Massale belangstelling voor Texelse landbouw Keuringen steeds belangrijker in Den Hoorn jjwS I Goed resultaat in Duitse triathlon PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 AUGUSTUS, De vijfde Landbouwdag in Den Hoorn trok een ongekend grote belangstelling. Naar schatting 10.000 bezoekers bekeken don derdag de keuringen, het concours hippique, de kramenmarkt en andere activiteiten. Auto's werden tot ver buiten het dorp gepar keerd; op het drukst van de dag stond de berm langs de Westerweg zelfs tot voorbij de afslag Hemmerkooi vol. Hoewel de Landbouwdag in oorsprong een showdag voor toeristen is, vat de Texelse agrarische wereld de dag bijzonder serieus op. Dat is te zien aan de kwaliteit de omvang van de keuringen, die met het jaar toenemen. De omvangrijke schapenkeuring werd zelfs beschouwd als een voorselectie voor de fokveedag van het Texelse schapenstamboek, begin september in Den Burg. De kampioenskoe Emma 152. hier in het gezelschap van haar trotse baas Edo Rutten. sleepte de eretitel ..kampioen van de dag" bij het gebruiksvee in de wacht. Volgens schapenkeurmeester Dirk Reijne uit Barsingerhorn was het keuringsmateriaal „heel best". Hij constateerde verheugd dat de con currentie aan de top groter was ge worden. Na enkele magere jaren -in enkele gevallen wegens de omscha keling op zwoegervrije schapen- heeft een aantal traditioneel bekende Texelse schapenfokkers de aanslui ting weer gevonden. Dat in de kwali teit in de breedte is toegenomen, blijkt ook uit het feit dat er geen derde prijzen werden toegekend. Toonde de keurmeester zich content, langs de ring waren wel andere ge luiden te horen. Niet alle boeren zijn tevreden over de richting waarin het Texelse schaap zich ontwikkelt. Een discussie die overigens niet nieuw is. De consulent voor de rundveehoude rij in Noordholland, ir. J. Zijlstra, ver richtte om 10.00 uur op het terrein naast het Ned. Hervormde kerkje de officiële opening. In aanwezigheid van organisatie, sponsors en andere genodigden hees Zijlstra de vlag van de Hoornder Ondernemersvereniging. Zijlstra loofde de vrije tijd die de vele vrijwilligers in de organisatie van de Landbouwdag steken. „Manager Wil lem Goénga moet hier talloze sub managers hebben." Zijlstra, de directe chef van de Texel se landbouwvoorlichter Jan Koolhof, sprak ook waarschuwende woorden. Hij haalde een citaat aan uit een re cente editie van het landbouwblad „De Boerderij" waaruit blijkt dat het fokken van rundvee saai dreigt te worden ten gevolge van nieuwe voor tplantingstechnieken. In een toelich ting zei Zijlstra dat hij hiermee doelt op ontwikkelingen zoals het klonen van embryo's waarmee identieke hoogwaardige koeien kunnen worden gemaakt. Dit zou volgens Zijlstra nog wel aanvaardbaar zijn, maar het ge vaar dat men gaat „prutsen" met ge netisch materiaal loert om de hoek. Zijlstra meent dat het tijd wordt dat er grenzen worden getrokken; de po litiek zou zich hierover moeten uit spreken. Hij signaleert dat in de nabije toekomst de situatie ontstaat dat niet de boer aan het fokken is, maar de KI. „Keuringen en fokken zijn wezenlijke onderdelen van het boerenbestaan. Ik pleit voor een goede wisselwerking tussen de organisaties en de boeren, zodat het mogelijk is een zo hoog mogelijk rendement te halen en te vens plezier te houden in de fokke rij." Rammen Na het hijsen der vlag konden de keuringen van start gaan. De rammen beten het spits af op het plein voor Goënga. Keurmeester Reijne, werk zaam bij het Texels Schapenstam boek te Avenhorn, wees een 2-jarige ram van de gebroeders Kooiman uit Oosterend aan als kampioensram. Dat was geen verrassing want het goed ontwikkelde dier was vorig jaar al kampioen bij de jaarlingen. Fokker van het dier was Kees Kikkert uit De Westen. Reserve-kampioen werd de winnaar bij de V/z-jarige rammen, een dier van Piet Verberne uit Spang. „Best ontwikkeld, correct op de be nen en voldoende jeugd", aldus het commentaar van de keurmeester. Reijne was vooral goed te spreken over de rubrieken „2 jaar en oudere rammen" en „4-tallen oudere fokooi- en". Hoornder Cees Commandeur gooide zeer hoge ogen met zijn in zendingen. In alle rubrieken eindigden de door hem gefokte schapen bij de eerste drie. Voor wat betreft de jaarlingen blikt de keurmeester optimistisch vooruit naar de schapenfokveedag. „De die ren zitten nu nog in de groei, maar zullen begin september zeker zeer goed zijn." Het bleek hem dat de jon ge dieren niet te lijden hadden gehad van de droogte in de afgelopen maanden. „Gevreesd werd voor een tekort aan ruwvoer, maar dat is ken nelijk gecompenseerd. De lammeren zijn best ontwikkeld." Kalveren Rond het middaguur begonnen in de andere ring, op het land naast de NH kerk, de keuringen van rundvee. Piet Blom uit De Westen kwam als koplo per uit de strijd. In de rubriek kalve ren legde hij met de acht maanden oude Betje 18 beslag op de eerste plaats, terwijl het een maand jongere kalf Roza 47 eveneens in de prijzen viel (schoonste geheel). Desgevraagd zei de keurmeester dat hij de wijze van voorleiden hierbij zwaar had laten meetellen. „Die kinderen gaan gewel dig met de kalveren om. Ze doen hun best om het kalf zo voordelig moge lijk te laten zien. Je kunt zien dat daaraan veel voorbereiding vooraf is gegaan." Bloms koe Reni 19 (geboren 29-10-1983) werd eerst uitgeroepen tot de beste van de rubriek „oudere koeien" en behaalde vervolgens het reserve-kampioenschap van alle ges howde koeien. Tijdens de kampioens keuring moest Reni 19 alleen de twee jaar jongere Emma 152 van de firma J. Rutten en Zonen uit De Cocksdorp laten voorgaan. Reni 19 is -in tegenstelling tot het gebruikelijke beeld- al jarenlang een uitstekende showkoe, die met Emma 152 door het stamboek met het zeer hoge aantal van 89 punten staat inge schreven. Koe van de dag Emma 152 viel bij de keurmeesters bijzonder in de smaak. „Voor mij de koe van de dag", verklaarde keur meester Jaap Brinkman. „Smalle kop, beste uier. Dit dier kan zich op elke keuring in Nederland met de besten meten." Aan het eind van de dag werd Ruttens showkoe overtuigend tot dagkampioen van het gebruiksvee uitgeroepen. Ondanks de zogeheten „melkers koorts" onder het rundvee, was spra ke van een goede opkomst. Aan de overkant komt het wel voor dat keu ringen niet doorgaan in verband met deze en andere ziekten. Dat het vee van enkele bedrijven op stal moest blijven, wil overigens niet zeggen dat de koeien daar met melkerskoorts zijn besmet. Het moet meer worden beschouwd als een voorzorgsmaatre gel. Onderzoek naar de ziekte ver keert nog in een beginfase en het zou best kunnen blijken dat de besmetting in werkelijkheid lager ligt dan tot dusver wordt aangenomen. Geiten De Texelse geitenvereniging was met een opvallend groot aantal dieren pre sent. In de koeienring vonden keurin gen plaats van witte geiten, bonte geiten en toggenburgers. Keur meester Boet vond dat van de witte geiten de eerste zes voor een prijs in r v>v - De start van het Noordhollands kampioenschap eenspan gereden door dames, gezien vanaf het Hoornder kerkje. legenheid gebruik de toren van Texels bekendste kerkgebouw te beklimmen. Het kerkje staat sinds vorige week 's avonds in het licht met behulp van schijnwerpers, een initiatief van de ondernemersvereniging. Binnen ont stonden wachtrijen maar wachten was de moeite waard. Vanaf de to- renkrans had men een fraai uitzicht op zuidelijk Texel, op het terrein waar de koeienkeuringen en het concours hippique werden gehouden en niet te vergeten de onafzienbare hoeveelheid auto's die in de omgeving van Den Hoorn in de wegberm een plekje had den gekregen. Enkele weilandjes wa ren weliswaar aangewezen als grammaonderdelen. Overtuigend kampioene werd M. Stuit-Schuit uit Wognum. Climax Ponyclub „De Kleppertjes" had een groot aandeel, met het progressief springen als leuke climax. Luierend in de beschutting van een tuinwal zag een deel van het publiek hoe de fa milie Blom uit De Westen alweer met de hoogste eer ging strijken. Totaal winnares werd Vera Blom, die met Big Surprise het parcours aflegde in de snelste tijd en met het hoogste aantal punten. Opmerkelijk was de prestatie van haar zusje Tessa. Die foJfeS'- ;H4 4-tallen 1Vi-jarige schapen: 1A nr.50. Cjj, Commandeur, Den Hoorn; IB nr.45, CQ kert. Den Hoorn; 1C nr.48, P. Verberne, Spang 4-tallen oudere schapen: 1Anr.Ö C.A. Commandeur, Den Hoorn, 1B nr,5J,| Commandeur, Den Hoorn; 1C nr 54, Mx| Tjepkema Zn., De Waal Kalveren, rubriek 1: 1A Betje 18, fokkers naar P.C. Blom, Den Hoorn (kampioen); 1 za 47, fokk./eig. P.C. Blom, Den Hoorn (schoonste geheel); 1C Mientje 114, foüj fa. C.M Veeger Zn., Den Hoorn. Kalm rubriek 2: 1A Anita 11, fokk./eig. E.J. tt'g Oosterend (reserve-kampioen, schoonsfe| heel); 1B Hannie 82, fokk./eig J.C. Bati» Den Hoorn; 1C Gelske 165, fokk./eig G,ï| Witte, Den Burg. Melkvaarzen 1A Grietsl lou, fokk./eig. C.W. Hin, Oudeschild (bes er); 1B Emma 162, fokk./eig. fa. J Rutia Zn, De Cocksdorp; 1C Irene 87, fokkJej G.Th. Witte, Den Burg Twenters: 1A Etta 152, fokk./eig. fa J Rutten Zn., De Ca dorp (kampioen en beste uier), 1B Jofwj fokk./eig. EJ. Witte, Oosterend; 1C P5ei fokk./eig. D.C Kikkert, Den Hoorn Ouden koeien: 1A Rem 19, fokk./eig. P.C. Blom.3 Hoorn (rerserve-kampioen en beste uietj Gelske 106, fokk./eig. G.Th. Witte, DenBj 1C Pietje 149, fokk./eig. F.J. Bakker, 0 Hoorn. Concours eenspan tuigpaarden, kleine Ir 1. Captayn S., eigenaar/berijder P. Schuit, Wognum; 2.Damette, eig./ber P. Altena; 3.Doris, eig./ber. T. Witte. Grote limiet: I.Dunorco, eig./ber. A Klinkhamer; 2.Raj eig./ber. J. Havik; 3.Arroyo, eig. T Du*, D. Smit. Eenspan tuigpaarden, open klasse: 1 Rat eig./ber. J.Maars Nierop; 2.Sneeuwk<xèj eig./ber. P. Schuit; Eenspan dames (NHoll.kamp.): I.Sneeuwkonmg, ber Schuit; 2 Melrose, ber. Petra Steur (ten schoonste geheel, prijs gemeente Tex^v Tweespan tuigpaarden open klasse: 1.Walser/Arroyo, eig. ber: T. Duyn; 2.Alexander/David, eig./ber. J. Zonneveü Bestgaande rijpony tot 1.37 m: I.Annen Kooiman met Xantha, 2.Erna Kikkert mei pos; 3. Petra Kooiman met Storm De winnaars van de springfinales. aanmerking kwamen. „Solide ge bouwd, recht op de benen en sterke uiers", aldus de keurmeester. Hij had slechts drie prijzen te vergeven. De keuringen gingen vergezeld van des kundig commentaar van Renske van de Tempel, een paar jaar geleden de initiatiefneemster tot de oprichting van een Texelse geitenvereniging. De overige keuringen vonden plaats op het plein voor Goënga. Voor de vogels was het niet de beste tijd van het jaar. Zij zitten in de rui en zijn pas op hun mooist in november. Voor een compleet beeld van het op Texel aanwezige hobbyvee mogen de vo gels echter niet ontbreken tijdens de Landbouwdag. Vogelvereniging „Op eigen wieken" voldeed aan deze wens. Kleindiersportvereniging Kotex stal weer menig kinderhart met de ca via's, konijnen, duiven, eenden en uiteraard de grote ren met waterpartij waar al deze dieren vrij en blij darte len. Kerkje verlicht Tijdens de Landbouwdag maakten vele honderden bezoekers van de ge- parkeerterrein, maar voldoende was dat niet. Een chaos werd het niet, omdat de organisatie voor goed geïnstrueerde vrijwilligers had ge zorgd die het verkeer in goede banen leidden. Tijdschema De organisatie wordt trouwens toch elk jaar beter. Zelfs leek het er lange tijd op dat de dag vrijwel precies op tijd zou kunnen worden afgesloten. Tot vijf uur 's middags liep men slechts vijf minuten achter op het tijdschema. Het springonderdeel van het concours hippique nam echter veel tijd in beslag, waardoor alsnog van een uitloop sprake was. De meeste bezoekers waren toen al rich ting huis. Nadat de zon halverwege de middag verdween en de bewol king toenam, koelde het snel af op het feestterrein. Toen ook kon je mer ken dat het programma toch wel èrg vol was. Hoofdnummer van het concours hip pique was de damesrubriek, waarbij het ging om het Noordhollands kam pioenschap eenspan. In werkelijkheid was het ook een van de mooiste pro- ir De familie Blom was zeer succesvol tijdens de Landbouwdag. Ronnie en Tessa Blom vtie. in de prijzen met het schoonste geheel llinksj en de kampioen in de rubriek kalveren l Beeld van de schapenkeuring op het plein. De keurmeesters houden beraad. had pech omdat haar pony tijdens de middag een hinderlijke beenblessure opliep. Het reglement stond toe dat zij met de pony van Vera de in moei lijkheidsgraad toenemende hindernis sen mocht bedwingen. Dat lukte prima: Tessa Blom eindigde als twee de en ontving bovendien de stijlprijs, hetgeen wil zeggen dat ze volgens de jury de beste wijze van berijden toonde. John van der Zwaag met Wendy kreeg de prijs voor de bestgaande rij pony, voor Lieneke Roeper met Ara- bel en Lilian Dijker met Lady. Het springen bij de pony's tot stokmaat 1.17 meter werd gewonnen door Maartje Duin met Sophia. Benno Beuving scoorde met Robin het beste bij de pony's tot 1.27 m, Petra Kooi man met Storm won in de categorie tot 1.37 m, Vera Blom met Big Sur prise in categorie D (tot en met 1.48 m) en Lilian Dijker met Lady in cate gorie E (tot 1.54 m). Uitslagen 2 jaar en oudere rammen. 1A ram nr.3, Gebr, Kooiman, Oosterend (kampioen rammen); 1B nr.8, L. Eelman, Oosterend, 1C nr 10, C.A. Commandeur, Den Hoorn. VA -jarige rammen: 1A nr.17, P Verberne, Spang (reserve kampioen); 1B nr.18, C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1C nr.12, M C. Hin, Spang. Drietallen ramlammeren: 1A nr.29, C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1B nr.25, C. Kikkert, De Westen; 1C nr.30, CA. Commandeur, Den Hoorn. Schapen met lammeren: 1A nr.33, P Verber ne, Spang; 1B nr.31 Gebr. Kooiman, Ooster end, 1C nr.32, Gebr. Kooiman, Oosterend. 4-tallen ooilammeren: 1A nr.38, C. Kikkert, De Westen; 1B nr43, C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1C nr.39, Gebr. Kooiman, Oosterend. Bestgaande rijpony vanaf 1.37 m: der Zwaag met Wendy; 2.Lieneke Roep*'j Arabei; 3.Lilian Dijker met Lady; 4.Kirstaj Zoetelief met llkayso. Progressief springe* Categorie A: Maartje Duin; B: Benno M C: Petra Kooiman; D: Vera Blom; E. LiM ker. J Kampioen Kotex: duif van Kees Bruin, Ml oen Op eigen wieken: Vuurvink vanJ Dorp; Kampioen geitenvereniging: gei' Abma. Dagkampioenen: Hobbyvee duif van Bruin; gebruiksvee: Emma 152 vanfa ten. Prijsvraag' gewonnen door Piet per uit De Waal met 1223 punten. Simon Appel (40) uit Oudesch^ nam in in Losheim in Saarland aan een internationale achtste Ion (een zg. volkstriathlon) die werd gehouden ter gelegenheid" een feestweek. Er waren 340® nemers. Appel bereikte de 42e plaats en was zelfs vierde in leeftijdsklasse. Simon Appel was in dit heuvel** ge deel van Duitsland op "f3*3" maakte van die gelegenheid ge om te trainen voor de Texelse t^ Ion. Toen hij hoorde van de ac triathlon in Losheim, schreef n'l met het genoemde resultaat.W 9» was vooral goed op de fiets, de heuvels met hellingen van sloeg temidden van de overvveS Duitse deelnemers die aan dit type beter zijn gewend, een P" figuur.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6