lota over kinderdagopvang loet worden bijgeschaafd Cjrocn ThwartsJexels in het harL, Waardig protest van Texelse landbouwers Waarom zegt u niet gewoon sorry...." Groeneplaats bezet met tractoren ■een krant na Pasen GRASMAAIERDEMO Tekst petitie edikant Donker ar Klazinaveen Jaar cel geëist in hoger beroep tegen Texelaar Rondvraag Minder excursies door bezuiniging bij SBB? DROS Eierland De letterlijke tekst van de peti tie die namens de Texelse agra riërs aan burgemeester Schipper werd aangeboden, luidt: „Een belangrijk deel van het buitengebied van uw gemeente bestaat uit akkerland. De agra riërs die dit land bewerken en beheren, verkeren in een zeer zorgelijke situatie. Het huidige beleid van de Europese Ge meenschap en de nationale overheid hebben de inkomens, die door de akkerbouwers wor den verkregen, tot een onaan vaardbaar laag niveau teruggebracht. De situatie is op dit moment dermate urgent dat de mogelijkheden tot voortzet ting van de bedrijfsvoering door een opeenvolgende generatie zeer beperkt zijn. Naast de ver paupering van grote landbouw gebieden in ons land staat het bestaansrecht van een volledi ge generatie akkerbouwers op het spel. De acties van de landbouwor ganisaties, waaronder de in de pers uitvoerig aan de orde gestelde trekker-estafette naar Den Haag, hebben als doel de regering en het parlement te bewegen compenserende prijsmaatregelen te nemen. Tot op heden hebben we hiervoor bij de minister onvoldoende weerklank ondervonden. Als akkerbouwgezinnen vragen wij u om uw ondersteuning te ge ven aan de eisen verdere prijs daling van onze produkten af te wenden. EXELSE j advertenties, abonnementen, etc.: Leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 fctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon KSii deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater tolein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr 67 34 60.396 I Vereniging Kindercentra Texel (VKT) is boos op wethouder Zegers. Donderdag werd in de raadscommissie voor Wel- Isbeleid de nota Kinderdagopvang behandeld. De VKT had, Inals Peuterspeelzaal en kinderdagopvang Oudeschild geen jtodiging ontvangen, hoewel in de nota staat dat de VKT et worden belast met de uitvoering van een enquête naar de hoefte aan kinderdagopvang. [levaardigden waren naar de vergadering gekomen en verklaar- het ongepast te vinden dat zij niet van alle plannen op dit [lied op de hoogte waren gesteld. Wethouder Zegers bracht tegenin dat hij eerst wilde polsen hoe het leefde bij de raad. |VKT-dames vonden dat hij wel even had kunnen bellen om i op de hoogte te stellen. „Waarom zegt u niet gewoon sor- vroegen ze. Dat deed de wethouder na veel aandringen.... Ie nota Kinderdagopvang wordt jedrongen op een onderzoek on- ouders van 0 tot 3-jarigen naar hoefte aan kinderdagopvang. de hand van de resultaten wil het gemeentelijke beleid op dit |t vaststellen. leuterspeelzalen op Texel zijn, op ian Oudeschild na, aangesloten e VKT. Gerbrand Poster (Texels ing) wilde donderdagavond weten Kr al gesprekken over aansluiting m de Oudeschilder peuterspeelzaal ■tiet kinderdagverblijf uit dat dorp pn gevoerd. Hij verheugde zich er- dat het college nu kennelijk toch leek te voelen voor kinderda- ong. louder Zegers zei dat het college allang voor voelde. „Maar je wel weten wéér je wat voor -k»l t, anders zit je straks vast aan waar je later spijt van krijgt, om is het nodig dat zoiets goed It onderbouwd". Elite Isch van Peuterspeelzaal en Kin- lagverblijf Oudeschild vertelde if de publieke tribune dat haar or- isatie zich indertijd niet heeft aan- loten omdat de ouderbijdrage die gevraagd bij de VKT hoger „Wij wilden dat niet alleen de bij ons terecht kon, maar ieder- Inmiddels zijn alle bijdragen ge- We hebben trouwens wel veel lacten met de VKT". ïrs verklaarde dat het voor de ge- nte makkelijker werken was met ir één organisatie en dat de VKT iformeerd predikant J. Donker uit terend vertrekt in juni naar Klazi- len in Drente. Drie weken gele- werd beroep op hem gedaan, lag maakte hij bekend er gehoor te zullen geven. ikant Donker is zevenenhalf jaar exel geweest. Hij vindt het eners- Jarnmer om Texel te verlaten, V ziet het werk in Klazinaveen als ■uitdaging. ,,We hebben hier wel Ibeetje wortel geschoten, dus het Iniet mee weg te gaan. Maar het W Pr©dikant gezond je krachten elders te gebruiken. Het is voor emeente ook erg goed, want een heeft zijn eenzijdigheden", Donker. De gereformeerde ge- Jte van Klazinaveen telt ruim mensen, twee maal zoveel als erend. Donker is blij dat de con- in met andere kerken ook daar in JJars zijn. „Hier op Texel deden we samen en als dat daar niet zo 2|jn- was ik nooit gegaan". Wie op Texel gaat opvolgen is nog bekend. verband met het als werkdag uit- K"«n van maandag 27 maart komt P iMelse Courant van dinsdag 28 ■^aart te vervallen. ponnees en adverteerders worden ver- f™ hiermee rekening te houden. De directeur daarvoor de meest voor de hand lig gende was. „We willen geen versnip pering". De wethouder wil tijdens het bezoek van minister Brinkman aan Texel op 28 maart praten over kinderdagop vang. De ouderbijdragen zijn nog voor velen onbetaalbaar. Misschien zou daar door bijdragen van bedrijven of aftrek van belasting wat aan te doen zijn. Daarnaast heeft het rijk toegezegd 130 miljoen in kinderda gopvang te zullen steken,maar hoe dit geld wordt verdeeld is nog niet gezegd. Stroomversnelling Erna Eelman (VVD) constateerde dat de ontwikkelingen op gebied van kin derdagopvang in een stroomversnel ling zijn gekomen. „Het is goed dat we het nu al onderzoeken. Steeds meer vrouwen willen werken. Ze moeten ook na de geboorte van een kind kunnen blijven werken. De vraag is óf de VKT het behoefte-onderzoek wil doen. Ouderbijdragen afhankelijk van het inkomen lijkt me het beste", aldus Erna Eelman, die het meest voelde voor gastouderschap. Het voordeel daarvan is dat in ieder dorp gastouders kunnen worden ge zocht, zodat mensen die in een afge legen dorp wonen geen grote afstanden hoeven af te leggen om hun kinderen onder te brengen. Nel Eelman (CDA) wilde ook de be hoefte aan buitenschoolse opvang la ten onderzoeken, vooral met het oog op de vele ouders die op Texel in de horeca werkzaam zijn. Zegers was het daar niet mee eens. „Laten we het nou eerst bij de 0 tot 3-jarigen houden en niet alles tegelijk doen". Gastouders Het leek Peter Bakker (PSP) een goe de zaak als mensen die gastouder willen zijn ook bij het onderzoek wor den betrokken. „Ze kunnen worden opgeroepen door een advertentie of een artikel in de krant". Rianne Malschaert van de VKT was verbaasd dat de nota kinderdagop vang hen via de krant onder de ogen kwam. „We krijgen zomaar werk op ons dak geschoven. Het komt zeer onsympathiek over. Waarom heeft u ons niet ingelicht en stukken toege zonden? We willen best meewerken, Een 59-jarige Texelse man hoorde donderdag voor het Amsterdams ge rechtshof een jaar gevangenisstraf te gen zich eisen wegens ontucht met zeer jonge kinderen. Eerder was de man door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zeven voor waardelijk en met aftrek van voorarrest. Omdat hij al vijf maanden had vastgezeten, betekende het dat de man direct op vrije voeten kwam. De openbaar ministerie ging daarop in hoger beroep en die zaak diende donderdag. Als bijzondere voorwaar de bij de eis wordt gesteld dat de man aan de moeder van een van zijn slachtoffertjes de reiskosten moet vergoeden die zij bij het bezoeken aan professionele hulp in Den Helder heeft gemaakt, een bedrag van onge veer ƒ1500,-. Het gerechtshof doet op 29 maart uitspraak. maar dit is een wrange start". Mevrouw Malschaert verklaarde dat de VKT-administratie niet door de Stichting Ondersteuning Welzijnswer- kwordt gedaan, zoals in de nota staat, maar door vrijwilligers. „Er staat iets in over een beroepskader. Ons bestuur bestaat zuiver uit vrijwil ligers. Wij zitten niet te springen om al het werk dat een enquête met zich meebrengt. Laat de gemeente het maar doen, daar zijn mensen zét. We willen het wel doen, maar dan met professionele hulp". Boos Zegers kon zich wel voorstellen dat de VKT boos was. Hij had in een la ter stadium met informatie willen ko men, nadat het standpunt van de raad was bepaald. „Wij wilden u iets vragen, niet opdragen. Kan het niet, dan moeten we een andere oplossing zoeken. Ik wilde u niet buiten sluiten. Als ik u eerst inlicht, dan worden de raadsleden boos..." Ria Visch van peuterspeelzaal en kin derdagverblijf Oudeschild was ook geschrokken van het krantebericht. „Er staat dat onze subsidie misschien zal worden stopgezet als we ons niet gauw aansluiten bij de VKT. Waar hebben we dat dreigement aan te danken? Er is ons nooit gevraagd lid te worden". Erna Eelman (VVD) gaf de dames gelijk. „U had deze men sen best even kunnen waarschuwen dat dit aan de orde kwam". Gerbrand Poster vond dat niet de hele avond naar excuses moest worden gezocht, maar dat men samen om de tafel moest gaan om een oplossing te zoeken. Wethouder Zegers concludeerde dat iedereen het toch in grote lijnen eens was: een onderzoek houden is ver standig, de nota moet op bepaalde punten worden bijgeschaafd en wor den besproken met de betrokkenen. Via een advertentie of een artikel in de krant zullen ook zwangere vrou wen worden betrokken bij het on derzoek. Binnenkort zullenwerkloze jongeren tussen de 16 en 21 jar worden ver plicht ervaring op te doen in zg. „werkervaringsplaatsen". Erna Eelman (VVD) vroeg of er zulke plaatsen zijn op Texel. „Het hebben van zulke plaatsen is voor Texel een probleem. We zullen met de sociale dienst moeten praten en eraan moeten werken, want het wordt een wet", aldus wethouder Zegers. Erna Eelman wilde ook weten of ouderen worden betrokken bij de be handeling van het beleidsplan oude renbeleid dat onlangs is verschenen. De wethouder verklaarde dat de in- ventarisatienota's aan de betrokken ouderenorganisaties waren toe gestuurd en dat over het concept plan te zijner tijd een hoorzitting wordt gehouden. „Door de bezuinigingen bij Staatsbos beheer (SBB) dreigen de excursies die zomers op Texel worden gehouden met de helft te verminderen. Wat kan daaraan worden gedaan?" Dit vroeg Peter Bakker (PSP) gisteravond tij dens de rondvraag van de raadscom missie voor algemeen en organisatorisch beleid. „Een status van Nationaal Park met de daarbijbehorende gelden is afge wezen. Zouden de excursies niet over kunnen worden genomen door de jeugdbond voor natuurstudie of zo iets? We moeten de toeristen toch wat bieden". Burgemeester Schipper vroeg zich af of SBB het op prijs zou stellen als de gemeente initiatieven gaat ontplooien om de excursies in stand te houden. „Het is een rijkstaak die wij niet moeten overnemen. Het is wel de moeite waard om met SBB hierover te praten en samen naar oplossingen te zoeken. Ecomare is ook een voor lichtingscentrum van SBB en daar stopt de gemeente al veel geld in". Beeld van de dreigend volle Groeneplaats vrijdagmiddag. beloofde binnen de mogelijkheden een bijdrage te leveren. Hij kan in elk geval de signalen doorsturen richting provincie/rijk. Schipper prees de ac tievoerders voor hun discipline, al zal hem nog wel even de schrik om het hart zijn geslagen toen een tractor met iertwagen op de Groeneplaats positie innam .Demonstraties grasmaaiers op 30 maart,. 31 maart en 1 april vanaf 11.00 uur op De Krim tel. 11233 Voor agrarisch Nederland is de maat vol. De boeren wachten de ontwikkelingen in Den Haag en Brussel nu niet langer zwijgzaam af, maar zijn overgeschakeld op het middel van acties. Vrijdag gingen in heel West-Nederland protesterende landbouwers in op tocht naar het gemeentehuis om het college van burgemeester en wethouders een petitie te overhandigen. Op Texel slaagde de actie boven verwachting: hoewel de actie pas op het allerlaatste moment was georganiseerd, gaven meer dan vijftig boeren ge hoor aan de oproep. Zij bezetten voor korte tijd met tractoren de Groeneplaats. Het protest verliep ordentelijk. Klaas Eelman spreekt de verzamelde agrariërs toe vanaf het raadhuisbordes en zal weldra de petitie overhandigen die Kees Hin Igeheel rechtsl nog in handen heeft Het college van B en W Iuitgezonderd wethouder SchillingI luistert toe tractoren waren geparkeerd en allen zich voor het raadhuisbordes hadden verzameld, nam Klaas Eelman het woord. In gezelschap van mede organisatoren Bert Dros en Kees Hin, alsmede de wethouders Klaas Baren- dregt en Piet Zegers en burgemeester Ton Schipper, noemde Eelman de re den van het protest. „De jaren 1987 en 1988 waren heel slecht voor de akkerbouw. Hoofdschuldige daarvan is de graanprijs, die met maar liefst 25 procent kelderde. Toen de nieuwe EG-landbouwcommissaris stelde dat dit jaar de prijzen voor suikerbieten en granen wéér met enkele procen ten dalen, was dat de druppel die de emmer doet overlopen. Demonstra ties in heel Nederland zijn daarvan het gevolg, zoals u allemaal hebt kunnen lezen en zien." Eelman bood na deze inleidende zin nen aan burgemeester Schipper de petitie aan. De burgemeester las de tekst ervan voor en sprak naar aan leiding daarvan de boeren bemoedi gend toe. „Het zou zonde zijn als de agrarische sector op Texel achteruit zou gaan. Dat is voor het hele eiland een zeer slechte zaak. U verdient loon naar werken", aldus Schipper. Uiteraard heeft het gemeentebestuur geen invloed op de (inter)nationale prijsvorming, maar de burgemeester Aan de acties van vrijdag namen alle plattelandsgemeenten in westelijk Nederland deel. Pas donderdagmid dag kreeg het bestuur van de geza menlijke Texelse landbouworganisaties (Hollandse Maatschappij van Landbouw, LTB en CBTB) te horen dat de acties zouden plaatsvinden. Op dat moment moest nog heel wat worden geregeld: bur gemeester en politie inlichten, de le den waarschuwen. Die opzet slaagde. Vooral de akkerbouwers, de groep die het ernstigst door de overheidsmaat regelen is getroffen, reageerden mas saal. Woordvoerder Klaas Eelman toonde zich zeer tevreden: „Wij had den gerekend op zo'n twintig deelne mers, gezien de korte voorbereidingstijd. Uit deze enorme opkomst blijkt dat het lééft onder de boeren." Wat vrijdagmiddag gebeurde was in drukwekkend. Een schier oneindige rij tractoren, waarvan sommigen een haastig gemaakte protestleuzen mee voerden, kwam omstreeks half drie vanaf de Elemert de Groeneplaats oprijden. Gedisciplineerd stelden de actievoerders hun landbouwvoertui gen voor het raadhuis op. Spoedig was het gehele plein bezet. Daarbij werd het autoverkeer tot aan de Zwaanstraat niet gehinderd. Nadat de

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1