Cjroen c2wartjJexeh in het hart-, kanvliegroute 30 jraden draaien Inzameling plastic roept problemen op vorstel vermindering geluidsoverlast: dansen zaten te zuidelijk eerlingenvervoer «f touringkar heilige dansavond Tanz-Abend ^et live-orkest Artikel 19 voor zomerhuizen en aardappelschuur Uit het politierapport: Provincie weigert ontgronding Gewonde bij botsing Kwaliteitsprijs voor Noorlander Hoofdwond door val pgericht 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.401 VRIJDAG 28 JULI 1989 ^ïT&De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 ^8 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ^Iflrktiid deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Pater jjplein 27, Den Burg. telefoon 02220 - 15472. abonnementen, etc.: Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /20,20 per kwartaal; los f 1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. it moet mogelijk zijn om de overlast van oefenende straalja- js op Noordelijk Texel op een eenvoudige manier aanzienlijk mg te dringen. Dat is de overtuiging van strandexploitant Ge ld Zoetelief van paviljoen „Vliezicht", die het Ministerie van ifensie heeft voorgesteld om de aanvliegroute van de vliegtui- ndertig graden te draaien. Hierdoor zou de kans dat de aaljagers vlakbij of boven Texels grondgebied komen veel klei- i worden en zou zelfs een afstand van twee mijl tot de kust acht genomen kunnen worden. ms moeten de vliegers minstens mijl van de kust wegblijven, dat is blijkbaar heel moeilijk herhaaldelijk zitten de vliegtui- veel dichterbij of komen zelfs bo- land ten zuiden van de doren. wordt in de hand gewerkt omdat vliegers bij het volgen van het ellipsvormige aan- en afvlieg- jitvrij sterk „naar links" moeten luren om na het afvuren van gra- snof raketten op behoorlijke af- id van de noordpunt te blijven, die ellips dertig graden wordt ver in), is het afstand houden veel wudiger, zo redeneert Zoetelief, strandexploitant voert zijn actie houtje, dus los van de ge ldelijke pogingen om verminde- van de geluidsoverlast te krijgen. Ikan geen kwaad dat anderen wat doen. Ik ben bang dat het ■rs veel te lang duurt voordat er «lijk verbetering komt", zegt sliet. Het is overigens niet de a keer dat verlegging van de aegroute wordt geopperd als ((jkheid om de overlast terug te |en. Tot dusver had Defensie geen oren naar, naar het schijnt Be plaatsnamen Domburg en Oen Burg lijken op elkaar. Daar- kon het gebeuren dat roe rsten uit het Franse Annecy-le Heuse, die een logiesadres telden besproken in de Bern- ted/aan in Den Burg, niet naar fael reisden maar naar Dom mig in Zeeland. Daar konden 'i echter nergens de Bernhard- ■aan vinden. De vergissing werd duidelijk toen zij om hulp troegen bij de VVV van Dom- waar uit het telefoonnu- rer van het bedoelde Redres werd afgeleid dat te Fransen te zuidelijk zaten. lei het adres op Texel werd tanlacr opgenomen, maar de fransen zagen tegen de lange nis op en bleven in Zeeland. 'eervoer van leerlingen van de 'ibosschool in Midden Eierland zal "end schooljaar weer worden ver- '9d door touringcarbedrijf Robert >svan Boven uit Oudeschild. Vorig agebeurde dat tegen een ritprijs n '50,- exclusief BTW, maar omdat rente is uitgebreid en zich meer jtgen hebben aangemeld, kost 'Mjaar f57,50. 'W, die dit vervoer jarenlang *!iin rekening nam, berekende Per rit. Aanvang 21.00 uur faterdagavond t/m 2 september amstagabend bis zum 2. September om vliegtechnische redenen. Gerard Zoetelief zegt echter niet in te zien waarom een verlegging van dertig graden niet zou kunnen. Hij is in die mening gesterkt door een officier van het Bureau Geluidshinder van het Mi nisterie van Defensie, die er volgens hem net zo over dacht. Spoed „Het is belangrijk dat er nu eindelijk eens echt wat gebeurt", zegt Zoete lief, die voor de mensen van de luchtmacht geen onbekende is omdat hij talloze malen aan de telefoon heeft gehangen als de vliegers het volgens hem weer eens te bont had den gemaakt. In zijn brief aan het mi nisterie wijst hij erop dat nu al tien jaar lang regelmatig wordt geklaagd over de geluidshinder die het gebruik van de schietinrichting op de Vliehors op Texel teweeg brengt. Er was hoop op verbetering toen anderhalf jaar ge leden in De Cocksdorp een hoorzit ting werd gehouden, maar nog steeds wordt de rust van de Texe laars en van de sterk in aantal toene mende toeristen in de noordkop herhaaldelijk door de oefenende straaljagers verstoord. Zoetelief wijst erop dat hij niets tegen Defensie heeft en hij wil ook helemaal geen verbod van de schietoefeningen of het gebruik van de Vliehors daarvoor. „Waar meerdere belangen in het ge ding zijn dient naar onze overtuiging de weg van het compromis bewan deld te worden". Als argument voert hij niet alleen aan dat het belang van rust en stilte in Texels noordkop de laatste jaren veel gewichtiger is geworden nu daar een grote toeristische concentratie is ont staan, maar hij wijst ook op de vei ligheid. De schietinrichting van de Vliehors wordt zeer frequent ge- Via een artikel 19 procedure zal de gemeente medewerking verlenen aan de bouw van 19 zomerhuizen op de „Gortersmient" in de Dennen en een aardappelschuur aan de Ottersaat te Oudeschild. De aanvraag voor de 19 zomerwonin gen heeft betrekking op de derde fa se van het bungalowproject op de Gortersmient. Fase één is gereed en de bouw van fase twee start in het najaar. In verband met de tijd die nodig is voor de procedure, is de aanvraag voor fase drie nu al ingediend. Het college heeft al medewerking verleend aan de eerste twee fasen van het bungalowproject. In het bouwplan zit een strijdigheid wat be treft de dakhellingen, maar deze is door het college ook in de tweede fase geaccepteerd. De verhuurverplichting wordt door H. Gort, eigenaar van Gortersmient, ge regeld in de notariële acte voor de verkoop van de zomerbungalows. Aardappelschuur M. Witte wil een aardappelschuur aan de Ottersaat. Met uitzondering van de goothoogte voldoet het ge bouw aan de regels van het geldende bestemmingsplan buitengebied, waar in het perceel van Witte is bestemd als agrarisch. De goothoogte van het geplande ge bouw is vier meter, terwijl maximaal drie meter is toegestaan. Het college heeft echter meermalen verkondigd dat een goothoogte van vier meter geen probleem is als dat noodzakelijk is voor een doelmatige bedrijfs voering. Da vetla lijn geeft de huidige een- en atvHagroute lijn Ie het voorgestelde nieuwe circuit, waarbij het vlak bij of boven Texel komen, minder groot Is. bruikt. De kans dat er ooit eens een vliegtuig op Texel neerstort is niet uit gesloten. „Recente ongevallen in Bel gië en Zuid Limburg sterken ons nog in die bezorgdheid". Zoetelief heeft een afschrift van zijn brief gestuurd aan de Chef van de Luchtmachtstaf. Radar De klagende bewoners van Noordelijk Texel hebben meer dan eens beweerd dat het zeer vaak voorkomt dat de oefenende vliegtuigen van hun route afwijken en daardoor dicht bij Texel of zelfs erboven komen. De Lucht macht is het daarmee niet eens; af wijken van de route zou slechts een enkele keer voorkomen. Dit verschil van mening veroorzaakte op de hoor zitting van anderhalf jaar geleden irri tatie onder de aanwezige klagers want die voelden zich voor leugenaar gezet. De luchtmachtofficieren gin gen er (overigens niet ten onrechte) vanuit dat maar weinig mensen in staat zijn om van een voorbijkomend vliegtuig de hoogte en afstand te schatten en dachten daarom dat het met die routeafwijkingen wel mee valt. Binnenkort is dat verschil van mening mogelijk uit de wereld want de Luchtmachtstaf heeft inmiddels definitief besloten een radarinstallatie te plaatsen, waarmee de route die de oefenende vliegtuigen afleggen, nauwkeurig kan worden gecontro leerd. Twee officieren waren onlangs op Texel om de voorbereidingen te treffen en hebben van de gemeente, het waterschap ed. de nodige mede werking gekregen. Spoedig De radarinstallatie is een zg. fly cat cher, die een tijdelijk plaatsje krijgt op de dijk in de buurt van de vuurto ren. De betrokken officieren van de Luchtmachtstaf in Den Haag be vestigden dat de fly catcher in elk Uit een tent op een camping in De Koog is zondag een radiocassettere corder van het merk Sharp gestolen. Het apparaat had een waarde van T150,- en was van een 23-jarige toe rist uit Alkmaar. Uit de tent van een 48-jarige man uit Groningen is op dezelfde dag een cassetterecorder met bandjes en acht batterijen gestolen. Totale waarde was ongeveer f300,-. In de Ruyslaan te De Koog hield de politie in de nacht van dinsdag op woensdag een 25-jarige man uit Til burg aan die twee gestolen fietsen bij zich had. In dezelfde nacht heeft een groep van vijf toeristen zich in de Dorpsstraat schuldig gemaakt aan vandalisme. Er werden lantaarnpalen uitgetrapt, vuilnisbakken omgekeerd en fietsen vernield. Op de Postweg werd een automobi list geverbaliseerd die 130 kilometer per uur reed. Een toerist liep in De Koog vervaarlijk met een softbalknuppel te zwaaien. Het slagwapen werd door de politie in beslag genomen. Op een camping nabij De Cocksdorp ontstond maandag grote paniek toen een geestelijk gehandicapt meisje werd vermist. De politie vond het kind 's avonds laat met haar fietsje terug in De Cocksdorp. aan ven de oefenende vliegtuigen. De stippel gevaar dat vliegers ..uit de bocht" reken en geval vóór half oktober in bedrijf zal worden gesteld, maar wilden geen exacte data noemen en ook niet de lengte van de controleperiode. Want als de oefenende piloten dat weten, zullen ze misschien extra hun best doen om op zo groot mogelijke af stand van de Texelse kust te blijven en is het meetresultaat met represen tatief voor de normale situatie zonder deze controle. Overigens zou de ra- darwaarneming ook nuttig zijn als de piloten gedurende de controleperiode extra nauwgezet zouden vliegen, want dan is daarmee bewezen dat het zich aan de huidige route houden wel degelijk mogelijk is. Piet Blom uit Den Hoorn krijgt geen vergunning voor het ontgronden van een stuk land naast zijn boerderij aan de Westerweg. De provincie vindt het geringe economische voor deel dat het zou opleveren niet op wegen tegen de schade die aan natuur en landschap wordt toege bracht. In het betreffende stuk land bevindt zich een bult. Vooral bij droogte wil het gras daar niet goed groeien. Door egalisering van het terrein zou de grasopbrengst, die Blom nodig heeft voor zijn melkveehouderij, stijgen. Bezwaren tegen de vergunningaan vraag van Blom werden ingediend door directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie en door de Werk groep Landschapszorg Texel. Naar hun mening worden door ont gronding op die plaats natuurlijke en landschappelijke waarden aangetast. Daarnaast heeft het stuk land ver moedelijk archeologische waarde, is het zomers fourageergebied voor le pelaars, broedgebied voor weidevo gels als grutto en wulp en in de winter pleisterplaats van de wulp en de goudplevier. Er worden ook amfi bieën als de kleine waterslamander, de rugstreeppad en de bruine kikker aangetroffen. Niet herkenbaar De omgeving kent een golvend reliëf en dat zou door ontgronding niet meer herkenbaar zijn. Het bedrijf van Blom heeft een oppervlakte van zo'n 26 hectare. Het gedeelte dat hij wil egaliseren is ongeveer 1,5 hectare. De familie Blom vindt het erg jammer dat de provincie geen ontgronding wil toestaan. „Men vergeet wel dat zeker 11 hectare van ons land niet Ria Trap van de buurtwinkel in de Oranjestraat in Oosterend is bezig met een experiment. Ze zamelt afge dankt plastic in, zodat het tot nieu we produkten kan worden verwerkt. Ze doet het samen met Henny Am- sing uit Spang, die ervoor zorgt dat het plastic wordt gesorteerd en af gevoerd naar de fabriek, geperst in balen van 400 kg. Ria heeft van de gemeente een afge dankte glascontainer gekregen die naast haar winkel staat en waarin klanten en voorbijgangers hun plastic kwijt kunnen. Mede dank zij de en thousiaste wijze waarop de zeer mi lieubewuste Ria er reclame voor maakt, is de container al een paar keer boordevol geweest. Maar helaas is inmiddels ook gebleken dat deze wijze van inzameling grote problemen oproept. Daarom is het voorlopig niet de bedoeling dat het initiatief navol ging krijgt. Volgens de folder die Ria Trap heeft gemaakt kunnen in de container alle soorten plastic worden gegooid, met uitzondering van zwart landbouw plastic, flacons waarin bijtende stof fen hebben gezeten, chipszakken, vleesbakjes van de slager, piep schuim, plastic voorwerpen waarin ook andere materialen zijn verwerkt en plastic waarop papieren etiketten zitten of dat vervuild is door le vensmiddelen en andere stoffen die erin verpakt zijn geweest. Ria Trap, die er zich zeer aan ergert dat tegenwoordig zoveel artikelen en levensmiddelen in weggooiplastic zijn verpakt, is opgetogen over de grote response voor haar actie. Want het blijkt dat de mensen best willen meewerken bij het apart houden van afval dat nu tot nieuwe produkten (o.a. tuinmeubelen, wegmarkeringen Op de Postweg vond dinsdag een aanrijding plaats toen een 28-jarige Duitser achterop de Opel Kadett van een 23-jarige automobilist uit En schede reed, die stond te wachten om de Slufterweg in te slaan. De passagiere van de man uit Enschede, een 18-jarige plaatsgenote, liep door de botsing een dubbele zweepslag in haar nek op en moest per ambulance naar het Geminiziekenhuis worden vervoerd. De Opel raakte zwaar be schadigd. en PTT-paaltjes) kan worden gemaakt inplaats van op de vuilnisbelt of in de verbrandingsoven terecht te komen. Het probleem is echter dat in de con tainer toch veel ongewenst plastic en andere rommel wordt gegooid, zodat Henny Amsing aan elke containerla ding vele uren werk heeft om alles uit te zoeken. Daarom heeft zij voor lopig geen behoefte aan nog meer van deze opvangmogelijkheden op Texel, hopende dat het publiek alsnog uitsluitend de gewenste soorten schoon plastic in de container zal doen. rechtstreeks bereikbaar is voor de koeien en nu het zo druk is ga je niet twee maal daags een eind met die dieren over de weg", vertelt Ans Blom. Zij en haar man hadden het land naast hun bedrijf graag rendabe ler gemaakt. „We hebben eigenlijk nog niet besloten wat we nu gaan doen, maar ik denk niet dat we het heel hoog zullen spelen", aldus Ans Blom. Henk Noorlander heeft de kwali teitsprijs gekregen voor zijn olieverf schilderij „Engelandvaarders" dat momenteel is te zien op de Toer-ln themaexpositie in het raadhuis. De jury oordeelde dat het hier gaat om een origineel werk van goede kwaliteit. Het schilderij stelt de groep Texelaars voor die in april 1945 met de strandreddingboot Joan Hodshon naar Engeland gingen om geallieerde steun te vragen voor de Georgiers die op Texel in opstand waren geko men tegen de Duitsers. „Het werk roept een zekere spanning op die past bij de dramatiek van de afge beelde situatie. De afbeelding van de ze historische situatie past zeer goed bij het thema", aldus de jury, die be stond uit vertegenwoordigers van de gemeentelijke adviescommissie voor kunst-en cultuurbeleid en een verte genwoordiger van de tentoonstel lingsdienst van de Culturele Raad Noordholland. De prijs bestaat uit een bedrag van f250,-. De aanmoedigingsprijs van f150,- is toegekend aan mevrouw T. Reeder- Runhardt voor het olieverfschilderij „De Slufter". „Dit werk is qua tech niek goed uitgevoerd. Mevrouw Ree der beschikt over kwaliteiten in het hanteren van olieverf. Wij verwachten dat zij ook mogelijkheden heeft voor het werken op grotere doeken", aldus de jury. Er zal ook nog een publieksprijs wor den gegeven van f100,- voor de in zending die daarvoor volgens het publiek het meest in aanmerking komt. De bezoekers van de ten toonstelling (die nog te bezichtigen is tot en met donderdag 3 augustus) kunnen hun voorkeur kenbaar maken door het invullen van een formulier. Een 36-jarige gehandicapte vrouw uit Duitsland fietste woensdag met een groep over de Ruyslaan toen ze spontaan ten val kwam. Ze liep een flinke hoofdwond boven haar oog op en diverse schaafwonden. De vrouw is per ambulance naar het Geminizie kenhuis gebracht. Ria Trap met een van haar klanten bij de voor plastic afval bestemde container.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1