Jachthavengebouw staaltje verbluffende architectuur Cjrocn 2 rwartsjexehin het Minister Brinkman bracht fexel lucratief bezoek OPGELET! UTOBEZITTERS Zaterdagmiddag inwijding met open huis \een dependance Gemini maar meer wijkzorg OPEN HUIS GRASMAAIERDEMO DROS Eieriand Het spectaculair vormgegeven nieuwe kantinegebouw is een onderdeel van een serie kwaliteitsverbeteringen op het jachthaventerrein Verwacht wordt dat het aantal bootovernachtingen daardoor zal toenemen. In recordtijd is in Oudeschild de nieuwe kantine van de jachtha ven verrezen. Ruim twee maanden geleden was er nog niets te zien op de dijk bij de toegangsweg, nu staat er een compleet gebouw dat officieus zelfs al in gebruik is genomen. Nadat de bouw al vele nieuwsgierigen had getrokken, was het tijdens de prachtige paasdagen de beurt aan vele zeilers en passanten om kennis te maken met de bijzondere aanwinst. Officieel is de ope ning aanstaande zaterdag: tussen 14.00 en 16.00 uur. Toespra ken en dergelijke blijven achterwege, er is gewoon „open huis" waarbij alle belangstellenden welkom zijn. Wat bij de bekendmaking van de bouwtekeningen was voorspeld, lijkt te worden waargemaakt. Althans af gelopen weekend was het sensatio nele ontwerp een trekpleister van de eerste orde. Voortdurend was het dakterras druk bezet met mensen die daar genoten van een schitte rend uitzicht over de gehele haven, de zee en (de omgeving van) Oude schild. De charme van het voormali ge clubschip ,,'t Wrijfhout" lijkt daarmee snel te worden vergeten. Zoals bekend was de zorgwekkende toestand van het clubschip de directe aanleiding voor de nieuwbouw. Met behulp van pur-schuim kon het leven twee jaar geleden nog worden ge rekt, maar het was duidelijk dat het zowat honderd jaar oude schip „het doodskleed aan had". De kans dat opnieuw gaten in de romp zouden optreden, was niet gering en dan zou zelfs pur niet meer helpen. Het risico voor de beheerdersfamilie Welby was zodoende eigenlijk te groot om de bouw van de geplande nieuwe kanti ne annex beheerderswoning langer uit te stellen. Toen afgelopen najaar daadwerkelijk door een weke plek in de romp het water in het clubschip binnensijpelde, was dat letterlijk en fi guurlijk de druppel die de emmer deed overlopen. De besturen van de Stichting Beheer Passantenjachthaven Texel en de Wa tersportvereniging ondernamen snel actie, zodat de nieuwbouw nog vóór aanvang van het seizoen 1989 ge reed zou kunnen zijn. Een toevallige ontmoeting bracht de plannen in een stroomversnelling. Aannemer Meijert Boon uit De Cocksdorp, tot voor kort voorzitter van de Watersportvereni ging, kwam in contact met een archi tect uit 's Hertogenbosch, ir. J. Nordman. Die kwam geheel vrijblij vend op de proppen met een ont werp, dat qua vormgeving gewaagd was maar toch niet in de omgeving zou misstaan. Na een aanvankelijk sceptische opstelling, besloten de besturen toch met de Bosschenaar in zee te gaan. De verwachting dat het ingewikkeld ogende gebouw toch ra zendsnel zou kunnen worden ge bouwd, speelde daarbij geen onbelangrijke rol. De aannemer werd tijdens de bouw met met tegenslag geconfronteerd en klaarde het karwei keurig vóór Pasen. Typisch Texels Spijt hoeven de besturen niet te heb ben. Het gebouw, dat ongeveer vijf ton heeft gekost, past wonderwel in de omgeving en oogt fraai. De archi tect heeft zich laten inspireren door typisch Texelse vormen, zoals scha peboeten, en heeft rekening gehou den met de directe omgeving. Zó valt de extreem steile dakhelling (voorge vel 70 graden) te verklaren: deze sluit aan bij het dijktalud. Op de be gane grond bevinden zich de kantine zaal, een ruime keuken, garderobe en toiletgroep. Tevens is beneden een groot terras met glazen windscher men. De eerste verdieping is bestemd voor het woonhuis van de beheer dersfamilie, bestaande uit een woon kamer, keuken, drie slaapkamers en een badkamer. Helemaal boven, feite lijk in de nok van het gebouw, is dan het dakterras, dat plaats biedt aan circa 50 personen en via een aparte opgang is te bereiken. Het op het zuidoosten gesitueerde terras heeft geen bar, maar is puur bedoeld als uitkijkpunt. De daktop ligt circa tien meter boven de begane grond, en steekt daarmee pakweg 1114 meter boven de Deltadijk uit. Méér boten? Stichtingsvoorzitter Cees Vlas toont zich opgelucht en tevreden. „Inder daad stelden we ons als bestuur aan vankelijk terughoudend op, maar de kwaliteitsverbetering gaf de doorslag. Wij hebben goede hoop dat het aan tal bootovernachtingen zal stijgen nu we over een betere accommodatie beschikken", aldus Vlas. Het gebouw vormt een onderdeel van een totaalpakket van walvoorzie- ningen. Vorig jaar kwam al het toi let/douche/wasserette-gebouwtje gereed. In de planning staan nog een speeltuin en een zwembad. Met de naburige PEN-centrale is overeenge komen dat die het voor het bad be nodigde water levert. Tijdens de zomermaanden is ongeveer 75 kubie ke meter 7 graden opgewarmd koel water nodig. Speciaal voor dit doel zal een leiding worden aangelegd. In de nieuwe situatie is voor nostal gie geen plaats meer. Het vertrouwde clubschip verdwijnt voordat het zal zinken. Een koper heeft zich reeds aangemeld, een inwoner van Delfzijl. Hij is een nazaat van de familie die het schip in het begin van deze eeuw als vrachtzeilschip exploiteerde op de lijn Delfzijl-Oslo. Het open huis van zaterdag betekent dan ook een beetje het afscheid van het clubschip. De besturen van de Stichting Beheer Passantenjachthaven Texel en de Watersportvereniging Texel nodigen U uit voor een ter gelegenheid van onze fraaie nieuwe wal- accommodatie te Oudeschild. ledereen is welkom zaterdag a.s. van 14.00-16.00 uur. LrICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.309 VRIJDAG 31 MAART 1989 TEXELSE COURANT r Advertenties, abonnementen, etc.: /«ld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >0-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.. Frans Hopman, Pater .plein 27 Den Burg. telefoon 02220 - 15472 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 bister mr. drs. L.C. (Elco) Brinkman van WVC bracht Texel jsdag een nuttig werkbezoek. Het klinkt als een cliché, maar (was ditmaal wél van toepassing. De bewindsman omschreef j zelf zo, maar ook degenen die hem ontvingen, hadden niet dagen. In zeker opzicht was zijn komst zelfs lucratief: de ge- ente Texel kan f60.500,- achterstallige subsidie tegemoet i, waarvoor al jarenlang tevergeefs bij het ministerie was aan- ilopt. Wellicht ligt een opening in het verschiet voor een ledige start van een scheepsarcheologisch depót in Oude- ild en is het voor het Samen Eén/Gollards-bestuur een goede lachte dat de minister nu persoonlijk op de hoogte is van de ireidingsplannen en de specifieke problemen van het Ver eghuis Texel. Minder leuk was de mededeling dat er geen de- idance van het Gemini op Texel kan komen, maar daar enover staan uitbreidingen in de zogeheten „eerste lijn"- irzieningen in de Texelse gezondheidszorg. dagverblijf-plaatsen kan beschikken, zou de druk al een stuk afnemen. Deze plaatsen zijn bestemd voor bij voorbeeld bejaarden die veel speciale verzorging benodigen. Zij krijgen dan overdag hulp in het Verpleeghuis en kunnen 's avonds weer naar huis. Deze en andere „randgevallen", men sen die net niet in aanmerking ko men voor opname in verpleeg- of verzorgingshuis, zouden ook met een goede wijkzorg flink geholpen zijn. Het Verpleeghuis functioneert in zo'n constructie als steunpunt. Directeur Donatz benadrukte dat het beslist niet de bedoeling is dat het Verpleeg huis op deze wijze de eigen proble men afwentelt op de wijk. Verpleeghuis en wijk ondersteunen Zie advertentie binnenpagina fiets door het Texelse tuinwallen-landschap Gezien het geweldig fraaie weer had het CDA-bestuur geen gelukkiger keus kunnen maken Dirk Kuiter) fit was dus een goede zet van de jjftafdeling Texel om de hoogge- itste partijgenoot uit te nodigen, ouderenbeleid stond centraal in bezoek, maar feitelijk eiste de ondheidszorg de meeste aan- ht op. De minister wil dat oude- zo lang mogelijk zelfstandig '•n. Daardoor zal de zogeheten jkzorg" (verpleegkundige zorg huis) moeten worden opge- rd. Ook op de Texelse situatie is MD Den Burg Tel. 02220-15588/12898 BERT SEGERINK dat van toepassing en tevens ge wenst, zo bleek uit de discussie in het Verpleeghuis. Aan de minister werd voorgerekend dat de kosten van dagbehandeling een derde bedragen van de kosten van een 24 uurs-verblijf in het Ver pleeghuis. In plaats van uitbreiding met vijf bedden voor somatische pa tiënten, zou een toename van het aantal dagverblijf-plaatsen van drie naar tien goedkoper en in sociaal op zicht beter zijn. Dit kan in combinatie met de door de minister voorgestane „wijkzorg". SE/Gollards-voorzitter W. Eelman en directeur organisatie en beheer J.H. Donatz stelden de minister voor om dagverblijf-uitbreiding op experimen tele basis toe te staan. Eelman ver telde dat men al vier of vijf jaar met uitbreidingsplannen bezig is, maar dat er een hele lange weg moet worden bewandeld voordat alles is gereali seerd. Intussen is de behoefte aan nieuwe Verpleeghuis-plaatsen toege nomen, gezien de lange wachtlijst. Vanuit de verzorgingsoorden, zieken huizen en de wijk worden patiënten voor het Verpleeghuis aangemeld. In vergelijking met verpleeghuizen aan de overkant, is dat een wezenlijk af wijkende situatie. Indien het Verpleeghuis over tien Demonstraties grasmaaiers op 30 maart,, 31 maart en 1 april vanaf 11.00 uur op De Krim tel. 11233 elkaar zo juist, aldus Donatz, die Texel „een ideale proeftuin" noemde. Prioriteiten Brinkman erkende dat voor dergelijke situaties een „experimentenpotje" van tien vijftien miljoen gulden bestaat. „We zijn best bereid om van de regeltjes af te stappen. Maar er zijn nog veel meer gevallen in Neder land, die ook graag in aanmerking willen komen als experiment. Dat is dus een kwestie van prioriteiten stel len. Welke plaats Texel dan inneemt, kan ik nu niet zeggen." Desgevraagd zei Brinkman later op de dag dat „het Verpleeghuis Texel een heel apart geval is". Hij herinner de zich plots weer dat het destijds ook al een bijzondere beslissing is geweest een dergelijk klein onderko men te realiseren. Vandaar dat het Verpleeghuis met zijn 36 bedden niet of nauwelijks aan de gebruikelijke normen is te toetsen. Het eerstvol gende Nederlandse verpleeghuis qua omvang telt 100 bedden. In het Texelse verpleeghuis, het kleinste van het land, werken 40 beroepskrachten en dragen een kleine 60 vrijwil- lig(st)ers een belangrijk steentje bij. Geen dependance Hetzelfde onderwerp was eerder tij dens het werkbezoek ook al uitvoerig ter sprake gekomen. Dat gebeurde tij dens de ontvangst door B en W in het gemeentehuis, naar aanleiding van de eventuele vestiging van een dependance van het Gemini- ziekenhuis op Texel. Besprekingen met de Gemini-directie hebben tot dusver tot niets geleid, zodat B en W de minister vroegen welke mogelijk heden van rijkswege konden worden geboden. Brinkman was kort en dui delijk: geen dependance op Texel, ook niet bij wijze van experiment. De kosten daarvan zijn te hoog en er zal van onvoldoende specialisatie sprake zijn. Wèl stelde hij voor een tussen- Lees verder pagina 5 Zijaanzicht van het nieuwe gebouw, met op de achtergrond de visserijhaven BEEREKUIL DE BEEREKUIL DE Wie houdt van E Ptöüe, pikante, donkere, Zaterdagavond, aanvang 23.55 uur cd DIT MOET JE MEEMAKEN! 2 m BEEREKUIL DE BEEREKUIL

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1