Cjrocn "ZwartsJexels in het hart-, bloemist moet wegblijven p standwerkersfestival Op gemeentegrond geen jacht meer op onschuldige vogels m mvergadering ondernemers Den Burg ovincie haalt reep door EN windmolens Auto uit bocht; vrouw gewond Duinkanters spelen stuk H. Heijermans ENIG IDEE WAT GEHANDICAPT ZIJN, KAN BETEKENEN? 06-3212166 JA 3669 .diïÜüèk Dorpscommissie Den Hoorn komt bijeen Veronica-Bart op Texel NH Vrouwendienst houdt kledingmarkt in Schakel Februari stofzuigermaand! Bakker's Ijzerhandel b.v. EKIüli I 'O OCr I LI¥IDtn 100/ l«nI U.JUU VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 ictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20 12741 jn werktijd deze week tot en met dinsdag a sFrans Hopman, Pater aplem 27, Den Burg, telefoon 02220 15472. advertenties, abonnementen, etc.: leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /20.20 per kwartaal; los 1\— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr 67 34.60.398 X I et meest succesvolle evenement van het folkloreprogramma B8 is tevens de grootste steen des aanstoots geweest. Dat Bs het standwerkersfestival dat twee keer werd gehouden. Bei- i keren was daar een overkantse bloemist actief die een enor- hoeveelheid groene planten tegen bodemprijzen aan de man fccht. Dat was bitter voor de plaatselijke bloemisten en een hen protesteerde dan ook scherp in de dinsdagavond in ,,De ndeboom" gehouden jaarvergadering van de verantwoordelijke Idernemersvereniging Den Burg. Bmist Tjip Huisman van „Vesperti- uit Den Burg vertelde dat het bij 1 in de zaak een tijd lang erg stil K geweest nadat de plantenman et standwerkersconcours zijn >sa's planten had gedumpt. Tal Texelaars hadden geprofiteerd deze gelegenheid om zich voor paar gulden te voorzien van iten waarvoor bij een Texelse jmist een veelvoud moet worden aald. De markt was daardoor een verzadigd en tot overmaat van p werd het standwerkerscon- rs nog herhaald ook en zag de eneplaats opnieuw groen van derden planten die vooral bij het eiden van de markt voor belache- lage bedragen van de hand jen. Buggestie uit de zaal dat Huis- dan maar zelf met planten op standwerkersconcours moet staan, werd door de klagende mist van de hand gewezen. Hij Ie uit dat de betrokken overkant- landelaar er een gewoonte van ikt om zich van partijen planten oorzien die op veilingen zijn rgedraaid. Hij kan ze verkopen bedragen die ver liggen bene de inkoopprijzen die kleine plaat- <e bloemisten moeten betalen, man vond dan ook dat de bloe man voortaan moet wegblijven het festival. Hij werd gesteund Sjoerd Bosma uit Den Burg die arde termen van het bestuur deputeerde Staten hebben veigerd een verklaring van in bezwaar af te geven voor vier electriciteit opwekken- windmolens nabij de PEN- trale te Oudeschild. b onaangename beslissing werd het gemeentebestuur in het ge niet verwacht omdat de provin- zich tot dusver zeer positief heeft Bsteld ten aanzien van alternatie- snergieopwekking, getuige de Jmolenparken die de laatste jaren rs in de provincie tot stand zijn >men. is nog niet bekend welke argu- ten GS tot de afwijzing hebben acht, maar R.O.-ambtenaar Albert Dj vertelde woensdagavond in de irgadering van de raadscommissie >or ruimtelijk en huisvestingsbeleid Rlandschappelijke redenen een rol B)en gespeeld. Nadere informatie |n GS wordt binnen enkele weken irwacht. Dan pas kan worden beke- Bof aan de bezwaren tegemoet Bfemen kan worden of dat het xelse windmolenparkje definitief in de baan is. eiste dat standwerkers die de plaat selijke middenstanders in ernstige mate concurrentie aandoen worden geweerd. Want is het te gek dat de plaatselijke ondernemers die door hun bijdragen het folkloreprogramma mogelijk maken, zichzelf daarmee de das omdoen. „U moet toezeggen dat dit niet opnieuw gebeurt. Anders vallen er koppen!", dreigde Bosma. Probleem Die toezegging kwam er uiteindelijk, maar het probleem is dat dit zou kunnen betekenen dat het hele standwerkersconcours het komende seizoen niet doorgaat. De organisatie van het concours wordt overgelaten aan een bepaalde persoon die de deelnemers werft. De ondernemers vereniging betaalt slechts de over- tochtskosten van de standwerkers en heeft er verder geen omkijken naar. Dat is een aantrekkelijke formule want het standwerkersconcours kost te daardoor slechts duizend gulden en was daarmee het goedkoopste maar door het publiek toch meest gewaardeerde onderdeel van het zo- merprogramma. Het is de vraag of de organisator zal toestaan dat de on dernemersvereniging selecterend op treedt; mogelijk trekt hij zich dan helemaal terug en vervalt de Dag van de Standwerkers. Die consequentie werd disdagavond echter bij voorbaat aanvaard. De standwerkende planten man blijft dus in elk geval weg. Succes Overigens waren dinsdag weinig wanklanken te vernemen over het af gelopen folkloreseizoen en de andere door de nieuwbakken ondernemers vereniging georganiseerde evenemen ten. Wel vertelde voorzitter Bob Loos dat men zich beraadt over het karak ter van de folklorewoensdagen omdat het folkloristische element daarvan in het gedrang dreigt te komen. Er bestaat vrees dat de folkloredagen teveel gaan lijken op de door ba klucht overheerste braderieën die overal in het land worden gehouden. Gestreeft wordt naar een karakte ristiek Texelse sfeer, dus een eigen gezicht. Betreurenswaardig is wat dat betreft de dreigende verdwijning van de kin derdansgroep die de afgelopen kwart eeuw een trouwe bijdrage leverde aan het programma. De leiding be rustte bij Nel Kooij, Krijn Beekenkamp en Doortje van Sambeek, maar die vonden het welletjes en hebben af scheid genomen. Alle pogingen om opvolgsters(ers) te vinden zijn mislukt. De groep zal dus ophouden te bestaan, tenzij zich alsnog iemand meldt die de leiding op zich wil nemen. De folkloredagen trokken veel publiek naar Den Burg, mede dank zij de weersomstandigheden. Overigens gingen niet alle geplande evenemen ten of onderdelen daarvan door. De AVRO-show moest worden afgebla zen omdat de kosten die voor reke ning van de ondernemersvereniging zouden komen twee tot drie keer zo hoog uitpakten als was aangekon digd. Ook de „Haaienshow" ging niet door (wegens het overlijden van de haaien) en het paalklimmen moest worden geschrapt omdat er geen klimpaal was. Er waren zes avondprogramma's maar die trokken in verhouding tot de inspanningen die ervoor nodig wa ren niet zoveel publiek. Er zullen de komende zomer daarom slechts drie avondprogramma's worden afge werkt, als het tenminste lukt mensen te vinden die zich hiermee bezig houden. Financiën De financiële situatie waarin de On- dernemersvereniging/Folklorestichting verkeert, stemt tot tevredenheid. Het exploitatietekort en het gat dat zit in. de begroting voor dit jaar, zijn al thans niet veel groter dan was ge raamd. In het tekort wordt bijgedragen door gemeentelijke subsi die. Er is geen reden om de „aansla gen" die worden opgelegd aan de belanghebbende ondernemers te ver hogen. Gerard van der Kooi (van Dros' Magazijn! vond het bedrag van f 64.280.- dat aan bijdragen en con tributies is ontvangen niet erg hoog. Zelf had hij als gevolg van de struc tuurverandering twee keer zoveel be taald als vroeger, maar blijkbaar geldt dat met voor veel anderen. Voorzitter Bob Loos erkende dat er nog altijd belanghebbenden zijn die niet of te weinig bijdragen. Daaraan is weinig te doen. Het leuren om centen is voor het bestuur een van de meest nare bezigheden. „Het is heel demo tiverend voor bestuursleden om iemand te moeten motiveren die niet gemotiveerd is om te betalen". Lees verder pagina 2 B en W willen dat op gemeentelijke grond niet langer wordt gejaagd op onschadelijke vogelsoorten, zoals wintertaling, slobeend, watersnip, krakeend, pijlstaart, tafeleend, kui- feend, toppereend, houtsnip, goud plevier en patrijs. Bij het verpachten van de jacht op gemeentelijke grond zal dit verbod voortaan als voor waarde worden gesteld. B en W reageren daarmee positief op een verzoek van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels, die had gevraagd genoemde vogel soorten te sparen omdat ze onscha delijk zijn. Op de actie van Vogelbescherming werd destijd ge reageerd door de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging, die het verwijt uitte dat Vogelbescherming in zijn brief een te eenzijdig beeld had gegeven. Daarop werd weer gerea geerd door de Vogelwerkgroep Texel die de argumenten van de Jagersve reniging aanvocht en steun betuigde aan het verzoek van Vogelbe scherming. Adviezen Het college ging bij de besluitvorming niet over een nacht ijs en won advies in bij de Nederlandse Vereniging tot Een vrouw uit Dep Burg werd van morgen gewond, toen zij met haar auto op de Schilderweg uit de bocht vloog en zijdelings tegen een boom terecht kwam. De wagen werd to taal vernield. Om het slachtoffer op zo veilig mogelijke wijze uit het wrak te kunnen halen werd de hulpverle ningswagen van de brandweer gea larmeerd en werd het dak van de auto verwijderd. Ter observatie werd de vrouw vervolgens naar het zie kenhuis in Den Helder vervoerd. Bij het ter perse gaan van de krant was de aard en ernst van de verwondin gen nog niet vastgesteld. Het ongeluk gebeurde even na half tien. De vrouw kwam met haar Volvo personenwagen uit de richting van Den Burg en heeft volgens de politie de bocht even voorbij de voormalige zuivelfabriek iets te ruim genomen. Zij stuurde scherp bij voor een tegen- Toneelvereniging De Duinkanters uit De Koog is enige maanden bezig met de repetities voor de opvoering van het stuk „De meid". Het toneelstuk is geschreven door de legendarische Herman Heijermans, bekend van vele levensstukken. De regie is in handen van Aris van Zeijlen, die het als een uitdaging ziet de uitvoering een eigen identiteit mee te geven. „De meid" is namelijk al eerder door een Texels ge zelschap op de planken gezet. Voor de repetities wordt gebruik gemaakt van de dorpskelder van De Koog. Daar zullen ook de uitvoeringen plaatsvinden, op vrijdag 21 en zater dag 22 april. Eventueel kunnen er nog uitvoeringen worden toegevoegd. ligger en kwam daarbij in de zachte berm terecht waar ze de wagen niet meer onder controle had. Bij haar in de auto zat een kind, dat ongedeerd bleef. TELEFOON /^K Behoud van Natuurmonumenten, de afdeling jachtaangelegenheden van het Ministerie van Landbouw en Vis serij, de Wildbeheereenheid Texel en het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Al deze instanties gaven een mening, met uitzondering van het RIN. De voorstanders van een verbod op genoemde vogelsoorten stellen dat de betreffende vogels geen schade toebrengen aan de landbouw en dat de jacht op deze soorten niet selec tief is (zodat zowel sterke als zwakke exemplaren worden afgeschoten). De tegenstanders van een verbod zeggen dat de jacht noodzakelijk is voor de zg. bioloopverbetering en ter bestrijding van schadelijk wild. Ver wezen wordt naar het Ministerie van Landbouw dat de jacht op onschade lijke vogelsoorten toelaatbaar acht, mits de jachthouder zodanig handelt dat de populatie in stand wordt ge houden, een zaak van .eigen belang" voor de jagers. Zolang men zich aan de jachtwet houdt, is er niets aan de hand. Vogeleiland Het college vindt dat er wat te zeg gen is voor de argumenten van zowel voor- als tegenstanders van een ver bod. De gemeente zou kunnen besluiten om geen verbod in te stel len omdat de jacht een rijksaangele genheid is, geregeld in de jachtwet. Anderzijds hoeft de gemeente de jacht op haar eigen grond met toe te staan of kan de jacht op onschadelij ke vogels aldaar verbieden. Het colle ge heeft dus besloten tot het laatste „mede gelet op de overweging dat Texel te boek staat als vogeleiland". Het besluit van de gemeente heeft vooral principiële betekenis, omdat de gemeente slechts 6 hectare grond bezit (bij De Cocksdorp) die voor de jacht wordt verpacht. De dorpscommissie van Den Hoorn houdt woensdag een vergadering in De Waldhoorn, waarbij alle be langstellende dorpsgenoten welkom zijn. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Slecht ter been zijnde en bejaarde bewoners kunnen desgewenst wor den gehaald en gebracht, na een te lefoontje naar Jaap Lap, tel. 19419. Bij dezelfde persoon kunnen tot een uur voor de vergadering nog tegen kandidaten worden ingebracht voor de bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar is Frits Nijdam; het bestuur heeft Marco Bakker als kan didaat naar voren geschoven. Gerard Bakker is aftredend en herkiesbaar. Na het officiële gedeelte verzorgt Wim Wiering van Rijkswaterstaat een lezing over de kustafslag. Woensdag kwam een opnameteam van de Cmevideogroep uit Al me re naar Texel om opnamen te maken voor het Veronica jeugdprogramma „Bart B.O.O.O.S." Het was de bedoe ling een indruk te geven van de wijze waarop je naar Texel reist en wat daar aan opwindends is te beleven. De bekende hoofdfiguur Bart (de Graaff) met zijn wortelkleurige haar en uilebril interviewde aan boord van de veerboot kapitein Henk Boon en spoedde zich vervolgens naar de luchthaven van Texel om te vernemen hoe het parachutespringen daar in zijn werk gaat. Helaas was de winds nelheid te hoog om een paraspong uit te voeren, maar evengoed hesen de instructeurs Herman Landsman, Iwan Spilker en Bart zich in het pak, kregen een parachute om een maak ten een rondje boven Texel waarbij mooie opnamen werden gemaakt. Deze Bart-aflevering zal waarschijnlijk op woensdagmiddag 15 maart wor den uitgezonden. De foto toont Bart de Graaff in de hangar van het Para centrum met Landsman en camera man Peter Bakker. Donderdag 9 maart wordt weer een kledingmarkt gehouden in De Scha kel, georganiseerd door de Ned. Her vormde Vrouwendienst. Mensen die hiervoor kleding beschikbaar willen stellen, kunnen deze op drie dagen bij het gebouw naast de NH kerk aan de Binnenburg inleveren. Maandag 6 maart van 10.00-12.00 uur, dinsdag 7 maart van 14.00-16.00 uur en woensdag 8 maart van 9.00-17.00 uur. De verkoping zelf is van 9.00-17.00 uur. De opbrengst is dit maal ten bate van de NCRV-actie „Drempels weg". Het restant onver kochte kleding gaat zoals gebruikelijk naar de Stichting Mensen in Nood (verzameladres Sint Jan), die de kle ding doorstuurt naar ontwikke lingslanden. Deze maand speciale stofzuigeraanbiedingen met februari-premie AEG, Electrolux, Holland Electro Miele, Moulinex en Philips stofzuigers reeds vanaf f169,— telefoon 02220 - 12346

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1