Cjroen 2TwartsJexeU in het hart )aalderschool genoeglijk op bezoek bij milieuminister i „Jullie zouden best minister van milieu kunnen worden" Brief aan Van Houwelingen over straaljager-overlast "'llltl Schipper is getalm bij defensie beu JjgRlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.390 djctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s EfiAtg 75' De Ko°9' tele^00n 02220 - 17266. rt/ advertenties, abonnementen, etc.: weld De Roov B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 Harry de Graaf, Peli- DINSDAG 20 JUNI 1989 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los 1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. uister onthult de Pandaprljs: kisten met materiaal voor de milieulessen Nijpels met het Texelspel, een cadeau voor zijn zoontje. 46 leerlingen van de Jacob Daalderschool uit Oosterend die termiddag in Den Haag de door hen gewonnen Pandaprijs gen uit handen van minister Ed Nijpels, hebben de gelegen- H aangegrepen om de bewindman enkele suggesties te doen ike natuur- en milieubehoud op Texel. Op ludieke wijze kreeg minister te horen dat er snelle en blijvende maatregelen moe- tornen om de kustafslag tot staan te brengen en dat er geld lig is voor een aan Ecomare te verbinden veldstudiecentrum, uimensen uit het hele land cursussen kunnen volgen op het tod van natuur-en milieubehoud. werd gepleit voor het terugdrin- rai het autogebruik op Texel en uitbreiding van de wandel- en mogelijkheden. ideeën werden door de leerlingen rjan Smit, de (jarige) Mattanja van te en Koen Broess met een pri- toespraakje onder de aandacht lacht in de vorm van geschenken, aangedragen werden door de als ronden verklede Bart Hin en Jes- loven. Koen gaf een fles zand en Sde de minister uit dit zand naar i te komen terugbrengen omdat met gemist kan worden en te- zorgen voor een heleboel ex- tand omdat door het wegspoelen de duinen belangrijke natuurge- len verdwijnen. pleidooi voor het veldstudiecen- ij Ecomare werd onderstreept het overhandigen van een doos illerlei schelpen alsmede een met tekeningen en namen "nee deze schelpen op naam *n worden gebracht, een voor- J van een spelletje dat in zo'n 'Miecentrum gedaan zou kun- worden. Een pakket wandel- en 'routes van de VVV illustreerde vens om het autoverkeer af te 'ai en het fietsen en wandelen Vorderen. Tenslotte was er een Mje voor het zoontje van Nij- de vorm van het Texelse gan- wdspel, verpakt in een andse vuurtoren Aktie verzoek om steun voor het studiecentrum maakte deel uit een actie die de directie van momenteel voert om zo'n dun van de grond te krijgen. Het .'centrum za' een belangrijke uit- "v® zijn van de huidige, alleen op se scholieren gerichte mogelijk- 11 °P natuur-edukatief gebied. 'leen de hoogste klassen van öjsrónderwijs en het voortgezet uit het hele land zullen er hunnen voor meerdaagse cur- n' °°h groepen toeristen of mi- '°epen zijn er voor (bij)scholing Geraamd is dat voor het ex- n van het centrum (waarvoor '®een extra kracht moet aan- de eerste drie jaar f50.000,- f nodig is. Daarna kan worden n met f20.000,- per jaar. Dat i P' d® Ecomare-directie in de n subsidies te kunnen krijgen ana waarb'i 'n eerste instan ce ministeries van VROM en PW wordt gedacht die derge- I nu al steunen. Er bestaat °°P dat ook de ministeries van Verkeer en Waterstaat, Buiten landse Zaken en Economische Zaken over de brug zullen komen. Die hoop is zelfs een verwachting geworden nadat vorig jaar door de Tweede Ka mer een motie is aangenomen waarin de regering wordt opgeroepen meer geld voor natuur- en milieueducatie beschikbaar te stellen. Voor het veldstudiecentrum zal het Ecomare- gebouw uitgebreid moeten worden met een „educatieve vleugel" die on geveer f500.000,- zal kosten. Dit geld hoopt Ecomare-directeur Jan Kuiper als een bijdrage ineens van het rijk te ontvangen. Kuiper was gisteren ook in Den Haag (samen met zijn mede werkers Henk Brugge en Nienke Bloksma) waar hij niet alleen de over handiging van de Pandaprijs bijwoon de, maar zijn plannen ook ging toelichten voor de betrokken ambte naren van het departement. Het is de bedoeling dat de officiële subsidie aanvragen nog voor de komende schoolvakanties in Den Haag liggen. Leuk dagje De prijsuitreiking en alles wat eraan vast zat, was voor de Oosterender scholieren een leuk dagje uit. Aange voerd door hun fantasierijke en altijd enthousiaste directeur Albert Hoven reisden ze met de door Sjors Twijnstra bestuurde bus van Robert llUJIlllllliiiillliiliilliiiiliiiililllillllillliliiillliillllliiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiliiilillllllllllMiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Aris van Boven naar de residentie. Die bus was bomvol, want er gingen ook enkele speciale genodigden mee zoals wethouder Piet Zegers, Endrew Albers van de schoolbegeleidings dienst (die de historische reis op vi deo vastlegde), drie man van de pers, begeleidende ouders en de gemeen telijke tuinman Henk van der Zee, die de scholieren heeft geholpen bij het inrichten van een „diervriendelijke" schooltuin, een van de projekten waarmee de Pandaprijs werd ge wonnen. Na een koffiestop op het parkeerter rein bij Schiphol waar het landen van een tiental grote vliegtuigen werd be keken, arriveerde de groep keurig op tijd bij het VROM-departement aan de Van Alkemadelaan. De provisori sche, lage gebouwen waarmee dit ministerie zich al jaren behelpt, maakten weinig indruk op de kinde ren. Dat deden wel de „dure" en rij kelijk van antennes voorziene auto's op de parkeerplaats. Spijs en drank De kinderen werden in een zaaltje Dat overkomt je niet elke dag: een kus van de minister als dank voor de geschenken. Op de achtergrond Dr J.C. van Noordwijk. voorzitter van WNF Nederland. van het ministerie leuk ontvangen. Broodjes en flesjes chocomel en fris stonden klaar. Annabet Bannier, hoofd van de afdeling educatie van de Nederlandse afdeling van het We reld Natuur Fonds sprak een wel komstwoord en ook de WNF-voorzitter mevrouw Dr.J.C. van Noordwijk bleek van de partij te zijn. Bedrijvige drukte in het zaaltje on stond vooral door de zich verdringen de mediavertegenwoordigers, waaronder een opnameploeg van het jeugdjournaal, die in Oosterend reeds inleidende opnamen had gemaakt. Meegedeeld werd dat het de vierde achtereenvolgende keer was dat de Pandaprijs aan een school werd uit gereikt, maar het was voor het eerst dat de minister dat persoonlijk deed. De vorige keren kon hij er wegens andere verplichtingen niet bij zijn. Voordat de bewindsman het lokaaltje binnenstapte werden enkele leuke vi deofilms vertoond over milieuonder- werpen: over de noodzaak om afgedankte batterijen apart in te leve ren, over het probleem om te voor zien in drinkwater van goede kwaliteit, het gescheiden inzamelen van vuilnis, lawaaioverlast en over de oorzaken van zure regen. Juryrapport WNF-voorzitter mevrouw Van Dijk maakte door het voorlezen van het juryrapport duidelijk waarom de Daal derschool de Pandaprijs had gekre gen. Met het adopteren van zeehonden, het wijzigen van het tra ditionele schoolplantsoen in een bio logisch interessante tuin en het maken van videoopnamen van type rende landschapselementen in de eigen omgeving, was voldaan aan de criteria waaraan een activiteit moet voldoen om voor de WNF-prijs in aanmerking te komen. Want uit de inzending van de Daalderschool kon worden afgeleid dat de noodzaak tot natuurbescherming en milieubescher ming in de school duidelijk aan de or de is geweest, dat de leerlingen er zelf actief bij waren betrokken, dat het thema natuur- en milieubescher ming als normaal onderdeel van het onderwijsprogramma regelmatig te rugkeert en dat de gekozen onder werpen creatief waren benaderd. Inmiddels was minister Ed Nijpels gearriveerd en die konstateerde al di- rekt dat de kinderen van de Daalder school zodanig met het milieu bezig waren geweest dat ze eigenlijk alle maal best milieu-minister zouden kunnen worden. Hij feliciteerde de groepen met hun prijs en liet zich prijzend uit over het adopteren van de zeehonden Bella, Janet, Willem en Sonja („Is die soms naar Sonja Ba rend vernoemd?"), over het in vijf jaar aanleggen van een kruidentuin, fruittuin, grasveld en wilgenbosje bij de school en over de regelmatige ex cursies naar natuurgebiedebn op Texel. „Als ik dat zo allemaal lees lijkt het wel alsof jullie het op school nog drukker hebben dan ik als minis ter. En ik hèb het druk, vraag dat maar aan mijn medewerkers!". Dat Texel een mooi natuurgebied is kon Nijpels bevestigen want hij was in Den Helder geboren en kwam als jongetje al regelmatig op het eiland. De minister onthulde vervolgens sa men met de WNF-voorzitter de Panda-prijs, die bestaat uit kisten met materialen die bij de natuur- en mi lieulessen gebruikt kunnen worden. Nijpels en Van Noordwijk tekenden ook de aan de prijs verbonden oor konde, die de groep als blijvend aan denken mee naar huis kreeg. Nijpels: „Het is niet waarschijnlijk dat jullie de Pandaprijs volgend jaar opnieuw krijgen want andere scholen moeten ook aan bod komen, maar laat ik niet merken dat jullie daarom stoppen met de activiteiten. Gewoon blijven doorgaan. Als er geen kinderen in Nederland zouden opkomen voor het milieu, zou ik als milieminister met mijn handen in het haar zitten, want zonder steun kan ik ook niets doen. Daarom ben ik blij dat jullie meevechten voor het mi lieu. Alleen als je ervoor vecht kun je Nederland weer schoonkrijgen en daar hebben we nog een heleboel ja ren voor nodig. Hardstikke bedankt!" Batterijen Nijpels praatte daarop nog wat met de leerlingen, waarbij hij te horen kreeg dat in de Jacob Daalderschool nog geen speciale bak staat waarin afgedankte batterijen kunnen worden gedeponeerd. „Wat doe jij met lege batterijen?", vroeg hij aan een der kinderen. Die antwoordde tot grote hilariteit: „OpladenI". Toch vond de minister dat de school een batterijen- bak moest hebben en hij gaf er di rect een cadeau, afkomstig van het ministerie zelf. Op de door de kinde ren aangedragen „ideeën" ging ging hij nauwelijks in, maar hij legde wel uit dat het kustbehoud in de eerste plaats een zaak is voor „tante Nee- lie" en dat die er zeker wat aan doet. Directeur Albert Hoven sprak een dankwoord tot het Wereld Natuur Fonds en de minister en kon verzeke ren dat zijn school zeker niet van plan is te stoppen met de milieuacti viteiten. „We zitten nog volop in het proces, maar we hopen natuurlijk wel dat er een tijd komt dat instanties als het WNF overbodig zullen zijn" De kinderen van de Jacob Daalder school besloten de dag met een uit gebreid bezoek aan Madurodam. Door middel van een rechtstreekse brief aan de staatssecretaris van de fensie, J. van Houwelingen, tracht burgemeester Schipper de impasse rond de overlast van oefenende straaljagers voor De Cocksdorp en omstreken te doorbreken. Schipper wil dat de staatssecretaris tenminste een onderzoek instelt naar de „door de luchtmachtstaf kennelijk betwij felde" juistheid van de klachten over vermijdbare hinder. Volgens Texels burgemeester kan het onderzoek plaatsvinden met behulp van een zogenaamde „volgradar". Deze radar zou gedurende het gehele oefenseizoen moeten worden ingezet, hetgeen naar de mening van Schip per ook in het militaire belang van schietrange De Vliehors is. Mede aan de hand van objectieve onderzoeksre sultaten kan dan de discussie worden beëindigd door het treffen van per manente voorzieningen. „Ik ben mij er wel van bewust dat het inzetten van radar op zichzelf al een steun in de rug, c.q. een stok achter de deur zal betekenen", aldus schrijft Schip per. Hij nodigt Van Houwelingen uit om zich nader over de kwestie te la ten informeren. De volgradar is één van de oplossin gen die door het Texelse gemeente bestuur aan defensie zijn voorgesteld. In de loop van de afgelopen jaren is herhaaldelijk correspondentie ge voerd, is er in De Cocksdorp een hoorzitting gehouden en vond ook tij dens een bezoek van een Texelse de legatie aan de vliegbasis Leeuwarden overleg plaats. Volgens de burge meester zijn de klachten over uit de koers geraakte militaire vliegers in middels op vrijwel alle betrokken luchtmachtniveaus bekend. Concrete maatregelen en soms ook zelfs reac ties van defensiezijde bleven uit, zo dat de burgemeester nu zijn verantwoordelijkheid heeft genomen om de zaak op hoger niveau onder aandacht te brengen. Het is voor de eerste maal dat Schipper zich rechtstreeks tot de staatssecretaris wendt. Afschriften van de brief zijn verstuurd aan de Bijzondere commis sie voor de Waddenzee, de Lucht machtstaf en het Coördinatiecollege Waddengebied.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1