Capaciteit rioolzuivering Everstekoog vergroot Achtste surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp Open dag op 23 september Clandestiene caravans Maritiem programma op Radio Texel Open dag CKZ Competitie tennis Hoornder donderdag heden van start Atletiektraining Tandarts De Winter heeft dienst Dode eidereenden door parasieten PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 JUy Donderdag 6 juli Opnieuw is in Cinema Texel de nieuwste James Bond-film „Li cence to kill" te zien, met in de hoofdrol Timothy Dalton Deze keer is 007 actief in de wereld van de internationale drugshan del, niet alleen omdat de gehei me dienst hem daartoe opdracht heeft gegeven maar ook omdat hij nog een persoonlijke rekening heeft te vereffenen met de Zuid- amerikaanse drugsmiljonair die in deze film zijn grote tegenstander is. Aanvang 20.00 uur. Op „De Krim" wordt de aandeel houdersvergadering gehouden van de N.V. Exploitatiemaat- schappij De Krim; 20.00 uur. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 21.30 uur een voorstelling van de groep „Lady komedie". Vrijdag 7 juli Om 19.00 en 22.00 uur draait in Cinema Texel „Licence to kill". In Tasiel wordt het seizoen af gesloten met een „Acid House"- party, aanvang 21.00 uur. Zaterdag 8 juli Op het veld van Texelse Boys wordt een jeugdatletiekdag ge houden. inschrijving vanaf 13.30 Om 11.00 uur begint bij paal 33 een open dag van de Cocksdor- per Kustzeilvereniging. De dag zou vorige week worden gehou den maar moest in verband met de harde wind worden uitgesteld. Om 19.00 en 22.00 uur draait in Cinema Texel „Licence to kill". Om 22.00 uur wordt in jongeren centrum Tasiel de seizoenafslui- ting voortgezet met optreden van twee bands. Zondag 9 juli Om 10.30 uur start de surf- wedstrijd Den Helder-De Cocks- dorp v.v. De Cocksdorper Kustzeilvereni ging houdt de tweede club wedstrijd bij paal 33. Briefing om 10.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Maandag 10 juli Het Koninklijk Texels Fanfarekorps geeft het vierde en laatste zome ravondconcert in de R.K. kerk te De Koog, aanvang 19.45 uur. Muziekvereniging Excelsior geeft een openluchtconcert bij de be jaardenwoningen var Oosterend, aanvang 20.00 uur. Bij slecht weer wordt de uitvoering ver plaatst naar de Hervormde kerk. Dinsdag 11 juli In De Koog wordt braderie ge houden, aanvang 13.30 uur. Om 15.00 en 19.00 uur optreden van Appie en Flappie op het dorpsplein en in de namiddag op treden van zanger Albert West. De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Recrea tiekrant. die vorige week in de krant was bijgesloten en op gro te schaal onder de toeristen wordt verspreid. VERVOLG VAN PAGINA 1 termijn woonruimte aan te bieden. Per geval is bekeken of een tussen oplossing mogelijk is. In ongeveer de helft van de gevallen wordt de cara van bewoond door een familielid: zoon, dochter, vader of moeder. Dat wordt door de vingers gezien totdat de situatie is beëindigd. Soms ook is op het erf naast de caravan(s) al een „recreatief opstal", oftewel een zo merhuisje, aanwezig. B en W willen zulke gevallen oplossen door het huisje te laten bewonen en de cara van te verwijderen. De caravans achter de voormalige noodslachtplaats aan de Hallerweg die door de gemeente voor acuut woningzoekenden beschikbaar wor den gesteld, behoren niet tot deze categorie. Overigens dreigen deze on derkomens binnen twee jaar te ver dwijnen van die plaats, als gevolg van verdere uitbreiding van De Mars. Verhuur Het tweede onderscheid betreft ge vallen waarin de caravans reeds voor de komende periode aan toeristen zijn verhuurd. Uiterste datum is 31 oktober aanstaande. Snel nog even een aantal nieuwe huurders aantrek ken, is niet toegestaan. In de bij de gemeente bekende gevallen moeten de caravans direct na afloop van de verhuurperiode weg zijn. Ten derde zijn er gevallen waarin oude rechten bestaan. Voorbeeld: op twee erven in De Westen staan al tientallen jaren salonwagens, één zelfs al sinds de jaren dertig. Beide onderkomens worden al zólang ge doogd dat het college het niet rede lijk vindt nu plotseling te eisen dat ze worden verwijderd. Zodra de salon wagens in verval raken, onstaat een nieuwe situatie en moeten de eige naren voldoen aan de geldende voor schriften („uitsterfregeling"). Geen reactie De gemeente zal degenen die niet op de aanschrijving hebben gereageerd, allemaal sommeren de caravans bin nen een maand te verwijderen Amb tenaren van de afdeling ruimtelijke ordening zijn hiertoe als opsporings ambtenaar aangewezen. Wie geen zomerhuisje of appartement op z'n erf heeft staan, kan vrijstelling aan vragen voor een toercaravan. Clan destiene sta-caravans kunnen mogelijk door een toercaravan wor den vervangen. Tot slot is er de categorie bijzondere gevallen. Hierin zitten onder meer mensen die al een vrijstelling voor een toercaravan hadden, maar verge ten zijn verlenging aan te vragen. Als zij hier alsnog om vragen, kan weer vrijstelling worden verleend. Foutieve aanschrijvingen door de gemeente vallen ook in deze categorie. Verma kelijk is de blunder dat een autobus van het bedrijf van Van Boven vanuit de lucht voor een clandestiene cara van werd aangezien (de eigenaar heeft de bus inmiddels verwijderd....). Bollenkwekers Een aantal Texelse bloembollenkwe kers heeft caravans op het erf voor de opvang van hun zomerpersoneel. Tot dusver waren die caravans clan destien, maar vallen nu onder de re geling voor het kamperen bij de boer. Per erf zijn maximaal vijf toercara- vans of tenten toegestaan. Een uit zondering wordt gevormd door de bollenbedrijven die binnen de zogehe ten „zonering" vallen (Hogeberg- gebied en andere landschappelijk kwetsbare lokaties). Of dóar ook vijf caravans mogen staan, is nog niet duidelijk. B en W moeten hierover nog een standpunt innemen. In de praktijk komt dit erop neer dat zulke situaties deze zomer zullen worden gedoogd. Zaterdagavond valt een nieuw pro gramma op Radio Texel te beluiste ren. Het heet „Aan de waterlijn" en gaat over alles wat met de zee heeft te maken. Presentatie en samenstel ling zijn in handen van het hoofd van de Texelse kustwacht, Piet Stam, die ooit als radiopiraat in Den Helder ac tief schijnt te zijn geweest. Het pro gramma begint om 19.00 uur en duurt een uur. De open dag van de Cocksdorper kustzeilvereniging CKZ is in verband met de harde wind zondag uitgesteld tot zaterdag, ledereen is vanaf 11.00 uur welkom op het strand bij Paal 33. Voor de achtste keer wordt zondag de ongeveer 80 kilometer lange surf marathon van Den Helder naar De Cocksdorp en terug gehouden. Deze traditionele windsurfrace vergt veel van de deelnemers qua conditie, vaardigheid en techniek. De surfmarathon wordt georgani seerd door de verenigingen „Lutje" en „Texel". Voor volgboten wordt ge zorgd. Deelnemers kunnen tussen 8.30 en 10.00 uur inschrijven in restaurant „Lands End" te Den Hel der. Om 10.15 uur wordt bij dat restaurant de skippersmeeting gehou den. Het startgeld bedraagt f25,-, maar leden van de beide organiseren de verenigingen krijgen 15,- reductie, ledereen moet een borgsom van f5,- betalen die men terugkrijgt na het af melden bij terugkeer in Den Helder. De surfers zijn verplicht een nat- of Zondagochtend 9 juli Tennisbaan Oosterend: S. Kalis-P. Witte (h) 9.30 u. Tennisbaan Deuce: R. Wielinga-M Arkenbout (d) 9.30 u. A. Koopmans-M.v/d Gracht (h) 9.30 u. Tennisbaan Heri Hodie: A. Steenhuizen-R. Zoetelief (d)8.30 u. L. Saal-R. v/d Bent (h) 8.30 u. J. Zoetelief-P. de Wolf 9.30 u. N. Boon-R. Eelman 9.30 u. Maandagavond 10 juli Tennisbaan Oosterend: J. Bloem-F de Haan (h) 19.00 u. Tennisbaan Heri Hodie: A. Saal-J. Warnaar (d) 19.00 u. C. Kooiker-M. v/d Bent 20.00 u. A. Saal-S. Warnaar (h) 19.00 u. H. Endruweit-B. v/d Vis 20.00 u. Uitslagen Dames: D. de Wit-R Wielmga 11-9, M Arkenbout-J. Boon 22-2; T Visser-R Zoetelief 7-10; P. Barendregt-R Wielmga 9-23, M v/d Bent-A Saai 11-7; M. Arkenbout-D. de Wit 6-12. I Moens-R Zoetelief 10-6, I. Moens-E. Ooievaar 6-11. Heren P. de Wolf-S. Kalis 8-6. P Witte-R. Eelman 4-16; R Eelman-P de Wolf 7-7; A. Koopmans-R Buitenweg 12-10, H Maas-P Witte 13-5; J. Bloem-S. Warnaar 6-9, H. Endruweit-A.Saal 11-7, J Bloem-A Saai 8-11; B v/d Vis-F Witte 7-9: A. Koopmans-L Saai 3-13; H. Endruweit F. Witte 6-2; R. Buitenweg-M v/d Gracht 14-4 De serie zomeravondmarkten in Den Hoorn, de Hoornder donderdagen, begint vanavond met een wedstrijd schapenscheren en -melken. De markten worden weer gehouden vol gens het bekende recept. Hoogte punt van het programma is weer de Landbouwdag, die ditmaal op 3 augustus wordt gehouden. Bij het dorpshuis is een grote rom- meltjesmarkt ten behoeve van de restauratie van het Hoornder kerkje. Er zijn weer de nodige „verse" twee dehands spullen bijgekomen. Dat moet ook, want dit seizoen telt ne gen Hoornder donderdagen Tot de voorraad behoren grote spullen zoals bankstellen, stoelen, kasten en stof zuigers. Deze spullen staan vanaf vier uur 's middags op straat en kunnen dan door aspirant-kopers worden be zichtigd. In „Ons Huis" is 's avonds een verkoop van zelfgemaakt hand werk, eveneens ten bate van de ker krestauratie. Verder de specifieke kenmerken van de Hoornder markt: kraampjes met Texelse produkten, be roepen en gebruiken, rad van avon tuur en demonstraties schapenscheren. Ook het hobbycen trum De Vermaning heeft de poort geopend. De Hoornder Donderdag programma's beginnen telkens om 19.00 uur, uitgezonderd de Land- bouwdag die om 10.00 uur van start gaat. droogpak te dragen met een zwem vest. Ze moeten een zeilnummer voe ren en een degelijke mast-plankver- binding. Ook moeten ze een onge veer 5 meter lange nylon lijn van zo'n 6 mm dikte bij zich hebben. De route loopt langs de waddenkant van Texel naar de VC-boei, die moet worden gerond. Op de terugtocht kunnen de surfers bij Dijkmanshuizen de lunch gebruiken. Als er moet wor den opgekruisd, mogen de slagen Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Julia- nastraat. Zwaanstraat. niet groter zijn dan zo'n 200 meter, anders kunnen de volgboten niet iedereen meer in de gaten houden. Om ongeveer 17.00 uur wordt de prijsuitreiking gehouden in Lands End. Dit jaar zijn het geen bekers, maar surfspullen, beschikbaar gesteld door „Stefan van den Berg Windsurfing". Deze firma levert ook de wisseltrofee voor de winnaar. Alle deelnemers krij gen een herinneringsvaantje. De trainingen van de atletiekvereni ging op woensdag- en vrijdagavond zijn met ingang van heden afgelopen. Voor de leden en andere atleten en trimmers bestaat tijdens de zomer maanden de gelegenheid deel te ne men aan de crosslopen in De Cocksdorp, Den Hoorn en De Koog. Op 2 augustus staat de folkloreloop op het programma. De trainingen worden eind augustus hervat. Dit wordt via deze krant kenbaar ge maakt. In tegenstelling tot wat was vermeld in de rubriek „Voor het weekend" in de Rekreatiekrant heeft tandarts J.G. de Winter het komende weekend dienst. De Winter is voor spoedeisen de tandheelkundige hulp bereikbaar via telefoon 13911, bij geen gehoor via de semafoondienst, telefoon 12323. Spreekuur zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies op het adres Hogereind 10 in De Waal. Darmparasieten zijn er de ooria van dat de laatste tijd veel doj, dereenden op de Texelse kust r. vinden. Volgens Cees Swennei, het NIOZ is van een ramp geet| sprake. „Er zijn er nog zét". In het voorjaar viel op dat het» dode en sterk verzwakte eideree rond Texel was toegenomen in» lijking met vorige jaren. Na onde bleek een darmparasiet de boos ner. Dit dier haakt zich vast inj wand en beschadigt deze. „Enka parasieten overleven ze wel, ma; zijn het er zoveel dat hele stukls darm zijn vermeld", vertelt Swsa Voor de eidereendenpopulatie b geen catastrofe Swennen: „Eu veel meer eidereenden dan and; dus al zou het sterftepercentage zelfde zijn, dan nóg spoelen en aan dan anders". De slachtoffer len met name onder de jonge Door tijdige ontworming kunnes parasieten worden bestreden, q tegen de tijd dat de eenden zó zijn dat ze zich makkelijk laten v gen, is het meestal al te laat. D> zwakte dieren blijven liefst dicht onder de kust. Aan het onderzoek naar de toej men sterfte door de darmparasj neemt Swennen deel. „Het is lijk om nu al te zeggen of milia vuiling er iets mee te maken hg Dat wordt meestal pas achteral delijk". Als gevolg van de uitbreiding die Texels grootste rioolzuivering sinstallatie „Everstekoog" heeft ondergaan, is de capaciteit van deze „RZI" toegenomen van 20.000 tot 28.000 personenequi- valenten, wat betekent dat het afvalwater van 28000 personen ermee kan worden gezuiverd. De uitgebreide installatie is on langs in gebruik gesteld en blijkt uitstekend te functioneren. Er zal geen officiële opening worden gehouden, maar op zaterdag 23 september is er wel open dag zodat iedereen in de gelegen heid wordt gesteld om onder leiding van deskundigen een kijkje te nemen op het terrein en in de gebouwen. circuit gewoon functioneren, zodat de rioolzuivering geen ogenblik heeft stilgestaan. Alleen in de zomer zal het nodig zijn beide circuits in te schakelen. Nu er twee circuits zijn is het ook betrekkelijk eenvoudig om het oude in de komende winter te vernieuwen. Dit circuit is gemaakt van azobehout en heeft een zachte bodem, wat niet erg degelijk is en in de praktijk veel onderhoudskosten geeft. Behalve het tweede beluchtingscir cuit, dat is aangelegd aan de oost kant van het bestaande complex, is de werkplaats op het terrein uitge breid en is ook een nieuw kantoor gebouwd. Verder is een verdeelwerk geïnstalleerd waarmee de valwa terstroom naar wens kan worden ver deeld over de circuits en er is ook een nieuw harkrooster gemaakt, waarmee maandverbanden, con dooms, washandjes, rollen toiletpa pier, kammen kledingstukken en allerlei andere voorwerpen die niet in het riool thuishoren maar toch door het toilet worden gespoeld, worden verwijderd. Dit harkrooster was vroe ger in de open lucht opgesteld op het punt waar het nog te zuiveren af valwater in de installatie aankomt, wat een onsmakelijk gezicht was en ook een bron was van stank. De „vreemde" voorwerpen worden nu halverwege de procesgang uit het water gehaald, onzichtbaar en reukloos. De uitbreiding heeft ongeveer vier miljoen gulden gekost. De werkzaam heden begonnen op 10 november vo rig jaar en zijn dus voor het topseizoen voltooid, wat ook de be doeling was. De rioolzuiveringsinatal- latie Everstekoog werd door de gemeente Texel gesticht in 1971 en later met de vier kleinere zuivering sinstallaties van Texel overgedragen aan het Hoogheemraadschap Uitwa- terende Sluizen, nadat was besloten dat het kwaliteitsbeheer van het Texelse opervlaktewater aan deze in stantie op te dragen. In de installatie wordt het afvalwater van De Koog, Eierland, De Waal, Den Hoorn en de bijbehorende recreatie bedrijventerreinen schoongemaakt. De capaciteit van de installatie was lange tijd toereikend, maar werd te krap door het toenemende toerisme en door het aansluiten op het riool van diverse groepen huizen in het buitengebied. De zuivering moest dus worden uitgebreid, ook al omdat in de naaste toekomst de wettelijke eisen die aan de kwaliteit van het ge zuiverde water worden gesteld, nog hoger zullen worden. Tweede circuit De capaciteit is vergroot door een tweede beluchtingscircuit aan te leg gen, zodat er nu twee circuits zijn, die gezamenlijk maar ook apart kun nen werken. Tijdens de uitbreidings werkzaamheden bleef het oude Een probleem bij het zuiveren n valwater op Texel is de sterk wt lende aanvoer, afhankelijk vanit aanwezigheid van toeristen. Dei ringscapaciteit moet daardoor tj worden bijgesteld. In Everstekoo tegenwoordig echter alles geaut tiseerd. Het zuurstofgehalte em hoeveelheid aangevoerd water i voortdurend gemeten en autom worden een of meer beluchters uitgeschakeld zodra dat nodig is Lira De rioolzuiveringsinstallatie is ui in de provincie, want het is das enige installatie die ook het fosf uit het water haalt. Hierdoor is I gezuiverde water (het „effluent" bemest zodat in de sloten waan wordt geloosd geen algenbloei k optreden. Binnenkort zullen ecte veel meer zuiveringen in Nedeife met defosfatering worden uitgts Of de RZI Everstekoog zal word voorzien van een biologische ra ring, staat nog steeds niet vast proef die daarmee momenteel genomen in een sloot achter lei rein verloopt overigens uitstekt» Aan de rioolzuivering Everstekoij vijf medewerkers verbonden, dé de zog hebben over andere riool veringsinstallaties van Texel, r voerder Piet Bakker van de Knrz Texel van het Hoogheemraadsd wordt bijgestaan door Piet Beur Piet Beers, Nico Bakker en S. ft Mechielsen. Laatstgenoemde isi timer en zorgt voor het laboraW werk en de huishoudelijke zakn Het bouwkundige gedeelte vani uitbreiding van „Everstekoog"» uitgevoerd door Drijver Bouw 8' het mechanisch gedeelte door Spaans uit Hoofddorp, het elect gedeelte door „Electron" uit At dam en het grondwerk door W Bakker. Bedrijfsvoerder Piet Bakker bij het nieuwe beluchtingscircuit, dat geheel in beton Is uitgevoerd.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2