Betsema/Vonk vinger beste haring in '88 "Wil je werkelijk weten wat ertussen ons is gekomen? Die rottige borrelfles!" Musica Texla opent serie concerten Koffie-inloop voor de laatste keer Weinig wind bij surfwedstrijd Zeldzame medaille Wie bedenkt een naam? Verleende bouwvergunningen Wielerwedstrijd Catamaranzeilers houden Tuusrondje Warme crossloop in De Koog Redelijke vangst bij Oudeschild PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 Woensdag 21 juni Van 9.30 tot 11.30 uur is in het Groene kruis-gebouw in Den Burg een koffie inloopoch tend; deelname kost f3,-. Om 13.30 uur begint in het raadhuis in Den Burg een open bare vergadering van de raad scommissie voor Ruimtelijk en Huisvestingsbeleid; de bijeen komst wordt om 19.30 uur voortgezet in het Eierlandsche Huis. Om 19.30 uur begint op de Groeneplaats in Den Burg de Taptoe Texel 1989. In Cinema Texel wordt de voor première gehouden van „Licen ce to kill"; 20.00 uur. Donderdag 22 juni De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 17.30 uur. De Feestcommissie van Den Hoorn vergadert in „De Wald hoorn", aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Morgen wordt voor de laatste maal van het seizoen een koffie- inloopochtend gehouden voor kinde ren van 0 tot 4 jaar en hun ouders. Trefpunt is zoals gebruikelijk het Groene Kruis-gebouw aan de Witte- kruislaan. Het is de bedoeling dat er een gezellige afsluiting van wordt ge maakt in de naburige speeltuin aan de Wagemakerstraat. Deelname kost f2,-- Aanvang is half tien en de och tend is om half twaalf ten einde. Met de koffie-inloopochtenden werd in fe bruari van dit jaar gestart. „Voor her haling vatbaar", zo luidt het oordeel van de initiatiefneemsters. De groep was telkens een kleine tien personen sterk, met maandelijks nieuwe ge zichten. Doel was het bespreken van allerlei dagelijkse zaken betrekking hebbende op de ontwikkeling van de kinderen. De begeleiding van de koffie-inloopochtenden berust bij een werkgroep, ondersteund door een wijkhulp. Na de zomervakantie start een nieuwe reeks koffie- inloopochtenden. Menno Loning is winnaar geworden van de eerste wedstrijd brandingsur- fen om het Texels kampioenschap. Hiermee is uiteraard niet gezegd dat hij kampioen zal worden, want de zaterdag gevaren wdstrijd was de eerste uit een serie van vier, zodat er nog van alles kan gebeuren. De wedstrijd van zaterdag bestond werd gezeild nabij Paal 17, onder de hoede van de Kustzeilvereniging Westerslag. Deze vereniging heeft, samen met de Windsurfclub Texel, te vens de organisatie van het kam pioenschap in handen. Onder een redelijke publieke belangstelling werd slalom gevaren. De wind was gunstig, hoewel volgens sommige deelnemers aan de zwakke kant (kracht 4), en de branding was niet spectaculair. Toch werd het voor het publiek een aantrekkelijke wedstrijd, mede doordat de deelnemers vanaf het strand startten. Bij slalom wedstrijden wordt rond twee boeien een figuur in de vorm van een acht gevaren. De boeien zijn daarbij zo in het water geplaatst dat zowel door de branding, als door dieper water moet worden gevaren. De zestien deelnemers aan de wedstrijd voeren vier manches, met het bekende re sultaat. Uitslag: 1. Menno Loning 2. André van der Berg 3. Mark van Rijsselberghe v'-;, Sergeant majoor G.F.J. van Da len kreeg vrijdag uit handen van de commandant van de Joost Dourleinkazerne een gou den medaille voor 36 dienstja ren. Deze onderscheiding wordt tegenwoordig zelden uitgereikt, omdat vrijwel geen militair dit aantal jaren trouwe dienst meer haalt voor hij met pen sioen gaat. Vroeger was dat anders, omdat tropenjaren dub bel telden. Dit is in 1985 afge schaft. Sergeant majoor Van Dalen heeft twee jaar in Curacao en Suriname gediend. Sinds no vember is hij op de Mok gesta tioneerd. Voordat hij zijn ereteken kreeg opgespeld, moest Van Dalen nog enige spannende ogenblik ken doorstaan: in een tan demsprong met parachutist Herman Landsman van het Pa racentrum Texel landde de offi cier, temidden van andere parachutisten, op het kazerne terrein, waar hem een warme ontvangst wachtte. Van de sprong werden fraaie video beelden gemaakt die de officier werden aangeboden. Zoals eerder werd vermeld zal de ba siseducatie uitgroeien tot een onder wijsinstituut voor volwassen Texelaars. Het programma van dit in-r stituut zal onder meer omvatten: Ne derlands, rekenen en sociale vaardigheden voor mensen met een beperkte schoolopleiding, lessen Ne derlands voor buitenlanders, de zoge heten Open School, beroepsgerichte cursussen en een cursus zelfstandig wonen. In de toekomst zal het wel licht mogelijk blijken meer en andere lessen en cursussen aan te bieden. Het onderwijsinstituut zal een aan sprekende naam moeten krijgen. Een naam, die zo kort en duidelijk moge lijk is en aangeeft dat het hier om een Texels instituut gaat. Wie een suggestie voor een dergelij ke naam heeft kan die zenden aan de secretaris van de Commissie Basise ducatie Texel, H.J. Snijders, Bla zerstraat 1, 1794 AP Oosterend. De bedenker van de naam die uiteindelijk wordt gekozen, zal hiervoor bedacht worden met een attentie. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend F. J. Wassenborg, Randweg 5-7, De Koog voor het plaatsen van een zo merwoning; Zeeman Architekten, Westerkoogstraat 47-48, Oosthuizen voor het plaatsen van 32 koopwonin gen, Sluyscoogh te Den Burg; Zee man Architekten, Westerkoogstraat 47, Oosthuizen voor het plaatsen van 12 koopwoningen, Sluyscoogh te Den Burg; P. A. Frank van Eijk, Westerweg 47, Den Hoorn voor het gedeeltelijk vergroten/veranderen van een woonhuis; D. Ismaël, Kogerstraat 7, Den Burg voor het gedeeltelijk ver anderen van en winkelpand, We verstraat 44 te Den Burg; Daalder Bouwbedrijf, Langeveldstraat 10, De Cocksdorp voor het plaatsen van een dubbel woonhuis, Cor Bremerstraat te Oosterend; M. C. M. Blom-van Tu- nen, Peperstraat 1, Oosterend voor het plaatsen van een garage/berging, Cor Bremerstraat 25 te Oosterend; J. P. Krotje, Blazerstraat 5, Oosterend voor het plaatsen van een gara ge/berging, Cor Bremerstraat 27 te Oosterend; J. M. A. Buijsman, Schil- derweg 180, Den Burg voor het plaatsen van een dakkapel; P.E.N., Ing. Bispincklaan 19, Bloemendaal voor het veranderen van een 10 KV- schakelgebouw, Schilderend te Den Burg; A. v/d Vis, Maricoweg 6, Den Burg voor het vergroten van een be drijfspand, Maricoweg 6 te Den Burg; K. A. de Ridder, Herenstraat 45, Den Hoorn voor het vernieuwen van een stal, Witteweg te Den Hoorn; S. de Wit, Dorpsstraat 31, De Koog voor het plaatsen van een woonhuis, Vroonlant 13 te Den Burg; St. Dorps herstel Texel, Schilderend 42, Den Burg voor gedeeltelijk veranderen van een woonhuis. Herenstraat 23 te Den Hoorn; G. Bakker, Spangerweg 21, De Waal voor het plaatsen van een garage; A. M. Langeveld Sr. en Jr., Postweg 132, De Cocksdorp voor het Vrijdagavond reden de leden van de wielervereniging de maandelijkse tijd rit bij de P.E.N.-centrale. Jasper Braam was de enige vertegenwoordi ger van de A-jeugd. Hij reed de 13,2 km in 24.39.95 min. De B-jeugd reed 8.8 km. 1. Marike Hut 17.18.53, 2. Jan Werner Prins 17.22.70; 3. Roel Bakker 17.49.82; 4 Chris de Vries 20.28.66. De senioren reden 24.4 km. 1. Theo Boom 35.51.47; 2 Dirk Vmke 35 55 38; 3. Evert Koopman 36.02.28; 4. Hans van Osch 36.26.97; 5 Jan Nico v/d Ploeg 36.34.45, 6 Benno Bakker 38.01.77; 7. Jordi Vmke 38.02.84; 8 Eelce Seepma 38 46.02; 9. Willem Trap 38.57.38, 10. Jan Buis 391314; 11. Jan Zijm 39.41.27, 12 Mar tin Visser 40 20.95, 13 Dirk Eelman 41 04.13. Zondag 25 juni wordt door leden van de Texelse catamaran-verenigingen het zogeheten Tuusrondje gevaren. Start en finish vinden plaats bij De Cocksdorp, de deelname staat open voor leden van alle Texelse verenigin gen en de medewerkers van de Ron de om Texel. Het Tuusrondje wordt dit jaar gevaren als een toertocht, wat betekent dat er geen tijden wor den genoteerd. Deelnemers kunnen zich vanaf 11.00 uur inschrijven in het clubhuis van de CKZ, de briefing is om 12.00 uur. Na afloop van de wedstrijd wordt een gezamenlijke maaltijd gehouden in paviljoen Vlie- zicht. De kosten voor deelname be dragen f25,= voor een éénmansboot en 750,= voor een tweemansboot. Dit bedrag is inclusief de maaltijd. plaatsen van een schuur; J. Witte, Nieuwlanderweg 38, De Waal voor het plaatsen van een dakkapel; J. A. Veeger, Westerweg 94, Den Hoorn voor het plaatsen van een veestal; N. de Vries, Paelwerck 43, Den Burg voor het plaatsen van een schuurtje; C. M. Ran, Buytengors 49, Den Burg voor het plaatsen van een schuurtje. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Zondagavond werd voor de tweede keer gestart voor de crossloop in De Koog. Het warme weer was duidelijk debet aan de tijden die werden ge klokt. Minne Goënga won met over macht. Een goede tweede werd Theo Franchimon en bij de heren veteranen was Piet Bakelaar goed op dreef. Uitslagen Jeugd V/i km. Jongens: Gerbrand Zoetelief 6 00; Teun de Rijk 6.03; Rob Bakker 6.07 Meisjes: Merlin Huisman 6.37; Jetteke Zoete lief 7.22; Debbie Sangers 7.33 Jeugd 4 km: Roald v/d Slikke 17.51; Richard Stevens 18.30; Ronny v/d Slikke 19.01. Recreanten 4 km: An dre Brouwer 16 03; Joost Brouwer 16.30, Herman Ploeger 17.4 1 Dames 4 km: Marij ke Stark 19.27, Tilly Eelman 21.18; Sabme Beyert 22.43; Natasja Koopman 23.03; Pascal v/d Zwaag. Heren 8 km: Minne Goènga 28.22; Theo Franchimon 29 22; Cees Timmer 32.59. Heren veteranen 8 km: Piet Bakelaar 32.38; Klaus Peschke 33.58; Emile v. Bavel 35.16. Zondag werd door de sportvissers- club gevist aan de dijk nabij Oude schild. Negentien personen brachten in totaal 29 vissen aan de kant. De vijf jeugdvissers namen negen stuks voor hun rekening, met een lengte van 185 cm. De senioren vingen 20 vissen met een totale lengte van 408 cm. In juni zijn op Texel de volgend* posities te zien. Jan Bruin, Gasthuisstraat 68, De Burg. Doorlopende expositie van* sen, aquarellen en monoprints. dag tot en met vrijdag van 1905 21.00 uur. Harry Tielemans, Ruigendijk 20, k Koog. Doorlopende expositie vam verfschilderijen, gouaches en kera sche fantasiedieren. Janet Tromp, Kaapstraat 15 (hoek Ruyslaan) in De Koog. Doorlopenj expositie van gebrandschilderd gj; in eigen atelier. Dinsdag tot en m* zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. Klif 23, Den Hoorn. Expositie vm| mark (futuristische zeefdrukkenl Hotel „Opduin", Ruyslaan 22 in D Koog. Expositie van Roelie Broei» ma (aquarellen van Texelse land schappen) Jurgen Fonteyn (zeefdrukken) en Hans Heyman(i) retsen). Galerie Tessel, Kogerstraat 11, Der Burg. Expositie van Johan van Hu (sculpturen/tekeningel, Udo Edelin (mondgeblazen glas), Gabor Torök (reliefs in metaal). Lies Hogerzeil (landschapsvazen) en Ineke Meye (aquarellen). Kunstenaars-exposanten wordem zocht aanvullingen en wijzigingen voor deze rubriek uiterlijk de laats vrijdag van de maand door te ges aan Trudie Luth, telefoon 12261, Tinie Visser, telefoon 13227. Uitslag Jeugd: 1. S. Kikkert 80 cm, 3 vissen, 2. D. de Kroon 51 cm, 3 vissen; 3. F. Zegel 21 cm, 1 vis Senioren: 1 A. de Geest 94 cm, 4 vis sen, 2 A. Souwer 63 cm, 3 vissen; 3 M. Zwaag 54 cm, 3 vissen. Vrijdag aanstaande zijn er geen wedstrijden in verband met het club kampioenschap dat zaterdag wordt gehouden op het parcours rond het boysveld. De aanvang is 18.00 uur voor de jeugd en 19.00 uur voor de senioren. Uitslagen van de dinsdag verreden wedstrijden A-jeugd: 1. Martijn Bakker; 2 Roald v.d. Slik ke; 3 Egbert vd. Werf B-jeugd: 1 Marike Hut; 2. Jan Werner Prins; 3 Thijs de boer; 4. Roel Bakker, 5. Tymen de Wijn. Senioren A- poule: 1. Evert Koopman; 2. Theo Boom; 3. Dirk Vinke; 4. Jordi Vinke; 5. Benno Bakker. B-poule: 1. Frans Witte; 2. Wil Braam; 3. Jan Buis; 4 Kees Koopman De serie zomerconcerten, ieder jaar georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken, wordt volgende week dinsdag in de Roomskatholieke kerk in De Koog geopend door het Texels kamerorkest Mu sica Texla. Onder leiding van Bernard Tellegen zullen naast werken van klas sieke componisten als Brahms, Schubert, Haydn en Mozart, ragtimes en liedjes uit musicals als „Oliver" en „Cats" worden gespeeld. Windsurfer Menno Loning was oppermachtig voor de kust van Paal 17. (Foto: Peter Boon) Musica Texla is al geen onbekende meer op het eiland. Het orkestje bestaat al vijftien jaar en heeft in de loop der tijd niet alleen de nodige wijzigingen in de bezetting onder gaan, maar ook werd voortdurend gestreefd naar verbetering van de kwaliteit. Naast violen, celli en dwarsfluiten, heeft het orkest de be schikking over ongewoner instrumen ten als klarinetten, hobo en fagot. De weinige violen worden ondersteund door mandolines. Sinds januari vorig jaar staat het or kest onder leiding van Bernard Telle gen die las muziekconsulent is verbonden aan de Muziek- en Dans school. Musica Texla is daarmee Texels enige kamerorkest, maar het heeft niet de pretentie volledig te zijn uitgegroeid. Voor het volgend seizoen zijn alweer contacten gelegd met diverse nieuwe muzikanten, maar leden blijven altijd welkom, ledereen die een instrument bespeelt dat in het geheel zou pas sen, en de eerste studiejaren achter de rug heeft, wordt uitgenodigd eens een keer te komen luisteren. Informa tie over het orkest kan worden ver kregen bij Coja van Arkel, Kotterstraat 16 in Oosterend, telefoon 18894. Het concert in De Koog begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. Na afloop wordt een collecte gehou den ter bestrijding van de gemaakte onkosten. Het Texelse span TX 2/TX 38 van Willem Vonk en Jac Betsema brach ten vorig jaar de best verzorgde ver se haring aan wal in Nederland. Voor deze prestatie ontvingen zij tijdens de Nationale Visserijdag in Lauer- soog een prijs uit handen van voor zitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten. Voor Betsema en Vonk was het niet de eerste keer dat hun haring in de prijzen viel. In 1987 voerden zij op de afslag in IJmuiden de best verzorgde haring aan. Een jaar later bleek de kwaliteit van hun aanvoer dus zelfs de beste van de totale Nederlandse haringvloot. Aparte prijzen waren er in Lauersoog voor de beste kabel jauw, schol/tong en garnalen. De schippers haalden de prijzen op in gezelschap van hun bemanningen. Degenen die in de eer delen zijn (van de TX 2): Cor de Wolf, Kees Mulder, Jaap Tuitman, Bertus Meedendorp, Juul Timmer, Peter Schagen en Piet Eelman. De laatste twee zijn inmid dels niet meer aan boord van de TX 2 werkzaam. De bemanning van de TX 38: Guido, Sietse, Johnny en Dirk Betsema, Gijs Messemaker, Eelke Seepma en Bram de Smidt. Gevraagd naar het geheim van goed verzorgde haring, antwoordt Wik Vonk: „De vis moet er mooi uit» in een koud visruim worden opga gen en in ijs en zout gedaan. vlotter je de haring verwerkt, heel ter hij van kwaliteit is. In de ptaH betekent het dat we niet te grote trekken doen, van minder dan t»w duizend kisten voor het totale sja Zó bereiken we dat de vis niet te lang aan dek of onder water ligtI haring is een zwak visje dat eens goede verzorging nodig heeft." Vonk vertelt dat de haring ook ra lang aan boord blijft, eveneens ee factor ten gunste van de kwalitei Vorig jaar vertrok het Texelse spa maandagochtend uit de havent? Oudeschild, ging vissen langs de gelse kust, kwam woensdagmidl weer binnen om snel te lossen,» trok weer en keerde vrijdag nog» de middag met een nieuwe lading rug. „Dat schema hebben we elk keer nog weten te handhaven", t Vonk. Voor zijn spanmaat Jac Betsema de prijs een erkenning van vele ja arbeid. Al vóór de haringstop tó' wege de jaren zeventig hield hit' bezig met de haringvisserij. Na dt haringstop schakelde Betsema 4' weer op zijn geliefde vissoort C" ditmaal in gezelschap van een af we spanmaat, Vonk. Willem Vonk 14e van rechts) en Jac Betsema 15e van rechtsI en hun bemanning pronken met de beker op de haven van Oudeschild J-> man en Juul Timmer ontbreken. (Foto: Bert Koning)

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2