Gasbedrijf berekent alsnog vergeten btw »xel practisch vol na nverwachte toeristengolf „Joost Dourlein-kazerne is geen piratenkamp meer" Steekpartij Ongenode gasten in raadhuis Diefstal uit tent adsrecht in m of 1415? ROFITEER van onze FZUIGER AANBIEDING! nu ƒ199,— nu ƒ199,— nu 259,— nu ƒ259,— nu ƒ289,- y$ Ijzerhandel b.v. Vechtpartij Commando-overdracht op de Mok: Zeehondenvirus nu ook in Waddenzee? DINSDAG 18 JULI 1989 |CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.398 De Teso bootdienst ziet terug op een druk weekend. Tussen 14 en 16 juli werden 5871 personenauto's naar Texel vervoerd. Vorig jaar in hetzelfde weekend werden er 4854 overgezet, een toename dus van bijna 21%. Het caravan- en aanhangervervoer rich ting Texel nam toe met respectievelijk 55,28 en 29,82%. Het totale vervoer, dus in beide rich tingen, vertoonde ongeveer dezelfde explosieve groei: het personenauto vervoer steeg met 19%, het caravan- vervoer met 55,9% en het vervoer van aanhangwagens met 41,2%. Veel meer over de toeristische druk te op het eiland zegt het aantal auto's van niet-lngezetenen. Dat In een eetgelegenheid in De Koog ontstond zaterdagavond een vecht partij. Twee inwoners van Den Dolder kregen met de eigenaar van de zaak onenigheid over de prijs van de koop waar en er vielen over en weer klap pen. Een 27-jarige werknemer van het bedrijf greep een mes en stak één van de ruziezoekers in de linker onderarm. Allen werden door de politie aange houden en geverbaliseerd voor open lijke geweldpleging. Het slachtoffer moest zich wel onder doktersbehan deling stellen, maar de wond viel mee. Het Gasbedrijf heeft bij ongeveer duizend gebruikers in Den Burg ver zuimd om over het afgelopen jaar btw in rekening te brengen, maar heeft dit in een eindafrekening als nog gedaan. De mensen krijgen dus aanzienlijk minder geld terug dan zich aanvankelijk liet aanzien. Dat heeft hier en daar ergernis gegeven, vooral omdat het Gasbedrijf op geen enkele manier spijt betuigde over de fout. Voor drs S.B. Tijsen uit Den Burg was het zelfs aanleiding om de btw- betaling te weigeren. Hij baseert zich daarbij op het feit dat op alle reke ningen staat dat de btw bij de ge noemde bedragen is inbegrepen. Per brief heeft hij het Gasbedrijf verzocht het volle bedrag (in zijn geval f547,14) zijnde het verschil van zijn overschot over de periode 26-4-88 tot 2-5-89 en het maandbedrag voor juli zo spoedig mogelijk op zijn post girorekening over te maken, dus zonder aftrek van btw. Fout Het Gasbedrijf in Tiel is niet van plan daarop in te gaan omdat het gaat om btw die gewoon verschuldigd is, maar erkent dat een ongelukkige fout is gemaakt. Chef verbruiksadministra- tie W. Luten: „Bij het programmeren is iets misgegaan, waardoor rekening is gehouden met 0 btw inplaats van 19,2%. Natuurlijk moet je voor zoiets je excuses aanbieden. Ik had een verontschuldiging gemaakt die op de rekening zou worden vermeld. Daarbij is wat misgegaan, waardoor dat regeltje niet is afgedrukt. We vin den dat heel vervelend en hopen dat de mensen onze excuses alsnog zul len accepteren". Luten wil er verder op wijzen dat de periodieke bedragen die de gasge- bruikers betalen, voorheffingen zijn, die uiteindelijk worden verrekend met wat men schuldig is aan gas, vastrecht, extra vastrecht en btw. Bij het bepalen van de hoogte van de voorheffing wordt uiteraard rekening gehouden met de te betalen btw, maar je kunt niet zeggen dat die er bij inbegrepen is. Waarom dan toch de vermelding dat de btw er wél bij inbegrepen is? Lu ten: „Daar zijn we zelf ook met zo gelukkig mee, maar het staat er op verzoek van de consumentenorgani saties, hoewel het practisch altijd om particulieren gaat die de btw toch niet kunnen terugvorderen". Twee jongens van 18 en 20 jaar uit Middenmeer drongen van zaterdag op zondag het raadhuis binnen en brachten de nacht door in de burge meesterskamer. Daar werden ze zondagochtend op heter daad betrapt door bode Piet Roeper, die hen aan de politie uitleverde. De jongens waren voor een avondje stappen naar Texel ge reisd en zouden aanvankelijk zonder overnachtingsgelegen heid te zoeken, zondagochtend met de eerste boot weer over trekken. Na het stappen wer den zij echter zozeer door slaap overmand, dat ze dat toch maar naar onderdak gingen zoeken. Aan de parkzijde van het raadhuis klommen ze langs de steiger naar de provisori sche trap en legden zich ter ruste in de nieuwe verdieping. Daar was het niet gerieflijk en bovendien erg koud, zodat het tweetal via een lichtkoepel naar een lagere verdieping af daalde en in de burgemeesters kamer terecht kwam. Toen ze daar om negen uur zondagoch tend door Roeper werden ont dekt, stonden ze op het punt om te vertrekken. Afgezien van een gevuld toilet (dat wegens de verbouwactiviteiten niet kon worden doorgetrokken) hebben de jongelui geen sporen of schade achtergelaten. jvertenties, abonnementen, etc.: d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Verschijnt dinsdags en vrijdags. 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 T j m t t m Abonnementsprijs ƒ20,20 per kwartaal; los ƒ1,— „r ,0 o, Warmoesstraat <5. Der, Berg, le.eiocn jfQgfl /i{J(lVls I VX l S W f0 6i h) CITL^ 65Z 'fkt,jd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaft, Pater V W W I A7 M V W \J WWW r w w Bankrelaties: Amro Bank nr 46 9917.636 in 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. 9 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De gedisciplineerdheid won het van de lachlust fgelopen weekend heeft Texel er veel meer toeristen bijge- n dan algemeen op grond van de vakantiespreiding werd icht. Bijna alle beschikbare akkomodatie raakte daardoor hoewel de topdrukte nog moet komen. gasten waren vrij veel wee- mgers, zodat er gisterochtend „at ruimte kwam maar ook as er nog sprake van een uit je bezetting. Gisteravond kon V melden dat vrijwel alle bun- vol zitten, ook op veel cam- nauwelijks ruimte meer. De ng van de hotels is uitstekend, nog wel enkele appartementen in de particuliere logies met ■sector is zelfs nog een be- aantal bedden beschikbaar. Noodcamping lief voor het onverwachte ka- van de drukte is dat het de mg was om de noodcamnping Igende week in gebruik te ne- laar beheerder Kees Maas vrijdag j.l. al in actie komen jeugdige kampeerders (waar onder opvallend veel Duitsers) niet meer op de door hen gewenste cam pings terecht konden. De mogelijkhe den voor deze categorie zijn beperkt omdat de meeste kampeerexploitan- ten geen prijs stellen op „loslopende jeugd". Voor hen is alleen maar plaats op de RST-camping Ko- gerstrand, De Bremakker en in min dere mate op De Driehoek, camping Prins Hendrik, De Bontekoe en enkele campings in de noordpunt van het eiland, zoals De Krim. In de nacht van vrijdag op zaterdag stonden op de noodcamping aan de Westerweg bij Den Burg twintig tenten. In de loop van zondag en gisterochtend kwamen er op diverse reguliere cam pings weer wat gaatjes, zodat de noodcamping gisteren rond het mid daguur weer kon worden gesloten. Teso was zondagavond j.l. 7896 tegen vorig jaar op dezelfde datum 6655. Niemand twijfelt eraan dat het goe de weer de belangrijkste oorzaak is van de sterk gezwollen stroom kam peerders. De topdrukte is nog niet bereikt. Voor belangrijke gebieden en beroepsgroepen begint de vakantie het volgende weekend en de vakan ties van de voor Texel belangrijke deelstaat Nordrheim Westfalen zijn dan nog niet achter de rug. Wachttijden Teso kon het afgelopen weekend zo wel de aan- als afvoer van automobi listen niet bijhouden. Op Texel moest vrijdag tussen half elf en half drie een half tot een heel uur worden ge wacht. Zaterdag was op Texel tussen half elf en half twee sprake van wachttijden tot één uur en in Den Helder liepen de wachttijden in de loop van de middag zelfs op tot 2,5 uur. Vanaf 16.00 uur nam de drukte snel af en om 18.00 uur was van wachten geen sprake meer. Zondag was er niets bijzonders aan de hand. De zeehond lag op de Vliehors en werd gesignaleerd door Sil Boon van de Vlielandlijn. Hij dacht het met een dood exemplaar te doen te hebben, maar toen na overleg met Ecomare een kijkje werd genomen, bleek het dier nog in leven. Het betrof een in het wild geboren zeehond van een jaar oud die er goed doorvoed uitzag, maar overduidelijke ziekteverschijnse len vertoonde. Een apatische blik, di arree en zware ademhaling deden aanwezigheid van het beruchte zee hondenvirus vermoeden. Plaatsing van het zieke dier in de zeehonde nopvang van Ecomare zou een te groot risico inhouden voor de gezon de zeehonden aldaar. Er werd con tact opgenomen met Pieterburen, waarmee Ecomare de afspraak heeft dat erg zieke dieren daar worden op gevangen. Pieterburen ging akkoord. De kans op een epidemie is in de Groningse crèche kleiner omdat men de zieke zeehonden daar in absolute quarantaine kan behandelen. Op ver zoek van Pieterburen werd het zee hondje per vliegtuig overgebracht. Dat is al eerder gebeurd: vorig jaar vier keer in verband met de virusziek te en in 1985 ook al eens. ig Texel in 1414 of in 1415 Isrechten van graaf Willem BeierenLang werd aange- ien dat het 1414 was, maar ijn ook publicaties waarin andere yaar wordt ge il d. De vraag is actueel in and met de op handen Ie viering van het 575-jarig Isrecht en daarom is de lorische Vereniging gaan uren. Daarbij stuitte men op ertikel van A. van Moolen- ik in het blad „Gens tra" waarin wordt gemeld in Vlaanderen tot het jaar '5 de Paasstijl in gebruik wat inhield dat het jaar wisselde van 31 december 1 januari, maar met Pasen, lata tussen 1 januari en Pa- hadden deze jaarstijlen dus verschil van 1 in het jaar- r. Historische Vereniging ml aan dat dit systeem ook mze streken heeft gegolden, eruit de conclusie mag wor- getrokken dat het volgend inderdaad 575 jaar geleden hl Texel stadsrechten kreeg, viering van het 550-jarig Isrecht in 1964 was dus tnlijk een jaar te vroeg. stofzuiger HR 6300 stofzuiger TC 1000 SL wit stofzuiger TC 1150 watt stofzuiger S 5202 stofzuiger S2031 watt '°°n 12346 teklap op het spreekgestoelte....Dit bezorgde de toehoorders enkele ze nuwachtige ogenblikken, maar de ge disciplineerdheid won het van de lachlust. R.W. Kuling zal het commando over de Texelse kazerne voeren tot januari 1990. Dan wordt hij opgevolgd door luitenant kolonel der mariniers E.G. de Koning, die nu nog commandant is van de tweede amfibische gevechts groep van de Van Braam Houckgeest-kazerne in Doorn. Uitdaging „Het is voor mij een uitdaging om voor deze periode het commando te mogen voeren", verklaarde Kuling. Hij wees de manschappen erop dat wij zigingen op het programma staan die flexibiliteit zullen vragen. De rubber- botenloods zal worden gerenoveerd en in het najaar wordt begonnen met nieuwbouw van het hoofdgebouw. Daarnaast verandert er veel bij de marine op gebied van bedrijfsvoering en personeelsbeleid, dat ook de Joost Dourlein-kazerne niet onberoerd zal laten. Kuling besloot zijn toespraak met de wens dat, ook tijdens zijn comman doperiode, de lijfspreuk van de kazer ne („wij dienen tussen de golven") hoog zal worden gehouden. In de nacht van zaterdag op zondag kregen twee jongens in de WC van een discotheek in De Koog ruzie. Een 18-jarige inwoner van Woerden duw de een 16-jarige Hilversummer on zacht tegen de muur, waardoor deze een hoofdwond opliep. Het slachtof fer waarschuwde de politie, die de dader aanhield in de discotheek. Een maal buiten gekomen koos hij echter het hazenpad, op de hielen gezeten door de sterke arm der wet, die ook sterke benen bleek te hebben, want de vluchtende werd snel achterhaald en geverbaliseerd. Uit een tent op een camping bij Den Hoorn werd vrijdag kleding, lampen en een koffiekan gestolen. Benadeel de was een 42-jarige Duitse toeriste. Scheidende commandant Roffel spreekt de bemanning van de Joost Dourleinkazerne toe terwijl achter hem zijn opvolger Kuling gereed staat. „Ongeschoren, ruige mariniers, die er plezier in hadden ons veel te ver van het droge strand af te zetten, zodat we tot aan onze oksels nat werden....". Dit beeld had luitenant kolonel der mariniers H.G. Roffel van de Joost Dourieinkazerne, waar hij twee jaar geleden het commando over kreeg. Hij droeg dat commando vrijdag over aan luitenant ter zee van speciale diensten der tweede klasse oudste categorie R.W. Kuling en constateerde daarbij dat het „pi ratenkamp" een echte marinierska zerne is geworden. Zeker tien minuten stond de beman ning van de Joost Dourlein-kazerne vrijdag keurig in gala-uniform doodstil opgesteld voor het begin van de offi ciële overdracht-plechtigheid. Luitenant-kolonel Roffel gaat voor drie jaar naar het NAVO- hoofdkwartier in Noorwegen. Twee jaar lang voerde hij het commando over het Amfibisch Oefenkamp Texel. Roffel verklaarde in zijn af scheidstoespraak dat hij tijdens zijn periode op het eiland veel nadruk heeft gelegd op uiterlijke discipline en het navolgen van veiligheidsvoor schriften. Hij ging vaak mee met lan dingsvaartuigen en kwam er via informele gesprekken met bemannin gen achter wat er leefde in de kazer ne en hoe de stemming was. Steekt het zeehondenvirus nu ook weer de kop op in de Waddenzee? De vondst van een doodziek zee hondje donderdagavond in het Eier- landse Gat duidt in die richting. Het dier werd vrijdagochtend per vlieg tuig van het Paracentrum Texel naar het zeehonden-hospitaal in Pieterbu ren gebracht. „Ik heb ernaar gestreefd iedereen de verantwoordelijkheid te geven die hem of haar toekomt, want dit bevor dert eigen initiatief en verbetert de motivatie' Lui leventje? De scheidende commandant zei dat hij bewondering en respect heeft voor de houding en inzet van de be manning van de kazerne. „Er wordt wel eens gedacht dat we hier een lui leventje hebben, maar er is een krap pe bezetting van een goede honderd mensen en er komen jaarlijks zo'n 5000 man voor opleidingen. Er zit geen enkele rek in en toch lijdt het werk daar niet zichtbaar onder". Rof fel vond dat de onderlinge samen werking, hoewel soms onorthodox, uitstekend is en de sfeer en het on derlinge vertrouwen tekende. Het „piratenkamp" is veranderd in een echte marinierskazerne met een goede naam. De luitenant kolonel constateerde dat zijn opvolger Kuling met een duidelijk voordeel aan zijn taak begint. „U hebt als commandant van de boot- groep gewerkt, u bent één van de weinige „landingcraft-officieren" bij ons korps en daarnaast bent u het afgelopen jaar mijn eerste officier ge weest. Gezien uw ervaring en instel ling zie ik uw commandoperiode met het volste vertrouwen tegemoet". Karateklap De kersverse commandant de monstreerde meteen zijn krachtige hand van bevelvoeren, want bij het groeten van de manschappen sloeg hij (per ongeluk) met een soort kara-

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1