Kruising Texelaar x Flevolander wakt schapenhouderij rendabel „We moeten letten op de vruchtbaarheid 'ionier" Henk van der Star: r r Wék**' Ï7 Jaap Hin van Texels stamboek: xelse deskundigen internationaal inzen-symposium Gevonden voorwerpen Ontwikkelingspot is bijna leeg Kogerstrand (3) Kompasschool mag verbouwen Inbraak II MIS DAG 21 FEBRUARI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 'pk van der Star uit het Noorden fokt Flevolander schapen. Dat gen kruising tussen een Fins en een Frans III de France) tiaap. Het heeft in de loop der tijd nogal wat commentaar ge- gen van Texelaars, die het als een bedreiging voor de superiori- van het Texelse schaap zagen. Maar dat is het niet. Van der „Het Texelse schaap is kwalitatief qua vlees het beste, maar Flevolander is vruchtbaarder. Een kruising tussen die twee hkt het schapen houden rendabel!" kwam u op het idee met Flevo- \rs te beginnen? ad wat Texelse schapen. Een id van me. Kees Hin, werkte In (evopolder op het IVVO, dat is proefstation voor de rundveehou- j. Normaal worden daar geen isen toegelaten, maar omdat ik hem bevriend was mocht ik er kijken toen enkele Flevolanders het lammen waren. De baas daar ig of het niks voor mij was. Ik er toen nog niet aan, maar ik [ik zeg nooit nee. Je weet nooit het gaat. jeld de resultaten van de Flevo- rs op die proefboerderij goed in laten. Die waren opvallend goed, toen ze ze zeven jaar geleden [en „uitzetten" door Nederland, ik er ook een paar. Ik wilde ze io eerder hebben, maar er was slecht te komen. Flet lukte uiteindelijk lat proefstation". irom bent u met Flevolanders fokken? ind de Texelaar een mooi ap, ik ben er nog steeds gek Maar wie verder wil in de scha- ouderij zal er een snee brood moeten kunnen verdienen. De ®olander is een kruisingsproduct. Finse schaap dat erin zit heeft goede vruchtbaarheid, de III de ice heeft een goede bevleesdheid, [als de Texelaar. lat er veel vraag is naar Flevolan- ben ik niet om het vlees gaan fokken, maar zuiver om aan de vraag naar goede fokdieren te voldoen." Was het eerste jaar gelijk een succes? „Het eerste jaar dat ik die Flevolan ders had was een ramp! De lammet jes waren helemaal verlamd van achteren. Ik zat met m'n handen in het haar. M'n broers en mijn vader zaten toch al niet zo in de schapen, dus die zeiden meteen: ruim die rom mel toch op. Ik heb er een jaar over gedacht maar ik ben doorgegaan. argwanend naar me Man, waar ben je mee bezig, zeiden ze. We waren eens ergens op een receptie en toen zei iemand zo even terloops: heb je 't ook zien, in 't Noorden lopen skea- pen met skurft...We hebben er toen vreselijk om gelachen. Tja, men vond het eerst niks. Maar het was met de koeien eerst ook zo. Toen de eerste Amerikanen op Texel kwamen wilde geen boer er aan en kijk nu eens. Ze hebben allemaal de stal ermee vol staan! Het is in de schapenhouderij ook zo. Kijk, de topfokkers van de Texelse schapen houden evengoed wel een beste snee brood. Al zou de opmars van de Flevolander nog groter wor den, dan nog heb je een beste Texel se ram nodig om mee te kruisen, om een optimaal vleesproduct te fokken. Maar de vruchtbaarheid van de Texe laars is niet groot genoeg dus je zal wat moeten als je ervan wilt leven". Jaap Hin. voorzitter van het Texelse schepenstamboek, temidden van zijn dieren. BLESSUM (COR) - Het scha-T penkemfokbedrijf in Blessum krijgt een subsidie van in totaal 850.000 gulden. Dal maakte ge deputeerde Kobus Walsma he tend b|j de opening van het be- Jrfjf van de Friese Maatschappij ran Landbouw. Het rijk neemt van dat bedrag 700.000 gulden voor zijn reke- ung, terwijl de provincie Fries and I50.000 gulden geeft. Doel ran de groepsfokkerij in Bles sum is een allround, gebruiks- nendelijk slachtmoeaerras te fokken, de Blessummer (Vla ming x Texelaar). FML-voorzit- :er Geart Hofstra denkt dat bij raditionele fokkerij de Bles summer voor een winst van twintig procent kan zorgen. Voorzitter van het Produkt- ichap voor Vee en Vlees, Rob Tazelaar vindt het project even- tens belangrijk: "De schapen- touderij breidt zich als tweede ak sterk uit. Professionalisering s hard nodig, daarom is het heel ielangrijk dat dit kemfokbedrijf r nu is". Het aantal schapen in Neder- and stijgt de laatste jaren snel. 'n I987 waren er nog geen mil- oen, terwijl in mei 1988 al 1,2 miljoen schapen konden worden teteld. Friesland is met een aan deel van twintig procent nu de 'ootste schapenprovincie van 'ns land en heeft daarmee Noord-Holland voorbij ge-j itreefd. ■tukje uit een vakblad illustreert de enor- roel ven de schepenhouderlj. We hadden het geluk dat we met en kele andere Texelse schapenbedrijven meededen aan een onderzoek van een veterinaire faculteit. In samen werking met het IVVO werd een on derzoek naar het kopergehalte bij 12 van mijn schapen gedaan. Het bleek dat alle problemen door kopergebrek waren ontstaan." Hoe kan dat kopergebrek worden op gelost? „Texel is koperarm. Texelse schapen kunnen niet tegen koper, Flevolanders moeten het juist hebben. Door het voer aan te passen kunnen de problemen worden opgelost. En daarbij komt nog een onverwacht voordeeltje om de hoek kijken: in A- brok van de koeien zit genoeg koper en dat is goedkoper dan het voer dat voor Texelaars wordt gebruikt! Een geluk bij een ongeluk, zullen we maar zeggen. Dat eerste jaar heeft me echter wel handen vol geld ge kost. Ik dorst niet meteen met die A- brok te werken, dus ik kreeg speciale kopercapsules uit Engeland. Daar hebben ze meer last van kopergebrek dan hier. Het jaar erna heb ik helemaal geen problemen meer gehad. Ik was één van de pioniers op het gebied van Flevolanders in Nederland en dat be tekent dat je ook alle kinderziektes krijgt en moet oplossen." Ontmoette u veel tegenstand van an dere Texelse schapenhouders? „Ja, ik werd er op Texel wel op aan gekeken dat ik met Flevolanders be gon. Vooral de fokkers keken Wat zijn voordelen van de Flevo lander? „Er is in Europa eigenlijk geen een ras zo vruchtbaar als de Flevolander. Zonder gebruik van hormonen lam men ze drie keer in de twee jaar, een acht maandencyclus dus. Er wordt nogal eens wat geschreven over die Texelaars die onder de hormonen zit ten, maar dat is bij de Flevolander niet nodig. En dan zit ik op een ge middelde van drie lammeren. April is de minst vruchtbare periode, novem ber is de beste tijd. Bij een gemiddel de van drie lammeren heb je al negen lammetjes in twee jaar. Zou ik dat met Texelaars vergelijken, dan kwam ik van het jaar op een gemid delde van 1,7 levende lammeren. Be kijk je dat over twee jaar, dan kom ik nog maar op zo'n 3,5 lam, da's toch een boel minder". Hoeveel Flevolanders heeft u op het moment? „Ik heb nu 50 oudere Flevolanders die moeten lammen, 25 jonge Flevo landers en 150 zuivere Texelaars voor de fok en de mesterij. Ik laat de jaarling-Flevolanders dekken door een Texelse ram. Als ze twee lammetjes geven worden ze pas opgenomen in het stamboek. De Texelaar laat men het eerste jaar niet lammen. In het tweede jaar wel en dan hebben ze vaak één of anderhalf lam. Ze vreten wel dat eerste jaar, dus het on- kostenplaatje is een stuk ongunstiger. De ooitjes die worden geboren uit een Texelse vader en een Flevolander moeder hou ik nog een keer aan als fokmateriaal. Eigenlijk is dat het ..Flevolanders zijn eigenlijk lelijkerds, maar hun slachtproduct. Ik wil daar 100 van houden als moederdieren. In totaal wil ik eigenlijk naar zo'n 300 scha pen gaan. Die moederdieren wil ik in december laten lammen van een Texelse ram. Dan heb ik het hele jaar door lammetjes en die zijn dan drie kwart Texels. De vleeskwaliteit is dan te vergelijken met die van de Texelaar". U past dus eigenlijk een soort „vere deling" van het ras toe? „Alleen met die eigenlijke slachtpro- ducten die ik als moederdier aanhou. Maar die doe ik wel met hormonen. Bij Texelaars zat ik in een vergelijkba re situatie op 1,7 lammetjes en bij deze kruising al op 2,25. Dan kan het financieel erg goed uit. In maart zijn die lammeren weg en kunnen die schapen achter de anderen aan de dijk op. Ze kunnen dan met weinig voer toe omdat ze geen lammeren meer hebben. In augustus zijn ze weer aan de beurt. De zuivere Flevolanders gaat op na tuurlijke wijze, zonder gebruik van hormonen. De zuivere Texelaars die ik heb lammen gewoon in maart. Dat is eigenlijk mijn hobby. Ik ben nogal gek van de stamboek Texelaars. Maar je hobby moet wel geld opbrengen. Daarom zal dat aantal Texelaars dat ik heb wel verminderen". Hoe zit het met het aflammen bij de Flevolanders? „Ik heb er wel eens met mensen bij gestaan, die konden niet zien dat er één aan het lammen was! Het lam metje lag er al achter. Je kan de Fle volander eigenlijk wel vergelijken met een paard: je loopt uit het hok van daan. Je komt met tien minuten te rug en er staan drie, vier of vijf lammet|es naast. Echt staan hoor, en stevig ook. Je zou dus eigenlijk niet meer bij nacht en ontij je bed uit moeten, maar dat doe ik nog wel, want het wil nog wel eens dat een lammetje blijft zitten in het vruchtwater, 's Winters zijn de lammetjes lichter en dus wat vatbaarder. Vriest het hard, dan zijn ze toch zo weg. Fokmateriaal is duur, dus je moet er goed op pas sen. Twee blijven bij de moeder, de anderen worden kunstmatig op gefokt. Ik heb het nou van 't jaar voor het vruchtbaarheid is veel hoger... eerst meegemaakt dat ze allemaal spontaan hebben afgelamd, ik heb er maar eentje af moeten halen." Vererft de Flevolander deze goede eigenschappen? „Jazeker, want ik had met de krui singsproducten ook geen problemen met het aflammen. Geen één had een keizersnee nodig. Ze hebben een heel fijn koppie, dat past makkelijk. Er zijn wel bedrijven die zo'n 15 kei- zersnedes op een jaar hebben en dan lopen de kosten lekker op. Vooral die kruisingsproducten begin nen wat te lopen op Texel. Veel melk veehouders moeten door alle melkquota een deel van hun in komsten op een andere manier bin nenhalen. In de zuivere Flevolanders zien ze vaak niks, die vinden ze niet mooi met die vrij lange nek. Het is de Amerikaan onder de schapen, kun je wel zeggen. Maar die kruisingen valt wel wat mee en daar valt een goede snee brood mee te verdienen. Dat is in geen twintig jaar voorgeko men in de schapenhouderij. De vraag naar Flevolanders is in Nederland, Frankrijk en Duitsland niet bij te be nen." Zijn uw schapen zwoegervrij? „Ik had in Nederland het eerste be drijf met zwoegervrije Flevolanders. Er zijn er nu nog een paar. Ik was toch al een pionier, dus ik dacht: laat ik het nou gelijk goed aanpakken. Het is nu mijn visite kaartje. Ik lever door heel Nederland tot België aan toe Het kruisingsproduct heeft minder slachtkwaliteit als de Texelaar en dat blijft ook zo, maar door de grotere hoeveelheid lammeren die je hebt, kan het verschil in vleesprijs wel uit." Zijn er ook goede kruisingsresultaten bereikt met andere rassen dan de Flevolanders? „Je hebt de Swifter, die wordt ook wel Blessummer genoemd. Het is een kruising van een Vlaamse ram met een Texelaar. Die kan de concur rentie met de Flevolander absoluut aan. Dat is ook een goed kruisings- ras, met een betere vleeskwaliteit, maar hij lamt maar één keer per jaar, dus je zal weer met hormonen moe ten werken. Dat is toch een beetje onnatuurlijk. Als je over hormonen praat wordt er toch in de volksmond een beetje huiverig gedaan en dan hoeven velen al niet meer. Het lams vlees zit in de lift, dus laten we dat promoten in Nederland door een goed product te leveren. Het komt van een dier dat eigenlijk het hele jaar buiten loopt of anders op stro staat, niet op roosters. Het is eigen lijk een scharreldier, dus als we toch in die gezonde richting willen....Dier- vriendelijk gezien zou er geen betere oplossing zijn dan schapevlees en dan van de Flevolander, die geen hor monen nodig heeftl" Jaap Hin. tot vorige week voorzitter van het Texels Schapenstamboek, houdt zelf raszuivere Texelaars voor de opfok. Hij denkt dat de opkomst van andere rassen en kruisingspro- dukten niet tegen te houden is. Het houden van schapen is, vooral door de productiebeheersende maat regelen in andere agrarische secto- Een Flevolander ram van Henk van der Star. ren, volop in de belangstelling. Het gaat daarbij in de eerste plaats om de opbrengst. „Het gebrek aan in komsten wil men opvangen. Er is vraag, vooral ook uit het buitenland, naar lichte lammeren. Seizoensprei ding is belangrijk, zodat je het hele jaar door kunt leveren. Als je niet met hormonen en sponsjes wil wer ken, raak je dan toch aan de krui singsrassen", aldus Hin. Het Texelse schaap is en blijft supe rieur in vleeskwaliteit. De lammeren zijn echter vrij fors. En het schaap krijgt maar één keer per jaar lam metjes. Texels bloed Het is voor de „bevleesdheid" een vereiste dat het „eindproduct" Texels bloed in de aderen heeft. Maar om vaker per jaar lammetjes te krijgen op natuurlijke wijze, zal moeten worden gekruist met andere, vruchtbaarder rassen. Er zijn tegenstanders van kruisen. Jaap Hin: „er zijn schapenhouders die bang zijn dat een minder goed product wordt geëxporteerd en dat daardoor de prijs zal dalen. Het Texels schapenstamboek moet letten op de vruchtbaarheid. De be vleesdheid kan eigenlijk niet beter, die is al op z'n top. Het ras zal heus wel zuiver blijven, maar mensen die schapen willen houden naast rundvee kiezen toch vaker voor kruisingen en ik kan ze niet ongelijk geven!" leve IWestduitsland) werd vorige een symposium gehouden over ten, waaraan ook door twee 'Ise deskundigen actief werd genomen. Piet Postma van Btsbosbeheer liet in een stand hoe het Texelse rotganzen- er op hoeve Zeeburg is geregeld leuwe Dijksen gaf een overzicht <fe ganzentellingen die hij in op- ht van de internationale organi- IWRB in Turkije heeft verricht. symposium vond plaats onder iciën van deze IWRB, die zich houdt met onderzoek naar wa- gels. Vijf S zes jaar geleden Wor het eerst een dergelijk In- tional Symposium on Western 'ctic Geese gehouden. De bij- °mst in Kleve was daarop een °'9, en thans wordt gehoopt een e oongres in de Sovjetunie te en heieggen. Dat zou voor de 'toekers een belangrijke stap waarts zijn, omdat veel ganzen- en hun broedgebied in de Sov jetunie hebben maar daarover weinig informatie voor handen is. De zwartbuik-rotgans bijvoorbeeld die op Texel voorkomt, broedt in Siberië in onherbergzaam, militair terrein. In Kleve luisterden 200 deskundigen uit 22 landen naar diverse lezingen en zij volgden excursies in Nordrhein- Westfalen, en naar ganzenpopulaties in Zeeland en Friesland. Het gezel schap, dat als „pro-bescherming" mocht worden betiteld, werd tijdens één der excursies geconfronteerd met een kleine demonstratie van West- duitse boeren. Daaruit bleek dat die met dezelfde problemen worstelen als hun Texelse collega's: de boeren vinden de bestaande schaderegeling onvoldoende en zeggen dat het hun bedrijfsvoering nadelig beïnvloedt. Dergelijke beheers aspecten kwamen overigens tijdens het symposium ook uitvoerig aan de orde. Eén van de re sultaten van het congres was de aanbeveling tot samenwerking tussen Westduitsland en Nederland, zodat eenheid van beheersmaatregelen kan worden verkregen. De volgende gevonden voorwerpen zijn in de maand december bij de Texelse politie gebracht: grijs/blauwe sportportemonnee merk Agu-sport met inhoud: linker kinder handschoen, kleur grijs met zwarte en blauwe strepen: linker hand schoen, kleur blauw; autosleutel merk Volvo; witte canvas boodschap pentas; 3 sleutels aan labeltje met mr. 634; rechter handschoen, kleur zwart met rode strepen, materiaal leer; fotorolletje Agfa DX, 27 afdruk ken; bruin lederen honderiem met haldketting; zwarte portomonnee met inhoud; witte linnen gymschoen; shawl, kleuren rose, blauw en grijs; zwarte herenportomonnee met in houd; 1 kinderwant, groen met beer tjes; zilveren schakelarmband met naam „Marijke"; digitaal herenhorlo ge, merk Casio, kleur zwart; een paar kinderhandschoenen, kleur groen en blauw; sleutel met pandabeer als magneet; goudkleurige ketting en oorbellen in brillekoker; bruine etui (NCRV) met twee huissleutels; ket ting: lederen veter met kralen; licht bruine etui met twee sleutels Renault hanger „Marinus Venema". De bodem van de speciale pot die de gemeente heeft om steun te ge ven aan plaatselijke actie's ten bate van projekten in ontwikkelingslan den, komt in zicht. In het fonds zit nog maar f900,- als gevolg van de financiële steun die is toegekend aan succesvolle acties van de Lionsclub en het Katholiek Vrouwengilde. Zo'n situatie heeft zich nog niet eer der voorgedaan. Tot dusver was het „probleem" dat jaarlijks door de ge meente veel meer in het fonds werd gestort (f6350,- oftewel 50 cent per inwoner) dan er uit werd gehaald om acties te steunen. Om die reden heeft het gemeentebestuur onlangs het uitkeringspercentage opgetrokken van 20 naar 35%. Het jaarlijks over schot zou anders in de saldireserve belanden en dus niet meer voor dit doel beschikbaar zijn. Dat de pot nu bijna leeg is hoeft ac tievoerders er niet van te weerhou den om zich ook de rest van het jaar nog voor ontwikkelingslanden in te spannen, want voor een gemeentelijj- ke steun van 35% van de opbrengst van elke actie die aan de voorwaar den voldoet, zal evengoed worden gezorgd. Hét college heeft inmiddels besloten het aparte ontwikkelingsfonds op te heffen en de gevraagde bijdragen voortaan uit de algemene middelen te betalen. Ons inziens is de R.S.T. verkeerd be zig om een groot uniek stuk kam peerterrein van het Kogerstrand af te stoten als familie-camping ten behoe ve van de jeugd die slechts circa vier weken komt (bij goed weer), terwijl er driehonderd gezinnen, echte kam peerders dus, de hele zomer van het natuurschoon genieten (en wat blijft er nu van over). De jeugd kan beter op een vlak stuk terrein staan, dan is het ook overzichtelijk wat er allemaal gebeurd. Dan zijn die gezinnen die er gemiddeld 25 jaar komen niet zo ge dupeerd en het natuurschoon blijft behouden. De jeugd komt niet voor de natuur maar de kroeg en de disco. Dat staat voor hun bovenaan. J. H. Lourens, Haarlem. Het Ministerie van Onderwijs gaat accoord met de verbouwing van de Kompas-school in Den Burg, zij het dat een minder omvangrijke uitbrei ding wordt toegestaan dan de ge meente had gevraagd. De school mag het bestaande ge bouw vergroten met een personeels- kamer en een ruimte voor de administratie en de concierge met een gezamenlijke oppervlakte van 32 m2. Gevraagd waren totaal drie ver trekken met een oppervlakte van 40 m2. In een verenigingsgebouw in Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Zondagoch tend werd de inbraak ontdekt en werd geconstateerd dat bier, fris drank, sigaretten en shag waren ont vreemd. De onbekende inbreker kwam via een raampje het gebouw binnen. De politie heeft de zaak nog- in onderzoek.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5