houden door hen schrik aan te jagen met een spook, dat 's nachts wee klagend door het veen trekt. Bij de ontknoping wordt niet alleen duidelijk wie dat spook is, maar ontpoppen de twee naar roofvogels zoekende gasten zich als misdadigers en vindt de grenscommies een partner voor het leven. Tjitske Luiken nam aan het eind van de avond een extra applausje in ont vangst voor haar spel als Treute Wapsebokse. Ze was er het ideale ty pe voor, maar dat was mede de ver dienste van Karin Nauta, Ank Plaatsman en Regina Luiken die het schminkwerk hadden gedaan. Me vrouw Luiken bleek aardig te beant woorden aan het criminele peetmoedertype en acteerde met veel overgave en heerlijke uitbarstin gen. Jammer was het dat ze er af en toe even uit was en -kennelijk impro viserend - verwarring stichtte bij haar minder bedreven tegenspelers(sters). Veel stabieler en daardoor de beste van de avond was Hetty Beijert als Lijsje Lorresnor, de assistente Van Treute. Ze speelde heerlijk vrij en goed getimed, zij het dat ze haar rol soms iets te serieus opvatte zodat het leek alsof ze in een hoogcultureel levensstuk bezig was inplaats van in een stuk Eggengoor-amusement. Jos Witte was als Gore Gerrit aardig op dreef. Als het de bedoeling was dat hij zich manifesteerde als een bang uitgevallen en nogal sullige smokkelaar, dan heeft hij het goed gedaan, maar naar onze smaak had hij zich wat grimmiger mogen ge dragen. Een vrij belangrijke rol had ook Bert Keijser, die als de nieuwe commies Bennie van der Leiden best accepta bel was, al had hij zich nog wat mili tanter kunnen opstellen. Een heel behoorlijke prestatie leverde ook Dirk Roeper als mr Eelco de Beer, de roofvogelteller. Hij acteerde vrij stabiel, soms iets te traag en de Scène uit ..Het Veenspook" met van links naar rechts Tjitske Luiken, Bert Keijser en Jos Witte. emotieverschillen hadden nog beter tot hun recht kunnen komen. In Ria Kleinveld als de opdringerige partner en collega van De Beer, had hij een vlotte tegenspeelster die natuurlijk en spontaan overkwam. Dat gold ook voor Lida Vlaming als Winnefred Wip jes en voor Monica Kooger die voor het eerst op de planken stond en als Betty Ceulemans een veelbelovend debuut maakte. Jammer blijft het dat vrijwel alle spelers lieten merken dat het stuk er niet echt goed inzat; het had sneller en correcter gekund. Het is te wensen dat Dien Plaatsman (tot dusver altijd souffleuse en voor het eerst verantwoordelijk voor de regie) de Waalder amateurs de volgende keer veel meer op de huid zit. Jammer was het ook dat in het pro gramma wel stond dat licht en geluid waren verzorgd door Aad Zegers maar dat het belangrijke aandeel dat Bert Keijser hierin had, onvermeld bleef. Met de techniek op en achter het toneel zat het namelijk bijzonder goed. Het decor (met een prachtige ouwe kachel) zag er prima uit, je kon achter het raam regenwater zien klet teren en geluidsopnamen van donder buien en blaffende honden zorgden voor adembenemende sfeer. Fotograaf Pieter de Vries verlaat na vier jaar zijn huidige winkelpand en is met ingang van vrijdag a.s. ge vestigd op het adres Weverstraat 36, de vroegere „Reizenboetiek". Hij heeft dit pand gehuurd van juwelier Martin Tromp en legt momenteel de laatste hand aan een vrij ingrijpende inwendige verbouwing. Ruimtenood was er de oorzaak van dat De Vries, die van Aad van Heer waarden de voormalige Centra-winkel huurde, naar wat anders ging uitkij ken. Vooral gebrek aan een studio van voldoende grootte was een han dicap. Thans heeft hij de beschikking over ongeveer 140 m2 bedrijfsruimte over twee bouwlagen. In de boven verdieping bevindt zich de studio die met 60 m2 drie keer zo groot is als wat hij in het vorige pand gewend was. Hierin is een verhoogd plafond gemaakt, waardoor de constructie van een luik mogelijk was, van waar uit grotere groepen kunnen worden gefotografeerd. Daglicht kan in deze ruimte naar wens worden binnengela ten via een tweetal ramen met luiken en een dakkapel. Ook de andere onderdelen van het fotobedrijf van Pieter de Vries komen in het nieuwe pand veel beter tot hun recht, al moesten daarvoor maar liefst vijf muren worden weggebro ken. Er is nu onder meer een aparte werkplaats voor het inlijsten van foto's. De winkel waarin Pieter de Vries tot dusver zat, wordt straks in gebruik „Ik wil in mijn vrije tijd graag wat zinnigs doen voor een ander". Al dus de simpele motivatie van me vrouw A.J. van den Berg uit de Waalderstraat in Den Burg, die sinds twee jaar kinderkleertjes ver vaardigt en deze verkoopt ten bate van het „Tesselhuus", het vakan tiehuis voor zwaargehandicapte kinderen in De Koog. De tot dus ver geboekte netto opbrengst van f1350,- maakte ze onlangs over en dat was voor secretaris Herman Glas van de Stichting Texelvakan- tie Gehandicapten aanleiding om mevrouw Van den Berg een bloe metje te brengen (foto). Mevrouw Van den Berg maakt jog- gingpakjes, jurkjes, luierpakjes, winterpakjes en andere kle dingstukjes naar eigen ontwerp en biedt ze te koop aan in haar kleine etalage voor prijzen die meestal varieren tussen de twintig en der tig gulden. Er staat een bordje bij waaruit blijkt dat het ten bate van het Tesselhuus is plus de uitnodi ging „gewoon even aanbellen". Vooral toeristen reageren erop, al leidt dat ook wel eens tot een te leurstelling: iemand liet volgens speciale wensen een pakje maken in niet erg courante kleuren, maar kwam het nooit afhalen. „Voortaan laat ik in zo'n geval een deel van het geld vooruit betalen", aldus mevrouw Van den Berg, die de vraag net aan kan en daarom lie ver niet nóg meer klanten wil heb ben. „Er is zoveel ellende in de wereld. Ik vind eigenlijk dat ieder een af en toe eens wat moet doen om die nood te helpen lenigen. Wij hebben immers tijd en mogelijkhe den genoeg? Wélk goed doel maakte me trouwens niet zoveel uit. Ik had het ook voor Afrika kunnen doen. Het Tesselhuus ken ik omdat ik er een bezoek heb ge bracht onder leiding van Bep Kee- som. Ik vind wel dat de overheid veel meer geld voor zulke dingen beschikbaar zou moeten stellen. Het is toch eigenlijk te gek dat zo iets noodzakelijks afhankelijk is van vrijwillige bijdragen? Maar ik doe het evengoed graag en hoop er nog een tijd mee door te kun nen gaan. Waarom moet dat eigenlijk in de krant? Ik houd niet van die publiciteit. Als het echt niet anders kan, moet het maar. Misschien brengt het anderen op een idee om ook wat te doen. Dat zou ik wel leuk vinden". genomen door antiekhandelaar Jelle Wiersma, maar eerst komt gedurende twee weken groentehandelaar Joop van der Vis erin omdat in zijn winkel een nieuwe vloer moet worden gemaakt. Demonstratie Ter gelegenheid van de heropening houdt Pieter de Vries zaterdag a.s. open huis. De altijd naar originaliteit strevende Pieter wil echter dat er dan wat anders te beleven is dan hand jes, hapjes en borreltjes en maakt er een demonstratiedag van. Het bedrijf Photal (importeur van professionele belichtings- en camerasystemen) ver zorgt doorlopend demonstraties met „Teleview", een syteem dat voor de „grote" fotografie is bedoeld en waarmee een art-director op afstand zijn fotografen kan regisseren. Het beeld dat die fotografen in hun zoe ker hebben wordt namelijk langs een telefoonkabel op een scherm „ergens in de wereld" gebracht en de art director kan dan via de microfoon compositie, belichting e.d. laten wijzi gen en vervolgens op de knop laten drukken. Zo kunnen de (doorgaans hooggesalarieerde) art-directors veel efficiënter worden ingezet. Op de open dag zullen ook andere aardigheidjes worden gedemonstreerd zoals een belichtingssysteem voor macrofotografie dat werkt met glasfi ber en enkele grote telelenzen. Minol ta toont een opengewerkt model van een der nieuwste autofocuscamera's en er is de hele dag een gespeciali seerde camera-reparateur present om het publiek van dienst te zijn met het testen van camera's en het uitvoeren van correcties en reparaties. Zowel op de openingsdag als de open de monstratiedag is iedereen welkom, als ze tenminste het roken achterwe ge laten want in de nieuwe winkel van Pieter de Vries geldt een rook verbod. Jaap Hin uit De Nes is vorige week afgetreden als voorzitter van het Texels Schapenstamboek in Noord holland. Woensdag leidde Hin voor het laatst de vergadering. J. Roos uit Katwoude is nu de nieuwe voor man, terwijl J. Zwagerman uit Hens broek als vice-voorzitter fungeert. Koos Tjepkema uit De Waal nam de vakante bestuursfunctie in die vrij kwam na het afscheid van Hin. Cees Commandeur uit Den Hoorn keerde na een jaar terug in het bestuur, dit maal als adviserend lid namens de werkgroep schapenhouderij van het Landbouwschap. Jaap Hin was sinds 1982 voorzitter en heeft in totaal ongeveer tien jaar in het bestuur gezeten. Zijn tweede zittingsperiode was nu om en Hin wilde zich niet opnieuw verkiesbaar stellen maar de voorzittershamer aan een ander overdragen. In zijn laatste openingsrede memoreerde Hin de ex plosieve groei van het aantal schapen in Nederland. Nieuwe schapenrassen hebben hierin een groot aandeel. Noordholland blijkt minder sterk mee te groeien dan de rest van Neder land. In hoofdzaak is dit te wijten aan alternatieven zoals de bloembol lencultuur, aldus de voorzitter. Hij be nadrukte de algemeen heersende mening onder de Noordhollandse be roepsfokkers zich niet alleen naar het mooie, maar ook naar het functionele te richten. „Het fokbeleid van het stamboek zal naar economische maatstaven moeten worden gericht." Hin constateerde eert toenemende behoefte aan kwalitatief lichtere kar kassen. Zorgen maakt hij zich over het opengaan van de grenzen in 1992. Met nadruk wees Hin erop, in het belang van een gezonde teelt (met oog op de zwoegerziekte), schapen niet in contact te laten ko men met niet onderzochte en/of geëxporteerde dieren. Het Noordhollandse stamboek heeft een belangrijke modernisering onder gaan. Het voert nu zelf alle gegevens in per computer en is aangesloten op een landelijke moedercomputer, waar in alle gegevens -ook van andere schapenstamboeken en gezondheids diensten- worden opgeslagen. Tot de belangrijkste besluiten van de ledenvergadering van woensdag be hoorde de invoering van een tarief van f50,- voor onderzoek op het pre dikaat premieram (afstammelingen- onderzoek). Een toegekende prime ring wordt gehonoreerd met f50,- en f100,- voor respectievelijk voorlopige en definitieve primering. Er wordt per ooi een administratietarief berekend per ooi van f1,25 op jaarbasis. Ver der zijn enkele aanpassingen van het fokreglement doorgevoerd. Het jaar verslag, met daarin veel fokkerij informatie, komt in de eerste helft van maart uit. Judoclub „Shima" heeft afgc zaterdag een uitwisselingsbe gebracht aan judoclub „Asal in Hippolytushoef waarbij de plaatsen bijna gelijk werden verdeeld. Mede gezien het feit dat „Shi met een zeer jonge ploeg, m liefst zeven debutanten, op d« stond, is dit een zeer behoorl prestatie Speciale vermelding dient nog Ilse Reintjes die, als in haar groep en met alleen n ke tegenstanders, de eerste wist te behalen. De judoka's ingedeeld in tien poules. Uitslagen van de Texelse judoka's: 1e plaatsen: Ilse Reintjes, Joël Salak Hutjes en Jasper Keizer. 2e plaatsen Visch; Joris Vlas; Maarten Kalusche; v.d. Burgh; Aart Verwey en Dirk Witt plaatsen. Marcel Dijker; Robin v.d S Ward Terpstra. De politie kreeg in de nacht v terdag op zondag omstreeks uur een melding dat er verniel werden aangericht in de Wevi Toen men poolshoogte ging n bleek inderdaad dat een lanta was geveld, terwijl verderop n Keesomlaan een verkeersbord beschadigd. Negentien merendeels piepjonge kandidaatjes deden zaterdagoch tend in het bad „Calluna" met goed gevolg examen voor het zwemdiploma. Twaalf slaagden er voor het diploma A en zeven voor het diploma B na een opleiding die ze de afgelopen maanden In het zwemparadijs hadden gevolgd. Na dat beide groepen zaterdag tussen 9.00 en 10.00 uur onder belang stelling van vele trotse ouders de voor het examen voorgeschreven zwemkwaliteiten hadden bewezen, reikte chef badmeester Klaas van der Weide Idie na afloop van het examen feestelijk door de kinderen te water werd gegooidI de diplo ma's uit in het aangrenzende Calluna-restaurant. Blijven zwemmen Een woord van felicitatie werd daar ook gesproken door de heer J.C. Jansen uit Den helder, lid van de Nationale Raad Zwemdiploma's die bij het examen toezicht had uitgeoefend. Hij vertelde dat de kandidaten goede zwemkwaliteit hadden getoond en dat zij zich bij zonder „watervrij" gedroegen. De ouders en kinderen van de A- groep kregen te horen dat het heel belangrijk is dat de kinderen ten minste ook het B-diploma halen. Want dan beschikken ze over zwemvaardigheid en het zelh trouwen om ook een wat gro stuk in het water te kunnen i gen, wat in noodsitaties heel lang rijk is. „Maar een zwemdiploma is net als een n wijs. Echte vaardigheid en roi doe je pas op door veel te rif Je moet daarom veel en rege tig blijven zwemmen. Dat is u zond voor lichaam en geest èj Texel is dat nu het hele jaar ui lijk dank zij deze prachtige atm modatie". Nieuwe zwemcursussen in „fa na" gaan binnenkort van starl dere informatie daarover is te 8 verkrijgen via telefoon 17844S Geslaagd Geslaagde B-kandidaten: Nico Kager, Jorrit Westhof, Ester f> Martin Imhoff, Jitse Hoogenb Gerard Rikkenberg, Sebastian Ran, Kees Domhof, Niels Segi Monique den Braven, Claudia Haan en mevrouw J. Rijk-Kon laatstgenoemde was de enigin wassen kandidaat; de ren 6-9 jaar). Geslaagde B-kandidaten: de Boer, llona van der Vis, Bakker, Arjan Vlaming, Zoetelief, Dominique Robert Bakker. De geslaagde kandidaten in het wedstrijdbad van het zwemparadijs

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2