toerisme was aanleiding voor bouw RK kerk De Koog viert het 25-jarig bestaan ■I Geslaagd Diploma's voor alle leeftijden en landen Vrouwenkoor Indigo in kerk Oudeschild «fogantie of chantage? UPAG 30 JUNI 1989TEXELSE COURANT rAGINA 5 verenigingen. Het tegendeel is 2elfs waar. Het jeugdbestuur van de SV Texel heeft in de afgelopen periode juist D-pupillen van De Koog en Oosterend aangeraden om toch maar bij hun eigen vereniging te blijven voetballen. Dit om daar toch vooral maar de volledige D-pupillenteams te kunnen houden. Dit alles in het be lang van de andere verenigingen op Texel en in het algemeen belang van de voetbalsport die als het goed is in elk dorp op Texel moet blijven be staan. De laatste jaren zijn er overi gens in het geheel geen pupillen van andere Texelse verenigingen naar SV Texel gekomen. De andere jeugdspe lers die de laatste jaren naar SV Texel zijn gekomen, kwamen omdat zij met hun vrienden wilden voetballen. Het standpunt van de andere Texelse voetbalverenigingen ten opzichte van SV Texel luidt dus nu: „SV Texel haal je D1 team terug uit Den Helder en plaats het weer in de Texelse compe titie. Zo niet dan sluiten wij alle Texelse jeugdteams (dus ook de E- en F-pupillen) uit voor deelname aan de Texelse competitie". SV Texel voor het blok zetten noemen andere vere nigingen dit, wij noemen en vinden het „chantage" en op deze manier nooit te accepteren voor ons. Aan tasting van een succesvol jeugdbeleid (veel nieuwe jeugdleden in alle leef tijdsgroepen en bijna geen afmeldin gen) in zijn essentie - zorgen voor een goede voetbalopleiding voor elke jeugdspeler - zullen we dan ook beslist niet toelaten. In het bewuste artikel wordt er maar direct van uit gegaan dat SV Texel dan alleen nog maar de mogelijkheid heeft om aan de vaste wal te gaan voetballen met alle jeugdteams. De ouders van de jeugdleden zouden daar maar eens rekening mee moeten houden vol gens de andere verenigingen. Nu, dit is vooralsnog zeker niet aan de orde. Het lijkt er trouwens verdacht veel op dat dit een soort stemmingmakerij is tegen de SV Texel om zodoende een aantal SV Texel-jeugdleden naar de eigen vereniging te lokken, een zeer goedkope manier van ledenwer ving. SV Texel heeft genoeg alterna tieven zoals bijv. een onderlinge competitie (twee poules van elk vier mimteams) naast een doorlopend „4 tegen 4" toernooi, zeer bevordelijk voor de voetbalontwikkeling van de jeugdige spelers. Daarnaast is het heel goed mogelijk om door de weeks op Texel lichtwedstrijden te spelen tegen de jeugdteams uit Den Helder. Gelukkig heeft SV Texel een uitgebreide en goed functionerende trainersstaf (zes jeugdtrainers) en be geleiders die creatief en kundig ge noeg zijn om deze problemen op te lossen. Het liefst willen wij natuurlijk met de andere Texelse verenigingen deelnemen aan een normale competi tie op Texel en wij hopen dan ook dat de besturen van de andere Texel se verenigingen hun gezonde (voetbal-I verstand gebruiken om ons alsnog in de gelegenheid te stellen aan deze competitie deel te nemen met de teams D2 en de teams van de E- en F-pupillen, eventueel met het D1-team, dat dan de wedstrijden op doordeweekse dagen zal spelen. Denk aan het plezier dat deze jon gens in de leeftijd van 6 tot 12 jaar aan de voetbalsport kunnen beleven. Het hoofd- en jeugdbestuur van de sportvereniging Texel. Nora Bekking is geslaagd voor het di ploma nagelspecialist B en het certifi caat manicure bij de Samenwerkende Nagelinstituten te Breda. In het diepe bad van zwempark „Molenkoog" probeerden vrijdag avond 124 kandidaten een zwemdi ploma te behalen. Allemaal volbrachten ze de opgave. Voor het A-diploma slaagden 52 kinderen en drie volwassenen, het B-diploma ging naar 65 jeugdigen en vier vol wassenen. Opmerkelijk was de leeftijd van twee deelnemers. Johan Bakker en Gerard Witte behaalden gelijk met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd ook het zwemdiploma. Bakker had de smaak zelfs zo te pakken dat hij zowel voor A als B te water ging. Tot dezelfde volwassenengroep be hoorde ook het Iraanse echtpaar B. Rahmani, dat op Texel politiek asiel heeft gekregen. De Iraniërs verblijven nu een jaar op Texel en zijn door acti viteiten als deze zwemlessen al be hoorlijk ingeburgerd. Een opvallende prestatie leverde ook de 6-jarige Se- bastiaan Ran, die in april nog met een dwarslaesie aan de elleboog in het ziekenhuis lag. Met enorm veel wilskracht ging hij dagelijks oefenen in Molenkoog, met als resultaat het felbegeerde zwemdiploma. De uitslagen Diploma A: Patrick Bakker, Lotte Duinker; Bar ry v. Veen; Chantal Molanus; Koen v. Bommel; Sylvia Witte; Amy Verveer; Bas Griffioen; Christa Wonder; Maartje Duin; Brenda Keyzer; Priscilla Trouerbach; Neis Bol; Dorien Kikkert; Ralf Vlaming; Martin Hooischuur; Lycet Prins; Ronny Oetelmans; Sanne Lampers; Lilan Mal- schaert; Victor Zijdeweg; Angelique Libinga; Imme Gyska; Danmele Bremer; Jessica Hoep, Martine de Vries, Barry Huisman; Erik Witte; Joost Rommel; Dirk-Jan de Vries; Felicity de Vries; Charlotte Boeyen; Hans Wim Tinholt; Inge Hooischuur; Helleen v.d. Knaap; Anita Nieboer; Petra Hin; Michiel de Vries; Mehr- hoest Rahmani, Martijn Kuiper; Dennis Kuiper; Bettine Schraag; Carlola Keesom, Miranda Hin; Elise Dijksoord; Jolanda Ellen; Wim Dros; Merica Zegel; Judith v. Vliet; Alleta Brugge Diploma B Niels Hoogenbosch; Marijke Stee nis; Robbert Hin; Erik Hooischuur; Annemien Lemstra; Gert Jan Plaatsman; Jeroen Persoon; Cyrma Zoetelief; Ronny Keyzer, Dirk Jur. Buysman; Remon v.d. Zwaag; Jeroen Vooys, Jo'ijn Smit; Norbert Bakker; Bernhard Boks; Bart Oostra; Ronald Vooys; Wouter Bakker, Ri- cardo de Graaf; Wendy Moor; Maike Lok; Mi- ran Vlaming; Tineke Timmer; Tamara Hin; Karin Blom, Linda Eelman; Marije Bakker; Joy ce Halsema; Bas Vlaming, Iwan Bruin; Roos Bruin; Rinske Franchimon; Sebastiaan Ran; Judith Waterman; Anton Kalusche; Trisha Koster; Ronnie Blom; Dannielle v. Leersum; Li- sanne de Leeuw; Lotte bij de Ley, Kasper Zijm; Dave Bruin; Cyntha v. Heerwaarden; Ma- roes Albers; Marieke v. Rossum; Rhoda Hillen; llona Stolk; Tim Legierse; Pieter de Ridder; Alexander Elias, Danielle Witte, Geraldine de Visser; Elles Wine; Hydi Veenbaas; Bianca Slik; Mala Zwierenga; Cynthia Hegeman, Lon- neke Veenema, Annemieke Moor; Dolf Kuiper; Jacob Keizer; Sander Boom; Liesbeth Koorn; Corrina Hordijk; Sylvia Wine Volwassenen Di ploma A: Mieke Smit; Tiny Smit; Gerard Wit te Diploma B: Seyedeh Hajaar Hashemi Saleh; Joh. Bakker; Bahman Rahmani; Petronella Lanser. Het Alkmaarse vrouwenkoor „Indi go", onder leiding van Joke Tuinema, geeft zondag een concert in de Zee- manskerk van Oudeschild. Het be gint om 17.00 uur. „Indigo" is in 1986 opgericht en bestaat uit twintig vrouwen. De naam is afgeleid van het bekende Duke Ellington-nummer „Mood Indi go". Het programma dat wordt ge zongen is afwisselend: volksmuziek uit Frankrijk, Zweden, Rusland, Roe menië, Joegoslavië, Hongarije en clo se harmony. Kaarten voor het concert zijn een half uur voor aanvang in de kerk ver krijgbaar en kosten f5,- voor volwas senen en ƒ2,50 voor kinderen. Rond 1960 trokken de roomskatholieke gezinnen uit De Koog en omgeving elke zondag naar het kamphuis „Bosch en Zee". Beheerder Nic van Schoonhoven was tevens kerk meester van De Koog en hij stelde het gebouw graag be schikbaar voor de viering van de Heilige Mis. De Kogers hoefden daardoor 's winters niet door weer en wind naar Den Burg te gaan. In de zomer maakte de „kerk" plaats voor badgasten. De stolpboerderij van C. Kuip onderaan de Badweg was de vervanger, maar al gauw bleek die ruimte veel te klein om alle belangstellenden onderdak te bieden. Méér dan tegenwoordig was De Koog het centrum van het toerisme op Texel en die toeristen wilden graag in de bad plaats naar de kerk. Wie niet op tijd kwam, moest echter buiten op het erf naar de preek luisterenDeze situatie was de directe aanleiding tot het stichten van een eigen kerkgebouw in De Koog. Op 5 juni 1964 kon een trotse pastoor C.P.G. Persoon de Sint Bonifatiuskerk officieel inwij den. Zondag wordt dat feit feestelijk herdacht met een plechtige Eucharistieviering in de Koger RK kerk, die in af wijking van het gebruikelijke aanvangstijdstip om 11.00 uur begint. iel toevallig is St. Bonifatius de pa- toon. Deze heilige is verbonden met jloofsprediking. En dat is precies i reden waarom de kerk is opge- ht: verkondiging van Gods woord Ik aan degenen die ver van huis op ikantie zijn. De officiële openings- itum, 5 juni. is niet toevallig ook patroonsdag van St. Bonifatius. de viering van het 25-jarig jubi- um pas op 2 juli plaatsvindt, heeft goede reden: men heeft ge acht op de Duitse gastpriesters in het bisdom Essen, die ook al- meer dan twintig zomers in De log present zijn. Financiële acties werden evenmin ge voerd. Wèl hing nog jarenlang achter in de kerk een collectebus waarin de kerkbezoekers giften konden doen ten bate van de aflossing van de geldlening. Aan het eind van elke mis werd een bandje afgedraaid waarmee op de collecte werd geattendeerd. Bij de collectebus hing een bord dat het nog resterende leningsaldo vermeld de. Het nieuwe kerkgebouw telde 200 zitplaatsen en een open hof. 's Winters werd de hof niet gebruikt, maar 's zomers werd deze ruimte bij de rest van de kerk betrokken en dat gaf 500 extra staanplaatsen. Als er minder volk was, kon men in de hof ook zitten; in totaal telde de kerk dan 350 zitplaatsen. Dat idee van de open hof was typerend voor een toe ristenkerk, maar beviel in de praktijk niet erg. Het was daardoor nogal eens koud in de kerk. Zo gebeurde het dat de hof met Pa sen eens open was, terwijl het waai de dat het rookte. Alle paperassen vlogen van het spreekgestoelte en la- 1962: De „kerk - stroomt leeg Twee zomers diende de boerderij van Kuip op de hoek van de Badweg als provisorisch kerkgebouw gen verspreid door de kerk. Na 1970 konden zulke toestanden niet meer voorkomen want in dat jaar werd de hof overdekt. Bestaansrecht Het kerkgebouw heeft in de loop der jaren zijn bestaansrecht bewezen. Onder meer werden er 44 kinderen gedoopt, 33 huwelijken voltrokken en zes uitvaartmissen gelezen. Ook heb ben verschillende kinderen er hun eerste Heilige Communie gedaan. De kerk is anno 1989 ook bij katholieken van buiten De Koog in trek. Het vroe ge aanvangstijdstip, half tien zondag ochtend is daarvan de belangrijkste oorzaak. Het was niet ongebruikelijk dat ook toeristen in De Koog trouwden of er een kind lieten dopen. De functie als kerk voor toeristen staat ook nu nog recht overeind. Zielzorg Met name Duitsers zijn trouwe kerk gangers, ook al is ook bij hen het be zoek de laatste jaren iets minder geworden. Met het oog op deze vaste doelgroep worden sinds 1968 ke I pel, ird 1 geschiedenis van de Roomskatho- kerk in De Koog gaat ver terug, de Middeleeuwen was er een die in 1559 tot parochiekerk verheven. In 1570 viel de kerk jelijk met een groot deel van het ten prooi aan een overstroming, kerk zou hebben gestaan op of de „Koger grafheuvel" in de Vo- lient. Later werden missen ge lden in een armzalige schuur in die tijd vaker voorkwam). ,,kerk" werd gesloopt in 1812. huidige St. Bonifatiuskerk is dus eite het derde RK kerkgebouw in Koog. 1955 moest rooms De Koog naar Johannes de Doperkerk in Den Met paard en wagen maakten families elke zondag hetzelfde htje In 1955 kwam het aanbod i „Bosch en Duin" om in de win- naanden als kerkgebouw te fun- :n. De pastoor en zijn kapelaans imen beurtelings naar De Koog daar de mis op te dragen. Vanaf >2 kon ook gebruik worden ge- ikt van de schuur van Kuip. Dat nogal provisorisch, maar het er gezellig en druk. Tè druk. RK beeld van de officiële inwijding op 5 juni 1964. Geheel rechts wijlen pastoor Persoon, met in zijn nabijheid kapelaan Stam II. Laatstgenoemde is zondag present tijdens de jubileummis. want menigmaal moesten de mensen zelfs buiten blijven staan. Toeristenkerk In het begin van de jaren zestig nam door het groeiende toerisme ook de behoefte aan een eigen kerkgebouw toe. Pastoor Persoon onderkende dit en nam het voortouw. Een belangrij ke bijdrage leverden ook de toenmali ge kerkmeesters van De Koog, Gerbrand Zoetelief, Nic van Schoon hoven en J. van der Voort. De pastoor klopte aan bij het bisdom Haarlem, waartoe de Texelse parochie behoort. Dat sorteerde effect. Naar voorbeeld van een „toeristenkerk" in Zeeland maakte architect Van der Lubbe uit Den Haag een ontwerp, dat werd uitgevoerd door de firma Biegstraten uit Den Helder. Aan de bouw kwamen geen Koger handen te pas. Alleen in de eindfase werd ge holpen met het schoonmaken en in richten van het gebouw. De benodigde misgewaden werden door enkele handige dames vervaardigd. 1 .VWSiMBMSÏKK ook Duitstalige missen gehouden. De priester voor deze missen wordt gele verd door het zielzorg-team van het Bisdom Essen, afkomstig dus uit het Ruhrgebied waar vele Duitse vakan tiegangers vandaan komen. Het zielzorg-team Essen opereert tijdens de zomer ook in andere Nederlandse badplaatsen (Egmond, Zandvoort). Op Texel zijn ze elke zomer acht tot tien weken aanwezig en verblijven in een caravan op camping Kogerstrand. Van daaruit organiseren de Duitsers aller lei activiteiten, zoals het uitlenen van boeken, samen zingen en spelletjes doen. Het zielzorg-team heeft sinds het prille begin 21 jaar geleden het werkterrein op Texel uitgebreid. Im mers, tegenwoordig zijn niet alleen in De Koog veel toeristen maar hebben de vakantiegangers zich over het eiland verspreid. Vandaar dat nu ook in de andere RK kerkgebouwen mis sen in de Duitse taal worden gehou den. Aanstaande zondag wordt het 25-jario bestaan herdacht met een plechtige Eucharistieviering die om 11.00 uur begint. De mis heeft drie voorgangers: naast de Texelse pastor P A Kolkman dragen ook Herr Pater Adelbert Dabrowski (van het zielzorg-team Essen) en oud Texels kapelaan J. Stam („Stam II") een steentje bij. Stam was bij de inge bruikname in 1964 de kapelaan. Na afloop kan in de hof een expositie van foto's en krantenknipsels wor den bezichtigd onder het genot van een kop koffie. Alleen voor genodig den wordt de jubileumviering voort gezet in de dorpskelder. De dag is georganiseerd door de wijkraad van De Koog (bestaande uit Duw Maas, Cor Smit, Ben Tholen, Gré Zoetelief- Witte en Semke de Haan), met me dewerking van pastor Kolkman. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE der heeft deelgenomen en toen wa ren er geen protesten. Deze deelname was indertijd heel leerzaam en motiveerde de jeugdige voetbal lertjes. Daarbuiten heeft de SV Texel zeker oog voor de andere Texelse ver enigingen en van arrogantie is dan ook beslist geen sprake. SV Texel wil met zijn D2 (1e jaars D-pupillen) graag op Texel voetballen, zelfs als mini-teams (8 spelers) om verenigin gen als ZDH en SV De Koog de mo gelijkheid te bieden om ook deel te nemen aan de D-pupillen-competitie. SV De Koog heeft nu alsnog kans gezien om een D-pupillenelftal te for meren, mogelijk met een aantal E- pupillen. Gaat dit nu weer niet ten koste van de E-pupillencompetitie en is dit wel aantrekkelijk voor deze jeugdige E-pupillen? Maar laten we ons niet met het jeugdbeleid van SV De Koog bemoeien, anders maken we ons schuldig aan hetzelfde waar de overige verenigingen mee bezig zijn: het zich bemoeien met het jeugdbeleid van een andere vereni ging. SV Texel heeft ook geen moeite met het voorstel van de heer. Koning, de KNVB-vertegenwoordiger namens alle Texelse voetbalverenigingen, die intussen het voorstel heeft gedaan, Texel D1 naast de competitie in Den Helder ook te laten deelnemen aan de competitie op Texel (de wedstrij den van Texel D1 zouden dan op b.v. woensdagmiddag kunnen worden gespeeld). „Nee!" was echter het antwoord van de andere Texelse ver enigingen. Verder willen wij ons dis- tanciëren van uitlatingen als zouden wij jeugdspelers ronselen van andere •flante houding" stond er afgelo- linsdag in de Tex.. Courant als föven een stukje over het pupil- oetbal op Texel. Beter was mis- 1 geweest om de volgende kop [atsen: „Overige Texelse voetbal- '9'ngen chanteren S.V. Texel", irduidelijking op het geheel heb- ""I (hoofd- en jeugdbestuur van ortvereniging Texel) gemeend 'gezonden brief aan de gerezen Bfnen met de andere Texelse alverenigingen te moeten wij- >V Texel wil zijn D1-pupillen aan de vaste wal laten voetbal- ndat het hier een elftal betreft 1 2e jaars D-pupillen bestaat. eeste van deze jongens spelen r het derde jaar op een groot n de aanstaande competitie op touden zij veelal tegen 1e jaars oeten spelen (net uit de E's en let eerst op een groot veld), 'as dus terecht dat men bij SV 'reesde voor weinig of geen te- Jnd voor dit team. Het zou ook e *earns van de andere vereni- njet leuk zijn geweest om te- Texel D1 te spelen. Voor de J:'e van Texel D1 en hun ontwikkeling - naast plezier in al de belangrijkste doelstel ons jeugdplan - is het dus be- 't Texel D1 in te schrijven in Petitie te Den Helder, waar Je"jkwaardige teams kan wor- sPeeld. Het vreemde van de at in het verleden ook al een D-team van de SV an de competitie in Den Hel-

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5