Voorlopige oplossing pu pillencom petitie Van kust tot kust" niet ispirerend genoeg? s „De Hoornder" vijftiende maal voor uit hoornder D1-SV. Texel blijft op eiland euwe straatnamen or De Mars Zaterdag in Cocksdorp de Ronde van Zuidema Jubileumkrant Den Hoorn Veeteeltstudieclubs houden wedstrijd Lammerenmarkt op folklorewoensdag Goed voorbeeld Gestolen fiets terug Maatschappelijk werk met vakantie Betaald parkeren aan Wilhelminalaan .daG 18 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Imdvaarders". olieverfschilderij van Henk Noorlender. Texelse makers van schilderijen, beeldhouwwerken en ande- reatieve uitingen moet „Van kust tot kust" zo ongeveer het trekkelijkste thema zijn dat zij zich maar kunnen voorstellen. ontelbare onderwerpen denkbaar die daar betrekking op ben, vooral als het thema zo breed mag worden opgevat dat elfs een textielschilderij van de kop van een jutter of enkele nken uit zee opgediept oud hout onder mogen vallen. Wie op daarvan verwacht dat de jaarlijkse Toer In themaexpositie raadhuis een bonte verscheidenheid toont van de meest asierijke kunstobjekten met een flinke portie kwaliteit, komt beetje bedrogen uit. daar tot 3 augustus is te zien, is aardig maar weinig verrassend een gemiddeld net iets te euristisch en te vlak niveau om onder de indruk te raken. Ge- zitten er uitschieters tussen door het de moeite waard is om even te gaan kijken, aantal kunstenaars dat deel- aan de Toer ln-themaexpositie liner dan in voorgaande jaren, die een bekende klank begon- krijgen, ontbreken. De leemte deeltelijk opgevuld door werk lieuwkomers dat in kwaliteit en ter sterk uiteen loopt. Een enke- tondering daargelaten ontbreken ikmakende of ludieke bijdragen, expositie niet erg opwin- Schepen lieuwkkomer op het Toer In- A. Schol uit Oudeschild die vriendelijke olieverfschilderijtjes ingezonden van Texelse sche le sleepboot Elizabeth en de TX 36. Nico Coot van de sltent aan de Smitsweg toont uig gezicht op de Noordzeebran- onder de titel „Westerslag". Engelandvaarders (wallende inzending wordt ge- door het olieverfschilderij „En- dvaarders" van Henk lander uit Den Hoorn. Het stelt mannen voor die in april 1945 de Joan Hodshon naar Engeland om daar om geallieerde steun agen voor de op Texel in and gekomen Georgiërs. „Het derij is een geromantiseerde po- om de Engelandvaarders door heen weer bij elkaar te bren- heeft Noorlander erbij geschre- Verwantschap met het thema op het eerste gezicht ver te zoe- maar de Engelandvaarders voe- Isstijds van kust tot kust - aar... ouw I. Reeder-Runhardt uit Den exposeert met twee olieverf- derijtjes en twee aquarellen van 8e Texelse plekjes, zoals De en de Schorren. "e Coot-Brücher aquarelleerde de titel „Zeegezicht" een door dat aanleg duidelijk verraadt evenzeer het feit dat zij zich maar kort op het kuntzinnige evindt. "dscommissie voor algemeen 'Hanisatorisch beleid is gister- id in ruime meerderheid akkoord •w met straatnamen die zullen den toegekend aan vijf nieuwe an straatjes in de wijk De let zijn Duykerdam, Verlaat, ''eek, Vuurbaeck en Middelton, 'oort en schrijfwijze sluiten de "n aan bij Sluyscoog. Pael- Schoudieck en andere namen !"dar aan straten in De Mars Sneven. Ook de nieuwe namen «dacht door Gelein Jansen van futorische Vereniging, die er een °e[|98 historische verantwoor- •®i had geschreven. """missie ging dus akkoord, me- aandrang van de burgemeester Seen herhaling wilde van de ein- 'e discussie zoals bij de naamge- de Kantoorstraat. Henk *as wilde eerst met zijn fractie '®9gen. Daar bestaat bezwaar te- a vooral voor niet-ingezetenen Jutter Dekker textielschilderij ven mevrouw M. Grillig gevormde stukken verdronken hout zien er prachtig uit. Co Koomen droogde ze en plaatste ze op voetstukken, aldus zorgend voor de enige „sculpturen" van deze ex positie. Er zijn meerdere textielschilderijen te zien, waaronder enkele heel goede Volgens deze op Texel snel populair geworden techniek maakte mevrouw I. van der Werf-de Meijere uit Den Burg een strandlandschap. Iets derge lijks is er ook van mevrouw M. Dek ker uit De Cocksdorp, die echter veel meer eer inlegt met een karakteristie ke jutterskop Sprankelend en zeer fraai is „De Golf" van T. Bakker- Hopman uit De Koog. Ruig, kleurig en primitief zijn de schil derijen „Baadster op rood-wit laken" en „Plankzeilen" van L.l. de Vries uit Zuidhaffel. Een ondeugende bijdrage leverde Klaas Kikkert uit Den Burg die twee afdrukken van een foto van een duin- kust, zodanig presenteert dat het twee naakte vrouwen lijken. Mevrouw C. Timmer uit Het Noorden maakte een aquarel van een briefje in een fles en (onder het motto „De kust gekust") van een branding die botst op een stijle kust, in de vorm van een kop met grijnzende bek. Vol gens een bijzondere techniek waar aan plakwerk en spuitwerk is tepas gekomen maakte J. Leuven uit De Cocksdorp een viertal werken, die voor een deel uit Mondriaanachtige met-realistische alsmede grafische elementen zijn opgebouwd, maar daarnaast ook herkenbare details be vatten, zoals De Muy, vogels en de Eierlandse vuurtoren. De expositie werd vrijdagmiddag ge opend door burgemeester A. Schip per in aanwezigheid van de exfrosanten en de adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid. Schip per noemde het thema juist in de Texelse situatie zeer gelukkig en ver wachtte dat van de zijde van Texelaars en toeristen veel belangstel ling voor de tentoonstelling zal bestaan. De tentoonstelling wordt voor een groot deel bekostigd door de provin ciale Toer In-organisatie, wat er in dit geval op neerkomt dat Toer In het prijzengeld beschikbaar stelt. Er zal een kwaliteitsprijs van f250,- worden toegekend aan het beste werk, ver der een aanmoedingsprijs van f150,- en tenslotte zal het publiek uitmaken welk werk met de publieksprijs wordt bekroond. Dat laatste gebeurt vol gens het principe: de meeste stem men gelden. Iedere bezoeker van de tentoonstelling wordt uitgenodigd op een formulier zijn voorkeur kenbaar te maken. Tijdens de voorbereiding van de Texelse pupillencompetitie voor ko mend seizoen bleek er verschil van mening te bestaan tussen SV. Texel en de andere voetbalverenigingen. Na hevig vergaderen is een oplos sing gevonden, maar de manier waarop dat is gebeurd is voor geen van de partijen bevredigend. De oorzaak van de ruzie ligt bij de D- pupillen. SV. Texel wilde haar D- pupillen in Den Helder laten spelen omdat dat de ontwikkeling van dit team ten goede zou komen. De an dere verenigingen hadden hier hun twijfels over. Men vond dat je elkaar op een eiland als Texel, met maar weinig pupillenteams, nodig hebt om een acceptabele competitie te orga niseren. De standpunten verhardden zich zo danig dat zowel SV. Texel als In De Cocksdorp wordt zaterdag de traditionele Ronde van Zuidema voor de 32ste keer gehouden. Deze „wie lerklassieker" over zo'n vijftig kilo meter wordt als altijd luidruchtig gestart door naamgever Kees Zuide ma met zijn jachtgeweer. De Ronde van Zuidema telt mee voor het Texelse klassement 't Wolskuurtje en het jaarklassement voor de Old- inn trofee. Deelnemers kunnen zich vanaf 17.00 uur inschrijven in het Eierlandse Huis. Daar is ook gelegenheid tot douchen en verkleden. Meedoen kost 710,- plus 7 5,- borg voor de rugnummers. De route die wordt gereden is Molen laan, Vuurtorenweg, Langeveldstraat en Kikkertstraat. Behalve ereprijzen zijn diverse premies te winnen. Om 20.00 uur begint de dikke bandenra ce voor kinderen tot en met 12 jaar. Deze kunnen vanaf 19.00 uur in schrijven bij de startwagen in de Kik kertstraat voor 7 2,50 plus 75,- statiegeld voor het rugnummer. Zij moeten twee rondjes rijden over de Kikkertstraat, Ploosterstraat en Langeveldstraat. Om 20.15 uur is de dikke bandenrace voor volwassenen. Ook daarvoor kan vanaf 19.00 uur worden ingeschreven bij de startwagen. Kosten zijn 75,- plus f5,- borg. Speaker tijdens het evenement is Marco van Sambeek. In verband met de Ronde van Zuide ma heeft de bus van 18.50 uur geen doorgang in het dorp. De bus stopt bij de laatste halte voor het dorp bij de Roggeslootweg. ti onthouden oud-Hollandse tcn 'Ze Van Mars-namen. An- ;«"nmissieleden tilden daaraan jwaar of vonden dat men nu 31 "iet die schrijfwijze voor dit 's begonnen en er daarom foor "toet gaan. Voortgekomen uit het oude clubblad „De Zwaluw" van voetbalvereniging ZDH, zag op 9 september 1974 „De Hoornder" het levenslicht. Deze dorpskrant, die naast sportnieuws ook andere wetenswaardigheden vermeld, bestaat dus vijftien jaar en ter gelegenheid daarvan is een jubi leumnummer verschenen. De omslag van De Hoornder is een vertrouwd beeld. Vanaf het begin werd de tekening gebruikt. De naam gaf meer voeten in de aarde. Door een foutje bij een drukkerij aqn de overkant kreeg het blad de titel „Den Hoorner" mee, maar dit kon gelukkig in het tweede exemplaar dat uit kwam al weer worden rechtgezet. Echt over rozen ging het niet in het begin. Samenstellers Cor van Heer waarden, Gerard, Harry en Louis Bak ker kregen het moeilijk toen enkele kritische stukjes over de toenmalige ZDH-trainer niet in de smaak vielen bij de lezers. Na een vervelende ver gadering werd de zaak opgelost. Kopij De Hoornder verschijnt eens per maand in een oplage van 390 stuks. Ze worden praktisch huis aan huis bezorgd door vrijwilligers in Den Hoorn en 't Horntje. Daarnaast krij gen donateurs een exemplaar en oud- Hoornders in Den Burg. De huidige redactie bestaat uit Corrie Maas, Gijs Afman, Louis en Marco Bakker. Louis Bakker is al vanaf de oprichting bij de dorpskrant betrok ken. „Ons probleem is vaak: hoe krij gen we 'm vol. Iedere 15e van de maand moet de kopij binnen zijn, maar meestal is er dan nog niks. En dan komt er ineens in twee dagen zóveel binnen dat geen tijd overblijft om zelf nog wat te schrijven". Inleve ren van de kopij moet gebeuren bij de school of bij Marco Bakker thuis. De Hoornder wordt vervaardigd in de Drijverschool. Daar staat de stenci- lapparatuur en de voorraad papier. De redactie blijft voortdurend kritisch op eigen werk. „We hebben er wel over gedacht om nóg meer aandacht aan de kwaliteit te besteden, maar dan zouden we minder vaak uit moe ten komen en dat gaat weer ten koste van de kwaliteit", vertelt Louis Bakker. Door tijdgebrek komen de sa menstellers aan veel ideeën niet toe. Ondertitel Gijs Afman gaat dit jaar de vaste ploeg van medewerkers verlaten. Zijn deel van het werk wordt voorlopig overgenomen door Marco Bakker. In de ondertitel van De Hoornder staat nog steeds dat het een club blad van ZDH betreft, maar niemand van de redactie heeft binding met deze club. „Het is echt een dorps krant geworden", aldus Bakker. De enige bemoeienis die ZDH met het samenstellen heeft is het maan delijkse samenvoegen en nieten van het blad, dat door de voetballers na afloop van de training wordt gedaan. Vroeger werd dit door de redactiele den gedan in Loodsmanswelvaren. Al vijftien jaar draait het blad op in komsten van adverteerders. Nooit hoefde er geld bij, sterker nog, er kon zelfs een spaarpot worden gevormd waaruit enkele jaren geleden een nieuw stencilapparaat kon worden gekocht. Dorpsroddel Zowel de omslag als de advertentie pagina's worden verzorgd door Lan- geveld en de Rooij. Bakker: „We zijn het verplicht tegenover de adverteer ders dat die bladzijden er zeer goed verzorgd uitzien". Naast het dorps- en sportnieuws is in De Hoomder ook plaats voor dorps roddel. „We hebben een soort top tien met zaken die de Texelse Cou rant normaal gesproken met halen. Het zijn vaak „inside jokes" en woordspelingen, die door eigen bevol king wel worden gesnapt, maar door buitenstaanders niet", vertelt Gijs Afman. De redactieleden zijn het erover eens dat De Hoornder een functie vervuld binnen Den Hoorn. Gijs Afman: „Vaak merk je niet dat het blad wordt gele zen, tot het eens te laat verschijnt. Dan word je door iedereen aan gesproken". Het schoolmeuws neemt een belang rijke plaats in in De Hoornder. Teke ningen, verhaaltjes, maar ook mededelingen aan de ouders worden via de dorpskrant bekend gemaakt. Hierdoor raken ook mensen zonder kinderen op de basisschool betrokken bij wat daar gebeurt. Ooit is geprobeerd het blad op kring looppapier te laten verschij nen. Dit lukte niet, doordat de apparatuur te veel vervuilde door de stoffigheid van die papiersoort. Het jubileumexemplaar van de krant ziet er goed verzorgd uit. Hoewel het er in het begin even zorgelijk uitzag heeft De Hoornder zich in de loop der tijd een rotsvast plaatsje veroverd en zal het blad ongetwijfeld nog vele jaren worden voortgezet. pupillen-competitieleider Jan van der Ploeg brieven schreven naar de KNVB om de zaak toe te lichten. De KNVB had het hier moeilijk mee, omdat op Texel een zogenaamde „wilde" com petitie wordt gespeeld. Texel regelt altijd de eigen zaakjes en meeste ver enigingen hebben hun pupillen niet eens als KNVB-lid ingeschreven. De KNVB wilde toch iets doen en er werd geadviseerd een extra vergade ring te beleggen onder voorzitter schap van Joop Koning (vertegenwoordiger van de KNVB op Texel) en Albert Hoven (voorzitter van de Sportraad). Het doel van de ver gadering was het bemiddelen bij dit conflict. Onwrikbaar De extra vergadering werd op 5 juli in de kantine van SV. De Koog ge houden en beide partijen hielden on wrikbaar vast aan hun standpunten. SV. Texel vond dat een D- pupillencompetitie zonder hun team evengoed mogelijk was. De andere clubs waren het daar absoluut niet mee eens. Zij stelden dat een vol waardige pupillencompetitie alleen mogelijk was als élle teams op het eiland meededen en als één elftal van een vereniging aan een andere competitie dan de Texelse gaat mee doen, betekent dat, dat élle pupillen- teams van die club niet meer mee kunnen doen aan de Texelse com petitie. Ondanks verschillende compromis voorstellen van de bemiddelaars kwam er geen beweging in de door beide partijen ingenomen standpun ten. Na anderhalf uur vergaderen werd de bijeenkomst gesloten met Woensdag 19 juli wordt op het be drijf van de firma H. Tjepkema Zoon (Oosterenderweg 11) een vee- teeltbeoordelingswedstrijd gehouden, georganiseerd door de gezamenlijke veeteeltstudieclubs. Aanvang 10.00 uur. Publiek is welkom. De wedstrijd begint met een schrifte lijk gedeelte, waarbij de deelnemers vijf koeien moeten „plaatsen", dit is de volgorde in kwaliteit bepalen. Even na 11.00 uur begint het monde ling gedeelte waarbij de deelnemers de kwaliteitskenmerken van de ge toonde dieren opsommen en daarover worden ondervraagd. Een en ander gebeurt ten overstaan van een jury, bestaande uit twee Texelse veehou ders en de inspecteur van de RON. Aan de wedstrijd zal worden deelge nomen door 20 tot 25 Texelse vee houders van ten hoogste 30 jaar. De beste negen worden afgevaardigd naar de provinciale veebeoordelings- wedstrijd op 28 juli in Midden Beemster. Morgen staat de folklorewoensdag in het teken van het dier. De Groene- plaats wordt weer bevolkt door scha pen, koeien, geiten, varkens, paarden, kleinvee en andere dieren die Texel rijk is. Uit andere streken komen twee olifanten waarmee net als in voorgaande zomers een ritje kan wor den gemaakt. Een minstens zo grote attractie is de lammerenmarkt. Onge veer 500 lammeren zijn hiervoor aan gemeld. Echte handel is mogelijk, kooplui (ook van de vaste wal) zijn aanwezig. De aanvoer van de lamme ren moet gebeuren via de doorbraak van de Elemert naar de Groeneplaats, vóór half elf 's ochtends. Aansluitend begint de markt. Juwelier Martin Tromp heeft de en tree van zijn winkel aan de We verstraat laten verbreden. De 80 centimeter smalle deur en hoge drempel hebben plaatsgemaakt voor een comfortabele 1.35 meter brede ingang. Dat is niet gedaan om nu grote aantallen klanten tegelijk naar binnen te kunnen lokken, aldus Tromp „Het is zuiver bedoeld om de zaak toegankelijker te maken voor in validen. Ik was het gemartel van rolstoelgebruikers door die smalle deur zat. Echt een niet-commerciële aanpassing dus, waarmee ik hopelijk een voorbeeld zal zijn voor andere ondernemers." In het geval van Tromp was er veel geld mee ge moeid, aangezien ook de dure in braakbeveiliging moest worden aangepast. De juwelier greep de gele genheid tevens aan zijn zaak een be scheiden opknapbeurt te geven. een door ieder als slecht ervaren uit komst: SV. Texel gaat met D1 naar Den Helder. De overige clubs vormen een eigen competitie, waarbij ze de D2, E en F-pupillen van SV. Texel uit sluiten. Wandelgangen Na afloop van de vergadering werd in de „wandelgangen" nog druk na gepraat SV. Texel heeft de zaak nogmaals in het jeugd- en hoofdbestuur aan de orde gebracht. Om voor hun overige pupillen de competitie veilig te stellen werd besloten het nieuwe seizoen tóch met de D-pupillen op Texel te blijven. Alle obstakels voor de komende pu pillencompetitie zijn dus uit de weg geruimd, maar de manier waarop dit is gegaan is voor geen der partijen bevredigend. De gebeurtenissen zijn niet in het belang van de voet balsport geweest en de bemiddelaars hebben voorgesteld om, meteen na aanvang van de nieuwe competitie, met alle Texelse voetbalverenigingen rond de tafel te gaan om te voorko men dat toekomstige competities eenzelfde moeizame start krijgen. Een positieve uitkomst van deze ver gadering moet mogelijk zijn, want naast behoorlijke meningsverschillen zijn ook goede ideeën naar voren ge bracht, die het bespreken meer dan waard zijn. „We waren op de jarigheid en ik had mien ouwe fiets mee Die zet ik altoos zó neer, want het slot doet het niet meer, maar d'r beurt nooit wat. Maar nou was-ie weg", vertelt P. Vlaming uit Oosterend. Hij ging ervan uit dat zijn trouwe ijzeren ros door kwajongens was mee genomen en dat hij hem wel weer terug zou vinden. Enkele dagen later meldde een buurman van de jarige dat hij enkele toeristen rond de fiets had zien scharrelen, terwijl Vla ming met zijn vrouw de visite aflegde Het slachtoffer. „Hij had hoort dót ze naar een camping in 't Noorden mosten en doe ben ik deer heen gaan met Erik Wieringa, een jonge sterke kerel". Na enig zoeken vond Vlaming bij een caravan zijn fiets terug, hoewel de tas die erop zat ont brak. „Erik bonsde op de deur en die mensen konden niet aars as toegeven. En hee liet ze zó f25,- betalen voor die tas, want die hadden ze ergens in een sloot gooit, zeeèn ze". Vlaming heeft de tas niet te rug, maar zijn fiets wel en dat telt voor hem 't meest. „Och, 't is maar een ouwetje, maar ik bin d'r toch blied mee". In verband met vakantie vervalt tus sen 17 juli en 21 augustus het spreekuur van het maatschappelijk werk in dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. Wie hulp nodig heeft in deze periode kan dagelijks van 9.00 tot 10.00 uur terecht op het spreek uur in het bureau te Den Helder, Spuistraat 1, telefoon 02230-15834. Telefonisch is dit bureau op werkda gen bereikbaar van 9.00 tot 17.00 uur. Buiten kantooruren kan gebeld worden met de telefonische hulp dienst in Alkmaar 072-613614. Met ingang van maandag a.s. zal niet meer gratis geparkeerd kunnen worden op de openbare parkeer plaats bij de hoek Wilhelminalaan- Waalderstraat. Wie er zijn auto neer zet moet deze voorzien van een bon netje dat kan worden afgehaald bij de parkeerautomaat. Het tarief is een kwartje per uur tot een maxi mum van een gulden. De gemeente heeft de automaat ge plaatst op verzoek van Albert Heijn en enkele andere ondernemers uit de Waalderstraat, die dagelijks het na deel ondervinden van de parkeemood in deze omgeving. Zowel de eigen parkeerplaats van Albert Heijn als het gemeentelijke terrein er tegenover staan voortdurend vol. Voor een deel wordt het probleem veroorzaakt door mensen die hun auto langdurig of zelfs permanent op het gemeentelijke terrein hebben staan, hoewel dit eigenlijk niet voor langparkeerders is bedoeld. Door de parkeerautomaat hoopt men te bereiken dat die lang parkeerders hun heil zoeken op het bijna altijd ruimte biedende parkeerr- terrein bij garage Grisnigt. „Het lijkt onsympathiek dat de klanten nu moeten betalen om hun auto te mo gen neerzetten, maar we denken dat de winkelende mensen het toch zul len wearderen dat er nu voor hen op korte afstand meer parkeerruimte komt", aldus een der betrokken win keliers.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5