Winterconcert KTF kent meerdere uitvoeringen g promotiekansen or „En Passant" prijven aan gevangenen asconferentie over inheimer altaar „Kogerstrand" Peter Schagen kocht garnalenkotter Reisje Texel prijs van landelijke actie Gevaarlijke ontwikkeling Wijziging kerkdienst Nieuwe motoren in de „Zeester" Zakennieuws „The Sick Note" Texelse mens of Texelse auto? Kaarten sturen aan gevangen vrouwen dag 3 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 zaterdagmiddag in De Linde- i een nipte zege te behalen op Viersprong" uit Bergen blijft akclub „En Passant" een kleine houden op promotie naar de de klasse van de Noordholland- ïderbond. Na een spannende h stond een voorlopige 4-2 uit- op het scorebord. S Vittali, Martien Witte en Taeke jngen zorgden voor overwinnin- terwijl Auke Terpstra en Ferry [atenhoven beiden een halve inbrachten en Bahman Rahmani or. De partijen van Gerard Zoete- n Paul Eelman werden afgebro- Zoetelief staat vermoedelijk ren maar Eelman zal zeker tot komen zodat En Passant met lemst mogelijk verschil de match I zich toetrekt. Interne competitie interne competitie kreeg Auke fctra, die inmiddels is teruggeval fan de tweede naar de vierde s, opnieuw een nederlaag te ver- Jen. Wim Hoekman ontwikkelde ■de witte stukken een voortdu- initiatief dat voor Terpstra ps dreigender vormen aannam nate de partij vorderde. Terpstra eerst een kwaliteit en niet ■later de partij. Martien Witte |in zijn duel met Rinus Vittali aan zijn gebruikelijke kwaal: een Jite behandeling van de opening. |en handvol zetten had Vittali zwart al een prettige stelling en loedig moest Witte zich bij pion- ps neerleggen. Hij vocht nog ver- i terug, maar de techniek van i bleek ruimschoots toereikend he materiële voorsprong om te in in een gewonnen stelling. In tte stijl werd Ferry van Tatenhoven j Paul Eelman opgebracht. Eelman Ie onmiddellijk n^de opening een e maandelijkse schrijfavond van esty International, afdeling Texel t dinsdag 7 maart in de biblio- geschreven voor Ahmad 'Abd 'Üf Roummo, een 52-jarige le- jit Syrië die sinds 1975 zonder lacht of vorm van proces wordt lehouden. Ook wordt er geschre- loor Syamsu Haji Rauf en Hiz- i Sadiq Diadon, twee im-studenten uit Indonesië en Akwasi Adu-Amankwah en Uaw Akoto-Ampaw, twee leden van inkse groepering uit Ghana die half 1987 zonder aanklacht en vastgehouden wegens hun t op de regering. Voorbeeldbrie- in luchtpostvellen zijn aanwezig, meer informatie: Amnestygroep Willem Witte, telefoon 02220 - '0. et weekeinde voor Pasen, op 17, n 19 maart aanstaande houdt (plaats-atelier „De Wisseling", in enwerking met het appartemen- otel „De Nieuwe Aanleg", een iconferentie op Texel. Het thema deze conferentie is „Het Isen- »er Altaar en de kleurenleer van the". Het was de Duitse schilder thias Grünewald die dit bijzonde- |taarstuk in 1509-1515 tot stand !ht in opdracht van een mhuis-klooster te Isenheim. katholieke traditie stellen de Schillende panelen onder andere jeboorte, de kruisiging en de panding van Christus voor. tichzelf is dat niet zo bijzonder, t er zijn legio van dit soort al tukken geschilderd. Maar met senheimer Altaar van Matthias lewald is iets speciaals aan de k de zieken die er destijds voor len gebracht zouden er door zijn izen. De negen panelen staan nu 'steld in het museum „Unter den sn" te Colmar, en trekken jaar een toenemende stroom bezoe- Niet alleen maken de stellingen nog steeds diepe in- i maar vooral ook treft is het gebruik. Tijdens de conferentie 'den de lezingen met dia's gege- door Herman Smith (cursusleider eeldend kunstenaar) en schilder ingen gedaan in de nat-in-nat- reltechniek o.l.v. Dick Bruin (le- aan de Vrije School te Alkmaar), worden er kleurproeven met on- indere prisma's gedaan met be- ;'n9 tot de kleurenleer van ne. Tenslotte zorgt „Het Texels erensemble" voor de muzikale inning. Deelname aan de con- Jntie is mogelijk vanuit elke invals- Wat de schilderoefeningen hier is geen enkel talent voor het gaat om het plezier van t ^eleving en niet om de resul- V' Naar eigen keuze kan men al iet gebruik maken van het ap- isntenhotel. Als er een ander 'komen mogelijk is of als men woont, kan men uiteraard een aan de conferentie- 'te'ten deelnemen. Een volledig amma wordt op verzoek toe- urd: 072 - 612673. pittige koningsaanval in die door Van Tatenhoven niet adequaat werd opge vangen en het duurde dan ook niet lang voordat hij zijn monarch kon omleggen. Willem Vlaming werd in zijn confrontatie met Thijs Witte bestraft voor enkele nonchalante zet ten. In goede stelling blunderde Vla ming een pion weg, waardoor zijn initiatief wegebde. Toen hij na veel manoeuvreren weer een speelbare stelling had, hapte hij wat al te gretig in een pionnetje, dat op straffe van mat in twee niet genomen mocht worden. Enigszins verrassend was het remisebesluit van Rob Terpstra en Martin Birkenhager; de laatste stond zeker beter, maar vertrouwde de si tuatie niet helemaal en bood derhalve maar remise aan, hetgeen door Terpstra in dank werd aanvaard. Uitslagen J. Dros-P Bakelaar 1-0; M. Witte-R. Vittali 0-1; W. Hoekman-A. Terpstra 1-0; B. Rahmam-K. Kistenmaker 0-1; P. Eelman-F v. Tatenhove 1-0. Th. Witte-W. Vlaming 1-0; T. v. Lingen-R. Riegman 0-1; D. Leegwater-N. v. Heeringen 1-0; R. Terpstra-M. Birkenhager %-%. n v»i«nrwoo»doi.jkh*d vi Beste Texelaars, Verbijsterd hebben wij moeten verne men, welke plannen degenen, die daarvoor verantwoording dragen, hebben met het zuidelijk gezinsdeel van „Kogerstrand". Het is uitgeslo ten, dat deze „beleidsmakers" weten wat kamperen is. Ons stemt het als gasten sinds 1964 zeer droevig. Toen wij in 1964 voor het eerst deze cam ping aanschouwden, waren wij op slag verliefd op dit fantastische ge bied, waarvan voorzover wij weten op en buiten Texel geen tweede bestaat! In de loop der jaren hebben wij dan ook verscheidene familiele den en bekenden „bekeerd" tot ver blijf op „Kogerstrand". Vrijwel niemand van deze mensen (trouwe gasten, jarenlang) zal zich meer kun nen vinden op „Kogerstrand" na zo een dramatische reorganisatie, die er in de praktijk op neerkomt dat het mooiste deel van de camping veran dert in een massale sleep-in van het disco publiek, met als gevolg: slape loze nachten, glasscherven, braaksel, rondslingerende condooms en nog veel meer ellende die zich evenredig uitbreidt met de oppervlakte van het jeugdterrein. Vermeldenswaardig is ook het feit dat er in de loop der ja ren een unieke band is ontstaan tus sen de kampeerders op Kogerstrand-zuid, die allen gemeen hebben dat zij genieten van en zuinig zijn op de prachtige natuur hier. Ge lijktijdig met de vernietiging van het bedoelde campinggedeelte vindt dan tevens de vernietiging plaats van de ze sociale structuur. Wij hebben dan ook inmiddels een brief met handte keningen van veel mede-kampeerders aan het R.S.T.-bestuur gezonden en hopen verder dat ook dit artikel moge bijdragen tot het ontstaan van een discussie (niet alleen bij R.S.T.- binnenskamers, maar ook daarbuiten, Texelaars!) die tot betere en toerist- vriendelijker beslissingen' leidt. Familie Günter Sawicki, Duimen. Texel heeft er een visserijbedrijf bij. Peter Schagen uit Oudeschild is eigenaar geworden van de garnalen- kotter Sch 17 „Anna Marie" en heeft dit vaartuig inmiddels herdoopt in TX 18 „Marian". Na enkele kleine aanpassingen, zoals het veranderen van poorten en railingen en het in stalleren van een spoelmachine en een nieuwe radar, gaat hij er volgen de week mee vissen op de Noordzee samen met zijn medewerker Reg Visser. Peter Schagen heeft er de nodige er varing in de visserij opzitten. Hij werkte onder andere op de TX 48, de TX 8 (D.Krijnen) en de laatste drie jaar op de TX 2 van C. Vonk Zo nen. Hij was al lang van plan voor zichzelf te beginnen en die kans dien de zich aan toen hij via een makelaar de Sch 17 kon overnemen. Deze kot ter werd gebouwd in 1966, is bijna 20 meter lang, 5,50 breed en 2,70 diep. Dinsdag kwam Schagen er voor het eerst de haven van Oudeschild mee binnen, een gebeurtenis waar van bijgaande foto (gemaakt door Bert Koning) een beeld geeft. Een volledig verzorgde schoolreis naar Texel. Dat is de hoofdprijs van de landelijke posterwedstrijd van de 60-jarige Nederlandse Jeugd Herberg Centrale (NJHC) die dinsdag tijdens de Nationale Onderwijs Tentoonstel ling in de Jaarbeurs te Utrecht werd uitgereikt. Gelukkige winnaar werd groep 8 van de openbare basisschool „Veldrakker" uit Nieuwegein. Deze scholieren hadden in de ogen van de jury het best voldaan aan de op dracht een poster te ontwerpen met het thema „onze droomschoolreis". De winnende poster is, samen met alle andere -bijna 200- inzendingen te bewonderen op een aparte expositie tijdens de N.O.T., die nog tot en met zaterdag duurt. Bovendien wordt de winnende poster in druk genomen en eind dit jaar naar alle Nederlandse basisscholen worden verstuurd. De prijs werd uitgereikt door t.v.- presentator Hans van Willigenburg, in het bijzijn van de minister Deetman van onderwijs. De groep zal in de maand mei in de Texelse NJHC-jeugdherberg „Eyer- coogh" logeren, bezoekjes brengen aan Ecomare, het zwemparadijs en een tochtje met een garnalenkotter maken. ft V*r»ANM)OR>tsktU»d VI Graag wil ik reageren op uw artikel „Geen 1000 maar 400 jongeren extra op camping Kogerstrand" in de krant van 10 februari. De bezorgdheid van de inwoners van De Koog is gerecht vaardigd. Al 22 jaar kamperen wij op „Kogerstrand" en hebben de ontwik kelingen aldaar steeds heel precies gevolgd. De relatieve toename van het aantal jeugdige kampeerders op dit terrein heeft toename van onrust en vandalisme veroorzaakt. Natuurlijk hebben ook deze jonge mensen recht op vakantie, maar het is gevaarlijk om hen te concentreren op dit ene terrein. Bovendien is het deel dat nu als jongerencamping in gebruik dreigt te worden genomen (ten koste van de gezinnen die hier eerst welkom waren) zodanig onoverzichtelijk dat effektieve bewaking bij duisternis on mogelijk is. Het zijn kennelijk finan ciële overwegingen geweest die de RST hebben doen besluiten om de jongeren weg te halen van de „kwali teitscamping" Loodsmansduin en ze te verplaatsen naar Kogerstrand, waar ze de disco's bij de hand heb ben maar waar ze de camping tot een tweederangs terrein maken, ten koste van een mooi duingebied en ten koste van de broodnodige rust in De Koog. Hans-Dieter Kulinski uit Leverkusen, mede namens Erwin Wagner en Hans Theo Wagner uit Oberhausen en Franz Mehling uit Munster. De dienst die zondag in de Ned. Herv. kerk van Den Hoorn wordt ge houden, begint om 10.00 uur en dus niet zoals gebruikelijk om 11.00 uur. Het betreft een bijzondere dienst, „voor jong en oud", in verband met de bediening van de doop. Voorgan ger is dominee J. Kok. Het sportvissers- en rondvaartschip „Zeester" van Han Hutjes uit Den Burg heeft een nieuw hart gekregen. In het schip werden drie nieuwe mo toren geplaatst, een nieuwe koppe ling, een vuilolietank en een aanjager voor de toevoer van frisse lucht in de machinekamer. De 25 jaar oude Mercedesmotoren waren elk slechts 115 pk. De nieuwe motoren (twee Caterpillars en een IFA) zijn 210 pk, waardoor het schip veel sneller en sterker is geworden. Vroeger kon de „Zeester" niet harder varen dan vijf tot zes mijl; nu is dat bijna twee keer zo snel. Het afmeren bij harde wind gaat nu ook veel vlot ter en langere tochten (bijv. naar Vlieland en Terschelling) kunnen nu binnen redelijke tijd worden gemaakt. Dat laatste is belangrijk want Hutjes wil veel meer dan vroeger rondvaar ten organiseren, niet alleen overdag maar ook 's avonds. Verder zijn plan nen in de maak voor weekendtochten naar Terschelling op basis van logies met ontbijt, waarbij de (maximaal 18 passagiers) twee nachten aan boord slapen. Verder zal Hutjes zich aanbie den voor het verzorgen van passa giersvervoer op afspraak naar Texel vanaf Den Helder. Het komt nogal eens voor dat van Texel afkomstige gezelschappen een beurs, feest of culturele manifestatie op het vaste land willen bezoeken maar na afloop niet terugkunnen naar Texel omdat de Teso veerboot 's nachts als regel niet vaart. Voor een bedrag van on geveer f700,- kan Hutjes op elk tijdstip van de nacht het vervoer ver zorgen, waarbij tegelijk 125 passa giers meekunnen. Zelfs bij een aanmerkelijk kleiner aantal zijn de kosten per persoon best te dragen en Hutjes verwacht dan ook klandizie, mede omdat de „Zeester" is inge richt voor passagiers en er van bin nen en van buiten zeer aantrekkelijk uitziet. Het IS dan ook oorspronkelijk een passagiersboot, namelijk de „Brakzand" die ooit de dienst op Schiermonnikoog en Ameland on derhield. Twee van de drie nieuwe motoren dienen voor de voortstuwing; de der de is voor de electriciteitsopwekking en levert o.a. 380 V krachtstroom, waardoor aan boord apparatuur kan worden geinstalleerd die veel stroom vraagt, zoals een oven. De vuilolietank werd in de „Zeester" gemaakt om te voldoen aan de eisen van de scheepvaartinspectie. Afge werkte olie kan nu op efficiente wijze worden verzameld en overgedragen aan het inzamelende bedrijf. De werkzaamheden werden in combi natie met een gewone dokbeurt uit gevoerd door de Oeverse Machinefabriek in Den Oever. Het schip was daartoe bijna twee maan den uit de vaart. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps brengt op de zaterdagen 11 en 18 maart het traditionele Winterconcert ten gehore. De eerste show vindt plaats in de Bgm. De Koninghal in Den Burg en de tweede in het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp. Het programma van beide avonden is ge lijk. aanvang 20.00 uur. Een gedeel te van het concert wordt uitgevoerd voor de bewoners van de bejaarden huizen De Gollards (op maandag 13 maart) en Sint Jan (maandag 20 maart); beide malen aanvang 19.30 Alle KTF-geledingen leveren een bij drage aan het Winterconcert. De ma- joretten, onder leiding van instructrice Carla Veeger-Roeper, ver zorgen in het programma een drietal eigen optredens en werken aan ver schillende andere onderdelen mee. De drumband o.l.v. Henk Beijert vertoon de tijdens de vorige winterconcerten een opgaande lijn en hoopt deze met goede en verzorgde drumbandmuziek door te trekken. Dirigent Pieter Heertjes heeft een dubbele taak: behalve het grote fan fare heeft hij ook het leerlingenorkest onder zijn hoede Heertjes zwaait de scepter over een recordaantal muzi kanten. Het KTF heeft in de 98 jaren van haar bestaan nog nooit zo'n groot orkest op de been gebracht: 49 personen. Het leerlingenorkest telt 25 muzikanten en ook op dat aantal kan men trots zijn. Het totaal aantal medewerkenden be draagt circa 95 personen. Voor de pauze vindt een muzikale show plaats waaraan alle vereni gingsgeledingen een steentje bijdra gen. Tevens is er dan een eerste optreden van het orkest. Na de pau ze speelt eerst het leerlingenorkest en vervolgens is de finale van het grote orkest. Getracht is een zo veel zijdig mogelijke repertoirekeuze te maken. Klassiek, modern en veelal goed in het gehoor liggend. Een greep, de marsen „King Cotton" en „Straight Away", een hoornkwartet speelt „Fantasie voor vier hoorns" van Rossini, „Rondo" van Purcell (be kend als openingstune van het t.v.- programma „Jonge mensen op weg naar het concertpodium"), de „Kai- serwals" van Johann Strauss, een Gershwin-collage en onder het motto „From Holland with love" een popu laire medley van hits van o.a. de Ge orge Baker Selection en Shocking Blue. Kaartverkoop Voor het concert in Den Burg zijn toegangskaarten nodig. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en in de voorverkoop bij Zegel Herren- en Jon- genskleding. Weverstraat 32. De prijs is 72,50 (inclusief een consumptie). Voor het optreden in De Cocksdorp is geen toegangskaart vereist. Bij bei de winterconcerten is geen bal na. sa BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE De kost gaat voor de baat uit, zei de pillenfabrikant en toen hij een cho lesterolverlagend middel had uitge vonden, bedacht hij een leuke manier om zijn handel aan de man te brengen. In de veronderstelling dat de meeste Nederlanders een te hoog choleste rolgehalte hebben, maar dat zelf niet weten, gaf onze fabrikant z'n artsen bezoeker een apparaatje mee, waar mee op simpele wijze en geheel voor nieuws de potentiele klant ontmas kerd kan worden. En die heeft er na tuurlijk weinig zin in om het advies van zijn dokter op te volgen om wat minder te gaan eten, anders te gaan leven, het roken te laten. Nee, de klant wil op een prettige ma nier het einde halen. Dus: „Maar dokter, daarvoor is nu toch een nieuw pilletje uitgevon den?" De dokter zucht, schrijft een recept, klant naar de apotheek. Al waar kassa' Het artikel in deze krant over gratis cholesterolonderzoek hoorde daarom gewoon huis onder het kopje „Onder nemersactiviteiten' Hans Roeper, De Waal We zijn al verschillende keren aan de overkant naar „The Dubliners in con cert" geweest. Altijd steengoed, na afloop altijd zeer voldaan terug naar huis. Het was een onwerkelijke droom, dat The Dubliners naar Texel zouden komen. Daar moesten en zouden we heen! Reikhalzend keken we ernaar uit. De afgang die we hier op Texel ervoeren is echter met geen pen te beschrijven en dat lag beslist niet aan The Dubliners! Er waren ruim 850 mensen in de zaal van De Lindeboom gepropt. Staande recep tie! Bovendien lang niet iedereen kon er in, de vermeende ruimte voor in de zaal ten spijt. Geen nood, hier was met de kaartverkoop blijkbaar op gerekend. Een videoscherm was in de tussenhal opgetuigd, dan konden de mensen voor wie eigenlijk geen plaats meer was, of er niet meer door konden, nog video kijken. (Voor 735,— per persoon weliswaar!). He laas, de video was „out of order", dus dan maar vanuit de hal over de menigte heen gekeken. Nu lukt mij dat wel met m'n lengte van 1.94 m. Mijn echtgenote had hier, ondanks hoge hakken, beduidend meer moeite mee. Het resultaat van dit „spitsuur" in De Lindeboom was wel dat er veel mensen heen en weer gingen lopen. In de zaal was het, vanwege een tro pische hitte, niet meer uit te houden, dus de diverse bars in de hal deden goede zaken. Waarom niet in een grotere zaal, met zitplaatsen en niet meer kaarten verkopen dan er zit plaatsen zijn? Zo doet men dat ook aan de overkant, voor een tientje minder bovendien. Uit ergernis zijn we voortijdig naar huis gegaan en hebben „The Sick Note" nog maar een keer gedraaid. P.S. Jammer dat er geen tape van de Nioz-band „Ma- nannan" te koop was. Roy. M. Helleman, Oudeschild. Ik woon op Texel, al meer dan tien jaar. Teso heeft per 1-1-1989 nieuwe voorwaarden ingevoerd voor het ver krijgen van kaarten tegen Texels ta rief. Ik kom daarvoor, na het verstrijken van een overhaast inge voerde overgangstermijn, niet meer in aanmerking omdat het kenteken van de auto waarin ik rij niet op mijn naam staat. Bij Teso wordt als voor waarde gesteld, dat het kenteken op mijn naam moet staan wil ik nog in aanmerking komen voor het Texels tarief. Ik dacht dat het Texelse tarief er is voor de Texelaar en niet voor de auto van een Texelaar. Om fiscale of juridische redenen kan het kenteken van de auto waar een Texelaar in rijdt op naam staan van een bedrijf, dat niet op Texel is gevestigd, zoals in mijn geval. Maar daar dient de Teso zijn voorwaarden toch niet op af te stemmen? Het gaat toch om men sen, om Texelaars, en niet auto's, Texelse auto's? Of zie ik dat niet goed??? C. Bakker, Den Burg. De Amnestygroep Texel heeft ver schillende vrouwenverenigingen be naderd om kaarten te versturen in het kader van de actie voor vrouwen in gevangenschap. Met het oog op de Internationale Vrouwendag (8 maart) vraagt Amnesty International aandacht voor zeven vrouwen. Enkele vrouwen zitten samen met hun dochters vast. In een speciale campagne eist A. I. hun vrijlating of opheldering over hun verblijffjlaats. Ook vorig jaar is naar aanleiding van de Internationale Vrouwendag een actie gevoerd om een aantal vrouwen vrij te krijgen. Met succes. Tatjana Velikanova mocht in augustus 1988 haar verbanningsoord in de Sovjet- Unie verlaten. In Zuid-Afrika werd op 11 november vorig jaar Gertrude Bo tha vrijgelaten. En na dertig jaar ge vangenschap mochten Noor Jahan en haar moeder hun cel in Birma ver laten. De elf vrouwen, die de komen de periode centraal staan, zijn afkomstig uit zeven landen: Tsjaad, Colombia, DDR, Sri Lanka, Singapore, Somalië en Zuid-Afrika. Ze zijn „ver dwenen", worden vastgehouden zon der aanklacht of proces of zitten gevangen nadat ze gebruik hadden gemaakt van hun recht op vrijheid van meningsuiting. Vrouwen worden ook als gijzelaars vastgehouden om dat zij echtgenote of familielid zijn. Eenmaal in gevangenschap hebben de wreedheden die vrouwen onder gaan veelal een seksueel karakter. Tij dens deze campagne wil Amnesty International weten waar op Sri Lan ka een moeder met drie dochters (ze ventien, twaalf en tien jaar) worden vastgehouden. Ook vraagt ze om de vrijlating van de Somalische Safia Hashi Madar die na haar bevalling di rect weer naar de gevangenis werd overgebracht. Ze is ernstig ziek.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7