'1 Forse boete voor drankrijder Den Hoorn donderdag in teken van landbouw Grote inzending voor schapenkeuring Texelaars voor de balie Seizoenrecords sneuvelden bij Hoornder crossloop Brommerbotsing Duivensport Competitie ringsteken Campingjeugd liep en zwom voor KNZHR Extra subsidie voor wachtgeld PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 AUGUSTUS! Dinsdag 1 augustus In de R.K. kerk van Den Burg wordt een zomeravondconcert gegeven door Eeuwe Zijlstra (or gel) en Siemen Hoekstra (trom pet), aanvang 20.15 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to Kill". Woensdag 2 augustus In het kader van het Folklorepro- gramma van de ondernemersve reniging Den Burg wordt de „Dag van de sport" gehouden in het centrum van Den Burg. Met Co ca Cola ski show, demonstratie van de botssimulator door Veilig Verkeer Nederland en presentatie van de terreinwagen die in 1988 werd gebruikt door het Neder landse team in de Camel trophee-ralley. Om 18.30 uur start een stratenloop van de At letiekvereniging en om 19.30 uur volgt een zeskamp. In het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente aan de Schoolstraat in Oosterend treedt zanger Karei Bogerd (de zingende groenteboer) opnieuw op, deze keer samen met een gelegen heidskoortje. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Gecollecteerd wordt ten bate van de stichting „Ontmoeting". In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Van 10.00 tot 16.00 uur wordt op campings en bij hotels op heel Texel op sportieve wijze ac tie gevoerd voor EcoMare. Tussen 18.00 en 19.30 uur volgt op het strand van paal 17 een ludieke slotmanifestatie. Ook in zwempark „Molenkoog" kan men voor de EcoMare-actie terecht. Tevens is daar vanaf 12.00 uur een gratis „spelenker- mis", met spelen voor jong en oud. Donderdag 3 augustus In Den Hoorn wordt de vijfde Landbouwdag gehouden. Ope ning om 10.00 uur op het keu ringsterrein naast de Hervormde kerk. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Op de Stolpweg in den Hoorn wordt een zeepkisten- en autope drace gehouden, aanvang 19.30 uur. Inschrijven kan vanaf 18.30 In theater-restaurant „Klif 12" in Den Hoorn wordt vanaf 21.30 uur opgetreden door het cabaret duo „Zindroom" uit Den Helder. Bert Schuiling en Herman Boon brengen een avondvullend pro gramma over een opvanghuis voor mensen met gezondheids- en andere klachten. Entree f15,-. Bij de vierde ZDH-crossloop deze zo mer in Den Hoorn werden goede tij den neergezet. De 98 deelnemers profiteerden van goede weersom standigheden. Drie seizoenrecords sneuvelden. Op de 8 km verbeterde de West- Duitser Lutz Lohse (student bij het NIOZ) de beste seizoentijd van de af wezige Minne Goënga met een halve minuut tot 27.56. Op de 4 km verbe terden Theo Franchimon en Roald van der Slikke hun eigen records. Theo Franchimon heeft aangekondigd aanstaande vrijdag een aanval te wil len ondernemen op de beste tijd ooit gelopen op dit parcours. Dit record staat sinds 1986 op naam van Win- fried Sattler met 13.31 min. (4.250 meter). Aanstaande vrijdag vindt om 19.30 uur de start van de volgende Hoornder crossloop plaats. De in schrijving begint om 19.00 uur in de kantine op het ZDH-terrem aan de Witteweg. Uitslagen: 8 km vrije inschrijvingen 1. Lutz Lohse 27 56; 2 Jan Zijm 29.32; 3. Toon Moelands 30.09. 8 km veteranen: 1 Piet Bakelaar 32.34; 2. Andre Bmsbergen 33 34; 3. Ben Schockman 33.56. 4 km vrouwen vanaf 15 jaar: 1. Tilly Eelman 18 55, 2. Erna Kuip 19.56; Rietje Posthumus 19.56 4 km mannen vanaf 15 jaar: 1 Theo Franchimon 13 57; 2. André Brouwer 14.32, 3. Jürgen Schmulke 15.07 4 km jeugd t/m 14 jaar: 1. Roald v/d Slikke 15.44; 2. Ronny v/d Slikke 16.59; 3. Jakob Bendictus 18.06 Een 20-jarige bromfietser uit Tegelen reed maandag op de Postweg in de richting van De Cocksdorp. Hij moest uitwijken voor een andere fietspadge bruiker en kwam daardoor op de lin ker helft. Daardoor raakte hij een 17-jarige tegemoetkomende bromfiet ser uit Amsterdam. Beiden bleven on gedeerd. De Texelse landbouw krijgt donder dag weer de kans zich te manifeste ren in Den Hoorn tijdens de jaarlijkse Landbouwdag. De agrarische happe ning, die voor de vijfde maal wordt gehouden, begint om 10.00 uur en eindigt om 18.00 uur. Opvallend is de grote inzending van Texelse schapenfokkers: liefst 200 zwoegervrije topdieren worden pu bliekelijk aan een keuring onderwor pen. In het omvangrijke concours hippique gaat de aandacht uit naar de damesrubriek, waarin de beste aanspanningen elkaar het kampioen schap van Noordholland betwisten. In vijf jaar tijd is de Hoornder Land bouwdag uitgegroeid tot een niet weg te denken evenement, dat z'n vleugels zelfs uitslaat tot de andere zijde van het Marsdiep. Zo zullen donderdag overkantse landbouwmechanisatie-bedrijven tus sen de vele kraampjes vertegenwoor digd zijn. Verwacht wordt dat de schapenkeuring eveneens nogal wat belangstelling van de vastewal zal krijgen. Momenteel zijn veekeuringen niet zo dik gezaaid in Nederland (me de als gevolg van de zgn. „melkers koorts" die onder het rundvee heeft toegeslagen): Den Hoorn mag zich dan ook gelukkig prijzen met het pro gramma. „Om in deze tijd een evene ment met runderen en geiten te organiseren, is het nodig deze dieren vooraf een bloedtest af te nemen. Door het importeren van embryo's en dieren uit het buitenland komen op Texel ziekten voor die voorheen ont braken. Ondanks deze extra proble men is het toch weer gelukt een keur aan vee te presenteren", schrijft Wil lem Goënga, de voorzitter van de on dernemersvereniging dan ook met trots. Vijf jaar geleden werd begonnen met een keuring van niet-zwoegervrije schapen. De keuring van zwoegervri je dieren begon in 1987 bescheiden, met veertig schapen. De Texelse cer- tificaatbedrijven stuurden vorig jaar het dubbele in en zorgen nu dus voor liefst tweehonderd dieren. Opening De officiële opening van de markt wordt om 10.00 verricht door ir. J. Zijlstra, consulent voor de rundvee houderij in Noordholland. De hande ling vindt plaats op het keuringsterrein op het land van Jaap Lap naast de NH kerk. Na de opening wordt gestart met een keuring van jonge en oudere rammen. Het eerste onderdeel van het concours hippique wordt afgewerkt om 11.30 uur. Pony club „De Kleppertjes" heeft in het programma een groot aandeel. De hippische onderdelen zijn door de he le dag verwerkt en vinden eveneens plaats op het landje van Lap. Het Noordhollands kampioenschap voor dames begint om 15.30 uur. Alle programma-onderdelen duren een kwartier. Vele inzenders hebben zich gemeld voor deelname aan keuringen van zo wel gebruiksvee als kleindieren/hob- byvee. Ook present is Pietje 15 van stemming krijgen. om half drie 's nachts in zijn terrein auto aangehouden met 1,66 promille alcohol in zijn bloed, veroorzaakt door tenminste acht pilsjes. De man gaf er overtuigend blijk van echt spijt te hebben van zijn misstap en zag in dat het om een zeer groot problem gaat. „Er gaat geen dag voorbij of er vallen doden als gevolg van rijden met drank op". Dat wist Mr Punt te waarderen. „U spreekt verstandige woorden", desgevraagd kreeg de offi cier van de verdachte te horen dat deze min of meer de leiding heeft over een gemengd bedrijf van totaal 70 ha en dat hij daarbij zijn rijbewijs slecht kan missen. Ze had voor dat laatste begrip en eiste een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid van een half jaar bij een proeftijd van twee jaar alsmede een geldboete van f1750,- of 35 dagen gevangenisstraf. De politierechter vonniste conform. „De boete is pittig, maar ik ben blij dat ik blijf rijden", al dus de verdachte, die ook nog vertel de dat hij sinds de gebeurtenis geen druppel drank meer heeft gedronken. Angstreaktie Een man uit Driebergen was niet ko men opdagen en werd daarom bij verstek veroordeeld. Hij was op 24 juli vorig jaar na „tien a vijftien pils- jes" in de auto gestapt en was door de politie aangehouden. Uit de bloed proef bleek een promillage van 1,59. Tegenover de politie had de verdach te verklaard dat hij in de auto was gestapt om te kunnen vluchten voor jongens die hem in elkaar wilden slaan, maar dat excuus maakte op de officier en de rechter weinig indruk. Conform de eis werd de man veroor deeld tot een boete van duizend gul den (of 20 dagen gevangenisstraf) en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. Recidive Een hardnekkige alcoholzondaar is een 26-jarige vrachtwagenchauffeur uit Ridderkerk, die op 29 juli vorig jaar op Texel na minstens acht bier tjes aan de rij ging. Om half drie 's nachts werd hij aangehouden en mocht zich onderwerpen aan blaas- en bloedproef. Daaruit bleek een pro millage van 1,68. Het was niet de eerste keer. In Rotterdam was de man in 1985 ook veroordeeld we gens rijden onder invloed, wat toen met een financiële schikking kon worden afgedaan, maar in 1987 was het opnieuw raak. Toen kreeg hij een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van negen maanden. Bij deze derde keer achtte de officier de maat vol. „De laatste keer bent u nog coulant behandeld, maar er is nu Zaterdag werden om 9.15 uur 30 Texelse duiven gelost in Arras (Noord-Frankrijk) op een afstand van 340 kilometer en met een zuid westen wind. De duiven kwamen vlot thuis. Arie Ellen kreeg de eerste duif op het hok om 13.02,15 uur. De juiste snelheid was nog onbekend, maar moet ongeveer 85 kilometer per uur geweest zijn. De uitslag: Arie Ellen: 1, 2, 5, 8, 9; Meyert de Waard: 3, 4, 6, 7. De competitie ringsteken 1989 be leeft donderdagavond om 19.00 uur de grote finale in De Cocksdorp. Ter voorkoming van misverstanden hierbij nog de mededeling dat de finale- westrijd wèl telt voor de eindstand van de competitie. De drie voorron des zijn nu verreden. Hievan mag het slechtste resultaat worden afgetrok ken. De definitieve stand, na aftrek van het slechtste resultaat, voor de Jan Agter-bokaal is als volgt: 1. D. Smit 16 pnt., 2/4. W. Zijm, J. v/d Zwaag en F. de Jong 13 pnt5/6. D. Witte, R. Eel man 12 pnt7/11. W. J. Bakker, R. Boom, A. J. Bakker, G. du Porto en L Eelman 11 pnt.; 12. C. Barnard 10 pnt.; 13. W Siebeling 9 pnt., 14 M. Boon 8 pnt., 15. P. Beers 7 pnt. Bij deze stand wordt dus het resul taat van de finaleronde bijgeteld. geen enkele reden meer om dei over het hart te strijken". Devj(' dachte verweerde zich doorte„ len dat hij het korte stukje tusse „nachtleven" en de camping maar had gereden omdat hi| de uit veiligheidsoverwegingen vlak' zijn tent wilde hebben, maar da gument werd door mevrouw Bos scher met verontwaardiging hand gewezen. Ze eiste negen,, den ontzegging van de rijbevoeg, heid, een boete van f 1500,- (0j 3 dagen gevangenisstraf) en een,, waardelijke gevangenisstraf vani weken bij een proeftijd van twe? „Als iemand zo vaak is gewaar schuwd is moet hij het zelf maa weten". Dat was een verschrikkelijke strj want in het arbeidscontract van verdachte, die onlangs vracht»® chauffeur is geworden bij een transportbedrijf, staat dat hij ore dellijk wordt ontslagen als hem .j bevoegdheid wordt ontnomen. H raadsman legde uit dat dit zijn f, ciële ondergang zou betekenen,, hij hij valt dan terug op een R\ï) uitkering die veel te laag is omj lasten (onder andere als gevolg aankoop van een woning) te kun dragen. „Het is treurig hoe leme zich op deze manier in de nest» werkt", aldus Mr Punt tot de® dachte. „U had het bijna met di rtier kunnen aanpakken". Hij had echter erbarmen want hij weeki zijn vonnis sterk af van de eis. H veroordeelde de chauffeur tot 1« weken gevangenisstraf, een boa van f2000,- of veertig dagen en voorwaardelijke ontzegging vani bevoegdheid van negen maande een proeftijd van twee jaar, Als a zondere voorwaarde voegde hij i toe dat de verdachte in die negt maanden geen andere auto's ma besturen dan de vrachtauto van baas. 3 7 jongens en meisjes die 0; camping „Sluftervallei" hum kantie doorbrachten, hebber zich met succes ingezet voor het goede doel. Met het Ie it ren van sportieve prestaties brachten ze liefst 71272,- toje voor de reddingsmaatschapp KNZHRM. Het bedrag werd vrijdag overhandigd aan de voorzitter van de afdeling h Cees Vlas. De 10-jarige Pin: Jong uit Spaarndam mocHi tot de rand met geld gevutë glazen kom overhandigen, ij dat hij voor de hoogste bi/dn ge had gezorgd. Pim had 33 campinggasten bereid gevon den te sponsoren en deed te volgens Iedereen versteld sla door vijftien rondjes van elk 800 meter hardlopend af te leggen, goed voor f143,- (to ander verscheen zonder spon sors aan de start, maar wist tijdens de loop toch f40,- as de toeschouwers te ontfutse len. Niet alle deelnemertjeslt den lopend een afstand al, i mocht ook zwemmend in het 20 meter-bad van de campm Vorige zomer maakte „Stufte vallei" ook al furore meteen sponsorloop, waarvan de op brengst naar EcoMare ging Geïnspireerd door dat initiatie benaderde Peter Quartet, be manningslid van de redding boot en werkzaam op de camping, de nieuwe recreate leider Erwin. Die ging akkoott onder voorwaarde dat de fe se redders een tegenprestafe zouden leveren. Voorafgaani aan de sponsorloop gebeutit dat: de whipperploeg uit De Koog gaf een levendige de monstratie van de werking een whippertoestel. Verschel ne kinderen werden in de „broek" overgebracht en na 1 loop wist iedereen het zeker, het geld zou een goede be- De 32-jarige Oosterender verdachte verklaarde vrijdagmiddag voor de politierechter in Den Helder voor een raadsel te staan. „Het bestaat niet dat ik zóveel heb gedronken". Toch had het gerechtelijk laboratorium bepaald dat in zijn bloed maar liefst 2,3 promille alcohol zat, nadat de blaasproef al eerder had aangege ven dat er sprake was van meer dan 1,8 promille. Politierechter mr. Punt twijfelde er dan ook niet aan dat de verdachte inder daad zo fors over de streep was gegaan en strafte genadeloos met een geldboete van f4000,-, een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden bij een proeftijd van een jaar. Programma 10 00 uur: opening; 10 30 uur: keuring ram men 2 jr en ouder; 10 45: keuring rammen V/2 jaar; 11.00 uur: kampioenskeuring ram men; 11.15 keuring overige schapenrubrieken Vanaf 11.00 uur en vervolgens op de hele uren keuringen van kleinvee op het plein voor de supermarkt Bij de vogelshow van „Op eigen wieken" in de werkplaats van Han Bak ker op de hoek van de Stolpweg en Her enstraat is de gehele dag iemand aanwezig voor informatie. Vervolg programma op het land naast de NH kerk: 11.30 4-tal pony's; 11.45 kalveren, ru briek I; 12.00 kleine limiet; 12.15 vaarzen, 12.30 pony springen D en E; 12.45 show gei ten lammeren; 13.15 kalveren, rubriek II; 13 30 grote limiet; 13.45 twenters, 14.00 pony springen. A, B en C, 14.15 kampioen kalveren; 14.30 open klasse enkelspan, 14.45 oudere koeien; 15.00 klavertje drie pony's, 15 15 hul diging Pietje 15; 15.30 damesrubriek, NH kampioenschap; 15.45 kampioen koeien; 16.00 bestgaande pony groot; 16.15 best- gaande pony klem, 16.30 open klasse tweespan, 16.45 show/keuring geiten; 17.00 finale springen; 17.15 show dwerggeiten; 17.30 finale bestgaande pony; 17 45 dagkam pioen. 2,3 promille is 4,5 keer het maxi mum alcoholgehalte dat iemand in zijn bloed mag hebben om nog een motorvoertuig te mogen besturen. Dat betekende dat de Oosterender die op 16 oktober 1988 na afloop van het bluesfestival door de politie was aangehouden, volgens de alge meen toegepaste normen in aanmer king kwam, voor een flinke tijd ontzegging van de rijbevoegdheid alsmede een geldboete. De officier mevrouw Mr Bosscher-Boon wilde er rekening mee houden dat de man de auto bij zijn werk niet kan missen en eiste daarom slechts een voorwaar delijke ontzegging, maar maakte de geldboete extra hoog. De rechter vonniste conform. Onbegrijpelijk De man, gesteund door zijn raads man Mr J.K. Feikema, meende dat er een fout moest zijn gemaakt bij de bepaling van het alcoholgehalte. Hij deed verslag van wat er die avond en In verband met de wachtgeldver plichtingen voor de ontslagen jeugd werkleider heeft de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) een aanvullende subsidie over 1988 nodig van f32.031,08. Voor 1988 is minder subsidie voor het jeugd- en jongerenwerk beschik baar gesteld, in verband met het ont slag van de jeugdwerkbegeleider. Doordat bepaalde CAO-regels moesten worden geëerbiedigd, kon het ontslag niet per 1 januari 1988 ingaan. De jeugdwerkbegeleider vocht zijn ontslag aan, wat tot uitstel leidde. Doordat hij ziek werd en het niet mogelijk is een zieke werknemer te ontslaan, werd de zaak nóg langer uitgesteld. Pas per 1 juni van dit jaar is het ontslag officieel geworden. De SOW krijgt echter geen geld meer voor de formatieplaats, maar moet wel de verplichtingen volgens de CAO vervullen. De gemeente heeft in verschillende gesprekken die over de ontslagprocedure zijn gevoerd steeds toegezegd dat de SOW in staat zal worden gesteld de verplichtingen van de CAO na te leven. Deze toezegging leidde tot de vraag om een aanvul lende subsidie. De raad zal worden voorgesteld deze beschikbaar te stellen. M.C. Hin, de koe die onlangs de 100.000 kg-grens passeerde. Een groot aantal hobbydieren wordt door deskundige juryleden beoordeeld, o.a. parkieten, tropische vogels, konijnen, cavia's en duiven. Diverse loonbedrijven tonen een deel van hun machinepark, overige agrari sche toeleveringsbedrijven zijn pre sent met een stand. Aan deze dag wordt o.a. deelgenomen door de Landbouwvoorlichting Texel, Texels Schapenstamboek Noordholland, Rundveeverbeterings Organisatie Noordholland, de Texelse Geitenvere niging, vogelvereniging Op Eigen Wie ken, k.s.v. Kotex, ponyclub De Kleppertjes en de SERT (Streekvere- niging van Eigenaren en Rijders van Tuigpaarden). Aan het eind van de dag zullen de kampioenen van alle rubrieken meedingen naar de titel „kampioen van de dag". Deze titel is van toepassing op zowel hobby- als gebruiksvee. nacht was gebeurd: van 21.00 uur tot even na middernacht had hij slechts „fanatiek" de bowlingsport beoefend in De Koog. Vervolgens was hij naar het bluesfestival in Den Burg gegaan waar het zo overstel pend druk was, dat hij niet of nau welijks obers kon bereiken om een consumptie te krijgen. Om kwart voor vier s nachts was hij volgens eigen zeggen niet verder gekomen dan vijf biertjes en twee Seven Ups met jonge jenever. „Maar ik was wel erg moe". Om vier uur wilde hij zich naar huis laten rijden, maar wegens de enorme drukte lukte het niet om een taxi te krijgen. Toen was hij maar in zijn eigen auto gestapt. „Al na honderd meter pakte de politie me. Het was stom van me, want op dat uur let de politie natuurlijk op" Met die opmerking legde hij geen eer in bij de officier en de rechter. „Je moet inzien dat je na drankgebruik de auto moet laten staan omdat je niet veilig kunt rijden en niet omdat de politie toevallig controleert", beet mevrouw Boscher de man toe. Mr punt twijfelde er niet aan dat het door het laboratorium vastgestelde promillage juist was. Hij concludeerde dat de verdachte vele café's is langs geweest en zich meer heeft laten in schenken dan hij zich kennelijk herin- nert. „Misschien was die ober een vriend van u en deed hij extra veel jenever in de seven Up". Mr Feikema sloot zoiets niet uit en het bevestigde voor hem dat de verdachte er geen erg in heeft gehad dat hij zoveel al cohol binnenkreeg. Feikema legde er de nadruk op dat verdachte zeker niet onverschillig staat tegenover het gevaar van rijden onder invloed. Na drankgebruik laat hij zich altijd met de taxi naar huis brengen; het was alleen deze keer niet gebeurd als ge volg van de topdrukte bij het blues festival. De raadsman vond dat de Oosterender die kort geleden met een eigen bedrijf is begonnen al zwaar was gestraft omdat hij zes weken zijn rijbewijs kwijt was ge weest. Hij had daardoor meerdere klussen moeten afzeggen, had daar door belangrijk minder inkomsten ge had en had dus eigenlijk al een flinke boete betaald. Voor Mr Punt was dat echter geen reden om de door de of ficier geëiste boete te verlagen. Balen „Ik baal er verschrikkelijk van. Het is gebeurd, maar ik wou dat het niet was gebeurd", aldus een een be rouwvolle agrariër uit De Cocksdorp, die zich vrijdagochtend ook moest verantwoorden voor rijden na drank gebruik. Op 21 mei vorig jaar was hij

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2