bestemmingsplan Den Hoorn ontstond in goed overleg VW-club komt „brillen, ovalen en vierkanten" met Strandingenkaart Texel 1854 Blijde Rijders vieren 10e concours hippique Dit mag u niet missen!!!! Karakter van dorp bewaard I,-v-'" Vuurtoren Eierland De Cocksdorp Stijlvolle aanspanningen, caroussel en show Dorpentocht vrienden van het paard Paaltje omver Een natuurgetrouwe replica van een historische kaart uit 1854 met daarop de rond die tijd bij Texel gestrande zeilschepen (1832-1851). Een schitterende kleurenposter van 80.5 x 58.5 cm.waaruit ook dui delijk kan worden afgeleid hoe de kustlijn van het eiland is veranderd. Een waardevol bezit voor de Texel-liefhebber Te koop bij de volgende verkooppunten voor maar ƒ14,95 Ecomare De Koog Maritiem Museum Oudeschild Nauta Boek Den Burg Het Open Boek Den Burg Langeveld en de Rooy Den Burg De Stolp De Koog De Boutique De Koog Paal 9 Den Hoorn Duinker Watersportcentrum Oudeschild Clubschip Oudeschild IIJDAG 12 ME' 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De Anjer-caroussel'in vol ornaat. Te zien is dat de dames ,,uit het dameszadel' fetihork mn Aeffiïl limtm rjof-w st bestemmingsP|an Den Hoorn- schermd dorpsgezicht is dinsdag- ond in de raad vastgesteld. Bij het I stand komen van het plan is de jvolking uitgebreid betrokken, een erkwijze die veel tijd in beslag im, maar waar iedereen nu met ildóening op terugkijkt. 1968 is een groot deel van Den oom op grond van de Monumenten- et als beschermd dorpsgezicht aan wezen. Voor het aangewezen Ibled moet volgens de wet een Istemmingsplan worden vast- isteld. hetzelfde jaar werd een deel van osterend als beschermd dorpsge- cht aangewezen. De gemeente is jgonnen met het maken van een tstemmmgsplan voor dat gebied. ,en dat klaar was is men begin chtiger jaren begonnen met het ïtwerp-plan voor Den Hoorn. Bevolking m de bevolking optimaal bij de tot land koming van het plan te betrek- in, is een begeleidingscommissie svormd met daarin mensen uit de orpscommissie, inwoners van het jngewezen gebied en ook van daar- iiiten. i nauwe samenwerking tussen deze egeleidingscommissie en de afdeling limtelijke ordening van de gemeente een concept-bestemmingsplan ge laakt De commissie is inmiddels jgeheven. het plan komen de verschillende specten van Den Hoorn goed tot tdrukking. De waarden van het be- jhermd dorpsgezicht en omliggende ibieden zijn omschreven en er is re ining mee gehouden in de bepalin- tn van het bestemmingsplan. Het Ihouet van het dorp en de verschil lende panden wordt gehandhaafd ter wijl toch uitbreiding en verbouw tot de mogelijkheid behoord. Belangrijke voorzieningen voor het dorp, zoals winkelvestigingen, am bachtelijke bedrijven en sociaal- culturele ontmoetingspunten hebben een passende bestemming gekregen. Andere vormen van bedrijvigheid hebben ook een positieve bestem ming gekregen, zodat de leefbaarheid van het dorp goed blijft. Bezwaren Vanaf 10 januari lag het ontwerp- bestemmingsplan ter inzage. Er kwa men zes bezwaarschriften binnen. W. Wiertz zal zijn hotel-restaurantbedrijf binnenkort aan milieu- en brandpre ventie eisen moeten laten voldoen. Daarnaast is de keuken ook aan ver nieuwing toe. Deze uitbreidingsmoge lijkheden zijn niet opgenomen in het bestemmingsplan. Op het moment van inventarisatie waren de plannen van Wiertz nog met bekend, omdat het bedrijf toen nog een andere eige naar had. Het bezwaar is gegrond verklaard omdat een ondernemer in staat moet zijn zijn bedrijf aan de kwaliteits- en veiligheidseisen te laten voldoen en omdat het in dit geval niet gaat om uitbreiding van het aan tal slaapplaatsen. Mevrouw Liefting heeft een mogelijk heid tot geringe uitbreiding van een pand aan het Klif aan de noordoost zijde gevraagd. Dat was toegezegd, maar in het uiteindelijke plan is per ongeluk uitbreiding aan de zuidkant aangegeven Het bezwaar is gegrond verklaard en de plankaart zal worden veranderd. Schuur De families Van Faassen en Bol heb ben gezamenlijk een schuur/garage aan het Lage Achterom. Zoals het nu in het plan staat, zouden de families, bij een eventuele deling, met goed bij de schuur kunnen. Door een bijge- bouwenstrook anders te plaatsen kan het probleem worden opgelost, zon der afbreuk te doen aan de uit gangspunten van het plan. Het bezwaar is gegrond verklaard. Schutting De regeling voor tuinmuren en schut tingen maakt volgens H.P.Bakker be scherming tegen heersende wind en waarborgen van privacy onmogelijk. Hij vindt dat onderscheid moet wor den gemaakt tussen het deel dat wél en het deel dat niet tot het eigenlijke beschermde dorpsgezicht behoort. In het ontwerp-plan staat dat tuinmu ren en schuttingen maximaal twee meter hoog mogen zijn, mits ze niet meer dan vier meter achter de gevel rooilijn worden gezet. Op andere plaatsen mogen schuttingen en mu ren tot een meter worden neergezet. Heel Den Hoorn heeft diepe tuinen. Hoge schuttingen over de hele lengte zouden het aanzicht van het dorp be derven. Toch heeft de gemeente be grip voor de wens tot privacy. Versoepeling van de regeling kan door een vrijstellingsbepaling toe te voegen. Deze geldt uitsluitend voor het gebied buiten het beschermd dorpsgezicht. Bakkers bezwaar werd dus ook gegrond verklaard. Bedrijfje A.Smit wil in de toekomst een klein schalig ambachtelijk bedrijfje begin nen in zijn pand aan de Diek. Voormalige agrarische stolpen in de dorpskern zijn van groot belang voor het karakter van Den Hoorn. Het be houd ervan is belangrijk. Omdat ze vaak niet meer geschikt zijn als agra risch bedrijf is in de bestemming ruimte gelaten voor ander gebruik, waaronder een ambachtelijk bedrijfje valt. Den Hoorn, een voor altijd beschermd dorpsgezicht. Winkel Namens firma Goënga maakte archi tectenbureau Alkema er bezwaar te gen dat geen rekening is gehouden met uitbreiding van de supermarkt aan de noordkant Deze uitbreiding is al eerder aangevraagd. Kleine zelf standige winkels verdwijnen steeds meer uit het dorpsbeeld, wat door de gemeente wordt betreurd. Het is be langrijk voor het dorp dat Goënga's supermarkt in stand blijft en zelfs wordt uitgebreid. In overleg met om wonenden is een aanvaardbaar plan ingediend en daarom werd het be zwaar gegrond verklaard. Ook de uitbreiding van het be drijfspand van W. van Hintum mag doorgaan. Het sluit logisch aan bij het gebouw en verandert daar qua uiterlijk niets aan. Unaniem De gemeenteraad was dinsdag in de maandelijke vergadering vol lof over de tot standkoming van het plan. Wethouder Schilling prees zowel de bevolking als het ambtelijke apparaat voor de inspanningen. „Het liefst zou ik een bestemmingsplan vaststellen zonder dat er bezwaren op waren ge komen, maar de zes die zijn inge diend, zijn allen op bevredigende wijze afgehandeld". De zaterdag a.s. te houden oldtimer show van de Oude Trekker en Moto renvereniging Texel krijgt een bijzon der karakter door de betrokkenheid van de „Luchtgekoelde VW-club Ne derland" die met maar liefst 130 voertuigen naar Texel komt. De voorloper van deze club was de in 1973 door de Groninger Wim Nie- boer opgerichte „VW Brillen vereni ging Nederland", omdat het in eerste instantie ging om het op de weg houden van de Volkswagen-kevers met het bekende brilvormige achter ruitje. Vanaf 1982 konden ook eige naars van latere uitvoeringen (met ramen in de vorm van ovalen en vier kanten) van de Volkswagen zich aan sluiten, want inmiddels (de produktie in Duitsland werd in 1977 gestopt) waren ook die „historisch" gewor den. Thans zijn alle soorten Volkswa gen welkom, als ze maar zijn voorzien van een luchtgekoelde mo tor, De club heeft nu zo'n 1000 leden die samen over 1500 tot 2000 auto's beschikken. De meeste zijn kevers maar ook andere types, zoals het VW-busje, de middenklasser 1500/1600, de grote 411/412, de eer ste VW met vier deuren, de Karmann-Ghia coupé en de 181-„Jeep". Exemplaren van al deze types (ondergebracht in een showse lectie van ongeveer 25 stuks) zullen zaterdag vanaf 10.00 uur op de Nika- del in De Koog zijn te zien. Ook in Texels noordpunt zal het verkeer tij dens het Pinksterweekend worden beheerst door luchtgekoelde Volkswa gens, want de leden logeren op de allerminst antieke camping „De Krim", waar ze zaterdagavond een nasi-maaltijd hebben en zondagavond een barbecue. Vanuit De krim onder nemen ze ook een korte gezellig- heidsrit. 100 trekkers De Volkswagens vormen daar een in teressante aanvulling van de onge veer 100 oude trekkers die op de Nikadel worden geshowd. Ongeveer 60 stuks zijn afkomstig van het vasteland. Net als de vorige keer zal op het terrein ook een serie stationai re motoren te zien (en te horen!) zijn alsmede een reeks antieke motorfiet sen en automobielen. Ook de stoom- locomobiel van de Gebroeders Middendorp uit Uithuizen is er weer en zal gedurende de hele dag her haaldelijk draaien en daarbij een dorsmachine aandrijven. Ook behendigheidswedstrijden met de oude trekkers zullen de hele dag worden gehouden, zodat zeker geen sprake is van een „statische show". Op het terrein staat een consumptie tent van 25 x 10 meter. De entree prijs voor is f4,-; kinderen tot 12 jaar f2,-. Leden en exposanten hebben gratis toegang. Een officiële gebeurtenis tijdens de show in de onthulling en inge bruikstelling om 13.30 uur van de veelbesproken Thomassen dieselmo tor, afkomstig van het voormalige ge maal Waalenburg. Rit Het nostalgisch spektakel krijgt zon dag een vervolg in de vorm van een gezelligheidsrit, die om 9.30 uur uur start op de Nikadel. De oude voertui gen leggen een afstand van ongeveer twintig kilometer af (men blijft deze keer aan de westkant van de Pont- weg) en sluiten om 13.30 uur de rit af met een barbecue op het bekende terrein aan de Randweg Nostalgisch beeld uit de vroege jaren vijftig: een Volkswagen brilletje" koerst door het Hol landse landschap. Tien jaar geleden hield de vereniging voor het aangespannen paard ,,De Blijde Rijders" voor de eerste maal in samenwerking met De Koog Pro motion een concours hippique op het evenemententerrein aan de Nika del. Maandag, tweede Pinksterdag, wordt met enkele speciale programma-onderdelen het jubileum concours opgeluisterd. Nog nooit op Texel vertoond is een klassementsrit met deelname van twintig aanspan ningen van hoog niveau, die een lust voor het oog belooft te worden. Dat zelfde wordt verwacht van de „Anjer-caroussel" uit Amsterdam, een groep die al drie maal Neder lands kampioen caroussel rijden werd en ook internationaal hoge ogen gooit. Beide onderdelen staan 's middags gepland, hoewel de deel nemers aan de klassementsrit 's morgens om tien uur al voor de jury moeten verschijnen. Het tiende concours belooft van ho ger niveau te zijn dan de negen voor gaande edities. Dat komt omdat het nu niet als demonstratie-concours, maar als wedstrijd-concours te boek staat. Het concours is nu opgenomen op de officiële wedstrijdkalender van de SERT (Streekvereniging van Eige naren en Rijders van Tuigpaarden). Daarom kunnen nu in de rubrieken „kleine limiet", „grote limiet „ere klasse enkelspan" en „ereklasse tweespan" uitsluitend bij de SERT en KNF aangesloten combinaties deelne men. Voorheen waren zij ook wel bij de Blijde Rijders-concoursen aanwe zig, maar was dat meer ter de monstratie en show. Nu gaat het ook om de punten en dat heeft ertoe ge leid dat voor het Texelse concours grote belangstelling van de overkant bestaat. In plaats van de gebruikelijke twintig SERT-leden, hebben ditmaal 34 wedstrijd-combinaties ingeschre ven. Een en ander betekent niet dat voor Texelse deelnemers in het programma geen plaats is. Integendeel: er is een aparte Texelse tuigpaarden-rubriek, ponyclub De Kleppertjes doet een spelprogramma met voorronden en een finale, de Waddenruiters en De Kleppertjes voeren samen een dres- suurproef uit en er is om 16.00 uur een gezamenlijke slotshow van de Blijde Rijders-leden. Wat dat precies inhoudt, blijft nog even een verras sing. Oorspronkelijk stond ook een Texelse tuigpaardenrubriek gereden door da mes op het programma, maar deze kwam op het laatste moment te ver vallen wegens pech en ziekte. De SERT-dames zijn echter waardige ver vangsters. Ook de tuigpaardenrubriek voor de Texelse heren had met het zelfde euvel te kampen, waardoor de deelname wat magertjes zal zijn. Show Naast dit wedstrijdgedeelte is er dus genoeg ruimte voor show. Dat begint 's morgens al, twee uur vóór de start van het eigenlijke concoursprogram ma. Om 10.00 uur namelijk is de ju rering van de aanspanningen van de klassementsrit. Zoals het er nu naar uitziet, staan twintig aanspanningen te trappelen. Het zijn enkel- en dub belspannen uit Noord- en Zuidholland en Drente. Een officiële jury, waarvan één lid uit België, keurt de paarden. Gelet wordt op de tuigen, de verzor ging van de kleding (deze moet histo risch juist zijn, dus passen bij het rijtuig), het uiterlijk van de paarden, kortom de algehele stijl. Tenslotte wordt ook de wijze van mennen aan een kritische blik onderworpen. Dat gebeurt tijdens de rit die aansluitend over Texel wordt gemaakt. Onder aanvoering van gids Piet Daalder zul len de fraaie combinaties in colonne een rondje rijden. Tussen twee uur en half drie zijn zij weer terug aan de Nikadel voor de prijsuitreiking, een parade die de ware paardensportlief hebber niet mag missen. De toeschouwers hebben dan om 13.05 uur het individuele dressuur- optreden van mevrouw Pezzano uit Waarland al gezien. Zij draait regio naal mee in de top; naar verwachting zullen zij en haar rijdier het Texelse publiek enkele mooie staaltjes van beheersing laten zien. Dameszadel De Anjer-caroussel, een 12-tal van manege „Amsterdamse Bos", treedt op om 15.40 uur. Bijzonder is dat de acht dames in deze groep „uit het dameszadel" rijden. Dat wil zeggen: met twee benen aan de linkerflank. Daarmee zijn ze één van de zeer wei nige groepen in Nederland die zó ca roussel rijden en de enige nationale groep die dat op internationaal ni veau doet. De Anjer-caroussel is de oudste bestaande groep in ons land, in een tak van sport die al sinds 2 ja nuari 1743 (aan het hof van de Oostenrijkse keizer te Wenen) wordt beoefend. De muzikale omlijsting van het pro gramma is in handen van het korps „Kunst na arbeid" uit Uithoorn. Dit uit ongeveer 55 personen bestaande muziekkorps bestaat uit een harmo nie, drumfanfare, tamboerkorps en majoretten. „Kunst na arbeid" be hoort tot de eredivisie FKM, evenals de majoretten (in de eredivisie komen de vier beste korpsen van de provin cie uit). Ook de drumfanfare is lande lijk van hoog niveau. Het korps treedt tenminste driemaal op. Programma: 10.00 uurJurering aanspanningen klasse mentsrit; 11.30: Spelprogramma ponyclub, muzikale rondgang door De Koog; 12.00: Opening, 12.15: Kleine limiet; 12.35: Dressuur Waddenruiters/Kleppertjes; 12.50: Texelse tuigpaardenrubriek; 13.05: dressuur mevrouw Pezzano; 13.20: Grote limiet; 13.40: Muziek, 13.55' Ereklasse enkelspan; 14 15 finale spel programma ponyclub; 15 05: tuigpaardenru briek gereden door dames SERT; 15.25: muziek; 15 40: caroussel 12-tal; 16 00: show Blijde Rijders; 16.45: ereklasse tweespan; 17.05: sluiting. De dorpentocht van de Vrienden van het Paard die volgens het jaarpro gramma op 14 mei zou worden ge houden is een week uitgesteld naar 21 mei. Vrijdagavond is de jaarverga dering in Hotel Rebecca in De Waal. Een 31-jarige vrouw uit Purmerend meldde woensdag bij de politie dat ze op de Elemert een paaltje bij een parkeervak had omgereden. Haar wa gen liep daarbij een flinke deuk op in de bumper. De schade aan de paal wordt geregeld met de gemeente.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7