f m Ludieke actie tegen kustafslag op komst i Wolonderneming groeit uit jasje op Wezenland i mm Expositie juthout-,,schilderijen" krijgt vervolg Diverse Paasmenu's Zuivelfabriek gehuurd met koop-optie mi PAASMENl Verkoping handwerk in De Cocksdorp Geen training r-v*A Songfestivallied ij op Texel geschrei Nog twee jaar De Vrind exposeel in verpleeghuis lliiS mi Ethisch PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 MAAI Met Sil de Strandjutter naar minister Smit-Kroes. Als het aan schrijver/jut ter Wilko Bergmans ligt. is dat het ludieke vervolg op zijn expositie van juthout-,,schilderijen'die momenteel in ,,De Hoop" in De Cocksdorp is te zien. Bergmans wil deze pretentie loze kunstwerkjes" per opbod verko pen en met de opbrengst een opvallende protestactie tegen de kustafslag bekostigen. Van verscheidene kanten is Bergmans intussen medewerking toegezegd. Volgens de in polder De Eendracht woonachtige oud-journalist en schrij ver zal Paul Kikkert de dertig tentoon gestelde schilderijen veilen, getooid in Neptunus-kostuum. Dat moet om streeks 10 april gaan gebeuren. De opbrengst is bestemd voor de „hel- mactie", waarvan de tocht naar Den Haag deel uitmaakt. Sil Boon uit De Cocksdorp zal als „Sil de Strandjut ter" Inaar de hoofdpersoon uit het bekende gelijknamige boek van Cor Bruin) te paard langs de Nederlandse kust naar Den Haag trekken. Het is de bedoeling dat hij in de residentie een petitie overhandigt, waarin de Texelse bevolking vraagt om maatre gelen tegen de kustafslag. Bij voorkeur wordt de petitie aan minis ter Smit-Kroes persoonlijk overgedra gen. Bergmans heeft ook de burgemeester en de VVV benaderd voor medewerking aan de actie. Tevens ligt het in de bedoeling van de opbrengst een aantal helmplanten te kopen, die dan eveneens op het Binnenhof worden aangeboden. Het eventueel resterende bedrag kan per De hervormde vrouwengroep „De Kaarsvlam" uit De Cocksdorp houdt woensdag 29 maart van 14.00 tot 17.00 uur een verkoopmiddag. Zelf gemaakte goederen worden verkocht ten bate van de Ned. Hervormde kerk. Plaats van handeling is het ge bouw naast de kerk. De training van volleybalvereniging Smash '68, die op aanstaande woensdag zou worden gehouden, is komen te vervallen. In plaats van de gebruikelijke training wordt een toer nooi gehouden, dat om 19.30 uur be gint. ledereen is daarbij van harte welkom in De Bijenkorf. vanaf f32,50 of gewoon een kopje koffie met een gebakje. Uw gastheer Jan C. Stolk tel. 19310 Verzorging van al uw salades, Russische eieren en een speciaal Paas koud buffet. Bezorging over geheel Texel. cheque aan de minister worden ge geven. Om op een hoger bedrag uit te ko men, heeft Bergmans ook twee boe ken van zijn hand, „De roep van het bloed" en „Eiland vol geheimen" op de expositie te koop aangeboden. Hij zal het volledige schrijvershonorarium daaraan besteden. „Het gaat mij niet om persoonlijke publiciteit of zo. Het leek me gewoon aardig om in te haken op iets dat op Texel leeft. Volgens mij spreekt zo'n ludieke actie de mensen ook écht aan, er valt toch al zo weinig te la chen", verklaart Bergmans. Geen pretenties De juttende schrijver geeft grif toe dat ook zijn expositie met een lach mag worden bekeken. „Ik heb er geen enkele pretentie mee. Het was gewoon een idee dat mij trof en waarmee ik aan de siag ben gegaan. Na deze dertig schilderijen komen er geen nieuwe van mijn hand. Zie het maar als een aanzet; misschien vin den anderen dit ook wel aardig en gaan ze zelf proberen zulke schilde rijtjes te maken." Wat Bergmans heeft gedaan, lijkt heel simpel Het begon allemaal met een stuk juthout dat met een beetje fantasie geleek op een modern schil derij met lijst. Bergmans noemde het „Archipel", hing het aan de wand en werd geïnspireerd om meer van der gelijke „schilderijen" bijeen te jutten. Telkens als hij speurend langs de hoogwaterlijn een geverfd stuk hout aantrof, nam hij het mee. Thuis com bineerde hij het met ander juthout, bracht hier en daar met de verkwast een accent aan, gaf de werkstukken een naam en bouwde aldus een merkwaardige collectie op. De namen zijn volstrekt willekeurig, gebaseerd op Bergmans' fantasie en menigmaal ontleend aan diens vele verre reizen. Het winnende liedje van het ki Ie Songfestival „Blijf Zoals Je gezongen door Justine Pelmeh te zijn geschreven op Texel. Zc tekst als de muziek is vorig ja; maakt door Leeuwarder Jan Kt tijdens een verblijf bij de family leman in Oudeschild. „Op re/evj eisten vijf anderen de eer op de enige echte auteur van hei mer is Jan Kisjes", aldus Helli Zee, strand en Iafgeslagenduinen vormden de week of twee in „De Hoop" is te zien. Nostalgie speelt een belangrijke rol in mijn leven tegenwoordig", zegt Bergmans, hiermee enkele titels ver klarend. De expositie, die de naam „Schilder kunst uit het schimmenrijk" mee kreeg, werd zaterdagmiddag geopend door vuurtorenwachter Daan Quartet. Tot kort na Pasen kan men ervoor in „De Hoop" aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp terecht. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps viert niet volgend jaar al het 100-jarig bestaan, zoals ten onrechte werd ge meld in het verslag van het winter- concert in de vorige krant. Dat gebeurt een jaar later, om precies te zijn op 7 september 1991. inspiratiebron voor Wilko Bergmans' expositie „Schilderijen uit het schimmenrijk", die nog een In de entree van Verpleeghuis 11 aan de Hollewal is komende m, ff den een nieuwe expositie te Ditmaal hangt er een serie foto f Donald de Vrind. Foto's met etjus historische achtergrond omdatP' gemaakt in de muzieknis, die til heen in de Wezentuin stond. Oi spuitbus-leuzen en ander „gekl ontlokten menigeen destijds nol ve opmerkingen, maar De Vrind wijst dat daar ook op verrassei wijze tegenaan valt te kijken, men van zeer dichtbij geven de een eigen leven. De Vrind creêi kleureffecten en soms Mondm achtige composities, ledereen «j om een kijkje te nemen in het pleeghuis. Donderdag 23 april Cor Ellen wordt geïnterviewd in het radioprogramma „Coupe Soleil" van de NRCV tussen 15.00 en 16.00 uur. In het raadshuis is om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid. De dorpscommissie en het dorpshuis bestuur van Oudeschild vergaderen om 20.00 uur in 't Skiltje. De Texelse Wol Onderneming heeft de wind stormachtig in de rug. De vraag naar de schapenwollen Texeler-dekbedden is het afgelopen najaar weer explosief toegenomen, waardoor de produktielijn moet wor den uitgebreid. Recent werd een nieuwe naaimachine geïnstalleerd, die de grootste op dit gebied in Ne derland is. De produktiecapaciteit wordt hiermee belangrijk vergroot. Door alle voorspoedige ontwikkelin gen dreigt het bedrijf uit het com plex op het Wezenland te groeien. Met het oog daarop heeft TW0- directeur Dick Graaf voor een jaar de voormalige zuivelfabriek ,,De Een dracht" gehuurd, met optie op koop. Illustratief is de ingebruikneming van de nieuwe naaimachine, veruit de grootste investering die TWO in het vijfjarig bestaan heeft gedaan. De „dubbele kettingsteek stepmachine" van Duitse makelij (merk „Stützenac- ker") heeft circa 7350.000,- gekost. De 5'/! meter lange machine geeft een belangrijke efficiency-verbetering. Tot voor kort stond de produktielijn om de haverklap stil, omdat de spoeltjes (met 70 100 meter draad) van de naaimachine moesten worden verwisseld. De nieuwe machine be schikt over een klos met tien kilome ter draad, zodat veel langer kan worden doorgedraaid. Ook produceert de aanwinst stukken sneller: één „ruw" dekbed per tien seconden (was twintig seconden). Bovendien treedt kwaliteitsverbetering op, door dat de machine een mooiere steek maakt. Ook wordt minder storing verwacht. In totaal komt het erop neer dat met hetzelfde aantal perso nen de produktie van dekbedden in onafgewerkte („ruwe") vorm, stijgt van 800 naar 1200 per dag. Het aantal afgewerkte dekbedden stijgt dan tot 6 700 stuks. Dat heeft ook consequenties voor de afwerkfase, geschat wordt dat ko mende winter zes acht mensen méér in dienst moeten worden geno men. Tenminste: als de vraag onge veer gelijk blijft. Als echter dezelfde lijn wordt doorgetrokken, kan de TWO de borst natmaken. In septem ber van het afgelopen jaar, toen de verkoop van dekbedden op gang kwam, was het liefst driemaal zo druk als in het jaar ervoor. De omzet in de piekperiode september/okto ber/november steeg navenant. Dat betrof alleen al de vraag in Neder land. De wolonderneming zag zich hierdoor gedwongen de export- Voor de paasdagen staat er konijn op het filmmenu. Meesterkoks Walt Dis ney, Steven Spielberg en Robert Ze- meckis bundelen de krachten om het publiek iets bijzonders voor te scho telen. Wat anderen in het verleden zonder veel resultaat probeerden, hebben deze drie in „Who framed Roger Rabbit" weten te verwezenlij ken. Een wereld scheppen waarin menselijke acteurs en cartoonfiguren op voet van gelijkheid met elkaar om kunnen gaan. De nieuwe naeimachine is veruit de grootste investering van de Texelse Wolonderneming tot nu toe. activiteiten op een laag pitje te zet ten. Dick Graaf: „Of het lukt om de draad in het buitenland weer op te pikken, is de vraag. Toch gaan we het wel weer proberen. We zullen streven naar rechtstreekse levering." Naar het hoe en waarom van de gro te vraag, werd twee jaar geleden een marktonderzoek gehouden onder de taillisten en consumenten. Uit de re sultaten bleek dat een derde van de kopers naar aanleiding van mond-tot- mond-reclame een Texeler dekbed had gekocht, een derde was op het idee gebracht door de Brandpunt in de Markt-uitzendingen en de overigen hadden voor een belangrijk deel infor matie gekregen van winkeliers, via advertenties of op beurzen. Liefst 99 procent gaf het oordeel „goed" tot „uitstekend", de overige 1 procent „had iets anders verwacht". „De mensen zien de voordelen van het produkt wol in", aldus Dick Graaf. „Qua prijsstelling zitten we tussen synthetisch en dons in. Wat dat betreft hebben we de tijd mee, de mensen hebben een beetje de buik vol van alles wat synthetisch en chemisch is. Daarnaast adverteren we veel, daar is zo'n twee ton per jaar mee gemoeid. En per week gaan hier gemiddeld 250 folders de deur uit." Het is dus snel gegaan met de wo londerneming: in vijf jaar van een produktie van 40 dekbedden per dag naar 1200. Graaf: „Een enorme groei inderdaad, maar de sfeer is nog altijd gezellig. Het personeel is enorm ge motiveerd, iedereen vindt het prach tig om dit bedrijf op te bouwen. Het is natuurlijk iets nieuws en door el kaar te helpen kunnen we het pro dukt verbeteren. We zijn hier allemaal een beetje afhankelijk van elkaar." Zuivelfabriek Naar aanleiding van een recent artikel in deze krant over de leegstand van de voormalige zuivelfabriek „De Een dracht", informeerde Graaf naar de mogelijkheden van dat gebouw. Als de bedrijvigheden zich verder zouden voortzetten, zou het gebouw op het Wezenland spoedig te klein worden. Voorlopig heeft Graaf het fa briekspand voor een jaar gehuurd. Daarna is hij de eerste gegadigde om het te kopen. Het komende jaar ge bruikt de TWO het pand voornamelijk voor opslag. Geruchten dat Graaf er zagers of slakken zou gaan kweken, berusten niet op waarheid. Als tot aankoop zou worden besloten, is uit breiding van de fabriek noodzakelijk. In de bestaande ruimte past het hui dige TWO-bedrijf nauwelijks. Met het oog op de verwachte grotere toe komstige afzet, zal het 2500 m2 gro te gebouw met 1500 m2 moeten worden vergroot. Graaf: „Eén voor deel hebben we in elk geval. De be stemming „agrarisch produkt" hoeft niet te worden gewijzigd....." Om 11.30 uur start bij manege! burg de paasrit van de Blijde f Nadien is er een maaltijd metp brood en eieren. Bij slecht weel nen de deelnemers bellen naai 18223 of 19627. V Vanaf 14.30 uur spelen de C-ji en de D en E-pupillen van SV.( end thuiswedstrijden tegen drie len van ASC Dayncourt uit Nottingham Forest. In Cinema Texel draait om 20. „Who framed Roger Rabbit". II Roger Rabbit dreigt het slachtoffer van rechter Doem te worden. Hij heeft duistere plannen met Los Ange les in het algemeen en Toontown in het bijzonder, en dat terwijl het ner veuze konijn het toch al moeilijk heeft. Zijn filmcarrière bevindt zich op een hellend vlak en zijn echtgeno te, de adembenemende roodharige schoonheid Jessica, lijkt het aan te leggen met een filmproducent. Roger gaat door een hel van gebeurtenis sen. Hoe deze avonturen aflopen is te zien in „Who framed Roger Rab bit", Cinema Texel 20.00 uur. Vrijdag 24 maart Om 20.00 uur begint in Klif 12 de nieuwe kindervoorstelling „Tussen tuig en vuilnis". In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Who framed Roger Rabbit". Zaterdag 25 maart Van 14.00 tot 16.00 uur houdt de jeugdraad van de GVT in de Beatrix- zaal een spelletjesmiddag met o.a. ei- erenzoeken. Om 19.00 en om 21.30 uur draait in Cinema Texel „Who framed Roger Rabbit". Zondag 26 maart Om 06.30 uur is in de NH-kerk van Den Burg de traditionele oecumeni sche paaswake. In deze dienst, waar in met lezen en zingen wordt gewacht op het opkomen van de zon, zal plaats zijn voor een persoon lijke geloofsbelijdenis en het uitdelen van brood en wijn met de gedachte aan de gebeurtenissen in de Bijbelse paasweek. Om 12.30 uur begint het paaseieren zoeken in De Koog. Kinderen kunnen zich van tevoren verzamelen op de Nikadel. In De Cocksdorp bij strandpaviljoen paal 28 begint het paaseierenzoeken om 13.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Who framed Roger Rabbit". Maandag 27 maart Van 9.30 tot 12.30 uur wordt op de dijk bij Oudeschild de grote jaarlijkse paasviswedstrijd gehouden. In het ingezonden stuk van K. Smidt onder de titel „Ongeoorloofd!" in de rubriek „Wat ik zeggen wou...." is een hinderlijke zetfout door de mazen van ons correctienet geglipt. Telkens als de term „esthetisch" wordt ge bruikt, dient men te lezen: ethisch. Dinsdag 28 maart Vandaag brengt Minister Brinkir) een bezoek aan Texel. Een prq ma is eerder in deze krant vers nen. Vanaf 20.15 uur houdt Brinl een openbare spreekbeurt in Si| Jan, waarna iedereen gelegenhj krijgt tot het stellen van vragenl In d'ouwe Ulo is een bibliotheel vond voor leden van de histori: vereniging en komt de interview bijeen. Om 20.00 uur heeft schaakclutB Hoorn een simultaan met Joop mets in café Happy Days. DeeliJ kost 72,50, jongeren onder de jaar gratis. Woensdag 29 maart Van 9.30 tot 17.15 uur wordt a jeugd-bowlinginterland met deel mers uit Nederland, Denemarken Ierland gehouden in De Koog. Vanaf 13.30 uur is op de velden SV. Oosterend een pupillenmidd voor SVO, Texelse Boys en SV, Koog met o.a. vaardigheidstest, tegen-vier en levend ganzenbori Van 14.00 tot 17.00 uur houdt Hervormde vrouwengroep De Ki I vlam verkoopmiddag in het gek naast de NH-kerk te Den Burg. Donderdag 30 maart In De Koog is van 10.00 tot 11 uur een bowling-jeugdinterland. 20.00 uur houdt de verzamelen ruilbeurs in De Witte Burcht. Speciaal Tesselse produkten Heldere groentesoep met t warm stokbroodje uit de od Varkenshaas „Donatus" Saladebuffet Gebakken aardappelen Verse groenten Willem's Parel ijs 732,50 RESTAURANT Qis Den Burg-Texel tel. 12235

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2