aarlijks f2200,- voor /erkgroep discriminatie Door slecht weer minder bezoekers naar Molenkoog tbreiding bij jermarkt Koot Dmfiets terecht ikers gestolen fgeknapte molenwiek ninder erg dan een kkende centrale.... Nieuw kantoor voor vakantieburo Kobeko Eerste kievitsei weer bij De Waal Adviesbureau Room fuseert met NBC Paulusbossie (2) Texels Poppodium Ongeoorloofd! KTF besloot drukke week met drietal Palmpaasoptochten Bakker (PSP) schrijft over „meisjesbrief" Fietsenstalling DAG 21 MAART 1989.TEXELSE COURANT PAGINA 7 Werkgroep Anti-Discriminatie een subsidieverzoek van 20,- ingediend bij de gemeente, aadscommissie voor Welzijnsbe- adviseerde donderdagavond een lijks bedrag van f 2200, te ge- dat eventueel kan worden aan- jld met extra bijdragen. iouder Zegers wil niet ieder jaar vergaderen over een subsidie- oek van de werkgroep. Een vast ijks bedrag geven lijkt hem beter, emaal is de werkgroep een subsi- an f2200,- gegeven. Dat bedrag de wethouder structureel maken. Eelman-van 't Veer (CDA) vroeg e werkgroep nog wel door moest i met de telefonische meldpun- daar er afgelopen jaar geen ge- i van is gemaakt. „Er wordt op I kennelijk zo weinig gediscrimi- d dat het niet nodig is...." Een bedrag van f2200,- leek haar goede zaak. Overzicht Eelman-van der Kooi (VVD) wil- efst vlak voor de begrotingsbe- jeling een overzicht van de czaamheden van de werkgroep. iupermarkt van G. Koot in terend is uitgebreid mei 90 m2. Bijna drie weken werd het naast en voormalige kruidenierswin- van Brouwer bij de bestaande e getrokken. Het totale opper- is daarmee gekomen op 280 eger stond maar een deel van waren in de zaak, dus moesten akken vaak worden bijgevuld. Nu bijna 99% op de schappen, dus het personeel meer tijd voor [betere dienstverlening", vertelt assortiment is uitgebreid met afdeling biologische artikelen lier kleurstoffen. Deze is gesitu- 1 naast de kaashoek, zodat er al- emand van het personeel I vezig is om advies te geven, proentenafdeling heeft een forse iding ondergaan, de verbouwing werd meege- ;t door Firma Elko Vermeulen, en Kees Duinker Elektra. nacht van zondag op maandag Ij een discotheek in Den Burg een {we bromfiets van het merk Zun- gestolen. Deze was eigendom leen 22-jarige Oosterender. De rfiets stond niet op slot. Hij werd Ier gisteren door de eigenaar in I Burg terug gevonden. f en visbootje dat achter het je aan de Stengweg te De sdorp lag zijn in de nacht van op maandag twee ankers met [aan kettingen en touwen ont- id van ongeveer 5 kilo en 50 imeter lang. deze spullen waren idom van een 35-jarige Cocks- ier. k vind een afgeknapte molen- iek minder erg dan een lek ende kerncentrale". Dit zei ■ter Bakker (PSP) gisteravond dens de commissievergade- mg voor algemeen en organi- ttorisch beleid, als verweer ■9en de woorden van Henk kumkes (PvdA), die de uit- P raken van een pas ge in stal- •efde professor in de 'jndenergie aanhaalde, waaruit lijkt dat windmolens nog in en exPenmenteel stadium ver- eren Jk heb zelf nog zó ge- die dingen zijn gevaarlijk n We moeten ze zo niet losla- ir> op de mensheid. Daar loet u maar aan denken als u 'edeputeerde Staten schrijft ver hun weigering windmolens 'J net PEN-bassin toe te staan. en niet tegen windenergie, ?aar wéi tegen de plaats waar ie molens moeten komen op ixelaldus Beumkes. Burge meester Schipper zei achter de xPerimenten met windmolens staan. „Als energie op een 5 mjlleuvriendelijke manier kan 'orden opgewekt, dan is het ot v/aard dat af en toe iets misgaat". „Dan weten we waarvoor we geld uittrekken", aldus mevrouw Eelman. Gerard van der Kooi van de PvdA drong er op aan dat extra geld be schikbaar zal worden gesteld als de werkgroep meer nodig heeft. Peter Bakker (PSP) viel hem bij. Zegers was het ermee eens dat „zinnige uit gaven" extra zouden worden gefinan- cieerd, maar hij wil niet méér subsidie vaststellen dan nodig is. „Ik voel er niets voor om instituten te kweken die reservepotjes hebben, leder jaar f2200,- met eventueel een aanvulling lijkt me genoeg". Vakantieburo Kobeko heeft vorige week een nieuw kantoor betrokken aan de Nikadel in de garage van Kik kert. De interne verbouwing en in richting heeft bijna drie maanden geduurd. In 1968 werd het vakantieburo Kobe ko door J. Kiltz gestart, bij een woon huis aan de Ruyslaan. Het is een serviceverlenend bedrijf dat bemiddelt bij de verhuur van particuliere bunga lows en appartementen. Daarnaast zorgt Kobeko voor beheer en onder houd en kan in het kantoor geld wor den gewisseld. Omdat de ligging niet gunstig was en er nauwelijks par keergelegenheid was, werd al gerui me tijd omgekeken naar een nieuwe lokatie. Een meuw kantoorpand bou wen aan de Nikadel bleek te kost baar, maar toen deed zich de mogelijkheid voor een stuk van de garage te huren van Rab Beheer. Jan Visser maakte een werktekening van de indeling en Klaas Veenbaas hielp bij de bouw. Verder werden alle aanpassingen door Kobeko zelf ge daan. Het nieuwe kantoor is voorzien van een ruime hal en een grote balie, waaraan veel mensen tegelijk kunnen worden geholpen. Naast een kan toortje voor de boekhoudcomputer en een directieruimte is ook een groot magazijn gevormd. Het geheel is stijl vol ingericht met nieuwe meubelen. Evenals vorig jaar was Sam Wonder uit De Waal de vinder van het eerste kievitsei. Hij trof het ei vrijdagmiddag aan in een nest op een stuk bouw land aan de Langwaal, naast het landje waar hij vorig jaar het eerste groen gespikkelde ei aantrof. Kievit seieren zoeken is voor Wonder ai sinds zijn jeugdjaren een sport. Hij houdt zich daarbij strikt aan de re gels: niet rapen in beschermd natuur gebied en ophouden op 6 april. Wonder hield de bewegingen van de kievitten in de omgeving van De Waal al sinds twee weken in de ga ten. De Waalder had over enig geluk niet te klagen. Kort nadat hij de vondst had gemeld, trof Hank Witte uit Den Burg een kievitsei aan op een land nabij Agneshoeve aan de Nieuw- landerweg. Het financieel adviesbureau van C.M. Room uit de Weverstraat 46 gaat per 1 april fuseren met de Ne derlandse Boekhoud Centrale Texel. Door deze samenvoeging kan de dienstverlening worden uitgebreid. Voor de klanten verandert er niets: het kantoor blijft gevestigd in de Weverstraat en Room blijft de zaken voor zijn cliënten behartigen. Door een samenwerkingsverband met de NBC kan Room gebruikmaken van de zeer geavanceerde en moderne apparatuur die daar aanwezig is. Zo doende kan beter worden ingespeeld op de veranderingen op gebied van automatisering en belastingen. Daar naast kan de continuïteit van de dienstverlening worden gewaarborgd. De samenvoeging brengt geen ont slagen met zich mee. De NBC-Texel maakt deel uit van een grote organisatie met elf kantoren verspreid door Nederland en specia listen op financieel, fiscaal en civiel rechtelijk gebied. Door de slechte zomer van vorig jaar is in zwembad Molenkoog het aantal bezoekers (59.420) ver achtergeble ven bij de raming van 74.775. In hoeverre de concurrentie van zwem paradijs Calluna iets heeft te maken met de bezoekersdaling is moeilijk te meten. Hoe slecht de weersomstan digheden waren blijkt ook uit het gasverbruik: ondanks optimale wer king van de zonnecollectoren kwam het verbruik 10.000 kuub boven de begroting uit. Evenals vorig jaar zal het zwembad komend seizoen uniforme openingstij den hebben. Deze zullen achterop de abonnementen en in een folder die voor de zomer met deze krant wordt verspreid, worden vermeld. Het personeel wordt aangetrokken op part-time basis. De dagelijkse leiding is in handen van een chef badmeester, het management is on dergebracht bij de afdeling culturele zaken van de gemeente. Het perso neel verzorgt de instructie en houdt toezicht. Daarnaast moet men schoonmaak- en kassawerkzaamhe den verrichten. In het seizoen is een recreatieleider aanwezig in het zwembad. Tarieven De tarieven zullen komend seizoen gelijk blijven. De kunststof wanden van de zwem bassins zijn aangetast door de jaren lange inwerking van chemicaliën. Als gevolg daarvan is de toplaag verdwe nen, waardoor de PVC-vezels zicht baar zijn geworden. Voor het seizoen zal een nieuwe toplaag zijn aange- bracht. De technische installatie van het zwembad moest worden aangepast aan de eisen die staan in het Besluit Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegen- heden. De capaciteit van de filters moest worden opgevoerd en dat kon alleen door vervanging van de instal latie en de leidingen. Gasverbruik Om te besparen op het gasverbruik is een vanuit de kassa centraal regel baar systeem voor de afzonderlijke douches geïnstalleerd. Hierdoor kan worden ingegrepen bij misbruik en kan het aantal douches worden af gestemd naar behoefte. De Bolder heeft een onderhoudssche- ma opgesteld voor het terrein. Omdat enkele grote investeringen moesten worden gedaan om aan alle eisen te voldoen van het Besluit Hy giëne en Veiligheid Zwemgelegenhe- den, bleef niet voldoende geld over voor renovatie en herinrichting van het kleuterbad en de kleuterweide. Alleen de hoogst noodzakelijke repa raties worden uitgevoerd. BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REOAKTIE BRIEVEN VAN Alle dieren zijn gelijk, maar enkele meer gelijk dan andere, schreef Or well ooit. Soms worden woorden bewaarheid en vinden we de fictie in de werke lijkheid terug. De boerderij der dieren op het schapeneiland tot leven geko men. Vele makke schapen in een hok? Koning Nobel in het Paulusbos? Het begin van een melodrama of de ontknoping van een streekroman? Eindigt het verhaal met de publieke terechtstelling van de boodschapper van het slechte nieuws? Een veel voorkomend gegeven in de literatuur. Zo leek het even afgelopen dinsdag in de raadsvergadering, waarin B en W zich scherp verzetten tegen het gebruik van ongeoorloofde middelen in de strijd om het Paulusbossie: Het in de openbaarheid brengen van de mogelijkheid van misbruik van infor matie, ja zelfs sturen van beleid. Het slechts wijzen op die mogelijkheid wordt burgers kwalijk genomen. Zelfs zodanig dat twee brieven door elkaar worden gehaald en ik me dus weer aangesproken mag voelen en reageer. De heer Smidt heeft het nooit over de bedoelde voorkennis, waarover de heer Schipper sprak, gehad. Dat komt dus uit de koker van de burge meester óf uit de mijne. Ik sprak in mijn ingezonden brief over het Pau lusbossie enkele weken geleden over het begrip „voorkennis". Een wonderlijke vermenging. Is de nood zo hoog gestegen dat zorgvul dig woordgebruik en formuleren pro blematisch worden? Het gebruik van ongeoorloofde middelen neemt dan wel een grote vlucht, maar als er één schaap over de dam is.... Wat ik in de hele discussie mis, is het gebrek aan ethiek in deze zaak. Als chef personeel voelt de burge meester zich aangesproken als het om een ambtenaar gaat. Hij staat voor zijn mensen en dat is zijn plicht en goed recht. Maar er is meer dan dat. Niets zinnigers te berde brengen dan steeds maar weer te herhalen dat er ambtenaren gediscrimineerd worden, maakt die discussie zo alle machtig pover. Eenzijdig ook. Het gaat - dit ten overvloede - om het principe dat een ambtenaar zich verre dient te houden van controver siële transacties die ten eigen voor deel kunnen worden uitgelegd. Het gaat om dit in Nederland algemeen aanvaarde uitgangspunt bij hogere en lagere overheden. Niet de man, maar het principe. Je zou het zelfs scher per kunnen stellen. Indien B en W in eerder stadium alerter waren ge weest en gedaan hadden waarvoor zij ook zijn, als wakend oog funge ren, zou al dit gedoe dat voor geen der betrokkenen plezierig moet zijn, niet nodig zijn geweest. Regeren is vooruitzien, nietwaar Zo blijft tenslotte de vraag liggen en die zal wel nooit meer beantwoord worden, of er sprake is geweest van het gebruik maken van informatie of dat vermenging van functies in het geding is. Het zal blijven hangen op het tegenargument van gelijke rech ten voor iedereen. Dat zijn juist geen gelijke rechten. In die vermeninging ligt de kans op misbruik van informa tie. Alle dieren zijn gelijk, maar enke le meer gelijk dan andere Als argeloze passant kaartte ik juist dit aan. Meer niet. Dat ik daarvoor ter verantwoording werd geroepen, maakt de zaak des te merkwaardi- Als argeloos bezoeker van Texels Poppodium heb ik met verbazing het verslag hierover in deze krant gele zen. „Hoogstandjes" en „kwalitatief van hoog niveau" waren enkele un derstatements over dit Texelse evene ment. Zeker geen hoogstandje en ook niet kwalitatief van hoog niveau was de geluidsverzorging in de grote zaal door Texels eigen Hotex. Ik be grijp dan ook met hoe de reporter van deze courant die lovende woor den heeft kunnen neerpennen. De bands konden niet eens goed worden beluisterd. Het geluid dat de Hotex tot stand bracht was een brij met veel gepiep en gefluit. Kortom: abo minabel. Voor de Texelse muzikanten, die voor dit evenement hun beste beentje voorzetten, is dat een aan fluiting. Een zeer amusante band als bijvoorbeeld Shakin' Legends verdient dat zeker niet. De Texelaar steekt de hand wel erg diep in eigen boezem door te stellen dat „het geluid vorig jaar wel eens te wensen overliet". Dit jaar niet? Hopelijk lees ik die zin snede volgende jaar weer in de Texel se Courant. Dan zou het geluid op z'n minst „verzorgd" moeten zijn. Eddy van de Water Kampen ger. Ik hoef niets te bewijzen. Dat dienen B en W te doen. Ik wens de heer Schilling sterkte met „buren die wellicht niet goed met hun rechten omspringen". Je zult maar zulke buren hebben. Ik vraag me af waarmee hij zich bemoeit, zo lang buren zich niet met hun eigen zaakjes mogen bemoeien. Wie het ene moment beweert dat er al een voorbereidingsbesluit ligt en dat even later in alle toonaarden ontkent, zou zich ten opzichte van anderen waar achtig wel wat terughoudender op mogen stellen. Heeft hij toch iets te verbegen? Is er toch iets aan de knikker? Is er iets door de mazen geglipt? Vanwaar al die krampachtige reacties? Voorlopig blijf ik liever de argeloze passant in dit carnaval der dieren, waarin B en W sommige mensen op ideeën bren gen. Ontzenuw die maar eens. Na het carnaval gaan meestal de mas kers af Jan Knippenberg Gerritsland In de Texelse Courant van vrijdag 17 maart j.l. doet de burgemeester voor de zoveelste keer, met grote hardnek kigheid een poging om mij af te schilderen als een vervelend persoon, die er slechts op uit is continu een ambtenaar in het kruis te trappen. (Ordelijke omgang tussen bestuur en burger!). Terwijl ik hem schriftelijk glashelder uiteen heb gezet, dat het mij niet om de man, maar om de zaak gaat. Een zaak die, bestuurlijk gesproken, flink uit de hand is gelo pen! Dat moge dan voor de burge meester een reden zijn om een rookgordijn te leggen, de burgers van Texel hebben er recht op te weten, wat er zich achter dat rookgordijn bevindt. En dat is dat ik in juni 1988 de com missie van R.O. ervan in kennis heb gesteld, dat ik het met hun plannen t.a.v. het „Paulusbossie" zowel plano logisch als ethisch niet eens was. In een antwoord van het college van B en W (mede namens de commissie R.O.) is mij toen medegedeeld, dat men aan mijn bezwaren géén bood schap had. Hierop heb ik het volgen de geantwoord: Met betrekking tot bijgesloten ant woord van het college van B en W op mijn brief van 16 juni 1988 het volgende: a. Om te beginnen lijkt het er op ais- of er in dit geval sprake is van een meneer die gewoon gebruik maakt van de „gaten-vul-visie" van wethou der Schilling. Ik wijs u er echter op dat dit geval ten onrechte in deze categorie dreigt te worden onderge bracht, aangezien het hier niet gaat om de mogelijkheid een heel contin gent woningen te realiseren t.b.v. het algemeen belang, maar om een „te grote achtertuin" om te zetten in bouwgrond ten behoeve van slechts één meneer en ten koste van een he le straat! b. De attitude van de wethouders van Ruimtelijke Ordening c.q. het col lege van B en W is in deze in strijd met het actuele denken (óók bij de hogere overheden) met betrekking tot ruimte en groen. c. In die zin is de zaak controversieel. d. En het hoogstbedenkelijke (wat in het antwoord van B en W op mijn brief zo met kracht van de hand werd gewezen) zit hem nu juist hierin dat met name een ambtenaar (en dan óók nog van Ruimtelijke Orde ning) zich verre zou moeten houden van een controversiële zaak. e. In die zin heeft het ambtenaar-zijn naast voordelen ook zijn beperkingen; dat is geen kwestie van rechtsonge lijkheid, maar van ethiek! In een later stadium, februari 1989, heb ik in een brief (vergezeld van de handtekeningen van bijna alle bewo ners van de straat) de gemeenteraad geadviseerd bij een eventueel ko mend voorbereidingsbesluit tégen te stemmen. Reactie van de heer Schip per: wéér uitsluitend herhalen dat men over een ambtenaar valt, maar.... nog steeds géén discussie over de planologische en esthetische kanten van de zaak (om de hete brei heen!) Erger nog: de burgemeester verwijt mij ongeloorloofde middelen te ge bruiken. Daar kom ik straks op terug. Eerst even dit: in mijn antwoord aan het college van B en W heb ik uit eengezet, waarom deze zaak contro versieel is en dat het college een erbij betrokken ambtenaar, op esthe tische gronden, zou hebben moeten terugfluiten. In dit verband even een geheugenopfrissertje voor het college van B en W: ooit is er een zaak op esthetische gronden verworpen. Zij ging de (college) geschiedenis in als de „IJslandconstructie", weet u nog!? Daar houd ik u aani Tenslotte wilde ik nog even terugkomen op het feit dat de burgemeester mij verweet ongeoorloofde middelen te gebruiken (terwijl ik voor een goede zaak knok!) Weet u wat ik méér dan ongeoor loofd vind? Dat een burger, die mij bijvalt (J. Knippenberg) verzocht wordt contact op te nemen met de burgemeester die hem vervolgens binnenskamers verzoekt: a. spijt te betuigen aan het adres van de In de dorpen Den Burg, De Waal en Oudeschild was zondag ondanks het miezerige weer veel publiek op de been bij de tradionele Palmpaasop tochten. In het grootste dorp werden zo'n 175 versierde stokken geteld. De kinderen en hun ouders liepen de lan ge route helemaal uit. Slechts het be ginpunt was bekendgemaakt, waardoor zich daar al velen hadden verzameld. In De Waal mocht de or ganisatie evenmin klagen, en dat was ook van toepassing op Oudeschild. Bij alle drie optochten was het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps betrok ken, dat de race tegen de klok na de zware serie winterconcerten goed wist vol te houden. Door deze sa menloop van Palmpasen en winter concerten, had KTF liefst zeven optredens in tien dagen (tweemaal werd een deel van het winterconcert in een bejaardenhuis uitgevoerd). „We zorgen gewoon dat we er zijn, als de gemeenschap daarom vraagt", luidde de bescheiden verklaring, zaterdag avond tijdens het KTF-concert in het Eierlandsche Huis. „In de raadsvergadering van juli 1988 heb ik gewezen op een initiatief van de burgemeester uit Wormer. Daar ik in acht maanden niets heb gehoord, richt ik mij nu rechtstreeks tot u met het verzoek ook een „meisjesbrief" rond te laten gaan". Dit schrijft PSP- raadslid Peter Bakker in een brief aan burgemeester Schipper. Hij doelt op een brief die burgemeester Kerling- Simons van Wormer heeft gestuurd aan alle meisjes in zijn gemeente die in 1990 18 jaar worden. Daarin wordt uitgelegd welke gevolgen het vervallen van de kostwinnerstoeslag na 1990 voor deze leeftijdsgroep heeft. Vooral meisjes die hun schooloplei ding niet afmaken of jong gaan wer ken kunnen nadeel hebben van de nieuwe regeling. „1990 nadert snel en veel meisjes die hiermee te maken krijgen moeten nu keuzes maken voor verder te volgen opleidingen", aldus Bakker. De waterpolodoelen zijn aan vervan ging toe, de hoeveelheid snorkelmate riaal moet aangevuld en het „natte speelmateriaal" moet gedeeltelijk ver vangen worden. gemeente-ambtenaar in kwestie; en b. ter plaatse, maar liefst nog open baar zijn standpunt te herzien. Op weg van Drente naar Texel is de burgemeester er destijds onvoldoende van doordrongen geweest, dat hij niet op weg was naar de Nederland se Antillen, maar naar de Noordhol landse. K. Smidt Den Burg Graag zou ik eens enige frustraties willen spuien over wat zich in Den Helder afspeelt, maar Texelaars be treft. Het gaat hierom: al enige jaren moeten een groot aantal Texelaars toezien hoe hun fiets steeds weer „geleend", gesloopt of gejat wordt bij de steigers c.q. onder de afrijbrug van de Teso in Den Helder. Ik zit zelf sinds enige tijd op school in Den Hel der en heb hier dus ook mee te ma ken. Mijn fiets is tot mijn grote geluk nog niet gestolen, maar wel drie keer ongevraagd „geleend". Ik was dus genoodzaakt steeds betere (en dus duurdere) sloten aan te schaffen Mijn fiets is dan wel zo onderhand „Miss Ugly" (het is een damesfiets). Alles wat er van een fiets afgesloopt kan worden, is er af. Mijn licht is er tot mijn ongenoegen ook afgerosd, wat me in de winter twee onaange name bekeuringen opleverde. Hoe vaak mijn band leeg of lek is ge maakt.... ik ben de tel kwijt. Verder hoor ik bijna elke week bij mij op school wel dat er weer een fiets is gejat of gesloopt. Je wordt er echt compleet met goed van. Ik ken iemand, die nu ten einde raad maar elke dag met de bus naar zijn eind bestemming gaat omdat zijn fiets al elf keer is gestolen. Ikzelf en nog een goede handvol Texelaars zouden daarom Teso vriendelijk maar drin gend willen verzoeken hier wat aan te doen, door bijvoorbeeld het hek zo te verleggen dat fietsen 's nachts binnen het hek komen te staan (en daarmee dus eindelijk veilig staan). Ik bedoel dus gewoon dat fietsen 's nachts binnen komen te staan. Zegt u nu zelf, meneer Hoogerheide, u als Teso-chef zou het ook niet prettig vinden als u, week in week uit, op uw werk komt en de boot is steeds gestolen, gesloopt of proletarisch ge leend. Ik hoop dat u hier dan ook se rieus op in zult gaan!!! Erik Nauta Den Burg

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7