w a van 18 en 19 maart Mini-container Geen vrijstelling van toeristenbelasting Cocksdorper winkel wil een magazijn Foto-expositie over stolpboerderijen Containers voor strandbewaking Lezingen in de Nieuwe Aanleg The Messengers in zeemanskerkje Palmpasen in De Waal Emmabloem-collecte V te !«S A ft* Oud papier Visman's Eethuisje nu „De Lampereije" Zaterdag open dag van het Sportmedisch Adviescentrum Kerkdiensten 19 maan Kerkdiensten 23 en 24 Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 MAAR VERVOLG VAN PAGINA 1 woordde dat hij daarop geen zicht heeft, maar dat het in zijn ogen ta melijk eenvoudig moet kunnen. Stemming De stemming eindigde in 7 tegen 7, bij afwezigheid van Texels Belang- raadslid Tine Krijnen-Baijs. Voor de motie-Bakker stemden PSP, PvdA en Texels Belang. Burgemeester Schipper zei dat de kwestie in de volgende vergadering opnieuw aan de orde wordt gesteld. Desgevraagd zei wet houder Barendregt dat B en W het voorstel tijdens de aanstaande dins dag te houden collegevergadering op nieuw gaan bekijken. Het bestellen van de containers moet nog gebeu ren en de kans dat die moet worden vertraagd, is in Barendregt's optiek aanwezig. Dinsdag valt daarover wel licht meer te zeggen. Op de vraag waarom tóch een stem ming werd gehouden, hoewel B en W in feite niet aan een raad- suitspraak zijn gebonden, antwoordde Barendregt: „Het college wilde graag rugdekking van de raad. Ook al kun nen wij een raadsuitspraak naast ons neerleggen, in de toekomst kom je elkaar bij hetzelfde onderwerp weer tegen. En dan loopt het alsnog fout." Bomendiek Ook over het parkeren in De Waal, en in het bijzonder aan de Bomen diek, bracht de raadsvergadering geen duidelijkheid. Het B en W- voorstel om acht parkeerplaatsen te realiseren aan de Bomendiek, kreeg onvoldoende steun vanuit de raad en werd door wethouder Schilling terug genomen. Daarmee werd het par keerprobleem in De Waal niet weggenomen en ook de modderige berm aan de Bomendiek blijft onaan geroerd. Schilling: „Ik blijf zitten met het verdwijnen van parkeermogelijk- heden bij de veearts. Ik zie me al met een schaap onder de arm vanaf De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee houdt jaarlijks tij dens het seizoen een voorlichtings- en ledenwerfcampagne op Texel. De vrijwilligers die dit doen, worden on dergebracht in de kleedkamers van SV. de Koog. Omdat de vrijwilligers niet als toeristen naar het eiland ko men, omdat zij bijdragen aan een op timaal beheer en behoud van het Waddengebied en omdat de totale som van verschuldigde toeristenbe lasting f350,-l toch een behoorlijke druk legt op het budget van de vere niging, verzocht men het college per brief een uitzondering te maken en vrijstelling van toeristenbelasting te verlenen. Het college ging hier niet mee accoord omdat dan de leden werfcampagne en de voorlichting door de Waddenvereniging door de gemeente zou worden gesubsidieerd. Firma De Muy wil zijn supermarkt aan de Kikkertstraat te De Cocksdorp uitbreiden uitbreiden met een maga zijn en een kantoor. Omdat deze plannen in strijd zijn met het daar geldende bestemmingsplan, moet een artikel 19 procedure worden gevolgd. Nog niet zo lang geleden heeft het college toestemming gegeven aan de firma voor het plaatsen van een dienstwoning op het winkelpand, maar deze is nooit gebouwd. Het col lege wil nu wel medewerking verle nen tot uitbreiding van de winkel, mits er geen dienstwoning wordt gebouwd. Tot en met 12 april wordt in het raadhuis een informatieve expositie gehouden met als titel „De stolp te kijk". Deze is samengesteld door de Culturele Raad Noordholland. Met de ze tentoonstelling wordt inzicht gege ven in de geschiedenis en de verschillende stijlen, het karakter en de functie. Naast de bedreiging door sloop en brand, gaan veel stolpen verloren door weinig subtiele manier van verbouwing, vaak door gebrek aan informatie en misplaatste denk beelden over hoe zo'n stolp eruit zou moeten zien. een parkeerterrein komen lopen." Gerbrand Poster meende te weten dat de dorpscommissie van De Waal alweer hebben afgezien van het plan om langs de Bomendiek te parkeren. Dat was bij de wethouder niet be kend. Hans Roeper (PvdA) pleitte voor een parkeerverbod aan de Bo mendiek, zodat er niet alleen geen parkeerplaatsen worden aangelegd, maar in het geheel geen auto's wor den getolereerd. Riet Huitema-Vos (CDA) vindt dat verder moet worden gespeurd naar alternatieven voor het parkeren in De Waal. Schilling ant woordde dat de Waalders een parkeer- c.q. stopverbod aldaar niet zullen waarderen. Hij verweet de raadsleden dat zij geen alternatieve oplossing aandragen In een der ko mende vergaderingen van de raad scommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zal de kwestie op nieuw aan de orde komen. Agrarisch Museum Om even in De Waal te blijven: de raad ging akkoord met een raamsub- sidie van f 30.000,- op jaarbasis voor het Agrarisch en Wagenmuseum. Te gen dit voorstel had de PvdA opposi tie gevoerd tijdens de vooorafgaande commissievergaderingen. De PvdA vindt dat eerst een beter museumbe leid moet worden ontwikkeld. Bij monde van raadslid Gerard van der Kooi bleek dinsdagavond dat de PvdA was teruggekomen op het voornemen om de raamsubsidie af te wijzen. De sociaal-democraten gingen akkoord, „als uiting dat de PvdA het vele vrijwilligerswerk voor het mu seum een waardevolle zaak vindt". Paulusbossie De heer K. Smidt uit de Wagema- kerstraat heeft medestanders gekre gen in zijn strijd om het „Paulusbossie" aan de Wagema- kerstraat te behouden. Deze lommer rijke tuin dreigt in de toekomst te moeten plaatsmaken voor woning bouw. Smidt maakte daartegen be zwaar en heeft nu de handtekeningen van vrijwel alle buurtbewoners verzameld. Hij vraagt in een brief aan de gemeenteraad op nieuw tegen te stemmen als een voorbereidingsbesluit moet worden genomen om een bestemmingsplan wijziging (artikel 19-procedure) moge lijk te maken. Wethouder Schilling vertelde dat een voorbereidingsbesluit reeds is genomen en een artikel 19-procedure af te wachten. Hij be schouwt de zaak als een normaal ge val en geeft de eigenaar van de grond de tijd om zijn plannen te ma ken. De raadsleden Rienstra en Roe per lieten weten graag, en liefst spoedig, een artikel 19-procedure op te starten, zodat op die manier duide lijkheid in de zaak wordt gebracht. Schilling zei te betwijfelen of de bu ren in dit geval goed met hun rech ten omspringen. Burgemeester Schipper haakte daarop in. Hij maak te ernstige bezwaren tegen de in houd van de brief en verweet de schrijver ongeoorloofde middelen te gebruiken. Daarmee doelde de burge meester op de insinuaties over voor kennis bij de grondbezitter, die als gemeente-ambtenaar werkzaam is. „Ik vind het onjuist om, terwille van het feit dat het een ambtenaar be treft, dat aan te voeren als reden dat diens plan niet mag doorgaan. De buren mogen alle middelen gebrui ken, maar met suggereren dat de ambtenaar voorkennis heeft gehad. B en W verzetten zich scherp daarte gen." Als proef zullen voor komend sei zoen twee container-keten worden gehuurd ter vervanging van de strandbewakingshuisjes van paal 17 en 20. De huur over twintig weken bedraagt f5500,- per keet. Dat be drag is gelijk aan jaarlijkse exploita tiekosten in geval van aankoop. De strandbewakingshuisjes waar in de zomers de badmeesters overdag zijn ondergebracht, zijn dringend aan vervanging toe. Vrijwel onderhouds vrije containers, die in hun geheel kunnen worden verplaatst en niet steeds in- en uitelkaar hoeven te worden genomen, lijken erg geschikt. Omdat nog geen ervaring is opge daan met het gebruik van de keten kunnen nog geen wensen qua afme ting en indeling worden geformu leerd. Daarom zal men eerst een seizoen werken met een tweetal ge huurde keten. In de Nieuwe Aanleg te De Cocks dorp worden vrijdag en zaterdag le zingen gehouden over het Isenheimer Altaar en de kleurenleer van Goethe. Deze maken onderdeel uit van een paasconferentie over deze onderwer pen, maar zijn ook opengesteld voor mensen die niet deelnemen aan de conferentie. De lezingen beginnen om 20.00 uur en het entree bedraagt ƒ7,50. Wie nog mee wil doen aan de conferentie kan zich opgeven via te lefoonnummer 072-612673. Bij geen gehoor kan ook worden gebeld naar De Nieuwe Aanleg, tel. 16207. Aan de Palmpasendienst van aan staande zondag, 's morgens om 11.00 uur in het zeemanskerkje te Oudeschild, zal medewerking worden verleend door het Texelse koor The Messengers. De voorganger is de eigen predikant ds. C. de Jong. Om 14.15 ur vertrekt de palmpase noptocht van De Waal vanaf het schoolplein. De stoet wordt vooraf gegaan door het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Na een rondje door het dorp is er voor iedere deelnemer wat lekkers in het dorpshuis. In de week van 20 tot en met 25 maart wordt gecollecteerd voor de Emmabloem-collecte. Het geld is bestemd voor het kruiswerk en tu berculosebestrijding. vd- w: Donderdag 16 maart In het raadhuis houdt de raadscom missie voor welzijnsbeleid een open bare vergadering die om 19.30 uur begint. In de donderdagse Cineclub draait „White mischief", aanvang 20.00 uur Ook toegankelijk voor met-leden. De vereniging voor reumapatiënten Texel heeft een voorlichtingsavond in hotel Tubantia, met medewerking van apotheker Lely; aanvang 20.00 uur. In theater Klif 12 treedt het cabaret duo Waardenberg en De Jong op met hun programma „De Gekkenga- lerij"; aanvang 20.15 uur. Vrijdag 17 maart Huize Sint Jan staat de gehele dag in het teken van het afscheid van direc teur W. van Heerwaarden. Het offi ciële gedeelte vindt plaats tussen 10.30 en 12.00 uur. De receptie is van 19.00 tot 21.00 uur. In „De Nieuwe Aanleg" aan de Kik kertstraat start de Paasconferentie over het Isenheimer Altaar. In Tasiel is weer een tieneravond, aanvang 19.30 uur. De avond staat in het teken van gezellig kletsen, lezen, een popquiz en muziek. Wie zijn eigen favoriete muziek wil laten ho ren, kan cassettebandjes of Ip's mee1 nemen. Om circa 21.30 uur is de avond ten einde. Toegang gratis. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. Om 20.00 uur begint in Cinema Texel de film „Action Jackson". In het Eierlandsche Huis geeft het Koninklijk Texels Fanfarecorps het tweede winterconcert; aanvang 20.00 uur. In discodancing Question strijden de beste discjockey's om het Texels kampioenschap; van 22.00 tot 01.00 Zondag 19 maart Van 8.00 tot 10.00 uur is er een sportviswedstrijd aan de dijk nabij de asfaltmolen in Oudeschild. Van 10.00 uur tot 18.15 uur wordt in sporthal Ons Genoegen een dis- trictstoernooi turnen gehouden. Op het MAB-terrein is om 14.00 uur de eerste clubcross van het seizoen. In de Texelse dorpen worden Palmpasen-optochten gehouden. In Den Burg dient men zich om 13.15 uur op te stellen op de Schoonoord singel, waarna een route door het dorp wordt gelopen. De Palmpasen-optocht in De Waal vertrekt om 14.15 uur vanaf het schoolplein. Voorafgegaan door het KT F wordt een rondje door het dorp gemaakt. Hetzelfde fanfarecorps is om 14,45 uur alweer present in Ou deschild, waar de start bij De Bruin vis is. Het feest wordt om 15.30 uur voortgezet in 't Skiltje. In de Ned. Hervormde kerk van Den Burg wordt om 19.30 uur een avond gebed gehouden. Een overzicht ven de foto-expositie in het reedhuis. „Visman's Eethuisje" aan de Kik kertstraat is veranderd van naam en exploitant, maar het blijft in de fami lie. Anneke Visman uit Den Burg nam het Cocksdorper restaurant over van haar ouders, bracht enkele wijzigingen aan het interieur en de kaart en noemt haar zaak „De Lam pereije". Met ingang van 15 maart is het restaurant zes dagen per week geopend. Cor en Annie Visman verbouwden 28 jaar geleden een deel van hun woon huis tot lunchroom, de basis van het huidige restaurant. Ze verwierven vooral faam met palinggerechten; de heer Visman ving de aal zelf in zijn fuiken in de Roggesloot. Nu het echt paar het arbeidsintensieve restaurant- leven welletjes vindt en dochter Anneke de zaak overneemt, blijven de bekende palingspecialiteiten op de menukaart pronken. Ook de biefstuk- schotels blijven gehandhaafd, maar verder is de kaart veranderd en uitge breid. In het veertig zitplaatsen tellen de bedrijf zijn vanaf nu ook lamsvlees, duinkonijn en vegetarische menu's verkrijgbaar. Aan het duinko nijn is overigens de naam van de zaak ontleend: „lampereije" is de oud-Hollandse spelling van „lamprei" (jong konijn). (In de brieven van Pie ter van Cuyck wordt melding ge maakt van het feit dat voor de boeren in Eierland het jagen op konij nen een aardige nevenverdienste be tekende.) Verder wil Anneke Visman steeds wisselende menu's (dag-, week- of weekend-menu's) aanbieden. De vaste kok die voor de bereiding hier van zorgt is Truus Witte uit Den Burg. De openstellingstijden zijn ge wijzigd: de lunch is komen te verval len, de deur gaat open om 17.00 uur. De keuken is geopend tot 22.30 uur, het restaurant tot circa 01.00 uur. In Cinema Texel draait „Action son", aanvang 20.00 uur. Maandag 20 maart De Overkoepeling van Vrouwe nisaties hebben om 14.00 uui dering in het gebouw van de Doopsgezinde kerk in Den Bui De Texelse Sportraad vergader gemeentehuis, aanvang 19.30 De raadscommissie voor algen en organisatorisch beleid heeft openbare vergadering in het g, tehuis, aanvang 19.30 uur. Op agenda staat onder meer het j verslag 1987 van de Stichting Texel Promotie. Vanaf 20.00 uur draait in Cine Texel de film „Action Jackson' In het Eierlandsche Huis hebb Plattelandsvrouwen afd. Eierls bijeenkomst, aanvang 20.00 u ker Hans de Ruyter vertelt ovi Dinsdag 21 maart In de Doopsgezinde kerk begi; 19.00 uur een paasmaaltijd, g seerd door de federatie van D zinde zusterkringen. Nel Harting-Duvekot houdt een vo dracht. Iedereen is welkom. Om 19.30 uur begint in De een avond van de Vrouwenbo met het eendagsbestuur. De werkgroep dialect van del sche vereniging heeft een bij» komst in d'Ouwe ULO, aanvar 20.00 uur. Ook niet-leden 1 In Cinema Texel wordt „Action Jack son" vertoond. De film is een zoge naamde „hard boiled" actie/avontuurfilm met de nodige hu mor. Carl Weathers is de keiharde sergeant Jackson, bijgenaamd „Acti on", vanwege de weinig orthodoxe methodes waarmee hij Chicago van de misdaad wil zuiveren. Weathers, bekend als Apollo in de Rocky-films, overtuigt ten zeerste in deze Joel Silver-produktie (48 Hours, Comman do, Lethel Weapon). Eveneens een opmerkelijke rol van zangeres en sex- symbool Vanity, die de sensuele nachtclubzangeres Sidney vertolkt. Regisseur Craig R. Baxley leerde het actievak als assistent bij The Long Ri ders, Reds en Warriors. Met muziek van Herbie Hancock, The Pointer Sisters en Vanity. De modelspoorclub komt bijeen in d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Met video-vertoning. Zaterdag 18 maart Vanaf 13.00 uur kan in de kantine van camping Dennenoord worden in geschreven voor het Texels boscross- kampioenschap. De jeugd start als eerste, om 13.45 uur. Van 14.00 tot 17.00 uur houdt de Vrije School Texel een opendag en te vens voorjaarsmèrkt in het gebouw aan de Gasthuisstraat (de voormalige kleuterschool). Om 15.00 uur pop penkast. In „De Hoop" aan de Kikkertstraat wordt om 15.00 uur de expositie „Schilderkunst uit het schimmenrijk" van Wilco Bergmans geopend. Het plan is te draaien tot november, zes dagen per week (maandag of dinsdag dicht). Er is nog meer veranderd: het inte rieur werd gedeeltelijk vernieuwd in de kleuren rood en grijs en het buffet heeft het aanzien van een bar gekre gen. Daar kan men nu voor en na de maaltijd iets te drinken krijgen. Aan de wand prijken recente schetsen van de Texelse kunstenares Lenie van 't Noordende, ter vervanging van de bekende Rembrand-reprodukties. An neke Visman is geen onbekende in de Texelse horeca. Het laatst was zij bijna zes jaar werkzaam in het buffet van de Texelse boot. Het Sportmedisch Adviescentrum Kop van Noordholland, de instantie waar Texelse sporters en niet-sporters voor keuring en voorlichting terecht kunnen, houdt zaterdag een open dag in Den Helder. Dat gebeurt in het gebouw van de Schoolartsen- dienst, gevestigd in een vleugel van het Johannes College aan de Drs. F. Bijlweg. De aanvang is 12.00 uur en de open dag is om circa 16.00 uur ten einde. Extra in de belangstelling staat de leeftijdscategorie 40 tot 60 jaar. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 9.30 uur ds. Ter Haar (woensdag 22 maart, 19.30 uur avondgebed) De Waal 9.30 uur ds. Kok De Koog 9.30 uur ds. de Jong Den Hoorn 11.00 uur ds. Kok Oosterend 9.30 uur mevr. C. Vlaming Oudeschild 11.00 uur ds. de Jong De Cocksdorp 10.30 uur dhr. Kuiper Oec. dient in N.H. kerk GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur drs. Salakay Oosterend 10.00 uur en 19.00 uur drs. L. Grosheide uit Hoogeveen Uitzending Lichtboei GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend, 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer m.m.v. dhr. B. Vlaming. Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haézer, Julianastraat Den Burg 10.00 uur voorgang evangelist B. Bakker uit IJmuK Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg, zaterdag 19.30 uui Dameskoor. Uitzending Lichttx Den Burg, zondaglO.OO uur The Gospeltrain. H. Vormsel kindercrèche De Koog, zondag 9.30 uur De Cocksdorp, zondag 10.301 oec. palmpasenviering in N.H kerk. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezr „Acht geven op het profetisch woord" 11.20-12.30 uur Wachttorensti „Zult u voordeel trekken van verbonden?" maart HERVORMDE GEMEENTEN Vrijdag 24 maart: Den Burg, 9.30 uur ds. Ter Haar. Interkerkelijke Cantorij met Het Lij densevangelie naar Marcus. De Waal: dienst in De Koog De Koog 19.00 uur ds. Kok, Avondmaal Den Hoorn 20.15 uur ds. Kok, Avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Jong. Viering Avondmaal Oudeschild 19.00 uur ds. De Jong. Viering Avondmaal De Cocksdorp 20.30 uur ds. De Jong. Viering Avondmaal GEREFORMEERDE KERKEN Donderdag 23 maart: Oosterend 19.30 uur drs. J. Don ker, viering Maaltijd van de Heer. Vrijdag 24 maart: Den Burg, 19.30 uur drs. Salakay, viering Maaltijd van de Heer DOOPSGEZINDE GEMEENTE Vrijdag 24 maart: Den Burg, 19.30 uur Avondma viering BAPTISTENGEMEENTE Vrijdag 24 maart: In Eben Haëzer, Julianastraat' Den Burg 19.15 uur voorgang? Joh. Tensen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Donderdag 23 maart: Den Burg, 20.00 uur damesko Vrijdag 24 maart: Den Burg, 15.00 uur Kruisweg Den Burg, 20.00 uur Herenko: De Cocksdorp, 15.00 uur Krui Opgaven voor vermelding in lijst „Voor het weekend" moe' dinsdags vóór 12.00 uur ing verd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 02220-12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30-10.30 uur. Spreekuur op za terdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Tieneke Buningh telefoon (02230) 23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts J. G. de Winter, lefoon 02220-13911, b.g.g. se« foondienst 02220-12323. Spreekuur op zaterdag en zort om 18.00 uur precies: Hogere 10, De Waal. In het weekend kan op zaterfl en zondag tussen 17.00 en IS uur gebeld worden met mevr Schuijl, telefoon 02220-11446

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2