Prof. Zijlstra: Ridder in Orde Nederlandse Leeuw Hoge onderscheiding voor vertrekkende directeur Contributie VNG met 31/>% omhoog Scouting bezoekt het Tropenmuseum Oud-RHBS-ers terug naar de sixties Komend weekend 19e Tevoko buitentoernooi Jas gestolen Teso hield week natte oefening" Geen APK PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 Mg aan de toenemende vraag naar ken nis, die met name nodig is om de mi lieuproblematiek aan te kunnen. „Uw invloed leidt tot een output die door ambtenaren wordt weggegrist om in beleid te worden omgezet". Bootje Het betoog van Van Alderwegen kreeg een ludieke wending toen hij met spijt opmerkte dat Zijlstra niet meer zal meemaken dat het door hem bepleite en binnenkort aan te besteden NIOZ onderzoekvaartuig „Pelagia" in de vaart komt. Daar was echter wat op gevonden, want er was voor een replica gezorgd die al vast kon worden overgedragen. Er was zelfs al een jonge vrouwelijke kapitein benoemd die het beheer graag van Zijlstra zou willen overne men. De replica bleek een plastic speelgoedbootje te zijn en de jonge kapitien die vervolgens naar voren werd gehaald, was Zijlstra's kleindochter Marleen van anderhalf jaar. Volgende spreker was prof. dr. G. Hempel, verbonden aan het Alfred Wegener-instituut in Bremerhaven en een persoonlijke vriend van Zijlstra. Hij voerde het woord namens de in ternationale wetenschappelijke ge meenschap en deed dat op genoegelijke wijze, waarbij hij allerlei herinneringen ophaalde. Het Wegener-instituut heeft het grote poolonderzoekvaartuig Polar Stern" in gebruikt. Ook het NIOZ was be trokken bij onderzoek in Antartica en het was jammer dat professor Zijlstra die de leiding van de laatste expeditie zou krijgen om gezondheidsredenen niet mee kon, zodat zijn plaats werd ingenomen door Kees Veth. Zijlstra zal echter alsnog de gelegenheid krij gen om de pool te bezoeken want als afscheidsgeschenk kreeg hij van Hempel een ticket voor een „cruise" met de Polar Stern. Gesproken werd verder door prof. dr. W. Scharloo namens de Nederlandse Dierkundige Vereniging, de „moeder" van het NIOZ waarmee de relatie als gevolg van de op handen zijnde reor ganisatie ook verdwijnt. Scharloo il lustreerde met cijfers de wetenschappelijke produktiviteit van Zijlstra. Over niet minder dan 162 on derwerpen heeft hij gepubliceerd. „Je nisten hadden eikaar de afgelo pen twintig jaar niet meer gezien. Er viel dus veel bij te praten. Ze zijn allemaal 37-38 jaar oud, met uitzondering van de iets oudere wethouder Klaas Barendregt die eerst ULO A had gedaan voordat hij over schakelde op HBS B. In het reunieprogramma was onder andere een fietstocht opgeno men, die eindigde met een pel grimage naar het scheikundelokaal van het voor malige HBS-gebouw, waar een ludiek gedenkteken werd ont huld en waar werd geluisterd naar via de telefoon op de band opgenomen toespraakjes van de leraren Derlage, Hen nephof en Feitsma. In Immet- jeshoeve werd het koud buffet gebruikt en zondag ging het op een platte wagen naar het Westerslag waar in het pavil joen werd ontbeten en waar een strandwandeling werd ge maakt. De foto toont de reu- nisten voor de kampeerboerderij onder de ori ginele smeedijzeren letters die ooit op het RHBS-gebouw prijkten. Professor Zijlstra (links) ontvangt uit handen van Mr C.H. van Alderwegen het speelgoedbootje, voorloper van het echte onderzoekingsn» ..Pelagia". Op de arm van prof. Duursma Zijlstra s anderhalf jarige kleindochter Marleen, die het scheepje onder haar beheer krijgt. Prof. dr. Jenne Zijlstra is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw wegens zijn verdiensten op het gebied van het zeeonderzoek. De bij de hoge onderscheiding behorende ver sierselen werden hem donderdagmiddag opgespeld tijdens de of ficiële bijeenkomst in het NlOZ-auditorium ter gelegenheid van het afscheid van Zijlstra als directeur van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee. was altijd intens met je instituut be zig maar je was ook belangstellend in mensen en hoe die met elkaar om gaan". Als geschenk overhandigde Scharloo enkele boeken „over plaat sen die na aan je hart liggen". Nog een vacature Zoals bekend wordt in de vacature Zijlstra voorzien door de benoeming van mevrouw Rietveld, die tijdens de afscheidsreceptie aan het publiek werd voorgesteld. Meegedeeld werd dat er binnenkort opnieuw een vaca ture in de directie ontstaat door het vertrek van professor E.K. Duursma. Voor hem is nog geen opvolger ge vonden. De rij van sprekers werd gesloten door Dr Peter de Wilde afdelings hoofd kustsystemen en interim- directeur bij het NIOZ, die het woord voerde namens het NIOZ zelf. Hij haalde herinneringen op met betrek king tot de goede samenwerking die hij met zijn scheidende directeur had gehad. In het begin was er vrees ge weest dat de van het RIVO afkomsti ge wetenschapper niet in de wieg gelegd zou zijn voor het zuiver we tenschappelijk onderzoek dat toen nog in het NIOZ werd bedreven, maar dat viel in de praktijk erg mee. De Wide wees erop dat Zijlstra een kostbare erfenis heeft nagelaten in de vorm van zijn publicatiesdie een flink rijtje boeken vormen. Een fraai gebonden editie ervan overhandigde hij als afscheidsgeschenk. De gemeente Texel zal een hogere contributie gaan betalen aan de Vere niging van Nederlandse Gemeenten. B en W zijn akkoord gegaan met de voorgestelde verhoging van 3'/2 pro cent voor de jaren 1990 en 1991. Dat houdt in dat de gemeente Texel ongeveer ƒ545,- méér moet afdragen. De contributie was sinds 1982 gelijk- gebleven. Het beroep van de ge meenten op de Vereniging nam in de afgelopen periode toe; de gemeenten vroegen steeds vaker om advies bij het nemen van bezuinigingsmaatrege len. De VNG probeerde de toegeno men vraag om hulp met dezelfde personele bezetting te verwerken. Ook de collectieve belangenbeharti ging ging steeds meer aandacht op eisen. Om de kwaliteit van de VNG-diensten te garanderen, is een kleine contributieverhoging thans noodzakelijk. Burgemeester L.W. Stam van Schagen voorziet de scheldende NIOZ directeur van de versierse len. behorende bij de benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Mevrouw Zijlstra kijkt toe. Zijlstra oefende zijn functie uit op Texel maar is ingezetene van Scha gen. Dat was de reden dat burge meester L.W. Stam van deze Noordhollandse gemeente naar Texel was gekomen om het lintje uit te reiken. Stam schetste uitvoerig de weten schappelijke verdiensten van Zijlstra, in de functie die hij de afgelopen achttien jaar op Texel bekleede maar ook als wetenschapper bij het Rijk sinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden. Hij benadrukte dat het zee- onderzoek in Nederland op een zeer hoog niveau staat en dat Zijlstra daarin een bijzondere rol heeft gespeeld. Zijn wetenschappelijke acti viteit ontplooide hij veelal samen met anderen, in binnen- en buitenland, als deelnemer of lid van'tal van organisa ties waaronder de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen (waarvan hij in 1984 lid werd) en als buitenge woon hoogleraar (sinds 1986) aan de Universiteit van Groningen. Zowel bij het RIVO als bij het NIOZ liet hij zich kennen door grote daadkracht en uit stekende kennis van zaken, zo konstateerde Stam. Verandering Het afscheid van professor Jenne Zijlstra valt ongeveer samen met een belangrijke verandering in de NIOZ- organisatie. Niet langer zal het insti tuut ressorteren onder het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, maar in de vorm van een stichting en samen met meerdere instituten wor den ondergebracht in de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Het was Mr C.H. van Alderwegen die hierop inging. Hij voerde het woord als hoofd van de onderzoekinstituten van het Ministe- rie en vertegenwoordigde de minister. Hij schetste de hoge kwaliteit van het NIOZ als wetenschappelijk insti tuut in lovende bewoordingen. „Het NIOZ kan de concurrentie met elk ander instituut aan", zo zei hij. Hij wees erop dat die waardering niet van vandaag of gisteren is. De over heid erkent het aantoonbare maat schappelijke belang van het instituut, wat er de reden van is dat het NIOZ bij de bezuinigingen van de laatste ja ren bijna helemaal werd ontzien. Vol gens spreker was die erkenning voor een belangrijk deel bewerkstelligd door professor Zijlstra, die ervoor zorgde dat zijn instituut kon voldoen Niet alleen in De Koog heerste het afgelopen weekend de sfeer van de jaren zestig, op een heel andere wijze was dat ook het geval in kampeerboer derij „Immetjeshoeve" bij Den Burg. De eindexamenklas 1969 van de voormalige Rijks Hogere Burger School Texel kwam daar logeren om herinneringen op te halen aan woelige tijden. De reünie, georganiseerd door Piet Keijzer, Peter Nijens, Andrew Albers, Elze Goenga en André van der Vliet, trok 29 van de in aanmerking komende 40 leer lingen. Driekwart was afkom stig van het vasteland. De wegblijvers hadden over het al gemeen zwaarwegende excu ses, zoals Marian Hoogerheide die als arts werkzaam is in Ni caragua of Bas van Loon die bezig is met een zeiltocht bij Schotland. De meeste reu- Leden van Scouting Texel brengen zaterdag een bezoek aan het Tropen museum in Amsterdam, waar zij de tentoonstelling over Noord-Jemen zullen bezichtigen. Na dit culturele uitstapje zal ontspanning worden ge zocht in Artis. Het bezoek aan de tentoonstelling over Noord-Jemen is onderdeel van een project van Scouting Nederland. Deze organisatie probeert, samen met de scouting-organisatie in het Arabische land, de agrarische bevol king van Jemen te voorzien van wa terfilters, opdat zij de beschikking krijgen over zuiver drinkwater. Om de welpen en kabouters meer inzicht te geven in de noodzaak van dit project, heeft Scouting Texel de tocht naar Amsterdam georganiseerd. De leden van Scouting vertrekken zaterdag om half tien vanaf het Scouting-gebouw aan de Bernhardlaan, om 's avonds met de boot van 19.00 uur weer te rug te keren. Er wordt met de bus gereisd. De kosten voor de reis be dragen f12,50, inclusief toegangs kaarten, drinken en een tractatie. Wel dienen de reizigers brood mee te ne men. Opgave zo spoedig mogelijk bij Zegel Herenkleding in de Weverstraat, of bij de heer Slijderink, telefoon 12374. Zaterdag en zondag a.s. wordt voor de 19e keer het grote volleybal bui tentoernooi van Tevoko gehouden. Totaal 134 teams, afkomstig uit het hele land. zullen spelen op 17 velden die uitgezet zijn op de speelweide aan de Ploegelanderweg in de Dennen. De wedstrijden worden zaterdag ge houden van 10.00 tot 19.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Aanwezigheid van publiek wordt op hoge prijs gesteld; iedereen heeft gratis toegang. Zoals gewoonlijk was er van de zijde van teams meer animo voor dit toer nooi dan verwerkt kon worden. De organisatie heeft zich dan ook strikt gehouden aan de uiterste inschrijfter mijn. Laatkomers visten onverbiddelijk achter het net. Bij die laatkomers was ook Avero Olympus uit Sneek, de bekerwinnaar van vorig jaar. Avero doet dus niet mee. Dat neemt niet weg dat het ku weekend veel volleybal van nivt kan worden meebeleefd. Tal vï kende verenigingen geven actei presence, zoals het eredivisiete; flex uit Ommen, US uit Amstes VC Gouda en Donitas uit Gronr Om het voor het publiek extra j naam te maken is op het terreï weer een welvoorziene „koeke pie". De jeugd kan zich zondag vendien vermaken met een grot luchtkussen. Tevoko heeft voor het komende weekend alle sportzalen van Ta reserveerd, voor het geval het» gens slecht weer noodzakelijk; zijn om de wedstrijden binnen» houden. Uit een discotheek in Den Bui; vrijdag een suede jas met stiks de vorm van vliegtuigen en ee gerkop gestolen. Deze was van een 16-jarige jongen uit D? Burg. De jas heeft een waarde ongeveer 300,-. De Man Overboord-boot wordt te water gelaten. Vijf dagen lang werden vijf Teso- bemanningsploegen om de beurt ge traind in het oppikken van een over boord geslagen persoon en het blussen van auto- en machinekamer- brand. Deze oefening werd in het begin van de week gehouden met de Marsdiep en vrijdag met de Texelstroom. die daarvoor naar de Waddenzee ter hoogte van de IJze ren Kaap voer. In januari is al eens een „droge" oefening gehouden in brandbestrijding, waarbij het schip bleef afgemeerd aan de kade. De training stond onder leiding van Ger Gerritsen en Marinus Steenber gen uit Delfzijl. Zij zijn gespeciali seerd in brandbestrijding op schepen en man overboord- reddingstechnieken. De bemanningen moesten een „dren keling" (een verzwaard vaatje met een boei eraan) naar binnen halen terwijl om de beurt de kapitein en de stuurman het schip langszij manoeu vreerden. Dit ging allen vlot af. De snelste groepen hadden binnen drie minuten het vaatje aan dek, anderen deden er 8 tot 10 minuten over. Met de speciale Man Overboord- rubberboot moest een „lijk" worden opgehaald. Door onbekendheid met het gebruik van de takel en de bui tenboordmotor viel het niet mee de MOB-boot snel te water en gestart te krijgen. „Eigenlijk moet men dit veel vaker even in de haven doornemen", vond Gerritsen. Doelmatig Zeer snel en doelmatig werd opgetre den bij het blussen van een auto- brand aan dek en een brand in machinekamer. Gerritsen: „Hel goed te merken dat zoiets injJ al eens is doorgenomen, want iedereen zit toch iets in het ad hoofd van: hé, dit heb ik eerde daan. Er werd adequaat gehani Door de rookpatronen werd he gehuld in een wolk van mist. verde in het begin van de wed bezoekje van de verontruste laf wacht op. Teso had wel doorga dat er werd geoefend, ook aan marine, maar het was niet in ah lederen doorgedrongen.... De jaarlijks terugkerende train' voor Tesobemanningen worden keer iets moeilijker gemaakt, de enige rederij in Nederland^ mijn weten externe adviseurs' ingeschakeld om een veiligheid gramma op te zetten en door men met de bemanningen. Ms dat anderen intern iets regelen, de Texelaars vervullen duidelijk voortrekkersrol", vertelt Gerritsf De oefeningen werden meege® door Texelse brandweercomms' H. Groote en brandmeester Ca Trigt. Hun Helderse collega's»' ook uitgenodigd, maar zij aan geen gehoor. !0 Op de Postweg werd in de nai vrijdag op zaterdag een 30-jah tomobilist uit Eierland aangeh® wiens auto in slechte staat w en niet voldeed aan de APK-oj Een 33-jarige automobilist uit l werd op dezelfde weg aange» wegens rijden onder invloed." 515 microgram alcohol perk® geademde lucht en kreeg da'" een rijverbod van vijf uur. lm

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6