Cjrocn <2tuurL-Jexel het hart., )p 29 A-blokken geen am peren bij de boer KELET! JTOBEZITTERS B en W oneens met snel plaatsen unit Zoetelief 4f Teso krijgt waarschuwing van Kamer van Koophandel itwerp-bestemmingsplan spoedig ter inzage Geen krant na Pasen GRASMAAIERDEMO in subsidie voor de er Eierlandse Huis Uitbreiding paviljoen Beach Inn" toegestaan Brief aan de raad; tóch minicontainers Paaseieren zoeken Hoorzitting over parkeerterrein Regeling voor speciaal onderwijs met Schagen? DROS Eierland ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.368 VRIJDAG 24 MAART 1989 J advertenties, abonnementen, etc. Imeld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 3„ 02220 12741 Telefax 02220 - 14111 tie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon J 12741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Tessa de Graaff, Pater plein 3 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 20,20 per kwartaal; los f 1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398 et buitengebied zijn, buiten de boerderijen in het Hogeberg- ed en de omgeving van beschermde dorpsgezichten, nóg 29 irische bedrijven aangewezen waar kamperen bij de boer niet dt toegestaan. Deze bedrijven („A-blokken") zijn uitgezon- omdat zij zich in een „landschappelijk gevoelige" omgeving nden. Dat staat in een concept-wijziging van het bestem- gsplan buitengebied. Het plan zal binnenkort (over circa twee en) in het gemeentehuis ter inzage worden gelegd. den van de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid len woensdagavond over het iesproken onderwerp geïnfor- d. Wethouder Daan Schilling: aantal van 29 uitgezonderde A- ;en is een compromis tussen een ire overheid, namelijk de provin- lie te allen tijde toestemming geven, en de gemeente, die iets verder zou gaan. De raad straks oordelen. De discussie zal I waarschijnlijk afhangen van de varen die naar aanleiding van de izage-legging binnenkomen, i in plaats van de discussie toe litsen op die 29 waar geen ten- nogen staan, kunnen we het ook n over die 200 waar het wel Sedeputeerde Staten van Noord- ïd t akkoord zouden gaan tamperen bij de boer in het iberg-gebied en nabij de be- mde dorpsgezichten, was geen rs. Wat daarbuiten wel of niet 'ereniging Het Eierlandse Huis t geen investeringssubsidie voor lervanging van de vloer van het jiastieklokaal. De gemeente t geld via de Londonormen, uit eventueel de vervanging van er kan worden betaald. subsidie voor een nieuwe gym- loer in De Cocksdorp heeft het ie al eerder gesproken, maar wilde weten of er nog andere istenbronnen waren, behalve de normen, waaruit de kosten ge- of gedeeltelijk zouden kunnen |en betaald, mzaal wordt buiten schooltijd urd aan verenigingen. De in- iten daarvan zijn nauwelijks ge- om de kosten van verwarming, fiting en water te betalen, overdracht van het Eierlandse Jis is overeen gekomen dat de Ver- ig Het Eierlandse Huis zorgt de dorpshuisexploitatie en dat ineente zorgt voor de schoolex- itie. De gemeente kan geen be- doen op de inkomsten uit het «gingsgebruik, want dit is niet in rereenkomst opgenomen, het schoolgebruik betaalt de ge- ite een vergoeding aan de vere- Gemeenschap Eierland. Deze Peding is afgeleid van de Londo- ïen en bestaat uit kosten voor 'itatie en beheer. Het deel van indonormen dat betrekking heeft oot onderhoud, vervanging enz. de gemeente. In overleg met reniging Gemeenschap Eierland I daarmee onderhoud en vervan- bekostigd. zou worden toegestaan, was niet bij voorbaat duidelijk. Medewerkers van de Provinciale Planologische Dienst (PPDI en de Texelse afdeling ruimtelij ke ordening gingen samen op pad en bekeken aan de hand van een lijst criteria de als „A-blok" aangemerkte percelen. Speciale aandacht was er voor die gebieden waar het neerzetten van tenten of aanleggen van beplanting een wezenlijke, sto rende ingreep in het landschap zou betekenen of karakteristieke gebou wen zou aantasten. Die A-blokkén kan men onder meer aantreffen in de buurtschappen Zevenhuizen, en Drie huizen, en op lokaties nabij Den Hoorn en Oost. In de concept regeling staat een en ander exact omschreven, inclusief adressen bestanden. Den Hoorn Tegen het ontwerp-bestemmingsplan Den Hoorn-beschermd dorpsgezicht, dat vanaf 10 januari ter inzage heeft gelegen, zijn zes bezwaarschriften in gediend. Deze werden woensdag avond besproken door de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. In vier gevallen was nauwelijks discussie nodig, om dat eenvoudig aan de bezwaren tege moet kon worden gekomen. Probleemgevallen zijn de aanvraag om een lange, hoge schutting te mo gen plaatsen van de aan Klif woo nachtige familie H. Bakker en het verzoek van supermarkt Goënga om het bedrijf uit te breiden. Om met het laatste te beginnen: de uitbreiding is op zichzelf niet be zwaarlijk, maar de wijze van ontslui ting wèl. Hierover is met de buren, de familie Bruining, nog geen over eenstemming bereikt. De heer Brui ning verklaarde tijdens de commissievergadering dat hij de su permarkt best een bedrijfsvergroting gunt, maar dat hij geluidsoverlast vreest van het laad- en losverkeer dat over het pad langs zijn woning komt. Peter Bakker (PSP) ergerde zich eraan dat het overleg tussen de buren nog geen resultaat had opgele verd: „Dit houdt de vaststelling van het hele bestemmingsplan op. Goën ga zal voor zijn eigen belangen moe ten opkomen en moet daarmee haast maken. In de komende raadsvergade ring wil ik een besluit nemen." Wet houder Daan Schilling toonde zich daarmee eens onder voorbehoud. Hij kent de reden van het uitblijven van een oplossing niet. De firma Goënga wil ten behoeve van winkelruimte een uitbreidingsmogelijkheid hebben aan de linkerzijde van het pand. De heer Herman Bakker, Klif 27, maakte bezwaar tegen het feit dat het nieuwe bestemmingsplan de mo gelijkheid tot het plaatsen van lange en hoge erfafscheidingen ontneemt. Schuttingen tot maximaal twee me ter hoogte zijn weliswaar toegestaan, maar zij mogen niet verder dan vier meter van de achtergevel zijn gesitu eerd. Voorbij het vier meter-punt mag de schutting niet hoger zijn dan een meter. „Bescherming van de aan de zuidzijde van Klif gelegen tuinen te gen de heersende wind, alsmede ter verkrijging van enige privacy wordt onmogelijk. Dit betekent een ver gaande, onnodige beknotting van het woongenot en eigendomsrecht", al dus Bakker in zijn bezwaarschrift. Ter vergadering zei Bakker dat zijns in zien onderscheid moet worden ge- De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid is woensdag avond akkoord gegaan met het plan van de heer Hoogenboom voor het vergroten van diens strandpaviljoen „Beach Inn" bij paal 21. De Werk groep Landschapszorg Texel had daartegen bezwaar gemaakt. Ten aanzien van het strandpaviljoen Drie bij paal 20 heeft het college van B en W eerder deze week besloten om eigenaar G. Zoetelief een aanschrij ving te sturen waarin staat dat hij een ongeoorloofd geplaatste unit moet verwijderen. In hoeverre dat praktische betekenis zal hebben, is afhankelijk van de door B en W te stellen termijnen. Zoetelief heeft vorige week zijn her opgebouwde strandpaviljoen uitge breid met een eenheid van drie bij tien meter. Hij loopt daarmee vooruit op een uitspraak die Gedeputeerde Staten van Noordholland nog moeten doen in het kader van een artikel 19-procedure Tegen Zoetelief's plan was bij de ter inzage-legging een be zwaarschrift ingediend door diens collega-paviljoenhouder B. Elzen doorn, die aan de noordzijde van strandoprit zijn bedrijf uitoefent (nog geen twintig meter bij paviljoen Drie vandaan). Elzendoorn vindt dat Zoe telief te dicht nadert en verwacht daarvan schade te ondervinden. De GS-uitspraak zal nog een week of zes op zich laten wachten. Zoetelief heeft hierop niet willen wachten. Hij bracht het college ervan op de hoog te dat hij een extra unit zou plaatsen. Van collegezijde werd hij gewaar schuwd dit niet te doen. Niettemin bracht Zoetelief zijn voornemen ten uitvoer, tot ergernis van enkele ande re paviljoenhouders die eveneens uit breidingsplannen hebben gemaakt maar zich aan de procedure houden. B en W hebben nu besloten Zoetelief schriftelijk te sommeren de extra unit te verwijderen. Hij kan daartegen in beroep gaan bij de gemeenteraad. Of het werkelijk tot verwijdering komt, is afhankelijk van het ultimatum dat B en W stellen. Het is niet onwaar schijnlijk dat deze procedure afloopt als de GS-uitspraak bekend is. Het feit dat het bezwaarschrift van Elzen doorn deels gegrond/deels ongegrond is verklaard, wordt meegewogen. Zoetelief beroept zich erop dat van collegezijde aanvankelijk de suggestie is gewekt dat ook voor komend sei zoen weer een gedoogregeling zou worden toegepast inzake de toe gestane oppervlakte van strandpavil joens. Daarvan uitgaande heeft hij tijdig de bewuste extra unit besteld. De gemeente wil in de toekomst naar 250 m2 maar ligt daarover vooralsnog in de clinch met de pro vincie, die niet meer dan 150 m2 toestaat. Wie voor komend seizoen zijn paviljoen wil uitbreiden, moet daarom een artikel 19-procedure voe ren. Beach Inn De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid boog zich woens dagavond over het plan tot vergroting van het strandpaviljoen „Beach Inn". Veel discussie gaf dat niet, want een maand geleden sprak de commissie zich al uit over een soortgelijk geval. Toen ging het om een aanvraag voor uitbreiding van paviljoen De Krim bij paal 28, waartegen eveneens een be zwaarschrift van de Werkgroep Land schapszorg was ingediend. De werkgroep vindt dat een paviljoen niet op de duinen thuishoort maar op het strand. Evenals toen verklaarde de commissie het bezwaar unaniem ongegrond, zodat eigenaar Hoogen boom zijn gang mag gaan. Het ..Peulusbossie" Ilinks naast het voetpad) was tijdens de commissievergadering woensdagavond onderwerp van gesprek. maakt tussen de regelgeving voor beschermd en niet-beschermd gebied in Den Hoorn. In het ontwerp- bestemmingsplan gelden voor beide gebieden dezelfde regels. Bakker vindt dat niet logisch. „Ik zie geen noodzaak om in het niet-beschermde gebied dezelfde strenge regels te hanteren." Vrijstelling Hij deed een beroep op de zoge naamde „vrijstellingsregeling". Daar mee zouden inwoners van het niet-beschermde gebied de mogelijk heid behouden de gewenste erfaf- scheiding te realiseren. Bakker vertelde hiertoe plannen te hebben, mede omdat zijn tuin aan een kant grenst aan restaurant Klif 23, waar een terras wordt geëxploiteerd. Een haag is volgens hem geen afdoende oplossing en ook niet gewenst, om dat de boompjes teveel tuinopper- vlakte in beslag nemen. Op een vraag van Erna Eelman-van der Kooi bevestigde Bakker dat op nabij gelegen percelen ook sprake is van hoge, lange schuttingen („zelfs hoger dan twee meter"). Wethouder Schilling vroeg zich af of een vrijstellingsregeling wellicht toch mogelijk is. Dan zou per geval moe ten worden bekeken of de aanvraag gehonoreerd kan worden. Met deze uitspraak wijkt Schilling af van het B en W-voorstel. Ambtenaar Albert Hut zag daar wei nig heil in: het dorpsbeeld wordt vol gens hem door de schuttingen teveel aangetast. Peter Bakker denkt daar ook zo over. Hij liet weten principieel tegenstander te zijn. „Dit is een pla nologische afweging, en die moeten we niet laten afhangen van de tole rantie van de buren." Hans Roeper stelt zich op dezelfde lijn: „Hoge schuttingen over de hele lengte van de tuin zijn funest voor het aange zicht van het dorp." Ook Riet Huitema volgde het B en W-advies en verklaarde het bezwaar schrift ongegrond. Erna Eelman en Jan van Asselt daarentegen voelen veel voor de vrijstellingsregeling. Aan de bezwaren van Wiertz (moge lijkheid tot uitbreiding „Opdiek"), Liefting, Van Faassen/Bol en Smit (mogelijkheid tot opzetten 1-mans metaalbewerkingsbedrijfje) kon be trekkelijk eenvoudig worden tegemoet gekomen. Lees verder pagina 7 Het college stuurt vandaag (donderdag) een brief aan de raadsleden, waarin staat dat tóch een serie minicontainers voor huisvuil wordt aange schaft. Dit om het plannings schema van gemeentewerken niet in de soep te laten lopen. In de laatste raadsvergadering werd het stemmen over de aanschaf van de containers gestaakt (7-7). De beslissing werd tot de volgende vergade ring uitgesteld. „De nieuwe voorwaarden om in aan merking te komen voor het Texelta- rief van Teso, kunnen negatieve effecten met zich meebrengen en daarvoor willen wij u waarschuwen". Dit schrijft het bestuur van de Ka mer van Koophandel in Alkmaar aan Teso. In de nieuwe Teso-voorwaarden staat dat, om in aanmerking te komen voor het goedkopere Texelse tarief, de hoofdvestiging van een bedrijf op Texel moet zijn, een onderneming moet worden gedreven door op Texel wonende personen (bij een BV of NV door op Texel wonende bestuurders) en dat de bedrijfsactiviteit geheel, of voor het grootste deel op Texel moet plaatsvinden. De Kamer van Koophandel vindt dat door deze regels het algemeen be lang niet wordt gediend, iets dat in de statuten van Teso als doel van de stoombootonderneming wordt genoemd. Met name de regel dat alle bestuur ders van op Texel werkzame onderne mingen op het eiland moeten wonen, vindt het bestuur van de Kamer van Koop nadelig voor het algemeen be lang van Texel. „Als een op het eiland werkzaam bedrijf een waarde volle bestuurder aantrekt die aan de vaste wal woont, dan komt het be drijf niet meer in aanmerking voor het Texels tarief van Teso. Dat brengt hoge transportkosten met zich mee. Op den duur kan het er zelfs toe lei- Zondag, eerste paasdag, kunnen kin deren in De Koog en De Cocksdorp eieren zoeken. In De Koog worden vanaf 11.30 uur kinderen geschminkt in garage Kik kert aan de Nikadel. Om 12.30 uur vertrekt iedereen naar de geheime zoekplaats, vergezeld door een paas haas en de SOS-band. Zo'n 2000 eieren liggen daar ver stopt, waaronder één superei. Wie dat vindt krijgt een surprise. Het is de bedoeling dat kinderen het zoe kwerk doen, niet de ouders! In De Cocksdorp kunnen kinderen zich inschrijven bij paviljoen paal 28 van Piet Zijm. Om 13.00 uur begint het zoeken. Wie vijf verschillend ge kleurde eieren heeft, krijgt een ver- rassingsei. Er zijn twee paashazen aanwezig. Bij Gedeputeerde Staten wordt van daag (donderdag) een hoorzitting ge houden over de aanleg van een parkeerterrein aan de Witteweg/Rom- melpot te Den Hoorn. De provincie heeft dit eerder afgewezen. Gemeen te Texel tekende bezwaar aan tegen dit besluit. den dat bedrijven van Texel verdwij nen", zo staat in de brief. Teso-directeur Th. Hoogerheide wilde geen commetaar geven omdat hij de brief nog niet had ontvangen. Sinds 1957 bestaat in de gemeente Schagen een gemeenschappelijke re geling voor onderwijs aan moeilijk le rende kinderen. Hieraan doen acht gemeenten mee. Per brief werd Texel gevraagd ook mee te doen. Het col lege wil echter eerst weten wat de kosten van deelname zijn en in hoe verre men inspraak krijgt in het bestuur. De regeling voor de acht gemeenten geldt voor de Burgemeester Wog- numschool voor moeilijk lerende kin deren en de School voor Praktische Vorming voor voortgezet moeilijk le rende kinderen, beide te Schagen. In verband met een nieuw vast te stel len gemeenschappelijke regeling zijn de gemeenten Anna Paulowna, Den Helder, Wieringen en Texel gevraagd mee te doen. Het ambtelijk advies raad deelname af. „Wij hebben voor onze Kompas- school ook geen gemeenschappelijke regeling met andere gemeenten om de financiële tekorten op te lossen. Vragen staat vrij voor Schagen, maar de moeilijk lerende Texelse kinderen die er zijn gaan naar Den Helder. Mo menteel bezoekt één Texelse de School voor Praktische Vorming, maar dat is slecht tijdelijk", aldus Gerti van Oenen van de afdeling On derwijs. In verband met het als werkdag uit vallen van maandag 27 maart komt de Texelse Courant van dinsdag 28 maart te vervallen. Abonnees en adverteerders worden ver zocht hiermee rekening te houden. De directeur Demonstraties grasmaaiers op 30 maart,, 31 maart en 1 april vanaf 11.00 uur op De Krim tel. 11233

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1