letje diervriendelijk aar 100.000 gebracht Motorzweefvliegen voor Texelaars en toeristen Landschappen van geëmigreerde Oosterender in het raadhuis irfer met pech lornder crossloop jdag van start extra geld °r 2e woningen Informatie cursus Nederlandse taal Geslaagden visserijschool Driekamp uitgesteld RSG-surfteam in nationale finale Geslaagd De Krim breidt sportieve pakket uit Winkeldiefstal Schaderegeling Geen steun gemeente voor vredestocht |SDAG 4 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 tl heeft er een 100.000 kg-koe bij. Vrijdag werd gevierd dat ijl 15 van Marcel Hin van hoeve ..lepere" uit Spang de magi- ie grens had overschreden, wat aanleiding was om het e dier letterlijk in de bloemetjes te zetten. st bijzijn van vele genodigden Pietje 15 in de voortuin van de „jjril gezet, waar zij een fraaie menkrans kreeg omgehangen van -voorzitter van de Rundveever- nngs Organisatie Noordholland j A. Renooij uit Slootdorp. Ook Pietje op het statieportret sa- i met de familie Hin en kreeg zij bak met lekkernijen aangeboden. «s zien onmiddellijk dat Pietje gefokt door C.J. Hin, een dochter m de befaamde Texelse stier ipe 33 van de Beukenhof. De der was Pietje 3 en dat was een dochter van vader Infante en Pietje 2. Nummer zeven |5 is op Texel de zevende koe i haar leven meer dan 100.000 ïlk heeft gegeven, wat in ver ing tot het aantal gecontroleerde koeier op Texel veel is. Slechts van deze koeien zijn nog in le- Soms komt er veel kunst- en »k aan te pas om de hoogbe- e koeien de 100.000 kg grens Cingboot „Siegfried Egmundis" gistermiddag omstreeks kwart twee uit voor een surfer in Met materiaalpech dreef de re- jt stuurloos in het Eierlandse enkele honderden meters uit de rer hoogte van de vuurtoren. Al dig bleek dat hulp niet nodig omdat de surfer assistentie had een collega-plankzeiler en ook een hulpvaardige catamaranzeiler. I gaan de jaarlijkse crosslopen sportvereniging ZDH weer van De crossloop kent dezelfde ideals vorige jaren. De start is het ZDH-veld aan de Witteweg i Hoorn. Men kan kiezen uit standen 4.250 meter (4 km) en imeter (8 km). pen worden gehouden op de gen 7 juli tot en met 18 augus- totaal 7 keer). De start is om 19.30 uur precies en de ïijving is geopend vanaf 19.00 Het deelnamegeld bedraagt en voor de jeugd t/m 14 jaar De 4 km-loop is bedoeld voor delaars en voor drie wedstrijdca- rieên: jeugd t/m 14 jaar, vrouwen 15 jaar en mannen vanaf 15 De 8 km-loop kent twee itryd-categorieën: een vrije in ging (dus voor iedereen, maar aparte mannen- en vrouwen- strijd) en verder een wedstrijd veteranen (vanaf 40 jaar, ook aparte vrouwen-categorie), eatie-lopers en trimmers zijn na- Nok van harte welkom. Elke ■emer ontvangt bij binnenkomst prestatie-certificaat en voor de binnenkomer in elk van de vijf ïtrijd-categorieën is een prijs be- •baar. Naast de wedstrijd-prijzen *nna afloop elke keer een aan- fta prijzen verloot onder alle fcmers. Hieraan zijn geen extra ^verbonden en elke deelnemer, of wandelaar, maakt even- tons. Deze extra prijzen worden Mrbaar gesteld door Hoornder •enstanders. Deelnemers (Texe- 3an minimaal vier van de zeven worden automatisch in het assement opgenomen. Meteen van de laatste crossloop •n de klassementsprijzen (voor in elke categorie) uitgereikt. fmeente heeft f90.000,- van ^"gekregen omdat door een an- berekening het aantal tweede "Sen op Texel hoger ligt dan Ogenomen. Eerder dit jaar al ^gemeente om dezelfde reden "jbrage van f100.000,- ontvan- 31 bedrag had betrekking op 2"987 en 1988. Naar het ••van het rijk ging deze uitke- ""1 terugwerkende kracht niet «eg. Ook de jaren 1985 en /noesten erbij worden betrok- bat leverde dus eerstgenoemd ■Sap. Mogelijk zit er via deze (die consequenties heeft - hoogte van de algemene uit- ®Ult het gemeentefonds die de jaarlijks van het rijk krijgtl fl meer voor Texel in het vat. r«ente heeft namelijk nog ^Woningen extra in het ®e als tweede woning kun- t e" aangemerkt. Het rijk JSfover nog beslissen. over te krijgen. Meestal worden ze dan kort daarop weggedaan. Pietje 15 heeft de blijde dag echter in goe de lichamelijke en geestelijke wel stand gehaald. „Het is op een diervriendelijke manier gelukt", sprak vrijdagmiddag buurman Piet C. Hin, een van de mensen die het woord voerden op de receptie die na de hul diging werd gehouden in hotel „Re becca" in De Waal. Melkcontroleur Kees Vlaming (die de verhinderde Dirk Kalverboer verving) bracht al bij „lepere" de veronderstel de gevoelens van Pietje zelf onder woorden, in dichtvorm. In „Rebecca" ging de RON-vice voor zitter in op de nog steeds verder gaande fusieontwikkelingen bij de organisaties die zich bezig houden met veeverbetering. Zonder schaal vergroting zou de noodzakelijke auto matisering niet mogelijk zijn. Renooij feliciteerde met alleen Marcel Hm met het bereikte resultaat maar voor al ook diens vader, waarvan hij het bedrijf nog maar kort geleden heeft overgenomen. Als geschenken van de RON overhandigde hij een roomstel- letje en een kandelaar. Ook C. van Leeuwen van „Coveco" benadrukte het aandeel dat vader Hin in het succes heeft gehad. „Vader heeft gezaaid; jij mag oogsten". Ze ven 100.000 kg-koeien op Texel is naar verhouding veel in vergelijking met andere rundveegebieden in het land. Het illustreert de wijze waarop de Texelse veehouders de zaken heb- In september gaat er weer een cur sus Nederlandse taal van start. Be langstellenden kunnen zich nu al opgeven. De cursus is bedoeld voor iedereen die moeite heeft met lezen en schrijven en hierin verbetering wil brengen. Er wordt zoveel mogelijk uitgegaan van de behoeften en wensen van de deelnemers: bijvoorbeeld het leren le zen en invullen van formulieren, het leren schrijven van brieven, het leren lezen van de ondertiteling van de TV. Hoe er wordt geleerd wordt samen met de groepsbegeleiders afgespro ken. De cursus doet niet denken aan school. Naast boeken worden ook kranten, tijdschriften en gesprekken gebruikt om te leren. Soms wordt er iemand uitgenodigd om over een be paald onderwerp iets te vertellen. Er zal worden gewerkt in drie groepen: twee beginnersgroepen en een groep gevorderden. De bijeenkomsten zullen 's avonds plaatsvinden van 19.45 uur tot 22.15 uur in de Ouwe ULO te Den Burg. De kosten bedragen f60,— per cursusjaar. Voor meer in lichtingen: Mijkje Uittenbogaard (tel. 14203) of Siem Zijm (tel. 11741). Marcel Hin. zijn verlooide Henrieke en zijn ouders C.J. Hin en B. Hin-Witte poseren met de juist gehuldigde Pietje 75 Aan de School voor de Zeevisvaart „Noorderhaaks" te Den Helder slaag den de volgende Texelse leerlingen voor het examen. S7: Raoul Helleman, Arjan G.B. van der Knaap, Dirk F. Krijnen. SW6: Ron Buysman, Teunis A. Eel- man, Biem S.J. van der Vis, Arco Vonk. SW 5: Arie H.J. Kooger, Pieter W. Saalmink, Edwin Wiering. W4: Cornelis E. Timmer. Wegens het slecht weer ging de jeugddriekamp van Atletiekvereniging Texel zaterdag niet door. De driekamp is uitgesteld naar aanstaande zater dag. De jeugd (tot en met 18 jaar) kan zich inschrijven vanaf 13.30 uur. Als het weer de driekamp komend weekend wèl gunstig gezind is, kun nen op het terrein van Texelse Boys de volgende onderdelen worden afge werkt: hoogspringen, kogelstoten, 60 meter sprint, 1000 meter hardlopen. Inlichtingen (en eventuele afge lasting): Nicolette Oosterhof, tel. 18250. ben aangepakt, met name in het ver leden. Over dat verleden op Texel kon Van Leeuwen veel vertellen want hij was van 1946 tot 1950 op het eiland werkzaam en had toen de maken ge had met mannen als Jacob Roeper en Kees Roeper. „Zij regelden met vooruitziende blik". In die dagen werd de kiem gelegd voor de Texelse fokvereniging, „een van de grootste van Noordholland, zeker wat betreft het productieniveau". In 1947 werd op Texel ook begonnen met kunstma tige inseminatie, waarbij stier Leopold werd gestationeerd op het bedrijf van „Corrie van Leendert". Superheffingspeen Van de 100.000 kg melk van Pietje 15 is zo'n 10.000 kg kaas gemaakt en dat gebeurde voor het grootste deel op Texel. Het was spreker Theo Hin die dat opmerkte, maar hij verte genwoordigde dan ook de Melkunie Drie scholieren van de Rijksscholen gemeenschap Texel hebben zich afge lopen weekend geplaatst voor de finale van de Nederlandse school- kampioenschappen surfen. Henrietta Mulder, Jeroen Schroeder en Reindert Kuiper waren dermate goed op dreef dat zij in de voorronde een zevende plaats behaalden, goed voor een fina leplaats. De omstandigheden waren ronduit slecht: 's morgens weinig wind maar wel veel regen, zodat de eerse twee manches veel op drijfpar- tijen leken. Pas gedurende de derde mache kwam de wind wat opzetten. De regen liet het echter niet afweten. Totaal werden vijf manches gevaren. Het is voor de tweede keer dat de RSG Texel, onder leiding van leraar li chamelijke opvoeding Simon Dros, zich voor de landelijke finale plaatst. De finale wordt gehouden te Zeewol- de op 1 en 2 september. De NCRV verzorgt een directe televisie uitzending. Holland. Hin liet blijken dat Pietje veel méér dan 100 000 kg melk heeft voortgebracht want één speen was niet in orde en via deze „super heffingspeen" moet heel wat melk zijn weggelopen... Cor Cupido over handigde daarop het bekende cadeau van de Melkunie: de zilveren koe. Buurman Piet Hin had in zijn felicita tietoespraakje een aardig bericht ver werkt: landbouwvoorlichter Jan Koolhof blijft op Texel. Het stond aanvankelijk allerminst vast dat er bij de reorganisatie en privatisering van de landbouwvoorlichtingsdienst een formatieplaats voor Texel zou over schieten, maar die plaats is inmiddels aangewezen en Koolhof (die opnieuw heeft moeten solliciteren) weet in middels zeker dat hij de baan krijgt. Als enige voorlichter in Nederland zal hij op Texel zowel de akkerbouw- als veehouderijvoorlichting blijven behar tigen. Namens de familie werd gesproken door Annie Hin, die als ge schenk twee beeldjes van koeien gaf en de zojuist gemaakte statiefoto van Pietje 15 in het vooruitzicht stelde. Dierenarts Jan Beekman en Marcel's aanstaande schoonvader H. vd Kolk sloten de sprekersrij. Aan de Avondmavo werden de vol gende certificaten behaald: Duits: J. Bakker-de Graaf; K. B.; W. Bruin-Meijer; J. Burgman-Hin; N. Eilers-Hillen; C. Haarsma-Blom; P. Huisman-van Benthum; M. de Jong; M. van Langelaan; R de Leeuw; H. Roeper; E. v/d Vis-Wagner; T. v/d Vis- v/d Meer. Frans: M. Hilhorst; J. v/d Werf-de Meijere; T. Witte-Hijmans. Spaans: R. Kuip-Schulze; S. Bleeker. Textiele werkvormen: J. Braam; A. Bruin-Bangma, N. Eilers-Hillen; K. v. Empel; J. de Haan-Hooyschuur; E. Hooyschuur-Witte; P. Huisman-van Benthum; A. Jaspers-Witte; M. de Jong; N. Koorn-Kikkert; J. Kramer- Oosterbeek; M. v. Langelaan; M. Schoen-de Jong; L. Stiekema. Kennis maken met motorzweefvliegen. via camping De Krim. Kennis maken met motorzweefvlie gen, dat kan sinds maandag. Cam ping De Krim heeft, in samenwer king met Zweefvliegclub Texel gere geld dat in de maanden juli en augustus permanent een instructeur aanwezig is om belangstellenden van informatie te voorzien en cursussen te geven. Camping De Krim bood de gasten al een sportief pakket met mogelijkhe den tot paardrijden, parachutesprin gen, catamaranzeilen en zeekanova ren. Men wil de activiteiten uitbrei den. Bedrijfsleider André van der Vliet: „We hebben de Zweefvliegclub Texel benaderd of er niets iets was te regelen waardoor gasten kennis kun nen maken met het motorzweven". Het probleem was dat de zweefvlieg club een instructeur van de overkant heeft, die maar eens in de week naar het eiland komt. De Krim bood de oplossing: als de zweefvliegclub voor een instructeur zorgde die full time aanwezig is, dan werd onderdak op de camping geregeld. Duwtje in de rug Jan Frederici van de zweefvliegclub: „Wij hebben enkele instructeurs be naderd en zij wisselen elkaar af, zo dat er acht weken lang altijd één op Texel is. Het is niet alleen leuk voor de toeristen, maar ook een duwtje in de rug voor de Texelse cursisten. Nu moeten ze steeds een week wach ten, soms zelfs twee als een les uit valt". Het motorzweven gebeurt vanaf het Vliegveld Texel. De club vliegt sinds 1980 uitsluitend met mo torzweefvliegtuigen. Het voordeel hiervan is dat de toestellen op eigen kracht de lucht in kunnen en niet hoeven te worden aangesleept. Ze kunnen langer in de lucht blijven, door tussendoor de motor weer even aan te zetten en te stijgen. Lestoestel Men beschikt over twee motorzwe vers, de eenzitter SFS-31 Milan PH-781 en de tweezitter RF-5B Sper- ber PH-683 die als lestoestel dienst doet. De opleiding voor het vliegbre vet kent een praktisch en een theore tisch gedeelte. Een brevet halen is in één vakantie eigenlijk niet te doen. „Daarvoor moet je 45 vlieguren heb ben. Maar mensen die thuis al met deze sport zijn begonnen kunnen ook bij ons terecht. Zweefvliegers of mo torvliegers met een brevet kunnen bij ons de motorzweefvliegaantekening halen", vertelt Frederici. Wie kennis wil maken met het mo torzweefvliegen moet minstens 16 jaar zijn en een zweefvliegkeuring on dergaan. Verschillende huisartsen in Nederland nemen deze af. Op Texel wordt het gedaan door dokter L. Bar nard in Oosterend. Prijskaartje Camping De Krim heeft nog meer plannen voor de toekomst, „We wil len onze gasten meer aanbieden dan alleen het gras waar hun tentje op staat of de bungalow waarin ze ver blijven. We zijn nog bezig met Bob Rienks over een motorvliegcursus, maar dat is niet voor iedereen weg gelegd, omdat er een hoger prijs kaartje aan hangt". Informatie over het motorzweefvliegen is verkrijgbaar bij de balie van camping De Krim en zal voortaan ook in de folders van het recreatiebedrijf staan. Een landweggetje in De Waal, geportretteerd door Gerd Jan Roos Gerd Jan Roos (30) emigreerde tien jaar geleden naar Nieuw Zeeland als kottervisser. Maar al gauw schakelde hij over op zijn echte passie: schilde ren. Hij is, met zijn vrouw, voor on bepaalde tijd terug op Texel en exposeert in de kelder van het raad huis tot donderdag 13 juli. Gerd Jan Roos wil weer terug naar Nieuw Zeeland, maar blijft Texel wel trouw bezoeken. „Ik neem me voor om ongeveer elke twee jaar terug te komen, want als schilder kan ik me hier echt uitleven". Roos noemt Nieuw Zeeland een „nieuw" land met veel felle kleuren. „Op Texel is het zachter, mooier. In Nieuw Zeeland is niets ouder dan 100 jaar en ik hou juist van oude boerderijen, slootjes, hekken en paad jes...." Zijn schilderijen, gemaakt met olieverf op linnen, tonen duidelijk her kenbare plekjes op het eiland. De kleuren zijn realistisch. Hij schetst Drie kinderen van een school in Amstelveen hebben zich woensdag middag schuldig gemaakt aan diefstal van zonnebrillen bij een drogisterij in de Parkstraat. Ze waren nog maar enkele uren op het eiland. Zowel de ouders als de leiding van de groep werden in kennis gesteld en de scha de werd vergoed. Twee toeristen vierden vrijdag het einde van hun vakantie in een appar tement aan de Stuifweg. Eén van hen, een 23-jarige Rotterdammer, sloeg daarbij door een gipsplaat in het plafond. Men weigerde de scha de te betalen, waarna de eigenaresse de politie inschakelde. Deze wist de baldadige vakantieganger alsnog te bewegen een schaderegeling te treffen. het onderwerp op de plaats zelf en werkt het thuis uit. Als er erg veel details zijn neemt hij een foto. Zeventien van zijn werken hangen in de raadhuiskelder. „Ik wil graag met schilderen mijn brood verdienen, maar zolang dat niet kan werk ik er bij als bouwvakker. Het liefst schilder ik boerderijen in opdracht". Wie in contact wil komen met Roos kan bij de tentoonstelling een foldertje met zijn naam en telefoonnummer halen of even langs afdeling Culturele Za ken lopen. Het raadhuis is door de week tijdens normale kantooruren geopend. Gemeente Texel wil geen steun ge ven aan de Europese Vredesestafet- te die woensdag in verschillende Europese steden van start gaat. om dat daardoor misschien rijksbeleid wordt doorkruist. De vredesestafette is een fietstocht die via diverse plaatsen naar Moskou voert. Het doel is ontspanning en ontwapening in Europa bevorderen. De organisatie heeft per brief ver schillende mogelijkheden aangegeven waarop steun kan worden verleend. De gemeente zou bekendheid aan het initiatief kunnen geven door haar publiciteitsmogelijkheden, er kan een vredesboodschap worden meegege ven voor een stad waar de tocht langs voert, een gemeente vertegenwoordiging kan meedoen aan een deel van de tocht, een steunbe- vestiging ten aanzien van de tocht en het doel kan worden uitgesproken of er kan financiële ondersteuning wor den gegeven Het college vindt het steunen van deze tocht geen ge meentelijke aangelegenheid Als er Texelse initiatieven bij zouden zijn be trokken had het college die wel wil len ondersteunen

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5