Cjrocn 2 rwartsjexehin het harL, appartementen p terrein van Californië" Prognose met ruim 30.000 bezoekers overtroffen I nmrm jaar zwemparadijs Calluna (f HOTEL DE LINDEBOOM &Z .v - Weer zeehondje dood door virus Vliegshow zonder Chileense stunts Gezellige dansavond Tanz-Abend met live-orkest NR. 10.397 •Hvertenties. abonnementen, etc.: id De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Q2220-12741Telefax 02220 - 14111 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon •12741. verktijd deze week tot en met dinsdag a.s Harry de Graaf, Peli- Jtg 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. VRIJDAG 14 JULI 1989 Verschijnt dinsdags en vrijdags- Abonnementsprijs A20.20 per kwartaal: los f 1,— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. alle benodigde vergunningen tijdig afkomen, kan aan het ein- ian dit jaar eindelijk worden gebouwd op het terrein van het tmalige hotel ..Californië" aan de Californiëweg. Zeeman Ar- ekten uit Oosthuizen heeft bij de gemeente een bouwplan idiend voor een hotel met 65 kamerappartementen. Boven- zal Zeeman in de directe nabijheid zes recreatiebungalows bouwen. ilan past binnen het geldende mmingsplan, zodat geen artikel ocedure hoeft te worden ge- De bouwaanvraag is nog in ideling bij de gemeente. De andscommissie is ermee ak- gegaan. Dat had nog wat voe- aarde, omdat de dakhelling worden aangepast. Het nieu- atel Californië -door Zeeman als >l Californië" betiteld- zal nu >n voorzien van een dak met kappen, elk met een helling van graden. ebouw bestaat uit twee vleu- De 65 kamerappartementen leden") zijn te koop, naar ver- ling zal Zeeman Vastgoed me tober met de verkoop starten, mers beschikken niet over een kookgelegenheid. Het nieuwe arnië" zal wèl met een zogehe- erzorgingseenheid", oftewel irant, worden uitgerust. Het to- omplex voldoet daarom aan de ie van hotel. uwvergunning is nog niet ver- Eventuele bezwaren kunnen li worden gemaakt door mid- ieen AROB-procedure. mwterrein ligt al lange tijd sinds de afbraak van het voor hotel Californië. Jarino BV uit was eigenaar van de grond en reneens plannen voor een ap- nentenhotel aldaar. Deze plan- latecend uit ongeveer 1983, (i op grote bezwaren en wer- mmer ten uitvoer gebracht, een eigenares van één der na- igen zomerhuizen was met suc- eprotesteerd tegen de wijze ip het parkeren voor de hotel- was geregeld. Onder het hotel en parkeergarage komen en om bereiken, moesten de gasten iet terrein aan de achterzijde van het gebouw rijden. Dat zou vol gens de bezwaarmaakster teveel hin der veroorzaken. Tóch gaven Gedeputeerde Staten van Noordhol land uiteindelijk een verklaring van geen bezwaar af, zodat Jarino de handen vrij had om te gaan bouwen. Daar is het echter nooit van gekomen. Jarino Inmiddels is de situatie drastisch ge wijzigd. Jarino heeft de bouwgrond verkocht aan Zeeman, die er een nieuw plan voor ontwikkelde. De Oosthuizense architect, in de afgelo pen jaren verantwoordelijk voor een aantal woningbouwprojecten op Texel en straks weer betrokken bij de uit breiding van De Mars, ontwierp een appartementenhotel dat ongeveer de helft minder kamerappartementen dan het plan van Jarino telt (65 om 122). Van een parkeergarage is niet langer sprake. Parkeren is in de nieu we situatie mogelijk aan de voorzijde van het gebouw, tussen de beide vleugels in. Deze parkeerplaats is vanaf de Californiëweg eenvoudig be reikbaar, het is niet nodig om eerst het halve terrein over te rijden. Aan de achterzijde van het gebouw zijn nog wel een aantal parkeervakken gemaakt, die in geval van drukte kunnen worden benut. Zomerhuizen Op een terrein achter „Motel Califor nië", grenzend aan het bungalowter rein „Vredelust", wil Zeeman zes zomerhuizen laten neerzetten. Het bouwplan is strijdig met het bestem mingsplan buitengebied, zodat het voeren van een artikel 19-procedure noodzakelijk is. De gemeenteraad nam hiertoe dinsdagavond het besluit. In het midden van deze zeer recente luchtfoto het begroeide terrein waar het nieuwe Californiëmoet verrijzen Links de vakantiehuizen van ..Vredelust". rechtsboven heideveld 't Mientje en midden rechts de Californiëweg richting paal 17. In Ecomare is maandagnacht de ze vende zeehondenbaby bezweken aan zeehondenziekte. Drie zijn er nog in leven, waarvan twee gezond en één ziek. Alle dieren, dus zowel de ge- zonde als zieke baby's en de moe ders. zijn ingeënt met een vaccin tegen het virus. Volgens A. Osterhaus van het RIVM in Bilthoven, heeft het weinig zin om pasgeboren zeehonden in te enten met het vaccin, omdat het immuun systeem pas na enkele weken werkt. Maar proberen kan altijd. „Misschien biedt het een klein beetje bescher ming. Daarmee zijn we al blij", aldus Ecomare-medewerker Henk Brugge. Er moeten nog twee of drie jongen worden geboren in het centrum De moeders zijn ingeënt om de concen traties antistoffen tegen het virus op een hoger peil te krijgen. „We hopen dat ze die stoffen via de moedermelk doorgeven", aldus Brugge. Het experimentele serum, ter bestrij ding van de ziekte, heeft kennelijk niet goed gewerkt, want van de twee zeehondenbaby's die ermee waren behandeld is er nu eentje dood. De andere heeft sinds maandag koorts. Tussen alle zeehondenellende door kwam bij Ecomare het bericht binnen dat een dood beest was aangetroffen op het strand bij paal 20. Bij nadere beschouwing bleek het om een 2.45 meter lange witsnuitdolfijn te gaan, die in verregaande staat van ontbin ding verkeerde. Het dier was tussen de zonnebadende toeristen op het strand was aangespoeld. Het lijk werd door Ecomare- medewerkers opgehaald en is overge bracht naar het Natuur Historisch Museum in Leiden. Henk Brugge: „Het aanspoelen van zo'n dolfijn is niet zeldzaam. Het gebeurt ongeveer eens in de twee jaar". De vliegshow die op zaterdag 5 augustus op vliegveld Texel wordt gehouden, moet het zonder deelna me van een team stuntvliegers uit Chili stellen. De organisatie besloot dinsdag de Chilenen van de lijst te schrappen, nadat men door de rijk soverheid was ingeseind dat dit poli tiek zeer gevoelig lag. Tweede Kamerlid Stemerclink (PvdA) kondig de aan dat hij bij ministerie van bui tenlandse zaken op maatregelen zou aandringen. Op dat moment had de organisatie haar besluit al genomen, maar nog niet wereldkundig ge maakt. „We hebben de eer aan onszelf wil len houden en de zaak voortijdig af geblazen", verklaart Ed de Bruijn van het vliegveld Texel. Volgens de ha venmeester en mede-organisator had de stichting Texel Airshow geen zin in een politieke discussie. „Wij willen gewoon een leuke vliegshow." Het Chileense stuntteam „Halcones" was uitgenodigd door de Royal Air Force voor een vliegshow in Enge land. De Texelse organisatie meende een buitenkansje te hebben en con tracteerde de Chilenen. Dat gebeurde in samenwerking met de organisatie van een vliegshow in België, waar een dag na de Texelse show hetzelf de programma wordt afgewerkt. De Bruijn: „Misschien was het naïef om geen moeilijkheden te verwachten, maar met onlogisch. Engeland had ze immers ook uitgenodigd. Bovendien ging het om burgervliegtuigen die wel lijken op de bekende Seven Up- toestellen. Het stuntteam bestaat uit militaire vliegers en dat is denk ik het stnjdpunt." Zwemparadijs „Calluna" heeft in het eerste jaar van zijn bestaan prima gedraaid. Er werden 152.200 bezoekers geregistreerd, dus aanmerkelijk meer dan de 120.000 bezoekers die in de progno ses bij het onderzoek naar de haalbaarheid van het bad, waren geraamd. to van één van de gevels. Het overwegend slechte weer van de zomer van 1988 heeft ongetwij feld aan het succes bijgedragen. Toch kan het afgelopen jaar ais maatgevend voor de gemiddelde ex ploitatie worden beschouwd omdat het vrijwel onafgebroken strandweer van de afgelopen twee maanden de toeloop flink heeft gedrukt. Californiëweg tototn." Californië". zoals dat door architect Jan Roelof Zeeman uit Oosthuizen is bedacht. Te zien is dat het gebouw in een U- érgezet. Parkeerruimte Is. in tegenstelling tot het oude plan van Jarino. gesitueerd aan de voorzijde en tussen beide vleugels in. Opmerkelijk is dat ook bij zonnig en warm weer de belangstelling voor het bad nog vrij groot is. Niet ieder een houdt van het strand. Met name Duitsers trekken hun neus op voor het zeewater dat juist bij mooi weer (als gevolg van de Oostenwind) vaak erg troebel is en kwallen bevat. Ze gaan dan liever zwemmen in het kristalheldere water van een zwem bad. Ook de recreatieve mogelijkhe den (waterglijbaan e.d.) maken Calluna tot een concurrent voor het strand, waar vooral kinderen op afko men. Dat neemt niet weg dat het bij warm en zonnig weer rustig is. Voor bijgangers zien dat direkt aan het parkeerterrein waar dan niet meer dan tien of twintig auto's staan. Dat aantal schiet onmiddellijk omhoog als er bewolking komt en bij regenweer wordt het zelfs extreem druk. Dat bleek onlangs toen het warme weer door twee dagen regen werd onder broken. Het werd toen zo druk, dat de rem erop werd gezet. Nieuwe be zoekers werden gedurende enkele uren niet zonder meer binnengelaten maar moesten wachten tot anderen vertrokken. RST-kwestie De zaken gaan dus goed. Reden voor ons om bij Joop Jellema te informe ren of hij al denkt aan uitbreiding van het complex met een buitenbad of andere investeringen. Zijn reactie was ontkennend „We hebben het aantal baders wel ruimschoots gehaald, maar dat betekent nog niet dat we nu rijk zijn. We zitten zelfs met een financieel probleem omdat het jaar lijkse bedrag van anderhalve ton dat de Recreatiestichting ons voor een periode van vijf jaar had toegezegd, tot dusver niet is betaald". Zoals be kend ontkent de RST een dergelijke toezegging te hebben gedaan en zou het slechts gaan om een achteraf te betalen bijdrage per RST-zwemmer, wat voor de luiquiditeit van „Calluna" uiteraard veel minder aantrekkelijk is. Het is niet gelukt de kwestie door praten uit de wereld te krijgen, zodat de RST-kampeerders in Calluna niet het recht hebben om voor half geld te zwemmen en na een compromis regeling die de afgelopen zomer gold, nu het volle pond moeten betalen, dus twaalf gulden per persoon. De Alkmaarse rechtbank moet de knoop doorhakken maar neemt daarvoor de tijd. Onlangs zijn beide partijen in het conflict gehoord maar het kan nog wel een half jaar duren voordat er een uitspraak is. Dat is een zeer on gewenste situatie, want ongetwijfeld zullen veel kampeerders worden afge schrikt door het bedrag van f 12,- en wegblijven. Blessures Calluna is het afgelopen jaar vaker ongunstig in het nieuws geweest. Opzien baarden de berichten over kinderen die kaak- en tandletsel oplie pen bij het gebruik van de waterglij baan. De zwembaddirectie constateerde dat de ongelukken te wijten waren aan verkeerd gebruik van de glijbaan en achtte bouwkundi ge veranderingen of extra veiligheids voorzieningen overbodig, vooral gezien het zeer kleine aantal ongeluk ken. In die opvatting is zij gesterkt door de ervaringen in het afgelopen half jaar: er heeft zich geen enkel on geluk met de glijbaan meer voor gedaan. AD-enquete Ook de enquete van het Algemeen Dagblad die aangaf dat het water in het wedstrijdbad van Calluna niet deugde, deed het nodige stof opwaai en. De Calluna-directie redeneerde dat de ongunstige cijfers, met name wat betreft het ureamgehalte van het water puur technisch beredeneerd niet juist kónden zijn. Toch is afge zien van juridische stappen of een eis tot rectificatie, omdat de publiciteit die daardoor zou ontstaan waar schijnlijk meer kwaad dan goed zou doen. De zaak is inmiddels practlsch vergeten en de maandelijkse tests die door het laboratorium Centrilab wor den uitgevoerd geven nog steeds aan dat het water van Calluna ruim schoots aan de kwaliteitseisen beant woordt. Bedrijfsleider Calluna is nog bezig met het aanwer ven van een nieuwe bedrijfsleider. Er is een advertentie geplaatst in De Te legraaf, die veel sollicitaties heeft op geleverd. De nieuwe man zal zich onder meer bezig moeten houden met het geven van zwemlessen in de najaars- en winterperiode In „Callu na" werken thans 12 personeelsle den, waarvan er slechts vijf in vaste dienst zijn. In de komende winter zal een ver bouwing worden uitgevoerd, waarbij het cafetariagedeelte zal worden ver plaatst tot vlakbij de ingang, waar zich nu nog de toiletgroepen bevin den. Onder de badbezoekers bestaat behoefte aan kleine etenswaren, maar het cafetaria op de huidige plaats kunnen zij niet vinden. Het restaurant wordt ook veranderd. Ge bleken is dat het zwemparadijs de exploitatie van dit restaurant nauwe lijks heeft verbeterd, zodat besloten is dit alleen nog gebruiken voor brui loften, partijen en het opvangen van groepen die per bus naar het eiland komen, dus niet meer als la carte- restaurant. Knipkaart Het Callunabestuur beraadt zich over mogelijkheden om het bad op de stilste uren in de winterperiode nog aantrekkelijker te maken voor Texe laars. Vrijwel zeker zal een voordelige knipkaart worden ingevoerd die op bepaalde uren zal gelden en bestemd is voor trimzwemmers, deelnemers aan het babyzwemmen etc. Het tarief is nog niet vastgesteld. Aanvang 21.00 uur Iedere zaterdagavond t/m 2 september Jedem Samstagabend bis zum 2. September Groeneplaats 14 1791 CC Den Burg

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1