)eze maand onderzoek laar verkeer op Texel Romeinse strijdwagens bij concours Den Burg Procedures voor dakkap en windmolen gestart Yijwilligers nodig voor tellingen -vSW Dirk Dapper overleden eer verlies voor inkballers 6'stal Boks van der Vis Winnen race CKZ Getuigen gezocht Boom op camping verbrand Oud nieuws Loslopende koeien Arco de Graaf 1e in race Gorinchem Verdeeldheid in fractie jdaG 14 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 W laten deze maand een on- !oe|i verrichten naar de ver- stromen op het eiland. „Langs route verplaatsen de auto's en waar blijven die auto's?", centrale vraag. Het college herover meer informatie hebben, mens definitieve maatregelen voor bekende knelpunten (De Koog, twegl nemen. Bij het onder- l ;al de hulp van nogal wat vrij- (jers nodig zijn. In totaal heeft jemeente 55 mensen nodig die Sin dag, te weten donderdag 20 verkeerstellingen willen verrich- onderzoek wordt geleid door Arts uit Wychen, een pas af- tudeerde verkeerskundige aan de leschool voor Toerisme en Verkeer jiburg. De 22-jarige onderzoeker i tijdelijke dienst van de gemeente tl Het is de bedoeling dat hij de iltaten van het onderzoek eind lember aan burgemeester en wet- ders presenteert. 26 juni is Arts op Texel om [bereidingen te treffen. Hij heeft meetpunten bepaald, verdeeld het hele eiland. De meetpunten it gekozen dat als het ware een Jon rond de dorpen en andere ie centra wordt gelegd. Alle in- irtgaande verkeer wordt op die nor „gepakt". Op die 35 meet- len moet het verkeer in beide rij- lingen worden geregistreerd. Niet m het aantal passerende voertui- wordt geteld, maar ook de ken- ns worden (gedeeltelijk) jteerd. Of, als het heel druk is, ten cassettebandje ingesproken, wordt geen verkapte controle Je wegenbelasting", glimlacht Frederici van de dienst gemeen ten, die het onderzoek bege- de 35 meetpunten zijn 55 remers nodig. Langs de drukste ■«zullen namelijk tenminste ipersonen nodig zijn. Inmiddels (twintig personen bereid gevon- fe waarnemingen te verrichten, er dus nog 35 nodig. Aanmelding nn van 16 jaar en ouder die iaak serieus wil uitvoeren, kan lij de gemeente aanmelden. Te- 13041. toestel 252 (of vra- «aar Sjak Arts). De verdiensten '10.- per uur. De waarnemingen drie uur in beslag, van 13.30 1630 uur. Enkele dagen eerder 55 waarnemers een in- ttie van circa een half uur. witjes op een donderdagmiddag i dat wel een gezonde basis «n onderzoek waaruit straks ismeentelijk verkeersbeleid voort- laatste wedstrijd voor de zo- ttop hebben de honkballers van 'ST afdeling Texla de punten in Wad achter moeten laten. Odiz iiwas een fractie sterker en verdiend met 7-2. De soft- kwamen opnieuw niet in eni9e vertraging begon Texla aan de laatste competitie- foijd voor de zomerstop. Het ho- psplaatste Odiz uit Zaandam een net iets te sterk obstakel i. Het team, dat de laatste ^'dig draait, kwam opnieuw aan 'ekort om de tegenstander on- te zetten. Toch kwam Odiz Moeilijk los van Texla. Vooral Wield van de Texelaars stak in 5°ede vorm. Ingmar Zutphen te- Bvoor drie vangballen en Erk *ld voor twee, waaronder één ®solute klasse. Uiteindelijk gaf jjstantere vorm van de tegen- de doorslag. Tussenstanden: J» 5-1, 5-2 en 7-2. Bij de zo- °P nemen de honkballers de plaats op de ranglijst in. ^izame competitiestart is daar naamste oorzaak van. Wel gorden gezegd dat in deze aanmerkelijk sterkere te- u s zijn ingedeeld dan voor garen. Ook de softbalsters °P de voorlaatste plaats. Dit fcï 'an9 20 9oed niet als vo- Misschien dat na de zo- n°9 wat kan worden goed- Verkeerskundige Sjak Arts houdt in opdracht van de gemeente een verkeersonderzoek. vloeit? Sjak Arts verklaart: „Donder dag is de meest gemiddelde dag. Vrijdag, zaterdag en zondag vervallen omdat dat wissel- en weekenddagen zijn. Maandag wordt de ver keersstroom beïnvloed door de markt in Den Burg, dinsdag door de brade rie in De Koog en woensdag door de folklore in Den Burg. Donderdag zijn er weliswaar markten in De Cocks- dorp en Den Hoorn, maar die zijn 's avonds. Ook landelijk genomen wor den zulke metingen vaak op dins- of donderdag gehouden. De drie uurtjes 's middags zijn zo gekozen omdat het spitsuur in die periode ligt. Dat weten we dankzij mechanische tellin gen die al jaren door de gemeente Texel worden uitgevoerd." Slangtelling Met dat laatste doelt Arts op de zo geheten „slangtelling": verkeerstellin gen door middel van een kabel dwars over de weg. Langs de Pontweg vin den deze tellingen continu plaats. Verder wordt op maandelijks verschil lende punten eveneens het verkeer geteld. De gegevens die deze re gistratiemethode heeft opgeleverd, zijn niet op slag nutteloos, maar wor den in het nu te houden onderzoek verwerkt. En sterker nog: er zullen zelfs nieuwe slangtellingen nodig zijn waarmee de onderzoeksresultaten worden gecombineerd. Het onderzoek van 20 juli wordt niet op een andere (donder)dag herhaald. Waarom eigenlijk niet? Arts: „Het is te kostbaar en de meer waarde is te gering. Daarmee bedoel ik dat metingen op andere dagen nauwelijks iets aan de uitkomsten van de eerste meting zullen toevoe gen. Je zult ongeveer dezelfde uit komst krijgen. Het is namelijk aangetoond dat verkeersbewegingen vrij constant zijn: weggebruikers heb ben de neiging telkens voor bepaalde vaste routes te kiezen. Deze conclusie geldt ook voor toe ristisch verkeer. Ook als je op een andere, bijvoorbeeld drukkere dag meet, zijn de verkeersbewegingen ge lijk en treedt er slechts een verschil qua intensiteit op." Strandweer En wat als het op 20 juli prachtig strandweer is en het verkeer pas laat op de dag op gang komt (en dus zelfs buiten de 3 uurs-periode valt)? Arts stelt dat de invloed daarvan meevalt, omdat dan alleen de spits verschuift, de verkeersbewegingen zijn gelijk. Om dergelijke invloeden In te dammen, zullen na het onderzoek van 20 juli op vier vaste meetpunten gedurende twee weken slangtellingen worden gehouden. De vier punten zijn gelegen op drukke routes. De wet van de grote aantallen treedt dan in werking, hetgeen de betrouw baarheid van het onderzoek verhoogt. Het onderzoek kost f17.000,- en heeft speciale aandacht voor enkele Texelse „verkeersknooppunten". De route naar De Cocksdorp is inmiddels ook al bestudeerd door de dienst ge meentewerken. Over de situatie op de Postweg is een rapport uitge bracht. Het college van B en W wacht met het kiezen voor een defi nitieve oplossing tot de resultaten, van het nu te houden onderzoek be kend zijn. Tevens zal nader worden bekeken op welke wijze de verkeers druk op De Koog kan worden ontlast. De route Oudeschild-veerhaven 't Horntje wordt ook onder de loep ge nomen, speciaal met betrekking tot het vrachtverkeer over de smalle Re doute. Het jaarlijkse concours hippique van de vereniging van Vrienden van het Paard wordt zaterdag gehouden op het veld achter de Wilsterstraat. Hoogtepunten worden ongetwijfeld de show met Romeinse strijdwa gens, waarvoor vier Friese paarden zijn gespannen en het optreden van eigen bodem met meerspannen Fjor- denpaarden. Het is het laatste jaar dat het con cours op het veldje tussen De Mars en de Wilsterstraat wordt gehouden. „Het zou mooi zijn als we voor ko mende jaren weer op ons oude plekje bij de ijsbaan kunnen terugvallen", al dus Vrienden van het Paardvoorzitter Jozef Weel. Om te voorkomen dat deelnemers last hebben van de werkzaamheden die al bij het concoursveld zijn be gonnen, worden zij via De Mars naar het terrein geleid. Bezoekers kunnen gewoon via de Wilsterstraat komen. Het concours begint om 9.00 uur met keuringen voor het Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Neder land (KWPN) en het Nederlandse Fjorden Stamboek. Om 12.30 uur to nen de prijswinnaars van de keurin gen zien in een aenie. Nieuwelingen De opening van het concours is om 13.00 uur. Tien minuten later treden de nieuwelingen in het strijdperk. Hieraan doen paarden in enkelspan mee, die nog niet eerder een eerste prijs hebben gewonnen. Rond 13.40 uur wordt het publiek meegevoerd naar de tijden van de Romeinen, als de show met de strijd wagens begint. Om 13.55 uur start de rubriek aan gespannen fjordenpaarden. Acht Texelaars strijden in deze klasse om de prijzen. De open klasse enkelspan, waarbij de bekende „zilveren zweep", beschik baar gesteld door het gemeente bestuur op het spel staat, begint om 14.15 uur. Met de Romeinse strijdwagens en daarvoor statige Friese paarden, wordt om 14.35 uur nogmaals een show gegeven. Een vierspan Fjorden toont zich om 14.50 uur aan het publiek. Schoonste geheel Om 15.00 uur begint het concours eenspannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, die worden gereden door dames. Er wordt in deze rubriek ook een prijs voor het schoonste ge heel uitgeloofd. Om 15.30 uur is het weer de beurt aan de strijdwagens en een kwartier later verschijnt een zesspan Fjorden in de wedstrijdring. De rubriek tweespannen begint om 15.55 uur. Vier combinaties van eigen bodem doen hier aan mee. Voor de laatste maal komen de Ro meinse strijdwagens om 16.10 uur in actie. Tien minuten later wordt het con cours besloten met een achtspan Fjorden dat zal worden gemend door Jan Kiljan. Voor elke rubriek zijn prijzen door Texelse ondernemers beschikbaar gesteld. Alle deelnemers krijgen her inneringsvanen en er zijn troostprijzen van de voerfabrikanten Hippostar en Ster Wessanen. 'ent op een camping bij De ^mde nacht van donderdag Jjjj Weding, een portemonnee Enkelen gestolen van een "aamsdonksveer. De noord-noordwesten wind van 4 5 Beaufort zorgde zondag voor per fect zeilweer bij de tweede club wedstrijd van de Cocksdorper Kustzeilvereniging CKZ. Deze keer werden er olympische driehoeksba- nen gezeild. Bij de eerst start (10.40 uur) ging de Tornado van Herman Boks/Klaas Jan v.d. Vis meteen aan kop. Deze voor sprong konden ze maar liefst uitbou wen tot zeven minuten, op de nummer twee het duo Jan Schram- ma/Sjaak Verbij met een Hurricane, De Hobie 18 van het duo Gerard en Gerard v. Uunen zeilde deze manche als een speer. De rest van het veld lag dichter bij elkaar, en dat bleef zo. Na 56.35 minuten finishte Boks/van der Vis als eerst. Na berekeninig met de bekende Texel Yardstick konden zij deze plaats behouden. Het tij keerde vlak na de tweede start, hierdoor kon men de bovenwindse boei iets mak kelijker bezeilen. De Tornado van Boks/v.d. Vis kon wederom voor sprong opbouwen. Alleen was deze lang niet zo groot als bij de vorige manche. Het duo Andreas en Gerard Monen volgde op drie minuten af stand en leverde een kleine strijd met Jan Schrama/Sjaak Verbij met Hurri cane. Jenneke Jongman (zeilend met de Hobie 14) kon het veld nu niet erg bijhouden maar bleef moedig doorstrijden. Vlak na de start van de derde manche om half drie sloegen Bob v.d. Berg/Robert Dekker om. Ze liepen geen averij op en konden door zeilen. Voor cor van Sijp begon de toegenomen wind parten te spelen. Hij moest met z'n A-cat de wedstrijd beeïndigen. Aan de kop waren het weer Boks/v.d. Vis die met de torna do hun kleiner wordende voorsprong met succes verdedigden. De volgende clubwedstrijd is op zon dag 13 augustus. De uitslag na 3 manches (met berekening van de Texel Yardstick 1989): 1 Herman Boks/Klaas Jan v.d. Vis (Tornado) 2.25 punten; 2. Andreas Monen/Gerard Mo nen (Thundercat 18) 9; 3. Jan Schrama/Sjaak Verbij (Hurrican) 13; 4. Willem Houwing/Corry Kuip (Prindle 18.2) 14; 5. Gerard en Gerard v. Uunen (Hobie 18) 14; 6. Martin Maat/Yoland Maat (Coolcat 18) 115; 7. Bart Boon/Fred Eenhoorn (Supercat 20) 20; 8. Cor van Sijp (A-cat) 23, 9. Robert Dekker/Bob v.d. Berg (Prindle 18) 26; 10 Jenneke Jongman (Hobie 14) 27. Een langs het Schilderend geparkeer de auto is vrijdagmiddag aangereden. De dader heeft zich niet bekendge maakt. Aan de linker voorzijde van de wagen zijn witte verfsporen aange troffen. Eventuele getuigen worden verzocht zich te melden, telefoon 12222. De brandweer werd woensdagoch tend gealarmeerd wegens een „duin brand" op camping „Loodsmansduin" bij Den Hoorn. Door onkende oorzaak stond op het oude hoge gedeelte van de camping nabij toiletgebouw 3 een kleine den- neboom in brand. Het RST-personeel en enkele gasten wisten de vlammen snel met zand te doven, zodat de meeste brandweerlieden nog voordat zij op de camping waren gearriveerd alweer teruggeroepen konden worden. Het nieuws was oud, maar het leek alsof het gisteren was gedrukt. Dèt kon worden gezegd de oude kranten die tijdens de sloop van de elf nuts- woningen aan het Schilderend aan de oppervlakte kwamen (zoals is te zien op de foto van Bert Koning). De kranten waren kennelijk gebruikt ter isolatie van de vloer van een der huisjes. Hennie Bakker, eigenaar van sloopbedrijf Henso uit Oudeschild, trof de kranten in puntgave conditie aan. „Ze lagen keurig netjes naast el kaar onder het zeil, koud op de plan ken. Vandaar dat ik denk dat ze destijds gebruikt zijn voor het tocht- dicht maken van de vloer", aldus Bakker. Aangetroffen werden enkele exemplaren van het Nieuws van de Dag en een twaalftal nummers van het Volksblad, daterend van eind 1936 en begin 1937. Bakker over weegt de kranten beschikbaar te stellen aan de gemeente, de woning bouwvereniging, liefhebber en buur man Jaap Bakker en aan eventuele anderen die zich aanmelden. Op de Haffelderweg werden zater dagmorgen door de politie loslopende koeien aangetroffen. Zij waren uit hun weiland ontsnapt doordat de hei ning stuk was. De dieren werden weer de wei ingejaagd. Vanmorgen heeft in Schagen de cre matie plaatsgehad van Dirk Dapper, die vorige week op 94-jarige leeftijd overleed. De op 28 maart 1895 in Hoorn gebo ren Dapper genoot bekendheid door zijn inzet voor het verenigings- en vakbondswerk, in het bijzonder door zijn betrokkenheid bij de Sportvereni ging Texel, waarvan hij tientallen ja ren lang als voorzitter het gezicht bepaalde. Dapper, electromonteur bij de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij, was verder voorzitter van de afdeling Texel van de ABVA, voorzitter van de Texelse Bestuurdersbond van het NVV, medeoprichter en voorzitter van de zangvereniging „Stem des volks", voorzitter van de Texelse Sportraad en bestuurslid van de Texelse afdeling van „Het Witte Kruis" en het Kee- som studiefonds. Op 12 mei 1962 werd Dirk Dapper vooral wegens zijn verdiensten voor de op dat moment 50-jarige Sportve reniging Texel onderscheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Arco de Graaf lijkt klaar voor de be langrijke kwalificatiewedstrijden in augustus. De Texelse rolstoelatleet gaf blijk van een prima vorm door als eerste te eindigen in een wed strijd over tien Engelse mijlen in Go rinchem. Het deelnemersveld telde zo'n dertig wheelers. Die kwamen niet vanwege het weer, want dat was net als in de rest van Nederland zeer slecht: re gen, hetgeen voor deze tak van sport een bijzonder lastige bijkomstigheid is. Bij de start was het even droog, zodat het tempo gelijk hoog lag. Er ontstond een kopgroepje van vier toppers: Kees van Breukelen, Huub Nelissen, Lex de Turck en Arco de Graaf. Na vijf kilometer verhoogde Van Breukelen het tempo. Alleen De Graaf kon deze versnelling beant woorden. Na acht kilometer viel de beslissing: Van Breukelen reed in een haakse bocht rechtdoor en De Graaf nam een kleine voorsprong. Tegen wind was het een zware opgaaf, maar de Texelaar bleef alleen voorop. Toen hij de wind in de rug kreeg met nog drie kilometer voor de wielen, bouwde hij zijn voorsprong uit tot an derhalve minuut. In een tijd van 44 minuten en 22 seconden passeerde De Graaf als eerste de streepL Voor hem een belangrijke prestatie met het oog op de komende internationa le „Bloemenmarathon". Deze etappe- wedstrijd voor wheelers wordt van 5 tot 12 augustus verreden in Neder land. De deelnemers krijgen zo'n 300 kilometer voor de kiezen. Per dag werken ze twee wedstrijden af. waar onder tijdritten en ritten door de Zuidlimburgse heuvels. De artikel 19 procedures voor een experimentele windmolen bij J. Smit in Zuidhaffel en een dakkap op het huis van P. Ruardy aan de Bernhard- laan kunnen worden gestart. Dins dagavond nam de raad de benodigde voorbereidingsbesluiten. In de PvdA- fractie waren de meningen verdeeld. J. Smit wil met een windmolen van in totaal 19,5 meter warmte opwek ken voor zijn huis. Het beleid van de gemeente is erop gericht alleen mo lens in groepen („clusters") toe te staan. Maar een molen die warmte moet opwekken mag niet te ver van de plek staan waar die warmte moet worden afgegeven. „Het gaat om een uniek ontwerp. Smit is niet aangesloten op het aard- gasnet. Als de proefneming slaagt is het bijzonder interessant. Mislukt het, dan kan de mast zó worden verwij derd", aldus Hans Roeper (PvdA). Riet Huitema (CDA) draagt alternatie ve energie-opwekking een warm hart toe, maar was er niet voor dat het buitengebied met zulke molens wordt overspoeld. Erna Eelman (VVD) ging niet accoord met het voorbereidings- besluit. Zij wil eerst via het bestem mingsplan aangeven waar eventueel molens mogen worden geplaatst. Lastverwekkend „Het zijn lastverwekkende dingen in een straal van 1000 meter", meende Henk Beumkes (PvdA). Hij ging hier mee lijnrecht in tegen het betoog van zijn partijgenoot Roeper. Beumkes vindt de molen een aantasting van het landschap en hoopt dat Gedepu teerde Staten zal ingrijpen. Wethouder Schilling zei, evenals de rest van het college, voorstander van alternatieve energie te zijn. Hij constateerde dat de meningen zelfs binnen de fracties waren verdeeld. „Ik vraag me af wat beter is in het buitengebied: roetende schoorstenen of draaiende molens". De wethouder merkte op dat Erna Eelman wel altijd zegt vóór alternatieve energie te zijn, maar telkens tegen stemt. Het voorbereidingsbesluit werd aan genomen met tien tegen twee stemmen. Eerder wèl P. Ruardy wil een dakkap op zijn huis aan de Bernhardlaan. Volgens het bestemmingsplan mogen in die buurt alleen huizen met een plat dak staan. Er is eerder in twee drie gevallen wèl toestemming voor het bouwen van een kap verleend. Tïne Krijnen (Texels Belang) constateerde dat de raad toen beter een ander besluit had kunnen nemen. Zij en Jan van Asselt vonden een dakkap bij nader inzien toch geen goed idee en raadden Ru ardy aan in de laagbouw uit te breiden. Het leek Riet Huitema niet goed dat omwonenden op kosten worden ge jaagd als Ruardy een dakkap maakt. „Zij moeten een oplossing vinden voor hun afvoer- en rookkanalen die dan niet meer goed functioneren". Toch wilde zij wel dat de procedure werd gestart, omdat dan aan de hand van bezwaarschriften de hele zaak nog eens op een rijtje kan wor den gezet. Hans Roeper en Erna Eel man gingen daarin mee. Met negen tegen drie stemmen werd het voor bereidingsbesluit aangenomen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7