Men mag 'm d'r weer in fietsen in Skil itgave gedichten verrassing Klaas Bonne Mark Knijnenberg wint 32e Ronde van Zuidema Afgeslankt kampioenschap ringsteken moeite waard Havendagen komend weekend Donderdag finale in De Cocksdorp Zomeravondconcert Tamme wielerwedstrijd Training SVO IBOP-proef alleen bij voldoende deelnemers mAG 28 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 S/7 Boon met zijn geruisloze protest-fiets. ^ochtend töaan Her ias-S. Kali: dagavond a Bonne (tweede ven rechtsI ontvangt uit handen van de burgemeester het eerste exemplaar van zijn gebundelde gedichten „Tussen dijk en Oudeschild staat zaterdag en zondag weer op zijn kop. Met de zogenoem de „Havendagen" grijpt het dorp de gelegenheid aan zich te presenteren aan toeristen en Texelaars. Zaterdag gebeurt dat met de inmiddels beken de non-commerciële markt en de monstraties vanaf 12.00 uur en zondag is het de beurt aan het suc cesnummer van twee zomers gele den „Fiets 'm d'r in". Tussendoor is het feest in de grote tent, met als hoogtepunt de zaterdagavond die muzikaal wordt begeleid door het trio „Memory". Andere dorpen hebben hun markten, Oudeschild grijpt liever naar een een malig evenement om het dorp te pro moten. Zo ontstond de eerste „Havendag" in 1986 en een jaar la ter was ook een tweedaagse een succes. Diezelfde formule hanteert de organiserende Ondernemersvereniging Oudeschild ook ditmaal. Om 12.00 uur geven de Texelse kottervloot en de Zaanse stoomsleepboot „Schee- r dat hij er zelf iets van wist. wn serie gedichten van Klaas i uit De Koog in boekvorm uit geven. De bundel heet „Tussen f en duinenrij" en bevat een se- e van 54 verzen die Klaas Bonne tafgelopen jaren publiceerde in BTexelse Courant. Woensdagoch- d kreeg de stomverbaasde dichter toek van de burgemeester die n het eerste exemplaar van de I officieel overhandigde. Bonne diepgetroffen: „Ik ben hele- Itl overrompeld". )was een oude wens van Bonne i gedichten eens als bundel bden worden uitgegeven, maar tot Iper was het er niet van gekomen. |t kinderen en andere familieleden pamden geruime tijd geleden ech- ïet plan om dat in stilte te doen. bjchten de kranten met de ge pen bij elkaar en maakten een t Big Langeveld en de Rooij i ze er een boekje van, dat s voor f14,95 te koop is bij de [boekhandels van Den Burg. De igstelling ervoor zou wel eens (kunnen zijn, want de poëtische stukken van Bonne worden in e kring gewaardeerd. Bonne ver- Me kunst om zijn visie op Texel- fctualiteiten raak, begrijpelijk en kook heel geestig in dichtregels Je woorden te brengen en is pij niet afkerig van een gevoelige i een critische noot. Jne heeft onder het Texelse pu ll dan ook vele supporters. [van hen is burgemeester Schip- "i dan ook geen seconde aar etoen zoon Nico hem vroeg of Jet eerste exemplaar van de in [diepste geheim voorbereide uitga- i Bonne wilde overhandigen, leen truc was ervoor gezorgd dat Jee op het gewenste tijdstip thuis 'in: Harry de Graaf maakte een pak „voor een interview over uw phten en schilderijen". Toen De Ten Bonne goed en wel in ge- k waren, kwamen de burge- pter en de familieleden binnen en 0 de verbouwereerde dichter [tullen we nu beleven?") zijn tl in de handen gedrukt. De bur- r verbond er de wens aan one nog lang in staat is om de s van de Texelse Courant met pedichten te boeien. Serieus 1163 jaar oud en geboren op de ■Texelse datum 12 december) ft zijn gedichten niet zomaar uit firw. Hij denkt er vaak heel lang 30 juli Deuce: Steenhuizen (d) de Wolf (h) Koopmans Heri Hodie: Kalis (h) 31 juli Deuce: Saai (h) Heri Hodie: Endruweit (h) 19.00 u. 9.30 u. 8.30 u. 9.30 u. 8.30 u. 20.00 u. Visser 11-8; P. Arkenbout 5-11 Heren: J. Endruweit 8-9. Alle uitgestelde wedstrijden ti|n gespeeld voor 31 augus- «rndagochtend 3 september 6e laatste wedstrijden net aansluitend daarop de van de poulewinnaars. over na en inspiratie is er niet altijd. Daarbij is hij critisch en vraagt zich voortdurend af hoe zijn poëtische boodschap bij het publiek zal overko men. Hij wil graag een beetje kritiek leveren, maar het mag niet kwetsend zijn. „Het is tot dusver maar één keer gebeurd dat ik commentaar kreeg omdat ze vonden dat ik toch beledi gend was geweest. Het ging om het gedicht „Gevleugelde bisschop" (bladzijde 26 van de nieuwe bundel - red.) waarin wordt verteld over een jongetje dat op de haven de Sint Ni- colaasintocht meemaakt. Als het kind merkt dat op practisch hetzelfde mo ment in zijn eigen dorp de sint ook zijn intree maakt, begrijpt hij daar niets van. Want de Sint is immers een verklede ambtenaar en „dus" kan die nooit zo snel in dat dorp zijn„.v. Voor de rest heeft Bonne niet anders dan lof geoogst, al loopt de kwaliteit van de verzen wel uiteen. Helemaal tevreden over zijn werk is hij bijna nooit. „Als ik het achteraf gedrukt zie staan, denk ik heel vaak: het had tóch anders gemoeten". Hoe intens hij bezig is met het rijmwerk blijkt uit het feit dat hij bijna al zijn gedichten uit het hoofd kent. Eindelijk tijd Bonne maakt al verzen sinds hij in de schoolbanken zat, maar pas nadat hij zijn werkkring bij De Vries en Van de Wiel verliet, kreeg hij tijd om produk- tief te zijn. Hij werkt niet alleen voor de Texelse Courant maar ook voor de dorpskrant van De Koog of voor mensen die ter gelegenheid van een jubileum of andere festiviteit een rijm willen hebben. Zo'n gelegenheidsrijm, vaak betrekking hebbend op de le vensloop van een persoon of paar, is voor hem echter een zware belasting. „Ik ben er soms wel een hele week mee bezig". Belangrijkste onderdeel van elk Bonne-gedicht is de „plot", de ont knopende slotzinnen. Meestal worden die aan de hand van een bericht in de krant of een persoonlijke ervaring het eerst bedacht. De rest wordt er met iets minder moeite aan toege voegd, vaak met niet meer dan vier regels tegelijk. „Ik blijf dan niet in huis prakkizeren, maar maak een om metje. Als ik opweg ben naar de schuur of de tuin vallen me vaak de volgende regels binnen". Zijn vrouw merkt het meestal niet dat Klaas weer met een gedicht bezig is en leest zijn pennevruchten pas als ze al in de krant staan. Is een vers een maal voltooid, dan doet Bonne het nooit op de post maar brengt het persoonlijk naar het privéadres van de TC-redakteur in Everstekoog. Sa men wordt het dan even doorgeno men om er zeker van te zijn dat het door een „vreemde" onvoorbereide lezer goed wordt begrepen. Bonne is een gevoelsmens die in zijn ijver om objektief en eerlijk te zijn, graag verschillende kanten van een kwestie in zijn verzen belicht. Vaak voert hij dan twee eenvoudige Texe laars ten tonele die luisteren naar na men als Jan, Trijn of Knelis. De ene persoon stelt kritisch of vragend het probleem aan de orde en de andere belicht de keerzijde van de medaille. Tragiek Niet alle gedichten van Bonne zijn om te lachen. In zijn nostalgische rij men voert weemoed de boventoon, andere getuigen van oprecht om schreven en altijd herkenbare tragiek. Vooral in laatstgenoemde categorie, in de bundel gelukkig goed vertegen woordigd, zitten meerdere uitschie ters die vooral door de eenvoudige woorden indrukwekkend zijn. Voor dat simpele woordgebruik heeft Bon ne een al even simpele verklaring: „Ik heb alleen maar lagere school gehad". lenkuhlen" gezamenlijk een oorverdo vend startsein. Op de havenkade staan tientallen kraampjes waarin de Oudeschilder middenstand en Texelse hobbyisten hun spullen showen en ter verkoop aanbieden. Kraampjes ten bate van de sportzaal zal men niet aantreffen, wél voor een ander goed doel: de restauratie van het zeemans kerkje, waarvoor de Zusterkring Ou deschild zich inzet. Daarnaast zijn demonstraties van oude ambachten, die veel gevallen met de visserij te maken hebben. Ook de Koger whip- perploeg en Duikclub Texel verzorgen regelmatig demonstraties. Als pu bliekstrekker fungeren de opgeknapte motoren van het voormalige gemaal Waalenburg. Het klapstuk van vorig jaar, de visafslag, wordt herhaald. Niet in een tent, maar vanaf een open wagen zal de vis worden ge veild. Waarschijnlijk zullen alleen gar nalen worden aangeboden. Kinderen hoeven zich niet te verve len. Voor hen is er poppenkast en zijn er spelletjes. Ook kunnen ze zich laten schminken. Stoomsleepboot Attractie in de haven is de reeds ge noemde stoomsleepboot uit Zaan dam, die nu voor het derde achtereenvolgende jaar present zal zijn. Dit schip wordt nog op kolen gestookt. Dat is een reden temeer voor de eigenaar naar Oudeschild te Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan. Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa- pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). Dinsdag wordt om 20.15 uur in de R.K.-kerk te Den Burg een zomeravond-concert gegeven door de musici: Eeuwe Zijlstra (orgel) en Siemen Hoekstra (trompet). Eeuwe Zijlstra is geboren in 1964 te Dokkem. Hij studeert orgel, koordirec tie en kerkmuziek aan het conserva torium in Leeuwarden. Hij is organist in Veenwouden en dirigent van het Dokkumer Mannenkoor en het Drachtster Kamerkoor. In het kader van de Haarlemse orgelmaand volgde Eeuwe Zijlstra een cursus Improvisa tie bij Hans Haselböck en Anders Bondeman. Zijlstra is een veel ge vraagd organist en begeleider. Siemen Hoekstra is geboren in 1966 in Damwoude (Friesland). Hij studeert Harmonie/Fanfare/Brassband-directie aan het conservatorium te Leeuwar den en trompet aan het Sweelinck- conservatorium te Amsterdam. Hij is dirigent van diverse brass-bands in Bijna zouden de toeristen en Texe laars deze zomer verstoken zijn ge bleven van de wedstrijdserie om het Texels kampioenschap ringsteken. Het zag er kort voor het zomersei zoen naar uit dat het traditionele schouwspel beperkt zou blijven tot één avond van de folklorewoensdag. Op het laatste moment lukte het toch om een vier wedstrijden omvat tend programma ten uitvoer te bren gen en dat blijkt tot dusver zeer goed aan te slaan. Woensdagavond werd in Den Burg de derde wedstrijd verreden en aanstaande donderdag is in De Cocksdorp de finale. Wie beslag gaat leggen op de „Jan Agter sr. trofee" is nog volkomen on duidelijk. Het slechtste resultaat mag namelijk worden afgetrokken en pas volgende week in De Cocksdorp ont staat daarover klaarheid. Het hele klassement kan dus nog op zijn kop worden gezet. Woensdagavond deed in Den Burg in elk geval de titelverde diger, Dick Smit, goede zaken. Hij won met steekster Neelie de Graaf- Smit niet alleen de dagprijs, maar kon tevens acht punten voor het Texels kampioenschap bijschrijven. Samen met Dirk Witte (Elisabethhoe- ve) en diens dochter Sandra behaalde hij de hoogste score. Van de concur rentie bleven Frans Bakker/Emmy Bakker en het olijke span Nisheeta Barnard/Klarina Combé het dichtst in de buurt met zeven punten (oftewel slechts twee gemiste ringen). Voor de dagprijs (waarvoor ook de zogeheten „toeristenronde" wordt meegeteld) kwamen Willy Zijm/Jo- hanna van der Zwaag-Zijm en André Bakker/Nancy Wetsteen-Siebeling een puntje tekort. Via een barrage maak ten ze onderling uit wie tweede en wie derde werd. Die strijd beslechtte Zijm overtuigend in zijn voordeel met drie goed gestoken ringen. De prijs voor het schoonste geheel ging dit maal naar Rein Eelman/José Eelman- Schaafsma. Het aantal deelnemers was in Den Burg het grootste tot dusver: 22 combinaties. In Den Hoorn waren het er 21 en op vakantiecentrum De Krim 15. Door een lid van de organi satie werd de publieke belangstelling in Den Burg als „gezellig druk" om schreven. In Den Hoorn was wat dat betreft een record gevestigd: voor de ringsteekwedstrijd daar was massaal volk op de been en was het zelfs „gevaarlijk druk". De wedstrijd op De Krim werd opgeluisterd met een achtspan-demonstratie. In Den Hoorn ging de dagprijs naar Fedde de Jong, Arie Brans werd daar tweede, voor Gretha Stiggelbout-Witte die voor de gelegenheid de teugels van menner Henk Spigt had overgenomen. Op De Krim sloeg de bokaalwinnaar van 1987, Gerard du Porto, zijn slag. Hij pakte de dagprijs voor Wil Siebeling en Willy Zijm. De 31 deelnemers aan de Ronde van Zuidema, die zaterdag in De Cocks dorp werd gehouden, maakten er een tamme vertoning van. Pas tegen het einde van de wielerwedstrijd voor niet-licentiehouders kwam er wat leven in de brouwerij, toen Mark Knijnenberg uit Krommenie dema- reerde en eenzaam op de finish af ging. Texelaar Evert Koopman werd derde. Door het warme weer hadden de renners weinig fut en ook het publiek liet het daardoor afweten. De ronde werd als vanouds gestart door naam gever Kees Zuidema, die met zijn jachtgeweer de omstanders deed schrikken. Theo Boom, één van de negen Texel se deelnemers, ontlokte de toeschou wers nog een flauwe toejuiching door een eerste doorkomst. Piet Roeper had pech: al na één ronde moest hij zijn reservewiel monteren. Tijdens de ronde boden verschillende ondernemers en wielerenthousiasten, waaronder „Opa" Stolk, spontaan premies aan waarvoor de deelnemers moesten sprinten. Erg veel spektakel leverde dit echter niet op Jammer dat de speaker erg slecht te verstaan was. Tegen het einde van de koers kon zelfs helemaal geen informatie meer worden doorgegeven, omdat de stroom was uitgevallen. Ontsnappen Kleine groepjes wielrenners waagden nog een poging om aan het peloton te ontsnappen, maar vergeefs. Alleen Mark Knijnenberg kon het gat tussen hem en de achtervolgers handhaven. In het begin van de wedstrijd liep de snelheid op tot zo'n 48 kilometer per uur, maar deze zakte halverwege he lemaal in. Een opvallende deelnemer aan deze 32e Zuidema-race was de 74-jarige Duitser Fritz Koblitz. Hij is in zijn jon ge jaren prof-wielrenner geweest. Uit betrouwbare bron werd bekend dat Koblitz in 1934 is gestopt met wiel rennen, nadat hij in een wedstrijd een beeld van Hitler had gewonnen, maar dat met wilde hebben en voor komen, want volgens traditie wordt de „Scheelenkuhlen" in de Texelse haven gebunkerd. Het gaat daarbij om kolen die in het afgelopen jaar in de netten van de Texelse vissers zijn terechtgekomen en vervolgens aan wal gebracht. Om 16.00 uur begint in de tent de boerenkapel te spelen en het Oude schilder visserskoor verzorgt rond datzelfde tijdstip een optreden onder de luifel van „Havenzicht". De boe renkapel eindigt om ongeveer 19.00 uur. De markt is omstreeks 17.00 uur ten einde. Het programma wordt om 21.00 uur hervat in de tent met het „Vissersbal". Het is het enige onder deel waarvoor entree wordt geheven. Spuitvoetbal Het waterspektakel „Fiets 'm d'r in" wordt om 14.00 voorafgegaan door een verrassende stunt. Vervolgens is het de beurt aan de vreemd uitge doste fietsers die gaan proberen over een smalle balk te balanceren. Inmid dels zijn dertig aanmeldingen binnen. Opgave is nog mogelijk tot het mo ment van aanvang (zondag 14.00 uur) bij Reina Tuitman, telefoon 15160, of zondag op de haven. Voor „last minute-boekingen" heeft de or ganisatie nog een aantal fietsen be schikbaar. Na afloop geeft de Texelse vrijwillige brandweer een demonstratie spuit voetbal, met medewerking van het publiek. De hele middag speelt nog het trio „Memory" in de feesttent en gaat tot circa 20.00 uur door. De training van SV Oosterend begint 1 augustus. Vanaf die datum komt men weer iedere dinsdag en donder dag bijeen, aanvang 19.30 uur. Friesland. Hij speelde bij het Neder lands Studentenorkest en bij het Re gionaal Jeugdorkest. Ook werd hij regelmatig gevraagd als trompettist bij het Frysk Orkest en het NCFtV koper-ensemble Het programma: 1. Orgel Marche triomphale: Nun danket alle Gott (Sigfrid Karg - Elen 1877-1933) 2 Orgel en trompet Concerto in D (Giuseppe Torelli 1658-1709). 3. Orgel Koraalvoorspel: Herr Jesu Christ, dich zu uns wend BWV 709 (Joh. Seb. Bach 1685-1750). Trio Herr Jesu Christ, dich zu uns wend BWV 655 (Joh. Seb. Bach). 4. Orgel en trompet Koraal uit cantate 147: Wohl mir, dass ich Jesum habe (Joh. Seb. Bach). Badinerie (Joh. Seb. Bach). 5. Orgel Andante in F KV 616 (Wolfgang Amadeus Mozart 1756-1791). Toccata (Theo dore Dubois 1837-1924). 6. Orgel en trompet Air (uit Watermusic) (Ge- org Friedrich Handel 1685-1759). Fantasie in D (Jog. Ludwig Krebs 1713-1780). Ook dit concert wordt georganiseerd door de raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken en is gratis toegankelijk. Bij de uitgang van de kerk wordt een kollekte gehouden ter bestrijding van de onkosten. 50 pfennig aan de eerste de beste verkocht. Hem werd verboden nog aan wielerwedstrijden mee te doen. Na de oorlog is hij echter weer op de fiets geklommen. De veteraan gaf nog menige jonge rijder het nakijken. Straaljager De officiële wedstrijd werd gevolgd door een deels gekostumeerde dikke banden race De jeugd weerde zich prima en bij de volwassenen vielen enkele fraaie creaties te bewonderen. Zeer in het oog lopend was Sil Boon, die een complete straaljager had na gebouwd. Met dit geluidsarme pro test vestigde hij nog eens de aandacht op de overlast die in het noorden van het eiland ontstaat door oefenende gevechtsvliegtuigen. Uitslagen: Ronde van Zuidema: 1.Mark Knijnenberg 2. Rob Wassenburg 3. Evert Koopman Dikke banden race, jongens t/m 12 jaar: 1. Dirk Westdorp 2. Andreas Schraag 3. Niels Den Brave Meisjes t/m 12 jaar: 1. Anita de Weert 2. Angelique Veldman 3. Carla Eilander Heren: 1. Marcel Boertien 2. Peter Tromp 3. Kees Klaassen Dames: 1. Sabine Beijert 2. Marion de Graaf 3. Diny van Tongelen. Als er voldoende deelnemers zich op geven, wordt op 12 december in ma nege Akenburg een Instelling Bruikbaarheids Onderzoek voor Paar den (IBOP) gehouden. Hiervoor kun nen zowel tuig-, basis- en rijpaarden worden opgegeven. Als er op Texel genoeg animo voor is, worden vóór de officiële IBOP-datum nog vier instructie-avonden in de ma nege gehouden. Hieraan meedoen kost f 40,-. Opgeven kan alleen schriftelijk vóór 5 augustus bij het secretariaat van het KWPN afdeling Noordholland, Berger- weg 108, 1817 MN Alkmaar.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7