iportieve actiedag op ampings voor EcoMare Strandbewaking deed het goed in oefening Ludiek protest tegen straaljagers haalt tv idieke slotmanifestatie bij paal 17 sing Roeper wint ieravondkoers ugdige dieven mpeerden in uiken Nikadel Raadsvergadering Uit het politierapport Gered gereedschap Golfbaan op Razende Bol Niet gezien dAG 1 AUGUSTUS 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ,en wordt op veel campings het hele eiland tussen 10.00 en uur een sponsoractie gehou- en bate van een nieuwe water- nngsinstallatie voor EcoMare. sommige hotels doen aan de mee en zwempark „Molen- houdt enkele banen speciaal dit goede doel beschikbaar. In jnkoog" is tevens een zogehe- spelenkermis" met spelen voor en oud. Alle deelnemende cam- en hotels verzamelen 's Is vanaf 18.00 uur op het d bij paal 17 en zullen zich daar dieke wijze presenteren. Vervol- het hele gezelschap in op- naar EcoMare om de ngst van de actie te overhandi- :tiedag wordt gecoördineerd het recreatieteam van de Texel- lortraad, in samenwerking met are. De recreatieleiders op de mgs en in de hotels zijn al en- lagen druk bezig de gasten voor venement warm te maken. Het it dat hier en daar fanatiek gewerkt om maar zo origineel lijk voor de dag te komen. De estelauto van de PTT werd vrij- eschadigd bij een aanrijding op stweg. De postbode, een ige inwoner van Den Burg, kon otsing niet vermijden toen piot een tractor uit een uitrit voor Ie weg opreed. De PTT'er reed de rooimachine die aan de was gekoppeld. De tractor- feur was een 72-jarige Texelaar. s de vorige week gehouden wedstrijd voor toeristen en leden van de Wielervereniging de wielerbaan in Den Burg, èxelaar Piet Roeper met de te eer strijken in de A-poule, loeper was de overwinning een ling op zijn goede vorm van de tijd De volledige uitslagen t. I.Egbert van der Werf; 2.Jan Werner 1 Thijs de Boer; 2.Roel Bakker; de Wijn A-poule: I.Piet Roeper; 2Wim Jan- Dirk Vinke; 4.Jordi Vinke; 5.Petter Gal- irk Donberg; 7.Riek Akkerman m B-poule 1 Willem Trap; 2.Eelke Seep- fans Schaffairick; 4.Martijn Bakker olitie ontdekte dat twee jongens 1? en 18 jaar uit Maarssen die ictievelijk een brommer en een hadden gestolen, kampeerden eiken nabij de Nikadel. De kna- tadden enkele vierkante meters gerooid alvorens zij hun tentje tn opzetten. egale kampeerplaats kwam aan tht toen de jongste van de twee de politie aan de tand werd ge- lover de bromfietsdiefstal. Het 'een brommer die vorige week fe'dag was aangetroffen in een leegs de Oosterenderweg. Tal onderdelen waren gedemonteerd, remmer bleek eigendom van een 10 tut Roden. Het spoor voerde 'en erf in De Waal, waar in een een deel van de bromme- ndelen was verborgen. Als Khijnlyke dader werd de jongen "earssen aangewezen. De jongen ""De Koog opgepakt en mee- "een naar het bureau voor ver- Na aanvankelijk te hebben :"dgaf de Maarssenaar toe dat 'dader was. Hij had de brom- l'stolen omdat hij onderdelen Ihad voor zijn eigen brommer, ld hetzelfde merk was. De re- «arvan was dat zijn bromfiets "lagen tevoren door de politie verkeer was genomen wegens "ln9. De politie had vervolgens -onderdelen verwijderd alvo- k brommer aan de jongen te- geven. De 17-jarige gebruikte '«'delen van de gestolen brom- '«erdaad voor zijn eigen twee- "e onderdelen die hij over had hij in een plastic zak in het fcas aan de Nikadel, zodat hij aan een kennis zou kunnen s w politie stak daar dus een 'voor en kwam er tevens ach- be brommerdief illegaal kam- 'o gezelschap van een ^Plaatsgenoot, Die bekende jjbeurt dat hij een fiets had ^"op het terrein van een Texel- ene camping wil niet voor de andere onderdoen. Voor het bedrijf dat de hoogste opbrengst heeft behaald, is een prijs beschikbaar. Ook is een prijs uitgeloofd voor de meest ludieke wijze waarop het geld aan EcoMare wordt aangeboden. Alle deelnemers De gemeenteraad vergadert dinsdag 8 augustus in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering 11 juli 1989. 4. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 5. Planningslijsten nieuwbouw, ver bouw en verbetering 1990 t/m 1994. 6. Meerjarenprogramma rijksmonu menten. 7. Vervallen. 8. Aangaan en verstrekking van vaste geldleningen. 9. Beschikbaarstellen financiële mid delen planologisch onderzoek. 10. Aanleggen linksafvak Pontweg, nabij Gerritslanderdijkje. 11. Aanleggen linksafvak Postweg, nabij de Slufterweg. 12. Wijziging subsidieverordening dorpsvernieuwing. 13. Eerste inrichting Vrije School Texel. 14. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 15. Beslissing beroepsschrift. 16. Straatnaamgeving „De Mars". 17. Ongevallenbestrijding Waddenzee. 18. Benoeming bestuurslid R.S.T. Rondvraag. Sluiting. In een kampeerboerderij In Eierland werden zaterdag tegen middernacht twee slaapzalen door dieven bezocht. Een Duitse toerist bleek een porte monnee met 100 DM te missen. Uit twee tenten op een camping in De Koog werden donderdag spullen ontvreemd. Een 16-jarige inwoner van Hilversum raakte een horloge, zonne bril, sportschoenen en een trui met een totale waarde van 7500,- kwijt. Van een 28-jarige kampeerder uit Te- gelen werden een portefeuille met bescheiden inhoud en een gouden ketting gestolen. Een 17-jarig meisje uit Ouderkerk aan de IJssel werd onaangenaam verrast in een pension in De Koog. Toen zij haar kamer betrad lag daar een dron ken Duitser zijn roes uit te slapen. Zij wist hem de deur uit te werken, maar kwam later tot de ontdekking dat zij f 200,- miste. Op het kruispunt Kogerstraat/Bern- hardlaan deed zich zondagavond een aanrijding voor tussen twee persone nauto's. Een 43-jarige automobilist uit Ommen verzuimde voorrang te geven aan een op de Bernhardlaan rijdende 47-jarige man uit Den Burg. Beide voertuigen hadden blikschade. Toen een inwoner van Oudeschild in de nacht van zaterdag op zondag te rugkeerde bij zijn aan de Burgwal ge parkeerde auto, trof hij die beschadigd aan. De auto was aan de voorzijde bekrast. Zaterdagmiddag nam de politie de opgevoerde brommer van een jeugdi ge inwoner van Den Burg uit het ver keer. Op een camping nabij De Cocksdorp werden zaterdag badkleding en een broek van een waslijn gestolen. Ge dupeerde was een 42-jarige in woonster van Deventer. Uit een winkel in Den Hoorn werden twee slaapzakken gestolen. De eige naar van de zaak greep de dader, een 22-jarige Helmonder, in de kraag toen hij zonder te betalen naar buiten liepi In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een ruit vernield van een juwe lierszaak in Den Burg. Een bewoner van een huis aan het Schilderend miste zaterdag gereed schap, dat hij 's ochtends in verband met een verhuizing langs de straat had neergelegd. Hij deed bij de politie aangifte. Later tijdens het weekend kreeg de man de vermiste spullen te rug. Er bleek een misverstand in het spel. Een overijverig lid van Scouting Texel had namelijk gemeend dat het gereedschap voor de padvinderij was bestemd in het kader van de actie „Gered gereedschap" krijgen van het centrum voor Wadden en Noordzee een reductiebon om in de komende dagen een kijkje te ko men nemen. De acties verlopen volgens een be proefd recept. De deelnemers moeten sponsors zoeken (familie, buren, vriendenl om hun prestaties te be kostigen. Voor iedere afgelegde ronde (bij lopen en fietsen) of baan (bij zwemmen) verdient de deelnemer een bedrag voor EcoMare. Afhankelijk van de camping of het hotel waar de deelnemer verblijft, wordt een fiets-, loop- of zwemactiviteit georgani seerd. En sommige gevallen zal zelfs via een wedstrijdje pannenkoeken eten en andere gekke weddenschap pen geld bijeen worden gebracht. Deelname staat open voor iedereen van jong tot oud, dus niet alleen voor camping- of hotelgasten. Texelaars zijn dus net zo hard welkom. Wie wil meedoen, maar niet verblijft bij een bedrijf dat deelneemt aan de actie, kan rechtstreeks bellen met Corry Pe tersen van het recreatieteam. Zij is te bereiken op het telefoonnummer 12835 en zal vertellen wat de dichtstbijzijnde mogelijkheid is. In het zwembad van „Molenkoog" moet door deelnemers een half uur worden gezwommen. Er kan elk half uur worden gestart, te beginnen om 10.00 uur. De laatste start is om 15.30 uur. Het is de bedoeling zoveel mogelijk baantjes te trekken voor een vantevoren afgesproken bedrag. Spelenkermis Tegelijkertijd is in „Molenkoog" een zogeheten „spelenkermis". Jong en oud kan meedoen aan spelen zoals polsstokspringen, ringwerpen, ballen- gooien, glijbaan en groot ganzebord. De spelenkermis begint om 12.00 uur en is gratis toegankelijk. Er zijn plannen voor een golfbaan na bij De Cocksdorp, ten noorden van camping De Krim. Hoewel de plannen nog niet definitief zijn, wil ik er nu de aandacht op vestigen, daar het om een groot en belangrijk gebied gaat. Het is namelijk de bedoeling het Krimbos (voor een groot gedeelte) op te offeren voor een golfbaan. Een golfbaan neemt een zeer groot stuk grond in beslag. Juist daarom is het belangrijk dat de Texelse bevolking zich er nu al een mening over kan vormen. Juist in deze tijd, waarin ieder spreekt dat we zuinig moeten zijn op onze bossen, is het absurd om het toch al kleine Krimbos te rooien voor nog een nieuwe toeristi sche attractie. Om de toeristische aantrekkingskracht te verbeteren, zou men het Krimbos juist flink moeten vergroten in plaats van te verkleinen ten behoeve van een golfbaan. Een bos zal namelijk voor méér potentiële vakantiegangers een rol spelen bij de beslissing hier naartoe te komen dan een golfbaan. Als men toch persé een golfbaan wil, maak er dan één op de Razende Bol; met een vaar tocht erbij wordt het een echt dagje uit. Dat is pas een toeristische at tractie! Voordeel daarbij is dat de grond op de Razende Bol een stuk goedkoper is dan in Eierland. Dat zal de heren plannenmakers vast wel aanspreken! Is het niet zo mijnheer Warnaar? Al gauw werd op het strand de plank van de vermiste surfer gevonden, maar van de man zelf ontbrak elk spoor... De strandbewaking van de Koninklij ke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen (KNBRD) en de kustwacht kijken met voldoening te rug op een reddingsoefening met zeer realistisch karakter. Bij het opsporen van een zogenaamd ver miste surfer, waaraan door een klei ne veertig personen werd deelgenomen, bleek niet alleen dat deze actie zeer snel op gang kwam maar dat ook de draadloze commu nicatie bijna perfekt was, zodat zeer efficient werd gezocht. Met uitzondering van slechts enkele personen, waren alle strandbewakers ervan overtuigd dat het echt was, waardoor ze onder een spanning stonden die zich bij een gewone gespeelde oefening nooit kan voor doen. Het alarm kwam bewust op een ongelukkig tijdstip: vrijdagavond om 19.02 uur, dus op een moment dat de strandbewaking niet meer functioneert en de leden van de bri gade in restaurant „Capri" in De Koog net de laatste happen van hun avondmaaltijd wegwerken. Volgens de melding was de 65-jarige Duitse toerist Hans Krause om 15.00 uur van het Koger strand vertrokken voor een surftocht. Hij had beloofd uiterlijk half zes terug te zijn, maar toen hij een uur na dat tijdstip nog niet was komen opdagen sloeg de ongeruste echtgenote alarm. Rekening houdend met wind en stroom werd vermoed dat de man in Noordelijke richting was afgedreven en de kustwacht werd gevraagd vanaf de vuurtoren uit te kijken. Hoewel de toren tegen woordig op dat tijdstip niet meer be mand is, wilde het gelukkige toeval dat het altijd parate hoofd van de kustwacht, Piet Stam, toch op zijn post was. Hij had op zee, ter hoogte van een punt even ten zuiden van de Slufter, een surfer gezien die kenne lijk problemen had maar in de rich ting van de kust dreef en nadien met meer was gezien. Speuren Op basis van deze gegevens besloten de strandbewakers zowel de strook zee langs de kust ten noorden van De Koog als het strand en de duinen te gaan afzoeken. De surfer zou kun nen ronddrijven, maar net zo goed gewond of ziek ergens in de duinen of op het strand kunnen liggen. De strandbewakers renden naar hun uit kijkpost bij het strand van de Bad- weg, waar ze om 19.07 aankwamen. Zoekploegen werden geformeerd, van portofoons voorzien en radiostilte werd afgekondigd. Om 19.12 uur wa ren de KNBRD-brandingsboot en drie gemeentelijke reddingvletten in het water en voeren in noordelijke rich ting, zodanig gespreid dat de inzitten den gezamenlijk een zo groot mogelijk gebied konden overzien. Te gelijk zetten zich op het strand voet patrouilles, voorzien van EHBO- en andere hulpmaterialen, in beweging. Ze werden vooraf gegaan door Piet Stam van de kustwacht in zijn privé- terreinvoertuig, waarin zich ook een strandbewaker bevond. Alle zoeken den hadden draadloos contact, dat vanuit de post bij de Badweg werd gecoördineerd door Jan Spijk van de Wassenaarse reddingbrigade die mo menteel bij de Texelse reddingbrigade is ingedeeld. Ook enkele leden van de Duitse zusterorganisatie DLRG, op Texel met vakantie, lieten zich inscha kelen. Ze hadden van de vermiste landgenoot gehoord en sloten zich onmiddellijk bij hun zoekende colle ga's aan. Bijna weduwe De reddingsactiviteit bleef voor het publiek uiteraard niet onmerkbaar en het verhaal over de vermissing deed snel de ronde. Tientallen strandwan- delaars stroomden nieuwsgierig naar de bewakingspost. In die post leverde mevrouw Krause fraai toneelspel. Handen wringend en met tranen in de ogen luisterde ze naar het radio verkeer, schijnbaar niet luisterend naar de opbeurende woorden die Cor Sluis, de chef van de Texelse strand bewaking, tot haar sprak. Haar stem ming werd er niet beter op toen om 19.45 uur de blijkbaar net aan gespoelde surfplank van Krause werd gevonden. Tot aan de Slufter werd gezocht. Zo wel boten als voetpatrouilles maak ten toen rechtsomkeerd en de zoekactiviteit werd nog meer op de duinen en het strand gericht. In de duinen een kilometer ten noorden van De Koog zat de „gewonde" Krause al die tijd te wachten. Toen de voetpatrouille recht op hem af kwam en hij dus zou worden gevon den, werd de opsporingsactie om 21.00 uur afgeblazen. Krause bleef nog even in zijn rol en het opgeluch te publiek zag hoe hij even later kreu nend door de strandbewakers de post werd binnengedragen... Ovver de gang van zaken werd na afloop op de post en in het logiesver- blijf van de KNBRD aan de Pelikaan- weg uitgebreid nagepraat. Over bijna alles waren de betrokkenen tevreden. Maar ook werd geconstateerd dat het niet bemand zijn van de vuurto ren te betreuren is bij een dergelijke speurtocht. Welliswaar zijn de toren wachters bereid om onder zulke om standigheden in aktie te komen, maar dan blijft het een handicap dat de kustwacht niet beschikt over appara tuur waarmee ze in rechtstreeks kon- takt kunnen treden met de strandbewakers. Stam zou daarom graag beschikken over een portofoon met dezelfde frequentie als door de KNBRD wordt gebruikt, maar volgens hem heeft de gemeente dat tot dus ver niet nodig gevonden. Dat laatste klopt, zo liet directeur Piet Plug van Gemeentewerken ons desgevraagd weten. De gemeente vindt dat het opsporen van surfers die ver zijn afgedreven, een taak is van de gewone reddingmaatschappij en wil dat de strandbewakers zich beperken tot preventieve en reddende maatregelen die gericht zijn op ba ders op en vlakbij het strand. De kustwacht heeft in beginsel geen bin dingen met de strandbewaking en het wordt daarom niet juist gevonden de verbindingsapparatuur van de strandbewakers ter beschikking van de kustwacht te stellen, zo wordt ge redeneerd. A. Daalder, De Cocksdorp. „De burgemeester is al bij staatsse cretaris Van Houwelingen geweest, tot het hoogste niveau weet men er vani, maar nog steeds is de straaljager-overlast niet over. Mis schien wil het symbolisch wèl luk ken. Vandaar dat we nu een smeekbede richten tot een hogere macht." Aldus verklaarde initiatief nemer Wilko Bergmans de ludieke actiewaarmee Texel vrijdag het NOS-journaal haalde. In het gezel schap van een tiental anderen - Cocksdorpers en campinggasten- be vestigde hij een levensgroot span doek op de asfaltglooiing onderaan de vuurtoren. De oefenende luchtmacht was zich van geen kwaad bewust. Straaljagers cirkelden vrijdagochtend onverstoor baar in de rondte boven de Vliehors en het Eierlandse gat, terwijl een NOS-team gretig filmde. Interviews met Bergmans en het hoofd van de kustwacht Eierland Piet Stam waren doorspekt met straaljagergeluiden, zodat de klacht voor tv-kijkend Ne derland in één klap duidelijk werd. De kijkers zullen zich wel hebben afge vraagd hoe serieus alles was be doeld. De tekst op het spandoek was nogal zweverig en Bergmans' vurige pleidooi klonk te overdreven om ge loofwaardig te zijn. Niettemin bereik te hij dat de NOS ruime aandacht aan het onderwerp besteedde. Berg mans kreeg in april eveneens landelij ke publiciteit voor een opvallend protest (jutters naar minister Smit- Kroes). Wellicht geïnspireerd door het succes daarvan sprong hij nu weer op de bres om Den Haag wakker te schudden. „Omdat ik een gemeen schapsmens ben. Zelf heb ik geen last van die straaljagers, maar de mensen in de omgeving van de vuur toren wèl. Militaire oefeningen horen kennelijk bij dit paradijs, maar het mag niet zover gaan dat ze een be dreiging van mensenlevens vormen", luidt zijn verklaring. Hij doelt daarmee op de mogelijkheid dat op een kwade dag een straaljager neerstort op cam ping De Robbenjager of ander be woond Texels gebied. Het initiatief tot deze nieuwe ludieke actie werd mede genomen door S. en H.J. Boon van de Vuurtorenweg. Zij hebben wèl regelmatig last van overvliegende straaljagers. Zittend in hun tuin telden ze op woensdag 12 juli dat liefst 70 maal een straaljager piloot zijn toestel te dicht langs de Texelse kust loodste. Negen maal raakte een straaljager uit de koers zo dat een boog over de noordpunt van het eiland moest worden gemaakt. Onafhankelijk De actie stond los van het verzoek aan defensie van strandexploitant Ge rard Zoetelief om de aanlooproute van de straaljagers te verleggen. On afhankelijk van dat andere Texelse ini tiatief had Bergmans begin vorige week naar Veronica gebeld. De ma kers van het programma „Nieuwslijn" toonden interesse en zouden woens dag opnamen komen maken. Op het laatste moment lieten zij het onder werp vallen ten faveure van een re portage over de olieramp voor de kust van Alaska. Na hernieuwd con tact met Hilversum hapte het NOS- journaal toe. Aan de actie was weinig ruchtbaarheid gegeven, omdat pas donderdagavond zekerheid bestond over het doorgaan van de opnamen. ..Verlos ons Heer van de vliegende bommen. Verlos ons Heer van de angst, de dreiging, het lawaai en de stank. Verlos ons Heer van de zinloze luchtoorlog boven Texel." Aldus de smeekbede aan een hogere macht om de overlast van oefenende straaljagers te stoppen. De ludieke actie was vrijdag te zien in het NOS-journaal Een 21-jarige automobilist uit Den Hoorn reed maandag met zijn Suzuki van een uitrit het Mieterglop op en keek daarbij niet goed uit. Hij raakte de auto van een 20-jarige Belgische toerist in de zijkant. Op de Loodssingel vond dinsdagmid dag een aanrijding plaats toen een 38-jarige automobilist uit Oudeschild achterwaarts een uitrit verliet en daarbij een 21-jarige plaatsgenoot in een auto over het hoofd zag. Beide wagens liepen schade aan de zijkant op.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5