Cjroen c2wartrJ~exeU in het harL, Crisis na programmaconflict l/VRT'ers stappen op uit loofdredaktie Radio Texel Reisburo Texel start met „last minute" databank 'ZJL Hoogste punt ffi foorstel gemeente: itegratie van PEN n gasbedrijf Texel itek r °pen v°°r de Texe|se Jonge Jan van Gent is dood... Politiebureau in De Koog geopend Niet in dienst PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.393 VRIJDAG 30 JUNI 1989 advertenties, abonnementen, etc.: __inöeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 factie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220 12741. lten werktijd deze week tot'en met dinsdag a s. Frans Hopman, Pater 'itteplem 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /20,20 per kwartaal; los H,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. conflict over de aard van de programma's in het weekend, ieft woensdagavond geleid tot het opstappen van de zg. WRT- ensen uit de hoofdredaktie en de groep medewerkers van Ra il Texel. Tevens heeft penningmeester Aaf Tjalsma haar functie ergelegd omdat zij geen vertrouwen meer heeft in de financië- loekomst. Door een en ander is de Texelse lokale radio in een ij ernstige crisis komen te verkeren. conflict over de programmering Radio Texel tijdens de weekein- sleept al geruime tijd. Het me- igsverschil komt erop neer dat de msen die afkomstig zijn van de ormalige piratenzender WRT leekend Radio Texel) in het week- een „luchtig" programma willen door populaire muziek wordt irheerst en waarbij de plaatselijke regionale informatie zeer beknopt irdt gehouden. De aanhangers van andere visie vinden dat de lokale lio dan onvoldoende aan zijn taak antwoordt en teveel lijkt op een wone populaire landelijke muziek- ider. Zij willen de plaatselijke wwsblokjes niet beperkt zien tot kele minuten, maar veel meer tijd bben om zonodig dieper op de on- werpen te kunnen ingaan zoals ook gebeurt in de door de week- uitzendingen. mgen om tot een compromis te nen hadden schipbreuk geleden, 'dagelijks bestuur besloot uit de isse te komen door het algemeen :uur over de kwestie te laten armen. Dat gebeurde woensdag- ind, waarbij negen bestuursleden uitspraken voor de „serieuze" ra- op zaterdag, dus met uitgebreide ile informatie. Slechts drie stern- waren er voor de „luchtige" igrammering en er was één blanco Opgestapt het bekend worden van deze uit- 19 liet Peter Agter van de voormali- WRT en bekend presentator op de ierdag weten dat hij zijn functie in hoofdredactie neerlegt en ook fflpt als medewerker aan de pro- lal het gasbedrijf en het electrici- Hsbedrijf op Texel een samenwer- aangaan. Dit verrassende "Wel deed de gemeente woens- ■9 in een onderhoud met gedepu- rarde drs, Wim van Gelder over de «estie rond de overname van het isbedrijf Texel. Een directielid van Provinciaal Electriciteitsbedrijf Wtdholland (PEN) die bij het ge- »ek aanwezig was, voelde zich rorvallen en kon geen reactie ge- ln De gemeente beloofde de aaan hieromtrent op papier te zet- sn aan de provincie te rapporte- at voorstel werd interessant bevon- Het loopt namelijk vooruit op aonen van het kabinet om landelijk een integratie van gas- en electri- ™bedrijven te komen. Momenteel n|n het kader van een nieuwe wet ""namelijk de gasbedrijven bezig onderling te integreren. Het op- 'n van het Gasbedrijf Texel in de E*Ü Gaskop is één van de vele welden daarvan. Omdat deze jj'hame buiten de gemeente Texel ls9egaan en Texel geen gelijke reeling dreigt te krijgen, is de „ee"le '0 het geweer gekomen. onderhoud met gedeputeerde 'Up was een eerste stap. Van (td t00nde zich zeer geïnteres- en trok ongeveer een uur uit c' gesprek. Naar aanleiding hri-vüZa' de 9emeente nu een brief J n naar Gedeputeerde Staten, elle bezwaren en bezorgdhe- (tnrt: J',een9ezet. Eventueel Mb a'S 9ev0'9 hiervan geen j.lu"n9 verlenen aan de over- gramma's. Zijn geestverwant Kees Jaap van der Kooi wilde niet langer toegevoegd lid van het dagelijks bestuur zijn en ook de programma makers Paul Krugers, Gouke van Lin- gen en Peter Bakker houden ermee op. De rij van vertrekkenden werd voorlopig gesloten door penning meester Aaf Tjalsma die om financië le redenen geen voorstander is van de programmering waarvoor de meer derheid van het bestuur nu heeft ge kozen. Zij meent dat het luisterpubliek dat daarmee wordt be reikt onvoldoende breed is, waardoor het met zal lukken om genoeg dona teurs te trekken terwijl ook het wer ven van adverteerders (als dat in de toekomst wettelijk mogelijk wordt) op moeilijkheden zal stuiten. Daarbij komt dat de omroep nu al in een fi nancieel uitzichtloze positie verkeert. Jaarlijks moet maar liefst f40.000,- aan vaste lasten worden betaald, ter wijl daar maar f20.000,- aan in komsten (subsidie van de gemeente) tegenover staat. Bovendien heeft de gemeente zich voor slechts vijf jaar verplicht tot subsidiëren, zodat in 1992 mogelijk alle inkomsten wegval len. Aaf Tjalsma (die de functie nog geen half jaar heeft uitgeoefend) wil de voor die situatie niet langer ver antwoordelijkheid dragen. Bovendien had ze voor dit werk geen tijd meer omdat ze naast haar huishoudelijke beslommeringen een tijdrovende stu die gaat volgen. Binnen de vijf personen tellende re- daktie van Radio Texel werd de „luchtige" programmering in de wee kenden maar door één persoon (Peter Agter) voorgestaan. De overige leden (Jan Brandenburg, Margreet Bernd- sen, Edo Kooiman en Hannie van Zoelen) wilden voor lokale informatie meer tijd uittrekken omdat zij dat hoofdzaak vinden en de muziek bij zaak. Gezien de genoemde menings verhouding binnen de redaktie had makkelijk een besluit genomen kun nen worden, maar uit angst dat de verliezende partij dan zou weglopen waardoor het al bestaande tekort aan medewerkers nog groter zou worden, had men er het algemeen bestuur bij betrokken om in het bijzijn daarvan nog een compromispoging te doen alvorens tot stemming over te gaan. Dat heeft dus met gebaat want een compromis mislukte opnieuw en er liepen evengoed mensen weg. Radio Texel is tot dusver op werkda gen slechts gedurende twee uur (van 18.00 tot 20.00 uurl in de lucht op een wijze waarover alle betrokkenen tevreden zijn. Er wordt naast de mu ziek naar verhouding veel plaatselijk nieuws in de programma's verwerkt. In het weekend is Radio Texel echter de hele dag te beluisteren en zijn er ook de meeste luisteraars. De WRT- mensen die dan achter de microfoon en de draaitafel zitten vinden dat men dit brede publiek dat de radio als achtergrondinstrument gebruikt, niet kan boeien met teksten die lan ger dan drie minuten duren. Tijd geven De meerderheid van de redaktie dacht daar dus anders over: juist in het weekend met zijn grote luister dichtheid moet ruimschoots aandacht Lees verder pagina 2 In Ecomare heerste vanmorgen een droeve stemming, nadat was ont dekt dat de jonge Jan van Gent die daar onlangs uit het ei kwam, niet meer leefde. Waaraan het vogeltje is doodgegaan, Is niet bekend. De geboorte van een Jan van Gent in ge vangenschap is een zeldzame gebeurte nis. In Artis Is drie keer door een Jan van Gent een ei gelegd; in twee gevallen bleef het jong in leven. In Ecomare is door een van de daar in het vogelhospi taal verblijvende Jan van Genten ook al eens een ei geproduceerd maar dat bleek niet bevrucht. Op 30 jl. kwam opnieuw een ei en nu ging het beter. Na 45 dagen broeden kwam er een ogenschijnlijk kerngezond jong uit, dat door zijn ouders vol tederheid werd verzorgd. Om verstoring te voorkomen werd het gezin Van Gent buiten direct zicht van het publiek geplaatst, maar door middel van een tv-camera en een monitor was toch iets van het wonder te zien. Die attractie is nu dus helaas verle den tijd. Jan van Genten zijn grote karak teristieke vogels die buiten de broedtijd op open zee verblijven. Hun broedgebied ligt in Schotland waar ze in grote kolonies nestelen op randen van steile rotsen. De verbouw van het raadhuis vordert naar wens. De staal constructie voor de nieuwe verdieping is geplaatst en daar door kan men al een aardige indruk krijgen hoe het gebouw er straks zal uitzien. Momen teel is men doende het dak dicht te maken. Het politiebureau aan de Brink 3 in De Koog is vanaf woensdag weer ge opend van 09.00 tot 23.00 uur. Het telefoonnummer is 17235, Op verzoek van de marechaussee heeft de politie een 18-jarige jongen uit Den Burg aangehouden die niet naar zijn legeronderdeel waar hij dienstplicht vervuld was terugge keerd. De Texelaar is hiervoor al eer der aangehouden. Toeristen die op het laatste moment op het idee komen om een paar dagen of een vakantie op Texel door te brengen, kunnen voortaan niet alleen terecht bij de VVV maar ook bij het Reisbu ro Texel van Joop Groen in Den Burg. Groen is een „last minu te" databank begonnen, die inspeelt op de neiging van steeds meer mensen om pas vlak voor het begin van de vakantie te be palen wat het reisdoel zal zijn. scht 'Git311 ^et Gasbedrijf Texel aan V1 P' u'teraard deed Van Gel rover geen toezeggingen. Het reisbureau is momenteel bezig met het werven van logiesverstrek- kers die hun nog vrije akkommodatie in de databank willen laten opnemen, wat betekent dat zij het reisbureau machtigen om deze akkomodatie aan toeristen te verhuren. Groen doet dat natuurlijk niet voor niets. Aan de lo- giesverstrekker brengt hij een kom missie van 10% van de bruto huursom (exclusief btw) in rekening. Als de verhuur tot stand komt door middel van een derde instantie, bij voorbeeld een reisbureau, de ANWB of een VVV-kantoor, dan wordt ook de aan deze partner betaalde kom missie van 10% op de bruto huur som in mindering gebracht en gaat er dus totaal 20% af. Joop Groen kwam op het idee zo'n databank te beginnen ten tijde van het evenement Texel Jazz waar hij organisatorisch bij betrokken is. Het was toen bijzonder druk op Texel, zo dat hem de schrik om het hart sloeg toen hij musici onder dak moest brengen die met een veel groter aan tal naar Texel waren gekomen dan zij hadden aangekondigd. Hij ging aan het telefoneren en tot zijn verbazing bleken er nog genoeg bedden te zijn, zodat de mensen konden worden ge holpen. Dat bracht hem op de ge dachte om dergelijke bemiddeling bedrijfsmatig aan te pakken. „Ik ben ervan overtuigd dat de beschikbare akkomodatie op Texel daardoor beter wordt benut. Zelfs in het hoogsei zoen zijn er altijd nog wel wat ka mers, appartementen, bungalows en andere akkommodatievormen vrij. En het staat vast dat daarvoor klanten zijn. Het is zelfs een trend dat steeds meer mensen hun vakantie niet lang tevoren bespreken en het op het laat ste moment laten aankomen. Ze la ten hun uiteindelijke keus afhangen van persoonlijke omstandigheden, het weer en velen hopen ook op korting als zij gebruik maken van last minute-aanbiedingen. Dit verschijnsel is zo verbreid dat er een flinke markt door is ontstaan. Er zijn zelfs reisbu- reau's die zich hebben gespeciali seerd in last minutebemiddeling". Een ander verschijnsel dat Joop Groen ertoe bracht zich met toeristi sche bemiddeling te gaan bezig hou- Joop Groen ..veel plannen.. den, heeft te maken met de plaats waar zijn bedrijf tegenwoordig staat: in de Warmoesstraat bij de hoek Ele- mert. Veel mensen die op zoek of opweg zijn naar de VVV lopen hier binnen en vragen om akkommodatie. Groen: „Ik verwees ze altijd door naar de VVV maar op en gegeven moment dacht ik: ik zou ze natuurlijk ook zélf kunnen helpen. Concurrent Het is duidelijk dat Groen zich met zijn bemiddelingsaktiviteit opwerpt als concurrent van de Stichting WV Texelpromotie, die zich zowel met be taalde bemiddeling bezig houdt als met gratis verwijzing. Groen bemid delt uiteraard niet gratis maar vol gens hem is er een nog veel belangrijker verschil: „Ik maak met mijn last minute-aanbiedingen recla me en doe dus heel actief aan wer ving. Ik zet advertenties in landelijke dagbladen, stuur mailings aan reisbu- reau's, ANWB- en VVV-kantoren en ik werk samen met de Nationale Aanbiedingen Lijn. Zo haal ik meer toeristen naar Texel en daar gaat het uiteindelijk om" Ook akkommodatieeigenaars die geen lid zijn van de Texelse vereni ging van logiesverstrekkers kunnen gebruik maken van de diensten van Reisburo Texel en de akkommodatie hoeft ook niet door de ANWB te zijn geclassificeerd. Wel moet de aard van het onderkomen precies bij het reisbureau bekend zijn, zodat de klant precies weet wat hij krijgt voor zijn geld Geen dumping Elders maakt het last minute-systeem vooral opgang omdat de reizen en/of akkommodaties met flinke kortingen worden aangeboden: dumping. Die kant wil Groen echter niet op. „Het is beter de nadruk met te zeer op de prijs te leggen", zo schrijft hij in een brief die hij aan de logiesverstrekkers van Texel heeft gestuurd. „Texelse ak- kommodatie's zijn in principe niet duur Het is verstandiger extra kor ting te geven ter stimulering van lan ger verblijf, bijvoorbeeld de tweede week voor de helft van de prijs. Ook het toevoegen van aardigheidjes als twee keer zwemmen in het zwempa radijs, een gratis maaltijd in een restaurant, een fles wijn op de kamer of gratis fietshuur werkt stimu lerend". Onvoorwaardelijk Logiesverstrekkers die aan de Texelse last minute-lijn willen deelnemen moeten hun akkommodatie onvoor waardelijk bij Reisburo Texel aanbie den met vermelding van de nog vrije periodes en de bruto huursom of pensionprijs. De akkommodatie wordt dan in het boekings- en promotie systeem opgenomen en aan de last minutegegadigden aangeboden. Zo dra er wordt geboekt krijgt de eige naar telefonisch bericht en schriftelijke bevestiging, intussen zelf gasten aannemen voor de opgegeven vrije periodes mag, maar dat moet dan wel direct aan het reisbureau worden gemeld. De huurder betaalt aan het reisbureau en het reisbureau zorgt voor onmiddellijke afdracht van dat bedrag aan de verhuurder onder inhouding van de kommissie. Meer plannen Reisbureau Texel wil zich in de toe komst ook op andere manieren met het toerisme op Texel bezig houden. Het wil betrokken zijn bij de organi satie groepsreizen naar Texel, zoals congresreizen en reizen voor gezel schappen met een speciale belang stelling. Welliswaar zijn de mogelijkheden voor grote congressen op Texel beperkt omdat een combina tie van hoogwaardige verblijfsakkom- modatie en vergaderruimte van voldoende kwaliteit en omvang ont breekt, maar er zijn volgens Groen nog veel mogelijkheden om op een meer bescheiden niveau te opereren. Hij houdt momenteel een enquete en zal op grond van de resultaten een programma ontwerpen dat met mo gelijk geïnteresseerde logiesverstrek kers zal worden besproken. Daarnaast is Joop Groen ook nog doende met het opzetten van een systeem voor het op professionale wijze en gedurende het hele jaar ver kopen van het Texelse toeristische produkt. Ook hierover heeft hij bedrij ven met een vragenlijst benaderd. De gedachten gaan daarnaast uit naar campingreizen (inclusief tent ter plek ke) en naar buspendelreizen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1