s Cjroen ^warLr Jexeh in het harL, Ecomare-posters nu landelijk in omloop ECTRrA Winterconcert Excelsior zaterdag in De Bijenkorf „Niet met louche bureau in zee gegaan BAKKER ranaat onder t kerk pad Drankrijder bij verstek veroordeeld Magnetron nu voordelig! nu f299,— (57) wegens aangehouden als brandalarm ,Bos en duin" Beloning voor Vroege Vogels! Een goede morgen bij Bakker's Ijzerhandel Radio Texel leidt journalisten op TX 41 verkocht aan Scheveninger visser .More helpt dc *o« •lp! U EcoMarc op Te" Den Bu'a Wcvefwajt 15 Tri 02320 17346 Magnetron, 2 standen scha kelaar en schakelklok tot 30 minuten. NR. 10.362 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741 iten werktijd deze week tot en met dinsdag as.: Harry de Graaf, Peli mweg 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. tgiro 652. ikrelaties. Amro Bank nr. 46.99 17.636 jobank nr 36 25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. VRIJDAG 3 MAART 1989 v/erschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /20,20 per kwartaal; los f\,— Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. man werd in verzekering gesteld dat een van de kinderen aangifte gedaan en hijzelf en meerdere juigen waren gehoord. Omdat het derzoek nog gaande is, kon de po- gisteren nog geen nadere mede- lingen doen. der het klinkerpad bij de entree de Hervormde kerk aan de Bin- burg in Den Burg werd een nog gave granaat gevonden. Het 45 timeter lange en 10 centimeter e projektiel kwam tevoorschijn voor kabelwerkzaamheden het moest worden opgebroken om sleuf te graven. De blindganger door de duik- en demonteergroep ran de Koninklijke Marine afgevoerd. granaat is hier vrijwel zeker te- it gekomen tijdens de „Russe- irlog" toen Den Burg door de litsers met artillerie werd bescho- vanaf Loodsmansduin, Den Hei- De Mok, Noordbatterij en gelijk zelfs Vlieland. De kerk werd Kr tientallen projektielen getroffen daarbij zwaar beschadigd. der de 1800 granaten die op Den regenden zaten opmerkelijk veel dgangers, die soms pas jaren na oorlog werden gevonden omdat zij een onbereikbare plek (vaak tus- huizen) terecht waren gekomen n de grond waren geslagen. Het laai wil dat het onwaarschijnlijk :e aantal blindgangers niet het ge- I is van technische onvolkomen- d van de munitie of het geschut, ar van sabotage Bij het laden van kanonnen zouden veel granaten ust niet op „scherp" zijn gesteld r kennelijk met de bevolking sym- iserende Duitse ondergeschikten. r zover bekend is de juistheid van verhaal nooit bevestigd. ensdagochtend kwam het auto- jtisch brandalarm van appartemen- jhotel „Bosch en duin" in kking. De schrik was groot omdat pd gedacht dat de geheimzinnige ndstichter opnieuw had toe- llagen. 'as gelukkig niets aan de hand. alarm was geactiveerd door hete >m, afkomstig van reinigingsappa- lur waarmee de appartementen den schoongemaakt die bij de id van vorige week rook- en roet- lade hadden opgelopen. Wellis- pr hadden de schoonmakers 'acht alarm te voorkomen door de ■ctors met plakband dicht te ma maar dat had blijkbaar onvol- ide geholpen. j Zaterdagmorgen a.s. van 9 tot I 11 uur een vroeg uit de veren I premie bij aankoop van elec- I trisch handgereedschap en I stationaire machines. tel. 12346 De Christelijke Muziekvereniging en Drumband Excelsior" uit Oosterend geeft zaterdag het traditionele Win terconcert. Vanaf 20.00 uur laten de muzikanten horen wat zij onder lei ding van dirigente Betty Witte- Bakker hebben ingestudeerd. Plaats van handeling is dorpshuis .,De Bijenkorf". Piet Stalmeier, „Puerto de Pollenza" van Theo van Campen, „Talkin' Drums" en „Viva Firenza" (beide van S. Egberts), „Slagvaardig" van Joh. Kasen en „Olé Rumba" van Bert Wal let. Na de pauze neemt het orkest het roer weer over en blaast via de mars „Viterny Navrat" van V. Vracker (ar rangement S. Noom), „Roberto's Bo lero" (arrangement Herman Oldestijl en solist hoornspeler Jan Koopman), „Moment for Morricone" van Ennio Morricone (arrangement J. de Mey) en „Suitony" van Wim Laseroms naar de finale met „Blues for Bessie" van Kees Vlak en „Rock around the Clock" van Fleedman (arrangement D. Ravenal). Radio Texel is op zoek naar vrijwilli ge medewerkers die zich willen laten opleiden voor journalistiek radiowerk. Zij kunnen deelnemen aan cursussen interviewtechniek en journalistiek die worden gegeven op respectievelijk 11 maart en 1 april door Mariana Höhner en Hans Oosterhof. De cursussen, te houden in het RSG- gebouw, zijn voor degenen die achter de microfoon moeten zitten, ver plicht Mensen die alleen aan de knoppen draaien of zich op een an dere wijze met techniek bezig hou den, krijgen een aparte instructiedag. Medewerkers die platenprogramma's willen presenteren heeft Radio Texel inmiddels genoeg, maar er is drin gend behoefte aan mensen die zich met nieuws en/of politiek willen be zig houden. Wie op die manier actief wil zijn, kan kontakt opnemen met Jan Brandenburg, telefoon 14162. Aan de cursus kan ook worden mee gedaan door mensen die voorlopig vrijblijvend kennis willen maken met het „vak" maar nog niet hebben besloten om zich definitief als mede werker aan te melden. Wegens rijden onder invloed werd een 50-jarige inwoner van De Koog door de politierechter van het Aron- dissement Alkmaar veroordeeld tot een boete van f1500,-, negen maan den ontzegging van de rijbevoegd heid en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. Het was een veroordeling bij verstek want de Texelaar was niet op de zit ting verschenen. Hij kon daardoor geen excuses of verzachtende om standigheden aanvoeren voor het feit dat hij op 12 maart vorig jaar in zijn Opel Kadett was gestapt nadat hij stevig had gedronken, 's Avonds laat werd hij op de Westerweg bij Den Burg bij een routinecontrole van de Texelse politie aangehouden, waarna hij zich aan de blaasproef en vervol gens de bloedproef moest onderwer pen. Het resultaat daarvan was zodanig dat hem de genoemde straf werd opgelegd. oei politie heeft dinsdag een man aangehouden die er- wordt verdacht ontucht te heb- gepleegd met minderjarige die aan zijn zorgen waren (vertrouwd. ue neer Jen Pietersen tllnksl van de gelijknamige uitgevorij uit Alphen aan de Rijn overhandigt Ecomare-dlrecteur Kuiper de nieuwe poster, die door heel Nederland wordt verspreid. Meer naamsbekendheid en financiën. Dat zijn de belangrijkste doelstellingen van de landelijke poster-actie ten bate van de zee hondenopvang in Ecomare, waarvoor het startsein woensdag middag werd gegeven. De nieuwe affiches zijn het gevolg van het succes van een eerdere poster-actie, waarmee eind vorig jaar in tien Noordhollandse gemeenten werd proefgedraaid. De Ecomare-directie greep die proef tevens aan om na te gaan of men wellicht met „een louche bureau dat zich over de ruggen van zielige zeehondjes probeert te verrijken" in zee was gegaan. Dat bleek niet het geval, zodat de weg open lag om landelijk de boer op te gaan. Als het meezit, houdt Ecomare er tenminste ƒ20.000,- aan over. Getracht wordt de posters in minstens tweehonderd gemeenten door heel Nederland aan de man te brengen. Ecomare ontvangt dus f100,- per gemeente. De posters ko men te hangen in scholen, bibliothe ken, gemeentehuizen en andere (openbare! gebouwen waar regelma tig veel mensen komen. Per gemeen te zijn dat zo'n 150 200 posters. In vergelijking met de vorige actie zijn de foto en het opschrift gewijzigd. Nu wordt gebruikgemaakt van een fraaie kleurenfoto van zeehonden moeder met jong, terwijl aan de slo gan „Ecomare helpt de zeehonden, helpt u Ecomare?" de woorden „op Texel" zijn toegevoegd. De totaalfor mule is gelijkgebleven: onder de foto is ruimte voor maximaal acht adver tenties. Een bedrijf dat de totale ad vertentieruimte wil kopen moet daarvoor f1100,- neertellen. Uitgeverij Pietersen uit Alphen aan de Rijn, die dit systeem heeft uitgedacht, zorgt voor de werving van adverteerders en distributie van de posters. Alle kosten van de actie zijn voor reke ning van Pietersen. Van de advertentie-opbrengst gaat volgens uitgeverij-directeur Jan Pietersen een behoorlijk bedrag aan kosten af. Een medewerker van zijn bedrijf zou zich voltijds met de actie bezighouden. Het vaste bedrag dat Ecomare ont vangt is in de ogen van Pietersen daarom redelijk. Dezelfde mening bedrag dat Ecomare krijgt. Verder moet u geloven dat wij ons verbon den voelen met de zeehonden-zaak en niet slechts er zo rijk mogelijk van willen worden. Deze poster actie is voor onze uitgeverij een leuk project, zo moet u het zien." De proef in Noordholland werd de af gelopen maanden gehouden in tien gemeenten. Zowel bij Pietersen als Kuiper kwamen reacties binnen. Kui per: „Enerzijds van door Pietersen be naderde bedrijven die inlichtingen kwamen inwinnen, anderzijds tele foontjes van mensen die de poster hadden zien hangen. Of de naamsbe kendheid erdoor is toegenomen? Dat is moeilijk meetbaar, er zijn zoveel factoren die dat beïnvloeden. Wat de giften betreft: daarin zit een stijgende lijn en dat zou best met de actie te maken kunnen hebben." Waterzuivering Volgens Pietersen blijven de posters gemiddeld vier zeven weken han gen, en dat is een redelijke periode. Getracht wordt de „levensduur" te verlengen door de posters zoveel mo gelijk binnen te hangen. Van deze tien gemeenten heeft Ecomare inmid dels f1000,- ontvangen en aangezien elders in den lande ook al tien ge meenten met gunstig resultaat zijn benaderd, hebben de posters Ecoma re tot dusver f2000,- opgeleverd. De voor Ecomare bestemde op brengst komt ten goede aan de nieu we waterzuiveringsinstallatie. Die moet er dit jaar komen, maar de fi nanciering is nog steeds niet rond. Zoals bekend wilde het rijk (de mi nisteries van landbouw en visserij en WVC) slechts de helft van de beno digde investering (f750.000,-) subsi diëren. Bij Ecomare had men op 100 procent rijksbijdrage gerekend, maar onder invloed van de bezuinigingen ging dat niet door. Omdat het in het verleden verboden was hiervoor gel den te reserveren, staat Ecomare nu voor een grote financiële opgave. Na de opening door voorzitter Fem van Dijk heft het orkest het nummer „Great is my faithfulness" van Willi am Runvan aan, in een arrangement van Herman Oldestijl. Daarna staan achtereenvolgens „Air Pathetique" naar een arrangement van Robert van Beringen, „Lamento Pacis" van Meindert Boekei, een duo voor bugel en tuba van II. Baudink (arrange ment S. Noom), „Gospel Rhapsody" van P. Scheffer en de mars „Punchi nello" van W. Rimmer op het pro gramma. De solisten in het vierde nummer zijn Janny Witte (bugel) en Joop Noom (tuba). Dan is het moment aangebroken dat drumband en majorettes hun op wachting maken. Instructeur van de drumband is Henk Beijert, de majo rettes staan onder leiding van in- structrices Annie Duinker en Linda Krotje en de tamboer-maitre is Theo Medema. Opgetreden wordt met de navolgen de nummers: „The last moment" van Vanochtend lag de TX 41 „Broeder trouw" voor het laatst in thuishaven Oudeschild. De kotter, eigendom van de broers Anne en Jan de Vries, is namelijk verkocht aan hun collega visser Cees Mos uit Scheveningen. Mos heeft zijn nieuwe aanwinst van daag opgehaald: de kotter is voort aan herkenbaar aan het opschrift SCH 18. De TX 41 (bouwjaar 1958) was 3'/a jaar in het bezit van de firma De Vries. De afgelopen winter werd er mee gevist door Jan de Vries en een andere broer, Klaas, die de schipper was. Met de kleine (530 pk) kotter gingen ze naar de Noordzee om tong en schol te vangen. Oorspronkelijk visten de broers ook op kabeljauw, maar het daarvoor benodigde sei zoendocument werd hen ontnomen. De vangsten liepen zodoende terug en dat was een van de redenen om de kotter te verkopen. De twee broers stappen nu over naar de TX 40, die in handen is van twee andere broers (Doede en Piet), waarmee op rondvis wordt gevist. Het platvis quotum van de TX 41 wordt naar de TX 40 meegenomen. „Zo komen we financieel sterker te staan", verklaart Jan de Vries. Vooralsnog komt er geen nieuwe TX 41. Deze ontwikke ling houdt een verlies van twee ar beidsplaatsen in. Twee opvarenden van de TX 40 moeten namelijk het veld ruimen voor de twee van de TX 41 overkomende broers. Ecomare-directeur Jan Kuiper is de zelfde mening toegedaan. „Ik geloof dat als we dit in eigen beheer had den moeten doen of meneer Pieter sen in dienst hadden genomen, we dan beslist niet méér aan de actie zouden overhouden. Vergelijk het maar met de verbouwing van ons complex, die geven we ook in han den van een aannemer en kost ons een bepaald bedrag", aldus Kuiper. Pietersen: „Ik ben niet beschroomd te zeggen dat we aan de inbreng van de adverteerders een boterham ver dienen. Maar daartegenover staat het °e 7X fh8®' nu Sch<>veningen 18. De nieuwe en oude eigenaar. Cees Mos llinkst en Jan de Vries, poseren hier voor het schip in de haven ven Oudeschild. (Foto: Dirk Kuiter

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1