Jan is geen inrichting, een woonvorm, een thuis Bang&OIufsen T Ooit kiest u voor mooist Directeur W. van Heerwaarden neemt afscheid Svmum Friese verdieping so in strijd met 3en voorwaarden Dubliners-concert Collectebussen Winst voor zwemclub Texelse vrouwen naar Huishoudbeurs Schoolconcertenserie door muziekdocenten Ingebroken Bang&OIufsen introduceert de 'Hi-Fi' telefoon Metamorfose van Mantje Schoenen I DAG 17 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 1954 een advertentie in de krant om het agentschap over te nemen van Spoorwegen Van Gend en Loos hier op Texel. Nou, daar heb ik op gerea geerd. Ik kreeg het, maar ik heb de eerste weken verschrikkelijk zitten zweten, want ik wist totaal niks van bevrachting en administratie. Je had er alles: inklaring, uitklaring, je werd er zó voor gezet, je had geen hulp. Ik zat tot 's avonds laat te kijken in oude boeken hoe boekingen werden la tien jaar neemt Willem van Heerwaarden afscheid als direc- 3jr van verzorgingstehuis Sint Jan. Dinsdag is de Texelaar in Iart en nieren 65 jaar geworden. Hij was eigenlijk van kind af an nauw betrokken bij het tehuis: zijn vader was de eerste ad- linistrateur en één van de initiatiefnemers van de oprichting van lef oude Sint Jan. Zijn broer was secretaris, lij noemt zijn tijd bij Sint Jan een fijne periode. „Het is geen in- :hting, maar een woonvorm, een thuis. De mensen zijn vrij, gunnen in en uit gaan. De sfeer is hier geweldig". (m van Heerwaarden wordt opge- ilgd door Hans Bakker. „Ik ben ver- ihrikkelijk blij dat het een Texelaar is ■worden. De autochtone bevolking ordt hier tekort gedaan. Er komt el veel kennis en inzet van „over- nters", maar ze missen de Texelse htergrond en sfeer. Texelaars reage- n nou eenmaal anders dan mensen m de vaste wal. Het wil er bij mij et in dat vandaag de dag, met zo- lel goede opleidingen voor de jon- ilui, de eigen bevolking geen ipabele mensen zou kunnen /eren". Bakkersknecht lm van Heerwaarden begon in 138 als bakkersknecht bij bakker emer, op de hoek van de Witte uislaan/Kogerstraat. „In de Tweede ereldoorlog zei m'n baas tegen me: illem, je moet zien dat je hier weg- imt, want ze willen een aantal jon- ins naar Duitsland deporteren. Je oet zien dat je werk krijgt bij de ehrmacht. Ik heb zijn raad opge- Igd en kwam in de wasserij te- tht. Duitse broeken wassen. Kort na werd de bakkerij gevorderd door l Duitsers en kon ik er, zonder ge- ar voor deportatie, weer aan de 10 ch werd Van Heerwaarden op ge ven moment opgeroepen voor de beitseinsatz in Duitsland. Hij zat lige tijd in een werkkamp. „Geluk- 3 met zo lang. Maar ik weet hoe it eruit zag en hoe het eten er was: icht!" Weduwe i werd bij een particuliere bakker dergebracht, waar hij een goede tijd had. Nog steeds onderhoudt Van Heerwaarden contact met de wedu we van de bakker. Eenmaal terug op Texel ging Van Heerwaarden aan de slag op de boer derij De Witte Engel. „Op het land werken. Kunstmest strooien, slakken- meel. Een bak op je bast van hon derd kilo. 's Avonds armen hebben als een aap en zwart wezen als een neger, dat ging toen nog zo". Na enige tijd kon Van Heerwaarden terecht bij bakker Witte. Die was ge vestigd waar nu taveerne De Twaalf Balcken zit. Hij bleef er ongeveer vijf jaar en sloeg daarna aan het leren. Via de Leidse Onderwijs Instellingen haalde hij zijn Mulo-diploma. „Het was een hevige klus, want ik had nog allemaal baantjes. Destijds was ik niet werkloos, maar toch ook niet meer vol aan het werk. Ik was één van de eerste, zo niet dé eerste pa tatbakker bij Sijp Langeveld". Landmeterij Na deze studieperiode kwam Van Heerwaarden in de landmeterij te recht. Zijn eerste klus was een kabel meting vanaf de Mok naar Den Burg. Hij kwam terecht bij de landmeetkun dige dienst van Rijkswaterstaat uit Delft, onder leiding van professor Schermerhorn. „Ik deed hoekmetin gen rondom de vuurtoren en water passingen daarvandaan tot aan de Mok. Préchtig mooi werk." Toen al het werk op Texel was ge daan kreeg Van Heerwaarden het aanbod in de nieuwe haven van Den gedaan en waarom. Zo kwam ik er achter hoe het werkte" Wim van Heerwaarden: ,.lk kan moeilijk afscheid nemen van Sim Jan. Helder metingen te gaan verrichten. Hij moest daar dan wel een woning zoeken, maar daar voelde de geboren en getogen Texelaar niets voor. Hij kon op het eiland aan de slag bij de ruilverkavelingsdienst. „Dat was niet helemaal naar m'n zin. Vier dagen mat ik zelfstandig en de vijfde dag ging een ambtenaar mee. Er stond in Van Heerwaarden haalde later een bedrijfdiploma in Utrecht en slaagde met vlag en wimpel. Hij had inmid dels de nodige routine in het werk gekregen. Rond 1960 kwam het vrachtgoed niet meer rechtstreeks op Texel aan, maar in Den Helder. Dat betekende voor Van Heerwaarden alle dagen heen en weer met de boot, want het eiland verlaten waar hij zó aan is ver knocht deed hij niet. „Toen begon men daar ook te donderjagen dat ik moest verhuizen naar de vaste wal. Ze wilden me wel bedrijfsleider ma ken als ik dat deed, maar ik wilde niet, ik bleef". Zuivelfabriek Zonder werk zat Van Heerwaarden echter niet, want hij kon bij de zui velfabriek terecht op de administratie. Zijn reputatie als administrateur groeide en hij kreeg allerhande „bij baantjes": hij verzorgde de admi nistratie van scholen, de noodslachtplaats, particulieren, de kerk en Charitas. Er kwam een advertentie in de krant van Sint Jan. Van Heerwaarden rea geerde in eerste instantie met. „Via kennissen hoorde ik dat erop werd gerekend dat ik zou reageren, hoewel er genoeg sollicitanten waren. Ach, je moet jezelf niet beoordelen, dat doet een ander wel voor je. Daar heb ik me bij neergelegd." Door de familierelaties wist Wim van Heerwaarden al het één en ander van Sint Jan, voordat hij er werd aan gesteld. Toen na enige jaren de direc- tiepost vrijkwam en hij ervoor werd gevraagd, besloot hij het een jaar te proberen. „Het was wel heel wat an- ders dan wat ik tot nog toe had ge daan. En zo ben ik hier blijven hangen. Ze raakten me niet meer kwijt". Fijne tijd Van Heerwaarden kijkt als directeur terug op een hele fijne tijd. Het leuke ervan vindt hij de omgang met de bejaarde mensen. „Ik heb eigenlijk al leen maar leuke dingen mee ge maakt. Als je aardigheid in je werk hebt, dan is niets onplezierig Sa menspraak met oudere mensen, die vaak leuke verhalen kunnen vertellen, dat is fijn. Ze hebben meer levenser varing, je kunt van ze leren". Hij vindt het een enorm voordeel boven iemand van de vaste wal dat hij de achtergronden van de mensen kent. „Ik weet waar iemand heeft ge woond, wat hij heeft gedaan, dat geeft meteen contact, het schept een band. Ik heb me nooit onge vraagd met de mensen hier bemoeid. Dit is een woonvorm voor mensen die wat minder mogelijkheden heb ben dan anderen die op zichzelf wo nen, geen instituut. Ze zijn in Sint Jan vrij om te gaan en te staan, visi te te ontvangen, te doen waar ze zin in hebben. En daarom val ik de men sen niet méér lastig dan strikt nood zakelijk is. Natuurlijk mag ik graag eens even een praatje maken, maar men moet niet het idee hebben: kijk daar komt die hotemetoot ons weer eens wat zeggen. Mensen moeten zich hier thuis voelen". Gezelligheid Geregeld komen mensen die niet in Sint Jan wonen naar het gebouw om anderen op te zoeken, spelletjes te doen en te biljarten. „De mensen hebben hier een stuk gezelligheid aan elkaar en dat trekt ook anderen die nog op zichzelf wonen. Sint Jan is van het begin af aan een erg open, gezellig en sfeervol huis geweest en dat moet zo blijven". Natuurlijk maakte de tehuisdirecteur ook wel nare en moeilijke zaken mee. Mensen die zichzelf niet meer kun nen redden en geestelijk achteruit gaan, of sterfgevallen, dat valt niet altijd mee. ,,Het zijn zaken die bij het leven horen. Ik heb me altijd aardig leren verzoenen met dood en leven. In Duitsland heb ik een harde leer school gehad. Dood en leven ligt dicht bijelkaar en het is beiden onder deel van een geheel". Tuinieren Na vrijdag krijgt Van Heerwaarden meer tijd om aan eigen bezigheden te besteden, want dan neemt hij af scheid als directeur van Sint Jan. „Ik moet eerst eens mijn huis helemaal van binnen en van buiten nalopen, behangen en schilderen. Daarnaast mag ik graag tuinieren, het wordt voorjaar en ik heb nog een caravan, er ligt nog een postzegelverzameling en een collectie oude munten, dozen vol foto's die moeten worden geor dend....ik zit niet om werk verlegen. Maar ik kom wel af en toe hier bin nenlopen. Mijn moeder van 94 zit hier ook nog en dan kan ik even een praatje maken met alle bekenden. Gek hè, van alle beroepen die ik heb uitgeoefend kon ik zonder problemen afscheid nemen, maar hiermee heb ik het moeilijk!" De afscheidsreceptie van Wim van Heerwaarden is vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur in Sint Jan. BRIEVEN VAN LEZERS - 8UITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE de heer Schoo over de Friese ieping betoogt lijkt me onjuist, [vakmanschap van de Texelse jiemersraad en toeleveringsbedrij- jlijkt me niet in het geding, meer- I oorzaken kunnen de prijs vloeden. Veel werk onder handen en goed gevulde portefeuille kun- een hogere prijs opleveren. Maar de heer Schoo, en ook de aan- eder weten, is dat in de bouw zogenaamde opzetjes wordt ge- t. Dit kan de aanbesteder probe- e doorkruisen, door er een npoorter bij uit te nodigen waar lij weet dat deze eerder op het d bouwde. Dit voor een goede en met een tevreden stellend re- at. De bouw van de Gollards met het voorgaande niets uit te en het zwemparadijs werd zelfs n de tijd opgeleverd. Zelf vind ik pmerkelijk dat deze aannemer ïks veel hogere onkosten toch 'W inschrijft. Hoewel mensen, zo- F® Texelse Courant van dinsdag px kennisgenomen van het Teso- "punt inzake de kwestie die ik al lr via een ingezonden stuk in de- 'spt aan de kaak heb gesteld. Ik s Texels ingezetene niet meer 'Pt Texelse tarief gebruik maken, te auto waarin ik rijd, niet op naam staat. Nu heb ik vast- r dat Teso daarmee in strijd jte eigen vervoersvoorwaarden pit- Daarin staat namelijk dat het [se 'a,tef bestemd is voor een op I woonachtige. Als Texels ingeze- ik voor mijn werk aangewe- D te Teso, die nu vanuit een 'poliepositie uitmaakt welke .aars nu wel en welke nu niet |Jet Texelse tarief mogen gebruik- p Dit is een ontwikkeling waar- Pxelse bevolking wel eens s staan, want welke op Texel ■jachtige is bij een volgende wij- )K te vervoersvoorwaarden e oaurt om niet meer onder het T°lse 'arief te vallen?????? 'Bak fekker, wel als gereedschap die voor de bouw worden gebruikt, heen en weer moeten naar zijn woonplaats, mag men veronderstellen dat hij er aan verdient. Met mij zullen velen het een nare zaak vinden dat de eilandse bouwvakkers dan misschien in de WW zitten. Dat is niet de schuld echter van de opdrachtgever, we we ten tenslotte dat onderhandse aan bestedingen in het verleden tot kritiek uit de raad hebben geleid. Met goed werk tegen de laagste prijs is de hele gemeenschap geholpen. Als we er van uitgaan dat op het eiland alleen mag worden gewerkt door bin- nenpoorters, moeten we de stroom toeristen die jaarlijks het eiland kie zen als vakantieoord maar niet meer toelaten met als gevolg dat dan de aannemers hier voor 90% zelf in de WW zouden belanden, om van de rest maar niet te spreken. Kritiek is goed en nodig (ik doe er zelf ook aan meel maar dit is stemmingmakerij op niets af. J. K. P. Zwan, Den Burg. Voor ons was het concert van de Dubliners in de Lindeboom een on vergetelijke avond. Uit de spontane reacties van het publiek menen we te kunnen opmaken, dat we daarin echt niet alleen staan. Weinig mensen schijnen echter te beseffen hoe bij zonder het is dat zij in levende lijve op Texel zijn geweest. Deze muzikan ten hebben er in het grijze verleden voor gezorgd, dat de toen nog maar amper levende Ierse volksmuziek een nieuwe impuls kreeg. Ze zijn al tien tallen jaren actief, en wereldberoemd. Wij hebben ze in Zwolle zien spelen voor een zaal met 8000 mensen, tien keer zoveel als in de Lindeboom dus, en ook daar wisten ze het hele publiek in hun ban te krijgen. Wat daar het recept voor is is moeilijk te zeggen. Het is niet zozeer de kwali teit van de muziek. In Zwolle traden, tussen twaalf uur 's middags en één uur 's nachts minstens tien andere Ierse groepen op, en hoewel sommi gen echt fabelachtig speelden, kwam de zaal pas in beweging toen men eindelijk die oude Dubliners tevoor schijn zag komen. De Dubliners op Texel krijgen heeft behoorlijk veel geld gekost, en bovendien hebben de orginasitoren tijden lang stad en land afgesjouwd om alles in orde te bren gen. Een bedankje daarvoor zou wel op zijn plaats zijn geweest, en dat zullen we daarom ook nog maar doen namens iedereen die genoten heeft. Van de andere Ierse, Schotse en Engelse folk-groepen die beslist niet minder goed spelen, leiden velen een zwervend bestaan in Europa, Amerika en soms een tijd in de Sovjet-Unie. Zulke groepen komen uiteraard ook in Nederland, en het moet beslist mogelijk zijn zo'n andere groep ook eens op Texel te krijgen. Dat zou dan ook beslist minder kosten dan de Dubliners-voorstelling, maar het gevaar is dat zo'n minder bekende naam niet genoeg publiek trekt. We zouden daarom iedereen, die goede herinneringen heeft aan het concert van de Dubliners willen vragen, om toch vooral zo'n eventue le volgende keer ook te komen. Want alleen dan zal het mogelijk zijn weer eens zo'n concert op Texel te hebben. Douwe Kuiper, Swier Oosterhuis, De Koog. Het mevrouw De Koning Hulpcomité heeft onlangs 200 nieuwe plastic collectebussen aangeschaft. De plastic bussen zijn groter en wegen minder dan de metalen bussen. Ook kunnen hier makkelijk cheques en het 5-gulden muntje in. Voor diverse col lectes zijn de bussen te huur voor TO,25 per bus per collecte. Informa tie: Ann Roeper, kamer 304 in het raadhuis. Ook wie belangstelling heeft voor de oude metalen bussen kan hier terecht. Zaterdag heeft een jeugdploeg van zwemclub TX'71 meegedaan aan de jeugdzwemmarathon van de Helderse Reddingsbrigade. In een deelnemers veld van twaalf ploegen wisten de jeugdige leden een gedeelde eerste plaats te behalen. Door Dennis Schouwstra, Karen den Draak, Tama ra den IJzerman, Marieke Hut, Suzan van Beek en Jan Hummel werd in to taal 8450 meter gezwommen. Een verbetering van het in 1987 gevestig de record, dat op 8300 meter stond. Vrijdag houdt de zwemclub haar jaar vergadering waarin onder meer zal worden gesproken over het zomer- programma. De vergadering wordt gehouden in De Schakel en begint om 19.30 uur. Menig Texelaar heeft het al met eigen ogen gezien: de winkel van Mantje schoenen en kleding heeft een complete methamorfose onder gaan. Vorige week werden de deu ren geopend van de totaal veranderde zaak. „We merkten vorig jaar al dat klanten liever weer ouderwets worden gehol pen, in plaats van zelf te moeten kie zen uit hele series schoenen en kleding. De kwaliteit en de prijzen wilden we handhaven zoals ze wa ren, maar de presentatie moest ver beterd en het moest tóch een zaak blijven waar je zo maar even binnen kunt lopen", vertelt Adri Mantje. In het najaar werden diverse zaken aan de overkant ter oriëntering be zocht, maar alles leek op elkaar. Tot men een schoenenzaak trof met een antiek interieur uit 1700. „Dat leek ons wel wat, maar we wilden het vertalen tot iets gezelligs. Toen liepen we tegen een oude eikenhouten win kelinrichting uit Oosterijk op...." De blank-houten kasten en toonbanken werden totaal gerestaureerd en ge combineerd met zwarte vloerbedek king en kledingrekken. Het geheel doet smaakvol en gezellig aan. Daarnaast is op de bovenverdieping een groot magazijn gevormd dat vooral plaats biedt aan een grote sor tering schoenen. De Mantje-sportzaak zal na de Paas enigszins worden veranderd, maar niet zo ingrijpend als de kleding- en schoenenafdeling ertegenover. De winkel in De Koog blijft ongewij zigd. De Overkoepeling van Vrouwenorga nisaties maakt op zaterdag 4 april 1989 een busreis naar de huishoud beurs te Amsterdam. Vertrek boot 9.05 uur, vertrek vanaf de Elemert met de bus van Robert Aris van Bo ven om 8.30 uur. De kosten bedra gen T22.50 per persoon exclusief bootkosten. Opgeven vóór 26 maart bij mevrouw B. Moonen, telefoon 16269. In de afgelopen weken is een serie van acht schoolconcerten gehouden voor de zesde, zevende en achtste groepen van alle Texelse basisscho len in d'ouwe Ulo. De leerkrachten van de muziekschool verzorgden de ze uitvoeringen, de voorbereiding was verricht door Bernard en Tonne- ke Teilegen, die als muziekconsulen- ten op de scholen werkzaam zijn. Voor het derde achtereenvolgende jaar werd een schoolconcertenserie gehouden. Van te voren krijgen de scholen een begeleidingsmap met in formatie over de instrumenten en an dere wetenswaardigheden. Er kon worden gekozen uit drie verschillende concerten. Er moesten door de kinde ren vier liedjes worden geleerd en één liedje uit het concert werd door de kinderen op Orff-slaginstrumenten begeleid. Alles uit de voorbereiding kwam terug tijdens het concert. „Vroeger waren schoolconcerten vaak saaie, statische gebeurtenissen. waar stil naar moest worden ge luisterd. In deze serie zat veel actie, de kinderen moesten echt meedoen. Er zaten tien minuten luistermuziek in, maar verder draaide het allemaal om sémen muziek maken", aldus Tonneke Teilegen. Iedere school moest een „panel" van twee leerlin gen samenstellen dat vragen moest beantwoorden en opdrachten moest uitvoeren, die aan ieder muziekstuk zaten verbonden. De schoolconcerten waren gratis om dat ze door de muziekschooldocen ten op vrijwillige basis werden gegeven. De docenten die eraan meewerkten zijn: Olga Almekinders, Loes Aten, Betty Bakker, Peter Dijkstra, Saskia Kwast, Jan Kuhne, Peter Smith, Loes Bakker, Jolien Scholte, Bert Kempers en Dyo Was- sink. De kiosk aan het Turfveld in de Den nen is in de nacht van zondag op maandag het doelwit geweest van in brekers. Er werd een ruit vernield en voor ongeveer 50,-aan snoep en bier ontvreemd. 3 jaar garantie De Beocom is een kombinatie van elegantie en funktionaliteit. De hoorn weegt minder dan de helft van een 'gewone' hoorn Het geluid is uiteraard van B&O kwaliteit Grote vmgervriendelijke toetsen Verkrijgbaar m 6 kleuren, rood, wit, blauw, geel. groen of zwart De prijs bedraagt inkl. btw 265,- Goedgekeurd door minsten® van verkeer en waterstaat Jan Brouwer DEN BURG Spinbaan 15. Tel 02220-5130

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5