Geld polio-actie wordt goed besteed Concert vol enthousiasme in fraaie accommodatie Maarten Mantje bekeek vaccinatie in Indonesië Mooie zang en muziek in NH kerk Tweede prijs voor achttal kleppertjes Tractor omver Voetbalkamp SV( Zo wordt het poliovaccin toegediend in de duizenden posyandu's van Indonesië. PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 van dat het eiland met zijn actie een buitengewoon goed resultaat behaal de: de sponsorloop bracht f98000,- op en Teso maakte daar een ton van. De Rotaryclub Texel was daarmee de hoogste van District 158 (Noordhol land zonder het Gooi). Daarna werd over de polioactie niet meer meer vernomen. Menigeen die twee jaar geleden een storm met orkaankracht trotseerde om voor het goede doel te wandelen en ook de royale sponsors van toen vragen zich wel eens af of er wat te recht is gekomen van de vaccinatie in Indonesië. Voorspoedig Bij zijn bezoelc aan Indonesië heeft Mantje zich een goede indruk kunnen vormen van het verloop van de cam pagne. Zo'n 65 procent van de in aanmerking komende kinderen is nu gevaccineerd. Dat is o.a. te danken aan de krachtige steun die de actie heeft gekregen van de Indonesische overheid. Het was bepaald geen vrij blijvende aangelegenheid want de re gering had zich jegens Rotary, Unicef en World Health Organisation con tractueel verplicht om de massale vaccinatie uit te voeren. Het succes is echter vooral mogelijk geworden door gebruik te maken van het be staande systeem waarvan de gezond heidszorg in Indonesië zich bedient. Indonesië heeft zo'n 7000 pus- kesmas (een soort klinieken, veelal verbonden aan het plaatselijke zie kenhuis) en daaronder ressorteren weer 200.000 posyandu's. Dat zijn eenvoudige, door vrijwilligers gerunde hulpposten die vaak zijn onderge bracht in de woning van het dorps hoofd. De goede contacten van de aan de posyandu's verbonden en ge trainde vrijwilligsters met de betrok ken moeders staan er borg voor dat de kinderen hierheen worden ge bracht voor diverse inentingen, voor lichting over voeding en geboorteregeling en nu dus ook voor het innemen van een paar druppeltjes Sabin-vaccin. Koeling Het ziet ernaar uit dat drie jaar na de start van de campagne 75% van de Indonesische kinderen gevaccineerd zal zijn. Het lijkt dus alsof het projekt bijna rond is, maar de grootste pro blemen moeten nog worden over wonnen. Mantje: „Tot dusver is men alleen bezig geweest op Java, Bali en Sumatra waar bijna 90% van de In- donische bevolking woont en waar een redelijke infrastructuur is met niet al te grote afstanden. In andere delen van de 5000 kilometer lange en 13000 eilanden tellende republiek zijn de kinderen veel moeilijker be- Zaterdag werd in Hoofddorp een groot Concours Hippique gehouden waaraan ongeveer 500 paarden en pony's uit heel Nederland deelna men. De Waddenruiters en Klepper tjes deden met 18 combinaties mee aan deze wedstrijd. Het Concours in Hoofddorp was aangewezen als één van de selectiewedstrijden voor de achttallencompetitie. Per provincie wordt nl. via selectiewedstrijden een provinciale kampioen aangewezen, die later mag strijden om het lande lijk kampioenschap in de achttal- dressuur. Het achttal van de Kleppertjes liet zaterdag tweemaal een goede proef zien en behaalde 136 en 139 punten en werd hiermee tweemaal tweede. Het achttal van de Waddenruiters, dat dit jaar voor het eerst uitkomt, kon de prestatie van de pony's niet evenaren. Tevreden waren de ruiters echter wel met de 112 en 118 pun ten, vooral omdat op het laatste mo ment twee combinaties uitvielen en door nieuwe vervangen moesten worden. Met deze uitslagen stelden de beide achttallen hun sponsor, de Firma Hettema en Zonen, niet teleur. Er werd ook individueel dressuur ge reden en gesprongen. Corrien Duin mocht met haar nieuwe paard Bari- vaal de eerste prijs in ontvangst ne men met 132 punten. Zij behaalde in twee wedstrijden maar liefst vijf winstpunten en mag daarom de vol gende wedstrijden al in de L1-dressuur uitkomen. Bij de U-paarden werd Tineke Kossen met Zamora eerste met 129 punten en promoveerde daarmee naar de L2- dressuur. Liane Vonk met haar pony Lindy promoveerde ook naar de L2 dressuur door tweede te worden met 130 puinten. Callantsoog Dezelfde zaterdag werd een Kring concours voor pony's in Callantsoog gehouden. Jammer genoeg viel dit samen met het Concours in Hoofd dorp waardoor er maar dertien com binaties naar de Noordhollandse badplaats vertrokken. De voorname lijk jongere ruiters van de Kleppertjes waren extra gemotiveerd door het wegvallen van de rest van de club. Zij hebben prima gereden. Van de dertien gestarte combinaties behaal den er tien één of meer winstpunten. Femke de Harde reed met haar schimmeltje Sindie een hele goede proef en werd eerste met 135 pun ten. Zij mogen voortaan L starten. Ook Martine de Wit met Cinderella had succes. Zij werd eerste met 133 punten en promoveerde daarmee naar de L2 dressuur. Na parade en prijsuitreiking konden de ruiters moe maar voldaan huiswaarts keren om daar aangekomen hun trouwe vier voeter eens extra liefdevol te verzor gen. Want ondanks het warme weer en de hinderlijke vliegen hebben de paarden en pony's zaterdag hun bes te beentje voorgezet. Trt Uitslagen pony's Hoofddorp (resp. punten en winstpunten) L-dressuur: Liane vonk Lindy 2e P 2, nu L2. M-dressuur: Jacobiende^j varez 4e prijs 120, 1; Chloë Weel 123, 1. L-springen: Chloë Weel +2 prijs, 0 fout, voldoende, 2 mng Marina 4e prijs, 0 fout, vo£ wmstp. Uitslagen paarden Hoofddorp (resp. punten en winstpunten) B-dressuur: 1e prijs Corrien Duin 132, 2, nu L1. L-dressuur: 1e pip sen Zamora 129, 1, nu L2; 2e Timmer Avant Coureur 127. ker Zorite 120, 1. B-springen:*' rien Duin Barivaal 4 fout 1 w'3 Uitslagen pony's Callantsoog (resp. punten en winstpunten) B-dressuur: 1e prijs Femke de Har 135, 2, nu L1; 2e prijs Tessa Blom Daisy 131, 2; 6e prijs AnnemieW"- Xantha 127, 1; 4e prijs Annelies^j"! Johnny 125, 1, 6e prijs CatW Chieka 122, 1; Danielle van 121, 1; Lilian Dijker Lady 1ZÜ 'jl Boom Noëlle 120, 1. L-dreflW i Martine de Wit Cinderella W* L2-dressuur: 3e prijs Marieke va Polly 121, 1. B-springen D-pony sa Blom Lady Daisy 0 fout- winstp. Springen E-pony's: leP van Hove met Bianca 0 fout, winstp. L-springen: Sanna Fe 9" dow Boy 3 fout, voldoende, Maarten Mantje met de plaquette die hij kreeg zondheid. reikbaar. Grootste probleem is dat het door Unicef in België en Tsje- choslowakijke gekochte en in Jakarta in diepvries opgeslagen vaccin ge koeld moet worden vervoerd. Met de huidige koelboxen kan men een tijd van ten hoogste twee uur overbrug gen maar veel afstanden in Kaliman- tan, Sulawesi, Irian Jaya en sommige kleinere eilanden vergen veel meer tijd. We zijn nog bezig daarvoor een oplossing te vinden. Misschien dat vervoer in grote blokken ijs, die inge pakt zijn in jute, het beste is. Het is haast onvermijdelijk dat er af en toe toch vaccin verloren zal gaan, maar dat is niet zo verschrikkelijk". Officieel Op diverse plaatsen in Sumatra, Java en Bah zagen Maarten Mantje, vice- voorzitter Ko Weber uit Goes en hun respectievelijke echtgenotes hoe het vaccin in de posyandu's werd toege- van de Indonesische minister van VoEo/ diend aan de kinderen. Ze k# ook in centra waar hun koms was aangekondigd. „Heel leuk kinderen krijgen eerst een inp gen een andere ziekte Ze hu de prik en dan is het makkeij de geopende mond wat vacii druppelen. We hebben het ts mogen doen". Mantje en zijn metgezellen vu in Jakarta de conferentie biji Indonesische RotarydistrictJ heel in het teken stond van 4 Plus-actie. Eregast op het w was president Soehartq diei landgenoten en door Mantiel formeren over de actie en vtl over het initiatief. Een ander blijk van regerings was een metalen plaquette ten Mantje onlangs in Den! zijn comité in ontvangst na den van Dr. Adyathma, del sche minister van Volksgezo Betty Witte in opperste concentratie. Als gebiologeerd trok dirigente Betty Witte de zang en muziek als het wa re uit de deelnemers aan het geza menlijk concert van Soli Deo Gloria, het Texels Christelijk Mannenkoor en Excelsior. De beide laatste nummers, waaraan door allen werd meege daan. schalden zaterdagavond door de Hervormde kerk van Den Burg. Ook de individuele optredens moch ten er zijn. De Hervormde kerk is een prachtige accommodatie voor een concert. On danks het warme weer zat het impo sante gebouw vol. Excelsior opende het concert toepasselijk met het ge dragen „Great is my Faithfulness". Krachtige passages werden afgewis seld met zachte, harmonieuze maten in „Air Pathetique" en „See the Con quering Here Comes". Soli Deo Gloria blonk vooral uit in het Christelijke repertoire. De spiritual „Lord I'm coming home", werd bij zonder sfeervol gezongen en ook de mooie psalm 121 met veel moeilijke loopjes kwam er vlekkeloos uit. Olijk Meer problemen had het koor met de olijke nummers aan het eind van hun optreden. De stemmen werden af en toe erg ijl en zakten in de lang aan gehouden hoge noten. Maar in het afsluitende „Des winters als het re gent" liet Soli Deo Gloria weer even horen dat het een koor van formaat is. Excelsior zorgde met drie nummers weer voor wat afwisseling. Hoewel aan het begin van de voorstelling was gevraagd om niet tussendoor te klappen, moeten de handen van ve len hebben gejeukt na de uitstekende vertolking van Tom Parkers' „The Young Verdi". Swingend Helemaal swingend stond Betty Wit te te dirigeren tijdens de „Air Blues uit Suitony", waarin een prima saxo foonsolo zat. Het publiek kón zich niet inhouden: er werd daverend ge klapt. Dat gebeurde nogmaals na de ook zeer goede vertolking van „The day you sang this song". Ook het Texels Christelijk Mannen koor had een goede dag: men begon met opvallende crescendo's en decre scendo's in „Heer ik kom tot U". Het evenwicht tussen de verschillende stemmen was harmonieus en zuiver. Dat het mannenkoor niet alleen se rieuze gedragen liederen zingt bleek uit het vrolijke „Mamma.'k wil een man hé". Sinatra Frank Sinatra zou zich vast vereerd voelen als hij de vertolking van „My Way" door de drie verenigingen had gehoord. Bruisend van de inzet galm de het succesnummer door de kerk. Waardig werd het concert, dat zeker nogmaals voor herhaling vatbaar is, besloten met „De dag door Uwe gunst ontvangen". Het succes kan voor een groot deel worden bijgeschreven op conto van de drie dirigenten: Betty Witte- Bakker, Jan Beijert en Martien de Visser. Zij hebben met veel inzet hun muzikanten en zangers begeleidt. Ook organist Piet Krayma verdient een compliment voor zijn medewer king aan de stukken van het Texels Christelijk Mannenkoor. Op de Postweg raakte vrijdagavond een tractor naast de weg, waardoor de grasophaalwagen die erachter zat schaarde. Als gevolg hiervan viel de tractor om en brak de aanhanger af. De bestuurder, een 30-jarige man uit Eierland liep een gekneusd stuitje op. Zowel de tractor als de aanhanger raakten zwaar beschadigd. Het gezamenlijke optreden van Soli Deo Gloria. Excelsior en het Texels Christelijk Mannenkoor. In het weekend van 10 en 11 werd voor de vijfde maal in 9 sie een voetbalkamp gehoufi de D- en E-pupillen van SVO. Vrijdagavond werd vertrokkei camping De Bremakker waai inrichten van de tent en een voetbal een bosspel werd ges Na een slapeloze nacht vertrol zaterdag naar het strand waai inmiddels ook de F-pupillenvs meld hadden om een dagje vtl kamp mee te maken. Van Paa liep men terug naar Paal 171 deze wandeltocht vonden alle) voetbalactiviteiten (estafettesi plaats terwijl ook nog een bi catamaranrace kon worden pen. Van Paal 17 werd terug? naar camping De Bremakker i een voetbalvaardigheidstest genomen. Na de traditionele p koeken gingen de F-pupillenw richting huis, terwijl de D-en. pupillen een videofilm bekeker. een iets minder slapeloze naot de volgende ochtend koers? naar de speelweide om een? te voetballen. Bij terugkomst i de spullen opgeruimd en naë me maaltijd in de kantine van Bremakker vertrok men weer' Oosteren en Oudeschild. Kort* leuk weekend. beheer van het geld en de controle op de besteding ervan in Nederlandse handen zou blijven. Texel in de top Vele sceptici meenden dat dit nooit zou lukken, maar al spoedig bleek dat zij ongelijk hadden. Nederland bracht vijftien miljoen gulden bijeen en haalde het streefbedrag dus ruim schoots, dank zij de vele acties die werden georganiseerd en de hulp die daarbij van andere organisaties en van het publiek werd ondervonden. Een krachtige motor van de actie in Nederland was Texelaar Maarten Mantje die als voorzitter van het Po lio Plus-comité die er sinds het voor jaar van 1986 mee bezig is geweest en vele Rotaryclubs afreisde om hen krachtig toe te spreken, ongeveer zo als een voetbaltrainer zijn elftal het vuur aan de schenen legt. Mantje sloeg zijn eigen club Texel niet over en misschien is dat er medeoorzaaak „Ik had al veel vertrouwen in deze actie, maar nu ik met eigen ogen in Indonesië heb gezien hoe daar de vaccinatie tegen polio wordt uitgevoerd ben ik ervan overtuigd dat het een succes wordt". Aldus Maarten Mantje uit De Koog, die de Texelaars graag wil laten weten dat de f100.000,- die zij twee jaar geleden bijeen brachten voor de bestrijding van kinderverlamming (polio) in In donesië, goed wordt besteed. „Er blijft minder dan drie procent aan de strijkstok hangen". Totaal was 120 miljoen dollar nodig. Over de hele wereld voerden Rotary clubs actie om dat bedrag bijeen te brengen en te storten in het fonds Rotary Foundation, waaruit de vacci natiecampagnes in de diverse landen zouden worden bekostigd. Nederland was het enige land waar het nadruk kelijk op eigen verzoek anders werd Dat laatste is opmerkelijk. De trieste praktijk van veel acties ten bate van de derde wereld is immers dat een groot deel van het bijeengebrachte geld niet werkelijk ten goede komt van de mensen die de hulp nodig hebben. Door fouten bij de organisa tie, het falen van verbindingen, cor ruptie, belemmeringen die ontstaan door politieke of gewapende strijd en hoge kosten van de actie zelf wordt vaak maar een bescheiden deel van het ingezamelde geld in voedsel, me dicijnen of andere hulp omgezet. De „Polio Plus"-actie die werd geor ganiseerd door Rotary in samenwer king met Unicef en de Wereld gezondheidsdorganisatie heeft een veel hoger rendement, mede omdat zoveel mensen er zich voor niets voor hebben uitgesloofd. Het doel was buitengewoon ambitieus: polio de wereld uit, wat dus betekent dat deze ziekte die vooral in ontwikke lingslanden duizenden slachtoffers maakt in de vorm van doden en blij vend gehandicapten binnen enkele ja ren moet worden uitgeroeid. Puur medisch gesproken is dat simpel. Als alle kinderen van een bepaalde leef tijdsklasse het eenvoudig toe te die nen en zeer werkzame Sabin- of Salkvaccin toegediend krijgen is het practisch zeker dat ze blijvend im muun zijn. Het is „slechts" een kwestie van geld en organisatie. Indonesië aangepakt. Hier werd een veel grote re actiebereidheid verwacht als men zich zou richten op één bepaald land. Met het oog op de historsche ban den viel de keus op het enorme dichtbevolkte Indonesië waar de campagne maar liefst 6,1 miljoen dol lar zou kosten. Dat betekende onge veer duizend gulden per Nederlands Rotarylid, zij het met de zeer motive rende verzekering dat daarmee de polio in de voormalige kolonie volle dig zou worden uitgeroeid en dat het

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6