Vroeger trok ik hier zelfs tanden... met 'n schone tang FIETSENMAKER/POMPHOUDER HENK TROOST: Limburgse ondernemers helpen EcoMare-robben MiMiU l Kleppertjes geplaatst voor kampioenschappt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 JULI 't Hoekie van Klif, Herenstraat en Naalrand, waar Henk Troost zijn rijwielhandel en pompstation heeft, was in een grijs verleden de soos van Den Hoorn. De oude garde van het dorp kwam er da gelijks „te beurzen", de reisclub vergaderde in de werkplaats en het fanfarecorps DEK werd er opgericht. Jarenlang werkte Troost van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, verkocht souvenirs, hield gasten en had nog tijd voor een praatje ook. Anno 1989 is Troost's zaak nog steeds een voor velen onmisbaar aanlooppunt. In het seizoen wordt de zaak bevolkt door toeristen die er een fiets huren, benzine tanken of de weg vragen naar kapper of dro gist. De „Stienepikkers" zelf kunnen er het hele jaar door terecht met allerhande reparatieklusjes, die kennelijk alleen door Henk Troost tot een goed einde kunnen worden gebracht. En voor een gezellig praatje ruimt hij nog immer tijd in. Dit jaar is Troost een kwart eeuw dealer van het benzinemerk Texaco, de aanleiding voor dit verhaal. Mak kelijk formulerend vertelt hij hoe het is om een pompstation in een klein dorp als Den Hoorn te runnen. On vermijdelijk gaat hij terug in de tijd. toen zijn vader en oprichter van de zaak (1922), Jan Dirk Troost, behal ve rijwielhersteller ook timmerman was. Later, in de jaren zestig, vorm de het repareren van brommers de hoofdmoot van het werk. Die positie wordt tegenwoordig ingenomen door de fietsenverhuur. Henk Troost (58) vond het vroeger gezelliger, maar werkt nog altijd met veel plezier. „De mensen komen hier voor alles", vertelt Troost. In zijn jonge jaren was dat nog meer het geval dan nu. „Ik heb bijvoorbeeld veel stofzuigers ge repareerd. Ook nu komt nog wel een enkeling met zo'n ding naar me toe. Andere electrische apparaten nam ik eveneens onder handen, en pannetjes solderen deed ik ook. In het begin van de jaren zestig toen ik de zaak van mijn vader had overgenomen, verkochten we ook souvenirs. Fietsen voor de verkoop stonden in de voor kamer, achter een „etalage" met klei ne ruitjes. Later heb ik een muur laten plaatsen in de werkplaats, waardoor een winkelruimte ontstond. Dat werd de fietsenzaak. Over een brandstofpomp beschikte ik toen ook al, maar niet voor auto's. Voor brom fietsen hing in de zaak een meng- pompje, een automaat aan de muur waarin je een gulden moest werpen." De fietsenmaker speelde zelfs wel eens voor tandarts, verklapt Troost. Lurkend aan zijn sigaar, met pretoog jes glinsterend achter zijn brilletje herinnert hij zich: „Ik was een jaar of twintig en hielp nog bij mijn vader in de zaak. Op een dag kwam de ouwe Klaas Kok naar me toe en wees op een losse tand. Of ik die wilde trek ken. Geen haar op z'n hoofd die er aan dacht naar de tandarts te gaan natuurlijk. In die tijd moest je niks van dokters en zo hebben. Dus nou ja, als hij persé wilde, dan kon het. Ik heb toen die tand getrokken -zonder verdoving maar met 'n schone tang. Vele jaren later kwam hij weer naar me toe, met een zere kies. Dat bleek echter een heel wat zwaardere ope ratie, hij bloedde als een rund maar gelukkig liep het goed af." Vaste kliek Uit het verzoek van de oude Klaas Kok blijkt het vertrouwen dat men had in het vakmanschap van vader en zoon Troost. Kok maakte deel uit van de vaste kliek die dagelijks in de werkplaats bijeenkwam. ,Dat was in vaders tijd, zeg maar de jaren veertig en vijftig. Een heel stel ouwe mannetjes kwam elke dag bij ons de nieuwtjes uitwisselen, „te beurzen". Aris Smit, Pieter Willem Lap, Klaas Kok, Jan Jacob de Jager die er vaak tussen werd genomen waardoor het wel eens op ruzie uit draaide. Maar meestal was het vrese lijk gezellig. De werkplaats was een uitkomst voor degenen die niet naar het café wilden, 's Avonds zaten die mannen te dammen op de werkbank. Ze vroegen mij dan of ik een zak on gepelde pinda's wilde halen bij het winkeltje van Le Noble op Klif." Henk Troost belandde op zijn vijftien de in het vak. Hij kwam toen net van school en ging niet door naar de am bachtsschool in Den Helder, zoals sommige anderen deden. De grond beginselen leerde Troost van zijn va der, maar toen zijn broer Aris uit Indië terugkeerde moest de jonge Henk uitkijken naar een andere baas omdat er geen werk voor drie man was. Fietsenmaker Fup Zegel in Den Burg zou hem de verdere kneepjes van het vak bijbrengen. Lichtwachter In 1951 ging Henk Troost zelf in mili taire dienst, 21 maanden luchtmacht. Dat was eigenlijk een te lange perio de omdat zijn broer Aris de ouderlijke fietsenmakerij gedag had gezegd en had gekozen voor een bestaan als lichtwachter op de Eierlandse vuurto ren. Vader Troost was dan ook blij dat Henk uit dienst kwam. Pa draaide nog zonder papieren, maar als zoonlief z'n opvolger wilde wor den, zou daarin verandering moeten komen. In de avonduren blokte Troost op een schriftelijke studie van het PBNA en volgde de middenstand scursus bij meester Riteco. In 1960 was het zover, hij nam de zaak van zijn vader over. Dat betekende het einde van de timmermanswerkplaats. Hoge stoel „Met het houden van gasten, in de beginjaren, zijn we snel gestopt. Dan kwam je na een dag hard werken om half elf 's avonds eindelijk binnen en dan kon je nog op een hoge stoel zit ten ook omdat de gasten de beste plaatsen hadden bezet. Gelukkig had ik een hoop werk. Bromfietsjes voor al. Alle jonge jongens hadden ver snellingsbrommertjes. Puchies met een hoog stuur. Tegenwoordig repare ren de jongens alles zelf, maar toen wisten de meesten er weinig van. Repareren was destijds: alles uit el kaar halen. Tot en met de dynamo Nu flikker je die weg, is het een kwestie van vervangen in plaats van repareren. Persoonlijk vind ik dat erg jammer." In 1964 startte Troost met een benzi nepomp voor auto's. „Mevrouw Dros van de Autocentrale in Den Burg en Jaap Keijser, die daar vertegenwoor diger was, wilden een afzetpunt in Den Hoorn. Zij benaderden mij. Ik aarzelde, want Aart Slegh zat al met Shell in het dorp en ik wilde hem niet in de wielen rijden. Maar als ik het niet zou doen, zou het wel door een ander gebeuren, werd me gezegd en toen heb ik toegehapt." Kwart eeuw In februari van dat jaar begon Troost met het Caltex, een produktnaam van de ondernemingen Chevron en Texaco. Die gingen in 1967 apart ver der; bij het Hoornder pompstationnet je kon men vanaf toen Chevron tanken. In 1984 veranderde de merk naam weer in Texaco. Onder die vlag heeft Troost in feite al die jaren ben groenteboer" Karei Bogerd een Donderdag 27 juli De vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente heeft in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat een verkoping, aan vang 19.30 uur. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn brengt Yvonne Groe- neveld haar programma „Ludde- vudu en vandattum"; 21.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". De held is James Bond, de schurk is Franz Sanchez, de laatste neergezet door Robert Davi. Tot dusver speelde Davi types die aan de zelfkant van het leven staan. On- uitvoering van geestelijke liederen met orgelbegeleiding. Toegang gratis; aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt een zomerklaverjas- drive gehouden. Inschrijfgeld f3,- aanvang 20.00 uur. Zaterdag 29 juli Vanaf 12.00 uur havendag in Ou- deschild. Zie voor het programma het artikel elders in deze krant. der andere was hij te zien in The Goonies, Raw Deal, Wild Thing, Action Jackson en Die Hard. Be gin 1988 maakte Davi veel in druk als de PLO-terrorist Salim Ajami in de drie uur durende tv- special Terrorist on Train. Davi speelde ook in de tv-series From here to Eternity, Hill Street Blues en The Gangster Chronicles. Maar ook in de zestiende James Bond-film moet Davi uiteindelijk het onderspit delven. Vrijdag 28 juli Om 19.00 en 22.00 uur wordt in Cinema Texel de James Bondfilm „Licence to kill" vertoond. In de Hervormde kerk van Oosterend geeft „de zingende In Cinema Texel draait om 19.00 en 22.00 uur „Licence to kill". Zondag 30 juli In het kader van de tweede ha vendag van Oudeschild begint om 14.00 uur de wedstrijd „Fiets 'm erin". Zie verder het artikel el ders in deze krant. Om 19.30 uur begint in de R.K. kerk in De Koog een internationa le oecumenische dienst, geleid door mensen van „De Schuil hut", het duitse R.K. recreatie- team en de op Texel gestationeerde predikant van de Duits Evangelische kerk. Aan de dienst wordt meegewerkt door het koor The Singers of the Lord olv Nelleke Schreur-Visser en mogelijk een voor deze gelegen heid gevormde Duitse muziek groep. De dienst is tweetalig. De liederen zijn zo gekozen dat in beide talen op dezelfde melodie hetzelfde gezongen wordt. Bij an dere onderdelen zal de tekst in de met gesproken taal op de li turgie staan; de dienst duurt dus niet twee keer zo lang. De bij eenkomst zal worden afgesloten met gezamenlijk koffie drinken. De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt de jaarlijkse ge- zelligheidsrit; start om 11.00 uur op het parkeerterrein van mane ge Akenburg. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Maandag 31 juli In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Dinsdag 1 augustus In de R.K. kerk van Den Burg wordt een zomeravondconcert gegeven door Eeuwe Zijlstra (or gel) en Siemen Hoekstra (trom pet); aanvang 20.15 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „License to kill". Voor de overige evenementen verwijzen we naar de bijgesloten Recreatiekrant. is het meestal een zoete invaL Niet seizoem, De talloze contacten met mens, vaart hij als heel leuk. „Alleen; buitenlandse gasten onderdeler, len en ze alleen maar de term in eigen taal kennen, geeft het yg problemen", lacht Troost. Het toerisme geeft wel veel eq drukte, maar dat deert niet. weken is het weer voorbij. Bovj heb ik de boel sinds een jaar cl op een lager pitje gezet. werkte ik van 's ochtends vroeg Uit handen van de heer L. Spierings van Texaco Nederland kregen Henk Troost en zijn echtge note Lidy een oorkonde voor 25 jaar trouw dealerschap Henk Troost in zijn sfeervolle werkplaats waar in de jaren vijftig de oudjes van het dorp de nieuwtjes uitwisselden. zine geleverd en vandaar dat hij on langs werd gehuldigd voor een kwart eeuw dealerschap. „Geen record, maar wel lang. Zeker voor zo'n klein schalig station als hier in Den Hoorn", verzekerde de heer L. Spie rings, manager groothandel en in dustrie van de Nederlandse vestiging van Texaco. Spierings was naar Den Hoorn gereisd om het echtpaar Troost een oorkonde te overhandigen, hetgeen gebeurde in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de firma Rab BV uit Oudeschild. Zelfbediening De pomp is voor Troost altijd een aardige bijverdienste geweest. De laatste tijd wordt het wat minder, vertelt hij. „Dat is gekomen nadat automatische pompen en zelfbedie ning in zwang kwamen. Ik heb het idee dat de mensen het graag zélf willen doen." Het is niet zo dat alle inwoners van Den Hoorn bij hem ko men tanken. „Sommigen komen hier wel voor hun grasmaaierbenzine, maar de auto mag je niet volgooien. Die tanken in Den Burg of zo. Vraag me niet waarom. We zitten scherp aan de prijs, dus daaraan kan het niet liggen." Fietsen verhuren gebeurt bij Troost al zolang hij zich kan herinneren. „Vlak na de oorlog hadden we een stuk of acht huurfietsen in een kippeboetje. De prijs toen' Ik denk twee kwartjes per dag of zo. Nu is dat zes gulden per dag." Huurfietsen vergden een hele investe ring, maar leverden hun geld wel op. „Maar", waarschuwt Troost, „voordat een nieuwe fiets op de weg staat, heb je er al veel werk in gestoken. Je moet alle onderdelen nalopen en daarnaast heb ik een kaartensysteem waarin alle kenmerken van de fietsen zijn geregistreerd." Terugloop Hoewel de meer dan honderd kilome ter Texels fietspad minstens zo druk bevolkt zijn als voorheen, heeft de fietsenverhuur te kampen met een te rugloop, constateert Troost. „Dat komt doordat steeds meer vakantie gangers hun eigen fiets meenemen. Vooral herhalingsbezoekers die voor een langere periode komen, doen dat." Maar ook al huren ze geen fiets bij hem, toch wipt menig in de rondte fietsende toerist bij Troost aan. Even een sleutel lenen om het zadel te verstellen, de banden laten oppom pen en van dat soort klusjes. Ons vraaggesprek werd enkele keren voor zulke kleinigheden onderbroken, maar volgens Troost viel het met de aan loop nog wel mee. In het topseizoen 's avonds laat, maar daar word „seizoenmoe" van. Chagrijnig d Nu zijn we tussen de middag, 's avonds en in het weekend gesla Ik maak gerust mijn uren wel A ik het daar in het begin wel mj mee gehad, durfde zaterdag ar» de straat op. Dat is eigenlijk her ge vervelende van een 1 -mansbi je: je meent dat je nooit wegfe Zaterdag heeft het achttal van club De Kleppertjes zich doorl behalen van de tweede plaats dens een concours hippiquen aan Zee geplaatst voor de prov le kampioenschappen te Spaan de. Het meedoen aan deze ent wedstrijd was tevoren nog had zeker door vakanties van ruiten het uitvallen van een aantal po die kreupel waren. Vrijdagmidj kon pas worden beslist dat hel tal toch zou starten. Door heli ten van reserve ruiters en eent goed lopende pony was het ad compleet en kon men naar Wij Zee. De inzet van instructie, bestuursleden en ruiters om tin kunnen starten, werd zaterdag loond met een tweede plaats. I wat belangrijker was: met deze winning werd de plaatsing vo« provinciale kampioenschappen de achttallen-competitie bereikt Ook werd door zeven Kleppert) divtdueel gereden in zowel dres als springen. Het resultaat mod zijn: twaalf winstpunten. Tesss met Lady Daisy werd eerste ini dressuur. Hetzelfde resultaat be de ook Liane Vonk met Lindy.i dan in de L2-dressuur. Het L-sp voor D- en E-pony's werd eens tussen twee Texelse combinatie Chloë Weel met Zamba wasst barrage net even sneller dan Ar Kossen met Linardo en zij wers dan ook respectievelijk eerste: tweede. Voor de eerstvolgende wedstri 19 augustus zal de komende» goed worden getraind, want da gaan De Kleppertjes hun best d in Spaarnwoude voor de prow kampioenschappen van NoortfK Uitslagen B-dressuur: 1. Tessa Blom met Lady Cs 124 punten, 1 winstpunt. LVdressuir Beers met Shadow 121 punten, 1 vwrs L2-dressuur: 1. Liane Vonk metLindy' punten, 1 winstpunt, Annette Kossenc nardo 121 punten, 1 winstpunt. MM 3. Chloë Weel met Zamba 116 pun'.w. springen: 2. Vera Blom met Big Surprs fouten, voldoende, 2 winstpunten; Tess met Lady Daisy 0 fouten, voldoende, l pusnten. L-springen: (na barrage) 1.0 Weel met Zamba 0 fouten, voldoend* winstpunten; 2. Annette Kossen mei 0 fouten, voldoende, 2 winstpunten. Zes ondernemers uit het Limburgse Geleen zijn bezig vele duizenden guldens bijeen te brengen ten bate van de zeehondenopvang van EcoMare op Texel. Tot en met november leggen zij een deel van de opbrengst van een van hun artikelen voor dit doel opzij. Initiatiefnemer is de 32-jarige wijn handelaar, tevens muziekleraar en zangdocent Marcel Coops van wijn handel 't Kempke in de Annastraat. Die garandeert dat de actie minstens vijfduizend gulden zal opleveren. „Voor minder laat ik directeur Jan Kuiper niet naar Limburg komen". Coops werd geattendeerd op het be staan van de zeehonden van EcoMa re toen hij driekwart jaar geleden werd benaderd door een drukkerij uit Alfen ad Rijn die voor EcoMare een „sponsorposter" in de maak had en wilde dat Coops er een advertentie op zou laten zetten. In die tijd was er ook veel publiciteit rond het „Panda broodje", dat door bakkers in de han del werd gebracht ten bate van het Wereld Natuur Fonds. Zo kwam Coops op het idee om een van de door hem geimporteerde wijnen te verkopen ten bate van EcoMare. Bij elke verkochte fles zou een gulden worden afgehouden voor de Texelse zeehonden. Boze tongen beweerden dat Coops die gulden eerst bij de normale verkoopprijs had opgeteld, zodat de actie hem niets kostte en hem alleen maar reclamevoordeel opleverde, maar dat ontkent de Ge- leense vinoloog met veel stelligheid. Stembus De gemeente Geleen juichte het ini tiatief van harte toe en stelde een stembus van de verkiezingen be schikbaar, waarin de guldens voor EcoMare zouden worden gedepo neerd. Wethouder Vriesema luidde op 7 juli de actie in, bij welke gelegen heid notaris Wanders de stembus of ficieel verzegelde. Pas eind november wordt het zegel verbroken en zal blij ken hoeveel geld de actie heeft opge leverd. Om tot een zo hoog mogelijk bedrag te komen heeft Coops een goede, maar niet al te dure en door een breed publiek gewaardeerde wijnsoort gekozen: Cotes-du-Ventoux van f8,45 per fles. Het idee sloeg aan bij collega ondernemers. Twee café's en ti restaurants legden ook een gul per verkochte fles wijn opzij vo EcoMare en de buurman/slagef Coops offerde een kwartje bij e verkochte biefstuk. Tot op dat moment had Marcel Coops de zeehonden van EcoM nooit in het echt gezien; hij we nog nooit op Texel geweest. D« tigheid heeft hij inmiddels goeïi maakt. Met zijn vrouw verblijft Limburgse wijnhandelaar moms in een caravan op het heerlijke erf van recreatieboer Jan van S aan de Hoofdweg in Eierland. H was een openbaring voor hem wist niet dat Texel zo groot, zo en zo rustig was". Marcel Coops schenkt een glas Cote-du-Ventoux op het welslagen van

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2