Weer extra boten voor schouwburgbezoek „6,2 kilo papier voor 81 punten op agenda juni" „Dat u weggaat is een gereformeerde streek!" smeente wint geding 'er speelhallen nsspelen blijven verboden al rechercheur Dort fraudes op se T-shirts Peter Bakker (PSP) boos: Bij afscheid predikant Donker: Aanvragen subsidies voor investeringen allen gehonoreerd Ramen ingegooid Blijde Rijders houden nachtrit voorstelling nr. datum omschrijving aantal kaarten normaal/CJP-pas 65 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ;s niet zo dat iemand naar het komt. zijn fiets stiekem tegen l00m zet en gaat loeren", aldus «naar Cor van Trigt in de don- igavond gehouden commissie- jering voor welzijnsbeleid. Hij uit dat de sociaal rechercheur, gemeente Texel binnenkort een p op kan doen. alleen wordt in- akeld als de Sociale Dienst ied1 dat fraude met uitkeringen omber 1987 besloot de raad unctionaris met opsporingsbe leid in te schakelen voor mo- Iraudes met sociale „gen. In Noordholland bestaat imenwerkingsverband tussen illende gemeenten die een so- echercheur in dienst hebben, deed een verzoek tot toetre- oiaar dat werd afgewezen, om- teveel werk was. Texel ging aansluiting kon worden verkre- let Den Helder, maar dat liep its uit omdat Den Helder een „naris zónder opsporingsbe leid in dienst wilde nemen, dels hebben de gemeenten Wie- en Schagen zich ook aange- bij het voorgenoemde „werkingsverband en zijn de aamheden zodanig afgenomen ek Texel er bij kan. sten voor 1989 (vanaf 1 juli, en half jaar) zijn 71590,-. Voor worden de kosten geraamd op I,-. Bakker (PSP) bleef tegenstan- mdeze vorm van fraudebestrij- Jk ben bang dat veel te snel wordt ingeschakeld. Mensen n uitkering krijgen zitten al in oeilijke positie en als ze dan jg in aanraking met de recht- icmen kunnen ze een baan he- wel vergeten". igt verklaarde dat de sociaal re- leur alleen wordt ingeschakeld Texelse Sociale Dienst sterke edens heeft dat fraude wordt gd. „Alle gevallen waarin écht geconstateerd moeten even- j worden gemeld aan de offi- t als iemand met een uitkering werkt, kan een sociaal recher- ook de werkgever aanpakken", andere commissieleden heerste g wel enige twijfel over het «eren van een sociaal recher- maar Van Trigt beloofde hen male folder te geven waarin .«gelegd hoe deze man te at. Harige man uit de Haarlem- trpolder werd zaterdag op he il betrapt toen hij op straat in zg aan een politieman in bur- n vervalst Rondje Texel T-shirt p aanbood. De man bleek zijn ten ook al tijdens de Ronde te «uitgeoefend, maar was toen «edewerkers van het kledingbe- Neill, de officiële makers van «ie om Texel-kleding, ver- zijn aanhouding bleek hij nog DO shirts bij zich te hebben. Hij 100 verkocht of uitgedeeld, w „Ronde om Texel" is be id. ,,U stuurde de raadsleden zeer terecht een brief over de te lange raadsvergaderingen. Maar ik heb kritiek op het college: als u mij 6,2 kilo papier toestuurt voor 81 agendapunten in juni, dan maakt u het mij als éénmansfractie onmogelijk alles kritisch te bekijken. En als daar niet wat aan wordt gedaan dan kom ik niet naar de commissievergaderingen, maar ga ik in de raad alles breeduit bediscussiëren", dreigde Peter Bakker (PSP) gisteravond tijdens de raadscommissievergadering voor algemeen en organi satorisch beleid. De koster overhandigt een fles Texels duinzand aan de scheidende predikant. Bijna acht jaar had predikant J.Don ker zijn werkterrein in Oosterend. De Gereformeerde kerk zat zondag vol tijdens een speciale afscheidsdienst. Dominee Donker vertrekt naar het Drentse Klazinaveen en dat vond „meester" H. De Boer „een gerefor meerde streek..." Predikant Donker zei Texel te verlaten met enige pijn in zijn hart. „Terugkij kend denk ik: heb ik wel genoeg ge daan? U moet mijn tekortkomingen maar vergeven en de goede herinne ringen behouden". De fijne zaken waar de vertrekkende predikant op terugkeek waren vooral de samenwerkingsverbanden met de Hervormde zustergemeente, de con tacten met school, de rondleidingen die hij verzorgde in het kader van de kerketochten van het zomerwerk en het onderhouden van contacten met de andere kerkgenootschappen op het eiland. Veel sprekers Veel sprekers brachten de predikant een afscheidsgroet. Dominee T. Sala- kay uit Den Burg bedankte Donker namens de Gereformeerde kerk van Den Burg voor de goede samenwer king. „Toen ik hier pas kwam zei jij: alle begin is moeilijk, kom gerust bij mij. Daar heb ik vooral in het begin gebruik van gemaakt, evenals van je ongevraagde adviezen". Salakay wenste ook de kerkelijke gemeente van Oosterend sterkte met het roe- pingswerk. Dominee Cees de Jong van de Oosterender Hervormde kerk wilde tijdens dit afscheid iets rechtzetten. „Ik heb tijdens mijn intreden gelogen tegen je toen ik zei dat mijn beste vriend gereformeerd was. Ik hèd toen helemaal geen gereformeerde vriend", aldus De Jong, die blij was met de samenwerking, die stap voor stap is gegroeid, en daardoor voort gang kan vinden. "Beding dat exploitanten van dien op Texel tegen de ge- hebben aangespannen bij de «organisatie is gewonnen door «eente. Kansspelen zoals frui- Mten blijven op Texel verbo- 'bet aantal ®9beidsspelen o.a. flipper- maximaal 30 per hal l«li 1986 werd de beheerder e*al „Turbo" aan de Groene- fsn vergunning verleend voor w' on minimaal 10 spee- Het was toegestaan 10 Automaten te plaatsen en 40 'Widsspelen. Het verplichte van de hal was gelijk aan '«orecabedrijven. lening stond ook dat na 1 opnieuw zou worden een meerjarige vergun- oi'b? speelhal tot de moge- W van dat jaar stelde de 3ei"eenteraad de Verordening "«"batenhallen Texel vast, Jv'"'meer staat dat uitslui- 'bdigheidsautomaten mogen „Plaatst en dat er beperkin- "p'bonden aan de aantallen. Bezwaren de raadscommissie voor en organisatorisch beleid hadden grote bezwaren tegen de schadelijke invloeden van de speelau tomaten op zowel ouderen als jonge ren. Een geval van gokverslaving werd als voorbeeld genoemd. De commissieleden vonden dat wel on derscheid moest worden gemaakt tussen kansspel- en behendigheidsau tomaten, waarvan de laatsten als minst schadelijk werden aangemerkt. Uitsterfregeling Voor de kansspelautomaten werd een „uitsterfregeling" ingesteld, die ein digde op 30 november 1988. Het was niet de bedoeling van de raad om de speelhallen te verbieden. Deze vormen een sociaal trefpunt voor de jeugd. In de hallen mag geen alcohol worden geschonken en als ze zouden worden verboden trekt de jeugd misschien naar horecagelegen heden waar wél alcohol wordt ver strekt en de plaatsing van kansspelautomaten niet door de ge meente kan worden tegengehouden. Momenteel zijn kansspelen in de twee Texelse automatenhallen verbo den en mogen er maar 30 behendig heidsspellen staan. De uitspraak van de voorzitter van het college van beroep voor het be drijfsleven stelt de gemeente in het gelijk en weerlegt de bezwaren van de exploitant. „Meester" H. de Boer van de her vormde kerk van Oosterend was blij dat hij tegen Donker alles kon zeggen en dat deze dan in bulderend lachen uitbarstte. „De gezamenlijke diensten zijn een succes en daar ben ik blij om, want we moeten samen zoeken naar de juiste weg". „Het moet mensen als jij en ik wor den verboden in zo'n warme zomer afscheidsdiensten te houden", vond een verhitte pastor P. Kolkman van de Roomskatholieke kerk. Hij herhaal de wat hij tijdens de installatie van Donker had gezegd: „steek uw licht op bij Donker". Hij dankte de predi kant voor zijn inzet in samenwerkingsverbanden. Donker heeft met veel plezier voor de raad van het zomerwerk kerketochten geleid. Zijn werk, waar mevrouw Jansen hem voor beloonde met een boekenbon, wordt overgenomen door dominee De Jong. Zand Ook koster Martin Trap had een ver rassing voor de gereformeerde predi kant. Omdat de jaren dat hij op Texel was als zand door de vingers waren gegleden, kreeg hij een flesje echt Texels duinzand mee. „Het gezegde is: als een dief door de Het zag er niet rooskleurig uit voor de verenigingen en instanties die tij dig een aanvraag voor investerings subsidie hadden ingediend. Het budget was te klein om alles te ho noreren. Het college stelde echter voor het tekort aan geld uit de alge mene reserve te halen en donderdag ging ook de raadscommissie voor welzijnsbeleid daarmee accoord. Het gaat hier om aanvragen voor in vesteringssubsidie waarbij de kosten van een project meer dan 720.000,- zijn. Bij raadsbesluit van augustus 1988 is de ingediende aanvraag van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) al toegezegd. Toen daarbij nog aanvragen kwamen van Scouting Texel, Dorpscommissie Oosterend, Texelse Boys en Stichting Dorpshuis 't Skiltje bleek in totaal 7133.980,- nodig. Dat is 778.980,- meer dan in het budget zit. Er kan nog 730.000,- aan het budget worden toegevoegd. Dat is de exploi tatiesubsidie voor 1988 voor een gymnastiekaccommodatie in Oude- schild, maar die is niet benut. Daar mee komt het tekort op 748.980,-, dat het college uit de algemene re serve wil halen. Wethouder Zegers: „We hebben de aanvraag van SLOT al voor de volle 25 procent gehono reerd, dus we kunnen de anderen niet een lager percentage geven. Doorschuiven naar 1990 biedt ook geen oplossing, want voor dat jaar zijn ook al veel aanvragen binnen". De commissieleden hikten allemaal tegen de hoogte van het bij te pas sen bedrag aan, maar waren het wel eens met de oplossing van het college. Bij een winkel in de Dorpsstraat te De Koog is in de nacht van zaterdag op zondag een raam ingegooid door twee 19-jarige jongens uit Hooglan derveen. Tegenover de politie beken den zij uit baldadigheid te hebben gehandeld. In dezelfde nacht werd bij een wo ning aan de Wagemakerstraat een thermopane-ruit ingegooid door onbe kenden. deur binnenkomen. Wij kwamen ook door de deur om uw predikant te stelen, maar we werden onthaald op koffie en broodjes", vertelde een af gevaardigde van de Gereformeerde kerk uit Klazinaveen. Hij hoopte dat Oosterend net zo gauw zal slagen in het vinden van een nieuwe predikant als Klazinaveen. Voorzitter van de kerkeraad Biem Vla ming bekeek het nuchter. „Iedere predikant heeft wel wat, we zullen de volmaakte mens nooit vinden. U hebt het evangelie en de blijde bood schap van de Heer doorgegeven. God geve u daar in Drente een fijne tijd". Donker en zijn vrouw en dochter kre gen enkele cadeaus, waaronder een fraai tuinameublement. Voor de laat ste maal sprak hij in Oosterend de mensen toe in het volle, zeer warme kerkgebouw en gaf de zegen aan de kerkelijke gemeente die hij gaat verlaten. De agenda voor de komende com missievergadering voor financieel, economisch en organisatorisch beleid aanstaande donderdag telt 22 agen dapunten. Bakker vroeg of beslist èl die stukken in deze vergadering moeten. Henk Beumkes (PvdA) vond het type rend dat de brief van de burge meester over het bekorten van de raadsvergaderingen was ondertekend door loco-burgemeester Schilling. „Die kan er zelf anders ook wat van...." Schipper betoogde dat de vergaderin gen uitliepen omdat zaken werden besproken die al in de commissies aan de orde waren geweest. „U moet zich door de brief niet beknot voelen, want u mag zich voor 100 procent uiten, ik blijf wel zitten. Maar ik merk aan sommige raadsleden en het pu bliek dat het soms te gortig wordt". Het CDA vond dat ook en vertelde, bij monde van Riet Huitema, geen vragen meer te zullen stellen tijdens de raadsvergaderingen, maar deze schriftelijk een paar dagen van tevo ren te zullen indienen. Henk Beumkes was niet gecharmeerd van dit idee. Hij stelde voor per fractie een limiet aan het aantal vragen te stellen. Schipper wilde zich daar niet in men gen. „U mag dat onderling afspreken, ik kan en mag dat niet voorstellen. Ik wil u niet betuttelen. U moet zelf af wegen wat belangrijk genoeg is om te vragen". Peter Bakker was het daarmee eens: „U bent tenslotte geen scheidsrechter met een eier wekker". Gemeentesecretaris Piet Zoon had uit ervaringen elders opgemaakt dat als een rondvraag aan het begin van de vergadering werd gehouden, er min der tijd mee was gemoeid. Dit zou echter een verandering van het regle ment van orde met zich meebrengen. Schipper hoopte dat na enige waar schuwing de problemen nu voorbij zijn. „We proberen de vragen zoveel mogelijk meteen te beantwoorden. Kunnen we dat niet, dan gaan ze het ambtelijk apparaat in en dan kost een antwoord al gauw zo'n 7500,-...." De Blijde Rijders houden zaterdag hun jaarlijkse nachtrit. Met het oog op een speciaal onderdeel wil men graag zo spoedig mogelijk weten wie meegaan. Inlichtingen en opgave uiterlijk vóór vrijdag 19.00 uur bij Arie Brans (18223) of Tineke Spigt (19627). Ook de komende winter zullen Texelaars in de gelegenheid wor den gesteld avondvoorstellingen te bezoeken in schouwburg De Kampanje in Den Helder en na afloop met een extra boot terug keren naar Texel. Door het inzenden van de bij dit artikel afge drukte bon kan men zich voor een of meer van deze voorstellingen laten inschrijven. De extra boot vaart als zich ten minste 75 belangstellenden aanmelden. De organisatie van de schouwbur- greizen is in handen van de sektie Kunst. Kuituur en Hobby (onderdeel van de Stichting Ondersteuning wel zijnswerk) in nauwe samenwerking met De Kampagne en Teso. Snel Uiterlijk maandag 3 juli a.s. moeten de bestelbonnen zijn ingeleverd op het kantoor van de sektie: dorpshuis d'Ouwe ULO, Wilhelminalaan 1, Post bus 143, 1790 AC Den Burg, tele foon 15582. Tijdig inleveren is belangrijk in ver band met het regelen van de extra boten. Hoe eerder men zijn bestelling indient, hoe meer kans er is dat aan de wensen kan worden voldaan. La tere bestellingen worden wel in be handeling genomen maar de kans op toewijzing is dan veel kleiner. De avondvoorstellingen beginnen tel kens om 20.15 uur, dus men kan met de gewone dienstboot van 19.05 uur naar Den Helder. De foyer is open vanaf 19.30 uur. De extra boot ver trekt ongeveer 20 minuten na afloop van de voorstelling. Wie meevaart be taalt het normale tarief. Net als in vorige jaren rijdt na afloop ook een extra bus van de schouwburg naar de veerhaven, zodat het geen zin heeft om de auto mee te nemen naar Den Helder. Te zijner tijd krijgt men bericht wan neer de bestelde kaarten kunnen worden afgehaald. Een bestelling kan niet worden geanuleerd, maar de sektie is wel bereid te bemiddelen bij het doorverkopen van kaarten als men onverhoopt niet in staat is een voorstelling bij te wonen. Omdat het bezoek aan de Helderse evenementer alleen doorgaat bij minimaal 75 be zoekers, moeten GEEN rechtstreekse bestellingen worden gedaan bij de schouwburg. De Helderse kaarten zullen bij loting worden toegewezen wanneer met alle bestellingen worden gehonoreerd. Jongeren tot en met 25 jaar kunnen een Cultureel Jongeren Paspoort krij gen voor f 15,- per jaar bij het Bureau Culturele Zaken in het raadhuis en bejaarden kunnen voor f7,- op de af deling bevolking van het raadhuis een Pas 65 krijgen. Beide kaarten geven in de meeste gevallen recht op re- duktie. Hieronder volgt een opverzicht van avondvoorstellingen waaruit gekozen kan worden. Er wordt op gewezen dat er ook zondagmatinee's zijn die uiteraard bezocht kunnen worden zonder van een extra boot gebruiik te hoeven maken. Voor infor matie over deze voorstellingen wordt verwezen naar het seizoenprogramma van De Kampagne dat op Texel huis aan huis wordt bezorgd. (resp. nr., datum, omschrijving, en tree, CJP/Pas 65, prijs geldig t/m 3 juli '89) 1. Maandag 18 september, „Er wordt gestrooid". Een nieuw sprankelend cabaretprogramma door Jos Brinks Kabaret Tekstpierement, 727,50, 722,50, 725,90, 721,60. 2. Vrijdag 29 september, „Flairck". Vier excellente musici die tezamen een wereldformatie vormen, 717,50, 712,50, 716,90, 712,10. 3. Vrijdag 13 oktober, „A night at the cotton Club". Een fonkelende, bruisende, briljante musical, die van het begin tot het eind swingt, 740 740,-, 736,50. 4. Woensdag 8 november. Concert Marinierskapel, 725,—, 720,—, 723,75, 721,50. 5. Donderdag 23 november, „Laat je niet kisten". Blijspel met Joop Dode- rer, Maya Bouma, Hans Boskamp, Pa mela Teves, Tom van Beek en Diana Dobbelman, 717,50, 712,50, 716,90, 712,10. 6. Vrijdag 19 januari, „Virginia Woolf". Een bestseller in de toneel wereld met Pleuni Touw en Hugo Metsers, 717,50, 712,50, 716,90, 712,10. 7. Vrijdag 23 februari, „Een tien met een gniffel". Wanwomansjo van Tine ke Schouten, 725,-, 725,-, 723,75. 8. Donderdag 5 april, „Eine nacht in Venedig". Een operette van Johann Strauss door de Hoofdstad Operette, 725,-, 720,-, 723,75, 721,50. T Bestelformulier uiterlijk 3 juli 1989 inleveren bij d'Ouwe ULO, in gang Wilhelminalaan, of opsturen naar: KKH, Postbus 143, 1790 AC Den Burg. Naam: Adres: Telefoonnummer: Bank/gironummer: Handtekening: STEL ZELF UW SERIE SAMEN: h

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9