Conflict tussen drukker m Rondje loopt hoog op Diploma's geslaagden vielen uit de lucht loortbestaan Ronde om Texel in gevaar? Examenresultaten niet mager ancy-fair Spelemaer gen stichting oor ouderenbeleid Duivensport Goed resultaat voor Texelse zwemmer NSDAG 20 JUNI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 de week voor de Ronde om Texel is een al maanden sluime- jnd conflict tussen drukkerij Brügemann uit Den Burg en de lichting Ronde om Texel tot uitbarsting gekomen. Drukker Sjef rflgemann beschuldigt de organisatie van de catamaranrace contractbreuk. Hij heeft daarom beslag laten leggen op de nkrekeningen en een forse schade-eis (die circa een ton zou edragen) in het vooruitzicht gesteld. Gisteren was nog geen uereenstemming bereikt over een oplossing, zodat het ernaar Kziet dat de kwestie voor de rechter zal worden uitgevochten. st ld n stichtingsbestuur reageert voor- mog laconiek. „Voor de buiten st lijkt het misschien op een lieksituatie, maar er zit een hoop bij. Het voortbestaan van de nde om Texel is niet in gevaar", i secretaresse Joke van der li. Ook Sjef Brügemann ontkent zijn schade-eis het faillissement het Rondje zou betekenen. conclusie is getrokken door an- i, niet door mij. Stel dat de rech- mijn schadeclaim honoreert, dan iet het Rondje daarvan geen na- ondervinden. Waar het mij om is dat de kosten die ik tot dus- heb gemaakt, worden vergoed, schadeclaim wil ik dan wel spon- in de vorm van advertenties dergelijke. Het gaat me niet om bedrag, maar ik voel me in mijn ht aangetast. Men moet het con- nakomen", stelt Brügemann. contract in kwestie bepaalt dat ugemann gedurende een periode vijf jaar, met ingang van het 1988, al het drukwerk voor Ronde om Texel zal verzorgen. Als lenprestatie moet Brügemann jaar met f7500,- sponsoring over de komen. De overeenkomst is ge- eerd 21 april 1988 en werd onder end door Cees Graaf, voorzitter het organiserend comité van het udje. Voor alle duidelijkheid: Graaf geen voorzitter van de Stichting nde om Texel. Het comité heeft tot het organiseren van de wedstrijd doet dat onder verantwoordelijk van de stichting. Het stichtings- dvur houdt zich bezig met de lurlijke en financiële aspecten, taakverdeling werd noodzakelijk de enorme groei van de Ronde loop der jaren. Voorzitter van Échting is Joris Lamens, secreta- Joke van der Wal, penning- iter Kees Dros en leden zijn Bob ris en Jan Jacob Rab. Waslijst ten vergadering begin dit jaar foot de Ronde-organisatie dat Brü- nann niet langer het drukwerk cht leveren. Joke van der Wal: e directe reden daarvan was de zorging van het drukwerk vorig n dat was slecht en te laat. Een «beeld: het programma van de ac- taten die in de feesttent werden 'ouden, arriveerde pas op vrijdag- voor het Rondje. Nou, dat i dus rechtstreeks de prullenbak in. En zo was er een hele waslijst waardoor we er tenslotte niets meer voor voelden om nog langer met Brü gemann in zee te gaan." Contractbreuk dus? Voor Sjef Brüge mann bestaat daarover geen twijfel: „Mocht men inderdaad vinden dat er sprake was van een wanprestatie, dan vraag ik me af waarom ik daar over nooit iets heb vernomen. De Ronde om Texel had door middel van een bepaling in het contract de over eenkomst zonder meer kunnen beëin digen. Dat gebeurde echter niet. De Ronde heeft gewoon de rekeningen betaald en het sponsorgeld geaccep teerd. Sterker nog: de Ronde is zélf in gebreke gebleven: als zij niet op tijd aanleveren, kan ik niet op tijd opleveren." Bij de Ronde betreurt men achteraf dat men naar aanleiding van de erva ringen vorig jaar geen actie heeft on dernomen. Joke van der Wal: „We hebben een vormfout gemaakt. Het Ronde-comité had Brügemann binnen veertien dagen schriftelijk in gebreke moeten stellen. Wij deden het echter op z'n Tessels." Bovendien, en dat is een essentieel punt, verkeerde men bij de Ronde in de veronderstelling dat het drukwerk contract voor slechts één jaar was afgesloten. Een reden temeer om zich over de kwestie niet bijster druk te maken: stilzwijgend ging men er vanuit dat het tevens het laatste jaar zou zijn. Dat besluit werd inderdaad genomen, begin dit jaar. Toen ook kwam de aap uit de mouw: er was geen 1-jarig, maar een 5-jarig contract. Onderte kend door Cees Graaf, zonder dat de anderen van het comité en de stich ting hiervan op de hoogte waren. Brügemann beweert van wél: „Het contract is opgesteld met medewe ten van bestuursleden van stichting en commissie. Niet alleen het con tract, maar ook alle latere orderbe vestigingen zijn voorzien van een handtekening van Graaf. De overeen komst is meermalen gecorrigeerd, de prijzen zijn gecontroleerd en prima in orde bevonden door de p.r.-man van het Rondje Henk van Wijk, die zelf directeur van een drukkerij is en dus weet waarover hij praat." Niet rechtsgeldig? Joke van der Wal: „Wat Brügemann beweert, is pertinent met waar. Nie mand buiten Cees Graaf wist van een langlopend contract. En ik sluit niet uit dat Graaf het zelf ook niet wist, maar dat hij in goed vertrou wen heeft gehandeld. Van kwade op zet van zijn kant is absoluut geen sprake." Aangezien de stichting te allen tijde verantwoordelijk is, had Graaf echter niet alleen mogen tekenen. „Het con tract is dus niet rechtsgeldig", rede neerde het stichtingsbestuur en berichtte eind februari aldus aan Brü gemann. Volgens de drukker is dat een ge zocht argument: „Als het contract niet rechtsgeldig is, waarom heeft de Ronde zich er dan een jaar lang aan gehouden?" Beide partijen namen een advocaat in de arm. Correspondentie over en weer leidde tot dusver niet tot een oplossing. Men geeft elkaar de schuld. De Ronde blijkt bereid te erkennen dat er een contract bestaat en wil de resterende vier jaar wel afkopen. Brü- gemanns financiële eisen slaan in de ogen van het stichtingsbestuur ech ter nergens op. Brügemann vindt de tegenvoorstellen van de Ronde echter een schijntje en wil perse het -al dan niet rechtsgeldige- contract uitdienen. Teruggefloten In de weken voorafgaande aan de wedstrijd raakte de kwestie in een stroomversnelling. Op 28 mei vond een gesprek plaats tussen Brüge mann en Graaf. Overeengekomen werd dat het probleem, met de Ron de voor de deur, eindelijk uit de we reld zal worden geholpen. Een dag later liet Graaf telefonisch weten dat het hem is verboden verder met Brü gemann te onderhandelen. Het stich tingsbestuur had hem teruggefloten omdat de zaak in handen van advo caten was gegeven en men sterk de indruk had dat Graaf (opnieuw) door Brügemann onder druk was gezet. Op de woensdag voor de Ronde zou een gesprek zijn met advocaten en vertegenwoordigers van beide partij en. In plaats daarvan liet Brügemann zonder opgaaf van redenen door de president van de arrondissements rechtbank te Alkmaar beslag leggen op de bankrekeningen van de Ronde. Zo luidt althans de versie van de Ronde Brügemann houdt er een an dere lezing op na. Hij beweert niets van een gesprek te weten: „Dat zou ik zeker met beide handen hebben aangegrepen." Joke van der Wal: „We hebben ze meerdere aanbiedingen gedaan, maar ze willen vanalles, behalve praten." Belachelijk Bij de Ronde om Texel zit men met de zaak aan maar is er geen sprake van paniek, aldus Joke van der Wal. „Als Brügemann inderdaad een ton schadevergoeding eist, kan ik me niet voorstellen dat die wordt gehono- Staat de toekomst van de Ronde om Texel op het spel? reerd. Dat is werkelijk een belachelijk bedrag, dat kun je zo uitrekenen. Uit de drukwerk-omzet van de komende vier Rondjes kun je bij lange na niet een ton netto winst halen. En dan moet je daar nog vier keer f 7500,- is f30.000,- sponsoring van aftrekken. Over die eis maken we ons dan ook geen zorgen, we kunnen ons niet voorstellen dat een rechter daar in trapt." Het is bekend dat de Ronde om Texel met een budget van circa 154 ton werkt. Dus zelfs een schadevergoe ding van pakweg f15.000,- zal de or ganisatie al in problemen brengen? „Nee. We hebben een reservefonds voor calamiteiten. Stel dat het eens te hard waait en je moet de wed strijd afgelasten, dan moet je wel wat geld achter de hand hebben. Wat we niet in geld kunnen voldoen, kun je verrekenen in diensten, bij voorbeeld via advertenties of gratis ter beschikking stellen van een heli kopter voor het maken van luchtfo to's." Sfeer Joke van der Wal vervolgt op ker nachtige wijze: „Het is eigenlijk een heel simpele keus. Als we doorgaan met Brügemann, stapt de helft van de medewerkers op. Door zijn manier van optreden heeft hij mensen tegen zich in het harnas gejaagd. We moe ten er zó ontzettend voor waken dat de goede sfeer behouden blijft, want juist dat leger van 300 vrijwilligers is de kurk waarop de Ronde drijft. Maar toch, als Brügemann vorig jaar goed werk had geleverd, had er nu waar schijnlijk niets aan de hand ge weest.' Het ligt voor de hand te denken dat concurrentiemotieven aan de breuk met Brügemann ten grondslag heb ben gelegen. Immers, de pers-chef van het Rondje, Henk van Wijk, is te vens de directeur van Langeveld en de Rooy. Deze Texelse drukkerij ver zorgt nu het drukwerk. Het Rondje misbruikt voor eigen belang? Sjef Brügemann heeft sterke vermoe dens in die richting. Volgens hem heeft LenR voor het Rondje van 1988 al geprobeerd het drukwerk naar zich toe te trekken, door „per ongeluk" een opdracht over te nemen. Dit jaar heeft Van Wijk eindelijk zijn zin ge kregen, concludeert Brügemann. Bewerkelijk Joke van der Wal ontkent ten stel ligste dat er een dergelijk spel is gespeeld. „Juist Henk van Wijk heeft het drukken door LenR altijd tegenge houden, ondanks het feit dat al enke le jaren binnen de Ronde-commissie onvrede heerst over het drukwerk. Ik heb zelfs de indruk dat hij helemaal niet blij was met geven van de order aan LenR, Daardoor wordt bevestigd wat velen al denken en bovendien is het een zeer bewerkelijke klus waar aan nauwelijks iets wordt verdiend." Het „stiekeme" drukwerk van LenR in 1988 krijgt een andere uitleg: dat zou inschrijfformulieren betreffen die niet meer tijdig door Brügemann kon den worden geleverd. Heeft de Ronde ook andere drukkerij en benaderd? „Ja, er zijn bij over- kantse drukkers offertes aangevraagd. Het gemak van het la ten drukken op Texel gaf echter de doorslag. Dat ligt ook in de algemene lijn die de Ronde hanteert: zoveel mogelijk door Texelse bedrijven laten doen." Beide partijen zeggen het te betreu ren dat het conflict zo hoog is opge lopen. Hoewel aanvankelijk van twee kanten is geprobeerd het verhaal uit de publiciteit te houden, kon het door de toenemende geruchtenstroom niet langer verborgen blijven. Sjef Brüge mann tenslotte: „Hoe het ook af loopt, er zullen uitsluitend verliezers zijn." Advocaat Gisteren waren beide partijen nog niet tot overeenstemming gekomen. Het stichtingsbestuur beraadde zich nog over de laatste voorstellen van Brügemann en diens advocaat. Mr. L.L. Bonsel uit Den Helder, die als raadsman namens de Ronde op treedt, verwacht in de loop van van daag een antwoord. Maandag was door Brügemann als uiterste datum genoemd, maar volgens mr. Bonsel is er geen sprake van een echt ultima tum. „Dat is sterk uitgedrukt. Het gaat er meer om dat de advocaat van Brügemann op korte termijn een reactie wil." Brügemanns advocaat, mr. Kouwets uit Amsterdam, zei desgevraagd van daag de wederpartij te zullen benade ren en verder de reeds in gang gezette procedure te volgen. Toch failliet? Die procedure is de woensdag voor de Ronde in gang gezet middels de beslaglegging. Binnen acht dagen werd door mr. Kouwets de volgende juridische stap gezet: dagvaarding van de Ronde om Texel. Deze week donderdag vindt er weer een nieuwe ontwikkeling plaats. Dan wordt de zaak bij de rechtbank aanhangig ge maakt. Mr. Bonsel zal daarbij een ter mijn vragen om op de eis van de wederpartij te kunnen reageren om mogelijk nog tot een onderlinge oplossing te komen. Mr. Bonsel: „Het is het allerbeste dat we met z'n allen rond de tafel gaan zitten. Ik streef naar een oplossing in onderling over leg. Procederen kost iedereen geld en de standpunten verharden zich. De ronde speelt elk jaar ongeveer quitte: zoveel geld voor schadevergoedingen is er niet. Een faillissement is in dat geval dichtbij." Klanks het stralende strandweer '9 de zaterdag gehouden fancy-fair n peuterspeelzaal „Spelemaer" geslaagd worden genoemd. De do opbrengst bedroeg ruim 7500, «bedrag dat zal worden besteed «bet vernieuwen van meubilair en id. De naam van de pop was wje, en dit werd geraden door «iin Heijnen. De winnaar kan de Pafhalen bij de peuterspeelzaal. hu een overeenkomst worden dolen tussen de Regionale Stich- Welzijn voor Ouderen, de Stich- I Ondersteuning 'tijnswerklSOW) en de gemeente, Wid in de raadsvergadering van besloten. Om belastingtechni- redenen gaat dit niet door. Jasing is het vormen van een ge- zelfstandige stichting. Regionale Stichting Welzijn oor ""en wordt afgeschaft. Om dat la vangen wilde men een tijdelijke 9* bij het SOW vormen, die later ■r 1 januari) zou worden vervangen °'®en zelfstandige Texelse stich- 9 Welzijn voor Ouderen. ^''rokkenen waren het eens met voo'stei, maar onlangs bleek we- e BTW-verrekening geen goede «ssing is. bet nu al vormen van een zelf- I '9® stichting met een gemeen- vertegenwoordiger in het een bestuur worden de proble- "Pgelost. Omdat er haast bij is Uns» '8 s,ichtin9 wordt per 1 "s opgeheven) wordt de ge- L" eraM niet vooraf om instem- '8a9d, maar achteraf. Rector Heetveld: ,,En als je hier nu even tekent kun je het felbegeerde papiertje mee naar huis nemen". Schrik en ontzetting tekenden zich bij veel RSG eindexamenkandidaten af op het gezicht, toen de diploma's vrijdagavond uit een vliegtuig, gevlo gen door Bob Rienks, werden ge gooid en over het veld dwarrelden.... Gelukkig waren het kopieën en kon den de geslaagden, na enkele optre dens en toespraken de echte exemplaren in ontvangst nemen. Nieuwsgierig verzamelde iedereen zich achter het RSG-gebouw. De boerenkapel zorgde voor vrolijke mu ziek. Na lang wachten verscheen een vliegtuigje aan de horizon waaruit een wimpel werd geworpen. Die landde keurig midden op het veld, maar het volgende pakket niet. Dwarrelend waaierden de diploma's tot over de bomen langs het sport veld. Als laatste kwam een spandoek naar beneden met de tekst: RSG ex. '89. Ceremoniemeester Paul van Hoof maande de leerlingen „de diploma's" snel te zoeken, wat na enige aarze ling werd gedaan. Eenmaal binnen heette rector Heet veld iedereen welkom. Burgemeester Schipper vond het een plezierige kant van het burgemeesterschap dat hij voor de diploma-uitreiking was uitge nodigd, enerzijds om de fraaie stunt met het vliegtuig, anderszijds omdat hij werd omringd door tevreden men sen: geslaagde leerlingen, hun ouders en de docenten. Schipper legde verband tussen dit examenjaar en het milieu. „Er is nooit eerder een jaar geweest waarin we ons zó bewust zijn geworden van het milieu. En juist nu zijn jullie geslaagd. We doen een extra beroep op jullie: help de beestenbende die we van het milieu hebben gemaakt opruimen. Want als jullie je ervoor inzetten, komt 't toch nog wel goed". De bur gemeester noemde het RSG-diploma een goede basis voor de toekomst. Na de speech werd een film van het zeer geslaagde examenfeest ver toond, waar docenten, onherkenbaar vermomd als artiesten, een act ten beste gaven. Enkele leerlingen van Havo 5 hadden zelf voor een stunt gezorgd: als vol leerde „rappers" werden leerkrachten onder vuur genomen. Met rode rozen werden de docenten beloond voor hun inspanning, evenals het niet on derwijzend personeel en anderen die zich in de loop der jaren verdienstelijk hadden gemaakt. Rector Heetveld had in een interview voor de lokale omroep gezegd dat de examenresultaten dit jaar tegenvielen. Hij herriep dit tijdens de diploma uitreiking. „De resultaten zijn landelijk minder en de slaagkans van Mavo is verzwaard, dus landelijk gezien heb ben we het helemaal met slecht gedaan". Het eindexamen noemde hij een mijl paal die een periode afsluit en een periode opent. „In het begin van je schooltijd word je als een kind aan het handje gehouden en in de loop van de jaren laten we dat handje steeds meer los. De schoolperiode is een voorbereiding op volwassenheid, op het alleen handelen op eigen ver antwoordelijkheid". De RSG-diploma opent veel deuren naar andere oplei dingen, zo zei de rector. „De kans bestaat dat je in een doolhof komt met alleen soms een vriendelijke gids die je de weg wijst. Maar je moet zélf de uitgang vinden". Hij had er al le vertrouwen in dat dat zou lukken. Heetveld reikte aan een paar leerlin gen zelf de diploma's uit. Op feestelijke wijze namen de exa menkandidaten afscheid van hun school. Het vliegtuig met daarachter dwarrelend de diploma's. Parkeerschade Een 64-jarige vrouw uit Apeldoorn reed zondag achteruit op de parkeer plaats aan de Wilhelminalaan en raakte daarbij met de trekhaak de auto van een 28-jarige Duitse toerist. De wagen liep plaatschade op Afgelopen zaterdag werden om 7.00 uur in Soissons (Fr.), op en afstand van 420 km. 60 Texelse duiven gelost. Zoals steeds de laatste tijd kwam de wind uit het noord-oosten, de duiven hadden dus het nodige te verduren. Meyert de Waard consta teerde om 13.55 uur de eerste duif, met een snelheid van 60 km/u. Uitslag Meyert de Waard 1; Sjoerd Feenstra 2, 5, 7; Arie Ellen 3, 4, 6, Herman Groeneveld 8, 9. Geslaagd Jan de Haan uit De Cocksdorp slaag de voor het examen Bouwkundig cal culator aan het HTI te Amsterdam. Zaterdag werden in zwembad Geestermerend in Warmenhuizen al ternatieve kringkampioenschappen gehouden voor de regio noord. Deze zwemwedstrijden waren georgani seerd door de KNZB, in samenwer king met de zwemclub Orkano '75 uit Warmenhuizen. Aan de wedstrijd werd deden negen zwemclubs uit de regio noord mee. Deelname stond open voor die zwemmers die nog niet hebben voldaan aan de door de zwembond gestelde tijdslimiet. De negenjarige Coen Zoon uit Den Burg, die uitkwam voor Zeemacht uit Den Helder, behaalde op de honderd me ter schoolslag voor 9- en 10-jarigen een eerste plaats met een tijd van 1.44.3. Hiermee verbeterde hij zijn persoonlijk record met 8,5 seconde. Door deze prestatie klimt de Texelse zwemmer op de ranglijst van de kring Noordholland op naar een hoge re klassering.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7