b< Raadsleden boos over ïandelswijze college I Zaterdag veiling van juthout-schilderijen otsing in kwestie minicontainers is1 Veel bijval voor ludieke actie 4d iel vissers present paaswedstrijd Helderse jongens op Texel gesnapt A Aanrijding Paasbloemen Nachtelijk rumoer Te laat afgeremd Gunstige cijfers voor zwemparadijs Surfer gered van wad met de TX 10 Lijk aangespoeld op Razende Bol Rijbewijs verlopen: Texelaar (39) moet opnieuw afrijden Lezing over Zuidpool Teso-boten afgemeerd in bibliotheek Opgevoerde bromfietsen Electro-party in Tasiel Jeugdtoneelstuk in De Lindeboom dag 31 MAART 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 iHet is net alsof de raad niet serieus wordt genomen". Dit zei p van de raadsleden donderdagavond tijdens de vergadering de commissie voor financieel, economisch en technisch be waar de brief van het college van B en W werd besproken arin staat dat de gemeente tóch alvast minicontainers aan- laft en niet wacht op een hernieuwde stemming over dit on- werp in de volgende raadsvergadering. „Wij passeren de raad t graag, maar er liggen zwaarwegende argumenten ten indslag aan het besluit de containers nu al te bestellen", al- een ongelukkige wethouder Barendregt, die van alle com- sieleden op zijn kop kreeg. r lat de gemeenteraad eind vorig het besluit nam minicontainers in loeren, werd het college belast de uitvoering van het plan. Dit ft B&W het recht moties naast neer te leggen die inhoudelijke igingen van het plan voorstellen, e laatste raadsvergadering diende Bakker IPSP) een motie in, irmee hij wilde bereiken dat men- die weinig huisvuil aanbieden der hoeven te betalen. Er worden icontainers met een inhoud van en 240 liter aangeschaft. Het ege wil alleen eenpersoonshuis- dens in aanmerking laten komen de kleine container, reden waarom het college de mo- 3akker heeft afgewezen staat in jrief, die de raadsleden donderdag jen: de planning dreigt in de knel ;omen. Niet elk steegje i zoiets vaak gebeurt kunnen we een begrotingsvergadering van week houden, want dan moet u jlles aangeven hoe u het gaat uit ren, vóór wij er eventueel accoord gaan", aldus Peter Bakker. Hij daarde niet stuurloos te willen jij bij de uitvoering van belangrijke ,We willen ons heus niet be ien met de verbouwing van ieder igie. Maar ik kan in dit geval mijn :erban niet uitleggen dat als ze best doen om minder vuil te le- in ze evenveel moeten betalen als ind die alles maar in zo'n bak :ert". Bakker was verbolgen over collegebesluit en begreep met irom er zo'n haast achter zat. Terpstra (PvdA) vond het beter nensen zelf te laten kiezen of ze grote of een kleinere container in hebben. „De kosten voor een een kleine container verschillen zoveel met een grote, maar het indag tweede Paasdag werd de Middels traditionele paaswedstrijd lilde Sportvissersclub Texel gevist, lit eerder kende deze wedstrijd groot deelnemersveld. Maar it 152 vissers verschenen aan de voor 't Skiltje om een visje te ichalken. hts vissers keerden onverrichtter- naar huis terug, alle anderen |en tenminste een vis. In totaal 'den 472 vissen gevangen, een liddelde van meer dan drie vissen persoon. Mede dankzij het prach- weer, maar ook door de goede isten was de stemming goed. De Ie Texelaar was T. Dorst, die met in vissen en in totaal 156 centi er op de achtste plaats eindigde, sgen Oltmans uit Den Helder, 14 vissen, 277 meter, 2. J. Phillips uit 's Gravenhage, 11 in, 201 centimeter; 3. J. Berlagen uit dam, 10 vissen, 186 centimeter. kan toch een stimulans zijn voor de mensen om minder huisvuil aan de weg te zetten", aldus Terpstra. Hij had de bandopname van de begro tingsbehandeling nog eens afge luisterd en daarop stond de toezegging van de wethouder om de technische uitwerking van de plannen te behandelen in commissieverband. ,,U had moeten zeggen dat we tóen onze wensen kenbaar moesten ma ken. Nu hebben we op geen enkele manier inspraak meer", zei Terpstra. Minder hard Erna Eelman (VVDI en Ate Rienstra (CDA) veroordeelden het college min der hard. Ook zij vonden de manier waarop het was gegaan niet prettig, maar ze hadden wel begrip voor de standpunten van B&W. Gerbrand Poster (Texels Belangl had er heleméél geen begrip voor. „De brief las ik vlak voor het eten en ik had meteen geen trek meer! Uw ar gumenten spreken me niet aan. Vol gens mij hebt u die containers al besteld en moet alleen nog de order worden bevestigd. Anders kan ik uw haast niet verklaren. U hebt lak aan de adviezen van de raad". Wethouder Barendregt probeerde de zaak uit te leggen en verklaarde dat het college heel lang had gewikt en gewogen voordat werd besloten de raad te passeren. „Het ging erom wat we met die motie konden. De conclusie was: niets. Individuele in spanning om minder huisvuil aan te bieden kan niet in relatie worden ge bracht met de prijs. Het is niet waar dat we de containers alvast hebben gekocht". De wethouder hoopte dat de goede relatie tussen het college en de raad niet vaker in het geding zou hoeven te komen. Toekomstmuziek Directeur gemeentewerken Piet Plug vindt het een goede zaak als de ver vuiler zou betalen. „Ik ben diep op de zaak ingegaan, maar het is nog toe komstmuziek. Misschien kan over een jaar of vijf worden gewogen hoe veel vuil een container bevat, maar dan zit je nog met het probleem dat mensen bijvoorbeeld vuil in eikaars container doen". Vier jongens uit Den Helder, in leef tijd variërend van 14 tot 20 jaar, zijn woensdagmiddag door de Texelse po litie aangehouden wegens brommer diefstal. Zij hadden de brommer in de marinestad gestolen en waren ermee naar Texel gegaan. De aanhouding gebeurde op of nabij het veerhaven- terrein aan 't Horntje, tegen 16.00 uur. De knapen werden door de poli tie meegenomen naar het bureau Den Burg voor verhoor. In andere gemeenten die dit systeem gebruiken, heeft men overal gekozen voor containers van 240 liter. De plannen van de gemeente Texel zijn gebaseerd op ervaringen elders. Burgemeester Schipper was, als voorzitter van het college, naar de commissievergadering gekomen om toelichting op het besluit te geven. „Het college luistert heus naar de raad, maar in dit geval was het ver antwoord om niet te luisteren. Als we de mensen vrij laten kiezen welke container ze aanschaffen, dan zal een deel zich overschatten en later alsnóg schreeuwen om een grotere!" Ongeloofwaardig Het leek Peter Bakker een beetje raar om alsnog te stemmen in de komen de raad over een motie die al is „in gehaald" door een collegebesluit. „Dat komt politiek ongeloofwaardig over' Barendregt verzekerde de commissie leden dat hij de discussie over de mi nicontainers zeer serieus neemt en dat het college hun opmerkingen niet naast zich neer legt. Op de Sommeltjesweg remde vrijdag een 50-jarige Duitser in een VW, om dat hij wilde afslaan naar het Hoge- rend. De hem achteropkomende 65-jarige Texelaar in een Mazda bestelbusje zag dat te laat en een botsing volgde. De schade bestond uit deuken. In Den Burg werden vrijdag en zater dag op straat bosjes narcissen uitge reikt aan Texelaar en toerist. Dames in klederdracht wensten op deze wij ze namens de Folklorestichting alle voorbijgangers prettige paasdagen. De geste werd enorm gewaardeerd en de dames waren talloze malen het doelwit van fotograferende vakantie gangers. In de nacht van dinsdag op woens dag verstoorde een groep jongeren de nachtrust in de omgeving van een kampeerboerderij nabij De Koog. De uit het Gelderse Uchelen afkomstige groep, die in de boerderij logeerde, gedroeg zich luidruchtig en stak on der meer vuurwerk af. De eigenaar van de kampeerboerderij trof geen groepsleiding aan en schakelde ver volgens de politie in om de zaak te sussen. Schrijver/jutter Wilko Bergmans heeft een lawine van sympathiebe tuigingen ontvangen voor zijn plan om op ludieke wijze landelijk de aan dacht op het Texelse kustafslag- probleem te vestigen. De actie is daardoor in een stroomversnelling geraakt. Het staat nu vrijwel vast dat Sil „de Strandjutter" Boon te paard langs de Nederlandse kust naar Den Haag gaat om daar, liefst aan de minister persoonlijk, een peti tie en helmplanten te overhandigen. Zaterdagmiddag om 15.00 uur is in „De Hoop" in De Cocksdorp de vei ling van Bergmans' „juthout- schilderijen", waarvan de opbrengst geheel aan de actie ten goede komt. Om misverstanden te vermijden: de veiling is geen 1 april grap. Aanstaan de zaterdag kwam toevallig het gunstigst uit in het tijdschema. Vei lingmeester is Neptunus, alias Paul Kikkert. Dat de schilderijen geen hoogwaardige kunstwerken zijn, mag de pret -en vooral ook de prijs- niet drukken. Het goede doel staat im mers voorop. Bergmans kreeg al van verscheidene kanten giften aangebo den. De gulle gevers moeten hun ge duld echter tot zaterdag bewaren, dan kunnen zij tijdens de veiling trachten een schilderij voor hun geld te bemachtigen. Het is de bedoeling dat de actie op 10, 11 en 12 april wordt gehouden. Op 10 april vertrekt Sil Boon vanaf de vuurtoren en ruim twee dagen la ter bereikt hij het Binnenhof. Niet de gehele afstand wordt te paard afge legd. De tocht is opgedeeld in etap pes, waarbij een aantal kustplaatsen wordt aangedaan. Met de betreffen de gemeenten zijn contacten gelegd. Callantsoog en Bergen hebben al toe gezegd voor een onthaal te zorgen. Ook het ANP is op de hoogte gesteld. Het publiek kan bij de kust- wachtposten informeren waar „Sil de Strandjutter" zich bevindt. De vuur torens langs de route staan hierover met elkaar in verbinding. Niet onbelangrijk is het feit dat Sil Boon geen geoefend ruiter is. Hij is intussen druk bezig het berijden van een paard onder de knie te krijgen, met het dier van zijn broer Maarten. De Texelse strandjutter krijgt onder weg gezelschap van een drie man sterk begeleidingsteam, bestaande uit Maarten Boon, Gerard Zoetelief en Wilko Bergmans. Zij maken de rit met paard en wagen. Eventueel zal in de kar op het strand worden overnacht. rf --Li 3f# i* dan mat je hengeltje op tweede paasdag Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan, Burgerhoutstraat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Een 36-jarige vrouw uit Zwolle in een lelijke eend sorteerde vrijdag voor op de Pontweg. Ze wilde de Keesomlaan inslaan. Een achter haar rijdende 43-jarige Oosterender remde te laat af en reed tegen de eend. Beide wa gens liepen flinke deuken op. De winst- en verliesrekening van zwemparadijs Calluna over 1988 ver toont minder verlies dan was be groot en de voorzichtig geraamde cijfers voor 1989 begroten een winst van f74.760,- en een bezoe kersaantal van 145.000. Vorig jaar juli ging het zwemparadijs draaien. Het verlies over zes maan den bleef beperkt tot f133.582,-. In de relatief korte periode bezochten al 90.000 bezoekers het bad. In een haalbaarheidsonderzoek van een ac countantskantoor was het verlies ge raamd op f135.640,-. Aan de hand van de resultaten over 1988 is voorzichtig een begroting voor dit jaar opgesteld, waarin hoge re cijfers worden geraamd dan in het haalbaarheidsonderzoek. Daarin werd gesproken over een bezoekersaantal van 135.000 en een winst van f47.360,-. Uit het hoge aantal bezoekers over nog geen half jaar, waaraan met na me het toerisme heeft bijgedragen, blijkt dat het zwemparadijs in een be hoefte voorziet. Via de Stichting VVV Texelpromotie wordt het nodige aan reclame gedaan, maar ook de mond tot mond reclame heeft een gunstige invloed op de bezoekcijfers. Veel logiesverstrekkers, die het zwemparadijs eerst met zo zagen zit ten, kopen nu alsnog aandelen. Ook het aantal Texelaars dat aandelen koopt stijgt. Zwem- en poloclub TX '71 is vaste gebruiker van het bad geworden. Koelbloedig optreden van Alfons Boom van de TX 10 „Vrouw Naant- je" heeft zaterdag het leven gered van een Duitse surfer, die op het wad in de problemen was geraakt. Door een scheur in het zeil wist de ze zelf de kant niet meer te be reiken. „Er liep op de haven een Duitser pa niekerig te doen. Hij zei dat een vriend van hem met zijn surfplank te ver uit de kant was geraakt. Mijn zoon Robert Frido en m'n broer Sjef waren in de buurt, dus we hebben de motor van de Vrouw Naantje gestart en zijn gaan zoeken", aldus Alfons Boom. Voordat de zoektocht begon heeft men geprobeerd de ha venmeester te alarmeren, maar die kon niet worden bereikt. Schevemn- gen Radio werd wel ingeseind, zodat als de TX 10 de surfer niet vond, an dere instanties het zoeken zouden overnemen. Dat was echter niet no dig, want ongeveer een mijl uit de kant werd de onfortuinlijke surfer ge vonden. Pogingen om naar de kant te zwemmen waren mislukt, wegens de harde wind en de sterke ebstroom. Boom: „Ik vind dat die mensen erg verstandig hebben gehandeld door meteen naar de haven te komen. Nu hadden we hem zó en er is niets er gs gebeurd". Drie kajakvaarders uit Den Helder kregen maandag de schrik van hun leven: op de Razende Bol troffen ze een lijk aan van een man. Via de zendapparatuur aan boord van een jacht dat in de buurt voer werden kustwachtcentrum Kijkduin en de Rijkspolitie te water gewaarschuwd. De RP te water haalde het lijk op en bracht het over naar Den Helder, waar de gemeentelijke lijkschouwer het aan een onderzoek onderwierp. Die constateerde dat de man waar schijnlijk al enige maanden dood was. Vermoedelijk heeft hij enige tijd onder het zand gelegen, want zowel het lichaam als de kleding waren vrij goed geconserveerd. Identificatie was daardoor niet moeilijk: het betrof een ongeveer 30 jarige man uit Petten, die in december in overspannen toestand uit het Gemini-ziekenhuis in Den Helder is weggelopen. Het lichaam is vrijgegeven en overge dragen aan de familieleden. Bij een routine-contróle hield de politie dinsdagavond op de Pontweg een 39-jarige Texelse man aan die zijn rijbewijs al vijf jaar had laten verlopen. Dat be tekent dat de man, een inwo ner van Den Burg, opnieuw een rijexamen moet afleggen. Het rijbewijs mag maximaal een jaar zijn verlofien; als deze termijn wordt overschreden, geldt het roze papiertje niet meer als rijvaardigheidsbewijs. In het geval van de Texelaar was sprake van pure noncha lance. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. De eerste maanden na de opening van het zwemparadijs was de ver blijftijd in het bad voor bezoekers twee uur. Dat is in de wintermaan den verruimd tot vier uur. Komende zomer zal de verblijftijd worden ver ruimd van twee tot drie uur om de aantrekkingskracht van het zwembad te vergroten. De arbeidscontracten van zowel de directeur als de bedrijfsleider zijn niet verlengd. Binnenkort zal een nieuwe bedrijfleider in dienst treden. Vrijdag wordt in Ecomare de laatste lezing gehouden in de cyclus „Texe laars in extreme gebieden". Deze le zing zal gaan over het Zuidpoolgebied en wordt gehouden door drie mensen die deze winter zijn meegevaren met het Duitse on derzoekingsvaartuig „Polarstern". Als eerste komt Kees Veth van het Nioz aan de beurt die zal vertellen over omstandigheden die invloed hebben op het leven in de antarcti sche wateren. Hij zal hierbij de na druk leggen op zaken als zeestromingen en watertemperatuur. Vervolgens zal George Fransz vertel len over de zee als voedselbron. Mi croscopisch kleine algen staan aan het begin van de voedselketen en passen hun levenswijze aan aan de extreme omstandigheden waarin ze leven, zoals de lage temperatuur en de grote verschillen in licht. De die ren die van deze algen leven moeten zich op hun beurt aanpassen aan de beschikbaarheid van de algen. Tenslotte zal Jan Andries van Frane- ker van het RIN vertellen over de zee vogels en deezoogdieren in het Zuidpoolgebied. Talloze vogels, zee honden en walvissen bevolken de ijzi ge zeeën rond het antarctisch continent. Aan de hand van dia's zal worden verhaald over het leven van deze dieren. Waar broeden ze, wat eten ze en worden door de mens be dreigd? Deze en andere vragen zullen aan bod komen in een mengeling van onderzoek en anecdotische waarne mingen. De lezingen beginnen vrijdag om 20.00 uur, de toegang bedraagt vier gulden, inclusief een kop koffie Opgave vooraf bij Ecomare, telefoon 17741. Van 31 maart tot 27 april liggen de modellen van de Teso-boten Dage raad en Molengat afgemeerd in de Openbare Bibliotheek in de Drij verstraat. Dit gebeurt in het kader van een Teso-tentoonstelling waar, naast genoemde modellen, ook ar chiefmateriaal (foto's) van alle sche pen die onder Teso-vlag hebben gevaren te zien zal zijn. De ten toonstelling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Op de Groeneplaats werden woens dag twee 17-jarige bromfietsers uit Den Burg aangehouden omdat hun vervoermiddelen waren opgevoerd. Zaterdag wordt in jongerencentrum Tasiel aan het Schilderend een electro-party gehouden. De muziek die ten gehore zal worden gebracht is onder andere: Acid-house, New- beat en Electric-body. Het geheel wordt gecompleteerd met lichten, live-sampling en een drumcomputer. De avond wordt verzorgd door Louis van Dompselaar en Bart Barnard, de toegang is gratis en de zaal opent opm 21.00 uur. In De Lindeboom wordt zondag om 15.00 uur het jeugdtoneelstuk „Pro fessor Profje's reishorloge" opgevoerd door het Gemeenschap Oudeschild Jeugdtheater De Toverbal. Het is een kindermusical in drie bedrijven, ge schreven door Caroline Kempers. De entrée is F2,50.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7