Recordaantal deelnemers A/addentoernooi Ameland Thijs Witte en Dorus verrassende winnaars Muziek- en dansschool heeft talent in huis \traks ook culturele uitwisseling? Wandeltocht: rondje om Texel |iivensport alvoetbal programma Veel publiek bij uitvoering B&M op weg naar kampioenschap Papiercontainer verplaatst Jaap Dros kampioen snelschaken in Den Helder SDAG 30 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jaarlijkse sportuitwisseling tussen de vijf Nederlandse ddeneilanden kende ditmaal een zeer grote deelname. Texel s op gast-eiland Ameland vertegenwoordigd met een recor- jptal van liefst 342 deelnemers en supporters. Zij beleefden in zon een gezellig weekend zonder wanklanken. Sportief goede istaties waren er ook: Texel behaalde eerste plaatsen bij sur- sportvissen, zaalvoetbal en bridge. De vorig jaar veroverde [addenbokaal" moest weer worden afgestaan aan aartsrivaal schelling, met Texel op de tweede plaats. Nieuw element was muzikale strijd: het fanfarekorps van KTF hield een geslaagd icours met een concours van Ameland. Reden om te opperen de Waddeneilanden naast een sportieve, ook een culturele ivisseling zouden kunnen houden. at een paar jaar geleden er een tje de klad in kwam, mag het Identoernooi zich nu verheugen in groeiende belangstelling. In 1987 Terschelling de touwtjes wat kker aan: door middel van een liboek werd voorkomen dat het nooi als los zand aan elkaar gt Toen vorig jaar Texel gastheer werd daarop verder geborduurd, onder meer een gezamenlijke Inings- en sluitingsceremonie. Of (aan deze verbeterde opzet ligt of feit is dat de deelname op Ame- J bijzonder groot was. Zeer zeker [Texelse kant. Zaterdagochtend kg vertrokken 250 Texelaars met [bussen vanaf Den Burg naar Hol- waar de boot naar Ameland Ëi lag. De sportvissers, die tradi- jeel met een groot gezelschap aan intwisseling deelnamen, waren Eagavond al afgereisd omdat zij al rolgende dag vroeg aan de water- I werden verwacht. Zoals gebrui- r verspreidden de deelnemers [over het eiland in uiteenlopende leraccommodaties, die men gro- jdeels zelf had geregeld. Overnacht f in tentjes, kampeerboerderijen, kis en sommigen kozen voor lo- J met ontbijt. De Texelaars namen (alle sporten deel, uitgezonderd [ybal voor heren. In de inleiding (reeds vermeld welke nummers winningen opleverden. Tweede ktsen waren er bij het biljarten, ltrjassen en badminton. Texel ein- derde bij het nieuwe onder- Idarts. vierde bij volleybal dames let veldvoetbal en vijfde bij ten iae zwemmers en wielrenners an worden teleurgesteld: de an- |alanden konden voor deze spor- *n volwaardige afvaardiging op Kn brengen, zodat ze uit het nma werden geschrapt. Dat look voor het zaalhandbal, waar- I alleen op Ameland interesse be spreken enkele malen rond de vurto- ren getrokken. Weer tweede De Texelse prestaties waren echter onvoldoende voor de totaalzege. Die ging wederom, met ruime voor sprong, naar Terschelling: eerste met een gemiddelde van 7,75 punten. Texel werd tweede met 7,18, met 7,00 punten werd Ameland derde, Schiermonnikoog (dat op enkele fraaie eerste plaatsen beslag legdel vierde met 5,85 en Vlieland vijfde met 4,88. Het bekende beeld: Ter schelling en Texel op 1 en 2, Ame land vlak daar achter en de twee kleinste eilanden die de laatste plaat sen verdelen. Dit gebruikelijke resul taat werd door deelnemers en organisatie ter discussie gesteld. De vraag is nu of de Waddenbokaal niet beter kan worden afgeschaft. Dus geen totaalklassement opmaken, maar een eindrangschikking per sport. De kleine eilanden komen dan wat vaker beter uit de bus; in het to taalklassement spelen ze per definitie een ondergeschikte rol. Voor de grote eilanden die met meerdere teams in het strijdperk treden, is de bereke ning bij voorbaat al nadelig ten op zichte van de eilanden die minder deelnemers voor een bepaalde sport hebben ingeschreven. Daarnaast is het opstellen van de eindklassering voor de organisatie telkens weer een ingewikkelde berekening. Bij de prijsuitreiking bleek dat deze wijziging bij veel deelnemers in goede aarde zal vallen. Velen vinden dat de gezelligheid en de onderlinge contac ten voorop moeten staan; welk eiland „de beste" is, is minder belangrijk. Het wedstrijdelement moet echter niet worden afgeschaft, dat is nu eenmaal onlosmakelijk met sport ver bonden. Culturele uitwisseling? Tijdens een evaluatie later dit jaar, zal het voorstel ongetwijfeld aan de orde komen. Dat geldt ook voor het idee om aan de sportuitwisseling een cul tureel programma te verbinden. Een andere mogelijkheid is een aparte uit wisseling van eilandelijke dans, zang, theater en muziek. Aanleiding hier voor was het optreden van het Texel se fanfarekorps KTF en een Amelands muziekkorps, die voor de culturele noot van het programma zorgden. Het Koninklijk Texels Fanfare stal de show door her en der op Ameland op te duiken en door de straten van de dorpjes te marcheren. De KTF-muzikanten kunnen terugzien op een geslaagd initiatief dat zeker voor herhaling vatbaar is. Voor de negentiende keer wordt dit jaar de wandelronde om Texel ge houden en wel op zaterdag 17 juni. De start is tussen 6.30 en 7.00 uur, wat betekent dat deelnemers van het vasteland met de boot van 6.35 uur uit Den Helder kunnen ver trekken. Zoals gewoonlijk is het start en fi- nishpunt het TESO-wachtlokaal bij het havenrestaurant op het Horntje. Tot en met 3 juni is voorinschrijving mogelijk bij H. F. van Heerwaarden, Lieuwstraat 33, Den Burg. Bij voorin schrijving kost deelname 710,—, le den van de N.W.B. en aangesloten bonden krijgen een korting van 72,—. Bij de start kost deelname 712,50. Tijdens de tocht is het Rode Kruis aanwezig. Men moet tenminste 5 ki lometer per uur wandelen en men mag niet sneller lopen dan 7.5 km/u. Er zijn verplichte controleposten bij paal 17, de vuurtoren en in Oude- schild. Verdere informatie over deze wandeltocht bij B. A. Roest, tel: 14451 na 18.00 uur. Maandag 5 juni start de Avondvierdaagse over 5, 10 en 15 kilometer. ^3^ Op weg naar da overwinning Thijs Witte en Dor us Tijdens een zondag gehouden con cours van De Koggeruiters voor rij en tuigpaarden in Twisk hebben de Texelse deelnemers laten merken dat met hen rekening moet worden ge houden. Tussen de 800 deelnemers sleepten de ruiters veel winstpunten binnen en in de aangespannen ru briek kleine limiet pakte Thijs Witte met Dorus verrassend de overwin ning. De pony's reden zaterdag, de paarden en aanspanningen zondag. De rubriek kleine limiet had een rom melig begin. Doordat het veld vol hin dernissen stond en er zo'n vijftien deelnemers met veel jonge paarden waren, was het een gedrang van je welste, waarbij drie combinaties met hun wagen elkaar in de wielen reden en omsloegen. Thijs Witte en Dorus bleven onverstoorbaar en werden als vijfde geplaatst. De jury was het nog niet eens en liet vijf combinaties overrijden. Dorus leek te voelen wat van hem werd verwacht en zette (letterlijk!) zijn beste beentje voor, wat hem de eerste plaats opleverde. Willem Goënga eindigde in dezelfde klasse met Cento als achtste Henk Spigt had ook een verrassing in petto: in een sterk deelnemersveld van zo'n achttien combinaties werd hij derde met Dominant. Zaterdag gingen 16 ponycombinaties naar Twisk en in totaal werden 25 winstpunten bij elkaar gereden. Vijf tien daarvan werden in het springen behaald. Het consequent oefenen in deze discipline begint vruchten af te werpen en ook de ervaring, opge daan tijdens indoorwedstrijden op Texel, heeft een positieve uitwerking. Drie ponyruiters promoveerden door de behaalde resultaten naar een ho gere klasse: Hanna Beekman haalde in twee proeven drie winstpunten met haar pony Red Chrystal en mag volgende keer in L-dressuur starten, evenals Sanna Pelgrim met Shadow Boy. Chloë Weel met Zamba haalde ook drie winstpunten en mag nu in klasse M dressuur uitkomen. Het achttal haalde in de Rabo- achttallencompetitie een vierde prijs, wat de vereniging honderd gulden opleverde. Gemotiveerd Door de goede resultaten van de po nyruiters waren de Waddenruiters zondag extra gemotiveerd, want zij kwamen met 19 winstpunten terug op het eiland. De meeste punten vie len in de dressuur, maar vier Texe laars deden mee aan het springen. Karen Bakker promoveerde met Zorite (het paard van Anne-Marie Reiding) naar de L-dressuur. Sinds jaren ver schenen de Waddenruiters ook met een achttal op een officiële wedstrijd. Zij reden voor de eerste keer niet on verdienstelijk en haalden 107 punten. Uitslagen: Tuigpaarden kleine limiet: 1. Thijs Witte- Dorus, 8. Willem Goënga-Cento. Grote limiet 3. Henk Spigt-Dominant, 7. Wil lem Goënga-Rudo. Ereklasse: 7. Willem Goënga-Udo. Damesnummer: 4. Anja Goënga-Udo. 7. Em my Bakker-Rudo, 11. Marit de Leeuw-Cento. Uitslagen zaterdag pony's: B-dressuur Hanna Beekman-Red Chrystal 132 pt.-2 winstpt in tweede proef 123 pt.-1 winstpt.-Nu L, Marjet Loning-Marina 127 pt-1 winstpt., Sanna Pelgrim-Shadow Boy 124 pt.-l winstpt.-Nu L. L-dressuur- Liane Vonk-ündy 128 pt.-1 winstpt.. Lotte Beers-Gazal 121 pt.-1 winstpt., Lieneke Roeper-Sano y salvo 129 pt-1 winstpt., tweede proef 130 pt.-2 winstpt.-Nu M. L2-dressuur: Chloë Weel-Zamba 121 pt-1 winstpt., tweede proef 130 pt.-2 winstpt-Nu M. B-springen D-pony's (resp. fouten, stijlpt., winstpt.): Jacobien de Wit-Tavarez 0-72-2, Marjet Loning-Marina 0-70-2, üeneke Roeper- Sano y Salvo 0-66-2, Marleen Roeper-Pascal 0-63-2, Thirza Weel-Lucretia 0-53-2. L-springen D- en E-pony's: Hanna Beekman- Red Chrystal 0-vold.-2, Chloë Weel-Zamba 0-vold.-2, Annette Kossen-Unardo 0-vold.-2, Sanna Pelgrim-Shadow Boy 4-vold.-1. Paarden B-dressuur Karen Bakker-Zorite 123 pt.-1 winstpL-tweede proef 130 pt.-2 winstpt -Nu L, Addy van Tatenhove-Bianca 126 pt.-1 winstpt-, Hansje van der Kooi-Belmondo 125 pt.-1 winstpt Hannita de Wit-Bayron 122 pt-1 winstpt., Bea Timmer-Avant Coureur 120 pt.-1 winstpt., Ar nold Leystra-Alona 120 pt.-1 winstpt. L-dressuur: Tineke Kossen-Zamora 131 pt.-2 winstpt.. Joke Dros-Sirmene II 121 pt.-1 winstpt. L2-dressuur: Annemane van der Linde-B-B. 120 pt-1 winstpt., tweede proef 121 pt-1 winstpt. B-springen- Annemarie van der Linde-B-B. 0-68-2, Bea Timmer-Avant Coureur 0-63-2, Tineke Kossen-Zamora 0-63-2. v en spectaculair was het als xistratie in de uitwisseling opge ien touwtrekken. Texel was met ■teams present: de kottervissers, fk's en De Grooten Slock. Zij Jen de strijd (halve competitie) (met de twee Amelandse teams, tor de Texelse spierbundels geen j vormden. Volgens ooggetuigen len de Amelanders bij wijze van Niklaas (België) 216 km. wer- Jafgelopen zaterdag om 17.31 uur tee duiven gelost bij een noord- fee wind. Door omstandigheden |e er minder liefhebbers mee dan Paal en zaten er minder prijzen in [concours. Tijd eerste duif: 0.50 uur, snelheid: 10.28,17 EHen: 1, 2, 4; Meyert de Waard: 3, 5; I Hoogerheide: 6. jcsdag 31 mei |5 u. Texel 5-Texel 6 (j) 15 u. Texel 4-De Koog (j) Ou. Texel BV 1-Gamma 2 [Ou. Texel 3-Gamma 1 (j) 0 u. Mantje 3-De Krim 2 |0 u. De Koog 4-Casino 9 *u. Attent-Nissan 0 u. Oosterend-Texel 2 [dienst: NIOZ werdag 1 juni F u. Casino 2-Texel BV 2 Ou. Casino 11-Texel 3 Ou. Mantje 2-Casino 5 Ou. Casino 7-Jelleboog 2 Ou. Casino 8-NIOZ 'Ou. De Muij-De Koog 3 Ou. Albert Heijn-De Koog 2 [dienst: Gamma 2 juni Ou. Casino 4-ZDH 2 (j) 0 u. Casino 3-Oosterend (j) |0 u. Gamma 3-Texel BV 2 u Jelleboog-De Koog Ou. ZDH-Gamma 2 u. Casino 3-Mantje u. Casino 2-De Krim Ou. Texel BV 1-RAB pst: Klif JiOag 5 juni u- De Koog 2-Texel 9 f11'Oosterend 2-Texel 10 pUt Geen <i) (i) Voor een bijna volle Burgemeester De Koninghal toonden zaterdag avond leerlingen van de Texelse Muziek- en Dansschool hun kunnen. De zenuwen speelden velen parten, maar toch waren er verschillende hoogtepunten, waaronder betove rend pianospel door Floris Smit. Het tropische begin van het program ma, een nummer vol zuidelijke klan ken gespeeld door het uitstekende slagwerkensemble getooid met som- brero's, paste uitstekend bij de weersomstandigheden van de laatste dagen. Het beginnersorkest onder leiding van Loes Aten had de zenuwen niet hele maal in bedwang. Pas bij het tweede nummer was men over de schroom heen en bij „The Drunken Sailor" was echt te horen dat men met aan komend talent had te maken. Ook oudere muziekschoolleerlingen kwamen aan bod. Onder leiding van Peter Smith speelden Gerien Zuyd- weg, A.C. Bakker en Sam Peter Bak ker met z'n vieren nummers voor blokfluittrio's. Ze produceerden war me, stemmige en vooral harmonieuze geluiden. Moeilijk Harp spelen is moeilijk. Drie leerlin gen, Petra Kooiman, Nelleke Knip- scheer en Sandra Bakker lieten zien en horen dat ze op de goede weg zijn. Een heterogeen ensemble, met piano, dwarsfluit en mandoline, speelde vro lijke en luchtige muziek. Vooral beide dwarsfluitistes lieten merken al aardig gevorderd te zijn. Bianca van Liere zat tijdens haar op treden op een electronisch orgel met haar rug naar het publiek, zodat goed was te zien hoe zij met haar voeten de pedalen bediende. Alexander Bak ker en Sebastiaan Halsema speelden twee swingende nummers op keybo ards. Twee jeugdige musici, Bleda Düring en Marieke van Dongeren brachten drie moeilijke vioolduetten. Een groot talent is Floris Smit. Hij gaf eerder zijn visitekaartje af door de pianobegeleiding tijdens de uitvoe ring van de balletafdeling enkele we ken geleden. Nu speelde hij „Arabesque nr. 1" van Claude De bussy op virtuose wijze. Hij ging he lemaal op in de geluiden. Niet alles ging perfect, maar door het gevoel dat hij in de muziek legde en de be toverende sfeer die hij daarmee opriep, was hij toch overtuigend. Aandoenlijk Na de pauze speelden de tweede jaars speelklassen uit alle dorpen on der leiding van Bernard Tellegen blokfluit, terwijl Betty Witte-Bakker voor begeleiding op de piano zorgde. Het hele toneel zat vol blokfluitende en zingende kinderen, een aandoen lijk beeld. Eveline Bakker, Femke Tjepkema en Klaas Troost gaven een viertal saxo foonnummers ten beste, terwijl hun docent Jan Kuhne hen op de gitaar begeleidde. Zonder haperen werden swingende stukken ten gehore ge bracht. Terwijl zij na hun optreden onder luid applaus het podium verlie ten bliezen ze het geluid van loeiende sirenes, wat hen een extra applausje opleverde. Het kinderkoor van Bernard Teilegen zong drie liedjes met fraaie teksten. De stemmen klonken wat dunnetjes, maar misschien lag dat aan planken koorts. Maarten Elzinga, Marc Riteco en Bet ty Witte- Bakker lieten foutloos drie fraaie trompet- en bugelstukken ho ren. Zweverig „Air for two" werd door het accorde onensemble uitgevoerd onder leiding van Bert Kemper. De groep kreeg versterking van Tanja van Arkel op dwarsfluit, Mirko Ampt op klarinet en Wobbe Visser op slagwerk. Het was een wat zweverig nummer dat ook als zodanig werd gespeeld. Betty's Rampestampers speelden de sterren van de hemel met „Choo Choo Ch' Boogie", waarin diverse so lo's zaten en „Never on Sunday", waarin komische bewegingen waren verwerkt. De uitvoering werd besloten met de hit van de laatste weken: „Eternal Flame" van The Bangles. Daartoe was een groot orkest samengesteld met gitaar, keyboard, slagwerk en blazers. De leiding was in handen van Jan Kuhne. Ignate Ramakers toonde dat ze niet alleen een goed actrice is in musicals, maar ook een zangeres met kwaliteiten, die ene misser (tekst even kwijt) daargelaten. Jaap van Vooren verzorgde licht en geluid tijdens het optreden. Afgelopen vrijdagavond wist het team van B&M onder redelijke pu blieke belangstelling het kampioen schap in de eilandcompetitie basketball veilig te stellen door een 45-36 overwinning op Tasiel. Met nog drie competitieronden voor de boeg is het verschil in punten niet meer goed te maken door de naaste belagers Paracentrum en Sportshop Texel. Na een stand van 23-16 bij rust werd het B&M nog knap lastig gemaakt toen Tasiel tot op een punt naderbij kwam. Middels een veel scorende Niek Witte kon het gevaar bijtijds worden bezworen en kon B&M worden bijgeschreven op de erelijst der kampioenen. In de wedstrijd tassen Paracentrum en Mantje Sport trad het team van Paracentrum slechts met vier mensen aan en dat bleek voldoende te zijn om een gemakkelijke zege te beha len. Met 65-26 moest Mantje Sport dit keer het onderspit delven. Ook dit team snakt naar het eind van de competitie om weer met frisse moed aan een nieuw seizoen te beginnen. De strijd tussen GVT en 12 Balcken ging tot dik in de tweede helft gelijk op. Toen perste GVT er nog een slot- offensief uit om met een ware drie punter van de kleinste spelverdeler van de eilandcompetitie, Carlo Knip, Een tropisch muziekje door een tropisch ensemble de wedstrijd te beëindigen op 25-16. In de laatste wedstrijd van de avond lieten de teams van Dikke Mik en de Pilaar maar weinig punten noteren. Er vloeide dan ook een magere ruststand van 8-6 in het voordeel van de pilaar uit voort. Maar in de twee de helft werd fel gestreden voor de overwinning met hier en daar overtre dingen waarvoor jammer genoeg niet werd gefloten. Toch bleven de teams gedisciplineerd spelen en behaalde de Pilaar een nuttige zege van 22-17 en zal daarmee waarschijnlijk kampioen in de B-poule worden. Programma voor vrijdag 2 juni: 20.00 u. Mantje Sp.-Tasiel Super Maas 20.30 u. Super M.-Vespertina SpTexel 21.00 u. Sportsh.Texel-B&MVespertina 21.30 u. S1 Gollards-D.MoerbeekB&M 22.00 u. Opduin-12 Balcken Moerbeek De papiercontainer die altijd achter de Meermarkt in De Koog stond, is wegens overlast voor de omwonen den verplaatst naar het tweede par keerterrein aan de Nikadel, achter Garage Kikkert. Texels schaakkampioen Jaap Dros heeft zaterdag met groot succes deelgenomen aan da Open Snel schaakkampioenschappen van Den Helder: hij werd eerste. Het was de eerste keer dat Dros (als enige Texelaar) meedeed aan dit jaar lijkse evenement, georganiseerd door de plaatselijke club MSC en gehou den in het clubgebouw aan de Lijsterbesstraat. In de voorronden ging het niet bijzonder goed en wist Dros zich maar net te plaatsen voor de hoofdgroep, maar daarna was hij zeer op dreef en scoorde hij 5,5 pun ten uit zes partijen. Dros ging met een beker, wisselbeker en een geld prijs terug naar Texel. Tweede werd Van der Zee met 3,5 punten uit zes partijen, derde Vrolijk met ook 3,5 punten; vierde De Visser met 2,5 punten; vijfde Bovens met 2,5 pun ten, zesde Ruigendijk met 2 punten en zevende Duinmaijer met 1,5 punt.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7