Cjrocn c2wartjJexeU in het Tussenstap in afwachting van archeologisch depot (ustwacht door gebrek lan personeel onbezet 20 jaar zelfwerkzaamheid rond de Ned. herv. kerk 'te Werkgroep wil inventarisatie vondsten eddingsmaatschappij verontwaardigd ab ziet af van ouw sporthotel Een magnetron? Rijdende bom Hartstilstand Rommeltjesmarkt Oosterend: Drankrijders Vistuig gestolen 1\issen dijk en duinenrij Blootsmansduin DINSDAG 4 JULI 1989 yjjie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [20-12741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater Kpjein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. advertenties, abonnementen, etc.: 'o|d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 herschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los 1\— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34 60.398 ds zaterdagavond is kustwacht rlind onbezet. Uitgerekend nu het merseizoen begint, moet één van vier Texelse kustwachters ver- ;ht een cursus volgen op Terschel- en zal een kleine maand uit de jatie zijn. Voor vervanging kon worden gezorgd en dat trok een rware wissel op de overige drie, is hoofdkustwachter Piet Stam. directie van de reddingsmaat- isppij KNZHRM heeft inmiddels bij superieuren van Stam bezwaar naakt tegen deze gang van za- De KNZHRM vindt het op cur- sturen van een kustwachter jden in het seizoen in strijd met naakte afspraken. Overigens blijft Texelse vuurtoren wél voor pu ll toegankelijk. itrnemer Ben Rab uit Oudeschild geen sporthotel bouwen in het wiklcelingsgebied 't Stappeland de Nikadel. Rab heeft zich afge- als gegadigde omdat hij het ri te groot vindt. Inmiddels heeft bij de gemeente tenminste één ree kandidaat voor de bouw van hotel op die plaats aangemeld. mijn gevoel is het plan voor sporthotel te hoog gegrepen. Als memer moet je een acceptabel nemen. Laten we zeggen dat ik larzeling had ten opzichte van indement op de investering. Je niet over niks, maar over tien *n. Daarnaast is dat Stappeland waar ik zo mijn vraagtekens itt Maar het is een gevoel, ik kan bewijzen", aldus Ben Rab. Wei- bad het ingenieursbureau Oran- Jud uit Heerenveen een duidelijke atie kunnen geven. Het haalbaar- konderzoek dat dit vermaarde bu it opdracht van Rab zou :hten, ging echter niet door. Rab tk niet in aanmerking te komen een EG-subsidie als bijdrage in kosten van het onderzoek. Dat belde hem vele duizenden guldens lezien zijn twijfels gaf dat de rslag om van het hele plan af te Rab: „Overigens was het geen timet kamers maar een apparte- itenhotel. Naar wat ik zelf hoor te gaat de appartementenverhuur feel helemaal niet zo florissant, algemene conclusies te trekken, thik ik echter over te weinig ge- !ns Ook speelde mee dat Rab 9een zekerheid had over het 'Haan van de plannen van Nico kb uit De Koog voor diens "s- en squashcomplex. „Die plan- kun je niet los zien. Ik kan niet 'ar hem, hij niet zonder mij." 9evraagd vertelt Erwich dat zijn "en nog door verschillende ban- ■vorden beoordeeld en dat de Mende fase is aangebroken. Er- s optimistisch gestemd. 9emeente Texel, die de grond *"1. is intussen tenminste één ke kandidaat voor de bouw van 0(e' bekend. Volgens een ge- "ewoordvoerder betreft dit niet lof een BV van deze onderne- UJ Roden), die de bouw van "«ntiehuizen in 't Stappeland verzorgen. "SlJng RE 211 D "Ps AVM 610 uljnex FM 1515 Jinex FM 1535 i'inex FM 2535 *iex FM 1615 uj'"ex FM 1635 «ex FM 2735 |lher ER 6332 'Jer MF 1200 MF 2200 MF 3200 299,- f 749,- f 579,- f 649,- Q f 649,- f 659,- f 749,- A f 879,- f 999,- f 999,- 71599,- 71899,- Anderhalf jaar geleden werd de be zetting van de „zeeverkeerspost" Ei- erland teruggebracht van zes tot drie man. Dat had tot gevolg dat de toren thans buiten het seizoen onbemand is. In de periode half mei-half oktober heeft de uitkijk plaats van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds. De ploeg wordt tijdens het seizoen aan gevuld met een vierde kustwachter. De kustwacht functioneert volgens een strak schema van wisselende diensten. In dat schema wordt nu ingegrepen door het op cursus sturen van kust wachter Piet Nota. De reden hiervan is dat de kustwachtpost Terschelling, beter bekend als vuurtoren „De Bran- daris", is aangemerkt als centrale meldpost voor het gehele Waddenge bied. Deze zogeheten „Wadden- wacht" heeft binnen de kustwacht organisatie in dit gebied de hoogste prioriteit gekregen. Belangen aan gaande deze post hebben daarom voorrang boven de belangen van de andere zeeverkeersposten, waaronder die van Texel. Nota moet nu op Ter schelling aanwezig zijn omdat hij „stand by"-medewerker is voor de „Waddenwacht". Omdat de Terschel- linger toren onlangs nieuwe appara tuur in gebruik heeft genomen, moest Nota hiervoor een training on dergaan. In geval van nood kan hij dan zonder problemen invallen. De Texelse hoofdkustwachter Stam zag geen kans om het wegvallen van Nota (voor in totaal bijna een maand, inclusief verlofdagenl binnen het team op te vangen. Tot overmaat van ramp sloeg kustwachter Frans Dree- sens vorige week over de kop met zijn auto en is nog enkele dagen uit geschakeld. De vierde man, Lieuwe Visser die per 1 oktober in de VUT gaat, staat zeer binnenkort voor een verhuizing. „Met vier man kun je het huidige zomerrooster net bolwerken, maar met zijn tweeën of in je eentje begin je niets. Zelfs als Frans Dree- De politie heeft donderdag de auto van een 29-jarige man uit Bunscho ten voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. De wagen bleek geen deugdelijke gaskoppeling te hebben en had daarnaast een lekken de verdamper op de LPG tank en een lekkende aansluiting van de benzine leiding. Het kenteken werd inge vorderd. Zondag werd de Pontiac Firebird van een inwoner van Den Burg uit het verkeer genomen voor technisch on derzoek. De achterwielophanging bleek niet te deugen. Ook van deze wagen werd het kenteken in genomen. De politie kreeg woensdagmiddag be richt dat er een dodelijk ongeval had plaatsgevonden op de Staart. Ter plaatse bleek echter dat een 62-jarige vrouw uit Lelystad, die daar met haar man fietste, een acute hartstilstand had gekregen. Reanima tie mocht niet meer baten. Kustwachters Lieuwe Visser (links! en Piet Stam zijn deze week maar met z n tweetjes sens weer hersteld is en we met zijn drietjes zijn, komt de kustwachtpost niet in bedrijf", aldus Stam. Hij stelde zijn chef, de heer J. Goslin- ga, directeur regio noord van het Di rectoraat Generaal voor de Scheepvaart en Maritieme zaken, voor de keus: een plaatsvervanger voor Nota of de toren dicht. Goslinga had weinig moeite om voor het laat ste te kiezen. Het is niet zo dat de kustwachtpost de komende weken helemaal nooit bemand zal zijn. Af gesproken is dat de kustwachters bij een dreigende weersverslechtering, slecht weer, zeilwedstrijden of andere drukte op hun post plaatsnemen. Uit kijken gebeurt ook op verzoek van derden, bijvoorbeeld de kustwacht centrale te IJmuiden, de KNZHRM (bij een reddingsactie), de politie of de badmeesterij. De kustwachters hebben beurtelings dienst en kunnen via de semafoon worden opgepiept. De Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Redding Maatschappij heeft verontwaardigd gereageerd. De KNZHRM-voorzitter op Texel, Cees Vlas, nam nadat hij van het sluiten van de toren op de hoogte was gesteld, direct contact op met zijn di recteur S.E. Wiebenga. Gisteren heeft deze een brief laten uitgaan naar de heer Goslinga. Desgevraagd zegt Wiebenga dat hij het op cursus stu ren in het hoogseizoen onnodig vindt en dwars tegen alle gemaakte afspra ken over het functioneren van de kustwacht Eierland in. „Héél vreemd", aldus Wiebenga, die toe geeft dat zijn brief waarschijnlijk de maatregel niet op korte termijn onge daan kan maken. „Dat is niet zo 1,2,3 geregeld. Ik hoop wél dat er iets wordt gedaan. Als we dit soort situaties accepteren, vrees ik dat dit op den duur leidt tot een ander kust wachtsysteem. Het is van belang dat de toren bemand is. Enerzijds omdat in een vroeg stadium alarm kan wor den geslagen. En anderzijds vanwege de veiligheid voor de redders, omdat de kustwacht een belangrijke rol speelt in de begeleiding van redding sacties. Je moet dan niet een hele tijd moeten wachten voordat iemand is opgepiept en bij de toren arri veert." Over de vestiging van een scheep sarcheologisch depöt op Texel wordt al lang gepraat. Het verhaal is be kend: minister Brinkman van WVC staat er positief tegenover maar stelt geen geld beschikbaar. Lijdzaam af wachten is geen goede zaak, vindt de werkgroep Scheepsarcheologisch Depöt Texel. Onlangs verscheen een rapport waarin een tussenoplossing wordt voorgesteld: een project waar bij de vele historisch interessante vondsten die in de loop der jaren bo ven water zijn gehaald, in kaart wor den gebracht en wetenschappelijk onderzocht. IU?e 'u'ste magnetron bij s w s Ijzerhandel b.v. Telefoon 12346. In de werkgroep hebben zitting: Jan Kuiper (Stichting Texels Museum), Riekie van Dijk (gemeente Texel), Thijs Maarleveld (coördinator onder- waterarcheologie van het ministerie van WVC) en mevrouw H.A.J. Mee lissen (provincie Noordhollandl. Vol gens hen is de archeologie onder water dankzij de nieuwe Monumen tenwet in een nieuwe fase beland. Het accent ligt nu op systematische verkenningen en wetenschappelijke opgravingen. Tot voor kort werden de voorwerpen gewoon her en der opge doken, zonder dat van enige coördi natie sprake was. Het op deze willekeurige wijze bovengebrachte materiaal heeft wel bijgedragen aan de lokalisering van belangrijke vind plaatsen, maar werd nog niet geor dend en/of wetenschappelijk onderzocht. „Op zich is dat begrijpe lijk, want de aandacht richten op dit materiaal in plaats van het bijsturen van de wijze waarop met nieuwe vondsten werd omgesprongen, zou dweilen met de kraan open zijn ge weest", concludeert de werkgroep in het rapport. Van de bovengebrachte voorwerpen kan veel worden geleerd, zonder dat de zeebodem rond de vindplaatsen aan een verkenning wordt onderwor pen, zo stelt de werkgroep. Gedoeld wordt op de archeologische collectie van het Maritiem en Juttersmuseum en de vele voorwerpen in privébezit van Texelse hobbyduikers. Hiervoor is niet alleen een studie van de voor werpen nodig, maar ook hoopt men veel te weten te komen aan de hand van interviews met de duikers. Dol graag wil de werkgroep de Texelse duikers daarom bij het project inscha kelen. Overzicht Op deze wijze moet een overzicht ontstaan van vindplaatsen. Door stu die kan de volgorde van belangrijk heid van de vondsten worden bepaald. Soms zal dan blijken dat duiken op bepaalde plaatsen histo risch gezien weinig nut heeft en daarmee wordt dan geld bespaard. Voor het Maritiem en Juttersmuseum is het project eveneens van belang: zo wordt de herkomst van de vele voorwerpen uit de collectie eindelijk achterhaald en gedocumenteerd. De kosten van het project bedragen f96.000,-. De werkgroep stelt voor dat een derde hiervan wordt gesubsi dieerd door de gemeente, een derde door de provincie en een derde door het rijk. Het gaat om een eenmalige bijdrage. De drie overheden verplich ten zich niet automatisch om ook aan een eventueel scheepsarcheolo gisch depöt bij te dragen. Het ligt wel in de bedoeling dat na afronding van het project stappen worden on dernomen voor realisatie van zo'n on derzoekscentrum op Texel. Brinkman Tijdens zijn bezoek aan Texel, eind maart jongstleden, bleek minister Brinkman bereid om een financiële oplossing nogmaals te bestuderen. Een jaarlijkse rijksbijdrage van circa f30.000,- leek hem niet onoverkome lijk. Brinkman toonde zich gevoelig voor het argument dat het onderzoek vertraging oploopt, als de realisatie van een depöt lang op zich laat wachten. Met het nu voorgestelde project speelt de werkgroep hierop in. Het onderzoek kan doorgaan en het rijk hoeft niet meer dan een eenmalige bijdrage van f32.000,- te leveren. Het door de werkgroep vervaardigde rapport werd aangeboden aan burge meester Schipper, in de hoop dat de gemeente (die in 1985 de correspon dentie richting rijk op gang zette over een eventueel scheepsarcheologisch depöt op het eiland) politieke druk kan uitoefenen op rijk en provincie. „Alle partijen hebben belang bij dit onderzoek", aldus Jan Kuiper, die het rapport namens de werkgroep over handigde. Schipper zei dat het rapport in het college van B en W zal worden besproken. „Een scheepsarcheolo gisch depöt blijft onze wens, een goede zaak voor Texel. Het lijkt me logisch dat we met dit voorstel iets zullen doen. Er hangt voor de ge meente natuurlijk wel een prijskaartje aan, dus ik kan nog geen harde toe zeggingen doen." De Rommeltjesmarkt is een begrip op Texel en voor vele vakantiegan gers eveneens. Deze zomer is het twintig jaar geleden dat de populaire tweewekelijkse zomermarkt in Oosterend in het leven werd geroe pen. Destijds waren de baten voor de restaruatie van de Nederlands Hervormde kerk, tegenwoordig plukt het Oosterender verenigingsleven er de vruchten van. De penning meesters van de tennis-, dam-, muziek- en sportvereniging hopen dat zij eind augustus een tevreden blik in de kas kunnen werpen. De eerste Rommeltjesmarkt is zaterdag en begint volgens de aloude formule met de verkoop van versgebakken vis. „Dat de Rommeltjesmarkten al sinds 1969 een succes zijn, blijkt wel uit de mooie opbrengsten die er in het verleden mede voor hebben gezorgd dat de Nederlands hervormde kerk en de kerkmuur rond het kerkhof zijn ge restaureerd. De Oosterenders zijn daar trots op", vertelt Kees Ooster hof, al sinds jaar en dag de spil van de Rommeltjesmarktcommissie. Hij herinnert zich hoe de eerste markt ontstond: „Het was een initiatief van de Hervormde gemeente, die met le de ogen aanzag hoe hun mooie kruis kerk en toren in verval raakten. Ze liepen het vuur uit de sloffen om de achteruitgang een halt toe te roepen. Onder de bevolking werden tweede handsspullen ingezameld en rond de kerk te koop aangeboden. Zo was de geboorte van de Rommeltjesmarkt een feit." Dat was in 1969. Na het succes van de eerste jaren en nadat het doel was bereikt, meende de Hervormde kerkeraad dat de Rommeltjesmarkten moesten worden voortgezet. De vraag werd voorgelegd aan de dorp scommissie en deze reageerde posi tief. Volgens Oosterhof kunnen de Rommeltjesmarkten van Oosterend zich met recht het predikaat „de eer ste de beste" toeëigenen. „Het idee om op niet-commerciele wijze twee dehands spullen aan te bieden die eerder zijn ingezameld, is voor het eerst in het centrum van Oosterend uitgetest." Ook deze zomer ziet het er weer veelbelovend uit. Na de meest recente grote voorjaarsschoon maak is er weer een lading verse „rommeltjes" voor de dag gekomen, zodat de opslagschuur aan de Ach tertune (van de familie Koopman) op uitpuilen staat. Programma Het programma is bekend. Gestart wordt om 10.00 uur met de verkoop van versgebakken vis, een half uur later gevolgd door een kindervlooien markt. Omstreeks 12.30 uur vloeit deze markt over in de „grote" Rom meltjesmarkt, die tot ongeveer 16.30 uur duurt. Tussen de vele kraampjes is het gezellig rommelen onder de klanken van de Rommeltjesmarkt- kapel, met het rad van avontuur en attracties voor de kinderen. Allemaal het werk van vrijwilligers van de be trokken verenigingen, die hopen dat zij dit jaar van alle spulletjes afraken. De kans hiertoe bestaat op de zater dagen 8 juli, 22 juli, 5 augustus en 19 augustus. Een 27-jarige automobilist uit Den Burg werd in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden op de Waalderstraat. Hij bleek na de ade manalyse 605 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht te hebben (ug./IJ, terwijl maar 220 ug./l. is toe gestaan. Een 24-jarige automobilist uit Breda werd in de nacht van zaterdag op zondag bij De Koog aangehouden. Hij had 550 microgram ug./l. Beide drankrijders kregen een proces verbaal en een rijverbod. Van een 49-jarige Oosterender is tus sen 13 en 15 juni vistuig gestolen. Het betrof vijf „schutwanden" die ter hoogte van Nieuweschild achter de dijk lagen. De totale waarde bedraagt zo'n f100,-. door Klaas Bonne Texel krijgt wat wij nog misten Een kampeerplaats voor nudisten Een uitverkoren knollentuin In het bos van Loodsmansduin Onzichtbaar door de dennenbomen Van ieder vergezicht ontnomen Gaan zij daar voor korte duur Weer terug naar de natuur. Maar willen zij zich weer begeven In het dagelijkse leven Is ongeacht het weerbericht De broek weer als vanouds verplicht Maar Jan staat met zijn caravantje Vlak naast het bewuste bos En maakt in 't bijzijn van een ander Zelfs zijn bovenbroek niet los En het kan hem weinig schelen Al die blote onderdelen Hij gaat niet meer op vrijerspad Want hij heeft zijn jeugd gehad Maar je wordt hier, zegt hij schamper En 't is maar even dat je 't weet Door het opgeschroefde staangeld Door de stichting wel ontkleed En hoewel ik de beslissing Van de RST betwist Voel ik mij, hoe kan het anders Net zo kaal als een nudist.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1