publiek ook nat bij Fiets 'm in" Gunstig oogstweer in afgelopen maand tegen kon Havendagen niet verpesten Prijzen afhalen Zingende groenteboer treedt opnieuw op soAG 1 AUGUSTUS 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 lje een buitenevenement organiseert, loopt het risico dat het ieer roet in het eten gooit. De Ondernemersvereniging Oude- 0 ondervond dat afgelopen weekend aan den lijve. Zaterdag m het succes niet op: mede dankzij het feit dat het geen mndweer was maar toch aangenaam, was het op de havenka- van begin tot eind enorm druk. Zondag, de tweede Haven- )j, waren de weergoden de organisatie slecht gezind. Wegens aanhoudende regen dreigde het spektakel ..Fiets 'm d'r in" teriijk en figuurlijk in het water te vallen. Toen het even droog 3S( werd alsnog het startsein gegeven. Helaas, nieuwe plens den deden zelfs de meest fanatieke toeschouwers moedeloos liiuipen. In zijn totaliteit kan Oudeschild niettemin terugzien op geslaagd weekend. en Rob stalen de show met een strlprease-act. tegen kon de Havendagen dus verpesten. Het evenement voor- duidelijk in een grote behoefte, «wel de markt zaterdag om elf zag het een uur eerder al srt van het volk. De belangstelling sf groot tot het eind van de mid- Na het succes van 1987 zou lts 'm d'r in" ongetwijfeld weer dijk vol toeschouwers hebben lokken. Dat blijkt ook uit de op- it van zondag: enkele honder- mensen trotseerden de «ende regen om te zien of het ['spektakel tóch zou doorgaan, «at pak vormde uiteindelijk de Biing voor deze doorzetters opzet verschilde de Havendag dag nauwelijks van de voorgaan- dne jaren. Feitelijk was er maar opvallende nieuwe attractie, de onstratie van de oude dieselmo- van het voormalige gemaal Waa- hrg door de Oude Trekker en 'oren Vereniging. Een aan- ditstrekker van formaat die niet toegesneden op Oudeschild of visserij, maar allerminst misstond, der ging de aandacht uit naar de kode onderdelen: de demonstra- van de whipperploeg en duikclub, eodelscheepjes die met behulp afstandsbediening tussen hun 8ebroers in de haven voeren, de- wtraties van oude ambachten, rmsleepboot „Scheelenkuhlen", ule standjes waar verse vis werd id en uiteraard de visafslag. In succesnummer van vorig jaar ié organisatorisch opzicht verhe ft Inbracht. Was het vorig jaar show in een benauwde tent, dit- had het koopgrage publiek alle le omdat de afslag was ingericht een halfopen podiumwagen. Vei- feester Albert Schagen wist in uren tijd enkele tientallen ki- garnalen om te zetten, tegen prij- fcrond de f5,- per halve kilo ej' De kopers kwamen daarmee éweg: de aanvoer van garnalen to dusver gering en de marktprijs daardoor hoog. Andere vis werd verhandeld. Wasmachine ïn de vele kraampjes van de Ou- ®"der middenstand was de '•"room" van kapsalon Corinne erend aanwezig. De kapsters leef- 8£h uit op de haardossen van '<n benaderde modellen en dat •e lot de gekste creaties. De hob- -u onder de kraamhouders én zich eveneens in een grote belangstelling verheugen. Bakker en 8rendan de Graaf ■n met hun opgeviste vliegtui- delen veel aandacht, vooral als '-"de werking demonstreerde én door een fiets aangedreven '°gse „wasmachine" uit zijn 'zameling. 9'ote tent zat men ook niet stil. ™niet na vier uur 's middags, khtereenvolgens de boerenka- ^Beschilder visserskoor ™"is verzorgden. Dat was het yan wat 's avonds een grote °u worden in een afgeladen J* de klanken van het Helderse cmory" feestte Oudeschild tot uurtjes door. De volgen de dag werd met behulp van dezelf de band een vrolijk slot aan de Havendagen gebreid. Menigeen kwam opdraven om de regen van zich af te spoelen en nog even gezel lig na te borrelen. Goed hart Dat de Texelse visserijwereld de Ha vendagen een goed hart toedraagt, was duidelijk zichtbaar. Al weken van tevoren waren de kottervissers in de weer om op 29 en 30 juli met hun schepen knap voor de dag te komen. Veel kotters waren keurig in de verf gezet en blonken in het zonnetje. Vrij wel alle schepen waren getooid met vrolijk wapperende vlaggetjes. Zelfs de in de haven afgemeerde RP 20 van de rijkspolitie te water zag er feestelijk uit. De kotters van Oude schilder eigenaren hadden voorrang gekregen: zij hadden een plekje dichtbij het feestterrein. Durvers „Fiets 'm d'r in" trok 37 durvers. Een klein deel had zich zaterdagmid dag aangemeld, aangespoord door de organisatie die hiervoor t-shirts uit loofde. Uiteindelijk zouden ze niet alle 37 een poging wagen. Enkelen hiel den het namelijk voor gezien toen de organisatie zondagmiddag om twee uur besloot tot uitstel. Omdat het er op dat moment niet naar uitzag dat het die middag nog droog zou wor den, lag volledige afgelasting voor de hand. Organisatie, deelnemers en pu bliek kroop bijeen in de grote tent, waar de nog slaperig uit de ogen blikkende muzikanten van trio „Me mory" de stemming erin probeerde te krijgen. Hetgeen lukte. Na onge veer een half uur liet de organisatie doorschemeren dat het evenement inderdaad niet zou doorgaan, maar dit werd kort hierop herroepen onder het motto „stel je voor dat het tóch ophoudt met regenen...." Dat leek valse hoop, maar tegen drieën klaar- évei t de de lucht op en werd alles in pa raatheid gebracht. Vermaak Om tien over drie gaven speakers Paul Krugers en Ruud Boom het sein aan de eerste deelnemer om 'm d'r in te fietsen. No. 1, Bert van der Schans, had echter andere plannen. Hij fietste keurig in 754 seconde over de balk. Tot vermaak van het publiek stopte Van der Schans niet, maar dook aan de andere zijde van het landingsschip te water. Zoonlief Al- bert deed een vergeefse poging het voorbeeld van zijn vader te volgen. Hij ging al na een meter op de balk te water. Nog slechter bracht een vijftal van de firma Zijm Blonk het er vanaf. De speciaal voor dit doel gelaste vijfmanstandem slingerde zó hevig dat de vijf de balk volkomen misten en vanaf de kade de haven in reden. Nummer vijf bleef op de kade achter, maar dook na afzetten van zijn helm zijn maten spontaan achter na. Marcel Dijker uit Oost was de eerste die de tijd van Bert van der Schans verbeterde. Verkleed als skelet raasde hij op zijn crossfietsje in een zeer scherpe tijd over de balk. Op zijn 6,2 seconde zouden alle deelnemers de tanden stukbijten. Commentaar van Marcel: „Ik wilde nog wel een kilometertje langer door- fietsen...." Die uitspraak had ook uit de mond van Marcus Bruining kun nen komen. Net als twee jaar gele den verbaasde hij de kijkers door op zijn eenwieler als een volleerd acro baat over de balk heen èn terug te fietsen. Striptease Jeroen Rouwenhorst en Rob de Vries hadden een geheel eigen opvatting over hoe je 'm d'r in moet fietsen. De fiets werd vanaf de kade het wa ter in geduwd en de als vrouw ver- Het team van Bart Boon bereikte volgens een prachtig systeem al wippend de overkant. De snelste: Marcel Dijker uit Oost. klede jongens stapten brutaal de balk op. In het midden tracteerden ze de omstanders verrassend op een strip tease, waarbij de bh-vulling in de richting van de jurytafel werd ge gooid. Dat hielp niet, want de prijs voor de origineelste deelnemer ging naar een ander. Zeer verdiend sleepte het team onder leiding van Bart Boon deze prijs in de wacht. Aangedreven door twee passagiers op een wip stuurde Boon zijn „bonomobiel" lang zaam maar zeker de balk over. Met het zelfbedachte voertuig was het team ook al eens op de televisie ge weest als deelnemer aan een soort gelijk waterspektakel van de Tros. Voor de snelste tijd kwam het team- Boon niet in aanmerking: het duurde liefst 1 minuut en 44 seconden voor dat de overzijde was bereikt. Opnieuw regen Intussen was een nieuw donker wol kendek boven Oudeschild gearriveerd, waaruit het opnieuw begon te plen zen. Het spektakel begon steeds meer aan allure te verliezen. Het tem po werd opgeschroefd om deelne mers en toeschouwers maar zo kort mogelijk te laten wachten. Juryleden kregen te kampen met weigerende pennen en doorweekt papier. Bert Huisman, die zich uit het publiek als jurylid had aangemeld, moest de rit tot het bittere einde uitzitten en blik te doorweekt met groot verlangen richting de dampende feesttent waar steeds meer toeschouwers hun heil zochten. De regen maakte de presta ties er niet beter op. Het resterende handjevol publiek zag niettemin nog enkele deelnemers veilig de overkant halen. Van hen deed Jan de Vries het uitstekend: met 6,2 sec evenaarde hij de toptijd van Marcel Dijker. Pech had het duo Bianca Boon en Sannie Zegel. Als enige tweetal waren ze bij na over de balk, maar gleden met nog slechts een halve meter voor de De pondjes garnalen vonden gretig aftrek. wielen tóch te water. Ook het tan dem Jitze Betsema/Ben Rentenaar had pech: de vlaggestok die achterop de fiets was gemonteerd bleef achter de vlaggetjesversiering van de haven haken. Ze verloren hun evenwicht en gingen te water. Als troost mochten ze hun poging overdoen en kregen van de jury de pechprijs. In totaal haalden negen deelnemers ongeschonden de overkant van de balk. Uitslag Onder 12 jaar: I.Sebastiaan Schaat- senberg (6,6 secl; 2.Eddy de Vries (7,2 sec), 3Xijmen de Wijn (10,5 sec). 12 tot 18 jaar: 1.Marcel Dijker (6,2 sec); 2.Marcus Bruining (6,8 sec). Ouderen: Uan de Vries (6,2 sec); 2.Bert van der Schans (7,5 sec); 3.Ciska Vermey (8,4 sec); 4,team Bart Boon (1.44 min). Bij de verloting die tijdens de afgelo pen Hoornder donderdag in Ons Huis werd gehouden is op de onderstaan de nummers een prijsje gevallen: 474, 535, 559 en 565. De prijzen kunnen donderdag worden afgehaald in Ons Huis tijdens de rommeltjesvei ling. De 22-jarige baritonzanger Karei Bo- gerd („de zingende groenteboer") uit Leerdam heeft veel succes geboekt met het optreden dat hij vrijdagavond verzorgde in de Hervormde kerk van Oosterend, samen met leeftijdsge noot Piet Groeneveld die het orgel bespeelde. Honderden luisteraars (de kerk was goeddeels gevuld) genoten van bekende geestelijke liederen met als toppers het „Ave Verum" en het ontroerende „De Vreemdeling van Galilee", Geestdriftig werd ook deel genomen aan de samenzang. De col lecte, ten bate van het vakantiewerk van de Gereformeerde Gemeenten, bracht f560,- op. Tweede avond Woensdagavond (morgen) geven Bo- gerd en Groeneveld nogmaals een uitvoering, deze keer in de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat, aanvang 20.00 uur. On geveer hetzelfde programma als vrij dag wordt gebracht, echter met inschakeling van een koortje dat voor deze gelegenheid is gevormd. Ook nu is de toegang vrij. il[Jeine i Beeld van de Oudeschilder haven tijdens de drukke zaterdag, die vele manieren van ontspanning bood. Het weer in de maand juli was prachtig voor zowel toeristen als Texelaars. Veel zon en hoge tempe raturen. Minder gunstig was het voor de plantengroei. Hoewel Texel vrij lang zijn groene kleur hield werd aan het eind van de maand de droogte goed zichtbaar. De meeste gewassen kregen gebrek aan water waardoor de produktie stagneerde. Vooral de aardappelen, suikerbieten en snijmaïs op niet diepgespitte per celen vertoonden droogteverschijnse len. Op meerdere percelen gingen de aardappelen en bieten overdag .sla pen" wegens watergebrek, terwijl snijmaïs het vochttekort liet blijken door krullende bovenbladeren. Van grasgroei was nog nauwelijks sprake. Gunstig was het droge weer voor de oogst van graszaad, bloembollen en gerst. Deze gewassen konden onder droge omstandigheden worden bin nengehaald. De opbrengsten van de wintergerst per hectare varieerden van nog geen 4000 kg tot ruim 7500 kg korrel per ha. Het warme weer van juni is mede debet geweest aan de magere schrale wintergerst- korrel. Ook heeft het gerstvergelings- virus de korrelopbrengst negatief overgebracht door bladluizen op win tergranen. Het is altijd aanwezig en kan bij aanwezigheid van veel luizen worden verbreid. Een goede opslag- bestrijding en, indien mogelijk, iets la ter zaaien voorkomt aanstasting. Bespuitingen hebben weinig nut. Be ter is de vulling van de zomergerst- korrel. Want inmiddels zijn er enkele in februari gezaaide zomergerst per celen geoogst. Het gewas zomergerst is kort gebleven en levert weinig stro. Wel zijn de aren redelijk gevuld. Naar verwachting zal een vrij normale kor relopbrengst worden gehaald die tus sen de 4000 kg en 6000 kg per ha zal gaan liggen. Erwten kunnen in een jaar als 1989 redelijk produceren. De opbrengsten zullen beter zijn dan in de laatste twee jaren. Net als bij granen en graszaad is het van belang dat er wordt begonnen met dorsen als het gewas voldoende rijp is. Dit betekent rijp stro en rijpe korrels en besparing van droogkosten. Door de vrij grote onkruidbezetting in meerde re percelen erwten en granen zullen er gewassen doodgespoten moeten worden. Deze bespuiting dient niet te vroeg plaats te vinden omdat doodspuiten het afrijpen niet versnelt. Meer dan eens zijn hier teleurstellin gen mee behaald. Afhankelijk van het te gebruiken middel zal de toepassing dienen plaats te vinden van een week tot drie dagen voor het dorsen. Doorwas in aardappelen Na een droge en warme periode heb ben comsumptieaardappelen wel eens de neiging om doorwas te ge ven. De eerst gevormde knollen gaan dan spruiten. Aan de spruit komt weer een jonge nieuwe knol. Deze tweede knol wordt gevoed vanuit de eerste, waardoor de eerste wordt leeggezogen en ongeschikt wordt voor comsumptie. In 1973 en 1976 zijn proeven genomen met het ras Bintje om doorwas te voorkomen. Zodra de eerste spruit zichtbaar werd is gespoten met 2 1 MCPA. Deze be handeling voorkwam het verder sprui ten en uitlopen van de eerst gevormde knollen. Er werden geen nieuwe knollen gevormd. Deze resul taten worden nu vrij algemeen in de praktijk, in de jaren als doorwas dreigt, toegepast om de kwaliteit van de aardappel te behouden. In de praktijk betekent dit dat er controle op doorwas moet zijn zodat ingegre pen kan worden als het nodig is. Zomerwrang De eerste gevallen van zomerwrang zijn weer bekend, bij droogstaande drachtige koeien. Hieruit is te conclu deren dat de vliegenbestrijding bij het rundvee steeds aandacht moet krijgen. Diepgespitte percelen Op Texel is na 1976 plm. 2000 ha gediepspit. Bij het diepspitten wordt de grond tot plm. 1 meter onder het maaiveld losgemaakt De weerstand voor de wortels wordt verkleind en kunnen tot het grondwater doorgroei en. Het verdrogen voor de planten behoeft niet meer op te treden mits er zich geen andere storende lagen voor de wortels voordoen. In een jaar als 1989 geven de diepgespitte per celen een hogere opbrengst en bren gen de gemaakte kosten ruimschoots op. Voor meerdere percelen die nog niet zijn bewerkt maar wel vrij snel een verdrogend gewas geven te zien, zou diepspitten uitkomst kunnen bieden.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7