lógelgebieden in gevaar iij nieuwe bezuinigingen Veronica en de welbedachte grap fe7r,raat 10 of w~"aat 45' CiVOCïl /WUVLs IVXVlS W rJCt fflClTL^ r-°652 Jachthaven-gebouw was nog geen halve meter.... .andschapszorg kritiseert SBB-beleid Hissen dijk en duinenrij 1 april Drankrijders PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.370 DINSDAG 4 APRIL 1989 advertenties, abonnementen, etc ngeveld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, -m Verschijnt dinsdags en vrijdags. lefoon 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 4 m M i M g Abonnementsprijs f 20,20 per kwartaal; los f\— uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Tessa de Graaft, Pater M f Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 itteplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. I Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. Het glas wordt geheven op een geslaagde 1 april grap foto Bert KoningI kwestie van prioriteiten stellen. Dat is een legpuzzel, die momenteel nog niet geheel klaar is. Een bijkomend punt is het feit dat enkele kosten posten die voorheen door het hoofd kantoor werden betaald, nu wegens de reorganisatie naar de regio zijn af geschoven. Daarover moet nog eens worden gepraat. Over anderhalf twee weken valt de definitieve beslis sing." Toen na enorm veel voorbereidingen Veronica de twee Texelaars voor de moeite bedankte en zelf het heft in handen nam, ontstond een nieuwe situatie. Terwijl Veronica met een 1 april grap Nederland vermaakte, vier den 150 feestelijk uitgedoste Texe laars met „Welbedacht" een eigen feestje, dat evenmin onopvallend aan de gemeenschap voorbijging. Allereerst de Veronica-uitzending. In de vorige krant meldden wij al dat de omroep in het Radio 2-programma ,,Oh wat 'n nacht" van vrijdag op za terdag veel aandacht aan Texel zou schenken. De inhoud was nog in een waas van geheimzinnigheid gehuld, maar beloofde volgens de producent sensationeel te worden. Verder zou den twee Texelse discjockey's, Paul Krugers en Peter Bakker, een uur mo gen presenteren. Uiteindelijk bleek het programma de ontknoping van een grootscheepse 1 april-grap, die nieuwsgierige en ook verontruste telefoontjes naar Hilver sum opleverde. Vrijdagmiddag 31 maart werd al naar de clou toege werkt. Tijdens de Veronica- program ma's op Radio 3 waren vanaf kwart over drie flitsen te horen van Nieuws radio, met speciale aandacht voor Texel. Dat was een kwestie van spanning opbouwen en begon relatief onschuldig. Nieuwsradio-reporters Rob Trip en Ferdinand Fransen hiel den interviewtjes met woordvoerders van verscheidene instanties over ac tuele Texelse kwesties. Die klonken allemaal heel geloofwaardig, maar de aandachtige Texelse luisteraar wist wel beter. Telkens werden namelijk niet bestaande personen onder vraagd, gedeeltelijk gespeeld door wèl bekende Texelaars. Eilandgenoten als Ab Hemelrijk, Rogier Daan, An- toon Goes, Marcel Wernand, Co Ver- muë en Gelein Jansen waren hiervoor eerder tijdens de week door Veronica geïnterviewd. Vrijdag leek het echter alsof zij „live" hun mening verkondigden. Zo werd bijvoorbeeld ene Van Mee- gen opgevoerd als hoofd Rijkswa terstaat dienstkring Texel die op serieuze wijze vertelde welke ernstige consequenties de afkalving van de Noordzeekust heeft. Imitator Tegenover dit „Texelse" standpunt werden reacties van hogere instan ties en zelfs politici gezet. Dankzij in schakeling van een imitator kwamen onder anderen minister Brinkman (waarom Texel geen ziekenhuis krijgt, heel actueel), commissaris der Konin gin De Wit (steunt de Texelse eisen, maar kan geen harde acties toestaan) „Ach, ik dócht al, vorige week stond er nog niks...." Eén van de vele reac ties van Texelaars die zaterdag 1 april op de „Open Huis-receptie" van het nieuwe jachthavengebouw afkwa men. Veel mensen zagen de „gevaarlijke" datum over het hoofd en togen naar de haven om het fraaie gebouw in ogenschouw te nemen. De montage foto's in de vorige krant, gemaakt door Piet Flens, zagen er zó rea listisch uit dat met werd getwijfeld aan de echtheid van het gebouw. De maquette was echter nauwelijks een halve meter hoog en de foto's waren gemaakt met veel passen en meten. Texelaars die er intuinden wilden zich vaak niet laten kennen: zodra ze het haventerrein opreden en de maquette zagen, met daarnaast een olijk gezel schap dat door Meijert Boon ter gele genheid van het Open Huis van een borrel werd voorzien, keerden ze gauw om en reden weg.... Anderen gaven ruiterlijk toe dat ze erin waren gevlogen. Vrijdag was het al een drukte van belang op de ha ven, want velen wilden het gebouw alvast zien. Een medewerker van de CIV was 's avonds nadat hij de krant had gelezen gauw op z'n fiets naar de haven gereden, zichzelf verwijtend dat hij niet goed had opgelet en niks van de bouwwerkzaamheden had ge en premier Lubbers (er is geen geld om Texel tegemoet te komen) aan het woord. De uitlatingen van laatst genoemde vormden de aanleiding voor actie op het eiland, waarbij vol gens Veronica Nieuwsradio „het ge meentebestuur en de groepering Texels Belang de handen ineen sloe gen". Terwijl het in werkelijkheid op de Groeneplaats net zo rustig was als anders op vrijdagavond, berichtte Veronica over een met boze Texelaars gevuld plein en een spoedvergadering in het gemeentehuis van eilandbewo ners die harde acties eisten. Om acht minuten voor middernacht kwam verslaggever Jaap Stalenburg met het grote nieuws: „Het bestuur van Texel heeft het eiland onafhanke lijk verklaard!" De eerste president, de voor Texelse oren zeer onecht klinkende burgemeester Van Havenza- te, verklaarde dat hij inmiddels al had gesproken met Perez de Quellar over aansluiting bij de Verenigde Naties Op de vraag of hij niet bang was dat de Nederlandse regering de verklaring niet zou accepteren, antwoordde de „president": „Dan maar oorlog....." AN P-nieuws Het bericht won vervolgens aan ge loofwaardigheid, toen aansluitend op het ANP-nieuwsbulletin van 0.00 uur nieuwslezer Dick Klees in een „nage komen bericht" de onafhankelijk heidsverklaring herhaalde. De satire barstte vervolgens écht goed los. Zo hoorden wij Gelein Jansen bezig met Lees verder pagina 2 zien. Familie Welby werd telefonisch menigmaal gefeliciteerd met hun nieuwe onderkomen en mocht zelfs enkele geschenken in ontvangst ne men! Jaap Boon van de Texgro had zijn medewerkers gevraagd of ze nog naar de opening gingen. Eentje ant woordde dat hij er de week ervoor al in was geweest.... De grap was geslaagd, maar er zit een ondertoon van werkelijkheid in. Misschien wordt volgend jaar op 1 april de échte opening van een nieuw jachthavengebouw gehouden. Bin nenkort wordt in het bestuur van de Watersportvereniging besloten of het dit gebouw wordt. Over de architec tuur kwamen, ook naar aanleiding van de foto's in de krant, veel posi tieve reacties binnen. ■fc door Klaas Bonne In zijn allerknapste pakkie trok Jacobus met zijn vrouw met een fleurig bakkie bloemen naar het nieuwe clubgebouw. Want al hadden ze geen bootje al kwamen ze haast nooit op zee een gratis drankie en een happie pik je toch wel even mee. Hoor es, moeder, sprak Jacobus hou wel effe je fatsoen het benne lui met grote jachten en die barsten van de poen. Maar wat schetste hun verbazing toen het clubhuis er niet stond in de krant stond toch een foto met schepies op de achtergrond ik snap er niks van, zei Jacobus ze hebben 't zeker weggehaald omdat Brinkman niet mocht weten wie dat allemaal betaald. Maar we benne mooi belazerd en dat zit me wel wat hoog 'k Zou lachen als dat ouwe clubschip met man en muis de lucht in vloog. In het centrum van Den Burg werd vrijdag om 18.00 uur een 45-jarige Texelse automobilist aangehouden, die teveel aan Bacchus had geofferd. Hij bleek een promillage van 2,5 te hebben, waardoor zijn rijbewijs me teen werd ingevorderd. Op het Schilderend werd zaterdag nacht een 30-jarige automobilist uit Oudeschild aangehouden. Ook hij zat met drank op achter het stuur. Naast een proces verbaal kreeg hij een rij verbod van twee uur. |)e meest recent voorgenomen bezuinigingen bij Staatsbosbe- eer bedreigen de Texelse vogelbroedgebieden. Indien er onvol- [oende seizoenkrachten kunnen worden aangetrokken voor «cursiebegeleiding en toezicht, leidt dat tot een toename van iiensen die op eigen houtje de natuurgebieden intrekken, met jlle gevolgen van dien. Aldus waarschuwt de Werkgroep Land- schapszorg Texel in een brief aan directeur Van Asperen van Staatsbosbeheer (SBB) in Utrecht. Volgens ir. J.B.M. de Vrieze, oofd van de regio Alkmaar van SBB waartoe het district Texel ehoort, staat de inkrimping van de Texelse vogelwacht nog niet lefinitief vast. Eind volgende week wordt de knoop doorgehakt. jandschapszorg noemt met name de Ipelaarskolonies als bedreigd gebied. lepelaar geldt als een kwetsbare Jogelsoort; verstoringen in de broed plaatsen kunnen daarom zeer verve- Inde gevolgen hebben. „Er is nu zo lemig personeel dat zelfs in de Jroedtijd geen consequent toezicht jan plaatsvinden. Broedplaatsen van Ipelaars en andere kwetsbare en jeldzame vogelsoorten liggen er hier- or gedurende grote delen van de ;g onbewaakt en onbeheerd bij. Bo- jendien zullen dit jaar duizenden na- liurliefhebbers geen mogelijkheid leer hebben om onder leiding van jen gids deze gebieden te bezoeken", Jdus luidt de kern van het betoog fcn Landschapszorg. De werkgroep is let de enige die zich zorgen maakt, filangs stelde raadslid Peter Bakker •SP) kritische vragen over deze estie tijdens een commissieverga- fr/ng, aar het om gaat is dat het ernaar ftziet dat aan het SBB-district Texel een extra kredieten beschikbaar lorden gesteld om, zoals al jaren ge- |uikelijk, voldoende tijdelijke krach- ii te kunnen aantrekken. Tot dusver jetden elk seizoen zes extra krach- i ingeschakeld die de vaste mede werkers assisteren bij de bewaking pn de natuurterreinen van de dienst p Texel. Zoals de zaken er mormen- il voorstaan zullen dit seizoen [echts twee extra mensen als jds/opzichter werkzaam zijn. Niet al- Jen door een actiegroep als Land- Ihapszorg, maar ook intern bij SBB Jstrict Texel, wordt dat volstrekt on- lldoende geacht. Het aantal excur- les moet drastisch worden Iruggebracht en aan taken als be- jaking en beheer kan slechts mini- lale aandacht worden besteed. „De [xelse duingebieden staan aan een ige recreatieve druk bloot. Vele fnderdduizenden toeristen maken wlijks gebruik van wandel- en ltspaden. Om te voorkomen dat dit Ibruik te zware schade aan de na- lurlijke waarden toebrengt, is een [rikte bewaking en intensieve con- Jóle van de toegangsregels nodig, lieen in de broedtijd werden de laat ste jaren al meer dan 4000 overtre dingen van die regels per seizoen vastgesteld en gecorrigeerd. Het wer kelijk aantal overtredingen per jaar kan op meer dan 10 000 worden ge- raamdl", waarschuwt Landschaps zorg. Als de controle straks op een laag pitje wordt gezet, gaan vermoedelijk nog veel meer mensen, bewust of onbewust, dwars door reservaten zwerven Gevolg: schade aan de ve getatie en verstoring van broedvo- gels. Haaks Landschapszorg meent dat de voor genomen maatregelen haaks staan op een van de uitgangspunten van SBB „nieuwe stijl" (na de ver zelfstandiging en privatisering): meer naamsbekendheid en meer service aan het publiek in de natuur- en re creatiegebieden. Het tegengestelde lijkt echter het geval, constateren de briefschrijvers. In 1973 werden nog bijna 12.000 mensen rondgeleid en zo intensief in contact gebracht met de natuur. In 1988 waren dat er nog maar 7000. In dezelfde periode werd met bijna 50 procent bezuinigd op het toezichthoudend personeel in de SBB-reservaten cp Texel. Niet alleen op medewerkers in vaste dienst, maar ook op kredieten voor tijdelijke krachten die in verband met het toe risme werden aangetrokken. De werkgroep concludeert dat de re organisaties, die in opdracht van het ministerie van landbouw bij SBB wor den doorgevoerd, ten koste gaan van natuurbescherming en -beheer. De „honderdduizenden guldens verslin dende operaties" zijn nodig om de verzelfstandiging van de dienst te be werkstelligen. Hoofd regio Alkmaar, de heer De Vrieze, vindt ook dat de reorganisatie-perikelen een extra druk op het budget veroorzaken. „Daar door is dit een extra moeilijk jaar, fi nancieel gesproken." De Vrieze is het ermee eens dat een goed functione rende vogelwacht „uiterst belangrijk" is inzake voorlichting en bewaking. „In de regio heb ik echter met meer dere zaken te maken. Hoe het budget wordt verdeeld, is daarom een Texel was vrijdag en zaterdag het onderwerp van een landelijke 1 april-grap. Veronica bracht het publiek via haar programma's op Radio 2 en 3 op de hoogte van stormachtige ontwikkelingen op het eiland, die rond middernacht Itoen het dus 7 april werd) uit mondden in het uitroepen van een onafhankelijke staat. Zowat op hetzelfde moment hielden op de Groeneplaats drie bussen halt, gevuld met een met spandoeken gewapende menigte die „Texel vrij!" scanderend het raadhuisbordes beklom. Hielden beide ge beurtenissen met elkaar verband? Ja en nee. Nu 1 april achter de rug is. kunnen we gerust verklappen hoe de vork in de steel zit. De kortstondige de monstratie bij het raadhuis was on derdeel van een besloten feest van de in bepaalde Texelse kringen be kende organisatie „Welbedacht". Vijf jaar geleden maakte „Welbedacht" voor het eerst furore met een groot rock 'n' roll-festijn en een jaar later liet men in het groothandelscentrum te Oudeschild het oude paviljoen Paal 9 herrijzen. Twee der organisa toren waren in eerste instantie door de Ondernemersvereniging Den Burg benaderd om ten behoeve van het Veronica-radioprogramma „Oh wat 'n nacht" van 31 maart op 1 april een stunt uit te denken, insjaelend op het thema „Texel onafhankelijk". jj# f"u'- Texelaars doen 't zonder Ruud". „Texel ollgenHand", „Cor Ellen for president". „Texel vrij. Texel blij". Met deze en nog veel meer *en uitgelaten groep feestgangers zaterdagavond het raadhuisbordes.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1