/oortaan toeristenbelasting etalen in RWS-deel haven Beslissing over bouwplan Ruardy uitgesteld Eerste „Texels verschijnt met zondagsblad" Pinksteren indelijk rechtsgelijkheid Aanrijding Sterk Chinees team bij basketball-interland Rookoverlast Hans Dulfer in Tasiel tijdens luilakviering Ab van Sambeek-toernooi Texelse Boys weer geslaagd Teveel drank Botsing j r n :i -r i i -ih 1 i f M "5 M "i 1 |DAG 12 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 13 het door Rijkswaterstaat geëxploi- jrde gedeelte van de haven in Ou- schild zal voortaan iristenbelasting moeten worden taaldDinsdagavond werd in de l(|svergadering met negen tegen stemmen een voorstel van het [lege aangenomen, waarin de in- igvan de belasting is geregeld. j rechtsongelijkheid tussen de (hthaven en het RWS-gedeelte staat al jaren. Het probleem had _fder kunnen worden opgelost als (met enkele praktische én fmancië- Iproblemen waren geweest. ,1988 waren er ongeveer 18.350 jrnachtingen in de rijkshaven. Dit 05.600,- opgeleverd aan toe- lenbelasting. Een globale raming bnt echter aan dat kosten voor in fo en verwerking wel Z16.200,- uden bedragen. ordat men in de jachthaven wel Iristenbelasting is verschuldigd Erdt de vaar-toerist gestimuleerd het „gratis" deel van de haven te zoeken. |t college zocht een oplossing: be- jtingheffmg in samenwerking met [stichting Passantenhaven Oude- hild. De Stichting moet zorgen br iemand die met het innen van j gelden wordt belast en de coördi- Itie en administratie gebeurt in het htoor van de Stichting. De volgen- verdeelsleutel werd voor de op- ingst overeen gekomen: 75% voor J inner, 20% voor de Stichting en k% voor de gemeente, het seizoen zal worden bekeken het in de praktijk heeft gefuncti- èerd. Bruine vloot te Rienstra (CDA) vond het een plan. Hij vroeg of de inner in ist komt van de gemeente of van Stichting. „Voor scholen is er een ■ling waardoor ze de helft van de isting kunnen terugvorderen. Ook tt de Bruine Vloot komen veel lolen. Hoe krijgen zij informatie |wrdeze reductie", vroeg de CDA-er. nk Beumkes (PvdA) noemde het rstel een zware bevalling. Maar hij het niet eens met de ver- Isleutel. „Als u nou eens adver- it voor een man of vrouw die drie uur per dag toeristenbe lasting wil innen. Dan blijft het in ge meentelijke hand. Het contract zou moeten lopen van 1 april tot 1 okto ber en 75% van de opbrengst is voor de inner. Wat overblijft is voor de ge meente". Peter Bakker (PSP) was vóór het voorstel van de PvdA-er, maar als het niet zou worden aangenomen kondig de hij aan voor het collegevoorstel te stemmen. De voordelen van de samenwerking met de Stichting werden door wet houder Barendregt nog eens op een rijtje gezet: gebruik van het gebouw en het administratieve systeem. Als de gemeente alles in eigen hand houdt brengt dit hogere kosten met zich mee, die de eventueel hogere opbrengst teniet zullen doen. De in ner zal free-lance in dienst van de gemeente komen. De subsidieregeling voor scholen geldt ook voor de Brui ne Vloot en de inner zal formulieren over de mogelijkheid van het terug vorderen uitdelen als hij (of zij) de belasting komt ophalen. Voorlichting over deze mogelijkheid zal via een or gaan voor de Bruine Vloot worden verzorgd. Als niet wordt betaald kan een deurwaarder naar het huisadres van de toerist worden gezonden. Beumkes bleef echter bij zijn voorstel en voegde toe dat vanuit de passan tenhaven de rest van het arbeidster rein van de inner niet is te overzien. Barendregt antwoordde: „De ligging van het kantoor is niet het belangrijk ste. De inner blijft er niet de hele dag zitten, maar het is een basis om op terug te vallen". Het voorstel van de PvdA-er werd in stemming gebracht en met klein verschil verworpen (ze ven tegen acht stemmen). Het colle gevoorstel haalde het wel. Op de Wilhelminalaan bij de parkeer plaats van Albert Heijn vond woens dagmiddag een aanrijding plaats, toen een 35-jarige automobilist uit Enschede naar rechts wilde afslaan en daarbij naar links uitweek. Een 28-jarige motorrijder uit Den Burg haalde hem op dat moment rechts in. Beide vervoermiddelen liepen schade op, t college heeft dinsdagavond in raadsvergadering na een korte lorsing besloten het voorberei- gsbesluit voor de bouwaanvraag iP. Ruardy uit Den Burg aan te uden. De raadsleden kwamen met schillende argumenten die een dere beschouwing van het plan htvaardigen. Ruardy wil een kap plaatsen op p laagbouwwoning aan de Bern- dlaan. Het bestemmingsplan dat geldt schrijft een plat dak voor. (stelling is mogelijk voor een dak- 'ing van 30 graden, maar Ruardy een kap van 45 graden. Eerder door de gemeente enkele vrijwel ijke bouwaanvragen goedgekeurd, er de meest recente (van dhr. laij) moet Gedeputeerde Staten uitspraak doen. er Bakker (PSP) had gesproken t bewoners uit die buurt. Ook bij vorige besluiten is door hen be- aar ingediend „Of een plat dak 's of niet is een kwestie van aak, waarover de welstandscom- >sie oordeelt. Maar er zijn ook be- aren van technische aard". Bakker vernomen dat tussen de daken winden ontstaan die nadelige ef- ten op ontluchtings- en rookkana- van naastgelegen woningen ^n. „De schoorstenen trekken 1 meer, het ventilatiesysteem doet 'niet of de waakvlam waait Dat zou te verhelpen zijn met zootje lange pijpen op het dak, vaag me af of dét mooi is", daarom vond dat kei 19 procedure te starten en daarna een afweging maken". Ingewikkeld Wethouder Schilling vond het een in gewikkelde zaak. „Waarom is de raad niet meteen bij de eerste aanvraag op z'n achterste poten gaan staan? Zelfs bij de tweede is geen kik gege ven en nu begint u te luisteren naar de argumenten van de bevolking". De wethouder had begrip voor som mige bezwaren, maar voor andere helemaal niet. Het afwachten van een uitspraak van GS leek hem niet nodig. „Ze hebben twee of drie keer eerder ook al ingestemd, dus dat zul len ze nu ook wel doen". Na een korte schorsing waarin het college overlegde werd besloten het voorbereidingsbesluit toch aan te houden, zodat de artikel 19 procedu re nog niet kan beginnen. Het Nederlandse basketballteam dat tegen een Dinsdag zal in sporthal Ons Genoe gen een sterk Nederlands basketball team (dames) aantreden tegen een gelijkwaardig team uit China. Het Nederlandse team treedt aan met de speelsters Esther Wender en Daphne Berends, beiden uitkomend voor Hoi uit Den Helder, en gekozen tot respectievelijk beste en een na beste speelster van de Nederlandse com petitie. Twee deelneemsters, Eugenie Lewis en Sandra van Embricas, ko men uit in de Amerikaanse competi tie en Margreet Visscher komt uit in de Spaanse competitie. De speelster met de meeste interlands op haar naam is Anita Blangé, die een aantal jaren in Italië heeft gespeeld. Het Nederlandse team heeft net een sterk bezet internationaal toernooi in Polen achter de rug, waar men bijna een tweede plaats bereikte. Maar de laatste wedstrijd, tegen Rusland, werd met twee punten verschil verlo ren. Voordat de dames naar Neder land terugkeren, zullen eerst nog wedstrijden worden gespeeld in Frankrijk en Spanje. De fanatieke co ach van het Nederlandse team, Mein- Een werknemer van de firma Daalder gooide zaterdag aan de Lange- veldstraat te De Cocksdorp wat ma teriaal op een hoop, die echter nog bleek te smeulen. Er ontstond een klein brandje met een grote rookont wikkeling. Enkele leden van de plaat selijke brandweer blusten het brandje snel. De Nederlandse saxofonist en jazz/blues-muzikant Hans Dulfer is in de nacht van vrijdag op zaterdag te zien en te horen in jongerencentrum Tasiel, gevestigd in d'Ouwe ULO. De al jaren energiek aan de weg timme rende Dulfer (de vader van de nu ook bekende Candy Dulfer) treedt op met de band Reflud. Hans Dulfer is be kend van sprankelende en soms spraakmakende optredens, waarmee hij volgens critici de Nederlandse mu- ziekscène voortdurend nieuw leven inblaast. Het optreden begint om middernacht en is een onderdeel van een luilakprogramma dat begint om 20.00 uur en duurt tot circa 06.00 uur. Begonnen wordt met een mu ziekfilm, waarna om 22.00 uur de Texelse band Cease Fire zal spelen. Na Reflud is om 02.00 weer een Texelse band aan de beurt: Paff. Van af 04.00 uur worden er tekenfilms gedraaid. Chinese selectie zal spelen. dert van Veen uit Den Helder, zal er ongetwijfeld voor zorgen dat zijn team de sterke Chinese dames goed partij zal geven. Het Chinese team, dat bij de Olympische Spelen in Se oel als zesde eindigde, heeft als langste speelster de 2.04 meter lan ge center Zheng Haixia. Het Neder landse team is gemiddeld vijf centimeter korter en zal dit verschil met snel spel moeten compenseren. De warming-up begint om 18.15 uur, de wedstrijden beginnen om 19.00 uur, na het spelen van beide volkslie deren. De kosten voor het bijwonen van de interland bedragen f 5, de zaal is geopend vanaf 18.00 uur. Om dat het basketballveld niet de hele vloeroppervlakte van de sporthal in beslag zal nemen, zullen hier extra zitplaatsen worden gecreëerd. Onder ideale weersomstandigheden werd zondag door de veteranen van de zes Texelse voetbalverenigingen sportief gestreden om de Ab van Sambeek-wisselbeker. Het toernooi werd voor de elfde keer gehouden op de velden van Texelse Boys. Na en halve competitie werd tenslotte SVO winnaar dankzij het beste doelsaldo met een gelijk aantal punten eindig- den.S.V. Texel en Texelse Boys gelijk. Na het nemen van strafschoppen werd S.V. Texel tweede en Texelse Boys derde. Als respectievelijk vierde, vijfde en zesde eindigden ZDH, SVC en S.V. De Koog. De wedstrijden wer den uitstekend geleid door de scheidsrechters Jaap Kager, Piet Koopman, Gerard Kuip en Hank Wit- ta De prijsuitreiking werd verricht door mevrouw Loes Smit-van Sambeek. Op de Staart in Waalenburg werd za terdag rond 23.00 uur een 41-jarige automobilist uit De Koog aangehou den die teveel drank op had. Hij kreeg niet alleen een proces verbaal en een rijverbod van zeven uur, maar zijn rijbewijs werd ook ingevorderd, omdat hij nog niet lang geleden werd bekeurd wegens een zelfde over treding. Op de Noordwester in Den Burg vond woensdagavond een aanrijding plaats. Een 43-jarige inwoner van Den 8urg wilde rechtsaf naar een in rit en week daarvoor even uit naar de linker weghelft. Hij werd echter aan de rechterzijde ingehaald door een 21-jarige inwoner van Den Burg in een Opel. Beide wagens liepen plaat- schade op. is: ik us Bakker, die I besluit moest worden aangehou- ptot er een oplossing is gevonden 01 bit probleem. Niet elegant "s "oePer (PvdA) vond het niet °,an' dat nu al een beslissing zou ee genomen, terwijl de andere *IK'aaij| nog bij GS dient. 'ynen (Texels Belang) vond dat et toestaan van kappen het ka- j van de wijk teveel verandert. Jt is er gaan wonen omdat het WAnW 'S' Er zitten veel A0Wers dan M d'e van een "JStige ouwe en genieten. Als er daken op n <1 ,nnen er ook grotere gezin- iv,, Daar is in het bestem- Wlan niet voor gekozen". imT 'ema (CDA) zat met een Manische vragen. „Ik weet "e,'verstandig is het besluit ouden of eerst maar een arti- Eerste Pinksterdag verschijnt het eerste nummer van het „Texels Zon dagsblad". Een „nul-nummer" is eind april al uitgegeven voor alle on dernemers van het eiland. De Zon dagskrant is een gratis blad voor inwoners en gasten van Texel, dat huis aan huis wordt verspreid in de woonkernen. Het is een uitgave van drukkerij Brügemann b.v. Hoofd- en eindredacteur van het Zon dagsblad is Wop Rienks. De advertentie-acquisitie wordt verzorgd door Ineke Reitsma. Het nul-nummer van het blad gold als presentie-exemplaar, om potentië le adverteerders ermee kennis te la ten maken. De uiteindelijke uitgave zal hetzelfde A-3 formaat hebben en worden gedrukt met de vaste steun kleur blauw. Men gaat uit van onge veer 12 pagina's per blad. De krant zal verschijnen in een oplage van 8000 stuks. In het seizoen kan dat oplopen tot 12.000. Vaste rubrieken Het blad heeft diverse vaste rubrie ken die afwisselende verschijnen. Er zijn verschillende mensen benaderd die voor die rubrieken artikelen schrij ven. „Je kunt als redacteur niet ex pert zijn op alle gebieden. Wij hebben mensen gevraagd die ergens verstand van hebben", vertelt Rienks. In de Texelse dorpen zijn families be reid gevonden het blad tussen 8.00 en 10.00 uur zoveel mogelijk huis aan huis te verspreiden. In het bui tengebied wordt het niet bezorgd. Wel worden bij vrijwel alle campings en hotels op Texel exemplaren voor gasten afgegeven. Het Zondagsblad zal worden gemaakt bij een rotatiedrukkerij in Castricum. Geen uitslagen Het blad is vooral bedoeld yoor aan kondigende artikelen. Rienks: „We gaan niet achter iedere uitslaande brand aanrennen. We willen aankon digingen, tijdloze artikelen, diepte interviews en ander nieuws dat niet direct nauw verbonden zal zijn met actualiteit. Het hoeft niet typisch Texels te zijn, maar we proberen wel zoveel mogelijk op het lijf van Texe laars en toeristen te schrijven". Re censies van toneelstukken of verslagen van sport- en andere eve nementen zullen dus niet worden ver meld. Wél uitgebreide aankondigingen van die gebeurtenissen. Gemeente raadszaken komen niet aan de orde. „Tenzij daar een bepaalde politieke fi guur mee is gemoeid. Ik ben niet nieuwsgierig hoe wethouder Zegers reageert in een bepaalde politieke si tuatie, maar ik wil wél weten of hij wel eens wakker ligt van sommige zaken", zegt de hoofdredacteur. Huis aan huis-blad De verhouding tussen advertenties en redactionele artikelen zal ongeveer 50% om 50% zijn. Dit in tegenstel ling tot meeste andere huis aan huis bladen, die bol staan van de adver tenties. Het blad stelt zich bewust zeer ,,on- dernemersvriendelijk" op. Rienks: „De filosofie van het Zondagsblad is dat het gratis wordt verspreid. Je moet echter wél uit de kosten zien te komen, vandaar de advertenties én de aandacht voor onderwerpen die voor ondernemers belangrijk zijn. Maar het moeten met té algemene verhalen worden. Als ik bijvoorbeeld allerlei informatie binnen krijg over zonnebrandmiddelen, zal ik eerder iets publiceren over waterbestendige middelen, omdat dat relevanter is voor de mensen op het eiland". Wat er ook gebeurt, er zullen 23 nummers van het Zondagsblad ver schijnen. Daarna gaat men rond de tafel om zonodig bij te schaven. Als blijkt dat het financieel uitkan, gaat men door. Donderdag 11 mei De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Van 19.30 tot 20.30 uur hebbe de piano-, klarinet- en saxofoon leerlingen een vrij toegankelijk voorspeeluur in de voorspeelruim te van de Muziek- en Danks- school (d'Ouwe ULO). Voor de derde week is in Cinema Texel de film „Twins" te zien met in de hoofdrollen Arnold Schwar zenegger en Danny de Vito; aan vang 20.00 uur Vrijdag 12 mei Van 19.00 tot 21.00 uur is in dorpshuis d'Ouwe ULO inname van schilderszegels en RBS- systeem dor de Bouw- en Hout bond FNV. Tevens wordt informa tie gegeven over allerlei aspecten van het vakbondswerk. De avond is vrij toegankelijk voor ieder. De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt jaarvergadering in „Rebecca" in De Waal, aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Twins". Om 20.00 uur wordt in De Lin deboom de jeugdmusical „De machtige eik van Wapperdam" opgevoerd. Om 20.00 uur start in jongeren centrum Tasiel de „luilaknacht" met films en (muzikale) optre dens, onder andere van „Reflud" met saxofonist Hans Dulfer. Zaterdag 13 mei Van 5.00 tot 7.00 uur is er „dauwzwemmen" in zwempark Molenkoog ter gelegenheid van Luilak. Om 8.00 uur komt Radio Texel voor het eerst in de lucht. Zie ar tikel elders in deze krant. Vanaf 10.00 uur wordt op het festiviteitenterrein van de Nikadel de oldtimer-show gehouden van de Oude Trekker en Motorenvere niging. Zie artikel elders in deze krant. In het kader van de Landelijke fietsdag kan worden deelgeno men aan een toertocht over Texel. Start bij 't Horntje waar routebeschrijvingen a f3,- ver krijgbaar zijn. Ter gelegenheid van Nationale Molendag is „De Traanroeier" te Oudeschild de hele dag te be zichtigen. Van 11.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 15.30 uur worden op de Vismarkt in Den Burg de monstraties schapenscheren gegeven. Voor leden van de paardensport verenigingen en andere be langstellenden wordt in manege Akenburg een lezing gehouden over natuurgeneeswijzen en para normale geneesmethoden bij paarden. Aanvang 14.30 uur; toegang gratis. SV Texel houdt een pupillentoer- nooi met Texelse Boys, ZDH, SVC, sv De Koog, sv Oosterend, Julianadorp en Zaandam. Tevens grote fancy fair. Om 14.30 uur start op het Ho- gereind de Wielerronde van De Waal. In het kader van de Open Dag van de jeugdherbergen, zijn be langstellendenden van 11.00 tot 16.00 uur welkom in de jeugd herbergen De Eyercoogh en Pa norama. Om 14.00 uur begint in of bij De Eyercoogh een toneel voorstelling. In „De Lindeboom" wordt de musical „De machtige eik van Wapperdam" herhaald. Zondag 14 mei De Cocksdorper kustzeilvereni- ging houdt de eerste club wedstrijd bij paal 33. Inschrijven om 9.00 uur; start om 10.00 uur. De Windsurfclub Texel houdt voor het strand van De Koog een brandingsurfwedstrijd. Inschrijven vanaf 9.00 uur; skippersmeeting om 10.115 uur en start om 10.30 uur. Zie artikel elders in deze krant. Op de velden van Texelse Boys begint het Pinkstertoernooi. 's Avonds om 21.00 uur in de feesttent trekking van de loterij. De gezelligheidsrit van oude voertuigen start om 9.30 uur op de Nikadel. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Twins". Maandag 15 mei Van 10.00 tot 17.00 uur wordt op het terrein aan de Nikadel het Concours Hippique van „De Blij de Rijders" gehouden. De jeugd van Gymvereniging Texel houdt een „Indianendag" bij de Beatrixzaal. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Twins". Op de velden van Texelse Boys wordt de tweede dag van het Pinkstertoernooi gehouden met 's middags de finalewedstrijden. In „De Lindeboom" wordt de jeugdmusical „De machtige eik van Wapperdam" herhaald; 20.00 uur. Dinsdag 16 mei In „Ons Genoegen" wordt de basketball-interland Nederland- China gespeeld. Warming up om 18.00 uur. De Werkgroep Dialect van de Historische Vereniging heeft om 20.00 uur een ook voor niet- leden toegankelijke bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Woensdag 17 mei Van 9.30 tot 11.30 uur is een in loop koffieochtend in het Groene kruis-gebouw voor ouders van kinderen tot 4 jaar. Discussieon derwerp: „Vrije school"; entree f2,-. De Fotokring Texel komt om 20.00 uur in d'Ouwe ULO bijeen. Van 14.00 tot 17.30 uur is het Ambachtencentrum in Den Hoorn (Diek 11a) vrij toegankelijk. Uitgebreide hobby- en kunstten toonstelling. In het raadhuis heeft de raad scommissie voor Ruimtelijk en Huisvestingsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Tevens hoorzitting in verband met de bezwaren die zijn inge bracht tegen de plannen v.d.Linde in De Cocksdorp, 't Stappeland De Koog en H. Bakker (Paulus- bossie). Verder wordt onder meer gesproken over de reconstructie van het kruispunt bij De Waal. Donderdag 18 mei Tussen 14.00 en 17.30 uur is het Ambachtencentrum in de Voor malige Doopsgezinde kerk van Den Hoorn vrij toegankelijk. De monstraties zilver- en goudsme den en origami vouwen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 13