achtsgreep TVL-bestuur geslaagd? jocksdorper krijgt brief van (rits-Indische oorlogsvriend f 46 jaar weer contact... V A-blokken Paastoernooi En Passant Rahmani speelde mooie Ben-Oni Paasmiddag GVT Raad v.d. Scheepvaart looft bemanning TX 14 RlIlDAG 24 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 mverbaasd was Daan Quartel uit Cocksdorp toen hij vorige week Lrdag de post bekeek. Er zat een Etpostbrief bij van Satish Chandra las, die in 1943 op Texel was ■ationeerd als Brits-Indiër in |st van de Duitse bezetter. Na laar zocht Biswas weer contact zijn Texelse vriend Irits-lndiérs in Duitse krijgsdienst en op Texel vóór de Russische igionen. Ze hadden een redelijke id en mochten zich mengen on- le bevolking. De contacten wa- lechter minder hecht dan later de Russen. „Ik denk dat het omdat een deel van de solda- :ulbanden droeg. Dat had met geloof te maken. En ze hadden lonkere huidskleur. Dat was iets is op Texel. De Russen zagen er lees uit, die vielen minder op", lit Daan Quartel. las was in 1943 18 jaar, de te van het legioen. Hij kwam ld op de boerderij van de fami- iiiartel. „Ze waren gek op uien ilauw maanzaad. Wij verbouwden jen er werd ruilhandel gedreven waren uit hun rantsoenen", weet tel zich te herinneren, longe Biswas kwam vaak bij de familie en raakte bevriend met de toen 13-jarige Daan. Door Jan „Plaat je" Bruin werd een foto gemaakt van de twee vrienden. Allebei kregen ze een exemplaar en adressen werden uitgewisseld. Maar nadat het legioen van Texel vertrok vernam Quartel nooit meer iets van zijn buitenlandse vriend....tot vorige week zaterdag! In de brief staat dat Biswas inmiddels is gepensioneerd en in de buurt van wereldstad Calcutta woont. Hij ver keert in slechte gezondheid. Regel matig bekijkt hij foto's uit zijn tijd op Texel en hij herinnert zich enkele per sonen nog zeer goed. Hij noemt een mevrouw Gré Kievits van het Schil derend en D.P. Moerbeek uit de Parkstraat. Hij hoopt dat Quartel hem snel een brief terug schrijft. „Dat doe ik zeker", aldus Quartel. Mochten er nog Texelaars zijn die zich de Indiër Satish Chandra Biswas herinneren en hem willen schrijven, zijn adres is: Sri S.C. Biswas Masunda, 66 Deshbandhu Road, P.O. New Barrackpur, PIN-743276, Dist.24-Parganas (NI West Bengal, India Calcutta, 4th March'89. My dear brother (Daan wuartel) Sister Tiny" At first inform my salutation to your parents. %ot. owever I am very anxious.not having any information from you all. I have been retired from GovtService jpy home is 17 K.M. distance from Calcutta cit/fanti^El* £.M. distance from Calcutta Air Port. I have got four Sons and three Daughter but my ldest Son and my Wife have gone to their heavenly daug>vter and -my three eons *r« all My eldest daughter is a B.A.A abode» jiy Govt. Servi holder. married. She has two eons, both of them, they are College student My health ft very bad.. I never forget you all and see yours photoes at times. I shall be very grate ful to you all, if ypu please reply soon with a kind letter. I request you early inform the particulars from me as I am alive to their - Miss Grekievite ichidernind 54. Denberg Toxel, Holland. D.P. KOSR aen - Paritral-4, Denberg, Texel. Holland Yours Sincerely, 4th March'1989./ Dated S0JU4U Sri S.C Biswas ome Address: sunda, 6,Deshbandhu Road, P.O. New Barrackpur. Dist. 24-Parganas(N) PIN- 743276, West Bengal. I N D I «Ar* VERVOLG VAN PAGINA 1 Paulusbossie Op Erna Eelman na verleende de commissie medewerking aan een voorbereidingsbesluit voor een aan vraag tot het bouwen van een wo ning op het erf Schoonoordsingel 29 te Den Burg. Het bouwplan is inge diend door de heer J.J. (Hans) Bakker uit Den Burg. Het standpunt van de commissie houdt in dat er een artikel 19-procedure kan worden gevoerd. Die is nodig omdat de bestemming „tuingrond" moet worden omgezet in „bouwgrond". Commissielid Hans Roeper noemde het voorbereidingsbesluit „een goede zaak". Stedebouwkundig (het bouw plan) ziet de PvdA-man geen proble men. Planologisch had Roeper meer aanmerkingen. Hij constateerde dat de bewoners van de Wagema- kerstraat het groen aldaar (het „Pau lusbossie") niet graag zien verdwijnen. „Maar de bomen staan in de tuin van een ander, dus hebben we er eigenlijk niet zoveel over te zeggen. Ik denk dat ook de volgende eigenaar de tuin zijn groene karakter zal laten behouden", aldus Roeper. Riet Huitema denkt evenmin dat het groen verdwijnt. Zij vroeg zich af hoe de te bouwen woning wordt ontslo ten. Wethouder Schilling antwoordde dat dit via het reeds bestaande voet pad aan de noordzijde van het speel- tuintje aan de Wagemakerstraat moet gebeuren. Riet Huitema zei voorts dat de schade voor de buurt best wel meevalt. Oorspronkelijk was er sprake van een bouwplan voor drie woningen, nu is dat er nog maar één. Jan van Asselt verklaarde zich zon der meer akkoord met het voorberei dingsbesluit. Peter Bakker voelt weinig voor realisatie van de woning, maar wil toch het voorbereidings besluit doorzetten. In het kader van de procedure komen er dan bezwa ren, zodat de meningen beter kunnen worden afgewogen, volgens Bakker. Hij stelde voor dat de gemeente zelf het betreffende stuk tuin aankoopt en het inricht als openbaar groen. Er na Eelman was de enige die niet ak koord ging. „Dit is geen kwestie van gaten opvullen." Schilling stelde nadrukkelijk dat aan de koper nooit toezeggingen zijn ge daan. „We hebben altijd gezegd: hier moet een artikel 19-procedure wor den gevoerd." 1 jarige Daan Quartel met de 18-jarige Satish Biswas op de foto die in 1943 werd gemaakt Jan Bruin. Maandag houdt schaakclub En Pas sant in de grote zaal van Hotel De Lindeboom haar traditionele paastoer nooi voor leden, huisschakers en ei landbezoekers. De deelnemers worden naar speelsterkte ingedeeld in groepen van zes of acht personen met een bedenktijd van een half uur of twintig minuten per persoon per partij. Het toernooi is dit jaar iets an ders van opzet: het begint in de na middag om 16.30 uur en onder etenstijd worden de schakers van koffie en brood voorzien. Voor elk be haald punt krijgt iedere deelnemer ei eren. Men kan zich voor het toernooi opgeven aan de zaal vanaf 16.00 uur. De kosten bedragen f3,50 voor vol wassenen en f2,50 voor de jeugd (inclusief koffie en brood). In de competitie van schaakclub En Passant leverde maandagavond in de Lindeboom Bahman Rahmani de bes te prestatie, door in een gecompli ceerde Ben-Oni Dirk Leegwater positioneel te overklassen. Rahmani toonde aan een goed inzicht te heb ben in strategische lijnen van de ver raderlijke Moderne Ben-Oni, die geldt als één van de meest agressieve ver dedigingen die de zwartspeler tot zijn beschikking heeft tegen het openen met de damepion. Dirk Leegwater, die in de opening een belangrijk tem po verspeelde, maakte kennis met al lerlei onaangenaamheden die de Ben-Oni (wat letterlijk „Zoon die zor gen geeft" betekent) voor de witspe- ler in petto heeft: zijn centrum werd onder vuur genomen en Rahmani creëerde lastige dreigingen over de lange diagonaal. Leegwater vluchtte in een slecht eindspel, maar werd daar het slachtoffer van een elegante matwending. Wim Hoekman bungel de in zijn partij tegen Auke Terpstra lange tijd boven de afgrond, maar krabbelde tenslotte op vaste bodem toen Terpstra een zekere pionwinst om onverklaarbare redenen liet schie ten. In het resterende eindspel liet hij zich vervolgens vreselijk beetnemen door Hoekman, die dankzij deze be nauwde zege nog volop in de race voor de titel blijft. Uitslagen: M. Birkenhager-T v. Ungen 1-0; R. Riegman-E. de Visser %-%; W. Pranger-N. v. Heeringen 1-0; D. Leegwater-B Rahmani 0-1; Th. Witte- R. Terpstra 1-0; K. Kistenmaker-J. Dros 0-1; H. Tumema-F. v. Tatenhove Vi-YiM. Witte-P. Eel man 1-0; A. Terpstra-W. Hoekman 0-1; J. Witte-J. Halsema 1-0. De jeugdraad van Gymnastiekvereni ging Texel houdt zaterdag een paasmiddag. Deze middag worden al lerlei spelletjes gedaan en wordt na tuurlijk ook naar eieren gezocht. Het festijn begint om 14.00 uur en zal tot ongeveer 16.00 uur duren. Leden en niet-leden zijn dan welkom bij de sportzaal aan de Beatrixlaan. Voor verdere informatie kan contact wor den opgenomen met Yvonne Brui ning, telefoon 15228. derdag 13 april wordt een leden adering van het TVL gehouden. als agendapunt bestuursverkie- sn. Om het geheugen wat op te en, hierbij een analyse van wat in vooraf ging. De nieuwe TVL- iten zijn aangenomen. Zo ook ar- 10.5 „Een lid heeft minimaal één en maximaal dertig stemmen gesteld op één stem per honderd en bijdrage". Op het eerste ge- een redelijke wijziging. Wie veel aid krijgt méér stemrecht. Wie lig betaald houdt toch zijn stem. Jeine logiesverstrekkers gaan er intal stemmen zelfs op vooruit, de circa 500 TVL-leden kunnen tot de kleine logiesverstrek- worden gerekend. Volgens de stemverhouding zouden zij to- 612 stemmen krijgen. Gemiddeld stemmen per lid. Aldus de ons letoverde rekensom. Hierbij is i' vergeten te vermelden dat het Pen tellende TVL-bestuur volgens ieuwe formule goed is voor 154 Jimen. Een simpel sommetje leert Idat er 100 (jawel honderd) kleine sverstrekkers nodig zijn om eens 154 stemmen te produce- Cm de cijfers zuiver te houden: item per lid gaat alleen op als ®n de gemiddelde kleine logies- rekker uitgaan. Op ledenvergade- ln van de TVL zien we meestal be wat grotere kleine logies- 'ekkers. Om een juist resultaat 'erkiezingen te voorspellen, zul- »e de afgelopen TVL-vergadering 'pduin' als voorbeeld nemen. de bijzonder grote opkomst van 'emgerechtigde leden 4 die |el op de lijst voorkomen) kan betrouwbare prognose worden aakt. Hier waren 35 kleine lo- irstrekkers aanwezig die volgens jieuwe statuten goed zouden zijn 95 stemmen. Gemiddeld dus 'temmen per lid. In plaats van de ïr genoemde 100 moeten er dan Ptijd 57 kleine logiesverstrekkers e2'9 zijn om eveneens 154 Imen te produceren. En dan re ik nog niet eens de stemmen die het bestuur steunen. I b-bestuur is indertijd gestart lV|er vertegenwoordigers van de r 'dQiesverstrekkers. Een aardige .'^mst met het versje van de I1 kerfjes. Dhr. H. M. Koopman I,.. 00r zijn functie bij Bloem en I Welijk de GroeT-belangen waar- v?n en is voor GroeT opgevolgd d"r- C. Commandeur. Toen wa- no9 drie. In november 1988 is een vergadering gehouden van kleine logiesverstrekkers. Om de oprichting van de KLV-vereniging voor te berei den is toen een werkgroep gevormd. Als voorlopig lid hebben zich onder andere aangemeld Mw. M. Jimmink- Keijser en ondergetekende. Mw. T. Visser, die ook namens de KLV in het TVL bestuur zit heeft zich niet aan gemeld. Zij wordt qua bedrijfsgrootte tegenwoordig tot de Recron gerekend en heeft zich gedistancieerd van het standpunt van de KLV werkgroep. Toen waren er nog twee. Als we de stemmen van deze twee bestuursle den van de 154 aftrekken dan blijven er nog altijd 143 stemmen van het bestuur over om de eerder genoemde 95 KLV-stemmen volledig van tafel te vegen. Dat de statutenwijziging er is doorgedrukt is te wijten aan de vele machtigingen die zijn gebruikt: 252 stemmen voor en 64 stemmen te gen. De kleine logiesverstrekkers had den tevoren aangekondigd het voorstel om de machtigingen af te schaffen (art. 10.3b) te steunen en één stem per 7300,— met een maxi mum van tien stemmen. Ik verzeker u dat het precies is uitgerekend. Dit zou betekenen dat het bestuur (m.u.v. de twee eerder genoemde KLV-leden) samen 46 stemmen zou hebben. De 35 KLV-leden van de afgelopen ver gadering hadden dan samen 42 stemmen gehad. Zodat het bestuurs- overwicht slechts vier stemmen zou bedragen! Waarom juist die kleine lo giesverstrekkers onderuit gehaald? Ik zie maar twee mogelijke redenen: 1. De integriteit van de kleine logies verstrekkers wordt door het bestuur ontkend. 2. Er moet de vergadering iets afge dwongen worden, wat zonder over weldigende (bestuurs) meerderheid nooit zou lukken. Om met het eerste punt te beginnen. Het is een dermate denigrerende gedachtengang, dat ve len dit met mij niet in dank zullen af nemen. Het is waar. De in 1988 gehouden bestuursverkiezing was een beschamende vertoning. Nu kun je als bestuur de zwarte Piet wel aan iS BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE hebben er gezien de uitslag ook nau welijks gebruik van gemaakt. Door dhr. M. Warnaar werd namens het bestuur betoogd dat hij het een on sympathiek gebaar vond om zijn 130 machtigingen te gebruiken. O.a. van eigenaren van bungalows op De Krim die nota bene niet eens persoonlijk op de TVL-ledenlijst staan en maar de helft aan contributie bijdragen. In plaats van „onsympathiek" heb ik hier zelf een ander woord voor in ge dachten. Dat dhr. Warnaar deze machtigingen werkelijk zou gebruiken was mij onbekend. De geldigheid van deze machtigingen wordt door mij ontkend en juridisch betwijfeld. Het gebruik getuigt van een ethiek die ik van een medebestuurder niet kan ac cepteren. Met als logisch gevolg mijn bedanken als bestuurslid van de TVL. Toen was er nog maar één. Ook mw. Jimmink kan een dergelijke gang van zaken niet goedkeuren. Toen waren er nog nul. De vraag die levensgroot overeind blijft staan is: Waarom? Waarom moest dhr. Warnaar hemel en aarde bewegen om de koppeling van het stemrecht aan de bijdrage erdoor te drukken? Waarom was het eerder op de bestuurstafel liggende voorstel niet voldoende? Dit voorstel luidde de kleine logiesverstrekkers toebede len, maar dan draaien we de zaak wel om! Op de in 1987 gehouden le denvergadering is toegezegd dat het bestuur bij verkiezingen een voor dracht van twee kandidaten zou ma ken. Dat is niet gebeurd. Zowel voor de vacature Jimmink als voor de va cature Warnaar is door het bestuur geen tegenkandidaat gesteld. Dit re sulteerde in een vrije verkiezing, waar mw. Jimmink werd herkozen en dhr, Warnaar onvoldoende steun kreeg. In zijn plaats werd dhr. M. J. den Boer gekozen. Door een verkeerde inter pretatie van de ledenlijst werd ge dacht dat dhr. Den Boer niet gekozen kon worden. (Achteraf bleek dit wel te kunnen). Er werd een nieuwe voordracht gemaakt voor een volgen de vergadering. Met de volgende kandidaten: 1. mevr. Jimmink, 2. (de naam is mij ontschoten). Voor de an dere vacature 1. dhr. Warnaar, 2. dhr. Den Boer. Door vertraging bij de ver zending is dit agendapunt in het da gelijks bestuur nog eens bekeken, waarbij men tot de conclusie kwam dat een dergelijke verkiezing strijdig was met de zetelverdeling binnen het bestuur. Er zou dan een Recronzetel kunnen vervallen ten gunste van een kleine logiesverstrekker. Dus werd er een nieuwe voordracht gemaakt: Voor Recron 1. dhr. Warnaar: 2. dhr. Koning. Voor de kleine logiesverstrek kers 1. mevr. Jimmink; 2. dhr. Den Boer. Uiteraard ging dhr. Den Boer hier niet mee accoord. Ten eerste was hij al rechtsgeldig gekozen. Ten tweede had hij niet de minste behoefte om tegenkandidaat te zijn voor iemand die het vertrouwen had van zowel de vergadering als van hemzelf. Een der gelijk gemanipuleer van een bestuur (waarvan ik zelf ook deel uitmaakte) gaf zoveel wrevel in de vergadering dat een motie van wantrouwen ter nauwernood werd voorkomen. Het bestuur beloofde eerst zelf zijn huis werk te gaan maken. Dit resulteerde onder meer in statutenwijziging. Met onder andere het fel omstreden arti kel 10.5. De motivatie om het stem recht te koppelen aan de bijdrage lijkt op het eerste gezicht een reële zaak. Met kennis van de achtergronden blijkt het echter een uitstekend mid del om die lastige kleine logies verstrekkers voor eens en altijd uit te schakelen. Ik heb diverse malen be toogd dat, zolang het bestuur zijn huiswerk maakt en met reële voor stellen komt, de kleine logiesverstrek kers echt met dwarsliggen. Gezien het grote belang dat door het bestuur en met name de architect van de statutenwijziging, dhr. War naar, wordt gehecht aan een (bestuurs) stemmenmeerderheid, wordt aan de goede bedoelingen van de kleine logiesverstrekkers getwij feld. Als dooddoener wordt zelfs het argument gebruikt dat de promo tiestructuur gevaar zou lopen. Ik kan u verzekeren dat dit absoluut niet het geval is. In de ledenvergaderingen zijn alleen interne TVL-zaken aan de orde en is geen sprake van afwijzing van de promotiestructuur. Integendeel. De grotere promotieaktiviteiten die met het huidige VVV budget mogelijk zijn, worden door alle logiesverstrek kers als uiterst positief ervaren. Dit wordt alleen al bewezen door het feit dat de TVL jaarlijks 7150.000,— be schikbaar wil en kan stellen. Het tweede punt, de vergadering iets op dringen wat zonder overmacht aan stemmen niet zou lukken, kan ik mij nauwelijks voorstellen. Immers het TVL is zeer doelbewust opgedeeld in vijf sectoren. Hotels, Recron, GroeT, Bemiddelaars en kleine logiesverstrek kers. Iedere sector wordt geacht zijn eigen boontjes te doppen. Alleen za ken die alle sectoren aangaan komen op de TVL-bestuurstafel. Naast de positieve kant van deze constructie betreur ik toch wel het polariserende effect. Ware dit niet het geval, dan was ook dit stuk niet geschreven. Als belangrijkste doel van de TVL resteert nu het incasseren van de promotiebijdrage en de poging in vloed uit te oefenen op het beleid van de Stichting VVV Texel Promotie De stichtingsvorm van de VVV heeft als gevolg dat de enige mogelijke in vloed die op het VVV beleid is uit te oefenen, via het stichtingsbestuur is. In dat bestuur heeft het TVL (helaas maar) één vertegenwoordiger. Vol gens de TVL-statuten moet deze ver tegenwoordiger deel uitmaken van het TVL-bestuur. En zal dus door de leden gekozen moeten worden. Van daar dat er wel degelijk belang ge hecht moet worden aan de stemverhouding bij de TVL-leden. Bent u er nog? Mooi, dan gaan we nog even verder. Binnen het TVL-bestuur is met name door de kleine logiesverstrekkers een vergeefse poging ondernomen om de contributieregeling te herzien. In de laatste ledenvergadering is al voor gesteld om een differentiatie aan te brengen tussen de bijdrage per bed, momenteel 717,10 per bed per jaar (logies met ontbijt of hotel) ongeacht de logiesprijs en verhuurperiode. De logiesprijs kan variëren van 715,— voor een eenvoudige logies/ontbijtka mer die zes weken verhuurd wordt, tot 7100,— voor een luxe hotelka mer die het hele jaar verhuurd wordt. En wat te denken van de glijdende schaal voor bungalows? Voor bungalow- en appartementencom plexen met meer dan 50 eenheden geldt 60% van het tarief. Alles wat minder is betaalt het volle pond. Als we eens nagaan waar dit geld aan wordt besteed, blijkt dit te zijn voor de algehele promotie van Texel. Hoe beter Texel bekend wordt, hoe meer gasten er komen. Logischerwijs zou je mogen veronderstellen dat bij han tering van de glijdende schaal de be drijven met meer dan 50 eenheden maar 60% van de bezetting genieten en de kleinere 100%. Ik vrees echter dat de werkelijkheid wel eens anders om zou kunnen zijn. De grote bedrij ven zullen er weinig voor voelen om de tarieven zo te herzien dat de klei ne bedrijven verhoudingsgewijs min der gaan betalen dan de grote Toch moeten we hiernaar blijven streven. Deze gevraagde herziening is alleen al terug te verdienen in de adverten- tiekosten. Of je deze kosten kunt de len door 50 of meer, of door 2 of 3, geeft voldoende marge voor een be tere contributieregeling. Hierop voor uitlopend kunnen de kleine logiesverstrekkers wanneer zij een maal verenigd zijn, natuurlijk wel een collectief lidmaatschap bij TVL af sluiten. Met meer dan 50 eenheden betalen zij dan ook maar 60% van wat nu opgebracht moet worden. Per slot van rekening kunt u van mij niet ver wachten dat ik u zou adviseren om zolang dit niet geregeld is dan maar 60% van uw accommodatie op te geven! Mede namens de werkgroep Kleine Logiesverstrekkers Vereniging i.o. F. T. Voskuil, Den Burg. De Raad voor de Scheepvaart heeft de bemanning van de kotter TX 14 „Ellen" van de firma Ellen Trap uit Oosterend gecomplimenteerd met het optreden bij een brand in de machi nekamer in februari 1988. De Raad oordeelt, na een onderzoek naar de oorzaak van de brand, dat schippei Pieter Trap en machinist Cor Trap het vuur voortvarend hebben bestreden. Dankzij hun doortastend en kundig optreden kon de brand tot een goed einde worden gebracht. Een cursus brandbestrijding van DETV en de Texelse brandweer die beiden hadden gevolgd, was hen daarbij van nut. De Raad concludeerde voorts dat kotters van een dergelijk formaat eigenlijk al lemaal moeten zijn uitgerust met een vaste brandblus-installatie in de ma chinekamer. Po TX 14 „Ellen" in de thuishaven Oudeschlld. IFoto: Ben Koning

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7